PDA

Виж пълната версия : Амониев нитрат и райски газ. Приложението им в пчеларството



Трендафил Дончев
01.09.2017, 19:54
За какво се използват амониевия нитрат и райския газ в пчеларството?

Юрий Цветков
04.09.2017, 20:40
Да правят пчелите на кома.:laughing:

agro
04.09.2017, 21:38
За съжаление се снабдих с бутилка компресиран райски газ много късно, вече не виждам къде ще го ползвам за този сезон. Напролет ще го пробвам при нужда и ще ви информирам за резултата.

tsc1
04.09.2017, 21:52
И малко полезна информация за безопасната работа с него: http://www.messer.bg/Sprawo4nik/SDS40_N2O.pdf

agro
04.09.2017, 22:00
И малко полезна информация за безопасната работа с него: http://www.messer.bg/Sprawo4nik/SDS40_N2O.pdf
По прочетеното излиза, че е втечнен в бутилката, подобно на СО2. Ако е вярно, по-лесно ще го преточа в моя бутилка. Ще взема да попрочета по въпроса. Например намерих това:http://www.bda.bg/images/stories/documents/bdias/26015d.pdf Потвърждава, че е течен. Потвърждава още, че се произвежда в "Неохим".

tsc1
04.09.2017, 22:11
По прочетеното излиза, че е втечнен в бутилката, подобно на СО2. Ако е вярно, по-лесно ще го преточа в моя бутилка. Ще взема да попрочета по въпроса.
Разклати бутилката с допряно до нея ухо и ще разбереш.

agro
15.10.2017, 22:22
Тая тема по-добре да се изтрие или архивира, за да няма и други заблудени като мен относно упояването на пчели с райски газ.

tsc1
15.10.2017, 22:26
Тая тема по-добре да се изтрие или архивира, за да няма и други заблудени като мен относно упояването на пчели с райски газ.
Бързаш с изводите.

Трендафил Дончев
15.10.2017, 22:26
Тая тема по-добре да се изтрие или архивира, за да няма и други заблудени като мен относно упояването на пчели с райски газ.

Че какво ти е виновна темата, че ти не можеш да правиш пчелите на кома?:bigsmile:

agro
15.10.2017, 22:32
Бързаш с изводите.
Не бързам много, ще пробвам нещо и тогава ще пиша, но няма да е това заглавието.

Че какво ти е виновна темата, че ти не можеш да правиш пчелите на кома?:bigsmile:
Надявам се скоро да мога, а този райски газ много ме обърка, но се намери кой да ми отвори очите благодарение на форума. Нека не се бъркат и други.

Искрен Мутафов
16.10.2017, 04:39
https://www.olx.bg/ad/mashinka-za-rayski-gaz-palniteli-promotsiya-ID6r8DI.html#98797d62e2

Иван_Барабан
16.10.2017, 06:52
https://www.olx.bg/ad/mashinka-za-rayski-gaz-palniteli-promotsiya-ID6r8DI.html#98797d62e2Ха-ха, това е сифон за разбиване на сметана...в обявата пише, че патроните са с райски газ, но аз съм 99% сигурен, че това е въглероден диоксид. Прилича ми на историята дето на някакво рейв парти през 90-те дали на хлапетата аспирин с издълбана усмивка на таблетката, да имитира екстази и всички ги "хванало".

tsc1
16.10.2017, 07:37
Ха-ха, това е сифон за разбиване на сметана...в обявата пише, че патроните са с райски газ, но аз съм 99% сигурен, че това е въглероден диоксид. Прилича ми на историята дето на някакво рейв парти през 90-те дали на хлапетата аспирин с издълбана усмивка на таблетката, да имитира екстази и всички ги "хванало".
Опити за измама в OLX не са изключени, но първите патрони, с които се сдобихме са оригинални на австрийската фирма ISI, най големия производител на такива изделия в Европа. Силно се съмнявам те да мамят.8976

agro
16.10.2017, 20:58
Ха-ха, това е сифон за разбиване на сметана...в обявата пише, че патроните са с райски газ, но аз съм 99% сигурен, че това е въглероден диоксид. Прилича ми на историята дето на някакво рейв парти през 90-те дали на хлапетата аспирин с издълбана усмивка на таблетката, да имитира екстази и всички ги "хванало".
По някаква странна причина, която не съм се интересувал каква е, набухват сметаната с райски газ. А янките упояват пчелите с въглероден диоксид /колега от форума ме "светна"/. Нищо не казвам засега, опитите предстоят, за резултата после.

ch.atanasov
16.10.2017, 21:04
А янките упояват пчелите с въглероден диоксид....

Не е ли по-добре казано-въглероден двуокис -СО2.

agro
16.10.2017, 21:08
Не е ли по-добре казано-въглероден двуокис -СО2.
И вместо "янките" - гражданите на САЩ.:icon_idea:

Юрий Цветков
16.10.2017, 22:34
По някаква странна причина, която не съм се интересувал каква е, набухват сметаната с райски газ. А янките упояват пчелите с въглероден диоксид /колега от форума ме "светна"/. Нищо не казвам засега, опитите предстоят, за резултата после.

