PDA

Виж пълната версия : Рояк без майка???



bojkodim75
11.06.2017, 08:59
Здравейте колеги! Нов съм във форума и в отглеждането на пчели, и вече си имам проблем!! На 29-ти май си хванах рояк, който се беше захванал на един орех в полето! С помоща на един кашон ,ролка с тиксо и лозарска ножица успях да го сваля и го закарах на село. Претеглих го (890 грама) и го настаних в кошер на 4 рамки само с основи. Слагам му захарен сироп 1:1 по 200 мл. през ден. Вчера 10. 06 отворих кошера за проверка и видях че основите са изградени на 50% имат прашец и нектар но нямат пило!! Майка не видях!! Въпросите са ми :
1) Възможно ли е да няма майка?
2) Можели още да е рано за снасяне?
Благодаря!!!

nikola.vladov
11.06.2017, 10:25
Ако е бил втори рой и се е загубила при брачен полет може и да няма майка. При хубаво време трябва да е пронесла. Ако са били дъждове и лошо време може и да се позабави. Аз бих взел пита с яица и прясно пило и бих я сложил. Щом градят е добре.

Ангел Йосифов
11.06.2017, 10:53
Ако по рамките има изградени маточници,значи роя е без майка

bojkodim75
11.06.2017, 11:30
Няма маточници! Питите са равни, частично са запълнени с прашец и нектар . Рояка си работи нормално (според мен),само дето няма снесени яйца. Ще изчакам още няколко дни и ако няма пило !!!???

Ангел Йосифов
11.06.2017, 11:33
Щом няма маточници ще дочакаш яйцата.

zayo
11.06.2017, 12:48
Хубаво би било, ако при заселване на рояка в кошера да си сложил две рамки с открито пило и сироп. Това би ти гарантирало, че рояка е твой. На няколко пъти съм ставал свидетел на това как хванати рояци и настанени в кошери след седмица да са напуснали същите. Въпросните рамки с открито пило сега биха ти отговорили и на въпроса дали има майка или не. Според мен би трябвало да има и то вероятно повече от една, но неоплодени - втори, трети рой. В близките три-четири дни би следвало да пронесе. Постави една пита с открито пило - т.нар. контролна. Тя ще ти покаже със сигурност какво е положението.
ПС Иначе има и други косвени признаци по които може да съдиш за това дали имаш или не майка...

bojkodim75
11.06.2017, 13:37
Благодаря!
А възможноли е втори или трети рояк да е с тегло 890 грама (8-9000 броя) пчели?

Ангел Йосифов
11.06.2017, 14:41
Първаците са от 1,5кг нагоре.

Nik_m
12.06.2017, 05:25
А възможно ли е рояка да се раздели на 5 малки рояка?

jdrumev
12.06.2017, 07:49
Благодаря!
А възможноли е втори или трети рояк да е с тегло 890 грама (8-9000 броя) пчели?



Може да е и първак.При мен един двумайчин се рои от миналата седмица.Първака малък 4 рамки.Вторака пак малък 4 рамки.Третият и четвъртия от 8-10 рамки.Според мен големината на роя не се определя от последователноста на излизане на роевете.Макар ,че в повечето случаи първака е голям.

nikola.vladov
12.06.2017, 08:52
Мисля, че големината зависи и от времето. Ако е хубаво много събирачки са на работа и е по-малък. Ако е по-мрачно повечето са в кошера и е голям. Като вали до обяд и пекне излизат големи роеве. И аз имам втори рой по-голям от първия.

nikawr
12.06.2017, 11:06
Миналата седмица водихме спор с баща ми за един кошер дали ще се рои или си прави самосмяна, и в крайна сметка не го разцепихме.
Оказах се прав че ще се рои, и в събота излезна хубав рой от него, но интерсно, че роя беше много разпилян се раздели на една ябълака на пчелина на две.
По голямата част на 5 междурамия пчели който прибрахме в съндък. Но другия рой беше много малък, буквално 3-4 шепи пчели. Чудехме се доста какво да го правим и дали да го тръснем при първия, но накрая го изтръскахме в една тръвна. Лично аз се чудих много дали има майка, щото като го свалихме го гледах доста време, но не намерих такава. Основния кошер го разцепихме още веднъж, че имаше още доста пчела, а и доста да се люпи, както и неизлюпени маточници бол.
Въпроса ми е следният:
Ако няма майка, не би ли следвало да напусне тръвната и пак да се качи на ябълката където евентуално са останали феромоните на майката?
Вчера по обяд отхлюпих тръвната, а пчелите се бяха скупчили на върха им, не съм ги разбутвал да видя дали са градили нещо, а долу под тръвната им сложих една паничка с мед и начупени клечки отгоре, за да не залепват по меда.

