PDA

Виж пълната версия : Проблем с майка



Митаче
23.08.2017, 06:01
В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .

rosty_sz
23.08.2017, 06:26
Те разбират много по рано от нас когато майката е за смяна. Вече си премахнал маточниците така че давай на пред и толкова. Вероятноста тази майка да изведе семейството до май догодина е голяма. Тогава ще я мислиш.

Трендафил Дончев
23.08.2017, 07:27
В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .

Защото когато купуваме всеки иска да ни мине отзад. Единия ти е продал най - скапания си кошер като отводка, а другия старата майка.

rumenggr
23.08.2017, 07:29
Наблюдавай ги. Щом са решили е възможно да повторят. Ако има хубави дни, дори Окточври и Ноември. Миналата есен имах такъв случай. След студовете намерих вирнати задници и излюпени маточници.

Aranis
23.08.2017, 10:36
В началото на м.07 .закупих отводка от мой познат .Майката снасяше слабо ,в един момент гледам няма я ,няма и прясно пило ,няма и маточници ,кошера бучи особенно ,принципно от това което знам ,значи няма майка .Купувам нова майка и на 25.07 . я придадох както му е реда с клетка.Излезе нормално ,снася като луда ,за няколко дена 4 рамки с пило .До тук добре,на 20.08. отварям да видя какво е положението .Майката е там ,пило колкото искаш,само,че по средата на рамките стърчат 3 маточника ,смачках ги. Не разбирам какво става ,защо са решили да я сменят ,това ми е въпроса .

Понякога, когато смениш майката се случва старите пчели, въпреки че "официално" са я приели да искат да я сменят. Обяснението е в различните породи. Щом майката снася, мачкай маточниците. Когато се излюпят нейните пчели, този нагон ще мине, защото ще пречат на залагането на маточници. Ако и след излюпването на едно поколение нейни пчели залагането на маточници продължи, значи нещо не й е в ред. Успех.

Иван_Барабан
23.08.2017, 13:41
Понякога, когато смениш майката се случва старите пчели, въпреки че "официално" са я приели да искат да я сменят. Обяснението е в различните породи. Щом майката снася, мачкай маточниците. Когато се излюпят нейните пчели, този нагон ще мине, защото ще пречат на залагането на маточници. Ако и след излюпването на едно поколение нейни пчели залагането на маточници продължи, значи нещо не й е в ред. Успех.Мога и аз да потвърдя това явление. Тази година започнах да взимам майки от ново място за отводките си. Почти на всяка отводка майката си снася стабилно, а на крайна пита - маточници за самосмяна. Някои от тях ми дойдоха дюшеш, някои разруших, но това не попречи на новите семейства.

seto4e
23.08.2017, 14:09
В 95% от случаите причината за преждевременната самосмяна на майката е недостатъчно добре захранен маточник. Такива майки пчелите ги сменят до 25ия ден от пронасянето. Понеже майкопроизводителите продават майките още с първото яйце на задника, тази самосмяна се случва при пчеларите.

delta.e
23.08.2017, 14:50
Защото когато купуваме всеки иска да ни мине отзад. Единия ти е продал най - скапания си кошер като отводка, а другия старата майка.

Точно казано !
А , и друго имам в предвид , но .... .

