PDA

Виж пълната версия : Зазимяване на ДБ с магазините отдолу



Митаче
24.08.2017, 15:03
Тази година реших да ги зазимя с магазините под плодника .Идеята ми е че така ще се създаде въздушна възглавница под кълбото ,а магазинните рамки ще са на температура която ще възпрепятства молците да папат восъка . Какво е мнението Ви колеги ,дали е удачно ?

Пизо
24.08.2017, 17:06
Тази година реших да ги зазимя с магазините под плодника .Идеята ми е че така ще се създаде въздушна възглавница под кълбото ,а магазинните рамки ще са на температура която ще възпрепятства молците да папат восъка . Какво е мнението Ви колеги ,дали е удачно ?
Така практикуват 80% от пчеларите.Нямаше ли кой да ти каже досега.

solaris60
24.08.2017, 19:14
Така практикуват 80% от пчеларите.Нямаше ли кой да ти каже досега.

Много са 80%. Около 20% може.

Гогол
24.08.2017, 21:53
Какво е мнението Ви колеги ,дали е удачно ?
Не само удачно,но и много полезно.Практикувам го от повече от 20 години.Не се лакоми и ако има маломедни пити в магазина им ги остави.Те знаят какво да правят с тях.Успех!

viktor tit
25.08.2017, 08:19
Предполагам, че първо махате магазините, след което третирате за акари и профилактика за нозема и след това ги връщате отдолу.

bobi mitrev
25.08.2017, 08:35
Зависи с какво третираш.

delpi
25.08.2017, 14:02
...а магазинните рамки ще са на температура която ще възпрепятства молците да папат восъка ...

Не, просто пчелите ще ги пазят от молците.

ogan
28.08.2017, 15:02
А с магазините отгоре не става ли

nikawr
28.08.2017, 16:55
Става що да не става, особенно ако са ти стари кошерите и дъното не е отделно..

redbull
28.08.2017, 19:48
Става що да не става, особенно ако са ти стари кошерите и дъното не е отделно..

Само да има преграда за топлия въздух да не ходи прекалено високо.

Sylvie
28.08.2017, 20:30
А с магазините отгоре не става ли

А магазина отгоре за какво ти е? Тук според мен идеята е семейството да е по-високо от мрежестото дъно и студа да не бие директно в кълбото, някои дори оставят празни пити в долния корпус. А с магазина отгоре какво ще правиш? И аз имам такива кошери, стария модел с дълбок плодник и мислех да оставя магазина върху плодника и да вдигна семейството в магазина, но отдолу остава голямо разстояние, а магазинни пити няма как да се сложат. Затова си поръчах да ми направят наставки, в които ще вдигна семействата, отдолу остават 5-6 см свободно пространство, мисля да е достатъчно - хем по-добра вентилация, хем семействата на по-високо. Ще видим дали ще проработи.

nikawr
28.08.2017, 20:37
От години зазимяваме с магазина отгоре, стига да е нормално силно семейството, а не отводка на 3-4 рамки... Презимуват си нормално. Реално аз разлика със и без магазин не съм видял пролет в развитието... Държа да отбележа обаче, че това е за нашия регион, долината на река Янтра... Тва вече ще е 6та зима без да сваляме магазините есентта и да чукна на дървената си кратуна проблеми няма! :)

Ангел Йосифов
28.08.2017, 20:37
А не можеш ли вместо надставка да ползваш празен магазин.

Sylvie
28.08.2017, 20:47
@nikawr: А защо зазимяваш така? Кошерите ти от стария модел ДБ ли са? Имат ли мрежи на дъната?

@Ангел Йосифов: Смятам, че ще стане много голям обем с магазините, писала съм в предишния си пост. Плодниците на тези кошери са доста големи, като сложиш и един 17см магазин отгоре, мисля става много пространството, дали ще се затопли достатъчно зимата, t° при нас пада понякога до -20°C. Та затова, наставките са 7-сантиметрови, не увеличават много обема, но достатъчно да не е кълбото точно до мрежата щото сега рамките са на 1,5-2 см от дъното.

nikawr
28.08.2017, 20:52
Силве, пчелите не топлят обем въздух, топлят кълбото и меда дето го разпечатват за храна. После топлят пилото, и то в началото е толкова колкото могат пчелите да покрият с кълбото.
Кошерите ни са от старите ДБ 10 и 12 рамкови. Имам и няколко на мрежа, но и при тях работата е същата, даже и по-добре! Затова следващите ще са с мрежещи дъна.
А зазимяваме така, защото проблема с молеца отпада. Отпада и съхранението и мъкненето на магазини насам натам. Никога не закъснявам пролетта за слагане на магазини, а и все се надявам на мед от минзухар... ;)

Sylvie
28.08.2017, 21:01
Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките, таблите обърнати обратно, когато стане време за питки.
Аз такива кошери никога повече няма да купя.

kuline
28.08.2017, 21:27
Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките, таблите обърнати обратно, когато стане време за питки.
Аз такива кошери никога повече няма да купя.
Абе мила, колко са слънчевите дни зимъска, че пчелите да разпуснат кълбото, което е противопоказно по него време

Валентин.
28.08.2017, 21:47
Така де, но колкото по-малко е пространството толкова по-бързо ще се затопля, когато има слънчеви дни. Не знам аз ли не мога да обясня какво имам предвид ....
Все едно, аз така съм решила, с наставки и семействата вдигнати на релсите на надставките,

За да ги вдигнеш на надставките ще трябва да извадиш всички пити извън кошера. После да ги подредиш пак наново. Пролетта процедурата се повтаря. (всъщност с магазин е пак същото). Защо не се концентрираш в отвора/мрежата на дъното? Да може да се регулира колко да е отворено... Щом те е страх от студа.

Sylvie
28.08.2017, 22:24
Колкото, толкова. Виждала съм ги миналата зима, излизат при слънчице, облекчават се. Бях разхвърляла сено, да не кацат на снега и студената земя.

Отворите могат да се регулират, описала съм го в съответната тема.

Така съм решила, така ще направя, по-зле от миналата зима няма как да стане.

