PDA

Виж пълната версия : ГРАХ



ianev
23.11.2011, 19:07
Днес разбрах че близо до пчелите ми ще бъде засяти 2 блока грах. И ми е интересно дали грахът е някакъв медонос

Димитър Бонев
23.11.2011, 19:45
Може и ти да изкараш малко медец, но този с граха ще остане много доволен. Ако е в големи количества т.е. много декари можеш да разчиташ на сериозни добиви.

Цеко Сифоня
23.11.2011, 20:18
Колега ,руските колеги отговориха -от 15 до 40 кг от декар ако се полива-успех!

Jikata-OVECH
23.11.2011, 21:07
Е, поне за гълъбите ще изкараш грах wink;

христо
23.11.2011, 21:21
Как за гълъбите? Направо на пазара...

Ангел Йосифов
23.11.2011, 23:22
Днес разбрах че близо до пчелите ми ще бъде засяти 2 блока грах. И ми е интересно дали грахът е някакъв медонос
Грахът е с дълбоки нектарници и пчелите немогат да се въсползват от нетара,но има извънцветни нектарници,които отделят незначително количество нектар.Ако в района има друга цъфтяща разтителност пчелите ще се насочат на там.Преди две години,на 10м от пчелите имаше 30-40декара грах-тук таме се мяркаше по някоя пчела.Може би при различните сортове е различно sleepy; sleepy; sleepy;

Цеко Сифоня
23.11.2011, 23:37
аз не вярвам колега -руските ни колеги да ни подведат,поне досега това не е ставало и винаги са помагали безвъзмездно,аз също не знам за граха нищо и гуглето мълчи по въпроса ,хората отговориха от личен опит..

Цеко Сифоня
24.11.2011, 01:10
Има различни видове грах - един дето се сее в смесен посев за фураж (не е фии) Ако него са имали пред вид руснаците са прави. Другото е да са говорили за гречиха, но тя е по-малко медоносна в рамките на 5-25 кг на декар?
ми за това и попитах колега -грах и гречиха -не вервам да е много различно -това което са отговорили -това пиша ,аз също немам конкретни отговори-то всъщност едва ли некой от нас знае.

христо
24.11.2011, 13:35
Граха си е паша - не се съмнявай. Пръска се - след сеитба преди поникване, с хербициди...и толкова.Никакви проблеми няма да имаш поради него.
А гречихата е друга тема - тук посеви от нея няма...

ianev
24.11.2011, 17:41
В големи количества ще е догодина ще видим резултата. Също така и рапица ще има в съседство така за сега съм доволен :)

Jikata-OVECH
25.11.2011, 09:33
E, тебе да не те мислим тогава. wink;

Димитър Бонев
25.11.2011, 10:57
С рапицата внимавай. Имай предвид, че предразполага към роево състояние. Взимай мерки на време за да не береш ядове.

jordanov
23.05.2012, 10:17
ianev, някакви впечатления от граха ? При мен пчелите го посещават няколко дена, само ако няма друга паша. А от рапицата ?

ianev
23.05.2012, 12:19
При мен рапица нямаше но от колеги от Българово знам че нищо не е дала посещавана е от пчелите но много прашец малко нектар. А колко до граха не съм ходил до него да вида колко е посещаван от пчелите но много силно градят и доста нектар имам напръскан в магазините а няма от къде да е като при мен докато не цъфне липата няма друга паша тя ми се явява първа и после втора слънчогледа

jordanov
23.05.2012, 12:48
Най ме радва такава комбинация - две паши , като преди първата има стимулираща паша. Още повече че тая година като че ли слънчогледовата ще бъде доста продължителна, поне при нас така се очертава.

