PDA

Виж пълната версия : Прелките



Пизо
31.07.2017, 00:37
Кажи защо? Аз не забелязах никакъв проблем така, но може да съм пропуснал нещо.

Вече извадих от тези от снимката. Единия даде 3 корпуса + няколко пити от плодника (беше с ХР над втори корпус) всичко запечатано от летва до летва. На другия майката беше затворена на първи корпус и даде 4 корпуса мед, но на втори корпус средните пити бяха пълни но имаха запечатан само венец. Извадих и от двусемейните, които в началото на пашата се превърнаха в двумайчини. Уникален добив. Единия даде 5 корпуса, а другия 6. Най-интересното е че почти в края на слънчогледа има свалих по два корпуса и им върнах празни. Сложих празни и на много от другите кошери за да не пропускам от пашата. На нормалните семейства корпусите си бяха с една две напръскани рамки, а на двумайчините лудница. Единия запечатал и двата без три средни пити, които си бяха пълни и запечатани на венец, а други запечатал единия и сериозно запълнил другия, но без никаква запечатка. Тези кошери "и от камъка мед вадят".

Когато единият от двата го хване роева другият почти винаги също.На мен ми се е случвало два пъти и от тогава никога близко. А за прелките, виждам че си изключително иновативен и последователен така че догодина си поиграй.

rosty_sz
31.07.2017, 05:03
При мен 2 майчините имат два пъти по голями добиви от другите, но са на половината на rosty_sz.

Имахме късмет с дъждовете тази година и заради това добивите са по-големи. Валя точно когато трябва и в достатъчно количество. Ако не беше 44 градусовия ад щеше да е перфектно, но и така е супер. Който успя да удържи на мега натиска за роене без да отслаби много семействата успя да извади прилично от слънчогледа. Иначе положението с липата и горските билки беше пълна трагедия, в полупланинските пчелини в района където не разчитат на слънчоглед е доста зле.

tarty
31.07.2017, 06:38
Рости, чудех се дали да пиша, да не ме емнат пак, но да споделя нещо което съм разбрал, а за теб тема на размисъл. Както писа Пизо, прелките се оставят отворени само на корпусите където ти е пилото, всичко друго затворено, има доста изписано по книгите. Друго за което ако решиш да се замислиш е, при положение, че всички корпуси са били пълни както описваш, колко корпуса мед си изтървал с не слагането на празни такива? Сам знаеш как пчелите пръскат нектара по питите.

rosty_sz
31.07.2017, 13:43
Рости, чудех се дали да пиша, да не ме емнат пак, но да споделя нещо което съм разбрал, а за теб тема на размисъл. Както писа Пизо, прелките се оставят отворени само на корпусите където ти е пилото, всичко друго затворено, има доста изписано по книгите. Друго за което ако решиш да се замислиш е, при положение, че всички корпуси са били пълни както описваш, колко корпуса мед си изтървал с не слагането на празни такива? Сам знаеш как пчелите пръскат нектара по питите.

Абсолютно сигурно е че съм изтървал част от пашата и то на два пъти. Първия път като свалих всичко запечатано си дадох сметка за това и и заради това вместо по един им върнах по два празни корпуса обаче се оказа че пак не съм имал правилната преценка. За пръв път виждам такова нещо, дано има шанса да се повтори и приложа наученото;)
Колкото до прелките, аз не съм чел нищо сериозно по въпроса и сам съм достигнал до извода, че е най-добре по време на паша всичко да е отворено. Ако имате сериозни доводи против казвайте да ги обсъдим.

tarty
31.07.2017, 15:38
https://m.facebook.com/groups/593488270750684?view=permalink&id=1120268228072683
Тук да виждаш входове по магазините, а и в почти всички книги който съм чел дават картинки с точно кои входове да са отворени при различните кофигураций. Ще оставя на доайените да си кажат становищата по въпроса.

rosty_sz
31.07.2017, 18:58
https://m.facebook.com/groups/593488270750684?view=permalink&id=1120268228072683
Тук да виждаш входове по магазините, а и в почти всички книги който съм чел дават картинки с точно кои входове да са отворени при различните кофигураций. Ще оставя на доайените да си кажат становищата по въпроса.

Дано има и други становища защото нещо си от фейса (което не се отваря) не мисля, че е сериозно.

Ангел Йосифов
31.07.2017, 20:42
За активната работа на събирачките е необходимо да усещат майката.Иначе,вместо 15 курса правят 5-6-7 курса.За това входа е добре да е близо до плодника или.....поне да не пречат на домушарките

Nik_m
31.07.2017, 22:23
Да ви попитам, по колко мед вадите на ден. Аз сам около 200кг. но ми изглежда малко. Не си давам зор ама вече 3ти ден въртя и запона да ме мързи вече :) Оствям ги на 1 - 2 магазина незапечатан, след 10 дена ще въртя всичко.

kuline
31.07.2017, 22:25
Да ви попитам, по колко мед вадите на ден.
Зависи от много неща!

Цеко
31.07.2017, 22:46
50 - 60 магазина на ден - около 500 рамки средно (само сваляме и въртим, ще връщаме после) без много зор, все пак не сме за един ден....

rosty_sz
01.08.2017, 06:14
За активната работа на събирачките е необходимо да усещат майката.Иначе,вместо 15 курса правят 5-6-7 курса.За това входа е добре да е близо до плодника или.....поне да не пречат на домушарките

През горните прелки почти нищо не лети. Ползват ги активно денонощно за вентилация. Пчелите летят през прелките през които са се облетели- на дъното и на 1 к-с. Загубите са по двайсетина пчели на прелка за охрана. Ползите са от безупречна вентилация която е много необходима по време на паша, а при 44 градуса на сянка си е ..... при тестове с поднесен пламък от запалка и денем и нощем през всички прелки се вентилира здраво. Използвам това и да разбирам безпогрешно какво е положението при акациевата паша. Приключи ли вентилирането след залез или се скъси до под един час след залез значи акацията е приключила.
Сериозна разлика се забелязва и в скороста на запечатването при отворено цяло мрежесто дъно затворено на половина и напълно затворено.

ПП. Ако админ прецени да премести мненията за прелките в друга тема да не цапаме темата на колегите. Съмнявам се че ще има развитие темата, защото мнозинството пчеларства с дадан без прелки на магазините и нямат наблюдения.