Двуокис беше по твоето време. Сега е диоксид. Какво да се прави, трябва да сме в час.

tsc1
16.10.2017, 22:38
Двуокис беше по твоето време. Сега е диоксид. Какво да се прави, трябва да сме в час.
Диоксид звучи по-секси!:laughing:

ch.atanasov
17.10.2017, 07:15
Диоксид звучи по-секси!:laughing:

На мен ми звучи, като отрова.sweating; Сигурно защото съм свикнал на -двуокис. Ние казвахме : завари го но СО-то. Сега навярно казват : завари го на диоксида.:bigsmile:

agro
17.10.2017, 21:02
Голяма дискусия заформихме, но ще ни мине.

demonj
06.01.2018, 05:50
По някаква странна причина, която не съм се интересувал каква е, набухват сметаната с райски газ. А янките упояват пчелите с въглероден диоксид /колега от форума ме "светна"/. Нищо не казвам засега, опитите предстоят, за резултата после.
Въглероден диоксид съм ползва за упояване на пчелни майки с цел изкуственно осеменяване,упоява ги без проблем но трябва самия газ да мине през вода и тогава към пчелите,аз ползвах един буткан с два шлауха единия който е входа е на дъното под водата а другия изходния е горе на капачката извън водата.

Камен Крумов
06.01.2018, 10:17
Въглероден диоксид съм ползва за упояване на пчелни майки с цел изкуственно осеменяване,упоява ги без проблем но трябва самия газ да мине през вода и тогава към пчелите,аз ползвах един буткан с два шлауха единия който е входа е на дъното под водата а другия изходния е горе на капачката извън водата. Кое налага филтрирането на въглеродният диоксид? Явно водата трябва да "улови" нещо, но какво е то?

demonj
06.01.2018, 20:07
Незнам какво точно трябва да улови но всички стендове за инструментално осеменяване имат такива водни филтри,та и аз ползвах такъв.

Гогол
06.01.2018, 22:48
Кое налага филтрирането на!!, въглеродният диоксид? Явно водата трябва да "улови" нещо, но какво е то?

Ха сега де! Къде отидоха химиците на форума?Имаше ги много преди.
Там където има Ди сигурно има и моно.А моното е отровно,значи трябва да го фаним някак си.А водата излиза универсума.
Тъй си мисла ази,с простия си акъл,я.Учените ша са изпразнат по въпроса по-надълбоко.

koragroup
26.02.2018, 16:06
Аз сега не разбрах... от три страници празни приказки (ще ме извиняват почетните автори)...

Паля пушалката, сипвам един "патрон" смляна на прах амониева селитра, напушвам, като гледам аз да не се напуша и пчеличките изпадат в амок. И после нищо не помнят. Така ли? Не се бъзикам, наистина ме интересува. И като изключим "крилата, перата, ноктите и люспите" някакви други добавки има ли във вълшебния прашец?

M.Milkov
26.02.2018, 16:38
Само Севдо ги знае съставките.Става с Амониева селитра,изпробвано е.Миналата година бях оставил в един стар кошер ,маломедни пити с кристализирал и разпечатан мед на който не му обръщаха изобщо внимание.Но след като свърши за момента пашата ,го натиснаха.Беше на стотина метра от пчелина,и реших да си направя екперимент.Запалих пушалката ,и след като се разгоря му сипах 1С.Л. Амониева селитра,и ги напуших и беше на кома ,както вика Севдо.Сметох ги и ги изсипах в 1 отводка.Дали останаха там не знам ,но се получи ефекта/ На кома/ на бате ти Севдо.

Гогол
26.02.2018, 18:30
Аз сега не разбрах... от три страници празни приказки (ще ме извиняват почетните автори)...

Паля пушалката, сипвам един "патрон" смляна на прах амониева селитра, напушвам, като гледам аз да не се напуша и пчеличките изпадат в амок. И после нищо не помнят. Така ли?

Така е в общи линии с добавка–пушалката е напалена с дървени въглища,а не с нормалните димилници които използваме.Да има жар.И много внимавай ти да не започнеш да забравяш защо си я запалил.Не е за подценяване .

n.kostadinov
26.02.2018, 21:33
И аз съм го правил 3-4 пъти по различни поводи. Действа и ако някога ми се наложи пак бих ползвал нетода. Разпалвам парчера дърво в пушалката докато се разгори и да има жар, сипвам около една супена лъжица амониева селитра и действам. Имай предвид, че веднага се възпламенява и трябва да действаш бързо, гледай да не идем на кома и ти.
п.п. сега като се замисля май слагам малко повече от една лъжица и не я меля.

Трендафил Дончев
26.02.2018, 21:39
като се замисля май слагам малко повече от една лъжица и не я меля.

Ефекта е един и същ, но когато се смели става по - ситна и по този начин покрива, и по - голяма част от въглените. Трябва обаче да се действа по - бързо, защото и действието и става по за кратко когато е смляна.

rosty_sz
26.02.2018, 21:46
Ей, изядохте "хляба" на човека. Цял сериал засне къде 40 серии да отвори пазар на вълшебния прах, вие селитра, та селитра. А стига де.:laughing:

agro
26.02.2018, 21:49
Въпроса е какво се случва с амониевия нитрат в пушалката. Явно не е термичното разлагане до N2O. Пробвах го райския газ в чист вид - нъцки. Остава да е това - цитат от Уикипедия:
"Амониев нитрат при горене в големи количества в затворени пространства...https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/6a93e247b5a579b1b2ba0976975927e8a01872d9 "