evgeniev72
20.07.2020, 17:57
Здравейте,
Нов съм в форума и имам следния проблем с който не мога да се справя сам и моля за вашите мнения и насоки за решаване то му.Предварително благодаря.
На 25 04 2020 г. реших да маркирам всички пчелни майки в моите кошери,но на един от тях пчелите веднага убиха майката-това е една друга тема.След това заложиха маточници . Аз унищожих първите запечатени и ги оставих на спокойствие.Появилата се майка нямаше никакви външни забележки и аз изчаках да минат няколко дни (21 дни) след което проверих за прясно пило-такова нямаше.Помислих си-лошо време не се е оплодила и изчаках още една седмица,резултат никакъв-пило няма нито нормално нито търтиево . По същото време една от отводките ми заложи маточници и аз изрязах два полу зрели ,който затворих в два защитни цилиндъра от тези който ползват майко производителите .Премахнах проблемната майка и поставих двата цилиндъра в средата на гнездото и една пита с запечатено пило-да има кой да храни новата майка..След пет дни имах нова майка която пчелите хранеха през отворите на цилиндъра ,сиреч не бяха агресивни към нея и аз я освободих,а другия цилиндър премахнах.Майката беше приета успешно движи се по питата ,пъха глава в килийките ,а около нея една свита от около 8-10 пчели .След 14 дни проверявам проблема същия -пило няма,никакво - нито нормално нито гърбаво.Реших ,че и тази не е излязла да се оплоди -викам си нещо и пречи в този кошер ,а и годината за нас приключва и поръчах оплодена майка . Премахнах пак майката и придадох оплодената. След една седмица гледам майката там , но и от нея никакви яйца.Последно поставих още две пити с преобладаващо запечатено пило и вече се изчерпих. Не знам какво да правя. Някой от по-опитните пчелари може ли да помогне със съвет или някаква информация.

evgeniev72
20.07.2020, 18:02
P.S И при двете последни майки центрофугирах по две пити за да им създам място за осеменяване ,но няма резултат .

Трендафил Дончев
20.07.2020, 18:12
Здравейте,
Нов съм в форума и имам следния проблем с който не мога да се справя сам и моля за вашите мнения и насоки за решаване то му.Предварително благодаря.
На 25 04 2020 г. реших да маркирам всички пчелни майки в моите кошери,но на един от тях пчелите веднага убиха майката-това е една друга тема.След това заложиха маточници . Аз унищожих първите запечатени и ги оставих на спокойствие.Появилата се майка нямаше никакви външни забележки и аз изчаках да минат няколко дни (21 дни) след което проверих за прясно пило-такова нямаше.Помислих си-лошо време не се е оплодила и изчаках още една седмица,резултат никакъв-пило няма нито нормално нито търтиево . По същото време една от отводките ми заложи маточници и аз изрязах два полу зрели ,който затворих в два защитни цилиндъра от тези който ползват майко производителите .Премахнах проблемната майка и поставих двата цилиндъра в средата на гнездото и една пита с запечатено пило-да има кой да храни новата майка..След пет дни имах нова майка която пчелите хранеха през отворите на цилиндъра ,сиреч не бяха агресивни към нея и аз я освободих,а другия цилиндър премахнах.Майката беше приета успешно движи се по питата ,пъха глава в килийките ,а около нея една свита от около 8-10 пчели .След 14 дни проверявам проблема същия -пило няма,никакво - нито нормално нито гърбаво.Реших ,че и тази не е излязла да се оплоди -викам си нещо и пречи в този кошер ,а и годината за нас приключва и поръчах оплодена майка . Премахнах пак майката и придадох оплодената. След една седмица гледам майката там , но и от нея никакви яйца.Последно поставих още две пити с преобладаващо запечатено пило и вече се изчерпих. Не знам какво да правя. Някой от по-опитните пчелари може ли да помогне със съвет или някаква информация.

Във всичките случаи май си избързал.

бат тянко
20.07.2020, 18:50
Във всичките случаи май си избързал.

Или е голям карък? Най-добре да отиде попа да му чете за здраве и берекет. А може и курбан да направи. Белким му потръгне с тия майки?

Трендафил Дончев
20.07.2020, 19:03
Или е голям карък? Най-добре да отиде попа да му чете за здраве и берекет. А може и курбан да направи. Белким му потръгне с тия майки?

Като броя дните направо си е избързване. Тази година и аз забелязах такова изчакване.

kuline
20.07.2020, 19:30
Като броя дните направо си е избързване. Тази година и аз забелязах такова изчакване.

Тази година си е баш шашава година - нищо не е както би трябвало. Майки се губят, не ги приемат, мед няма, пчелата "падна" рано, рано. Егати годината. Все е бивало, ама чак толкова каръщина не е бивало.

