PDA

Виж пълната версия : ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ И НАЧИНИ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ПИТИТЕ ОТ НЕГО



Страници : [1] 2

evgeni.filimonov
05.10.2010, 15:21
Аз действам по следния начин, но да споделя, че този начин е за пчелари, които работят с малко кошери. Намерил съм си един фризер тип ракла стар модел - втора употреба, който вече може да се намери почти без пари, защото прекалено много ток гълта. В него държа всички пити в които е люпено пило, и ако има място допълвам и с магазинни пити. Включвам фризера за 2 дни за да достигне точката си на замръзване и след това го изключвам и не го отварям. Правя от време на време проверка на питите и ако забележа и една следа от молец, отново го включвам за 2 дни. Фризера го държа навън под един навес и в най големите студове го оставям отворен за няколко часа и така икономисвам енергия и убивам всякакви живи твари по питите.

vankata
13.03.2012, 14:38
Някой използвал ли е Камфор (http://pchelar.com/node/291) за борба с молеца?

ттитто
13.03.2012, 17:47
Разбрах и за още един метод за борба с тази гадина, но не съм го пробвал. Питите се нареждат стандартно на комин. Помещението (под, стени, таван)се поръсва обилно с Био килл и се затваря. http://www.biokill.com/

И за този вече стана дума в друга тема: микробен ларвицид B401

nolkov
18.04.2012, 08:32
Здравейте,
Онзи ден при прегледа видях пеперуда на восъчният молец, която беше на дъното и една пчела я влачеше, за да я изкара от кошера.

Това което ми направи впечатление е че има и малко тръбесто пило, което сега не мога да съм сигурен дали е тръбесто пило или е търтиево пило, което е нормално да го почват да го гледат в този момент. Мисля, че ако не го запечатат това означава наличие на ларви на восъчен молец, а ако го запечатат мога ли да се успокоя независимо, че видях пеперудата?
Какви мерки бихте ми препоръчали да предприема и за какво да следя, за да не допусна развитието на молеца?

Митаче
19.07.2012, 11:56
Та отварям кошера да видя какво става и отгоре върху платнището се разхожда една гооооляма пеперуда ,странна ми се видя ,вечерта отварям Нет-а пиша -неприятели по пчелите и пеперудата се показа - ВОСЪЧЕН МОЛЕЦ ,а роячето е слабичко ,майката е стара ,има маточници ,явно ще я сменят и пчелите ,не са много .Та пак, в незнанието си изчето каквото намерих ,по книгите ,посъветвах се с този и онзи и реших да се допитам и до форума ,какво мога и трябва да направя за да се отърва от тази сган ???? sadsmile;

evgeni.filimonov
19.07.2012, 14:50
Ами махни всички излишни пити и ги остави пчелите само на тези които могат да покрият и опазят.

ттитто
19.07.2012, 14:55
Намажи си питите с В401.

katia
22.08.2012, 19:15
Как да унищожа восъчния молец? След като извадих меда, подредих питите в магазините с орехови листа между тях. Преди двадесетина дни открих ларви в кутийките. Държах ги във фризера, за да ги унищожа. Днес ги погледнах пак имат ларви и паяжини по тях. Как да се справя с тях, помогнете....

Юрий Цветков
22.08.2012, 20:00
Прочети по-нагоре и ще разбереш.

katia
22.08.2012, 22:23
Прочетох и ви благодаря! Сега съм сложила рамките във фризера и мисля като ги извадя да ги напръскам с В 401. И...не се сърдете на начинаещите, че питат... wink;

Юрий Цветков
23.08.2012, 19:20
Не се сърдя и няма защо. Но ако ти отговоря конкретно, ще бъде в рамките на няколко изречения и със сигурност ще пропусна поне 50% от от информацията която вече е написана. Това разбира се няма да е нарочно, но никой няма да задълбочава да пише статии.

rado_6i6a
06.09.2012, 12:36
Здравейте,искам да попитам някой ползвал ли е мравчена киселина за борба с восъчния молец?Някде четох че комина от магазини се овива в найлон и отгоре се поставя един празен магазин в който се слага купичка с киселина но не разбрах този празнич магазин и той ли се овива в найлона?

simo
06.09.2012, 21:19
Не разчитай много на мравчената киселина. Изпробвах я,няколко пъти увеличавах концентрацията но молеца продължава да се развива. Може би ще е от полза само за все още незаразени пити.

martobg
09.09.2012, 10:56
Днес открих червеи и пеперуда на восъчния молец, върху рамките на плодниците на 3 ДБ семейства, които взех наскоро от приятел. Мога ли да напръскам с пулверизатор рамките от плодника с B401 като после веднага ги върна в плодника? B401 го дават безвреден за пчелите, така че се надявам да няма вреди. Идеята ми е, че за превенция е късно. Сега трябва да се боря с молеца, а не разбрах как се осъществява директната борба с молеца, когато плодниковите рамки са заразени.

Пламен Ганев
09.09.2012, 14:53
Черните пити се претопяват.От медовите се отделям всички с петна от люпено пило.Вадя меда и ги нареждам в склада само бели медови корпуси и абсолютно нищо повече.Няма ли черно по рамките-молец не ги закача.Това с найлоните отгоре отдолу за мен си е пълна играчка.

FVCVS CAESAR
14.09.2012, 13:11
само бели медови корпуси и абсолютно нищо повече.Няма ли черно по рамките-молец не ги закача.
Че не ги закача молецът, ми се струва малко силно казано, но наистина с минимални усилия пораженията се свеждат до незначителни. Аз също избягвам да държа на склад пити, на които се е люпило пило и засега нямам проблеми. drinks;

Vesko_sl
18.09.2012, 19:43
какво е това чудо ?


http://s17.postimage.org/p8qzm7zgr/0128.jpg (http://postimage.org/image/p8qzm7zgr/) http://s11.postimage.org/hzigm23an/0129.jpg (http://postimage.org/image/hzigm23an/)

тази "гъсеница" е дълга около 3-3,5 см. големи поражения беше направила. Потъмняла е за това , че я бях сложил питите във фризера .

Пламен Ганев
18.09.2012, 19:55
Колега FVCVS CAESAR,може да ти се струва силно казано ,но абсолютно не ги закача молец щом са чисто бели рамки!Само че за да са чисто бели магазините трябва или да си изцяло с ханеманови решетки,или всеки август да ги пощиш.В противен случай почваш с тъпотиите за борба с молеца.

evgeni.filimonov
18.09.2012, 21:23
А да отделяш постоянно пити в които е люпено пило, дори и еднократно, и да поддържаш само бели пити, това не е ли играчка ?
Аз прпоцедирам така, нареждам корпусите на кумин , като отдолу е стойка и върху нея празен карпус и над него ХР. Върху нея подреждам корпусите с питите - без една, вместа10 - слагам 9. Нд ХР и между всеки корпус слагам по едно стръкче лавандула, ухае приятно и предпазва от молеца. Всеки пчелар може да си насади на пчелина 5-6 стръка лавандула и да си предпазва питите от молеца.