Ангел Йосифов
01.08.2017, 07:00
А дали,като "издиша" (отворени прелки по магазини и корпуси)от повече от две места не усложняваме-затрудняваме работата на пчелите.Мисля си,почти съм убеден,че отворените прелки по вертикалата,ангажира повече пчели за контролиране и насочване на въздушния поток.Отвор ниско и отвор на тавана,определено ще облекчат вентилирането.....

Пизо
01.08.2017, 08:49
А дали,като "издиша" (отворени прелки по магазини и корпуси)от повече от две места не усложняваме-затрудняваме работата на пчелите.Мисля си,почти съм убеден,че отворените прелки по вертикалата,ангажира повече пчели за контролиране и насочване на въздушния поток.Отвор ниско и отвор на тавана,определено ще облекчат вентилирането.....
Правилно зададен въпрос,но отвор ниско и отвор на тавана вече не е вентилация а течение.

jdrumev
01.08.2017, 09:09
Аз това съм го забелязал.Ако даже и капачето на хранилката да отвориш веднага се променя работата в магазина.Моите табли се свиха с 1см.в единия край и зяпаше пчелите не работиха добре в магазина.След като оплатних промяната беше видима.Друг е въпроса дали при тая вентилация майката ще се качи в магазина ако не ползваш ХР.

tarty
01.08.2017, 09:33
Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.

Вълчан
01.08.2017, 09:53
Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.

На 100% подкрепям това мнение! Имам на някой ДБ магазини отвори но не ги позвам вече! Питите които са до прелката, не се пълнят, с мед до прелката и не градят основите! Мрежесто дъно и отвор на покривната табла, това ползвам аз.

delpi
01.08.2017, 10:43
Да ви попитам, по колко мед вадите на ден. Аз сам около 200кг. но ми изглежда малко. Не си давам зор ама вече 3ти ден въртя и запона да ме мързи вече :) Оствям ги на 1 - 2 магазина незапечатан, след 10 дена ще въртя всичко.

В неделя от 10 сутринта до 18 часа с малко обедна почивка за хапване оправих 8 магазина(макс 150 кг), като включвам в това време ваденето, центрофугиране и връщане след това.
При ваденето тръскам всяка рамка и след това с четката доизчиствам пчелите, при центрофугирането разпечатвам с вилица по-класическия начин и след това въртя с ръчна 8 рамкова центрофуга. Все неща които ме бавят, но да и на мен ми се струва, че много бавно работя, но това е положението :) Всяка една операция има начин и по-бързо да се прави, но за момента работя така съобразно броя на кошерите ми.

Пизо
01.08.2017, 11:26
На 100% подкрепям това мнение! Имам на някой ДБ магазини отвори но не ги позвам вече! Питите които са до прелката, не се пълнят, с мед до прелката и не градят основите! Мрежесто дъно и отвор на покривната табла, това ползвам аз.
И отвора на таблата не го ли запрополисяват?

Вълчан
01.08.2017, 13:27
И отвора на таблата не го ли запрополисяват?

Не, отворите са за хранилка, за сироп. Няма никакви затоплящи, материяли, нямам вентилационни отвори на капака.

delta.e
01.08.2017, 13:30
Рости, аз съм забелязал, че при отворени прелки избягват да слагат меда до тях ако има място да го сложат другаде(може да ги е страх от кражба), при мен където пашата не е бурна, слагат меда първо отзад и постепенно запълват към прелката, докато ако нямаш прелка започват от средата и разширяват.
Аз видя ли, че са напръскали пресен нектар в килийките веднага слагам другия магазин отгоре, при мен това е приблизително на седмица, но при слънчогледа може да е всеки ден или през ден. Знам, че вярваш само на това което си видял, а и повечето не ми вярват на това което пиша, но какво ти пречи да пробваш.

Tarty , вярвам ти , но ти работиш с рамка 160 .
Така , че всеки си има технология .

Пизо
01.08.2017, 13:50
50 - 60 магазина на ден - около 500 рамки средно (само сваляме и въртим, ще връщаме после) без много зор, все пак не сме за един ден....
Сваляме и въртим с колко души 2,3? Колегата подчерта сам.Аз сам 300 за два дена рекорда ми.Сега 200 за два дена.

rosty_sz
01.08.2017, 13:57
За пореден път се убеждавам че пчелите могат да ни изненадват винаги. При мен си слагат първия нектар на средните пити като почват от центъра на питата. Въобще не ги бърка че прелката е отворена. Последно запечатват точно същите пити от които почват. Тогава вече си личи че запечатката последно идва към прелката от което наистина можем да заключим че последно слагат там. Предполагам сте забелязали че съм по експериментите така че ще има такива и в тази насока. Дано има силни паши през идния сезон и ще ви пиша за резултата.

Пизо
01.08.2017, 14:12
Tarty , вярвам ти , но ти работиш с рамка 160 .
Така , че всеки си има технология .
Независимо от нашите технологии,пчелното семейство си действа по негови закони.Технологиите подобряват производителноста на пчеларя.Като и целта е минимално да се пречи на законите на пчелното семейство.Така че според мен няма никакво значение с каква рамка работиш.

delta.e
01.08.2017, 14:27
Точно !
Храна и пило по-далеч от входа . ;)

rosty_sz
01.08.2017, 14:31
Точно !
Храна и пило по-далеч от входа . ;)

Е с това въобще не мога да се съглася. Пилото при мен е ВИНАГИ възможно най-близко до прелките. Още от февруари та до ноември.

delta.e
01.08.2017, 14:35
При нормална вентилация , къде сее мама ?

tarty
01.08.2017, 15:01
За пореден път се убеждавам че пчелите могат да ни изненадват винаги. При мен си слагат първия нектар на средните пити като почват от центъра на питата. Въобще не ги бърка че прелката е отворена. Последно запечатват точно същите пити от които почват. Тогава вече си личи че запечатката последно идва към прелката от което наистина можем да заключим че последно слагат там. Предполагам сте забелязали че съм по експериментите така че ще има такива и в тази насока. Дано има силни паши през идния сезон и ще ви пиша за резултата.

Не забравяй и от кой вид са ти пчелите и майката да ли е стока. преди време ти казах, че ако имам твоят ген на пчели досега да съм ги махнал всичките, затова при мене каквото се получава при теб може да е коренно различно, а и пашата е различна.

Трендафил Дончев
01.08.2017, 15:34
ако имам твоят ген на пчели досега да съм ги махнал всичките
Че какъв ще е този ген, който е по различен от на твоите?

rosty_sz
01.08.2017, 15:58
При нормална вентилация , къде сее мама ?