бат тянко
20.07.2020, 19:35
Тази година си е баш шашава година - нищо не е както би трябвало. Майки се губят, не ги приемат, мед няма, пчелата "падна" рано, рано. Егати годината. Все е бивало, ама чак толкова каръщина не е бивало.

Баш тъй си е. На мен ми мирише на есен.

Трендафил Дончев
20.07.2020, 19:54
Баш тъй си е. На мен ми мирише на есен.

При нас наблюдавам едни тополи на които вече окапаха листата. Предчувствам яка зима, а и този вулкан за който съобщиха в новините, предполагам ще помогне за такава.

зуница
20.07.2020, 20:02
... Предчувствам яка зима, а и този вулкан за който съобщиха в новините, предполагам ще помогне за такава.
Пепел ти на устата.;)Мед няма. Захарта скъпа.crying;А ти и студена зима предсказваш. :laughing:

бат тянко
20.07.2020, 20:20
Пепел ти на устата.;)Мед няма. Захарта скъпа.crying;А ти и студена зима предсказваш. :laughing:

Мани. Той и ракия няма.

Ангел Йосифов
20.07.2020, 20:42
И за всички несгоди,майката е виновна..

Трендафил Дончев
20.07.2020, 20:43
Мани. Той и ракия няма.

Ракия нямам, но май познавам.;)

бат тянко
21.07.2020, 04:39
И за всички несгоди,майката е виновна..

Все трябва да има някой виновен. Обикновено не е бащата?

бат тянко
21.07.2020, 04:40
Ракия нямам, но май познавам.;)

Познаваш- няма спор. Аз бих изчакал две седмици. Преди категорично да отпиша някоя майка.

Трендафил Дончев
21.07.2020, 08:11
Пепел ти на устата.;)Мед няма. Захарта скъпа.crying;А ти и студена зима предсказваш. :laughing:

Точно така е, но наистина ще ядем ......нали? Трябва да се подготвим добре, че тези кекави семейства едва ли ще изкарат. Надявахме се на туй онуй, но накрая.....нищо. Семействата са слаби от към пчели и запаси. Предполагам, че вирусите ще са ги полазили също.

evgeniev72
21.07.2020, 10:39
Да наистина в литературата са описани случай при които майките са започнали да осеменяват чак от 30 до 40 ден след раждането си.След този период трябва да бъдат сменени.И при двата случая в който смених майките изчаках първия път 28 дни,а втория 14 дни.Преди да придам последната (вече закупена) майка гледам в кошера заложен и един маточник . На какво яйце са го заложили след като в цялото гнездо нямаше никакво пило не знам,но аз го унищожих и придадох майката.Дали има някаква причина вътре в самото семейство ,която да ограничава майката да осеменява питите?Дали трябва стимулирам майката с подхранване макар ,че сега по време на пашата те не приемат сиропа който им давам?Дали старите пчели (анатомични търтовки ) който са останали в кошера и пречат ,унищожават яйцата и не я подхранват правилно ? Да прави сте, че може би съм избързал ,но стъпвайки на казаното в литературата и поведението на другите млади майки в пчелина ми предприех тези действия. Какво друго освен да чакам мога да направя ?Споделете вашите " за " и " против " тези мой притеснения.Благодаря.

бат тянко
21.07.2020, 11:46
От кога ги броиш тия 28 дни?

Трендафил Дончев
21.07.2020, 12:16
От кога ги броиш тия 28 дни?

Може би 16+12. ;)

evgeniev72
21.07.2020, 12:54
Както написах още в първия си пост “Появилатасе майка нямаше никакви външни забележкии аз изчаках да минат няколко дни (21 дни)след което проверих за прясно пило-такованямаше.Помислих си-лошо време не се еоплодила и изчаках още една седмица,резултатникакъв-пило няма нито нормално нитотъртиево"Сиреч от излюпването 21+7.

kuline
21.07.2020, 14:46
Както написах още в първия си пост “Появилатасе майка нямаше никакви външни забележкии аз изчаках да минат няколко дни (21 дни)след което проверих за прясно пило-такованямаше.Помислих си-лошо време не се еоплодила и изчаках още една седмица,резултатникакъв-пило няма нито нормално нитотъртиево"Сиреч от излюпването 21+7.

