PDA

Виж пълната версия : Убиват новите майки



rimadyl
27.05.2017, 08:05
Здравейте,
От 6г отглеждам 50 семейства и от 3г си купувам по 5-6 майки от Апиакта, Ловеч. Тази година също купих седем майки и във вторник и ги сложих. В петък проверих дали са ги освободили и за яйца, но за мое нещастие в пет кошера пчелите бяха тревожни и нападнали майките като за убиване. кошера жужи, пчелите с вдигнати задници и махат с крила. Майките придадох като всяка година- отнемам всичкото пило заедно с майката, местя го в друг кошер, оставям два часа пчелите да осиротеят и тогава слагам клетката намазана с мед от кошера. Досега винаги са приемали майката без никакви проблеми. Единственната разлика тази година е, че времето е лошо, няма много слънце, и повече вали.
Имате ли някакви мнения, съвети, забележки.
Мерси

tihmr
27.05.2017, 08:43
Не съм пчелар с голям опит, но не е ли по правилно да оставиш старата майка да я налетят нейните пчели, а на преместеното пило да придадеш новата майка. Ще има по малко стари пчели и младите приемат по лесно.
Другото е майката да е току що пронесла, веднага сложена в клетка и още не са и силни феромоните.

Anton Donchev
27.05.2017, 12:47
Най-вероятно са ти пробутали неоплодени майки.Неоплодените майки и на Петровден не ги приемат.

demonj
27.05.2017, 13:27
Колега на твое място бих сформира нови малки отводки на 3 рамки,състоящи се от 1 рамка люпещо се пило и още 2 с мед и прашец като пчелите да са млади(не летящи),на такава отводка предай майките които не искат да приемат.

delta.e
27.05.2017, 14:49
Най-вероятно са ти пробутали неоплодени майки.Неоплодените майки и на Петровден не ги приемат.

Защо , само на Петровден ?
При некадърните и на на 15 август е същият резултат .
Има начини на предаване и на неоплодени майки .

Anton Donchev
27.05.2017, 17:18
На 15 август майките се приемат много по-трудно(въпреки, че тогава е богородица,а на 12юли по стар стил е апогея на пашата на много места у нас.

delta.e
27.05.2017, 19:17
Тогава се придават по-лесно .
Петър Иванов

мухозол
27.05.2017, 20:19
Майките са не качествени времето е не постоянно

Ангел Йосифов
27.05.2017, 21:11
Аз пък не изключвам възможноста,кошерите да си имат млади майки.....

Станко
04.06.2017, 09:09
Здравейте .Аз съм нов във форума. Искам да споделя един проблем който който се появи в пчелина ми тази година . Проблема е че семействата залагат маточници за самосмяна и като се излюпи новата майка я убиват ако не веднага ,то на следващият ден .Някой разрушават другите заложени маточници преди да я убият ,други не ,но така или иначе убиват и следващата по ред която се излюпи . Незнам какво става . Лошото е че не е само един кошер а шести вече по ред . Освен това направих отводки 12 на брой и предадох маточници от тези кошери ,но и отводките трепат новоилюпените майки . Някой от тях убиха не само майките от придадения маточник ,но и тези дето се излюпиха от спасителните които сами заложиха .Незнам какво се случва . Такова нещо до сега не е имало . Новоизлюпените майки пищят странно . Преди два дни затворих една такава майка в клетка и я оставих в кошера на отводката . Днес я освободих . Стори ми се спокойна и вече не пищеше така ,но ще гледам утре дали не са я учистили . Ако някой се е сблъсквал с този проблем моля да пише .

Камен Крумов
04.06.2017, 09:51
Станко, остави семействата на спокойствие. Точно сега не е момента да ровиш в тях. Пчелите си знаят работата и без твоята намеса. В един момент ще се успокоят нещата и ще имаш оплодена майка. Но и нея не я търси, просто следи за яйца или пило.

rumenggr
04.06.2017, 11:08
Миналата година имах подобен проблем с няколко семейства. Времето беше много непостоянно и оплождането проблем. Пчелите оставят младата майка да снесе малко яйца на някоя пита и я убиваха. На нейните яйца залагаха нови маточници. Вероятно усещат некачествено оплодена майка.Колегата е прав. Не ги закачай. Прецени кога ще се излюпи майка, дай и аванс за оплождане и примерно при хубаво време десет дни след изклюпване наблюдавай притока на прашец. Започнат ли да мъкнат прашец активно, БИНГО. Може още десет дни да не ги закачаш, докато затворят първото пило. При така стекли се обстоятелства, може да провериш работата на майката. Тя вече 100% е тяхната майка. Винаги може да има фаул. Аз лично, се стремя да имам отводка в резерв със работеща майка. Ако има провал, придавам цялата отводка. Така получават и млада пчела. Междувременно семейството чакайки дълго време майка е останало с малко или въобще без млади пчели. Успех.