Определи що е "нормална вентилация".
В момента на два корпуса, всички прелки отворени майката е във втори корпус и заема с пило средните 6 рамки като средните две са без венец. На останалите венец горе и в задния край. Ако затворя горната прелка ще е абсолютно същото, знам защото съм пробвал няколко сезона.
Янчо гена почти съм го подменил ама и новия има същите кусури. Ще минавам на вносен ми се струва, а може и пчеларя да не струва.

Ангел Йосифов
01.08.2017, 16:54
не е вентилация а течение.
Че нали за това се борим-говорим-пишем.А вентилацията-вентилирането е именно създаване на течение в кошера,контролирано-насочвано от пчелите.

Nik_m
01.08.2017, 19:09
Е с това въобще не мога да се съглася. Пилото при мен е ВИНАГИ възможно най-близко до прелките. Още от февруари та до ноември.

И при мен е така, пилото възможно най-блиско до входа а меда май-далеко.

Nik_m
01.08.2017, 19:25
Зависи от много неща!

Това е ясно, зависи от физиката на пчеларя, инвентар и удобства.
При мен стаята за вадене на мед е точно до пчелина, вана и 24 рамкова центрофуга за 50 кошера мисля че е добре.
До обяд свалям 20 магазина и след обяд ги въртя и около 200 кг. Ако пипам и в плодника вече се бавя много.
Просто исках да си сверя часовника как работя с болния кръст, но в топлото време с колана е добре, че пролетта беше мъка.

Todor.77
01.08.2017, 20:04
17 тенекии сам за един ден.В 7 часа съм на пчелина и около 17 часа съм върнал магазините обратно.Вадя меда на около седем километра от пчелина с 24 рамкова центрофуга и ел.нож от Лега.

jdrumev
01.08.2017, 20:09
Аз без да имам удобства и само с брата 10 тенекета вадим до обед,може и повече но вечер малко ми се допива:bigsmile:.Всичко е до организация и удопства.Случвало се е и две тенекета до обед,но беше 2014г.:bigsmile:

ch.atanasov
01.08.2017, 20:19
17 тенекии сам за един ден.В 7 часа съм на пчелина и около 17 часа съм върнал магазините обратно.Вадя меда на около седем километра от пчелина с 24 рамкова центрофуга и ел.нож от Лега.

:yo: За същото време аз вадя 5 тенекии от място.blush; Дай малко ноу-хау, как освобождаваш магазините, на какво ги превозваш, това са си 35 магазина, изобщо нещо да вдигна летвата.:(

rosty_sz
01.08.2017, 21:19
Да се намеся и по втората тема в темата:laughing:.
За 12 часа двама човека вадим 40-50 корпуса и ги връщаме по местата за обиране. Най-много ни бави транспортирането защото вадим на 12-20 км. от пчелина (зависи на кой пчелин сме) Страшно много време се губи да натоварим камиончето да пътуваме, после да разтоварим, после пак да натоварим, да пътуваме, после пак да разтоварим :mad:. Две центрофуги 24 и 36 и разпечатваща машина. Паралено с ваденето тази година топя и бракуваните пити и разпечатките.

ch.atanasov
01.08.2017, 21:25
Да се намеся и по втората тема в темата:laughing:.
За 12 часа двама човека вадим 40-50 корпуса и ги връщаме по местата за обиране. Най-много ни бави транспортирането защото вадим на 12-20 км. от пчелина (зависи на кой пчелин сме) Страшно много време се губи да натоварим камиончето да пътуваме, после да разтоварим, после пак да натоварим, да пътуваме, после пак да разтоварим :mad:. Две центрофуги 24 и 36 и разпечатваща машина. Паралено с ваденето тази година топя и бракуваните пити и разпечатките.

По груби сметки това са 16 +тенекии, а бе я си продай техниката.:bigsmile:

jdrumev
01.08.2017, 21:35
Много време е това 12 часа Атанасов.:bigsmile:4 сутрин стигат само инвентар да имаш.:bigsmile:

ch.atanasov
01.08.2017, 21:51
Много време е това 12 часа Атанасов.:bigsmile:4 сутрин стигат само инвентар да имаш.:bigsmile:

От 7 до 17 са 10ч. Инвентар имам, но ръченblush;:(. Иначе и помагачи имам.:bigsmile:

jdrumev
01.08.2017, 21:54
Ние вадим още с 3 рамковата и да ти кажа не се оплаквам няма скъсани пити,а и докато въртиш можеш да прецъкваш със свободната ръка.:bigsmile:

rosty_sz
02.08.2017, 04:03
По груби сметки това са 16 +тенекии, а бе я си продай техниката.:bigsmile:
От един добре запечатан корпус се вади 20 кг мед. 50 корпуса са 40 тенекии. Разликата до 16 е фрапираща.
Реално въртя около 5-6 часа останалита са хамалогии, свалянето от кошерите, връщането и споменатата по горе хамалска работа.

ch.atanasov
02.08.2017, 07:00
От един добре запечатан корпус се вади 20 кг мед. 50 корпуса са 40 тенекии. Разликата до 16 е фрапираща.
Реално въртя около 5-6 часа останалита са хамалогии, свалянето от кошерите, връщането и споменатата по горе хамалска работа.

Вярно, моя грешка, пропуснал съм да удвоя. blush; Естествено аз смятах долната граница (40).:bigsmile: Със моите 5бр. си е космическа разликата. Абе- завист.blush;

Todor.77
02.08.2017, 08:25
17 тенекии вадя от 26-27 добре пълни магазина,в които слагам по 11 рамки за да ги надграждат.Отстранявам пчелите от питите с четка и слагам в празен магазин.Транспортирам с автомобилно ремарке-събира шест броя 12-рамкови магазина на един ред.Реално времето за разпечатване и центрофугиране е около четири часа и половина.
Всичко това се получава при добре запечатани рамки-първо има малко пчели по тях и второ се разпечатват супер лесно.

Пизо
02.08.2017, 08:33
Че нали за това се борим-говорим-пишем.А вентилацията-вентилирането е именно създаване на течение в кошера,контролирано-насочвано от пчелите.
Правилно си написал,вентилацията е контрол.Пчелите сами го създават,а с течението трябва да се борят.Ако пак не си ме разбрал ще дам пример.

Ангел Йосифов
02.08.2017, 14:02
Пробвай се! Дано да не науча,че не е врат а шия.