Пламен Ганев
18.09.2012, 23:15
нямам в предвид 10 магазина

evgeni.filimonov
19.09.2012, 11:16
Става на въпрос за колеги с малко кошери, които все още не знат как да си опазят питите. За големите пчелини се подразбира, че пчеларите са намерили най вярното решение.

Vesko_sl
20.09.2012, 17:39
какво е това чудо ?
тази "гъсеница" е дълга около 3-3,5 см. големи поражения беше направила. Потъмняла е за това , че я бях сложил питите във фризера .

http://s18.postimage.org/olmm37p39/0128.jpg (http://postimage.org/image/olmm37p39/)

http://s18.postimage.org/jxb7lrpad/0129.jpg (http://postimage.org/image/jxb7lrpad/)

ПОМАГАЙ ТЕ !!!

Димитър Бонев
20.09.2012, 17:49
Голям восъчен молец

Vesko_sl
20.09.2012, 18:59
ларви на големия и малкия восъчен молец съм виждал, но такава ларвая с такива размери до сега не бях виждал- явно мутант . Да не би случайно да е ларва на "Мъртвешката глава" ? За такива размери е невероятно поне за мен да вида такава ларва на восъчен молец за около 4 години стаж с пчелите . Ако някой има и друго мнение ще съм благодарен blush;

ianev
20.09.2012, 20:20
За първи път чувам Мъртвешката глава да снася по восъчните рамки. Тя по скоро хапва от медеца до пръскане или докато не е усетят пчелите и не е утрепят

FVCVS CAESAR
22.09.2012, 17:54
Колега FVCVS CAESAR,може да ти се струва силно казано ,но абсолютно не ги закача молец щом са чисто бели рамки!
Така е, но при две условия, или поне за толкова се сещам:
1. В тях не трябва да има никакъв прашец.
2. Ако се наложи за няколко дни да се складират осеменявани рамки, добре е те да се съхраняват отделно, т. е. да не са в контакт с неосеменяваните, защото покрай сухото почва да гори и мокрото. wink;

Spens
22.09.2012, 18:22
Колега FVCVS CAESAR,може да ти се струва силно казано ,но абсолютно не ги закача молец щом са чисто бели рамки!
покрай сухото почва да гори и мокрото. wink;

Много точно мнение!

bai-pe6o
31.03.2013, 21:34
Нареждането на корпусите на 'комин' явно доста помага..
но какво да правим ако имаме малко корпуси...
или не искаме да ги нареждаме на голяма височина 2-3м...
или искаме да ги съхраняваме в затворено помещение...
хм.. ето какво си спретнах тези дни:
няколко комплекта дъна с отвовори за въздуха и капаци с вентилаторчета...
http://s1.postimg.org/3r7a9t78b/DSC00894.jpg (http://postimg.org/image/3r7a9t78b/)
от вътрешната страна кръглите отвори на дъната обковах с метална ситна мрежа....
На едната от страниците на дъното направих импровизирана прелка с цел за евентуално поставяне на някакъв химикал за третиране против паразити разни....

http://s16.postimg.org/x07krs6cx/DSC00897.jpg (http://postimg.org/image/x07krs6cx/)
вентилаторчетата са 12 волтови , но ще ги оставя да работят на 9 волта - дебитът ще е достатъчен , а живота им се удължава
http://s14.postimg.org/iojkk7g25/DSC00896.jpg (http://postimg.org/image/iojkk7g25/)

pavlito88
08.09.2013, 16:43
За мен голям проблем се оказа тази година молеца, свалих магазините, напръсках ги с B401 и сложх орехови листа, след 2 дни вече имаше следи от молеца. Точно тези пити реших да върна в по-силните пчелни семейства, останалите преместих в едно мазе и сложих още орехови листа. Искам да попитам вярно ли е, че ако ги съхранявам навън няма да имам такъв проблем? До сега винаги съм ги прибирал, но тази година направо се сбърках. Ако се сещате за някакъв вариант моля споделете. Благодаря

Nik_m
08.09.2013, 18:55
Наредени на момин има значително по малки поражения.
Аз направих 2 комина от по 5 корпуса, вчера направих контролен преглед и намерих само 2 червея на молеца.
А бях забравил 2 в стаята, от тях не става нищо.

Nic 59
08.09.2013, 19:22
Колеги ги слагат във варели от безалгохолни напитки и производство на вафли, има и 200 литрови със капак и скоба за притягане, нищо не може да влезе, стига да са сухи рамките.

Mateev
12.09.2013, 00:09
На мене ми дадоха една идея, и аз веднага я приложих. Става въпрос обаче за восъчни пити, а не за рамки. Всъщност може и да става за рамки, но ще е трудно реализуема.

Та идеята е восъчния молец да се удави. Набухват се всички пити (или рамки) в някакъв голям съд и после този съд се пълни с вода. На восъка нищо няма да му стане, но молеца се дави. Та аз хванах и напълних няколко 300-литрови матуратора с вода и потопих в тях всичкия си наличен запас от восъчни пити. Най-отгоре се слага камък или бетонна плоча, за да тежи, като така пречи на восъка да изплува.

С рамки не съм го пробвал, но сериозно се замислям дали да не пробвам. Вижда ми се много переспективно. Само 40 дена под вода и измира всичко - молци и ларви, както и всички новоизлюпени яйца. След 40 дена гарантирано няма да е останало нищо живо. Не само молеца, но и всяка една жива твар ще е измряла.

jordanov
12.09.2013, 09:48
Ха ха отдавна не бях се смял така... Стига вече щуротии, топлата вода е открита отдавна - или хладилна камера, или помещение за фумигация...

Mateev
12.09.2013, 14:39
Какво си му е на метода - много си е добър. Имам както хладилни камери, така и специално помещение, в което опушвам със сяра. И въпреки това сложих 1-2 тона восък в матуратори и го залях с вода. И трябва да ви кажа, че това беше най-бързото и най-лесното обеззаразяване, което съм правил до момента. Нещо повече - метода гарантира неограничено време на престой под водата, като разходите за това са нула лева. Не може да се каже същото за хладилната камера, нито за помещението за опушване със сяра.