Ще ви информирам за резултата напролет. Сега за мен започва втората ми пчеларска година.


nikawr, значи в ДБ от стария модел и с мрежа на дъното семейството ти е на плодниковите рамки на около 2 см от мрежата? Колко градуса най-ниско пада температурата през зимата при теб? Вятър има ли често?

nikawr
29.08.2017, 05:20
Не Силве, ме си ме разбрала. Старите кошери са с една малкамрежа на дъното Ф10-15, която отдавна е заклеена. Имам 4-5 малко по-нови, с мрежа 1/3 от дъното, която мрежа не се затваря също. Разлики в зимуването на семейството не виждам, дори тея с мрежата изпреварват напролет.
Иначе, зимите са си нормално студени за страната и за Горнооряховска община, сняг пада доволно, но кошерите са на завет от вятъра зад 2м дебела ограда.
Реално да ти кажа ли се плаша от топла зима, от колкото от такава като предната...

Ангел Йосифов
29.08.2017, 05:57
Колкото, толкова. Виждала съм ги миналата зима, излизат при слънчице, облекчават се.

През зимата пчелите се придвижват предимно по предната стена на кошера.Сленцето може да позагрее само предницата,а от вътре си е студено.Още по-добре за пчелите е,ако имат и горна прелка.

jordanov
29.08.2017, 09:22
Темата е за магазините отдолу, но понеже няма как да не тръгне и към магазините отгоре, ето по въпроса една стара тема, започната от Гилънчето.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=859

Зимуване в магазини, към края пак става зимуване с магазини.

П.п. Специално за Силви.

Пизо
29.08.2017, 11:02
Не Силве, ме си ме разбрала. Старите кошери са с една малкамрежа на дъното Ф10-15, която отдавна е заклеена. Имам 4-5 малко по-нови, с мрежа 1/3 от дъното, която мрежа не се затваря също. Разлики в зимуването на семейството не виждам, дори тея с мрежата изпреварват напролет.
Иначе, зимите са си нормално студени за страната и за Горнооряховска община, сняг пада доволно, но кошерите са на завет от вятъра зад 2м дебела ограда.
Реално да ти кажа ли се плаша от топла зима, от колкото от такава като предната...
Защо на едните ти е заклеена мрежата а на други не.

Пизо
29.08.2017, 11:24
Може да спите спокойно.

borifototo
29.08.2017, 12:57
Заземявате или зазимявате?

nikawr
29.08.2017, 13:28
Защо на едните ти е заклеена мрежата а на други не.

Ам щото на старите е много ситна мрежата, а и е малка като площ.

Пизо
29.08.2017, 14:10
Заземявате или зазимявате?
Професионално изкривяване.А твойто как да го разбирам.

rosty_sz
29.08.2017, 14:20
От 30 години заземявам на 3 корпуса без никакви проблеми.Кълбото го правят м/у 2-ри и 3-ти.8891По отношение на заземяване на гол рой без рамки в плодника,така заземяваше преди доста години известен пчелар Бараков от Плевен,с твърда храна приготвена от него в мрежа висяща в кошера.

От доста време се опитвам да постигна това и достигнах до извидо че е невъзможно. Проявявам изключителен интерес как успяваш?

julian103
30.08.2017, 09:54
От 30 години заземявам на 3 корпуса без никакви проблеми.Кълбото го правят м/у 2-ри и 3-ти.8891По отношение на заземяване на гол рой без рамки в плодника,така заземяваше преди доста години известен пчелар Бараков от Плевен,с твърда храна приготвена от него в мрежа висяща в кошера.
Тази снимка по темата за ДБ с магазин от долу ли е?:(

Sylvie
30.08.2017, 11:20
Темата е за магазините отдолу, но понеже няма как да не тръгне и към магазините отгоре, ето по въпроса една стара тема, започната от Гилънчето.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=859

Зимуване в магазини, към края пак става зимуване с магазини.

П.п. Специално за Силви.

Мерси, много полезна тема.

nikawr, ​5 от кошерите ми са с малки мрежички, 10х12 см мисля, че бяха. Другите са с по-големи, 20х25 май. Нямам ДБ на изцяло мрежесто дъно.

Nik_m
30.08.2017, 12:48
Тази година реших да ги зазимя с магазините под плодника .Идеята ми е че така ще се създаде въздушна възглавница под кълбото ,а магазинните рамки ще са на температура която ще възпрепятства молците да папат восъка . Какво е мнението Ви колеги ,дали е удачно ?

Зависи колко кошера гледаш. Ако са няколко да, ако са много трбва да си луд или да имаш работници. Добре за пчелите, но трудоемко а здравето е най важно, че прецакаш ли гръбначния стълб връщане на зад няма.

agro
30.08.2017, 23:55
Зависи колко кошера гледаш. Ако са няколко да, ако са много трбва да си луд или да имаш работници. Добре за пчелите, но трудоемко а здравето е най важно, че прецакаш ли гръбначния стълб връщане на зад няма.
Моя е прецакан отпреди, ама да са живи и здрави Цецко и Николай от Лом, дето са пуснали клиповете си с подемната количка, копие на унгарската. Пратиха ми една, сега съм ербап, не се плаша от вдигане на кошери и корпуси. Е, модифицирах количката по мой вкус, да ми е удобна, сега вдига електрически и се придвижва и напречно, та стана екстра помощник. Вече мога да напъхам излишните корпуси и магазини отдолу.

freddie46
21.09.2017, 23:04
Здравейте!
Аз имам познати пчелари който зазимяват по два начина.Едни слагат магазините от долната страна на плодника,други ги оставят отгоре-само ги разделят с слой наелон.Аз лично си свалям магазините и си ги прибирам на топло и проветриво,като поставям помежду рамките и магазините орехови листа за защита от восъчният молец.
Поздрави:Цветан Димитров

Алексиев
12.11.2018, 07:58
Сигурно има и по-подходяща тема за моето питане, но не можах да я открия.
Кошерите са ми ДБ 10 с отделно дъно. По принцип това са корпус и полукорпус само , че с по- голям обем. Въпроса ми е: мога ли да приложа метода на Венер? Целта ми е подбудително подхранване август, септември и рано на прорет и евентуално по добро запасяване за зимата. Притесненията, по-големия обем на полукорпуса. Има ли вероятност набързо да пренесат меда и да задръстят корпуса а напролет като ги разместя да се изстудят щото предупреждавате, че това може да стане при преждевременно слагане на магазините макар ,че не ми е ясно и това. Спомням си в един от форумите се коментираше този въпрос и даже колега беше решил да си прави по-малки полукорпуси от порядъка на половин магазин. Не ми е проблем и аз да си направя подобни, стига да се убедя , че ще е по-добре. Разчитам на вашите съвети. Благодаря предварително.

