PDA

Виж пълната версия : Проблемен кошер !



Valbee
19.06.2017, 10:07
Здравейте колеги ,имам два кошера,като единия от тях нещо не върви .Пчелите бяха останали без майка ,придадох им пита с пило и маточници от другия кошер за да си направят майка -това всичко се случва преди месец време. След това видях че има майка ,но в килийките имаше по 1-2 яйца на дъното .Вчера отворих кошера ,майка не видях ,пчелите бяха направили няколко маточника и пилото на две от питите беше тук там гърбато .Според вас какво да правя с този кошер ,търтовката може ли да залага маточници ? P.S пчелите от другия кошер бяха започнали да трупат мед в магазина -3-4 пити бяха почти пълни ,вчера обаче не видях мед в нито една пита в магазина-на какво се дължи това?

srg
19.06.2017, 13:17
Отпиши я търтовката. Пази да не заразиш другото семейство.

Valbee
19.06.2017, 13:46
Добре де ако е търтовка защо залагат маточници .Интересно ми е и защо в другия кошер пчелите са свалили меда от магазина

licho76
19.06.2017, 13:50
Отпиши я търтовката. Пази да не заразиш другото семейство.


:laughing:
И ти отглеждаш пчели?

delta.e
19.06.2017, 14:53
Отпиши я търтовката. Пази да не заразиш другото семейство.

Боже , опази от такива колеги .
:)

jdrumev
19.06.2017, 16:40
Добре де ако е търтовка защо залагат маточници .Интересно ми е и защо в другия кошер пчелите са свалили меда от магазина



Търтовките също залагат маточници,но е желателно тук да не пишеш подобни тези,че ще те изядат старите и опитни пчелари с парцалите.:bigsmile:
Меда са го свалили според мен заради глада на пилото.Пак ще го качат само да ти тръгне паша.Миналата година 3 пъти при мен правиха тоя номер.

delta.e
19.06.2017, 18:14
Търтовките също залагат маточници,но е желателно тук да не пишеш подобни тези,че ще те изядат старите и опитни пчелари с парцалите.:bigsmile:
Меда са го свалили според мен заради глада на пилото.Пак ще го качат само да ти тръгне паша.Миналата година 3 пъти при мен правиха тоя номер.

Давай , напред !
С теб съм . :)

jdrumev
19.06.2017, 18:34
Благодаря,не съм толкова опитен и вещ по тая тема.:bigsmile:

Христо Димитров
19.06.2017, 20:22
Търтовките също залагат маточници,но е желателно тук да не пишеш подобни тези,че ще те изядат старите и опитни пчелари с парцалите.:bigsmile:
Меда са го свалили според мен заради глада на пилото.Пак ще го качат само да ти тръгне паша.Миналата година 3 пъти при мен правиха тоя номер.



Много добър и точен, пост,Дака! Значи само се оправдаваш, че нямаш опит......

jdrumev
19.06.2017, 20:31
Опит нямам много,но учителите и приятелите са ми пчелари.;)

delta.e
19.06.2017, 20:43
Много добър и точен, пост,Дака! Значи само се оправдаваш, че нямаш опит......

Ицо , още има -няма две години и ще го бъде .
От днес вече няма да ходи с дребни гащи при пчелите .

solaris60
19.06.2017, 20:45
Ицо , още има -няма две години и ще го бъде .
От днес вече няма да ходи с дребни гащи при пчелите .

Значи няма да го бъде.:bigsmile: Няма къси гащи - няма китап за "стар" пчелар.

delta.e
19.06.2017, 21:08
Слънчо , момчето има мерак .

jdrumev
19.06.2017, 21:12
Предържайте се към темата колеги.Забравих да спомена,че при рязко затваряне на таблата и вкарване на студен въздух в кошера се получава ефекта на късите гащи.:bigsmile:

delta.e
19.06.2017, 21:17
Аз , съм с надрамъчни дъсчици .

jdrumev
19.06.2017, 21:17
Слънчо , момчето има мерак .

