PDA

Виж пълната версия : БЪРЗО ИЛИ ПОСТЕПЕННО УВЕЛИЧАВАНЕ НА СЕМЕЙСТВАТА



Петко Механджиев
22.11.2011, 21:47
Здравейте на всички!Отварям тази тема защото вече съм във играта както се казва ,която от досегащния ми стаж(от май до сега) не е никак лесна.Започнах на 6 май с първия рояк от мой роднина .До средата на юни станаха 12роя.Кошерите ги изработвам сам-дърводелец съ м.Много изчетох и изгледах в нета ,ама искам съвет.БЛАГОДАРЯ предварително!

evgeni.filimonov
22.11.2011, 21:58
Кажи де, какво те мъчи...
Та въпроса си го задай не в заглавието на темата, а по долу.
Нищо де, явно искаш да разбереш кой чете внимателно.
Та за въпроса ти, бързо или бавно да бързаш - бавно бързай.

Петко Механджиев
22.11.2011, 22:55
Здравей evgeni.filimonov!Благодаря ти че ми обърна мнимание.Това ми е първото писане и не съм отракан още.Питам бързо или бавно увеличаване на сем-та защото мога дасе подготвя с кошери и рамки ,ще имам време за пчелите.няма да е само съботна или неделна работа.
Всички сем-ва за сега са добре .Претеснява ме повече коя система кошери да избера.Сега съм на ДБ и също ме претеснява т болестите.Дали ще мога да се справям с тях?Работата не ме плаши.А си падам и по експериментите.Съветвайте!

Юрий Цветков
22.11.2011, 23:07
Всичко е много индивидуално и зависи от Желанието и нагласата ти. Решението трябва да го вземеш сам. И помни, кой каквото и да ти казва, ти си този, който ще се грижи за тези кошери.

Ивайло Велинов
23.11.2011, 00:45
Ангажирай се до толкова с това, че да имаш едновременно време за работа по пчелина, четене и размисъл. Остави нещата сами да се случат, тази година 12, догодина 20 подогодина 50. Аз пчеларствам втора година, въпреки че пчеларствах с 6 кошера и имам 3-4 часа на ден, имаше моменти в които ми идеше да взема тубата с нафта и да се приключи. Материята е специфична, изписаното по темата е повече от колкото може човек да проумее за година или две. За това увеличавай, толкова с колкото се справяш. Успех стискам палци!

Петко Механджиев
23.11.2011, 20:44
Сега ми е по спокоино.Смятам да се съобразя ц единодушното Ви мнение да бързам бавно.Ще се подготвя с кошери и лека по лека напред.БЛАГОДАРЯ!

buci59
23.11.2011, 22:10
Колега,започни с до 5 кошера.Намери човек да ти помага със съвети и практика.Времето и знанията ти ще ти покажат дали да увеличаваш,или не.И не забравяй да четеш и питаш.Тук си на точното място,и от теб зависи дали ще успееш.

evgeni.filimonov
23.11.2011, 22:45
Ами аз от 4 години се занимавам с пчеларство и да ти кажа честно, чак сега ми просветна. А мисля, че още много имам да уча. Така че не бързай. Чети и практикувай.
Бях на една лекция на Ангел Грънчаров, този който написа 4 книги за интензивното пчеларство. Той каза така, че ако е убил човек, до сега да си е излежал присъдата, обаче присъдата да си пчелар и то добър пчелар - си е присъда за цял живот.

Петко Механджиев
23.11.2011, 23:04
Прав си колега.Колкото да знаеш на теория докато не се сблъскаш в практиката с всичко се ще се стряскаш като ти се случи нещо дето не си го прекарал.Може би след 2-3 год. и аз ще вдъхвам кураж на начинаещите.Моя роднина от когото захванах пчелите(рояците)ми каза;Всичко ще ти се случва свързано с тях само не трябва да се предаваш ако си решил да се занимаваш с това.

evgeni.filimonov
23.11.2011, 23:19
Много добре ти е казал. Върти и се учи покрай него.

Петко Механджиев
23.11.2011, 23:52
Вярно така е .има 50 год.пчеларски стаж.Гледал е над 150 сем.,ама вече е на 84 г. а се поразболя трудно му е говоренето и не искам да го натоварвам.Сега е с 30 сем. педаде ги на внука си.Често ходя ама повече да го видя как е заштото искаше да ме прави пчелар преди доста години.Затова ще разчитам занапред на вашата подкрепа и съвети.

evgeni.filimonov
24.11.2011, 00:04
Аз бих добавил книгите на Станчо Георгиев.