Валентин.
02.08.2017, 14:32
Някой ползва ли пчелогонки.
https://www.youtube.com/watch?v=vK-5RcDWEvk
От 2-3 години се каня да си направя нещо подобно и все няма време. На клиповете изглежда че ще помага...

delpi
02.08.2017, 14:56
Т.нар. втора част от темата или да се направи като нова тема или да се премести обратно при въпроса на Ник, предлагам аз :)

tarty
02.08.2017, 15:05
Някой ползва ли пчелогонки.
https://www.youtube.com/watch?v=vK-5RcDWEvk
От 2-3 години се каня да си направя нещо подобно и все няма време. На клиповете изглежда че ще помага...

Пробвай, доста си улесняваш живота.

Трендафил Дончев
02.08.2017, 16:43
Т.нар. втора част от темата или да се направи като нова тема или да се премести обратно при въпроса на Ник, предлагам аз :)

То да ви я преместя, да ви отворя и нова, но защо просто не си пускате вие темите? Чакате да се увъртоли хубаво темата и тогава някой се сеща, че мода си клати краката на пчелина.:bigsmile:

jdrumev
02.08.2017, 17:06
Така кажи бре човек.Аз мислех,че до 3 теми е лимита и не смея да нацвъкам други още по важни.:bigsmile:

Трендафил Дончев
02.08.2017, 19:10
Така кажи бре човек.Аз мислех,че до 3 теми е лимита и не смея да нацвъкам други още по важни.:bigsmile:

За другите може и по 10 теми, но за теб тема, тема и половина. Най - много тема и 3/4. Повече когато станеш "стар майстор". Но повече ми се струва, че ще станеш СТАР, но не и майстор. ;) Майстора го знаем кой е. :bigsmile:

nikola.vladov
02.08.2017, 21:17
Да се намеся и по втората тема в темата:laughing:.
... Паралено с ваденето тази година топя и бракуваните пити и разпечатките.

Интересно. Връщаш ли рамките за брак да ги обират или направо ги топиш след като излязат от центрофугата?

Пизо
02.08.2017, 23:26
Пробвай се! Дано да не науча,че не е врат а шия.
Онзи ден питам един мой колега начинаещ пчелар (вече има два кошера и една отводка),,Спорет теб имали разлика между течение и вентилация".Лаконичния отговор беше :От течението се изстива а вентилацията е за прохлада.

rosty_sz
03.08.2017, 04:52
Интересно. Връщаш ли рамките за брак да ги обират или направо ги топиш след като излязат от центрофугата?

От центрофугата веднага в топилката. Както споменах не вадя меда на пчелина и не ми се занимава още два пъти да ги транспортирам и още веднъж да ги чистя от пчелите. Количеството мед което остава по 52 пити след центрофужене е около килограм.

nikola.vladov
03.08.2017, 06:50
От центрофугата веднага в топилката. Както споменах не вадя меда на пчелина и не ми се занимава още два пъти да ги транспортирам и още веднъж да ги чистя от пчелите. Количеството мед което остава по 52 пити след центрофужене е около килограм.

Аз също стигам до този извод. Дори да не е транспорта (центрофугата е на пчелина), пак не си струва връщане в кошерите. Добре, че споделяш :)

Nik_m
03.08.2017, 07:36
След като се заговори по темата, какво правите разпечатката. Аз събрах 2 човала и мисля направо да ги топя. След като свърша работа я оставям да се изцеди във ваната за разпчечатване и на другия ден го събирам, но остава мед в нея.

tarty
03.08.2017, 08:37
Веднага рамките за топене от центрофугата влизат в восъкотопилката, също така си почиствам магазините от прополиса и восъка докато си вадя меда. Разпечатките ги оставям да се изцеждат вечерта и на сутринта ги хвърлям в бидона и заливам с вода, получава се след няколко месеца много хубав(без химия) оцет за правене на зимнина.

Георги 1974
03.08.2017, 10:37
Ами аз знам че се изстива от бацили разни от течение можеш да се сдобиеш с парези, схващания и т.н..Едни от най големите руски умове като Бутлеров, Таранов и други препоръчват зимуване на течение ако приемем че два срещуположно разположени отвора на дадена конструкция в случая горе и долу създават течение май му казваха скозяк може и да е на украински. Е то за зимата го дават ама все си е течение.

Георги Куров
03.08.2017, 12:34
След като се заговори по темата, какво правите разпечатката. Аз събрах 2 човала и мисля направо да ги топя. След като свърша работа я оставям да се изцеди във ваната за разпчечатване и на другия ден го събирам, но остава мед в нея.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1901&page=2
http://www.legaitaly.com/en/catalog/uncapping/honey-press/torchietto-a-vite-con-gabbia-inox-diam-25cm-detail

rosty_sz
03.08.2017, 14:22
Като не им трябват отворени горни прелки, защо точно по време на слънчогледа и най-голямата жега всички силни си изгризаха фибрана и все на едно и също място. Не от страни, не отзад, не отгоре.

jdrumev
03.08.2017, 14:36
Като гледам си икономисал още 50 ст.:bigsmile:Виж до какво води икономията.:bigsmile:

Пизо
03.08.2017, 14:47
Като не им трябват отворени горни прелки, защо точно по време на слънчогледа и най-голямата жега всички силни си изгризаха фибрана и все на едно и също място. Не от страни, не отзад, не отгоре.
Не е довод.Сложиги в дървени да видим кво ще гризят.

rosty_sz
03.08.2017, 14:55
Като си запрополяват прелките сами е довод, а като си правят нови сами не е. ОК щом така искате.

Друмев къде да ги хакна тея 50 стотинки бре човеко. Казвай какво не съм сложил?

Пизо
03.08.2017, 15:03
Като си запрополяват прелките сами е довод, а като си правят нови сами не е. ОК щом така искате.

Друмев къде да ги хакна тея 50 стотинки бре човеко. Казвай какво не съм сложил?
Въпроса е да са при еднакви условия.

rosty_sz
03.08.2017, 15:16
Въпроса е да са при еднакви условия.

Дървото не могат да го прегризят и за това както ги остави така ще са. Този нук (и другите прегризани) е на сянка и с мрежесто дъно и пак са изгризали горен отвор. Ако искаш равни условия трябва да сложим два фибранови при равни условия, единия с направена от нас горна прелка други без и да видим този с нашата ще остане ли така или ще прегризят и двата.

