PDA

Виж пълната версия : Плитко мрежесто дъно на кошер ДБ - Недостатъци и зазимяване



n_markov
03.08.2017, 00:11
Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.

tarty
03.08.2017, 06:34
Прекалено много се притесняваш, един месец преди да се появи прашеца трябва да мислиш как да го затвориш, за да могат да подържат по топло вътре, а от там и увеличаване на пилото.

Nik_m
03.08.2017, 07:43
Прекалено много се притесняваш, един месец преди да се появи прашеца трябва да мислиш как да го затвориш, за да могат да подържат по топло вътре, а от там и увеличаване на пилото.

Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.

Пизо
03.08.2017, 08:35
Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.
А защо не закова един фазер и нямаше да имаш притеснения.

tarty
03.08.2017, 08:41
Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.

Затова се чудиш защо аз имам такива развити семейства и кошерите ми са на такава височина.

jdrumev
03.08.2017, 08:49
Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта:bigsmile:,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но дали догодина ще е така?

tarty
03.08.2017, 09:10
Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта:bigsmile:,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но да ли догодина ще е така?

При мен се получава вече трета година. Обема винаги е важен, долния вход отвора му е от единия до другия край, но по важното за мен е първоначалния старт и снасяне на майката на макс. На мен главната паша ми тръгва началото на юни, дай на пред 84 дена и ще разбереш защо още от тогава ги стартирам. Пчеларите практикуващи със стандартни ДБ кошери да не ме четат, защото с този кошер никога не можеш да развиеш такова силно семейство, това го пиша от опит.

Пизо
03.08.2017, 09:11
Аз съм с по-малка височина от твоите,ако не броим на брата роя на съйванта:bigsmile:,но искам да споделя,че не съм пускал дъната тая година и ги държах присвити прелките до липата и мога също да се похваля със супер силни семейства,че имах.Според мен не беше толкова от значение дъното от колкото обема тая година/това си е мое мнение/.Начинати на отглеждане е много сполучлив тая година,но дали догодина ще е така?
Да попитам.Държал си ги дълго време свити и тогава си ги разширил или от самото начало са били в голям обем.

Пизо
03.08.2017, 09:18
При мен се получава вече трета година. Обема винаги е важен, долния вход отвора му е от единия до другия край, но по важното за мен е първоначалния старт и снасяне на майката на макс. На мен главната паша ми тръгва началото на юни, дай на пред 84 дена и ще разбереш защо още от тогава ги стартирам. Пчеларите практикуващи с стандарти ДБ кошери да не ме четат, защото с този кошер никога не можеш да развиеш такова силно семейство, това го пиша от опит.
Ако Дадана го гледаш ротационно нямаш проблеми с развитието на силни семейства.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 09:23
Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.

За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито. Това който го е открил е пълна глупост. Той защо не си остави къщата без прозорци и врати и да си спи спокойно?

Пизо
03.08.2017, 09:26
За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито.
Напълно съм съгласен.

tarty
03.08.2017, 10:06
Ако Дадана го гледаш ротационно нямаш проблеми с развитието на силни семейства.

Напиши какво разбираш под ротационно?

Пизо
03.08.2017, 10:33
Напиши какво разбираш под ротационно?
Както се ротират ЛР кошери,като претполагам и ти ротираш фарарите.

Nik_m
03.08.2017, 10:41
За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито. Това който го е открил е пълна глупост. Той защо не си остави къщата без прозорци и врати и да си спи спокойно?

Може и да си прав нямам представа какво става в кошера. Но аз си направих опит, 10 еднакви семейства по сила, зимата 5 с плътно дъно и 5 с мрежесто, тези с мрежестото пролетта бяха по силни а не видях съществена разлика в запасите. От тук на татъка кой каквито и теории да ми развива не ме интересува за мен е важна практиката.

Nik_m
03.08.2017, 10:48
Затова се чудиш защо аз имам такива развити семейства и кошерите ми са на такава височина.