jordanov
12.11.2018, 12:17
Манджа с грозде.
Щом си на отделно дъно, нагоре всичко ти се явява корпуси. Говори в сантиметри /височина на рамката/ за да станат ясни въпросите ти и евентуално някой колега да си каже мнението.
За Венер май още никой не се е похвалил тука че е работил няколко години по неговата технология?
Рости, преди няколко години имаше идея да пробва технологията Венер, не помня дали после споделя някакви резултати. Там полукорпуса се явява полу ЛР корпус, доколкото си спомням.
Ако ще се прави полу ДБ магазин, не е ли по-логично да се преминава направо на готови пити, купешки?

Алексиев
12.11.2018, 14:46
Плодника на ДБ е 31 см а магазина 17 см. Една основа за плодник се реже на две и става за две магазинни рамки.Водят се плодник и магазин с приблизителни размери 2 към едно. На практика плодниковата пита е с около една четвърт търтиеви килийки а магазинните повече от половината които освен това са и по-дълбоки защото обикновенно се оставят на по-голямо разстояние и ги надграждат.
Правиш или купуваш същите ще са.

ch.atanasov
12.11.2018, 16:01
Плодника на ДБ е 31 см а магазина 17 см. Една основа за плодник се реже на две и става за две магазинни рамки.Водят се плодник и магазин с приблизителни размери 2 към едно. На практика плодниковата пита е с около една четвърт търтиеви килийки а магазинните повече от половината които освен това са и по-дълбоки защото обикновенно се оставят на по-голямо разстояние и ги надграждат.
Правиш или купуваш същите ще са.

За размерите -вярно , за килийките - не съвсем. За основите- сега ги правят по-тесни и като срежеш на две идват малко недорасли.:)

Трендафил Дончев
12.11.2018, 16:18
За размерите -вярно , за килийките - не съвсем. За основите- сега ги правят по-тесни и като срежеш на две идват малко недорасли.:)

Икономии на материал. Капка по капка вир. А дали няма да спечели повече, ако ги оставя по - големи? Моя начин на лепене ме кара да отнемам повече от 10 мм. още. Под основата до летвата ми остава два до три сантиметра разстояние. Не, че вече е голям проблем, но все пак аз си плащам за този размер. Ако и шивача започне да скъсява панталоните?

ch.atanasov
12.11.2018, 16:32
Икономии на материал. Капка по капка вир. А дали няма да спечели повече, ако ги оставя по - големи? Моя начин на лепене ме кара да отнемам повече от 10 мм. още. Под основата до летвата ми остава два до три сантиметра разстояние. Не, че вече е голям проблем, но все пак аз си плащам за този размер. Ако и шивача започне да скъсява панталоните?

Скъсяваш 10мм. ( подгъваш ) и пак имаш 2-3см. до долната летва ? Е, напълно ме спечели за Апиакта.:bigsmile:

Трендафил Дончев
12.11.2018, 20:03
Скъсяваш 10мм. ( подгъваш ) и пак имаш 2-3см. до долната летва ? Е, напълно ме спечели за Апиакта.:bigsmile:

Колко кашона искаш?:bigsmile:

ch.atanasov
12.11.2018, 20:07
Колко кашона искаш?:bigsmile:

Да видим първо, какво ще има живо на пролет.:)

Алексиев
12.11.2018, 20:28
За размерите -вярно , за килийките - не съвсем. За основите- сега ги правят по-тесни и като срежеш на две идват малко недорасли.:)

Е..по пресилих малко, исках да подчертая, че не са баш подходящи за пило. За основите, май на всички фирми калъпите е...мърдат бре. До обяд един размер след обяд друг. Слагаме па до къде стигнат.

дядо борю
15.11.2018, 12:57
Манджа с грозде.
Щом си на отделно дъно, нагоре всичко ти се явява корпуси. Говори в сантиметри /височина на рамката/ за да станат ясни въпросите ти и евентуално някой колега да си каже мнението.
За Венер май още никой не се е похвалил тука че е работил няколко години по неговата технология?
Рости, преди няколко години имаше идея да пробва технологията Венер, не помня дали после споделя някакви резултати. Там полукорпуса се явява полу ЛР корпус, доколкото си спомням.
Ако ще се прави полу ДБ магазин, не е ли по-логично да се преминава направо на готови пити, купешки?

Колегата има предвид купешки пити за подхранване вместо Венеровия корпус,а не восъчни основи.

jordanov
16.11.2018, 10:43
Така е, ама кой разбрал - разбрал.

Алексиев
16.11.2018, 11:41
Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.

tarty
16.11.2018, 11:59
Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.

Няма проблем да го направиш, но стига да знаеш кога и какво правиш, иначе сам може да си усложниш живота.

Алексиев
16.11.2018, 12:26
Няма проблем да го направиш, но стига да знаеш кога и какво правиш, иначе сам може да си усложниш живота.

Е , намерението ми е да го улесня а не да го усложнявам, затова моля за помощ. Ако някой има някакви съмнения или препоръки, моля да ги сподели.

Трендафил Дончев
16.11.2018, 12:31
Няма проблем да го направиш, но стига да знаеш кога и какво правиш, иначе сам може да си усложниш живота.

Ето, човека ти го каза и в поста си. Търси помощ, а ти си от тия които знаят. Помогни му. Аз като не знам и да искам няма как, но ти можеш, а само недомлъвки. Е, не сме монголци, но и ние сме хора. Развържи я тази торба малко.;)

tarty
16.11.2018, 12:39
Ето човека ти го каза и в поста си. Търси помощ, а ти си от тия които знаят. Помогни му. Аз като не знам и да искам няма как, но ти можеш, а само недомлъвки. Е, не сме монголци, но и ние сме хора. Развържи я тази торба малко.;)

Нали разбра, че тия приказки не минават при мен. Винаги може да пише на лични или да звънне и да пита, а ако реши може да дойде да се видим лично. Пример за усложнение- сваля магазина с меда долу октомври месец, но семейството слабо и други пчели и оси го нападат и ограбват, после пак аз съм виновен, че съм дал акъл. Ама къде се крие Гошето и Калин единия да каже какво првят сибиряците, а другия да каже дядо му какви техники е прилагал :).