А може ли да си се объркал?

Трендафил Дончев
21.07.2020, 15:15
А може ли да си се объркал?

Май ги е вадил точно пред старта.;)

evgeniev72
21.07.2020, 15:28
Сигурен съм в дните . Лошото е ,че нещата не се нормализират и при втората майка същия проблем ,но само че 14 дни след излюпване то ѝ .Затова закупих и придадох оплодена и заложих и две пити с преобладаващо запечатено пило.Защо не се получават нещата в това пчелно семейство и какво още може да се направи освен изчакването ? Да ли не виждам неща който са специфични за тази ситуация?

Трендафил Дончев
21.07.2020, 15:34
Сигурен съм в дните . Лошото е ,че нещата не се нормализират и при втората майка същия проблем ,но само че 14 дни след излюпване то ѝ .Затова закупих и придадох оплодена и заложих и две пити с преобладаващо запечатено пило.Защо не се получават нещата в това пчелно семейство и какво още може да се направи освен изчакването ? Да ли не виждам неща който са специфични за тази ситуация?

Сега остава да чакаш. Дори докато се чудим може да е започнала.

зуница
21.07.2020, 20:02
Точно така е, но наистина ще ядем ......нали? Трябва да се подготвим добре, че тези кекави семейства едва ли ще изкарат. Надявахме се на туй онуй, но накрая.....нищо. Семействата са слаби от към пчели и запаси. Предполагам, че вирусите ще са ги полазили също.
Днес хвърлих едно око на някои. От 11 ДБ пити, разновъзрасто пило на 10.На питите нектар и прашец колкото да се каже, че са изцапани.Притокът сега ще стане на пчели.Кошерите ще се напълнят с пчели, ама притокът ще е само от сироп за зазимяване. Къде е най-евтина захарта? Тая година от много влага центрофугите май ще са сухи.crying;

dvd111
21.07.2020, 20:49
Днес хвърлих едно око на някои. От 11 ДБ пити, разновъзрасто пило на 10.На питите нектар и прашец колкото да се каже, че са изцапани.Притокът сега ще стане на пчели.Кошерите ще се напълнят с пчели, ама притокът ще е само от сироп за зазимяване. Къде е най-евтина захарта? Тая година от много влага центрофугите май ще са сухи.crying;
Закарай ги при колегата...

...сега по време на пашата те не приемат сиропа който им давам...

зуница
21.07.2020, 23:13
Закарай ги при колегата...
Ей, така се е зародило подвижното...:laughing:

Алексиев
22.07.2020, 10:39
Сигурен съм в дните . Лошото е ,че нещата не се нормализират и при втората майка същия проблем ,но само че 14 дни след излюпване то ѝ .Затова закупих и придадох оплодена и заложих и две пити с преобладаващо запечатено пило.Защо не се получават нещата в това пчелно семейство и какво още може да се направи освен изчакването ? Да ли не виждам неща който са специфични за тази ситуация?

В края на март, един "умен" комшия, си пръска овошките, на 200 м от пчелина. Едно от семействата остава изцяло без летящата пчела. Следва десетина дена сняг и студ и към 15 април намерих майка ,две шепи пчели и две рамки запечатано пило което не се люпеше, предполагам простудено. Интересното беше, ⁸че имаше снесени яйца но нямаше захранени. Още два пъти я отварях през 4-5 дена, от любопитство и пак същото положение, около длан яйца и нито едно захранено и излюпено. След това реших да я спасявам, сложих две рамки с пило пред излюпване и след десетина дена вече имаше и захранено пило. Може и при тебе да се е получило нещо подобно, майките да снасят но да няма кой да го захранва. Другото с майките от три нито една читава...не ми се вярва.

evgeniev72
22.07.2020, 12:25
Сега в събота ще я ревизирам пак и ще пиша за резултата.

Ники
23.07.2020, 18:09
Не искам да натяквам, но може би си избързал със смяната.