Височината не помня да съм коментирал (даже няма представа какви кошери имаш) а за това че пролетта имаш кошери на 3 корпуса пълни с пчели нали ти казах, и да видя няма да повярвам.

ПС. Или ме бъркаш с някой или не помня какво пиша :)

tarty
03.08.2017, 10:53
Както се ротират ЛР кошери,като претполагам и ти ротираш фарарите.

Това си е вече корпусна система и ако го прилагаш с корпуси ДБ ще ти трябват два корпуса за плодник, а това се равнява на 3 корпуса ЛР или 4 магазина за плодник. За това съм напълно съгласен, тогава остава да кажем и с коя рамка се работи по лесно, ниската или високата при това въртене на корпуси?

tarty
03.08.2017, 10:55
Височината не помня да съм коментирал (даже няма представа какви кошери имаш) а за това че пролетта имаш кошери на 3 корпуса пълни с пчели нали ти казах, и да видя няма да повярвам.

ПС. Или ме бъркаш с някой или не помня какво пиша :)

Аз затова и не се пъна да ти обяснявам

Nik_m
03.08.2017, 11:02
Аз затова и не се пъна да ти обяснявам

И по добре, че ако започнем всички да вадим по толкова мед цената ще падне на лев за килограм :)
Да остане и някой като мен дето не разбира.

Пизо
03.08.2017, 11:27
Това си е вече корпусна система и ако го прилагаш с корпуси ДБ ще ти трябват два корпуса за плодник, а това се равнява на 3 корпуса ЛР или 4 магазина за плодник. За това съм напълно съгласен, тогава остава да кажем и с коя рамка се работи по лесно, ниската или високата при това въртене на корпуси?
Да това имам в предвид.Работил съм с 3 плодника дадан като плодниците съм ги ползвал и като магазини.Сега съм с ЛР. Много по лесно се развива силно семейство в дадана но хамалогията по вадене на меда убийствена защото както писах плодниците ги ползвах и за магазини.С фарари не съм пробвал,през пчеларския си стаж съм изцентрофужил само 1 магазин.Но като техника за обслужване целогодишно на пчелното семейство мисля че няма разлика дали е Фарар, ДБ, ЛР,но като физическо натоварване е в полза на фарара за сметка на по големият брой врътки.

tarty
03.08.2017, 12:16
Ползите не само от лекотата и врътките. С малката рамка разцепваш семейството на две, което с голямата не можеш да направиш, това е най важното за мен. Има и още няколко плюса, но ти трябва един Фарар да го гледаш една година и самия ти ще оцениш малката рамка.

Пизо
03.08.2017, 12:33
Ползите не само от лекотата и врътките. С малката рамка разцепваш семейството на две, което с голямата не можеш да направиш, това е най важното за мен. Има и още няколко плюса, но ти трябва един Фарар да го гледаш една година и самия ти ще оцениш малката рамка.
Аз не цепя.Зазимявам на 3 корпуса и в определен момент според семейството започвам с ротациите, в елитните семейства даже са излишни. Колегата който е начинаещ тази година е голям мераклия на фарара,та може би и аз ще се сблъскам с тази технология.

tarty
03.08.2017, 12:42
Аз не цепя.Зазимявам на 3 корпуса и в определен момент според семейството започвам с ротациите, в елитните семейства даже са излишни. Колегата който е начинаещ тази година е голям мераклия на фарара,та може би и аз ще се сблъскам с тази технология.

Пролет много по бързо майката се качва и усвоява магазина отколкото всяка друга по голяма рамка. Нека пробва колегата и ще се радвам да споделиш за възможностите на Фарара .

Пизо
03.08.2017, 12:45
Пролет много по бързо майката се качва и усвоява магазина отколкото всяка друга по голяма рамка. Нека пробва колегата и ще се радвам да споделиш за възможностите на Фарара .
На колко магазина ги заземяваш.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 12:48
Е при мен някой кошери като са изцяло на мрежа и не ги затварям, как се развиват семействата? Аз съм с 2 корпуса като кълбото пролетта винаги е във 2рия.