Ха, ха - и аз се смея, но за друго .......

jordanov
12.09.2013, 16:15
Радвам се че има място където да се посмеем и двамата... Щом става въпрос за пити восък дръжте го колкото искате у басейна, аз моя восък го държа претопен и закачен под навеса. Даже ако го оставите на зима да хване лед отгоре ще бъде още по-добре. Като направите експеримента с рамки с изградени пити /не се съмнявам че ще приложите емпиричен подход/, бъдете така добър да съобщите резултата у форума. Тогава няма да се смея, обещавам.

Mateev
12.09.2013, 17:56
Восъчните пити, които сам си правя, нямат нужда от вода против молеца. Просто аз си ги правя качествени и чисти, и в тях молец не се завъжда. Това обаче не е така с восъка, който изкупувам. В него при част от питите има мръсотия в долните 1-2 сантиметра и тази мръсотия гъмжи от молци, какавиди и пеперуди. Събрали са се цели армии. Именно затова идеята с водата ми дойде като дар божи. В същия склад държа и празните матуратори. Просто придърпах няколко от тях, наблъсках восъка и армиите молци в тях и след това ги напълних с маркуча. Има няма 15-20 минути за почти 2 тона восък. Просто и елегантно решение. Тези пити ще си стоят там до момента, до който ми потрябват за машината. Няма значение дали това ще са 2 месеца или 2 години. Хитрото в цялата работа е, че не е необходимо да правя периодични проверки или дезинфекции. Там под водата си е идеално място, което е защитено едва ли не от всички възможни вредители - сегашни или бъдещи.

Идеята си струва да бъде споделена с останалите, защото и други хора с много восък на склад биха могли да се възползват от нея. Колкото и да е смешна - работи безпогрешно, а това е най-важното.

Димитър Бонев
13.09.2013, 08:01
Това става за восъка, но е не приложимо за питите.

dimed
13.09.2013, 10:07
Восъчните пити, които сам си правя, нямат нужда от вода против молеца. Просто аз си ги правя качествени и чисти, и в тях молец не се завъжда. Това обаче не е така с восъка, който изкупувам. В него при част от питите има мръсотия в долните 1-2 сантиметра и тази мръсотия гъмжи от молци, какавиди и пеперуди. Събрали са се цели армии. Именно затова идеята с водата ми дойде като дар божи. В същия склад държа и празните матуратори. Просто придърпах няколко от тях, наблъсках восъка и армиите молци в тях и след това ги напълних с маркуча. Има няма 15-20 минути за почти 2 тона восък. Просто и елегантно решение. Тези пити ще си стоят там до момента, до който ми потрябват за машината. Няма значение дали това ще са 2 месеца или 2 години. Хитрото в цялата работа е, че не е необходимо да правя периодични проверки или дезинфекции. Там под водата си е идеално място, което е защитено едва ли не от всички възможни вредители - сегашни или бъдещи.

Идеята си струва да бъде споделена с останалите, защото и други хора с много восък на склад биха могли да се възползват от нея. Колкото и да е смешна - работи безпогрешно, а това е най-важното.



1.След две три седмици водата ще плесеняса както и питите с восък.

Mateev
13.09.2013, 10:16
Благодаря за предложението - ще проверявам от време на време. По принцип водата плесенясва само ако е на светло. Когато е на тъмно би трябвало бактериите да не могат да се развиват. Имам 100 кубиков подземен резервоар на поливните системи и в него водата никога не е плесенясвала, въпреки че много се застоява през зимния сезон.

HINAP
20.09.2013, 14:46
Искам малко да поразчупя темата.Навсякъде до сега се пише за вредата от молеца,но никъде не пише за ползите му.Най добре е когато се развъдят молците до стадий какавида да се използват за лекарство против редица заболявания.Това е единственият организъм който притежава вещества разграждащи восъка.Почти всички вируси,микроби и устойчиви едноклетъчни са покрити с ципа която в повечето случаи е подобна по хим. състав на восъка с малки изменения.Многократно съм използвал ларвите на молеца в стадий избистряне,когато се прочиства от конкременти и става чисто бял и съм го консумирал.Преди повече от 100 тодини в Русия е правено лекарство против малария на базата на спиртен извлек от ларвите на молеца за борба с маларийния плазмодий.Резултатът е близък до употребата на хинин.Много малко хора знаят за предимствата на такива лекарства на биологична основа в борбата и с грипния вирус.Сега е модерна противогрипната ваксина за определени щамове на очакваните вируси,но те струват пари.А лекарството е при нас и е жалко ако самите ние не го ползваме при предстоящи епидемии.В най лошия случай може да се консумира в хубава ракия или в мед/разбира се със затворени очи/.Не си правя майтап....Ако все пак не ви се занимава,просто ги съберете охранените ларви и ги подарете на приятел рибар.Той знае какво да прави с тях,особено ако е плувкар.

HINAP
20.09.2013, 15:28
Ако има колеги,които не вярват в чудодейното лекарство и са скептици, нека влезат тук http://mellonella.ru/questions.phpВсе пак,вместо да го купуват за 300 рубли,могат да си го направят и сами.

галин
20.09.2013, 21:31
Mateev, преди да си заносаш всичкия восък първо пробвай с малко.ако има молец във восъка неможеш го държа колкото искаш във вода.органичните остатъци след престой във вода имат мноооого ароматно свойство, че цяло лято ще ти миришат поляните.

майтап, майтап, но водата се разваля доста бързо. лично съм пробвал и след две години претопения восък още намирисваше на мърша.

вълк дивак
28.10.2013, 20:32
Колеги, молецът е проблем както на неопитните, така и на доказани вече пчелари. Аз лично съм пробвал всякакви билки, листа, корени и т.н. Молецът винаги побеждаваше. Ходих при един пчелар-агроном и той ме светна да ползвам едни хапчета за обезпаразитяване на зърно. Ура, победата е наша!

Юрий Цветков
28.10.2013, 20:57
А дали те светна, че всичката химия остава във восъка. И след това отива в меда, пергата и пилото?

Е ти сигурно не ядеш от собствения си мед.

tsc1
28.10.2013, 21:02
Колеги, молецът е проблем както на неопитните, така и на доказани вече пчелари. Аз лично съм пробвал всякакви билки, листа, корени и т.н. Молецът винаги побеждаваше. Ходих при един пчелар-агроном и той ме светна да ползвам едни хапчета за обезпаразитяване на зърно. Ура, победата е наша!
Понякога така се получава! Преди години в къщи се завъдиха хлебарки, от тия дребните, кафявите. Пробвах всички възможни средства - нищо не помогна. Докато един съсед не ме "светна" за един препарат за пръскане срещу колорадски бръмбар. Шишенце (от тия, които бяха на времето за пеницилин) разтворено в литър вода. След две пръскания не остана и помен от хлебарка. Няма и ги и до сега.

simo
28.10.2013, 21:55
Колеги, молецът е проблем както на неопитните, така и на доказани вече пчелари. Аз лично съм пробвал всякакви билки, листа, корени и т.н. Молецът винаги побеждаваше. Ходих при един пчелар-агроном и той ме светна да ползвам едни хапчета за обезпаразитяване на зърно. Ура, победата е наша!