Благодаря за моралната подкрепа колега.Разбрали що не пиша за търтовката сега.:bigsmile:

delta.e
19.06.2017, 21:32
Разбрах друго , ама нейсе . :)

srg
20.06.2017, 13:20
Боже , опази от такива колеги .
:)

На специалистите ще предложа да проследим заедно случая, като те посъветват колегата какво да направи.

srg
21.06.2017, 04:18
:laughing:
И ти отглеждаш пчели?

Какво стана? Нещо свършиха компетентностите май. :)

kanko
21.06.2017, 10:12
Това е "помощ"!!!

delta.e
21.06.2017, 15:59
На специалистите ще предложа да проследим заедно случая, като те посъветват колегата какво да направи.

Давай , че след малко ще ходя при пчелите .

delta.e
21.06.2017, 16:14
Отпиши я търтовката. Пази да не заразиш другото семейство.

Как , става заразяване с търтовка ? :)
Лек ден , че не мога да те чакам сега .

srg
22.06.2017, 04:56
Много лесно се измъкваш. Добре знаеш че става въпрос за друга зараза.

Nik_m
22.06.2017, 06:21
Как , става заразяване с търтовка ? :)
Лек ден , че не мога да те чакам сега .

Много лесно :)
Търтовките снасят на всякъде, пчелите са малко, ларвите умират идват жеги и честито. В търтовката няма ред, няма хигиенни навици и става мизерия.

Valbee
22.06.2017, 10:07
Здравейте колеги ,вчера отворих проблемния кошер и видях ,че вътре има чисто нова,млада, пъргавка майка ,в килийките няма яйца само пчелите са ги полирали,може би очакват майката да пронесе скоро -незнам .Освен това са заложили пак маточници , .Радвам се че за сега не е станал още търтовка .Надявам се майката да се оплоди скоро.Какво ще ме посъветвате при тази ситуация .Тези маточници ,от които имаше един бая голям какво да ги правя .Нямам много опит ,така че ме извинете за може би глупавите въпроси.

jdrumev
22.06.2017, 11:41
Аз не съм много оптен пчелар,но бих му помогнал с 1 рамка излизащо пило.

srg
22.06.2017, 13:26
По описанието на колегата аз съм почти сигурен че има и заболяване в проблемното семейството. Затова го съветвам да внимава с инвентара. За подпомагане е още рано. А и за мен семейството е обречено.

delta.e
22.06.2017, 13:34
Много лесно :)
Търтовките снасят на всякъде, пчелите са малко, ларвите умират идват жеги и честито. В търтовката няма ред, няма хигиенни навици и става мизерия.

Въпросът бе - как ,ще зарази другото семейство ?

jdrumev
22.06.2017, 13:47
Аз имам подобен случай с майка.Ако се простуди пак може да прави само търтеи.След като я сменят нещата се оправят.

delta.e
22.06.2017, 13:52
Здравейте колеги ,вчера отворих проблемния кошер и видях ,че вътре има чисто нова,млада, пъргавка майка ,в килийките няма яйца само пчелите са ги полирали,може би очакват майката да пронесе скоро -незнам .Освен това са заложили пак маточници , .Радвам се че за сега не е станал още търтовка .Надявам се майката да се оплоди скоро.Какво ще ме посъветвате при тази ситуация .Тези маточници ,от които имаше един бая голям какво да ги правя .Нямам много опит ,така че ме извинете за може би глупавите въпроси.

Въпросите не са глупави , а само .......... .
На колко пити имаш маточници ? Разхвърлени ли са ?
Вчера на л.с. ти изпратих съобщение и днес го потвърждаваш .
Всичко ще е наред .
Успех в работата .

delta.e
22.06.2017, 14:05
По описанието на колегата аз съм почти сигурен че има и заболяване в проблемното семейството. Затова го съветвам да внимава с инвентара. За подпомагане е още рано. А и за мен семейството е обречено.

Хайде де .Не виждам проблем , колегата да сложи една пита със зряло пило .

зуница
22.06.2017, 14:46
Много лесно :)
Търтовките снасят на всякъде, пчелите са малко, ларвите умират идват жеги и честито. В търтовката няма ред, няма хигиенни навици и става мизерия.
Извинявай, нещо не разбрах. Те, търтовките тръгват из другите семейства да снасят ли?Може ли малко по като за "прегряли" от жегата мозъци?Благодаря!

delta.e
22.06.2017, 15:29
Отпиши я търтовката. Пази да не заразиш другото семейство.