Трендафил Дончев
16.11.2018, 13:18
Нали разбра, че тия приказки не минават при мен. Винаги може да пише на лични или да звънне и да пита, а ако реши може да дойде да се видим лично. Пример за усложнение- сваля магазина с меда долу октомври месец, но семейството слабо и други пчели и оси го нападат и ограбват, после пак аз съм виновен, че съм дал акъл. Ама къде се крие Гошето и Калин единия да каже какво првят сибиряците, а другия да каже дядо му какви техники е прилагал :).

Ей, голяма скръндза си. Отвори малко рога на познанието. Кажи нещо ново, което го няма в книгите, разясни го, че най - незапознатия да го разбере и ще видиш, че ще ти благодарят. А ти само драскаш на котето по задника, дори го викаш, питайки къде е. Ти дай съвети на колегата пък то котето ще дойде.

tarty
16.11.2018, 13:43
Ей, голяма скръндза си. Отвори малко рога на познанието. Кажи нещо ново, което го няма в книгите, разясни го, че най - незапознатия да го разбере и ще видиш, че ще ти благодарят. А ти само драскаш на котето по задника, дори го викаш, питайки къде е. Ти дай съвети на колегата пък то котето ще дойде.

Ти досега не си ли разбрал, че никой не търси съвет, а всеки прави това което си знае.

kuline
16.11.2018, 14:01
Ти досега не си ли разбрал, че никой не търси съвет, а всеки прави това което си знае.

А туй то. Няма човек който знае и може всичко. На мен също ми се налага от време на време да търся съвет, за теб незнам. Не е задължително обаче получения съвет да се приложи едно към едно, все пак не сме машини, а хора, на които Господ е дал разум. Следователно получения съвет, всеки го пречупва през неговата си призма - познания, условия на работа и т.н. Ти искаш всичко, което кажеш да се приложи точно едно кам едно, но дали твоето/моето мнение е меродавно? За това би било правилно да се каже: "Аз правя еди как си" от там на сетне всеки да си изчепка позитивите и негативите по своя преценка. По повод темата, аз не мога да коментирам нищо, защото просто не работя по този начин и ако дам съвет, то той би бил подвеждащ. Общо взето избягвам да давам съвети, за това което не съм приложил на практика, а само чул, чел и т.н.

tarty
16.11.2018, 14:05
А туй то. Няма човек който знае и може всичко. На мен също ми се налага от време не време да търся съвет, за теб незнам. Не е задължително обаче получения съвет да се приложи едно към едно, все пак не сме машини, а хора, на които Господ е дал разум. Следователно получения съвет, всеки го пречупва през неговата си призма - познания, условия на работа и т.н. Ти искаш всичко, което кажеш да се приложи точно едно кам едно, но дали твоето/моето мнение е меродавно? За това би било правилно да се каже: "Аз правя еди как си" от там на сетне всеки да си изчепка позитивите и негативите по своя преценка. По повод темата, аз не мога да коментирам нищо, защото просто не работя по този начин и ако дам съвет, то той би бил подвеждащ. Общо взето избягвам да давам съвети, за това което не съм приложил на практика, а само чул, чел и т.н.
Нещо не се връзва това изказване с действията ти спрямо мен.

kuline
16.11.2018, 14:07
Нещо не се връзва това изказване с действията ти спрямо мен.

Дай по-обстойно де, не си каскани думите.

barkov1982
16.11.2018, 14:52
Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.

Този мед 15 кг плануваш ти да го създадеш или да ползваш техен събран, после той запечатан ли или не, ако сложиш магазин със запечатан мед отдолу трудно и при определени условия ще стане местенето, ако не е запечатан има опасност от нападения(както каза Янчо). Напълно е вероятно ако имат пълен магазин с мед да има достатъчно мед и в плодника тогава се обезмисля ротацията на магазина по-вероятно е да потегли за центрофужна А относно пролетта зависи от развитието на семейството дали да му бъде поставен магазин отгоре и разбира се от усета на пчеларя

jordanov
16.11.2018, 15:25
Чакайте малко. Ай да уточним кой колега не е разбрал. Говоря за медови полукорпус т.е. магазин, зареден с мед а не с " питки". Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет. Няма общо със запасяващо или по-силно запасяване. Въпроса ми беше, дали това е възможно с магазин на ДБ и дали по-големия обем няма да окаже отрицателно влияние. Дали ако оставя 15 кг мед под плодника, няма да го пренесат скоростно в плодника и да задръстят и дали в началото на март когато разместя местата им, няма да охладя кошера и това да навреди на пилото. За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата. А имам такива намерения.

Чудесно.
Още няколко поста като моя и на някои от колегите, още две- три разсъждения на глас от твоя страна и ще налучкаш правилния подход.

kando
16.11.2018, 16:03
За сега са ми в двора и не ми е проблем да ги подхранвам но 10 кошера на 40 км....това променя нещата..
Питките са твоя вариянт. Венер работи с ЛР, с много подхранване, машини и работна ръка. Макар и само десет ДБ, тези плодници как се вдигат, как се ротират, че есен, че пролет - аз що съм останал без кръст. После - тази година 30кг се брои за висок добив, аз и 25кг. не можах да стигна, ако за пчелите отделя 15кг., къде ще му видя края, работим за чест и слава, даже си и плащаме. Сетне - освен рисковете есента, за които споменаха колегите, ти сам се досещаш за пролетта. На пролет пилото може и да се простуди, може и да се размине, ротацията се прави ранна пролет, така че пилото тогава не е кой знае колко, за да се кахъриш, обаче - семейството ще се пренесе в магазина, майката ще го наснесе, но понеже магазина е малък обем ще го запълни бързо и ще се премести и в плодника, същевременно през това време пчелите ще са събирали прашец и какъвто нектар намерят из природата т.е. ще нашарят и магазин, и плодник ще дойде рапицата, а магазина пълен с какво ли не, ще почнат да складират мед в плодника. Плюс и усложненията, които се създават, когато ще правиш пролетните прегледи - всеки път ще трябва да сваляш и вдигаш магазина.