Пизо
03.08.2017, 15:20
Дървото не могат да го прегризят и за това както ги остави така ще са. Този нук (и другите прегризани) е на сянка и с мрежесто дъно и пак са изгризали горен отвор. Ако искаш равни условия трябва да сложим два фибранови при равни условия, единия с направена от нас горна прелка други без и да видим този с нашата ще остане ли така или ще прегризят и двата.
Съгласен съм

Пизо
03.08.2017, 15:25
През горните прелки почти нищо не лети. Ползват ги активно денонощно за вентилация. Пчелите летят през прелките през които са се облетели- на дъното и на 1 к-с. Загубите са по двайсетина пчели на прелка за охрана. Ползите са от безупречна вентилация която е много необходима по време на паша, а при 44 градуса на сянка си е ..... при тестове с поднесен пламък от запалка и денем и нощем през всички прелки се вентилира здраво. Използвам това и да разбирам безпогрешно какво е положението при акациевата паша. Приключи ли вентилирането след залез или се скъси до под един час след залез значи акацията е приключила.
Сериозна разлика се забелязва и в скороста на запечатването при отворено цяло мрежесто дъно затворено на половина и напълно затворено.

ПП. Ако админ прецени да премести мненията за прелките в друга тема да не цапаме темата на колегите. Съмнявам се че ще има развитие темата, защото мнозинството пчеларства с дадан без прелки на магазините и нямат наблюдения.
Какви са пчелите в 4-ти, 5- ти корпус? Облетени и ако не са като им дойде времето за облитане слизат в 1- ви ли.

rosty_sz
03.08.2017, 19:32
Какви са пчелите в 4-ти, 5- ти корпус? Облетени и ако не са като им дойде времето за облитане слизат в 1- ви ли.

Нямам никаква идея какви са. От тези горни прелки много рядко излита някоя пчела всички обаче влизат от долу. Като затворя горните и не се получава никакво объркване и суетене. Всеки знае като затвори прелка която се ползва активно какво става. През горните само ветрят яко.

Георги Куров
04.08.2017, 23:34
С няколко снимки за да стане ясно за какво пиша. При много силна паша и високи температури производителя на полистиролните кошери Парадайз Хъни препоръчва да се сложи отгоре платно за прополис и да се обърне капака на обратно. Конструкцията на капака е такава че се получава пространство 1 см над прополисовото платно с отвор отпред и отзад. Капака много плътно и здраво притиска отсрани. Дъното е затворено, 1 прелка само долу изцяло отворена. Какво правят пчелите ? Запушват почти на 100 % отворите на платното. Но не с огромно количество прополис, а само много финна ципа. Това го пробвах още 2010г. и се убедих че е излишно, нито прополис добих, нито пчелите искаха да имат отвор отгоре. Бях купил 5 прополисови платна и така си стоят, не го практикувам този метод, излишна гимнастика. Пчеларствам с една прелка долу, затворено дъно през активния сезон и отгоре целогодишно е хранилката. Пчелите искат голям обем и само една прелка. Когато имат необходимия обем не понасят отвори отгоре, нагледен пример са две от снимките на хранилките, има плексиглас под които трябва да мине сиропа и този процеп го заливат с прополис. Като свърши основната паша и трябва да храня със сироп трябва първо да почистя процепа от прополис.

Пизо
05.08.2017, 00:14
С няколко снимки за да стане ясно за какво пиша. При много силна паша и високи температури производителя на полистиролните кошери Парадайз Хъни препоръчва да се сложи отгоре платно за прополис и да се обърне капака на обратно. Конструкцията на капака е такава че се получава пространство 1 см над прополисовото платно с отвор отпред и отзад. Капака много плътно и здраво притиска отсрани. Дъното е затворено, 1 прелка само долу изцяло отворена. Какво правят пчелите ? Запушват почти на 100 % отворите на платното. Но не с огромно количество прополис, а само много финна ципа. Това го пробвах още 2010г. и се убедих че е излишно, нито прополис добих, нито пчелите искаха да имат отвор отгоре. Бях купил 5 прополисови платна и така си стоят, не го практикувам този метод, излишна гимнастика. Пчеларствам с една прелка долу, затворено дъно през активния сезон и отгоре целогодишно е хранилката. Пчелите искат голям обем и само една прелка. Когато имат необходимия обем не понасят отвори отгоре, нагледен пример са две от снимките на хранилките, има плексиглас под които трябва да мине сиропа и този процеп го заливат с прополис. Като свърши основната паша и трябва да храня със сироп трябва първо да почистя процепа от прополис.
Изкефи ме. На възглавниците имам отвори 10/10см.Направил съм ги за доста предназначения ,едното от тях е:слагам мрежички за пренасянето и ако не ги махна после до 3-ят ден напълно са запрополисени.

jdrumev
05.08.2017, 00:22
Също аз съм го писал тоя пост на Куров.:bigsmile:

ch.atanasov
07.08.2017, 07:05
След като се заговори по темата, какво правите разпечатката. Аз събрах 2 човала и мисля направо да ги топя. След като свърша работа я оставям да се изцеди във ваната за разпчечатване и на другия ден го събирам, но остава мед в нея.

За оцета разбра ,ако вариш ракия можеш да постъпиш, като мен. Сигурно съм го писал някъде , но ето: разпечатките след като се оцедят през нощта ги слагам в тенекии за мед.Така остават до следващата година, защото по време на ваденето на меда, джибрите вече са готови. Разпечатките са се утаили и ги разрохвам с една мистрия , след което отиват в слънчевата топилка. Утаения мед на дъното размивам с вода и отива в джибрака . Захарността е над 25 , та я нагласям с още водичка.


На пиянките -drinks;

Юрий Цветков
07.08.2017, 08:35
Пчеларствам с една прелка долу, затворено дъно през активния сезон и отгоре целогодишно е хранилката. Пчелите искат голям обем и само една прелка. Когато имат необходимия обем не понасят отвори отгоре, нагледен пример са две от снимките на хранилките, има плексиглас под които трябва да мине сиропа и този процеп го заливат с прополис.
Какво имаш предвид с това "затворено дъно". Затваряш мрежестия отвор с плътна преграда или .....?

П.с. Видях отговора в другата тема.

nikola.vladov
07.08.2017, 08:38
За оцета разбра ,ако вариш ракия можеш да постъпиш, като мен. Сигурно съм го писал някъде , но ето: разпечатките след като се оцедят през нощта ги слагам в тенекии за мед.Така остават до следващата година, защото по време на ваденето на меда, джибрите вече са готови. Разпечатките са се утаили и ги разрохвам с една мистрия , след което отиват в слънчевата топилка. Утаения мед на дъното размивам с вода и отива в джибрака . Захарността е над 25 , та я нагласям с още водичка.