Nik_m
04.06.2017, 11:52
Аз имах подобен проблем миналата година. Някой отводки убиваха майките малко след пронасяне и залагаха маточници и после отново се повтаряше същото. Като се замислих се сетих, че всички 4 отводки са дъщери на 1 майка. След това и придадох майки от друг кошер и проблеми нямаше. Не знам каква е пречината, само ви казвам фактите.

tarty
04.06.2017, 13:25
Аз съм забелязал това, когато има рапица ги има и тези самосмени.

ivootur
04.06.2017, 13:33
Третирал ли си продължително време срещу акара с кумафос?

Rado76
04.06.2017, 17:15
От 12 отводки които направих 11 са вече с оплодени майки и снасят.
На 28.05.2017г купих 3 оплодени майки-които сложих на кошери където без да искам съм притиснал майката,а единия го изтървах излезе рой доста голям 5-6 рамки.Днеска при проверка на тези 3 кошера и трите майки бяха приети и снасяха вече,ето начина по който придавам майките.
1.Намирам мястото където ще сложа новата майка(рамка) хващам няколко пчелички и натърквам хубаво клетката.
2Поставям я върху рамката или двете рамки където съм набелязъл,и чакам да разбера реакцията на пчелите,след около 2-3 минути се качват по клетката и ако зпочнат да подават хоботчета да хранят ще приемат майката успешно.
3Слагам я веднага.
От миналата година ползвам този метод и наистина имам почти 100%успеваемост при придаване на майки.

jordanov
05.06.2017, 11:00
По т. 1 ползвай търтеи, не ги жали.

roga4a_86
08.07.2017, 08:30
Здравейте, колеги. Преди няколко години и при мен стана проблем с майка от Апиакта Ловеч. Хем я приеха, след седмица все още нямаше яйца и накрая я убиха. Майки от там не купувам, правя си ги сам. Тази година реших да сменя майка в основно семейство, която е стара, а и беше с варовито пило/което овладях/.Придавам млада майка от самосмяна която е осеменила 2 рамки ДБ. На втория ден освободих майката , тъй като пчелите бяха спокойни и я хранеха през мрежата. Шест дни по-късно няма нито едно яйце, килийките са полирани, майката е там /видимо отслабнала/, и два маточника, които си мисля че са от яйца на предходната майка. Та въпросът ми е някой имал ли го е тоя случай и възможно ли е ако пчелите на хранят майката тя изцяло да спре снасяне? Имам резерви майки обаче си мисля да не стане същото. Какво бихте предприели Вие колеги? Само да спомена, че пчелите станаха изключително агресивни след отваряне на кошера.

Plamen69
23.05.2018, 16:59
Здравейте,
От миналата година се занимавам с пчеларсво и съм твърде далеч от това да се нарека пчелар.
Имам следният проблем. Реших на два от кошерите да сменя майките / преди седмица/ . Всичко направих както си го пише по книгите, точка по точка. Вчера проверявам как стоят нещата и констатирам следното:
Новите майки ги няма. Явно не са приети и има по 4-5 маточника на семейство. Моля за съвет какво да правя - да поръчвам нови майки и да се моля да ги приемат или да ги оставя да си произведат, при вторият вариант колко маточника да оставя. Предварително благодаря за съветите.

jdrumev
23.05.2018, 20:19
Здравейте,
От миналата година се занимавам с пчеларсво и съм твърде далеч от това да се нарека пчелар.
Имам следният проблем. Реших на два от кошерите да сменя майките / преди седмица/ . Всичко направих както си го пише по книгите, точка по точка. Вчера проверявам как стоят нещата и констатирам следното:
Новите майки ги няма. Явно не са приети и има по 4-5 маточника на семейство. Моля за съвет какво да правя - да поръчвам нови майки и да се моля да ги приемат или да ги оставя да си произведат, при вторият вариант колко маточника да оставя. Предварително благодаря за съветите.