Може и да си прав нямам представа какво става в кошера. Но аз си направих опит, 10 еднакви семейства по сила, зимата 5 с плътно дъно и 5 с мрежесто, тези с мрежестото пролетта бяха по силни а не видях съществена разлика в запасите. От тук на татъка кой каквито и теории да ми развива не ме интересува за мен е важна практиката.

Аз не ти развивам теории, а казвам какво се получава. След като не зачиташ мненията на другите, защо задаваш въпроси?

Георги 1974
03.08.2017, 12:48
Мрежестото дъно помага за борба с Вароа и влагата зимата при изяждане на кило мед се отделя кило вода нищо че процентите са под двайсет а че ще изядат някое някое кило мед повече голям праз нали
затова са събирали цяла година Едно време като са ги слагали в зимовник Бая семейства са дали фира от плесени и хр. разстройства докато се светнат зза вентилация освен температура

tarty
03.08.2017, 13:34
На колко магазина ги заземяваш.

На четири, но ако има стари рамки за претопяване на три.

Пизо
03.08.2017, 13:54
На четири, но ако има стари рамки за претопяване на три.
Още малко информация ако желаеш да споделиш.Къде и как са разположени хранителните запаси и ако си наблюдавал къде се формира кълбото и ползваш ли решетки.Предварително благодаря независимо дали ще ми отговориш.

Nik_m
03.08.2017, 14:42
Аз не ти развивам теории, а казвам какво се получава. След като не зачиташ мненията на другите, защо задаваш въпроси?

Не съм задавал въпрос, казчвам че при мен семествата с мрежести дъна зимуват много добре и се развивват много силлно пролетта. Пчелите се справят много лесно със студа, но не и с влагата и плесените. Зачитам мнението на другите но преди всичко вярвам на очите си и като съм видял че нещо е така няма как някой да ме убеди в противното. Има вярвания които са останали още от 100тици години а много хора не опитват нищо ново.

rosty_sz
03.08.2017, 14:49
За сметка на много работа и излишни количества мед. Къде в природата има хралупи с такива отвори? Като изключим тези които живеят на открито. Това който го е открил е пълна глупост. Той защо не си остави къщата без прозорци и врати и да си спи спокойно?

Не споделям мнението ти за мрежестото дъно. Все пак всички кадърно направени такива дъна имат възможност за затваряне на мрежата и по този начин ти дават възможност да избираш какво дъно да ползваш. Ползите за борбата с акара с неоспорими. Ползите при необходимост от затваряне заради пръскания също. При подвижно е много удобно. Вече и споделих че при силни паши когато е необходимо бързо сгъстяване на нектара и превръщането му в мед при отворено дъно това запечатването става по-бързо. За зимуването на мрежа си има тънкости, но определено помага за не мухлясване на питите. Почти не се нуждаят от почистване. Доволен съм много от мрежестите дъна и не бих ползвал други.

П.П. имам един кошер на който му се прецака затварянето на дъното. Все се каня да го оправя и като ги отворя и като ги поразместя заради подвижното и го загубвам кой е и така си остава. От три години е така и всяка пролет с изненада намирам едно от най-силните презимували семейства на това дъно. Тази зима ще оставя 10 бр. отворени

rosty_sz
03.08.2017, 15:01
В рамките на шегата, ето още едно предимство на мрежестото дъно. По някога си правят сами двумайчин кошер и си карат така ( за трети път ми се случва) Снимката е от днес.

дядо борю
03.08.2017, 15:29
Нещо не те разбрах,може ли по подробно,като за новобранец.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 15:44
В рамките на шегата, ето още едно предимство на мрежестото дъно. По някога си правят сами двумайчин кошер и си карат така ( за трети път ми се случва) Снимката е от днес.

А защо се получава така? Имаш ли обяснение?