Aluminiumphosphid
Всички сме консумирали продукти от зърнени храни, третирани с него, но мисля, че вече е спрян от производство.

borislav aleksandrov
29.10.2013, 01:26
на кумин, на открито и минаваш без хапчетата...

Петър84
29.10.2013, 08:36
на кумин, на открито и минаваш без хапчетата...на кумин няма ли мишките да ги нападнат?

Светозар Каменов
29.10.2013, 09:34
на кумин няма ли мишките да ги нападнат?

Горе и долу слагаш метална мрежа, за да не влизат мишки.

Юрий Цветков
29.10.2013, 21:18
на кумин няма ли мишките да ги нападнат?
Само ако има прашец в тях, иначе няма какво да търсят. За десет години, нямам случай на нападнати от мишки, макар да имат реален достъп до тях.

вълк дивак
29.10.2013, 23:00
Колеги, за химията във восъка - вкарваме си я сами или с восъчните основи от магазина още с лентите за акар, с пестицидите, с тежките метали от изгорелите газове и още много други. Кое не е химия днес. Относно съхраняването на комин е удачно за по малък брой кошери. Когато минеш определена броика ти трябва складово помещение и тогава няма отърване от химията. От собствения мед си ям с удоволствие. Не смятам да живея с орлите. Ако някой може да предложи вариянт за съхранение в складовото помещение без химия ще съм му благодарен.

Искрен Мутафов
30.10.2013, 07:49
Отговорът на въпроса ти е простичък(лесен) -климатизирано помещени с регулируема температура, но признавам че не така стои въпроса с реализацията на такова помещение.

;-)

Светозар Каменов
30.10.2013, 09:44
вълк дивак (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3098), понеже ми предстои да правя някакво помещение за вадене на мед и склад съм си мислел дали още при строителството да не се оставят отвори в долната част на стените, за да става течение като се наредят магазините.

tsc1
30.10.2013, 09:53
вълк дивак (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3098), понеже ми предстои да правя някакво помещение за вадене на мед и склад съм си мислел дали още при строителството да не се оставят отвори в долната част на стените, за да става течение като се наредят магазините.
За да не става течение в цялото помещение и да можеш да работиш нещо и през зимата в него, защо не отделиш от сега клетка с някаква лека преграда и врата и да направиш и изкуствена вентилация с някакъв вентилатор и гъвкави въздуховоди?

вълк дивак
30.10.2013, 18:31
Колеги, единомислието в случая е 101%, но само в сверата на мечтите (поне за мен). Строителството на помещение си е сериозна инвестиция. Още повече ако пък го климатизираш.То най добре да се вземе един хладилен фургон и готово. Но тогава идва и въпроса колко ще ти струва и струва ли си??? Благодаря за идеите.

Светозар Каменов
31.10.2013, 09:36
За да не става течение в цялото помещение и да можеш да работиш нещо и през зимата в него, защо не отделиш от сега клетка с някаква лека преграда и врата и да направиш и изкуствена вентилация с някакъв вентилатор и гъвкави въздуховоди?

Склада за магазините ще е отделен и там няма да се върши нищо. Слагат се и чак на пролет живот и здраве по кошерите.

вълк дивак
31.10.2013, 10:52
Колега,когато е готов с радост ще дойда да го видя.Но дали с магазините или само рамки на стойки? За икономия на място!Но по-важно е циркулацията на въздуха дали ще образува достатъчно мощно течение?

evgeni.filimonov
31.10.2013, 12:28
Едно помещение, около 20 квадрата от нулата да се направи - само материалите излизат към 2500 лв. Труда не го смятам.

jordanov
31.10.2013, 16:47
Изолация в основата има ли ?

borislav aleksandrov
31.10.2013, 18:26
1998 година си направих като Гената само че 30 кв. м помещение отначало ми се виждаше доста голямо но с разсрастването на пчелина се оказа твърде малко. Казвам това понеже е добре преди да се направи такава инвестиция да се съобрази с намеренията ви колко кошери искате да достигнете. В момента помещението едва ми достига да покрия за 50 кошера инвентара. Останалото е в други 3 складови помещения и понякога е истинско неудобство да търсиш нещо.

вълк дивак
31.10.2013, 21:19
Колега, да разбирам ли, че 30кв. м. покриват 50 кошера? Според мен ако се занимаваш само с пчели и от това си изхранваш семейството, са ти необходими поне 200 кошера. То това е по-голямо от къщата ни.
Постройката на Гената изглежда много добре, но как точно се проветрява? То труда, кой го слага, нали всички гледаме сами да си правим нещата!!!

evgeni.filimonov
31.10.2013, 22:14
Изолация в основата има ли ?

Изолация - 10 см вата има в стените и на покрива.
Това помещение ще го ползваме за дърводелска работилница, а не за пчеларско помещение.
Вградили сме една турбина и два вентилатора за вентилацията и клапа за влизане на въздух.
Когато пуснем турбината при затворено помещение, тя измуква пепелта от печката за отопление...

Mateev
02.11.2013, 00:08
Изолация в основата се слага само за жилищни помещения, в които искаме целогодишно да поддържаме 22-23 градуса, хабейки енергия както за отопление, така и за охлаждане. За мази и за производствени помещения е по-добре да няма изолация на пода, но да има в стените и тавана. По този начин разрешаваме на температурата на земята (която целогодишно е 12-13 градуса) през зимата да отоплява помещението, а през лятото да го охлажда. На практика в едно такова помещение зимно време температурата рядко пада под 10 градуса, дори и да не се отоплява. Лятно време е обратното - температурата рядко надхвърля 25 градуса, дори и да няма климатик.

Та искам да кажа, че колегата Филимонов е направил възможно най-доброто - никаква изолация на пода и много добра изолация на стените и тавана.