Кислород от пушалката няма как да излезе при наличието в нея на разпалени въглени, жадни за кислород. Може би затова всички казват добре разпалена пушалка, даже и дървени въглища по-горе се препоръчват. То именно това твърдение ме наведе на сегашните разсъждения. Резултата ще е мигновено образуване на CO2 и ето ти пчели на "кома". Останалите съставки са безвредни - инертен азот и водна пара. Тоест - има вероятност добавянето на амониева селитра в пушалката да води до дим с висока концентрация на CO2. Нищо не пречи бат Севдо да използва и нещо различно от амониева селитра, при горенето на което се образува голямо количество СО2, без да се отделят съпътстващи отровни газове. Всичко това са си мои хипотези, базирани на проста логика и не е задължително да са верни. И без това все още не ми се връзват нещо концентрациите на газовете и разликата с обикновения дим от пушалката.
Разсъждавайки по-нататък, логиката казва, че дима от пушалката нормално съдържа голямо количество въглероден окис поради непълното горене и е токсичен за топлокръвни /вкл. пчелари, ако решат да се надишат с него/. Това си е един вид примитивен газогенератор, а генераторния газ е съставен от Н2О, N2, СО2, СО и Н2, като горимата му част са последните две. Технологията е използвана доста през Втората световна война, при дефицита на други горива за двигателите с вътрешно горене. На пчелите, освен че ги плаши, не виждам да им става нещо друго. С какво добавянето в този дим на още от естествено съдържащите се в него газове /от изгарянето на селитрата/ го променя толкова съществено, така че едно сравнително малко количество от този дим упоява целия кошер? Отговора вероятно е отдавна известен, само дето аз не знам къде да го прочета.

tsc1
26.02.2018, 22:21
Като се замисли човек във всичко това има логика! Само дето е ходене по ръба на бръснача! Малко повече селитра и може да се стигне до взрив.
От друга страна, още в първата тема за етера, когато се спомена за селитрата, Делтата даде съвсем друга рецепта за употребата и - памук, напоен с гъст воден разтвор на селитра и после изсушен, който се слага върху въглените. Там бурно горене няма!

agro
26.02.2018, 22:28
Като се замисли човек във всичко това има логика! Само дето е ходене по ръба на бръснача! Малко повече селитра и може да се стигне до взрив.
Море, щяхме да сме чули за взривени пчелари.:icon_mrgreen:

Трендафил Дончев
26.02.2018, 22:41
Море, щяхме да сме чули за взривени пчелари.:icon_mrgreen:

Не е късно. Все още не са започнали истинските експерименти.:bigsmile:

kuline
26.02.2018, 22:48
Море, щяхме да сме чули за взривени пчелари.:icon_mrgreen:

Дали!? Може би са си затраяли. ;) А други, просто не са попаднали на точната пропорция, за да изпаднат на кома и те, ама не от вдишване на образувалия се газ. :)

дядо борю
26.02.2018, 23:22
Ефекта е един и същ, но когато се смели става по - ситна и по този начин покрива, и по - голяма част от въглените. Трябва обаче да се действа по - бързо, защото и действието и става по за кратко когато е смляна.

Не си играйте с дявола,при меленето амониевата селитра може да гръмне със страшна сила.Никой ли не е чувал за взрива в пристанището на Халифакс?

jdrumev
26.02.2018, 23:28
Не си играйте с дявола,при меленето амониевата селитра може да гръмне със страшна сила.Никой ли не е чувал за взрива в пристанището на Халифакс?



Е те няма да палят пушалката с нафта, че да гръмне.:bigsmile:

delta.e
26.02.2018, 23:34
Не си играйте с дявола,при меленето амониевата селитра може да гръмне със страшна сила.Никой ли не е чувал за взрива в пристанището на Халифакс?

През 1917 в Халифакс гърмят 200 тона тротил и 2 300 тона пикринова киселина , а не 20 грама амониев нитрат .
Вярно , през 50-те години на 20 век в Германия гръмва цял завод за амониева селитра , но там причината е друга .

agro
27.02.2018, 07:36
През 1917 в Халифакс гърмят 200 тона тротил и 2 300 тона пикринова киселина , а не 20 грама амониев нитрат .
Вярно , през 50-те години на 20 век в Германия гръмва цял завод за амониева селитра , но там причината е друга .
В завода в Лудвигсхафен са използвали ежедневно взрив, за да разбиват селитрата в склада. Няма оцелели да разкажат.

tsc1
27.02.2018, 08:53
Не говорим за взрив в класическия смисъл на думата! Достатъчно е да се получи бурно, екплозивно запалване с отделяне на голямо количество газ за да изхвърли съдържанието на отворената още пушалка (въглени и нажежена пепел) върху пчеларя, да нанесе поражения на очите му ако е без маската или да подпали комбинезона му.

viktor tit
27.02.2018, 10:33
Гледал съм някои от клиповете на Севдо, според мен той не използва селитра. Стигам до това заключение от казаното от Вас, че се действа бързо, защото в клиповете той действа доста бавно и продължително. Само, който има от "Вълшебния прах", може да потвърди дали е селитра, като разтвори във вода. Ако водата стане ледено студена, значи ползва селитра, ако не е значи е друго.

delta.e
27.02.2018, 15:10
Колегата AGRO , все още е само теоретик , а аз съм съм практик . acute:)

tsc1
27.02.2018, 15:22
Колегата AGRO , все още е само теоретик , а аз съм съм практик . acute:)
Аз съм баш теоретика, ама така и не схванах кое е правилното - твоя метод с напоения памук и бавно горене или това с лъжицата върху нажежените дървени въглища

delta.e
27.02.2018, 15:26
Пробвай двата метода и тогава кажи .

Трендафил Дончев
27.02.2018, 15:50
Пробвай двата метода и тогава кажи .

Както казах в по - горен пост, ако се изсипе лъжица гранули ще се получи едно действие, ако се пусне смляна, действието ще се ускори , а ако е с памук ще е най - бавният по време. Правилни са и трите метода, но зависят до някъде от количеството ам. селитра и как са подготвени въглените.

delta.e
27.02.2018, 16:07
Определението ,, въглени ,, , не е правилно според мен .
Вярно , не всеки работи с прахан или изсушен конски тор .