Nik_m
03.08.2017, 15:55
В рамките на шегата, ето още едно предимство на мрежестото дъно. По някога си правят сами двумайчин кошер и си карат така ( за трети път ми се случва) Снимката е от днес.
И аз съм виждал такова нещо при мен, но само 1 път. При самосмяна младата майка се е хванала под мрежата и бяха пуснали 2 далака.

rumenggr
03.08.2017, 16:39
Колеги поради липсата на празни кошери преработих няколко стари магазини ДБ на плодници. Дъното го направих мрежесто 100% директно захванато за дъното на плодника. Сега имам притеснения как ще се отрази малкото разстояние и липсата на периферия на самото дъно. Как мога да постъпя в моя случай за да предотвратя нахлуването на силни пориви от вятър през дъното. Варианта с поставяне на празен магазин отдолу отпада тъй като нямам в наличност свободни.

Не е ясно точно как си го направил ( снимки ако имаш?). И имаш ли инструменти, някакъв материал? Просто и бързо затваряне/отваряне на дъното може да се направи от три парчета паркет. Две от тях се слагат под страниците на магазина с нутовете един срещу друг. Третата е стопер в предната част. В нутовете може да се вкара плоскост от плексиглас или чекмедже с метален/пластмасов федер. Фазера раздува от влагата и въпреки импреганацията може ваденето да е с теслата. Аз съм с плитки дъна, изцяло на мрежа, но под тях имам чекмеджета също на мрежа ситна. Ако реша да затварям дъно, в чекмеджето слагам парче найлон, което след това просто изхвърлям.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 16:47
Не съм задавал въпрос, казчвам че при мен семествата с мрежести дъна зимуват много добре и се развивват много силлно пролетта. Пчелите се справят много лесно със студа, но не и с влагата и плесените. Зачитам мнението на другите но преди всичко вярвам на очите си и като съм видял че нещо е така няма как някой да ме убеди в противното. Има вярвания които са останали още от 100тици години а много хора не опитват нищо ново.

За плесените и влагата си напълно прав, но за студа малко е трудно да се каже. Само пчелите си знаят как е. Дали им е добре или зле.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 16:57
Не споделям мнението ти за мрежестото дъно. Все пак всички кадърно направени такива дъна имат възможност за затваряне на мрежата и по този начин ти дават възможност да избираш какво дъно да ползваш. Ползите за борбата с акара с неоспорими. Ползите при необходимост от затваряне заради пръскания също. При подвижно е много удобно. Вече и споделих че при силни паши когато е необходимо бързо сгъстяване на нектара и превръщането му в мед при отворено дъно това запечатването става по-бързо. За зимуването на мрежа си има тънкости, но определено помага за не мухлясване на питите. Почти не се нуждаят от почистване. Доволен съм много от мрежестите дъна и не бих ползвал други.

П.П. имам един кошер на който му се прецака затварянето на дъното. Все се каня да го оправя и като ги отворя и като ги поразместя заради подвижното и го загубвам кой е и така си остава. От три години е така и всяка пролет с изненада намирам едно от най-силните презимували семейства на това дъно. Тази зима ще оставя 10 бр. отворени

Тези ползи които описваш са си наистина предимство при работата с пчелите. Но все пак за зимуването са изписани доста материали, че пчелите все пак трябва да са в доста закрити от студа пространства в които се създава някакъв микроклимат. Поставени в екстремни условия биха положили усилия да се спасят. И човека би го сторил. Аз бих направил всичко за да оцелея, но защо да си създавам такива условия? Та защо да ги създавам и на пчелите?

Nik_m
03.08.2017, 17:40
За плесените и влагата си напълно прав, но за студа малко е трудно да се каже. Само пчелите си знаят как е. Дали им е добре или зле.