Ако иска допълнително да подобри топлинния баланс, трябва на южния прозорец да се сложат щори, които зимно време са отворени, а лятно - затворени. Идеята е зимно време слънцето да добавя енергия в стаята, а лятно време точно обратното - да му пречим да я отоплява допълнително. Ако лятно време слънцето пече през прозореца вътре в помещението, то това е еквивалентно на около 2 киловата печка. Изключването на тази печка (свалянето на щорите) ще позволи помещението да се задържа хладно дори и през най-големите горещини, и заслуга за това ще има именно охлаждащата роля на студения под.

krasimir00
02.11.2013, 23:23
И аз през годините доста съм се чудел как да си съхранявам питите.Първоначално ги слагах в разни сандъци с орехови листа и лавандула,ефектът беше плачевен.В последствие започнах да ги складирам в помещение където целогодишно прозорците са оставени отворени (имат мрежа против насекоми).Оказа че там мога успешно да складирам плодниковите си рамки от средата на септември до пролетта,без осезаеми загуби от молци.Не така стоеше въпросът с магазинните пити ,които се складират в средата на август.Няколко години наред имах доста загуби от молци.Реших да си направя един експеримент.Купих си една четириместна палатка,разпънах я на двора и си складирах част от магазините заедно с рамките вътре,надявайки се че молците няма да намерят откъде да влязат.Напролет се оказа че тези рамки са се съхранили без никакви проблеми.На следващата година си купих още две палатки,и вече няколко години си съхранявам магазините така.Загубите ми на пити от молци през последните две години са два магазина от 110 съхранявани по този начин.Може повечето колеги да ми се смеят,но аз съм доволен,че засега успявам да си опазя питите.Големият недостатък е че най евтините четириместни палатки са около 40 лв,и не са особенно качествени.Обикновенно след едногодишно ползване платът им остарява и палатките трябва да се подменят.Ако има продължителни дъждове в евтините палатки влиза вода.
Тази есен мисля да пробвам нещо друго.Да си направя една правоъгълна конструкция от винкел,покрита с подцинкована ламарина,като всички стени ще са обвити с мрежа против насекоми.Докато не падне снегът,магазините с питите ще ги съхранявам така.Когато падне снегът си мисля конструкцията да се облича с платнища от билборд,които напролет отново да се свалят и да остава само мрежата.Така зимата рамките ще са изложени на минусови температури,и няма да има помен от молци или яйца,предполагам че и с мишките няма да има проблем.През пролетта и есента пък рамките ще са изложени постоянно на въздушно течение,което също пречи на развитието на молеца.Смятам,че това ще е доста по евтин вариант от изграждането на цяла стая.Времето ще покаже дали тази идея ще е удачна.

jordanov
03.11.2013, 09:19
Изолация в основата се слага само за жилищни помещения, в които искаме целогодишно да поддържаме 22-23 градуса, хабейки енергия както за отопление, така и за охлаждане. За мази и за производствени помещения е по-добре да няма изолация на пода, но да има в стените и тавана. По този начин разрешаваме на температурата на земята (която целогодишно е 12-13 градуса) през зимата да отоплява помещението, а през лятото да го охлажда. На практика в едно такова помещение зимно време температурата рядко пада под 10 градуса, дори и да не се отоплява. Лятно време е обратното - температурата рядко надхвърля 25 градуса, дори и да няма климатик.

Та искам да кажа, че колегата Филимонов е направил възможно най-доброто - никаква изолация на пода и много добра изолация на стените и тавана.

Ако иска допълнително да подобри топлинния баланс, трябва на южния прозорец да се сложат щори, които зимно време са отворени, а лятно - затворени. Идеята е зимно време слънцето да добавя енергия в стаята, а лятно време точно обратното - да му пречим да я отоплява допълнително. Ако лятно време слънцето пече през прозореца вътре в помещението, то това е еквивалентно на около 2 киловата печка. Изключването на тази печка (свалянето на щорите) ще позволи помещението да се задържа хладно дори и през най-големите горещини, и заслуга за това ще има именно охлаждащата роля на студения под.

Благодаря, за мен е абсолютна новост вариант с топлоизолация на земята под такива постройки, просто не съм чувал досега за такова чудо. Въпросът ми към Евгени всъщност беше как е изпълнена хидроизолацията, за да не тръгнат черните петна нагоре след година-две. Традицията в случая повелява - пясък 5-10см под бетона, водоплътна замазка отгоре и някакво дренажче отстрани. Надявам се че така е и направено в случая.

Към уважаемия Модератор. Има теми във форума които са мултиплицирани по 50 пъти, но няма тема за сгради и помещения покрай пчелите. На 2-3 места мисля че сме писали, а дали не е време да се изведе нова тема, нещо от рода "Сградите на пчелина" ?

asti
21.08.2014, 15:48
Здравейте, вчера /20.08.14г/ ходих до пчелина за да свърша малко работа. Както и да е, да не разтягам темата сега. Гледам в един от кошерите няма движение и пчели по прелката а под нея доста умрели пчели. Реших да го отворя и какво да видя вътре, пълно със червей на восъчен молец, едни такива тлъсти и белички, тлъсти чак риба би се задавила с тези гадове. Направо косата ми се изправи, усмивката ми изчезна и мерака с който отидох се изпари. Накратко всичко в мен замря. Преди 7-8 дни когато го гледах нямаше и помен от такова нещо. Днес си поръчах препарат В 401, утре е при мен и мисля да бягам да напръскам кошера, по точно питите една по една. Така или иначе вече е празен от към пчели. Мисля да разтопя восъка от питите в последствие. Правилно ли ще е това или да ги унищожавам изцяло? И да попитам: има ли вероятност да се прехвърли на другите кошери, тях да ги пръскам ли с В 401? Благодаря предварително за съдействието.

ciko
21.08.2014, 16:08
Здравейте, вчера /20.08.14г/ ходих до пчелина за да свърша малко работа. Както и да е, да не разтягам темата сега. Гледам в един от кошерите няма движение и пчели по прелката а под нея доста умрели пчели. Реших да го отворя и какво да видя вътре, пълно със червей на восъчен молец, едни такива тлъсти и белички, тлъсти чак риба би се задавила с тези гадове. Направо косата ми се изправи, усмивката ми изчезна и мерака с който отидох се изпари. Накратко всичко в мен замря. Преди 7-8 дни когато го гледах нямаше и помен от такова нещо. Днес си поръчах препарат В 401, утре е при мен и мисля да бягам да напръскам кошера, по точно питите една по една. Така или иначе вече е празен от към пчели. Мисля да разтопя восъка от питите в последствие. Правилно ли ще е това или да ги унищожавам изцяло? И да попитам: има ли вероятност да се прехвърли на другите кошери, тях да ги пръскам ли с В 401? Благодаря предварително за съдействието.