Трендафил Дончев
27.02.2018, 16:16
Определението ,, въглени ,, , не е правилно според мен .
Вярно , не всеки работи с прахан или изсушен конски тор .

В случая става дума точно за въглени. От тези които продават в бензинаджийниците.

delta.e
27.02.2018, 16:27
В случая става дума точно за въглени. От тези които продават в бензинаджийниците.

Димен барут ли ще правим ?

tsc1
27.02.2018, 16:40
Определението ,, въглени ,, , не е правилно според мен .
Вярно , не всеки работи с прахан или изсушен конски тор .
А какво ще кажеш за идеята ако праханта или изсушения конски тор се стрият на прах, омешат се със стрита на прах селитра, леко си намокрят (да се образува лепкава каша) пресоват се между два слоя вестник и пак се изсушат. После си режеш парчета и ги слагаш върху въглените?

delta.e
27.02.2018, 16:42
Писах - Димен барут не правим .
Той се прави с калиев нитрат .

rosty_sz
27.02.2018, 16:44
Става все по-комично.

delta.e
27.02.2018, 16:45
Определено .

tsc1
27.02.2018, 16:52
Писах - Димен барут не правим .
Той се прави с калиев нитрат .
За да стане барут ти трябва тези съставки:

Черен барут
Състав:
Калиев Нитрат - 75 %
Дървени Въглища - 15%
Сяра -10%
Защо го намесваш в случая?

delta.e
27.02.2018, 16:57
Отново не позна ! :)
В националният отбор по ракетомоделизъм ползвахме други пропорции. ;)

tsc1
27.02.2018, 17:01
Отново не позна ! :)
В националният отбор по ракетомоделизъм ползвахме други пропорции. ;)
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D1%83%D1%82
И аз съм бил в този спорт и то когато сами си правехме горивото,
Сега говорим за селитрата и пчелите.
Потвърждаваш ли твоята рецепта за памука, напоен с разтвор на селитра?

delta.e
27.02.2018, 17:03
Поздрави Геле в София .
Рецептата я потвърждавам и стоя зад нея !

tsc1
27.02.2018, 17:08
Рецептата я потвърждавам и стоя зад нея !
Имаме ли при тази рецепта бурно горене?

delta.e
27.02.2018, 17:12
Има само дим .

gonzo79
27.02.2018, 17:15
Здравейте

Колеги които пишете по темата, вие всичките ли сте пробвали ам. нитрат.
защо ми се струва че не сте?
а иначе въобще няма нужда от такива изпълнения защото има и други начини за постигане на същите резултати..
успех

tsc1
27.02.2018, 17:17
Има само дим .
И действа на пчелите нали?

Здравейте

Колеги които пишете по темата, вие всичките ли сте пробвали ам. нитрат.
защо ми се струва че не сте?
а иначе въобще няма нужда от такива изпълнения защото има и други начини за постигане на същите резултати..
успех
Има разбира се! Но сега обсъждаме този начин.

delta.e
27.02.2018, 17:23
Който не вярва си е негов проблем .
Работя си успешно с пчелките .
Желая на Всички колеги - Успех в работата !

agro
27.02.2018, 22:34
...
Желая на Всички колеги - Успех в работата !
Благодаря. Но въпроса остава - кое е това нещо, което упоява пчелите при употребата на амониева селитра? СО2, N2O или нещо друго? За СО2 знаем, че има този ефект, когато се подава от бутилка. С N2O от бутилка пробвах лично, не стана. За мен е интересно да науча отговора на този въпрос.

Трендафил Дончев
27.02.2018, 23:09
Благодаря. Но въпроса остава - кое е това нещо, което упоява пчелите при употребата на амониева селитра? СО2, N2O или нещо друго? За СО2 знаем, че има този ефект, когато се подава от бутилка. С N2O от бутилка пробвах лично, не стана. За мен е интересно да науча отговора на този въпрос.

Логично е, да е райския газ. Ако е СО2, то защо ще поставяме амониева селитра?

koragroup
28.02.2018, 09:53
Едно време, преди около 30 години, правехме димки от вестници и амониева селитра.
700-800мл обем ("купувахме я" в найлонови пликчета от прясно мляко от близкия паркстрой) амониева селитра слагах в половин кофа вода. Като се разтвори, накисвах 2-3 вестника. Като попият хубаво, ги простирах да съхнат. На другия ден ги навивахме на "пури", но не плътно, даже по-скоро рехаво и ги вързвахме с конец. Палехме единия край и като се появи пламък, духваш да го загасиш и хвърляш. Фищека изгаряше напълно за 10-20секунди (зависи от размера), като образуваше около 1м3 дим. Доста пушек съм издишал тогава. И в кенефите в училище сме хвърляли и по строежите докато играехме на фунийки...но не помня някой да се е "еуфорирал" или да е станал на кома... За взривове и детонации да не говорим.
Мисля при първа възможност да пробвам тази "рецепта" дали ще работи на пчеличките.