Така е, по тази пречина не вярвам на теории а правя опит и гледам резултата. Няколко години се канех да оставя няколко кошера на изцяло мрежа, но не беше страх, миналата зима се престаших и пробвах. Пролета тези кошери на изцяло мрежа бяха по добре от другите. А да допълня че съм и с отворена горна прелка.

tarty
03.08.2017, 17:44
Още малко информация ако желаеш да споделиш.Къде и как са разположени хранителните запаси и ако си наблюдавал къде се формира кълбото и ползваш ли решетки.Предварително благодаря независимо дали ще ми отговориш.
Хранителните запаси си ги разполагат пчелите, тези който не знаят как умират зимата и въобще не ги жаля, но почти нямам такива. Целия четвърти магазин е мед, а кълбото го правят на втори и трети магазин, първия е празен играе ролята на дълбоко дъно, ако е имало нещо по рамките пчелите си го приместват на горе. Аз държа най малко по 25 кг храна да имам в кошер, ако не съм им го извадил си им остава, но изкарам ли го като тази година храня яко до 15 август да си направят запаси. ХР задължително над четвъртия магазин за да не се качва майката в магазините за мед.

jdrumev
03.08.2017, 18:47
Аз съм с падащи дъна.От малкия ми опит като пчелар мога да кажа само,че за да ги зазимиш на мрежа само в нашия раьон си е живо самоубийство.
Случвало се е клинчетата да се разхлабят и дъната в задния край да се свлекат 1см.90% от такива кошери загиват,а тия кото оцелеят ако не ги оправя дъната да не зяпат немогат да се развият и до юни.Това са мои наблюдения за ветрилник в кошера до какво води.

Nik_m
03.08.2017, 19:01
Аз съм с падащи дъна.От малкия ми опит като пчелар мога да кажа само,че за да ги зазимиш на мрежа само в нашия раьон си е живо самоубийство.
Случвало се е клинчетата да се разхлабят и дъната в задния край да се свлекат 1см.90% от такива кошери загиват,а тия кото оцелеят ако не ги оправя дъната да не зяпат немогат да се развият и до юни.Това са мои наблюдения за ветрилник в кошера до какво води.
Имам познат който разсъждаваше по същия начин и имаше голяма зимна смъртност. Вече реши проблема с изцяло мрежесто дъно. Колкото повече ги затоплеше повече умираха. Така е и при човека, как беше "много баби хилаво бебе".

jdrumev
03.08.2017, 19:08
Не съм съгласен с теб.Аз казвам моите наблюдения за моя район.А за затопленето е бил прав човека да го прави.Ти пролетно време присвиваш ли ги като почнеш да ги развиваш?

rosty_sz
03.08.2017, 19:27
А защо се получава така? Имаш ли обяснение?

Първия път като се случи беше малко ройче на тревата до кошера. Разбутах го малко и видях майката ка се набута под кошера. Явно се случват такива неща. Иначе са много интересни. Подават си храна през мрежата и работят общо.

Nik_m
03.08.2017, 19:36
Не съм съгласен с теб.Аз казвам моите наблюдения за моя район.А за затопленето е бил прав човека да го прави.Ти пролетно време присвиваш ли ги като почнеш да ги развиваш?
Всеки сам си преценва аз акъл не искам да давам само си казвам моето мнение. А и за всеки район е ралично и няма как някой друг да знае кое как е, просто пчеларя си има глава на раменете. А как да прав, аз ходих при него зимата и като отвори дъното се изля локва вода, ама сам си е виновен като се води по акъла на други. Не стеснявмам не затоплям пролетта и кошерите нямат удържане от роевото от сила.

Трендафил Дончев
03.08.2017, 19:55
Първия път като се случи беше малко ройче на тревата до кошера. Разбутах го малко и видях майката ка се набута под кошера. Явно се случват такива неща. Иначе са много интересни. Подават си храна през мрежата и работят общо.

Значи нямаш обяснение за това. Аз мисля така. В дадени моменти при самосмяна или роене се получават две майки. В твоя първи случай майката е била немощна и е изпълзяла в тревата с шепа пчели. Във втория да предположим, че майките са млади, но едната е по - слаба и напуска като се скрива от другата страна на мрежата. Да поясня - майките избягват двубой, ако имат друг изход. Предполагам още, че времето е било лошо и не е могъл да се образува рой. През това време пчелите започват строеж чувствайки се удобно в кошера. Това пък от своя страна кара майката да излезе да се оплоди и да се върне обратно. Започват нормална работа, както и другото семейство.

