PDA

Виж пълната версия : ЛЮБОПИТНИ И НЕПОПУЛЯРНИ ТЕХНИКИ



Юрий Цветков
26.11.2011, 00:27
Вчера един приятел пчелар ми каза, че някъде чел, че някои пчелари изкопавали дупки дълбоки около 30 см под кошерите. Пита ме дали знам нещо по въпроса и с каква цел се прави това. Аз лично, макър да съм изчел доста литература, за пръв път чувам за подобно нещо. Любопитен съм и ще съм благодарен, ако някой е запознат да сподели.

Цеко Сифоня
26.11.2011, 00:54
Това за пръв път го чувам ,според мен тия дупки ги правят за да заровят подмора който е пред кошерите -иначе за друго не се сещам.А под кошерите да се копаят дупки ....а сега де ...нема логика...

vanHanegem
26.11.2011, 04:55
И аз съм го чел! Мисля, че в книгите на д-р А.Грънчаров. Той препоръчва за по-добра вентилация кошерите да са на около 30 см. от земята, а ако не са повдигнати, под тях да се изкопае дупка със съответната дълбочина.Става въпрос за тези с мрежесто дъно.

HINAP
26.11.2011, 09:51
А няма ли да се събира вода и да се давят пчели.Интересна работа,не съм чувал за такова нещо.

scutellator
26.11.2011, 16:15
Да, имаше нещо такова в Langstroth's hive and the honey bee от L.L. Langstroth, но къде ме връщате 150 години назад.
Методът се използвал за съхраняване на полодове (ябълки, круши, картофи и тем подобни) през зимата и произхожда от някаква немска провинция. Изкопавала се дупка, застелвала се със слама отдолу, върху нея плодовете се нареждали в пирамидална форма, покривали се със слама и всичко се заривало със финишен слой от пръст (вероятно да предпазва от влага).

Лангстрот модифицирал този метод да е подходящ за пчели - копае се дупка, поставят се 4 тръби в четирите посоки в дупката и всичко това се покривало с нещо - дъски най вече. Тръбите служели за въздухообмен - да извеждат въздуха от празното пространство под кошерите(дупката) и да го заменят с нов. На самата платформа се нареждали кошерите ( в пирамидална форма естествено, т.е. един върху друг) и се покривали с нещо - шума или нещо подобно (не ми се отваря книгата за да проверявам какво точно беше) и така до пролетта, когато кошерите се "отриват" и се поставят отново на местата си. Може би ще ме попитате, ама те не се ли са се облитали през зимата - НЕ.
Лангстрот твърди че имало голяма полза от това, но едва ли ще ме видите да копая дупки за тази цел.

Това е по спомени, може и да има някой и друг допълнителен детайл.

Nic 59
26.11.2011, 16:28
По този начи се съхрянават и рояци когато нямаш в момента къде да ги сложиш.

Nic 59
26.11.2011, 18:24
Има хора които са превърнали лова на рояци едва ли не в професия. Освен доброто познаване на местата където би отишл рой максимално добре подготвят капаните, слагат парче стара пита вътре но прикрепят и отвън така че слънцето да топи восъка и миризмата да ги привлече. Най много се радват когато някой който практикува подвижно и се развали времето за по дълго, веднага слагат капаните край него.......... и си докарват добри доходи.

Jikata-OVECH
26.11.2011, 18:48
Трия поста! Щом е проблем.
Модератор.: Колега не знам какъв е бил проблема, но бих искал да прочета мнението ти, ако е по темата.

vanHanegem
26.11.2011, 19:01
Както обикновено, пуснатата тема отиде в съвсем друга посока. Какво общо имат плодовете, заленчуците,чубрицата, доматите, мравките и др. със зададения от Юри въпрос? А пък за давенето на пчелите и дума не може да става!

kostadinstoyanov
26.11.2011, 20:41
Чувал съм, че се копаят дупки под тръвните, за увеличаване на обема, предполагам. И тези далаци са изрязвали, вместо да давят цялата тръвна заради меда.

Юрий Цветков
26.11.2011, 22:51
Става въпрос за открита дупка под разборен кошер. Никакви дъски, заривания с пръст и т.н. Тръвните да не ги намесваме. Аз лично не виждам никакъв смисъл в това, но ми е любопитно, ако някой го е правил - какви са подбудите.