И аз не съм много опитен,но имах същия проблем с маточниците.След като споделих с колеги проблема стигнах до извода.Или годината или жинса им е такъв.

rosty_sz
23.05.2018, 20:55
Тази година и аз имам проблеми с приема на майки и маточници. Не разбирам на какво се дължи. Използвам супер сигурни методи които никога не са ме дънили, но тази година много издънки.

Цеко
23.05.2018, 21:59
Тази година и аз имам проблеми с приема на майки и маточници. Не разбирам на какво се дължи. Използвам супер сигурни методи които никога не са ме дънили, но тази година много издънки.

От няколко дни си блъскам главата къде ли сгреших но ти и другите колеги ме успокоявате, преди няколко дни реших да направя четири отводки но в същия пчелин (без да ги местя), за да не се върнат пчелите и за по лесно приемане на майките реших да ги напуша с амониева селитра (по метода на Севдат Якуб). Всичко мина добре, пчелите не се върнаха, но не приеха новите майки, добре че ги погледнах веднага на другия ден и видях че се опитват да ги убият та ги спасих, но сега се чудя какво да ги правя, изчистих им маточниците но се чудя как да им придам нови майки без да има риск за тях?

jdrumev
23.05.2018, 22:06
Поне имаш + от опита си.Открилси какво става с летящата.:bigsmile:Аз за това не се бях сетил.

zayo
23.05.2018, 22:08
Тази година и аз имам проблеми с приема на майки и маточници. Не разбирам на какво се дължи. Използвам супер сигурни методи които никога не са ме дънили, но тази година много издънки.

Да, и на мен ми направи впечатления големия процент неприети маточници първо в рошфусовите, а след това и в отводките. А си ги придавам по същия начин от години. За майките, незнам. Направих няколко двусемейни с оплодени майки, но не съм ги отварял за проверка.

jdrumev
23.05.2018, 22:12
Според мен пчелите защо искат свещаваци?Роево няма за сега.Какво усещат и защо не желаят чужд маточник?Не бъркаме ние ,а друг е проблема който ние не виждаме.

Трендафил Дончев
23.05.2018, 22:44
Роево няма за сега..

Има, има. Днес облазвах цял ден едно ябълково дърво.

darkvr
23.05.2018, 23:02
Има, има. Днес облазвах цял ден едно ябълково дърво.

съгласен съм има и тоя много, само за Данчо няма :)

jdrumev
23.05.2018, 23:03
Има, има. Днес облазвах цял ден едно ябълково дърво.



Късметлия.:bigsmile:

jdrumev
23.05.2018, 23:05
съгласен съм има и тоя много, само за Данчо няма :)



Намерих им цаката да не ми се роят.:bigsmile:Как стана и аз не знам де още ,но сега го анализирам.:bigsmile:Добре,че пиша и помня:bigsmile:

Nik_m
23.05.2018, 23:08
Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?

Цеко
23.05.2018, 23:20
Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?

По добре по късно...

viktor_555
23.05.2018, 23:36
Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?

Според мен няма да е грешка да ги придадеш и сега.Времето е топло и няма да ги изстудиш.15-16 ден риска е голям те ще се люпяп буквално в ръцете ти
. Така че ти си прецени с какво време разполагаш и как ще подходиш.

viktor_555
23.05.2018, 23:58
Тази година пробвах един украински вариант за придаване на неоплодени майки. Приемането беше на 90/95% , това е от около 110 бр. (част за подмяна на старите майки а други за пазара)

rosty_sz
24.05.2018, 05:21
Тази година пробвах един украински вариант за придаване на неоплодени майки. Приемането беше на 90/95% , това е от около 110 бр. (част за подмяна на старите майки а други за пазара)

Ще споделиш ли?

viktor_555
24.05.2018, 07:00
Ще споделиш ли?