П.П. Предния пост беше по голям, но леко чукане на бутон от клавиатурата го изпрати някъде на м.... си.:bigsmile:

jdrumev
03.08.2017, 20:04
А не е ли възможно рой да е от други кошер?На мен тая година се случи в отводка зад преградна където бях оставил рамки да се засели рой.Работеха си и двете семейства

Трендафил Дончев
03.08.2017, 20:08
А не е ли възможно рой да е от други кошер?На мен тая година се случи в отводка зад преградна където бях оставил рамки да се засели рой.Работеха си и двете семейства

Възможности много. Просто не си ме питал.:bigsmile: Да допълня тук и за друго което може да се случи. Примерно при по голям обем на кошера част от пчелите губят връзка с майката и си правят нова. Майките обаче се усещат и едната минава в нелегалност зад преградната, мрежата, магазина - свободни пространства бол.

jdrumev
03.08.2017, 20:11
Задобрявам.;)Гледай Делтата познал авера за догодина.:bigsmile:/а дано,ама нада ли/

Пизо
04.08.2017, 08:53
Хранителните запаси си ги разполагат пчелите, тези който не знаят как умират зимата и въобще не ги жаля, но почти нямам такива. Целия четвърти магазин е мед, а кълбото го правят на втори и трети магазин, първия е празен играе ролята на дълбоко дъно, ако е имало нещо по рамките пчелите си го приместват на горе. Аз държа най малко по 25 кг храна да имам в кошер, ако не съм им го извадил си им остава, но изкарам ли го като тази година храня яко до 15 август да си направят запаси. ХР задължително над четвъртия магазин за да не се качва майката в магазините за мед.
По същият начин действам и аз,с тази разлика че винаги оставям меда в 3-ти и не подхранвам.Снощи прибрах и последните от паша.Мога да кажа че със заземяването съм готов на 80 процента.

Вълчан
04.08.2017, 13:29
Да споделя и аз моя опит: Миналата есен не съм врътнал райбера на две " чекмеджета" на дъното. На горно ниво мрежестото дъно а под него дървена плоскост-второ ниво. Цяла зима така са зимували нямаха нъкакъв проблем. Не третирам на пролет, срещу акар.

Пизо
04.08.2017, 21:26
Преди много години когато си купих първите кошери есента бяха Дадан с дъно с клинове.Заземих ги с всичките им плодникови рамки .На пролет без никаква намеса от моя страна освен редовно подхранване реших да правя основен преглед .Един от кошерите (12рамков) имаше 8рамки пило на целите рамки,докато другите около 3-4.Тогава видях че на дъното има кръгъл отвор с мрежа който не беше затворен, съответно го затворих .На този факт не обърнах никакво внимание.На следващата година си направих нови кошери с плътно дъно от фазер.След 6-8години дъната се скапаха.Направих нови,този път с вентилационни отвори 12/12см.за пренасянето.За 2 години всичките бяха замазани с прополис без един.Близо 10-на години си беше отворен и бавно,бавно го запечатаха.През всичките тези години аз не бях доволен от меда който вадех от него.Пчели колкото другите а едно или две вадения по малко от тях. След като запечатаха дъното ваденията се изравниха.Та съм за мрежесто дъно през зимата и затворено през медосбора.

Георги Куров
04.08.2017, 22:24
Аз пчеларствам с полистиролни кошери на Парадайс Хъни от 2010 г. Дъното е плитко с мрежесто дъно на 1/2. Зазимявам с 1 плодник ДБ като дъното е отворено след като сваля корпусите от горе. Това е периода от септември до март с отворено дъно. Сложа ли корпус отгоре март-април затварям дъното. Първата година - 2010 г., не послушах съветите на производителя на кошерите и оставих дъната отворени през целия активен сезон, пчелите изгризаха 5-6 см от питите отдолу. Дъното трябва да е дълбоко за да е отворено целогодишно. За прелките ще пиша в другата тема, но ще трябва да кача снимки, за сега нямам време.