ЕМИЛ
24.05.2012, 20:55
Има различни видове грах - един дето се сее в смесен посев за фураж (не е фии) Ако него са имали пред вид руснаците са прави. Другото е да са говорили за гречиха, но тя е по-малко медоносна в рамките на 5-25 кг на декар?
ми за това и попитах колега -грах и гречиха -не вервам да е много различно -това което са отговорили -това пиша ,аз също немам конкретни отговори-то всъщност едва ли некой от нас знае.
Гречиха - това е Елда, абсолютно различно растение от рода на злакови, а граха - е бобово.

vtmanolov
12.03.2016, 09:20
На руски грах е ГОРОХ.

milen757
25.04.2017, 07:39
И аз да попитам за отзиви за граха - имам около 200 декара на около 300 метра от пчелина, интересува ме дава ли нектар, период на цъфтеж, такива работи, като мине ще споделя резултата при мен...

jordanov
25.04.2017, 14:34
Няма как да ти кажем тук от форума. Само тоя, дето го е сял, може да ти помогне /ориентира/. Има фуражен, има градински, има за зелено торене /агроекология/, има нисък, среден, висок, най-различни сортове със съответните особености. И допълнително от агроекологичните условия много зависи...
Успех и пиши после в темата.

bopetkov
25.04.2017, 15:18
Имах преди време близо до пчелина много декари грах, цъфти с жълт цвят-никакъв интерес от страна на пчелите.

kristiqn1980
25.04.2017, 20:19
Колега от грахът не очаквай нищо, моли се да него пръскат с много препарати.
Грахът го сеят зада могат да си получават субсидиите, като култура която остава азот в почвата

jordanov
26.04.2017, 08:33
Точно тоя най-малко го пръскат.

rumenggr
26.04.2017, 11:54
Колега от грахът не очаквай нищо, моли се да него пръскат с много препарати.
Грахът го сеят зада могат да си получават субсидиите, като култура която остава азот в почвата
А така, субсидийте! Миналата година насяха август месец тикви!!! Станаха.... Можеше да ги прибират в кори за яйца. За мен беше добре:bigsmile:. Цъфтеж по никое време.

solaris60
26.04.2017, 12:36
А така, субсидийте! Миналата година насяха август месец тикви!!! Станаха.... Можеше да ги прибират в кори за яйца. За мен беше добре:bigsmile:. Цъфтеж по никое време.

Все ми е чудно - къде е контрола? Това не е ли престъпление? Нещо санкции, наказания или само за превишена скорост има? Под сянката - щракаш на воя, а народа плаща. Същия този народ който тича за да им изкара заплатите. :tres:

delta.e
26.04.2017, 14:38
Какъв контрол ? От кого контрол ?
Слънчо ,та ти си в страната на чудесата .
Тиквите изтощават почвата , а граха и люцерната например я обогатяват с азот .

jordanov
26.04.2017, 21:09
Есенес оная голямата фирма зася тука из наште села ряпа. За зелено торене, уж и влагата задържала и пролетта я заораха. Някои колеги се зарадваха че имат много рапица:)

zayo
26.04.2017, 22:26
Миналата година на 300 м от пчелина бяха засели между 500 и 600 дка грах. Е, толкова бързо прецъфтя, че и пчелите не разбраха кога. Всичко се случи за около седмица през която въобще не видях някакъв по-сериозен принос в семействата.

Ангел Йосифов
27.04.2017, 20:18
Грахът,като вс бобови е медоносен,но нектара е "кисел",като на гроздето и лисицата.Нектарниците са дълбоки и пчелите не го достигат.При определени условия в основата на дръжката на съцветието се отдел нищожно количество нектар.....

zayo
28.04.2017, 01:18
...........Нектарниците са дълбоки и пчелите не го достигат......
Нектарниците са си съвсем наред. На нашите пчели хоботчетата им са къси... ;)

delta.e
28.04.2017, 17:55
Трябва ли , да завъдим ,,Кавказки,, ?

Гогол
28.04.2017, 20:28
Трябва ли , да завъдим ,,Кавказки,, ?

Да!За да угодим на капризните пчелари.Аз съм доволен от граха/ако го засеят/.Никога не е прецъфтявал за седмица–12–17дена.Цъфти от долу на горе.Доволен съм.За бамята сигурно ще се ореват орталъците.Ама спряха да я сеят.А цъфти до края на 09.Ако е топло и 10 месец захапва.А прашец,прашец.......и прашец.Така,че бъдете доволни от това което ви засеят.

milen757
01.06.2017, 06:07
По време на цъфтежа на акацията много слаба посещаемост, сега доста го посещават, събират червен прашец, вероятно и нектар, но в малки количества. Добре е да го има, защото се занимават с нещичко, но за паша - медоносна е недостатъчно!