На пиянките -drinks;

аз ги слагам в бидони (май са 60-80 литра). имат широк отвор и лесно се вкарват/вадят. На дъното има доста мед.

Валентин.
07.08.2017, 13:15
Аз пък ги пера 4 пъти в кофа-леген и с помията подхранвам-стимулирам. Ама тая година нещо не ми харесва как си вземат стимулантите...още от пролетта е така...

Трендафил Дончев
20.12.2017, 20:28
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера? :tres:

kuline
20.12.2017, 20:56
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? :tres:
Е как защо, ами защото си мислят, че им духа от вратата, а то духа от прозореца. :bigsmile:

zayo
20.12.2017, 21:15
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера? :tres:

Вероятно защото не са близки родственици с дървоядите :acute:

ch.atanasov
20.12.2017, 21:26
Вероятно защото не са близки родственици с дървоядите :acute:

Просто са по-бавни. Прелка 170мм. х 10 мм., за 10 години стана 170мм. х 20 + мм.:bigsmile:

Nik_m
20.12.2017, 22:14
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера? :tres:

Едни заклейват, други разширяват (изядоха дъната точно като дървояди) иди ги разбери.

При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.

kuline
20.12.2017, 22:36
При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.
А таблите (таванките) уж плътни и тях залепят. :) Представям си какви проблеми имат колегите с порестите кошери. Ама нали са дарени. :bigsmile:

Kowalski
21.12.2017, 00:37
При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.[/QUOTE]

И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.

agro
21.12.2017, 00:42
При мен се опитат да заклейват по слабите семейства - защита от кражба е моето мнение.

И аз мисля,че причината е борбата срещу крадците и стършелите.Особено стършелите минават кат финикийци през охраната.[/QUOTE]


При мен стършелите изобщо не си правят труда да влизат в кошерите. Както си летят, отнасят пчела като бръмбар - сламка. Виж, осите са друга работа.

Kowalski
21.12.2017, 00:46
И аз имах предвит осите!

Георги Куров
21.12.2017, 05:32
Искам да попитам, като говорим толкова за мрежести дъна, големи отвори, широко отворени прелки, защо все пак пчелите заклейват прелките? Защо не прогризват стените, таваните, дъната, че да им е по - чист въздуха в кошера? :tres:

дезинфекция на въздуха

Rado76
21.12.2017, 07:57
Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.

галин
21.12.2017, 08:38
Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.

Тази година са имали задача да се организират като семейство да съберат запаси, а заклейването догодина.

Трендафил Дончев
21.12.2017, 08:57
Като казвате, заклейват заради кражби, защо това е само есента, а кражби има по всяко време?

nikawr
21.12.2017, 08:59
Да попитам може ли да има значение примерно откъде е майката или гена.Взех тази година 10 отводки от Габровския балкан,моите наблюдения спрямо старите ми кошери които имам е доста различно.Тоест от селото където ги взех е в балкана,моят пчелин е на полето примерно разликата е огромна в температурите и климата.
Старите ми кошери след падането на термпературите започнаха да запушват и заклеясват,таванка,прелка и т.н.Отводките които са в нови кошери и бяха вече на 9рамки пълни ги наблюдавах няма помен от заклейване или запушване поне има но много малко.спрямо другите кошери.

Радо, разбира се че има от гена, дори бих казал че количеството заклейване /защото всички заклейват/ е точно от гена, а не толкова от мястото в което е поставен кошера.
Имам един кошер дето клее като за 10! :) Покриха с клей дори и прелетната дъска и то с доста дебел пласт! :)
Но пък тази година този кошер се представи много добре.

ch.atanasov
21.12.2017, 09:16
Като казвате, заклейват заради кражби, защо това е само есента, а кражби има по всяко време?

Според мен причината не е заради кражбите. Заклеена прелка при мен съм виждал само на старите ДБ-12 и то рядко. Прелката им е около 20мм. висока. Може да е расов белег, защото имам такива, които и вътре здраво заклейват рамките.

nikawr
21.12.2017, 09:33
Вчера четох един материал за клеенето в хралупата. Та значи, облицоват отвътре с клей цялата хралупа, като преди това рендосват стените, а после и входа. Целта е да се отдели меката дървесина и да се полира на твърда, и да се отдели гнездото от постъващата влага от вън и дървесни скове, ако е живо дървото.
Та може би затова са заклеели и прелетната дъска, защото наистина кошера е стар, и може би прелетната е почнала да гние, както подсказа Атанасов, но факт е че и вътре си клеят много. Имам и други стари кошери, на които прелетната дъска е в много по-лошо състояние, но там няма и следа от полиране.

ch.atanasov
21.12.2017, 09:52
Вчера четох един материал за клеенето в хралупата. Та значи, облицоват отвътре с клей цялата хралупа, като преди това рендосват стените, а после и входа. Целта е да се отели меката дървесина и да се полира на твърда, и да се отдели гнездото от постъващата влага от вън и дървесни скове, ако е живо дървото.
Та може би затова са заклеели и прелетната дъска, защото наистина кошера е стар, и може би прелетната е почнала да гние, както подсказа Атанасов, но факт е че и вътре си клеят много. Имам и други стари кошери, на които прелетната дъска е в много по-лошо състояние, но там няма и следа от полиране.


Де ги четете тия работи, май много писачи на последак.:bigsmile: Имам 30 годишни кошери, няколко доста поизгнили (от вътре ), но не съм видял такова облицоване с клей. Едни даже си бяха харесали един отвор на север, как не им ставаше течение-незнам.

Трендафил Дончев
21.12.2017, 10:07
Според мен причината не е заради кражбите. Заклеена прелка при мен съм виждал само на старите ДБ-12 и то рядко. Прелката им е около 20мм. висока. Може да е расов белег, защото имам такива, които и вътре здраво заклейват рамките.

Физиологичен или морфологичен ?;)

ch.atanasov
21.12.2017, 10:18
Физиологични или морфологични?;)

Пак само въпроси задаваш, наблегни на отговорите. Целия форум тебе гледа и чете.:)

Трендафил Дончев
21.12.2017, 11:04
Пак само въпроси задаваш, наблегни на отговорите. Целия форум тебе гледа и чете.:)

Аз съм модератор на форума, а не преподавател. От мен се иска да подпомагам развитието му, чрез подаване на теми за размишление от ваша страна, а не да завзема цялото пространство с мои тълкования. Иначе погледнато, ти си по задаването на въпросителни постове?;) Като остана малко по свободен/както каза Друмев/, ще спретна и аз нещо. Казах спретна, а не копна и постна. Има разлика.

ch.atanasov
21.12.2017, 11:10
Аз съм модератор на форума, а не преподавател.