Тъй че както казаха вече и други колеги с питки е най- добре, като искаш направи си и надставки.

tarty
16.11.2018, 18:04
Алексиев, що не ги смениш тия сандъци с нещо по модерно, та нито кръст, нито други проблеми да имаш.

ch.atanasov
16.11.2018, 18:19
За хора с проблеми с кръста.
https://honeyholyland.files.wordpress.com/2016/04/flow-hive-innovation.jpg?w=523 (https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi0ibzyp9neAhVG_aQKHX1UCUYQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fhoneyholyland.wordpress.com%2Fta g%2F%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0% 25B0%25D1%2586%25D0%25B8%25D0%25B8-%25D0%25BA%25D0%25BE%25D1%2588%25D0%25B5%25D1%2580 %25D0%25B8%2F&psig=AOvVaw3pzEvmNJ8lIh-grHtZFzTR&ust=1542471351842945):bigsmile:

:bigsmile: Той колегата дърводелец, ама няма лошо, може и на Никот да мине.hi;

Ангел Йосифов
16.11.2018, 18:38
Чакайте малко. Метода на Венер е точно такъв. Полукорпус за подбудително подхранване есен и пролет.
Малко трябва да си поизясниш понятията есен и пролет...Венер ротира медовата шапка в началото на септември,демек 20 дена преди да свърши лятото.А целта е автоматично подхранване.Защо Венер сваля медовата шапка в началото на септември-защото пашата му е до края на август.Демек,подхранването започва веднага след последна паша,а пашата по места,може да свърши и юли...
По Венер,качването на мед шапка е,когато започнат овошките и започне подбудителното подхранване с течна храна и има две цели. Първата е допълване на мед.шапка,а втората-запълване на плодника със пило в навечерието на акацията.Пълен плодник със пило+медова шапка=всичката акация в магазина.....
Трябва да се има в предвид,че Венер практикува подвижно пчеларство,затова медовиците му са двусемейни........
Става и с магазин за мед.шапка,но си мисля,че твоята система трябва да е Пелетовата,а не Венеровата...

tarty
16.11.2018, 19:33
За хора с проблеми с кръста.
https://honeyholyland.files.wordpress.com/2016/04/flow-hive-innovation.jpg?w=523 (https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi0ibzyp9neAhVG_aQKHX1UCUYQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fhoneyholyland.wordpress.com%2Fta g%2F%25D0%25B8%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0% 25B0%25D1%2586%25D0%25B8%25D0%25B8-%25D0%25BA%25D0%25BE%25D1%2588%25D0%25B5%25D1%2580 %25D0%25B8%2F&psig=AOvVaw3pzEvmNJ8lIh-grHtZFzTR&ust=1542471351842945):bigsmile:

:bigsmile: Той колегата дърводелец, ама няма лошо, може и на Никот да мине.hi;

То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.

kuline
16.11.2018, 20:17
То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.

Мебелист - дърводелец? Разликата: стругарофрезист - заварчик! ;) То и аз имам ПОЧТИ всички машини, но за направа на кошери, не и за мебелно производство. А, да, имам и почти всички машини за металообработка, както и заваръчни такива, но... Машините не са всичко. Да, важни са, но си требва и мерак, а опита го оставям на страна. Е тъй ме е учил моя дядо, лека му пръст. :bigsmile:

ch.atanasov
16.11.2018, 20:20
То и аз съм мебелист и имам почти всички машини за направата на кошери, но ми е по лесно и евтино да си купя готови.

Знам, знам, писал си, че разбираш само от ПДЧ. От дървен материал не отбираш.:bigsmile:

п.п. бахти евтенията. Цяла БГ с ПВЦ кошери.:yahoo:

kando
17.11.2018, 01:15
Става и с магазин за мед.шапка,но си мисля,че твоята система трябва да е Пелетовата,а не Венеровата...
Аз само да кажа, че и това не препоръчвам. :Д
Пробвал съм Пелетовата със ДБ, значи няма такова наказание - крайния резултат беше много добър, обаче с тези големите корпуси забрави, за целта ще трябва да ми работят един отряд тимаджии или националния ни отбор по щанги.
Фарара е друго нещо - сработи хем по- добре от ДБ, хем се работеше значително по- леко.

А за целта на колегата - пак да кажа: за мен питките е най- удачното към момента. :Д Нищо сложно и същевременно съвсем достатъчно ефективно - какво ти трябва да повече? Още инвентари, още сиропи, още работа на пчелина, да отваряш семейства, да правиш ротации - такива методи като Пелетовия, като Венер са свързани с повече работа, с повече инвентар, с повече подхранване, това са интензивни методи на пчеларстване, точно както ги определяше и покойният Ангел Грънчаров; и пчелари, и пчели работят повече при такива методи,

И са ефективни най- вече именно при подвижно пчеларство, когато преследваш пашата през целия активен сезон, ако нямаш паша примерно цял един месец за какво са ти тези "напомпани" семейства, а ако вземат, че свършат храната, което е много вероятно, какво правим тогава, захарта с чувалите, че инак беля. Разбира се, човек може да контролира процесите и да не стига до такива неудачи, но мисълта ми е, че тези методи разгръщат потенциала си при по- редовна паша, нямането на паша усложнява работата, усложнява самия метод.

Алексиев
17.11.2018, 07:03
Благодаря на всички за съветите. Не се отказвам от идеята но и не съм я приел на сляпо. Ще преосмисля някои неща и се надявам на помощ от ваша страна да ги изясним. Работил съм известно време като самостоятелен дърводелец и то с масив та имам някаква техника и не ми е никакъв проблем да направя кошер както и да преобразувам готов от един вид в друг. Трудно се прави един, когато правиш повече, правиш ги по детайлно и е много по-лесно. Убеден съм,че всяка система е добра, стига пчеларя да я разбира и прави необходимото. Имам и много удобна платформа за 10 а лесно ще стане и за 14 кошера, за подвижно пчеларство. Оказа се , че подвижното не е много подходящо за района но не съм се и отказал напълно. От претрупан с какво ли не гражданин изведнъж се оказах осигурен пенсионер с десетина пчели и толкова кокошки, айде и градинката. Време бол желание също, остават знанията затова моля ви помагайте. Благодаря ви.