п.с. Един ден другарката по физическо, набарва в мъжката тоалетна един диверсант с 3-4 димки в ръцете, след като цели коридор е в дим. Развива вестника и крещи колкото глас има: И КЪДЕ МУ Е НА ТУЙ НЕЩО БАРУТА, КАЗВАЙ БЕ....пляяяс един шамар.... добре че нямаше камери по него време...
п.с.2 Друга класическа диверсия беше , 2-3 човека да хвърлим 5-10 димки едновременно на алеята пред влакчето, което едно време обикаляше в парка в Русе... ееех спомени, спомени...

asco
28.02.2018, 10:15
едно време нямаше електронни игри и трябваше да си ги правим реални . А сега са виртуални можеш да убиваш взривяваш и всякакви животински работи ,но никой няма да ти вряка и дърпа за ухото щот нищо лошо не си направилspeechless;

gonzo79
28.02.2018, 10:58
Миналото лято ползвах амониевата два пъти:
1-Една отводка беше станала на търтовка и какво направих взех от едно нормално семейство личинки колкото кибритена кутийка и го монтирах на една рамка с търтиевото пило на отводката, опуших го с амониевия дим и точно на тия личинки направиха маточник и така спасих семейсвото.
2-друго какво съм пробвал е на една кутийка за оплождане на майка , след като отнех майката опуших останалата пчела и ги истръсках на друга кутийка с налична майка което също опуших , но след комата имаше и значително пчели които не се събудиха.

Валентин.
28.02.2018, 11:06
Познавам няколко колеги новобранци пчелари, които се радват на клиповете на Севдат.

Гогол
28.02.2018, 11:14
Благодаря. Но въпроса остава - кое е това нещо, което упоява пчелите при употребата на амониева селитра? За мен е интересно да науча отговора на този въпрос.

Колега agro,ако получиш отговор ще почерпиш ли на някоя чужда сватба?Ако е да,веднага ти пиша отговора е аргументи защо се получава така.

ch.atanasov
28.02.2018, 11:15
Миналото лято ползвах амониевата два пъти:
1-Една отводка беше станала на търтовка и какво направих взех от едно нормално семейство личинки колкото кибритена кутийка и го монтирах на една рамка с търтиевото пило на отводката, опуших го с амониевия дим и точно на тия личинки направиха маточник и така спасих семейсвото.
2-друго какво съм пробвал е на една кутийка за оплождане на майка , след като отнех майката опуших останалата пчела и ги истръсках на друга кутийка с налична майка което също опуших , но след комата имаше и значително пчели които не се събудиха.

По първата точка не е имало нужда от опушване и без него щяха да заложат маточник ( ци ). Може да сложиш изкуствени чашки с личинки и пак ще имаш маточник (ци ).

agro
28.02.2018, 12:33
Колега agro,ако получиш отговор ще почерпиш ли на някоя чужда сватба?Ако е да,веднага ти пиша отговора е аргументи защо се получава така.
Обещавам да почерпя, но ако отговора с аргументите е публичен, а не на ЛС. От чужди сватби не отбирам, но кайсиева пращам лесно с куриер, само да отворят пътищата, че при мене е снежна виелица.

delta.e
28.02.2018, 14:48
Колега AGRO , все още сте само теоретик при отглеждането на пчели .
Това , което писах вчера е за Вас , но някои колеги се включиха , че те са баш теоретиците , а самите те нямат пчели .

agro
28.02.2018, 14:56
Едно време, преди около 30 години, правехме димки от вестници и амониева селитра.
...
Потвърждавам. За такова нещо са ми намалявали поведението и съм бил пред изключване. Дишал съм го - нищо не се случва.

Гогол
28.02.2018, 18:18
От чужди сватби не отбирам, но кайсиева пращам лесно с куриер, само да отворят пътищата, че при мене е снежна виелица.
Ей......ии колега agro,ама ти хич не носиш на майтап бре! За чуждите сватби иде дума.Това е лаф от преди нежната демократична революция,89 година.Тогава сватби бол по ресторантите в събота и неделя–дни за разтоварване на работническата класа.Запили сте се в някое закътано капанче,но финикийските ни знаци бързо се стопяват и току някой от компанията изтърси–Айде,тръгвайте да ви черпя на една чужда сватба в ''САКАР'' или ''Малкия казак''.Та от там е този лаф при нас,не е обиден нали?
За кайсиевата ти благодаря сърдечно,но не ползвам такива анестезиращи напитки от близо десетина години.Ползвам тези от големите хипермаркети по 2 л. като има на промоция,та си вземам по 2–3 стека и се джабуркам с тях.
И при нас дереджето е същото.Колата ми е затрупана до огледалата,само я гледам от терасата.Днеска гледам че и двама полицаи се интересуваха от нея.За к,во ли?Нищо не казаха и си тръгнаха:icon_question::confused:

Гогол
28.02.2018, 21:17
Обещавам да почерпя, но ако отговора с аргументите е публичен, а не на ЛС.
Колега agro,това което споделям от опита си тук никога не го правя само за една особа за да го споделя на ЛС или да организирВам /правилното е организирам/ разни курсове с/у заплащане както прави някой си,някъде си.Би трябвало да си го разбрал досега.Сега обещаното споделяне от мен.
Също като колегата solaris тръгнах да търся логичното и то ме подведе–райския газ е анестезик,следователно той ги приспива.Но защо като ме упоиха/пълна упойка/ не забравих нищо след като се събудих след час и половина –два,всичко си беше на място.Затова се задълбах по въпроса,започнах да ровя и другаде.Райският газ действа докато го вдишваш/затова маската е отначало до край при анестезия,а последните 2–3 минути дишаш кислород./При едно вдишване действието му е от20 до 40 s.След издишването му и вдишване на нормален въздух след 5s. действието му преминава. Затова експериментите на някои колеги не са сполучили.Тогава райския газ отпада напълно.Пчелите се събуждат и тази дрога/защото райския газ е и лака дрога/ ги дразни ,затова след това жилят като не видели.
Ще продължа в друг пост,че стана много дълго.Извинявам се.