srg
12.06.2017, 13:41
Със сигурност има майка. Просто не е успяла да увлече повече пчели. Вероятно е с по-ниско качество. А и в основния ти рой майките сигурно са били повече от една.

jdrumev
12.06.2017, 13:45
Сега вече идва следващия въпрос.Ако има 2 майки на клоня,колко има в кошера?Аз при самосмени оставям винаги два маточника по възраст.Повече от един винаги може да увлече рой.

nikawr
12.06.2017, 13:57
Абе спора с баща ми бе, че предната седмица имаше дестина маточника, но имаше и прясно снесени яйца. Бащата вика самосмяна, аз не роене. Наличието на пресни яйца ме спря да не го разфасовам още тогава. А и маточниците бяха на последните 3 рамки само.
Тази седмица пресни яйца няма, магазина беше почти пълен с мед, а сега дрънка... Абе първака сме го оттървали.... :(
Ама нормално, като нямаме възможност да сме там постоянно...

rumenggr
13.06.2017, 19:12
Може да е и първак.При мен един двумайчин се рои от миналата седмица.Първака малък 4 рамки.Вторака пак малък 4 рамки.Третият и четвъртия от 8-10 рамки.Според мен големината на роя не се определя от последователноста на излизане на роевете.Макар ,че в повечето случаи първака е голям.

Има ли причина да се остави такъв силен кошер да се рои до откат? Все си мисля, че би дал мед, а след това разделянето ще стане по избор на пчеларя( начин и време).

jdrumev
13.06.2017, 20:36
Да оставен е да се рои но не до край.До сега е дал 10 рамки мед украински и 4 роя.Два от които са на 10 рамки имат и магазини вече.В неделя и на двете семейства направихме гол рой.Излизащото пило го качихме в магазина което не беше малко 8 рамки.Според нас ще да де и един магазин още с мед.Но нека видим дядо боже какво ще каже.

solaris60
13.06.2017, 21:23
Да оставен е да се рои но не до край.До сега е дал 10 рамки мед украински и 4 роя.Два от които са на 10 рамки имат и магазини вече.В неделя и на двете семейства направихме гол рой.Излизащото пило го качихме в магазина което не беше малко 8 рамки.Според нас ще да де и един магазин още с мед.Но нека видим дядо боже какво ще каже.

Друмев, вместо да четеш 1001 въпроса и отговора по пчеларство, май си чел 1001 нощ.:bigsmile:

jdrumev
13.06.2017, 21:25
Вярно забравил съм да напиша за пилото което сложих на роевете.:bigsmile:

solaris60
13.06.2017, 21:28
Вярно забравил съм да напиша за пилото което сложих на роевете.:bigsmile:

Давай, давай. Още нещо може да се сетиш, че си забравил, а най - вече, че някои не сме хванати от гората.;)

kuline
13.06.2017, 21:33
Вярно забравил съм да напиша за пилото което сложих на роевете.:bigsmile:

Фанал си пчеларския тертип. :bigsmile:

jdrumev
13.06.2017, 21:37
,,С каквито се събере такъв ставаш,, ме учеше баба Пена лабавата:bigsmile:

bojkodim75
18.06.2017, 15:17
Здравейте!! Вече всичко си е наред! Рояка си има майка и две полуизградени пити с пило(открито).
Благодаря на всички които ми дадоха отговори и съвети!!!

Nich
24.07.2017, 05:21
Здравейте. Имам 2 роя. Първия го хванах на 26.6и всичко е наред. За втория нямах изградена пита и го хванах само на основи на 06.7, подхранван е на 3 дни по 200гр. сироп 1/1 вчера го прегледах и не видях пило. Възможно ли е да съм го задръстил със сироп понеже беше много слаб? Всички изградени килийки са пълни с мед.

Nich
24.07.2017, 05:24
Ако е вторак след колко време трябва да пронесе майката?

MadAnt
24.07.2017, 08:13
Ако е вторак след колко време трябва да пронесе майката?


Ако е вторак майката да пронесе на 9-12 дни.

srg
24.07.2017, 13:35
Може да се е загубила майката при оплождането. Другото е майката да е проблемна. иначе трябваше да е пронесла.. Щом не е голям роя трябва да мажеш да я видиш с повече вглеждане.Другия вариант е да придадеш прясно пило и и да гледаш за маточници.