Кофти случка.Трябвало е да премахнеш кошера от близостта с др. кошери. Ако имаш слаби семейства също има риск за тях
Ако ти се играе може да обереш ларвите на восъчният молец-Камола /така му казват риболовците/ и да го занесеш за продажба в някой риболовен м-н. Камолата е доста добра стръв и е скъпичка.
Восъкът може да претопиш.

asti
21.08.2014, 16:37
Кофти случка.Трябвало е да премахнеш кошера от близостта с др. кошери. Ако имаш слаби семейства също има риск за тях
Ако ти се играе може да обереш ларвите на восъчният молец-Камола /така му казват риболовците/ и да го занесеш за продажба в някой риболовен м-н. Камолата е доста добра стръв и е скъпичка.
Восъкът може да претопиш.

Остави не е за разправяне. Ларвите няма да обирам нека МРЪТ и дано да е в мъки. Утре ще пръскам всичко под ред, от първия до последния кошер. По упътване В 401 не вреди на пчелите, така че всичко под ножа.

Nik_m
21.08.2014, 16:45
Кошера трябва да е бил доста слаб или с много стари пити да му надвие молеца. И при мен под капаците постоянно намирам пеперуди на молеца но пчелите се оправят с тях.

bob6666
09.09.2014, 19:50
вместо B401 не е ли по икономично био инсектециди за растителна защита като дипел например

walther
11.04.2015, 15:59
Може ли след като са съхранявани плодникови пити с малко мед с мревчена киселина да се проветрят ден два и да се сложат в кошер с пчели без да има вреда за пчелите?

Недялко Атанасов
11.04.2015, 21:21
Не е нужно проветрение,поради бързото изветряване на кисилината.

walther
11.04.2015, 21:44
Не е нужно проветрение,поради бързото изветряване на кисилината.

Благодаря, да съм спокоен, че не съм ползвал много химия и не съм на ясно. Но се налага, защото молеца ми прави проблеми.

ch.atanasov
21.08.2015, 21:46
Чух разговор в ,който продавач на фуражи каза ,че пчеларите купували "хапове " срещу гъгрици.Ползвали се срещу восъчен молец.Не ми даде да прочета упътването ,защото не било на български.Това което разбрах е ,че имали гадна миризма.За 30 хапа -15лв.Ако някой колега е ползвал ,моля да сподели.

Totis
21.08.2015, 21:54
Мравчената киселина е в пъти по евтина и върши чудесна работа.

ch.atanasov
21.08.2015, 22:00
Мравчената киселина е в пъти по евтина и върши чудесна работа.

Колега ,забиваш ми въпроса в девета глуха.Как прилагаш МК в склада?

Дамян Дамянов
21.08.2015, 22:18
Чух разговор в ,който продавач на фуражи каза ,че пчеларите купували "хапове " срещу гъгрици.Ползвали се срещу восъчен молец.Не ми даде да прочета упътването ,защото не било на български.Това което разбрах е ,че имали гадна миризма.За 30 хапа -15лв.Ако някой колега е ползвал ,моля да сподели.

И аз бях в шах като го чух :D Утре може би...колегата ще се включи :)

vencii
21.08.2015, 22:44
Колега ,забиваш ми въпроса в девета глуха.Как прилагаш МК в склада?

Рамка с мрежа, върху нея нареждаш корпусите на комин като последният е празен-върху рамките на предпоследния слагаш буркан омния 8 пълен с мравчена киселина. Най-отгоре пак рамка с мрежа. Есен и пролет проверяваш да не се е изпарила киселината, а зимата си къркаш винце.

Totis
21.08.2015, 23:00
В склада нареждам питите в корпуси един върху друг на кумин. В най горния и най долен корпус поставям между питите по едно малко бурканче от детско пюре. В тях наливам по около 70 мл мравчена киселина. По принцип горното бурканче е достатъчно, но аз дублирам. Най отгоре поставям капак или табла. Проверявам киселината да не се изпари и при нужда доливам. Слагам по 7-8 пити в корпус.

m_pchelari
22.08.2015, 06:12
Чух разговор в ,който продавач на фуражи каза ,че пчеларите купували "хапове " срещу гъгрици.Ползвали се срещу восъчен молец.Не ми даде да прочета упътването ,защото не било на български.Това което разбрах е ,че имали гадна миризма.За 30 хапа -15лв.Ако някой колега е ползвал ,моля да сподели.

Мисля че става въпрос за фостоксин. Таблетки за гъгрици, но трябва да имаш много добре затворено помещение да не излиза газа. Извършва се по закон от лицензирани фирми, но естествено се продава под масата и на обикновени хора. Мисля че само за молеца не си струва. Хубавото е че убива и спорите на ноземата, но и ледената оцетна върши същата работа.

мухозол
22.08.2015, 06:43
Тези таблетки се казват "ФОКСТОКСИН или ДЕЛИЦИЯ" не се продават свободно силно отровни и няма лечение сама СМЪРТ. Прочетете указанието и ще се уплашите .

bat_minka
22.08.2015, 08:05
Ха .Ха от преди десетина години ги знам тези хапчета. Цяла Добруджа третира с тях.Магазините се нареждат на кумин по около 8 или 10 направо върху земята на 2,3 магазина по едно хапче сложено на парче хартия ,а последният магазин увит със стреч и край на мача . Забравяш за думата МОЛЕЦ .Дори след като извъртя последно не си правя ама изобщо труда да ги връщам за почистване.Напрово вц склада.

ch.atanasov
22.08.2015, 08:52
Ха .Ха от преди десетина години ги знам тези хапчета. Цяла Добруджа третира с тях.Магазините се нареждат на кумин по около 8 или 10 направо върху земята на 2,3 магазина по едно хапче сложено на парче хартия ,а последният магазин увит със стреч и край на мача . Забравяш за думата МОЛЕЦ .Дори след като извъртя последно не си правя ама изобщо труда да ги връщам за почистване.Напрово вц склада.
Аз също не връщам магазините за почистване ,затова търся варианти.Ползвал съм преди години подобни хапчета ,но и рамките ми бяха по-нови и не знам точно какъв е ефекта.Към колегите : след като са такава опасна отрова ,как мелят брашно и как ядем после хляб? За мравчената киселина : при по -нови рамки и по- уплътнен склад ,може и да работи.При мен не даде добър резултат.Слагах и в бурканчета ,и върху парцали.Просто много бързо се изпарява.Колега , би ли писал как се наричат тези хапчета.

ch.atanasov
22.08.2015, 08:57
Рамка с мрежа, върху нея нареждаш корпусите на комин като последният е празен-върху рамките на предпоследния слагаш буркан омния 8 пълен с мравчена киселина. Най-отгоре пак рамка с мрежа. Есен и пролет проверяваш да не се е изпарила киселината, а зимата си къркаш винце.