Гогол
28.02.2018, 22:33
Обещавам да почерпя, но ако отговора с аргументите е публичен, а не на ЛС
Продължение:
Райският газ е безвреден,предизвиква чувство за еуфория/затова е лека дрога/ не води до пристрастяване.Не си спомням лятото на коя година беше хит по Слънчев бряг и Несебър да се продават балони пълни с райски газ.Дишаш от балона и започваш да се хилиш като улав.
Продължих да ровя за другия газ,когото смятах за безобиден–въглеродния двуокис СО2. Съдържанието му във въздуха е до 0,06% в зависимост от района.При издишване е около 4,5%.Въглеродния двуокис е крайния продукт отделящ се от организмите когато получават Енергия при разграждането на захари и мазнини с О2 и е част от техния метаболизъм.
Когато концентрацията му мине 7–10% в газовата смес която дишат живите организми,моментално или след няколко минути изпадат в кома или безсъзнание,тъй като СО2 предизвиква хипоксия/кислороден глад/.А когато мозъка се лиши от кислород много от информацията записана в него се изтрива.А при пчелите този информационен хард диск е много по –просто устроен отколкото на бозайниците и може би се изтрива напълно.Надвиши ли се дозата ,крайния изход е летален за обгазения.
Когато е в норми е безвреден и намира широко приложение навсякъде.
Това е от мен колега agro,не харесван от много от вас младите/по възраст/ заради прямотата в отговорите ми към някои от колегите или острата ми критичност.Остава този сезон да го пробваш и да се убедиш че действа.Препоръчвам ти метода или прийома на колегата Делта–по–безопасен е за начинаещ.А направо с амониевата селитра може да не улучиш дозата,а в затворено пространство/пушалката/ тя и гърми,яко.

agro
01.03.2018, 00:16
Продължение:
...
Напълно се покрива с това, което съм чел и учил. Но въпроса все пак остава - защо амониева селитра? СО2 си се получава и от горящите въглени в пушалката. Какво точно добавя амониевата селитра, изсипана върху горящите въглени? Ето го пак уравнението:
https://wikimedia.org/api/rest_v1/media/math/render/svg/6a93e247b5a579b1b2ba0976975927e8a01872d9
Вариант 1:
Приемаме, че молекулата О2, взаимодействайки с разпалените въглени, се превръща в пушалката в молекула СО2. Така продукта от изгарянето на селитрата става газова смес от 6 молекули от останалите газове /Н2О и N2/ към 1 молекула СО2. Доколкото помня химията, това е около 14 обемни %. Това малко количество газови продукти от реакцията се смесва в пушалката с вдухвания в нея въздух, превръщащ се в генераторен газ, за който се знае, че съдържа от 6 до 8 обемни % СО2. Тоест, получаваме някаква смес, която съдържа СО2 в границите между 8 и 14 обемни процента СО2. Колко точно - божа работа. Този вариант изглежда съмнително нереалистичен.
Вариант 2:
Отделящия се от амониевата селитра кислород реагира не с въглените от пушалката, а със съдържащия се в генераторния и газ СО /въглероден моноксид/ по реакцията О2 + 2СО = 2СО2. В генераторния газ от пушалката по начало се съдържат около 28 - 30 обемни % СО. Тоест - при горенето на селитрата теоретично получаваме за момент 30% концентрация на СО2 /ако пренебрегнем страничните газове от изгарянето на селитрата/. За мен този вариант звучи по-реалистично.
Вероятно има изследвания по въпроса за точния механизъм на тези реакции, просто не знам къде да го прочета. Но всичките тези разсъждения ме накараха да проумея и три странични факта:
- пушалката генерира отровен пушек, потенциално смъртоносен за топлокръвни организми, освен това е и по-канцерогенен от цигарите.
- всяко химично съединение, даващо при термичното си разлагане О2 и неотделящо странични, токсични за пчелите газове и пари, ще бъде подходящ заместител на селитрата. Въпрос на време е да се консултирам с някой спец по неорганична химия относно "вълшебните прахчета".
- използването на СО2 от бутилка е много по-надежден начин за дозиране при упояване, избягват се и страничните, евентуално токсични за пчелите примеси в пушека от пушалката.
В допълнение - ако вариант 2 е верен, то "вълшебното прахче" трябва винаги да се изсипе отгоре върху въглените. Ако се сложи под тях /не че е възможно, но знае ли човек/, няма да има ефект, защото кислорода ще реагира първо с въглените до въглероден моноксид.

ivoborisov78
01.03.2018, 07:19
http://www.brushymountainbeefarm.com/Varroa-Tester
Просто СО2
Спрете с тези селитри и райски газове

Трендафил Дончев
01.03.2018, 07:24
Егати номера. При толкова капацитети тук, бат Севдо изби рибата. Той ще е някой дегизиран професор.:bigsmile:

ivoborisov78
01.03.2018, 07:54
https://www.google.bg/url?sa=t&source=web&rct=j&url=%23&ved=0ahUKEwj0pKLJt8rZAhWG3iwKHRHEBs0Qxa8BCCMwAA&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov
Така работи

tsc1
01.03.2018, 09:35
Егати номера. При толкова капацитети тук, бат Севдо изби рибата. Той ще е някой дегизиран професор.:bigsmile:
//off topic
Според теорията на наукознанието учените се делят на 4 категории:
1. Учени теоретици (знаят защо, но не знаят как); Любима максима: "На който му трябва ще си му намери начина!"
2. Учени практици - знаят как, но не знаят защо; Любим въпрос: "Абе работи, ама защо?"
3. Учени генератори на идеи (широки специалисти с комбинативен ум)
4. Учени организатори (нито теорията, нито практиката им е силна, но винаги намират най-подходящите хора, които обединяват в колектив за да им свършат работата)
Пример за такъв човек е Курчатов.
Та според тая класификация бай ти Севдо или с много опити е достигнал до някакво работещо решение или някой знаещ му го е дал на готово.