Ангел Йосифов
17.11.2018, 07:54
точно както ги определяше и покойният Ангел Грънчаров; и пчелари, и пчели работят повече при такива методи, .

Колегата търси пчеларстване от разстояние,затова и препоръчах Пелетовата с-ма,като такава..

kando
17.11.2018, 21:11
......
Въпроса е, че към момента щем не щем сме принудени да работим с минимални разходи - фактора цена на меда е един от най- определящите по кои методи, какво, как и що ще работим. Огледай се из темите на форума - има доста такива, в които се обсъжда именно как да се ограничат разходите. В действителност тъкмо заради това и спрях подвижното - вярно е, че добива е повече, ала разходите са още повече и крайния резултат е такъв, че сметката се губи и то се губи с много. При цена ~4лв. на меда, аз поне не мога да изкарам на плюс с подвижно. Така, че както си и човек пенсионер, според мен гледай да не се увлечеш в някакви по- сериозни разходи, защото метода и да го научиш много добре, да го приложиш, както си трябва, това не е гаранция, че ще останеш доволен от крайния резултат. Това, че един метод е по- продуктивен не значи автоматично, че е и по- печеливш - то при 4лв. кой ли пък метод въобще е печеливш, но нали ....... Или например, както попита за полукорпусите - да направиш десет корпуса с нестандартни размери и рамки към тях си е и работа, и пари, и време; ще експериментираш примерно две години с тях, няма да ти хареса какво се получава и после какво ще ги правиш тези полукорпуси? ..... баща ми две години си вари ракия със е те такива стари всякакви нестандарти изпълнения, че накрая ми писна от тях и ги изхвърлих.

Георги 1974
17.11.2018, 21:28
Благодаря на всички за съветите. Не се отказвам от идеята но и не съм я приел на сляпо. Ще преосмисля някои неща и се надявам на помощ от ваша страна да ги изясним. Работил съм известно време като самостоятелен дърводелец и то с масив та имам някаква техника и не ми е никакъв проблем да направя кошер както и да преобразувам готов от един вид в друг. Трудно се прави един, когато правиш повече, правиш ги по детайлно и е много по-лесно. Убеден съм,че всяка система е добра, стига пчеларя да я разбира и прави необходимото. Имам и много удобна платформа за 10 а лесно ще стане и за 14 кошера, за подвижно пчеларство. Оказа се , че подвижното не е много подходящо за района но не съм се и отказал напълно. От претрупан с какво ли не гражданин изведнъж се оказах осигурен пенсионер с десетина пчели и толкова кокошки, айде и градинката. Време бол желание също, остават знанията затова моля ви помагайте. Благодаря ви.
Ротациите с магазин и ДБ плодника за мен са + ,може и 2 магазина да се ползват за втори плодник като се използват двата вида рамки.Според мен това може да ти донесе позитиви много повече от негативите стига да знаеш какво правиш и кога го правиш и защо го правиш съобразено със силата на семейството и календарното време и медоносите.И не е кои знае каква философия и е подходяща за начинаещи.

Трендафил Дончев
17.11.2018, 22:26
Ротациите с магазин и ДБ плодника за мен са + ,може и 2 магазина да се ползват за втори плодник като се използват двата вида рамки.Според мен това може да ти донесе позитиви много повече от негативите стига да знаеш какво правиш и кога го правиш и защо го правиш съобразено със силата на семейството и календарното време и медоносите.И не е кои знае каква философия и е подходяща за начинаещи.

Няма ли го ето това: силата на семейството и календарното време и медоносите, магазините може да си ги подмяташ само за физзарядка.

agro
17.11.2018, 22:32
Няма ли го ето това: силата на семейството и календарното време и медоносите, магазините може да си ги подмяташ само за физзарядка.
И съвсем не е за начинаещи, съдейки по моя опит, че почнах от абсолютната нула и почти никой не ми е помагал. Как да прецениш едно семейство силно ли е, слабо ли е, ако за първи път отваряш кошер? Аз майката трудно намирам, пашата си още не знам каква е в района, добивам мед, но не знам малко ли е, много ли е? Лекарства не давам само защото не знам колко и кога. Който си е купил мед от моя, идва да иска още, но не знам каква е причината. И т.н.

Трендафил Дончев
17.11.2018, 22:51
И съвсем не е за начинаещи, съдейки по моя опит, че почнах от абсолютната нула и почти никой не ми е помагал. Как да прецениш едно семейство силно ли е, слабо ли е, ако за първи път отваряш кошер? Аз майката трудно намирам, пашата си още не знам каква е в района, добивам мед, но не знам малко ли е, много ли е? Лекарства не давам само защото не знам колко и кога. Който си е купил мед от моя, идва да иска още, но не знам каква е причината. И т.н.

А сега де. Следейки постовете ти оставам с впечатление, че нищо не може да ти се опре, а четейки този ти пост, се чудя. Как? Та ти вече колко време си тук? Не помня колко ти бяха семействата, но до сега трябваше отдавна да си в час. Ааааааа, ще започна да наказвам вече.:bigsmile:

agro
17.11.2018, 23:07
А сега де. Следейки постовете ти оставам с впечатление, че нищо не може да ти се опре, а четейки този ти пост, се чудя. Как? Та ти вече колко време си тук? Не помня колко ти бяха семействата, но до сега трябваше отдавна да си в час. Ааааааа, ще започна да наказвам вече.:bigsmile:
Море, много точно си описвам положението. Кошерите ги намалих доста и в двата пчелина, като видях колко работа искат, а нямам време. Работя на усет и чак сега, на третата година, имам чувството, че някои неща схващам от пчеларството. То затова и не ги ровя много, есента ги напушвам с амитраз и това ми е третирането. Които оцелеят, напролет отводки. Тия дни си гледах дневника, отварял съм ги всичко на всичко четири пъти тази година, като двата пъти е да извадя мед. Резултата ще се види напролет.