Втори път - Боже , опази ме от такива колеги .

delta.e
22.06.2017, 15:45
Много лесно се измъкваш. Добре знаеш че става въпрос за друга зараза.

Хайде , сподели !
Да не останем прости с другите колеги .

delta.e
22.06.2017, 16:02
Аз имам подобен случай с майка.Ако се простуди пак може да прави само търтеи.След като я сменят нещата се оправят.

Друмев , въртиш се , като фурнаджийска лопата !
Сам , не си наясно , какво и как ?
След година -две ще си супер .

delta.e
22.06.2017, 16:06
Аз , съм решил да помогна на това момче .
И , ще го направя .
А , за тези от барахолката -пръста си , няма да си мръдна . :)

jdrumev
22.06.2017, 16:50
Аз пиша какво съм видял а не какво зная.Майката която исках да спася за резервна и помогнах с открито пило и стръсках пчела в помошното съндъче.Тая седмица намерих рамката цялата в търтеи и два големи маточника на нея.Това ме светна,че майката не е добре или е простудена или е изразходена/бог да я прости вече/.

delta.e
22.06.2017, 16:59
Аз пиша какво съм видял а не какво зная.Майката която исках да спася за резервна и помогнах с открито пило и стръсках пчела в помошното съндъче.Тая седмица намерих рамката цялата в търтеи и два големи маточника на нея.Това ме светна,че майката не е добре или е простудена или е изразходена/бог да я прости вече/.

Защо , не и сложи само люпещо се пило ?

delta.e
22.06.2017, 17:17
Преди време , ти писа , че при правене на отводки на голям процент основните семейства залагат маточници .
Тогава , се светнах за твоята работа .

srg
22.06.2017, 20:54
Хайде , сподели !
Да не останем прости с другите колеги .

Е, явно съм те надценил. Само ще помоля колегата с проблемния кошер да ни информира след известно време за развитието на нещата / да речем към края на сезона/. Това ще е критерий кой е бил прав.

jdrumev
22.06.2017, 21:28
Защо , не и сложи само люпещо се пило ?

Мислех че 2 рамки стръскани пчели ще свършат работа.Бях сигурен за маточниците ,че ще заложат,но ще излезе цялата търтеива не мислех ./човек се учи цял живот от грешките си/

Nik_m
22.06.2017, 23:25
Извинявай, нещо не разбрах. Те, търтовките тръгват из другите семейства да снасят ли?Може ли малко по като за "прегряли" от жегата мозъци?Благодаря!

Друго имах в предвид, но очаквах да се сетите ама сте ме закачили само с червени палци :)
Понеже пчелите в търтовката намаляват и пилото умира като няма кой да го гледа. Умрелите ларви може да хванат някаква болест, в жегите има условие за развитие на АГ. След това рано или късно търтовката ще бъде разграбена понеже няма да има пчели да я охраняват и така може да зарази другите семейства. Това е просто възможност не е речено че точно така ще стане.

jdrumev
23.06.2017, 07:47
Ако стръскаш търтовка на земята за да си освободиш инвентар,възможно ли е пчелите да налетят на друг кошер и да убият майката?

Светозар Генов
23.06.2017, 08:09
Те обикновено налитат на няколко кошера около стария им! Чел съм, че можело-на мен лично никога не ми се е случвало убита майка от налетели пчели на търтовично семейство!

Nik_m
23.06.2017, 09:34
Ако стръскаш търтовка на земята за да си освободиш инвентар,възможно ли е пчелите да налетят на друг кошер и да убият майката?

На мен не ми се е случвало, според мен е възможно но малко вероятно. Ако е силно семейството което е станало търтовка, го премествам на ново място и така пчелата постепенно налита. И на другия ден вече стръскам каквото е останало.

srg
24.06.2017, 14:26
Ако стръскаш търтовка на земята за да си освободиш инвентар,възможно ли е пчелите да налетят на друг кошер и да убият майката?