https://www.google.bg/url?sa=t&source=web&rct=j&url=%23&ved=0ahUKEwj0pKLJt8rZAhWG3iwKHRHEBs0Qxa8BCCMwAA&usg=AOvVaw0VTJzWxrN8ZFOD4xbU2nov
Така работи
Този линк не ми се отваря!

koragroup
01.03.2018, 09:37
И ко стана ся? Селитрата в градината, а на пчелина ще ходим с "СО"-то. Завърташ горната прелка на "кръгче", спираш телоподаването, газа на МАХ, мушкаш у дупката и дърпаш спусъка? След 10 секунди - кома?

ivoborisov78
01.03.2018, 09:54
https://www.youtube.com/watch?v=CIHexu7M5wI
така се работи с СО2
15 минути след връщането на пчелите в кошера те се събуждат

Вълчан
01.03.2018, 13:05
Най- лесното решение е: Купувате от бат Севдо една доза и му правите анализ. Най бързо и лесно, е с газова хроматография, но от къде? Само в някоя химческа лаборатория!

ivoborisov78
01.03.2018, 13:17
И кока кола с лъжичка сол пак става.

agro
01.03.2018, 18:15
Егати номера. При толкова капацитети тук...
При толкова капацитети тук, никой не ще да отговори " защо амониева селитра?". Да, ясно, защото работи, но как? Дали излишно си тровим пчелите, при положение, че много неща, за които едновремешния пчелар не е и мечтал, вече са лесно достъпни на една ръка разстояние? Дали няма да се окаже, че флакон с СО2 в ръката успешно замества пушалката, бълваща куп канцерогенни съставки в пушека си? Или има точно определен компонент на пушека, който ги кара да ходят да се насмучат с мед и ги успокоява? Въпрос на време е това да бъде установено /ако вече не е/ и съответния компонент да се достави на флакони.

agro
01.03.2018, 23:28
И ко стана ся? Селитрата в градината, а на пчелина ще ходим с "СО"-то. Завърташ горната прелка на "кръгче", спираш телоподаването, газа на МАХ, мушкаш у дупката и дърпаш спусъка? След 10 секунди - кома?
Непременно горната прелка. Според мен може и да не носиш СО-то, само бутилката.:laughing:

kando
02.03.2018, 17:21
Дали няма да се окаже, че флакон с СО2 в ръката успешно замества пушалката
Това със сигурност няма да се случи.

nikimm
27.03.2018, 20:37
Здравейте колеги!Някой разбра ли какъв е този бял прах, който ползва Бат Севдат от клиповете?

kuline
27.03.2018, 22:28
Здравейте колеги!Някой разбра ли какъв е този бял прах, който ползва Бат Севдат от клиповете?

Рецептата е тайна, като тази на Кока кола.

rosty_sz
27.03.2018, 22:37
Таз година цената може да падне покрай по достъпните щъркели. Все пак не се налагаше бат Севдо да ги гони като луд да им реже ноктите да ги слага в прахчето.

п.п. Ники, прочети няколко страници назад и ще разбереш рецептата.

Вълчан
28.03.2018, 08:42
Таз година цената може да падне покрай по достъпните щъркели. Все пак не се налагаше бат Севдо да ги гони като луд да им реже ноктите да ги слага в прахчето.

п.п. Ники, прочети няколко страници назад и ще разбереш рецептата.

Гледах му клиповете, не мисля че е амониева силитра.

rosty_sz
28.03.2018, 10:59
Гледах му клиповете, не мисля че е амониева силитра.

Всеки си има право на мнение.

agro
24.09.2019, 21:58
След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!

Трендафил Дончев
24.09.2019, 22:33
След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!

Нали стигнахме до някъде как става номера в по предни постове? Загряването на амониев нитрат води до образуване на райски газ, който ги "прави на кома".

kuline
24.09.2019, 22:41
След година и половина най-сетне ми остана време вчера да пробвам номера с СО2. Затворих мрежестото дъно на кошер ЛР с един корпус, запуших долната прелка, горната затворих. Пъхнах маркуча от бутилката на СО-то в отвора за хранилката на тавана, уплътних покрай него и отвъртях крана, докато чуя съскането на газа от маркуча. След минута надникнах - нищо. Оставих ги две минути - пак нищо. А газта свисти от маркуча. Накрая ги оставих около 6 минути. Ефекта бе, че пчелите ниско в корпуса замръзнаха, а тези отгоре върху рамките - не съвсем. Докато преместя маркуча на друг кошер и изчакам 6 минути, тези в първия /една търтовка/ почти се свестиха, почнаха да мърдат. Докато ги стръскам на новото им място, една част се разлетяха. Като цяло опита бе неуспешен, повечето пчели се върнаха на старото място веднага, останалите една по една се измъкваха от новия кошер през прелката, подгонени от "хазаите" си. Стори ми се, че част от тях бяха решили, че това вече е техния кошер, но не биваха допускани да се върнат вътре от пчелите-пазачи. Явно въгледвуокиса действа, но не мога да създам нужната концентрация в кошера за 6-те минути на опита. За 6 минути съм вкарал доста газ вътре, би трябвало да съм създал нужната концентрация още на първата минута, но явно не стана така. Всичко това ме кара още повече да се питам защо номера става с амониевия нитрат /селитрата/, който упоява пчелите с минималното количество дим от пушалката? Явно не е СО2 активния компонент от пушалката, вкарах СО2 в кошера в такова количество, колкото и сто пушалки не могат да произведат. Чудна работа!