Ами подготвям си стартерите както е стандартно (с осиротяване на майка),но вместо да залагам по 20-30 маточника както до сега съм правил -залагам само 10-15 и от тях си пробирам 9 броя. Когато майките се излюпят - взимам пита с пчели от същия кошер придавам си му неговата майка и така сформирам отводка.И така цепя кошера на 9 отводки - няма значение дали питата е с пило или медова важното е да има пчели. Не споменах ,но предварително сам придал пита с младо пило ,медова пита и пита с вода и след 3-4-5 часа както смогна продавам питата с майката. Недостатък използваш доста стартери. Предимства- почти 100% прием на неоплодените майки защото ползващ собствената пчела участвала в отглеждането и извеждането на майката.

zayo
24.05.2018, 08:17
Тази година е странна от към производство на майки, масово познати се оплакват. Аз едвам успях да направя хубави маточници, но сега трябва и да ги приемат. Предни години придавам матониците на 13тия ден но сега ще бъда ангажиран и ще трябва по рано да направя отводките. В петък и събота ще работя и матониците са на 10 дена и се чудя дали ще ги приемат. Другия вариант е на 15тия или 16тия ден но има вероятност да ги изпусна а едвам ги направих. Вие как бихте постъпили?

През тази година за 15 и особено 16 ден забрави!!! От тазгодишните две малки партиди от по 10-14 маточника си отидоха на 15 ден около обяд. Достатъчно е една да излезе ... Между 8 и 12 ден не е желателно да ги местиш много. За подсигуряване, ако имаш ги сложи в клетки за маточници, така че отдолу да могат да излязат без да бъдат прогризани отстрани. По принцип придавам и отворен маточник до открито пило, а затворен до закрито. Мацни ги и малко с мед от същата рамка.

Nik_m
24.05.2018, 08:26
Ами подготвям си стартерите както е стандартно (с осиротяване на майка),но вместо да залагам по 20-30 маточника както до сега съм правил -залагам само 10-15 и от тях си пробирам 9 броя. Когато майките се излюпят - взимам пита с пчели от същия кошер придавам си му неговата майка и така сформирам отводка.И така цепя кошера на 9 отводки - няма значение дали питата е с пило или медова важното е да има пчели. Не споменах ,но предварително сам придал пита с младо пило ,медова пита и пита с вода и след 3-4-5 часа както смогна продавам питата с майката. Недостатък използваш доста стартери. Предимства- почти 100% прием на неоплодените майки защото ползващ собствената пчела участвала в отглеждането и извеждането на майката.

Работя по подобен начин.
На най силните ми кошери и придавам по 2 рамки люпещо се пило и изчаквам майката да осемени и я изваждам с 1 рамка на страни.
На 4 тия ден отварям кошера и изрязвам лошите маточници. Стремя се да оставя по 2-3 максимум на рамка. На 13 тия ден разцепвам стартетите като във всяка отводка поставям по 1 рамка от стртер със маточник и пчелите. Грубо по 15 рамки вадя и ги подреждам в сандъците за отводки. Така разцепвам цялия стартер а на негово място поставям неговата си майка която съм отделил и летящата пчела я налита и до слънчогледа е пълноценен кошер. После в отводките взимам по още 2 рамки с пило от различни кошери и ги оставям на 1 пръст разстояние да направят "синджир" и на след няколко часа доближавам рамките. Така до сега никога не съм виждаал прояден маточник, но тази година е налки шашва.

П.С. Пиша от телефона извинявам се ако има грешки.

Nik_m
24.05.2018, 08:31
През тази година за 15 и особено 16 ден забрави!!! От тазгодишните две малки партиди от по 10-14 маточника си отидоха на 15 ден около обяд. Достатъчно е една да излезе ... Между 8 и 12 ден не е желателно да ги местиш много. За подсигуряване, ако имаш ги сложи в клетки за маточници, така че отдолу да могат да излязат без да бъдат прогризани отстрани. По принцип придавам и отворен маточник до открито пило, а затворен до закрито. Мацни ги и малко с мед от същата рамка.

Не работя с маточна ранка и няма как да сложа клетки. Ще дайствам на 10тия ден без да изрязвам матчници пък на 16тия ден може да извадя някой маточник от отводка. Последния стартер ми заложи маточници на 16 рамки и то много хубави.

Цеко
24.05.2018, 09:13
Не работя с маточна ранка и няма как да сложа клетки. Ще дайствам на 10тия ден без да изрязвам матчници пък на 16тия ден може да извадя някой маточник от отводка. Последния стартер ми заложи маточници на 16 рамки и то много хубави.

Може да си направиш клетки от мрежата за дъно, капачето го лепиш с пистолет за горещ силикон (много лесно става) и с тях захлупваш маточниците до излюпването им (ако някой е на кофти място го режеш и преместваш където ти е удобно), после правиш каквото си знаеш...