Това ли е евтеният вариант?Даже не мога да сметна 30 буркана ,колко МК ще поемат.:(Все пак -благодаря.:bigsmile:

rosty_sz
22.08.2015, 08:58
После ревем за цена на меда.
Потвърждавам казаното като не съм виждал, но и аз съм чувал точно за този метод за борба с молеца. Трябва да си признаем, че това е много примамлив метод поради неговата простота и висока ефективност. При ужасяващата цена на единствения специализиран препарат няма как да не се прибягва до такива алтернативни методи.

ch.atanasov
22.08.2015, 09:03
После ревем за цена на меда.
Потвърждавам казаното като не съм виждал, но и аз съм чувал точно за този метод за борба с молеца. Трябва да си признаем, че това е много примамлив метод поради неговата простота и висока ефективност. При ужасяващата цена на единствения специализиран препарат няма как да не се прибягва до такива алтернативни методи.

Е защо ве? Всички подобни препарати имат карентен или там карантинен период .Ти не консумираш ли зеленчуци плодове ..?

Pavel_Bs
22.08.2015, 09:37
http://www.bulcontrol-bg.com/fumigaciya.html


Карантината не гарантира пълно разграждане,а някаква приемлива остатъчна стойност,която според учените,платени от самия производител на химията,няма да увредят организма.
Прочетохте статията за глифозата ,който се разгражда "напълно" в почвата за няколко седмици и това го твърди най-големия - Монсанто.Всеки си има глава,да мисли.
(http://www.unipest.bg/bg/FOSTOKSIN_PELETI-p346)

ch.atanasov
22.08.2015, 09:51
Градски ,благодаря за линковете.Виждам ,че си против такива действия.Аз обаче не живея в рая ,нито съм по-католик от папата.Пелетите с "фосфин" ми харесаха.

bat_minka
22.08.2015, 09:54
След малко отивам на село и ще ти снимам опаковката

Камен Крумов
22.08.2015, 10:44
Колега , би ли писал как се наричат тези хапчета. Delicia Freyberg или Делиция - газтоксин АЛУМИНИЕВ ФОСФИД - 57,0 %

Универсален фумигант / инсектицид, акарицид и родентицид / за борба със складови неприятели / зърнена гъгрица, оризова гъгрица, бобова гъгрица, царевична гъгрица, житен молец, житен бръмбар, суринамски брашнояд, житна гъгрица, зърнов бръмбар, ръждивочервен брашнян бръмбар, ръждивочервен зърнен бръмбар, молец по сушените плодове, сив брашнян молец, тютюнев молец и др. / чрез обгазяване / фумигация на празни и пълни складове, мелници, вагони, трюмове, контейнери, силози, тютюн и т.н.; зърно в насипно състояние.

Активно вещество: алуминиев фосфид – 57,0 %
Вид на препарата и опаковка: Плоски таблетки по 3 грама - кутия 1,440 кг. Всяка кутия съдържа 16 флакона с по 30 таблетки (общо 480 таблетки). Кръгли таблетки по 3 грама - алуминиева бутилка 1 кг. Пелети по 0,6 грама - алуминиева бутилка 1 кг. Категория на потребителя: професионална.

Работа с препарата: а/ обеззаразяване на зърно в силозни клетки или зърно в насипно състояние – 8-10 таблетки / 40-50 пелети / на тон зърно, при време на експозиция в зависимост от температурата на зърното от 3 до 7 денонощия. Проветряване – минимум 2 денонощия. б/ обеззаразяване на празни складове - 2 таблетки / 10 пелети / за куб. метър при същите условия, както при обеззаразяване на зърно.

Карантинен срок за зърно: 45 дни
http://nivabg.com/wp-content/uploads/2012/09/tablica-delicia.jpg

Камен Крумов
22.08.2015, 10:52
Мисля че става въпрос за фостоксин. Таблетки за гъгрици, но трябва да имаш много добре затворено помещение да не излиза газа. Извършва се по закон от лицензирани фирми, но естествено се продава под масата и на обикновени хора. Мисля че само за молеца не си струва. Хубавото е че убива и спорите на ноземата Това, че убива ноземните спори доказано ли е? Защото, ако е така, се спестява огромно количество труд от страна на пчеларя за обезпаразитяване на стари пити и инвентар.

m_pchelari
22.08.2015, 11:47
Това го твърди Ранди Оливър като се позовава на някакъв доктор. Изчети всичките му страници за ноземата има го между редовете. Спорите на цераната са неустойчиви достатъчно е да държиш магазините зимата навън. Ако нямаш уплътнено помещение а увиваш със стреч и ледената оцетна киселина ги убива така че труда според мен ще е почти същия. Виж ако фостоксина убива и спорите на гнилеца тогава може да има смисъл, но аз не съм срещал такава информация.

Pavel_Bs
22.08.2015, 12:56
Градски ,благодаря за линковете.Виждам ,че си против такива действия.Аз обаче не живея в рая ,нито съм по-католик от папата.Пелетите с "фосфин" ми харесаха.

Това,че не желаеш да се информираш за действията си е твой законен избор,но нека не заблуждаваме,че целта оправдава средствата.Направи ли си труда да прочетеш каква е отровността на въпросното съединение и какъв ефект има върху човека?Ще те улесня,защото виждам,че не обичаш да си усложняваш живота : Токсичност: ЛД50 ( орално за плъх ) = 11,5 мг/кг ж.т.
Тук : http://www.pharmfac.net/toxicology/PDF/50_Pesticides_29.pdf на стр.5,ако не те мързи може и да прочетеш,тази отровност какъв ефект има,а статиите за настъпила смърт с фостоксин с лопата да ги ринеш : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3162709/
но аз забравям,че целта оправдава средствата,затова не обръщайте внимание на тези малки и незначителни подробности.Както казах - всеки има право на избор.Просто се изумявам от хора,които искат да тровят други хора(несъзнателно),колко лесно взимат такива решения.Нямам какво повече да коментирам.

ch.atanasov
22.08.2015, 15:49
Това,че не желаеш да се информираш за действията си е твой законен избор,но нека не заблуждаваме,че целта оправдава средствата.Направи ли си труда да прочетеш каква е отровността на въпросното съединение и какъв ефект има върху човека?Ще те улесня,защото виждам,че не обичаш да си усложняваш живота : Токсичност: ЛД50 ( орално за плъх ) = 11,5 мг/кг ж.т.
Тук : http://www.pharmfac.net/toxicology/PDF/50_Pesticides_29.pdf на стр.5,ако не те мързи може и да прочетеш,тази отровност какъв ефект има,а статиите за настъпила смърт с фостоксин с лопата да ги ринеш : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3162709/
но аз забравям,че целта оправдава средствата,затова не обръщайте внимание на тези малки и незначителни подробности.Както казах - всеки има право на избор.Просто се изумявам от хора,които искат да тровят други хора(несъзнателно),колко лесно взимат такива решения.Нямам какво повече да коментирам.