Така е, но твоето мнение тежи и е добре да го споделяш.

nikawr
21.12.2017, 11:11
Де ги четете тия работи, май много писачи на последак.:bigsmile: Имам 30 годишни кошери, няколко доста поизгнили (от вътре ), но не съм видял такова облицоване с клей. Едни даже си бяха харесали един отвор на север, как не им ставаше течение-незнам.

Колега, писах че изследването е за хралупи, не за кошери...

ch.atanasov
21.12.2017, 11:17
Колега, писах че изследването е за хралупи, не за кошери...


Да, видях, но аз нямам хралупи, а кошери и изводите ги търся от тях. Нали мога да изкажа съмнение.blush;

Георги 1974
21.12.2017, 11:23
Да, видях, но аз нямам хралупи, а кошери и изводите ги търся от тях. Нали мога да изкажа съмнение.blush;

А и нуковете да не забравиш да кажеш как е там работата рендосват ли нерендосват ли клеясват ли и прочие

Трендафил Дончев
21.12.2017, 11:23
Така е, но твоето мнение тежи и е добре да го споделяш.

А, тежи. Грънци. Добре, хайде. Ще те банна един път по - малко за добрите думи.;) Темата е „прелките”, а не колко е голям....мода.:bigsmile:

Трендафил Дончев
21.12.2017, 11:31
Мисълта ми е, защо след като пчелите се стараят да замазват максимум отворите, много колеги ги оставят на мрежести дъна? Отговора е: зимуват по - добре, а така ли е? Въпроса е задаван и друг път, но така и не се получи конкретен отговор.

ch.atanasov
21.12.2017, 11:38
А и нуковете да не забравиш да кажеш как е там работата рендосват ли нерендосват ли клеясват ли и прочие


9087

Нагледно.

:bigsmile:

ch.atanasov
21.12.2017, 11:49
Мисълта ми е, защо след като пчелите се стараят да замазват максимум отворите, много колеги ги оставят на мрежести дъна? Отговора е: зимуват по - добре, а така ли е? Въпроса е задаван и друг път, но така и не се получи конкретен отговор.

Ти имаш ли мрежести дъна и намираш ли разлика с останалите. 2016 зазимих няколко с мрежа-1/3 за проба, но бяха в бройката на жертвите и пробите пропаднаха. Тази зима пак ги имам, та ще видим.

Трендафил Дончев
21.12.2017, 11:55
Ти имаш ли мрежести дъна и намираш ли разлика с останалите. 2016 зазимих няколко с мрежа-1/3 за проба, но бяха в бройката на жертвите и пробите пропаднаха. Тази зима пак ги имам, та ще видим.

Нямам такива, но наблюденията и това което чета в литературата, ме кара да мисля, че все пак това отваряне не е правилно.

Nik_m
21.12.2017, 11:57
Мисълта ми е, защо след като пчелите се стараят да замазват максимум отворите, много колеги ги оставят на мрежести дъна? Отговора е: зимуват по - добре, а така ли е? Въпроса е задаван и друг път, но така и не се получи конкретен отговор.
Затварят входовете есента не зимата. Намаляването на входа няма нищо общо със ограничаването на притока на въздух, това е препазна мярка от нападение есента кагато притока на нектар е ограничен. Това е моето мнение, ако не е така, как се обяснява факта че при мен кошерите на мрежести дъна зимуват по добре.

ch.atanasov
21.12.2017, 11:58
Нямам такива, но наблюденията и това което чета в литературата, ме кара да мисля, че все пак това отваряне не е правилно.

Сигурно сме старомодни. Къде са новите, модерни, млади колеги да внесат яснота.

ch.atanasov
21.12.2017, 12:01
... как се обяснява факта че кошерите на мрежести дъна зимуват по добре.

Кой го е установил това, дай линк да почета.

Nik_m
21.12.2017, 12:03
Сигурно сме старомодни. Къде са новите, модерни, млади колеги да внесат яснота.
Чак пък модерни, аз правя опити и гледам резултата. В моя район е така а съм във студена местност.

Nik_m
21.12.2017, 12:04
Кой го е установил това, дай линк да почета.
Аз за моя район. Оставих 5 кошера от начало и пролетта бяха много силни.

rosty_sz
21.12.2017, 12:38
И аз съм доеолен от зимуване на отворено дъно.

dimi_01
21.12.2017, 13:09
Всичките ми кошери изимуваха миналата студена зима на изцяло мрежесто дъно.Загуби 5-6%.

Nik_m
21.12.2017, 13:09
Кой го е установил това, дай линк да почета.
Аз не работя по книга а на принципа проба - грешка. И не обичам да давам съвети защото според мен всеки район е коренно различен и това че се получава нещо при мен не значи че ще се получи при друг. Аз просто казвам как работя и мисля аз и ако това е от помощ на някой ще се радвам. Всеки може да пробва и да види резултата.

ch.atanasov
21.12.2017, 13:17
Аз не работя по книга а на принципа проба - грешка. ...

Е, малко прозвуча, като че не четеш книги. А книгите са за да не открива всеки топлата вода.

Камен Крумов
21.12.2017, 13:18
При мен входовете са напълно отворени целогодишно, но от 3 години вместо мишепредпазители слагам Ханеманова решетка между мрежестото дъно и първия корпус. Затворен е само входа на горния корпус. Досега нямам проблеми с гризачите.

bari
21.12.2017, 13:28
С две ръце за мрежесто дъно!На тези които имат съмнения ще кажа по-лесно е да си смените дъната отколкото мисленето!Затова сменете дъната с мрежести и ползата от тях ще Ви се открие!

ch.atanasov
21.12.2017, 13:36
С две ръце за мрежесто дъно!На тези които имат съмнения ще кажа по-лесно е да си смените дъната отколкото мисленето!Затова сменете дъната с мрежести и ползата от тях ще Ви се открие!

Аве, нещо на анкета го обърнахте . Въпроса май беше друг.:)

bari
21.12.2017, 13:55
При отворено дъно отавям само долната прелка независимо от това дали са 1,2 корпуса или два с магазин под тях!На силните семества 10-12 см,на нуклеуси 3см.