Ами защото явно не е достатъчно само CO2. При горенето в пушалката не се образува само този газ. Да, той е в най-голям процент, но има и други съставки, влияещи на пчелите и по принцип на живите организми.
Абе човек, в стремежа си пчеларя да облекчи работата си е способен на всякакви фокуси, но някои са не до там приложими и ефективни, както и твоя случай. Ти с какво налягане вкарваш газа, с каква концентрация и т.н.? Инженер човек си, помисли!

argilov
25.09.2019, 02:43
Селитра , само че намачкана за да се задържа на въглените.Пробвано,ако е на гранули пада под решетката развива висока температура и може да подпали пушалката.

rumenggr
25.09.2019, 21:15
Не съм убеден, че приспиването им изтрива паметта. Тази година приспивах два пъти. И в двата опита пчелите за час-два напуснаха новото място и не се върнаха.

Цеко
26.09.2019, 22:26
Не съм убеден, че приспиването им изтрива паметта. Тази година приспивах два пъти. И в двата опита пчелите за час-два напуснаха новото място и не се върнаха.

Може би трябва и някоя рамка с пило да има, за да е по сигурна работата?

rumenggr
26.09.2019, 23:39
Може би трябва и някоя рамка с пило да има, за да е по сигурна работата?
Идеята е да не се намесва пило и да се запази летящата пчела, да се спести време и ресурси. Едно нещо не направих. Оставих неоплодената майка в клетка, за да я освободят. Може и това да е причината, но слуховете бяха, че приспиването им трие адреса. Е, не е точно така. Пак ще опитам от инат, въпреки че не планирам да ми става практика... засега.

viktor tit
27.09.2019, 07:34
С какво ги приспива?

rumenggr
27.09.2019, 10:00
С какво ги приспива?
амониева селитра(амониев нитрат)

agro
28.09.2019, 08:45
Ами защото явно не е достатъчно само CO2. При горенето в пушалката не се образува само този газ. Да, той е в най-голям процент, но има и други съставки, влияещи на пчелите и по принцип на живите организми.
Абе човек, в стремежа си пчеларя да облекчи работата си е способен на всякакви фокуси, но някои са не до там приложими и ефективни, както и твоя случай. Ти с какво налягане вкарваш газа, с каква концентрация и т.н.? Инженер човек си, помисли!
Така де, нали затова се занимавам с опити. Казвам и резултатите от тях. Какво да е налягането - ами в кошера винаги ще е атмосферното. Колко е то в бутилката и след редуцир-вентила, има значение само за дебита на газ през маркуча. Аз го пуснах със скорост, достатъчна да поддържа в кошера атмосфера от чист СО2, измествайки оттам всякакъв страничен въздух. Нарочно го пуснах през отвора в тавана, знаейки, че въгледвуокиса е по-тежък от въздуха и пада надолу. И наистина, пчелите по долната част на рамките се "успаха" първи, тези по горната част - последни. Сигурен съм, че ако бях задържал постъпването на газ по-дълго, ефектът щеше да е по-пълен. Някъде из линковете в темите четох, че го правят 10 минути максимум и реших да се застраховам докъм 6 минути, но явно е недостатъчно при така заложената постановка на опита.
Много по-интересен ми е обаче въпроса с амониевата селитра. Каква точно активна съставка се получава при сипване на амониев нитрат в разпалената пушалка? Явно е с много силно въздействие, щом с няколко напушвания постига ефект/ сравнявам с огромното количество чист газ, който пусках в кошера/. Този въпрос разпалва любопитството ми, и то от чисто практическа гледна точка. Лично установих, че не е "райски газ". Какво е в такъв случай? Разглеждах химичните отнасяния на амониевия нитрат, но нямам обяснение - вероятните заподозрени - СО2 и N2O отпаднаха. N2O не действа изобщо, СО2 действа, но с много по-бавна скорост и иска атмосфера от почти чист газ около пчелите. Явно в пушалката се получава или някакъв силно действащ страничен продукт в малки количества, или няколко вещества с много по-активно въздействие в комбинация, отколкото чистите вещества сами по себе си. Нямам друго обяснение. Ако това се изясни, има чисто практическо приложение. Слага се съответния компонент или коктеил от компоненти във флакон и ето ви улеснение за пчеларя в редица операции, които иначе искат доста труд и разправии. Целта - опростяване и намаляване на труда в пчеларството, като единствен вариант за сваляне на себестойността на продукцията. Освен това подозирам, че въпросът отдавна е изяснен, само аз не знам къде да го прочета. И бат Севдо не казва, само показва.

kaloyanv
01.05.2023, 18:56
Не сте се сетили едно време да проверите, такава статия относно no2 co2 i селитрата има още от 1954-та година. Ето тук има кратък абстракт. ..

https://www.osti.gov/etdeweb/biblio/6308288

Самото изследване няма откъде да го взема. Четох и други материали, но като цяло дори с CO2, има негативни ефекти върху тези пчели, общо взето "остаряват по-бързо".

Няма полезна химия. А тези дето слагат амониев нитрав в пушалката, още по добре става (обаче за тях), ако се надишат. Но то си пише де .. :)

tsc1
01.05.2023, 19:36
Бях я позабравил тази тема докато преди двадесетина дни не ми я припомни един от авторитетните пчелари , майкопроизводител с много кошери. Помоли ме да му изработя флакони с диетил етер. Обясних му, че за по-малка партида от 20 флакона няма как да стане и той прие. Пуснах за изработка 30 флакона и тези десет над неговите се разпродадоха за 3 дни, независимо от двойно по-високата цена от преди 4 години. Извода ми е, че само диетил етера остава безспорния анестетик сред пчеларите.