Трендафил Дончев
17.11.2018, 23:19
Море, много точно си описвам положението. Кошерите ги намалих доста и в двата пчелина, като видях колко работа искат, а нямам време. Работя на усет и чак сега, на третата година, имам чувството, че някои неща схващам от пчеларството. То затова и не ги ровя много, есента ги напушвам с амитраз и това ми е третирането. Които оцелеят, напролет отводки. Тия дни си гледах дневника, отварял съм ги всичко на всичко четири пъти тази година, като двата пъти е да извадя мед. Резултата ще се види напролет.

Учудваш ме за сетен път. Команден пункт направи, камера за замразяване………….какво още, че забравих? Куп неща, а накрая не ходиш при пчелите. Че защо ги гледаш/отглеждаш? Така няма да стане. Вервай ми.

agro
17.11.2018, 23:28
...Че защо ги гледаш/отглеждаш? Така няма да стане. Вервай ми.
И това съм го писал - първата цел е учебна, за времето след пенсиониране, ако ми е дадено свише да поживея. Втората цел е мързеливо пчеларство, с минимално участие на лекарства. Третата цел е пчелите да са само част от комплексен замисъл, но понеже е мечта засега, ще се въздържа да го споделя. За тогава е хладилната камера, казана за ракия и други разни нещица, които са готови или се правят в момента.

Трендафил Дончев
17.11.2018, 23:37
И това съм го писал - първата цел е учебна, за времето след пенсиониране, ако ми е дадено свише да поживея. Втората цел е мързеливо пчеларство, с минимално участие на лекарства. Третата цел е пчелите да са само част от комплексен замисъл, но понеже е мечта засега, ще се въздържа да го споделя. За тогава е хладилната камера, казана за ракия и други разни нещица, които са готови или се правят в момента.

За другите неща - добре. За мързеливото пчеларство ще питаш мен, но трябва и да знаеш за пчелите колкото мен. ;) И друго. Трябва и да ти идва отвътре. Десет пъти от една година ми говориш, че не можеш да различиш майката. Е, хайде, какво толкова сложно има? Това го давам за пример.

agro
18.11.2018, 12:08
...не можеш да различиш майката. Е, хайде, какво толкова сложно има..
Иска ми се да го правя бързо, за да не се губи време. Мразя да отворя кошер и да ровя из питите една по една, взирайки се подробно от всяка страна, знаейки, че въпреки всичко майката може да не се окаже там. Първо, не ми се държи отворен кошера дълго време, второ, реших, че косвените признаци са ми достатъчни и търсенето, за да видя майката сякаш е губи време. Възприех и методи за отводки, които не изискват намирането и. Е, ще има и брак в работата, но реших, че печалбата от спестения труд е повече от получения брак. Ако искам да работя с повече кошери, икономията на труд е единственият начин да го направя. Но, така ми се иска, само времето ще покаже дали съм прав.

tsc1
18.11.2018, 12:39
Иска ми се да го правя бързо, за да не се губи време. Мразя да отворя кошер и да ровя из питите една по една, взирайки се подробно от всяка страна, знаейки, че въпреки всичко майката може да не се окаже там. Първо, не ми се държи отворен кошера дълго време, второ, реших, че косвените признаци са ми достатъчни и търсенето, за да видя майката сякаш е губи време. Възприех и методи за отводки, които не изискват намирането и. Е, ще има и брак в работата, но реших, че печалбата от спестения труд е повече от получения брак. Ако искам да работя с повече кошери, икономията на труд е единственият начин да го направя. Но, така ми се иска, само времето ще покаже дали съм прав.
Един лесен начин за намиране на майката е да си ги маркираш с флуоресцентни маркери (има такива). После си засветваш питата с фенерче с UV светодиоди и тя ти светва като слънце!
Само не ми казвай и ти че дядо ти не е правил така!:ae:

kuline
18.11.2018, 13:05
Един лесен начин за намиране на майката е да си ги маркираш с флуоресцентни маркери (има такива). После си засветваш питата с фенерче с UV светодиоди и тя ти светва като слънце!
Само не ми казвай и ти че дядо ти не е правил така!:ae:

Може да залепим метална пластина, после с магнита. Тя сама идва при пчеларя, няма да се мъчи да я търси я. :bigsmile:

tsc1
18.11.2018, 13:14
Може да залепим метална пластина, после с магнита. Тя сама идва при пчеларя, няма да се мъчи да я търси я. :bigsmile:
Може и обратното - парченце магнитна лента и после с желязото. Но ще те викаме ти да я отлепяш.
https://www.magsy.bg/26017-magnetic-tape

kuline
18.11.2018, 13:21
Може и обратното - парченце магнитна лента и после с желязото. Но ще те викаме ти да я отлепяш.
https://www.magsy.bg/26017-magnetic-tape

Неможе обратното! Майката ще се лепне на някой я гвоздей, я разделител, я релса и т.н.

tsc1
18.11.2018, 14:20
Неможе обратното! Майката ще се лепне на някой я гвоздей, я разделител, я релса и т.н.
Идеята е твоя, оставям те да я доизмислиш и предложиш в реализуем вид.

kuline
18.11.2018, 14:29
Идеята е твоя, оставям те да я доизмислиш и предложиш в реализуем вид.

Няма какво да измислям и реализирам. Това ми хрумна на прима виста, по повод твой пост. Когато ми е необходимо, откривам майката. Все пак има пчеларски тънкости, които насочват пчеларя къде се намира тя. Не са ми необходими ни фенери, ни магнити, за да я намеря, или пък да ровя целия кошер. Да, понякога се налага, но това не значи, че постоянно се прави така.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 14:36
Неможе обратното! Майката ще се лепне на някой я гвоздей, я разделител, я релса и т.н.