На мен ми се е случвало. Когато семействата при които налитат са слаби. Силните семейства не допускат вътре "опасните" пчели. Затова го правя както колегата Nik_m e описал по- горе.

delta.e
24.06.2017, 20:59
Ако стръскаш търтовка на земята за да си освободиш инвентар,възможно ли е пчелите да налетят на друг кошер и да убият майката?

Зависи , на какво разстояние я стръскваш .
Направи го на 200-300 м. и тогава ще говорим дали търтовките налитат в другите семейства .

srg
24.06.2017, 21:09
Щом и Делта форс се намеси ще изясним нещата докрай.

delta.e
24.06.2017, 21:27
Налитането не означава нищо .
http://prikachi.com/images.php?images/925/9141925r.jpg
Малкият пчелин в Петров дол .
При наличие на търтовка , дали налетяха в другите семейства ?

valaz
18.07.2017, 16:31
Налагало ми се е да стръсквам търтовка на земята пред други кошери. Пчелите налитат в другите кошери, като част от тях биват приети, а друга част - убити. Забелязал съм, че по слабо семейство убива по-голяма част от налитащите пчели в сравнение с по-силно. Сега, ако ми се наложи да ликвидирам търтовъчно семейство, преди това бих опитал да му придам майка след третиране с диетилов етер.

srg
20.07.2017, 04:08
Здравейте колеги ,имам два кошера,като единия от тях нещо не върви .Пчелите бяха останали без майка ,придадох им пита с пило и маточници от другия кошер за да си направят майка -това всичко се случва преди месец време. След това видях че има майка ,но в килийките имаше по 1-2 яйца на дъното .Вчера отворих кошера ,майка не видях ,пчелите бяха направили няколко маточника и пилото на две от питите беше тук там гърбато .Според вас какво да правя с този кошер ,търтовката може ли да залага маточници ? P.S пчелите от другия кошер бяха започнали да трупат мед в магазина -3-4 пити бяха почти пълни ,вчера обаче не видях мед в нито една пита в магазина-на какво се дължи това?

Колега!Как се развиха нещата с търтовката.?

srg
23.07.2017, 04:25
Мълчание.
Или са заети с правене на отводки от "оправения" кошер или витае траурно настроение.
"Специалистите" също мълчат.

Nik_m
23.07.2017, 18:42
Не се пише по темата защото вариантите не са много. Или се е оправил или е загинал и при двата варианта вече няма нужда от помощ.

agro
23.07.2017, 23:47
Аз днес /вчера/ ликвидирах търтовка чрез изтръскване върху една плоскост и придърпване на съседния кошер наполовина към мястото на търтовката. След 15 минути всички пчели се прибраха в новия кошер. Убити пчели не видях. Ще наблюдавам този кошер за последствия от налитането.

srg
25.07.2017, 15:13
Не се пише по темата защото вариантите не са много. Или се е оправил или е загинал и при двата варианта вече няма нужда от помощ.

Въпроса е че заради негативната ми прогноза за съдбата на семейството Някои колеги се изненадаха че имам изобщо пчели. Любопитно ми е кой е бил прав.

delta.e
25.07.2017, 15:45
И аз , чакам отзиви за семейството .
srg , нали това искаше ?

delta.e
25.07.2017, 16:10
Аз днес /вчера/ ликвидирах търтовка чрез изтръскване върху една плоскост и придърпване на съседния кошер наполовина към мястото на търтовката. След 15 минути всички пчели се прибраха в новия кошер. Убити пчели не видях. Ще наблюдавам този кошер за последствия от налитането.


Няма и да видиш .
От два станаха един .
При някои , от два останаха два ! ;)

agro
25.07.2017, 22:58
Няма и да видиш .
От два станаха един .
При някои , от два останаха два ! ;)

Те пак ще станат два, нека да го видя този подсиления от налитането как ще е. Вместо да се боря с търтовката, по-лесно ми е да направя отводка от налетяния кошер чрез разделяне на две. Така и така е свободно мястото пак да сложа празния кошер до него и да разделя и летящите.

georgi rumenov
27.07.2017, 12:16
Преди години,една търговка след като я стръсках и махнах кошера налетя във съседният и уби неговата майка за това вече не правя такива гимнастики придавам някоя стара майка ако я приемат добре ако не искат проблема се решава с газовата горелка над вечер.Другото според мен е загуба на време и средства