Nik_m
21.12.2017, 17:49
Е, малко прозвуча, като че не четеш книги. А книгите са за да не открива всеки топлата вода.
То май така стана. След като взех кошерите спрях да чета, просто няма време. Кошери, работа, дете, рабора кога време за мен :)
Иначе много обичам да чета. Но всеки пчелар описва методите на пчеларстване в неговия район и трябва да видиш става ли това и при теб. Без съмнение от всяка книга можеш да научиш нещо полезно, но не и да я следваш на сляпо.

inio33
21.12.2017, 17:52
Прелките са стесняват като свърши пашата за предпазване от нападение,зимата няма никакво значение ,това е мое мнение.

piper
22.12.2017, 09:08
Аз от три години практикувам така:края на септември,началото на октомври затварям прелката на дъното изцяло и ги оставям само на дупките на корпусите. След две седмици затварям прелките на долните два корпуса и оставям отворена само на 3 корпус-най горният.Причината-вечер семейставата образуват кълба и не могат да защитават прелката на дъното.Осите влизат и излизат на общо основание.Така загубих няколко семейства.Сега имат само един вход-там където е семейството.
Минусът е ,че не могат да чистят подмора, но това го правя аз напролет.
Кошерите са ЛР на 3 корпуса,дъното е мрежа.

Rado76
23.12.2017, 09:15
Аз не мога да изкажа мнение,моите ДБ-10 са само със мрежесто дъно,миналата зима от 14кошера оцеляха всичките,сега ще видя от 36бр.дано оцелеят пак всичките.Единственото което направих в тежката зима миналата година беше,малко да поразчистя снега,нямаше намиране на кошерите:)
Но пък имам друго наблюдение през сезона имам 4кошера на прошарена сянка от асмите,и са по-силни и повече мед носят от другите.

Гогол
23.12.2017, 19:11
сега ще видя от 36бр.дано оцелеят пак всичките
Но пък имам друго наблюдение през сезона имам 4кошера на прошарена сянка от асмите,и са по-силни и повече мед носят от другите.
Ще оцелеят и още как.Изградил съм си мнение за теб,че си перфекционист.Изпипваш нещата.
Нормално е това което си наблюдавал при тези 4 кошера и не трябва да те учудва.Прошарената сянка им освобождава много пчели–вместо да вентилират отвън и вътре в кошера,те носят нектар или гледат пило.А те не са малко,особено през големите жеги миналия сезон.

nikawr
23.12.2017, 22:05
Само да допълня Гогол, че асмата не пречи на пролетното развитие, тъй като няма листа по студа, а после само помага със сянката си. Виж с пръскането на асмата не знам как се справяш обаче?

Nik_m
23.12.2017, 22:23
Само да допълня Гогол, че асмата не пречи на пролетното развитие, тъй като няма листа по студа, а после само помага със сянката си. Виж с пръскането на асмата не знам как се справяш обаче?
Да това и според мен е проблем, имах 2 много хубави асми близко до кошерите, но ги махнах защото без пръскане нищо не ставаше и само ми пречеха.

Kowalski
24.12.2017, 01:25
Пръскайте ги след залез! :ae:

Rado76
24.12.2017, 08:24
Пръскаме късно вечер и нямаме проблем засега.Хем пчеличките живи и здрави,а сега зимата си пийваме червено винце:)Тази година мисля да засадя и някое плодниково дръвче да позасиля малко сянката между кошерите но все още се чудя какво да е.

Георги Куров
24.12.2017, 10:32
Пръскаме късно вечер и нямаме проблем засега.Хем пчеличките живи и здрави,а сега зимата си пийваме червено винце:)Тази година мисля да засадя и някое плодниково дръвче да позасиля малко сянката между кошерите но все още се чудя какво да е.

От сливите- карловска афъска, от ябълките - флорина. Устойчиви на болести и раждат всяка година.

peter11_82
24.12.2017, 13:05
Кошерите ми са насред градината. Точно в тази й част са праскови, които имат най-много пръскания. Пръскане там много рано сутрин, като се стремим да пазим сандъците. Най-важното по-време на цъфтеж: само Протеус като инсектицид...и те така...

Христо Димитров
24.12.2017, 20:04
За прелките и аз практикувам както колегата Радо. Имам обаче един въпрос към всички колеги и той е следният: Кога според вас се затваря мрежестото дъно на кошерите през зимния сезон?
Имам предвид след появата на пилото(края на декември или началото на януари), изобщо не се затваря, рано напролет когато все още времето е студено и има много пило?
Само ще споделя, че миналата зима оставих 3 кошера на изцяло мрежесто и не съм ги затварял, а напролет бяха доста жизнени и се развиха бързо.
Въпроса ми е продиктуван от споделено мнение на уважаван т мен колега, който ми каза,че ги затваря при поява на първото пило!

Весели празници на всички колеги, както и на семействата Ви!

Nik_m
24.12.2017, 21:43
За прелките и аз практикувам както колегата Радо. Имам обаче един въпрос към всички колеги и той е следният: Кога според вас се затваря мрежестото дъно на кошерите през зимния сезон?
Имам предвид след появата на пилото(края на декември или началото на януари), изобщо не се затваря, рано напролет когато все още времето е студено и има много пило?
Само ще споделя, че миналата зима оставих 3 кошера на изцяло мрежесто и не съм ги затварял, а напролет бяха доста жизнени и се развиха бързо.
Въпроса ми е продиктуван от споделено мнение на уважаван т мен колега, който ми каза,че ги затваря при поява на първото пило!

Весели празници на всички колеги, както и на семействата Ви!
Аз мисля че е се затварят когато стане много пилото за да могат по лесно да го топлят, някъде февруари. Но аз, както писах напред в темета съм оставял кошери изцяло на мрежа цялата година и развитието беше уникално. Тази година ще оставя 10 кошера отново и ако ефета е същия вече няма да ги затварям.
Весели празници!!!

Rado76
25.12.2017, 09:17
Не съм затварял досега мрежестото дъно,но това е идея ще пробвам на някой по слаб кошер когато почне да снася майката.Мисля че при нормално и силно семейство топленето не е проблем.

ЧЕСТИТА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ И ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ:)))

freddie46
26.12.2017, 14:22
Здравейте!
Мрежестото дъно не съм го затварял вече втора година.Миналата година семействата презимуваха много добре на отворено дъно,само отворът на прелката бях стеснил на 50%.По принцип кошерите ми са направени така че мога да затворя дъната много бързо,но и тази година нямам намерение да го правя.Семействата се развиват много добре.
Поздрави:Цветан Димитров

miroslav70
26.12.2017, 19:16
И аз миналата първа зима не затворих дъната,смъртност от 12-13%,от зазимените на по 2-3 рамки.Малка част даже и оцеляха.