Рекламааааа: За да не ви залепне майката, купувайте кошерите на Янчооо...:bigsmile:

kuline
18.11.2018, 15:58
Рекламааааа: За да не ви залепне майката, купувайте кошерите на Янчооо...:bigsmile:

Мислиш ли, че не се сетих да го шляпна и това? Ама друго си е от твоята ръка. ;)

Трендафил Дончев
18.11.2018, 16:17
Мислиш ли, че не се сетих да го шляпна и това? Ама друго си е от твоята ръка. ;)

Нали? За реклама се плаща и ще трябва да кихнеш, а аз работя в офиса. :bigsmile: Ей, Янчо. Само с лястовичка и вдигнат пръст няма да минеш. Не виждам хилядарката нещо.;)

tarty
18.11.2018, 17:43
Нали? За реклама се плаща и ще трябва да кихнеш, а аз работя в офиса. :bigsmile: Ей, Янчо. Само с лястовичка и вдигнат пръст няма да минеш. Не виждам хилядарката нещо.;)

Ааааа малко ли инфо съм ти дал, друг е въпроса дали си се възползвал от него :).

agro
18.11.2018, 17:52
Един лесен начин за намиране на майката е да си ги маркираш с флуоресцентни маркери...
За да свърша тази работа, нали първо трябва да я намеря тази майка. Пък после и да я ловя и маркирам. Все работа, която съм решил да пропусна. Ако сметна времето, което ще ми отнеме тази операция, по-добре да свърша нещо по-полезно.

Трендафил Дончев
18.11.2018, 18:00
Ааааа малко ли инфо съм ти дал, друг е въпроса дали си се възползвал от него :).

Опсссс. Никъде не съм видял да пишеш: Дончев, това инфо е за теб. Бъркаш ме с Друмев. ;) А и тези неща, които казваш, показваш, Дончев отдавна ги е чел и използва, че и други за които едва ли се сещаш. Нищо ново под Слънцето.:ae:

Ангел Йосифов
18.11.2018, 18:40
За да свърша тази работа, нали първо трябва да я намеря тази майка. Пък после и да я ловя и маркирам. Все работа, която съм решил да пропусна. Ако сметна времето, което ще ми отнеме тази операция, по-добре да свърша нещо по-полезно.

А какво ти пречи да я маркираш при въвеждането и,ако ти си правиш майките.

agro
18.11.2018, 18:46
А какво ти пречи да я маркираш при въвеждането и,ако ти си правиш майките.
Още не съм стигнал до етапа правене на майки. Нека първо да видя дали пчелите ми няма да свършат тази работа по-добре от мене. Пък и в крайна сметка - колкото я свършат, толкова. Ще съм работил по-малко и ще съм изкарал по-малко мед, устройва ме. Проблем ще ми е, ако по моя мързелив метод вземат, че ми измрат пчелите, та да трябва да започвам отначало. Времето ще покаже.

Ангел Йосифов
18.11.2018, 19:00
Определено,по-добре ще я свършат от нас,но оставени на самотек,година-две може,а сетне...отначало.

tsc1
18.11.2018, 19:11
Още не съм стигнал до етапа правене на майки. Нека първо да видя дали пчелите ми няма да свършат тази работа по-добре от мене. Пък и в крайна сметка - колкото я свършат, толкова. Ще съм работил по-малко и ще съм изкарал по-малко мед, устройва ме. Проблем ще ми е, ако по моя мързелив метод вземат, че ми измрат пчелите, та да трябва да започвам отначало. Времето ще покаже.
Мисля си, че един от проблемите ти ще възникне, когато майката не се върне по някакви причини от брачен полет и ти не забележиш това.

barkov1982
18.11.2018, 19:27
Както писа Дончев без да можеш да направиш адекватна преценка на силата на семейството, без да познаваш медоносите и пашите, и без правилна преценка на обемите, би търпял големи загуби, знам че имаше някаква идея за електроника в кошера, не знам колко ще ти върши работа, все си мисля че ще трябва по некой преглед, но Адекватен

Ангел Йосифов
18.11.2018, 19:29
Мисля си, че един от проблемите ти ще възникне, когато майката не се върне по някакви причини от брачен полет и ти не забележиш това.

Това,какво общо има с маркирането?
Окраската на месните пчели е такава,че да може да им осигури известна маскировка от птиците.Затова,за предпочитане е майката да бъде маркирана след оплождането.

tsc1
18.11.2018, 19:33
Това,какво общо има с маркирането?
Окраската на месните пчели е такава,че да може да им осигури известна маскировка от птиците.Затова,за предпочитане е майката да бъде маркирана след оплождането.
Точно това, което и ти казваш! Да провериш дали майката се е върнала след оплождането и тогава да я маркираш. Може ли това да се пропусне?!?

kuline
18.11.2018, 19:46
Точно това, което и ти казваш! Да провериш дали майката се е върнала след оплождането и тогава да я маркираш. Може ли това да се пропусне?!?

Естествено.

agro
18.11.2018, 23:10
Както писа Дончев без да можеш да направиш адекватна преценка на силата на семейството, без да познаваш медоносите и пашите, и без правилна преценка на обемите, би търпял големи загуби, знам че имаше някаква идея за електроника в кошера, не знам колко ще ти върши работа, все си мисля че ще трябва по некой преглед, но Адекватен
Е, ще се преглеждаме от време на време, няма как, целта е да е възможно най-рядко. А това за електрониката е замисъл, който още не знам дали ще мога да реализирам. Нещото е прекалено мащабно, за да се направи със собствени средства. Работя по въпроса. Засега е разрешен един важен проблем - теглото на кошерите и следенето му в реално време на голям брой кошери.

elbulgaro
18.11.2018, 23:35
Как се справяш със следенето в реално време,че аз имам огромен проблем.Благодаря предварително.sweating;

agro
18.11.2018, 23:45
Как се справяш със следенето в реално време,че аз имам огромен проблем.Благодаря предварително.sweating;
Използвам готов продукт на българска фирма - хардуер и софтуер, създадени специално за целта. Засега съм на радиовръзка с експерименталните кошери, но е планирано да е GPRS.

tsc1
19.11.2018, 08:53
Как се справяш със следенето в реално време,че аз имам огромен проблем.Благодаря предварително.sweating;Опиши ако не е фирмена тайна как е организирана системата ти и в какво се състои проблема. Ако е твърде специфично може и на ЛС.

nih
19.11.2018, 15:50
Как се справяш със следенето в реално време,че аз имам огромен проблем.Благодаря предварително.sweating;

Аз в момента правя контролна везна на базата на raspberry pi, на пролет ще споделя преки впечатления.Ще ползвам мобилен оператор за връзка с интернет, освен тегло ще меря влажност, температура и ще се ползва и за сигурност + електронен дневник.