Градски ,отново ти благодаря за положения труд.Споко няма да отровя никой.Сигурно има правила за ползване.След като се произвежда и ползва ,едва ли аз съм престъпника.

Pavel_Bs
22.08.2015, 19:09
Ами всъщност престъпник е този който ти е продал това силно отровно вещество попадащо в първа категория за употреба.Ти си нещо като съучастник,тъй като нямаш нужната подготовка за правилната му употреба,с което излагаш на риск собственото и на околните здраве.Знам,че коментарите ми не ти харесват,но се замисли с каква цел ги пиша.
http://www.dnevnik.bg/zelen/stil_na_jivot/2015/05/12/2531241_zemedelskite_proizvoditeli_sa_nai-uiazvimi_na/ Изброяват се както ФОС,така и синтетичните пиретроиди които се явяват химикалите в любимите на много пчелари "лентички", и преди тези които ги ползват да включат лайнометите си заради мен,нека се замислят дали им правя зло или добро с този коментар.

bat_minka
22.08.2015, 19:57
http://prikachi.com/images.php?images/202/8315202j.jpg
Ето това е опаковката за който не я е виждал,но съм убеден,че 80% от вас знаят за какво става дума.Това е старата опаковка която се намира рядко. сега има други опаковки.

ch.atanasov
22.08.2015, 20:02
Ами всъщност престъпник е този който ти е продал това силно отровно вещество попадащо в първа категория за употреба.Ти си нещо като съучастник,тъй като нямаш нужната подготовка за правилната му употреба,с което излагаш на риск собственото и на околните здраве.Знам,че коментарите ми не ти харесват,но се замисли с каква цел ги пиша.
http://www.dnevnik.bg/zelen/stil_na_jivot/2015/05/12/2531241_zemedelskite_proizvoditeli_sa_nai-uiazvimi_na/ Изброяват се както ФОС,така и синтетичните пиретроиди които се явяват химикалите в любимите на много пчелари "лентички", и преди тези които ги ползват да включат лайнометите си заради мен,нека се замислят дали им правя зло или добро с този коментар.
Знам че пишеш с добри намерения и единствено си мисля ,че си изпреварил времето.В настоящето аз не мога да бъда светец сред безбожници.Настоящето е ...беден ми е речника.Тровят даже и колата ми.

ch.atanasov
22.08.2015, 20:06
http://prikachi.com/images.php?images/202/8315202j.jpg
Ето това е опаковката за който не я е виждал,но съм убеден,че 80% от вас знаят за какво става дума.Това е старата опаковка която се намира рядко. сега има други опаковки.

Благодарско .По описание на търговеца ,точно за това иде реч.Алуминиева кутия с надпис на чужд език.От пост на колега ,явно тава е малката разфасовка.

Гогол
23.08.2015, 00:04
Виж ако фостоксина убива и спорите на гнилеца тогава може да има смисъл, но аз не съм срещал такава информация.
Ако се отнася питането ти за А.Г.– не, не ги убива.Тях ги убива само огъня,макар че ,тук във форума се насаждаше мисълта за неговото лекуване,защото е било заболяване на пилото.Затихва за година и след това се появява със взрив,неконтролируем.Ако си имал 1 болно с–во,стават 10 .Ако имаш болни с–ва,колкото и да ти е болно,гори,и пак гори.Предварително умъртви с–вото/вечер/,изнеси ги извън пчелина и направи клада,наведнъж всички,пак вечер.Дано да е само мое предположение.Успех!!!

scutellator
23.08.2015, 09:09
Това, че убива ноземните спори доказано ли е? Защото, ако е така, се спестява огромно количество труд от страна на пчеларя за обезпаразитяване на стари пити и инвентар.
Изчистването на питите откъм ноземни спори е никъде близко до дезинфекция. Вътре ще останат поне още дузина други паногени потенциално много по-опасни от нозема.

ch.atanasov
11.09.2015, 21:17
Повлиян от негативното отношение към идеята да ползвам Алуминиев фосфид ,реших да паля сяра.Слаб резултат през 2014 но тази година подобрих изгарянето.При първият път в помещението имаше оси.Аха викам си ,ще видя дали ще измрат.На другата сутрин -аааа осите живи.Е те жилави насекоми .След седмица ,втори рунд.Този път имаше десетина пчели.Аааа този път няма мърдане.При светната лампа ,седя отвън гледам пчелите по тавана и да не пламне склада.По едно време от пушек не се виждаше нищо вътре.На сутринта -греда.Пчеличките си пърхат на прозореца, видях и няколко пеперуди.Скоро писах за ореховата шума.:laughing:Същото мога да напиша и за сярата.Ако не сте с херметично затварящо се помещение -не се тровете на вятъра.Как постъпих: взех един спрей за летящи и пълзящи вредители.Влязох в склада ,стиснах носа и го изпръсках всичкия -400мл.Резултат -няма живи гадинки.Спрея го дават за употреба в обществени кухни и столове ,в помещения където се съхраняват хранителни стоки ,отглеждат животни и др.Е давайте с критиките и идеите.:cool:

iliew
11.09.2015, 21:47
Повлиян от негативното отношение към идеята да ползвам Алуминиев фосфид ,реших да паля сяра.Слаб резултат през 2014 но тази година подобрих изгарянето.При първият път в помещението имаше оси.Аха викам си ,ще видя дали ще измрат.На другата сутрин -аааа осите живи.Е те жилави насекоми .След седмица ,втори рунд.Този път имаше десетина пчели.Аааа този път няма мърдане.При светната лампа ,седя отвън гледам пчелите по тавана и да не пламне склада.По едно време от пушек не се виждаше нищо вътре.На сутринта -греда.Пчеличките си пърхат на прозореца, видях и няколко пеперуди.Скоро писах за ореховата шума.:laughing:Същото мога да напиша и за сярата.Ако не сте с херметично затварящо се помещение -не се тровете на вятъра.Как постъпих: взех един спрей за летящи и пълзящи вредители.Влязох в склада ,стиснах носа и го изпръсках всичкия -400мл.Резултат -няма живи гадинки.Спрея го дават за употреба в обществени кухни и столове ,в помещения където се съхраняват хранителни стоки ,отглеждат животни и др.Е давайте с критиките и идеите.:cool:

Това твоето прилича на войната с ислямския тероризъм. Дано и резултатът да не е такъв.........нулев. :)

ch.atanasov
11.09.2015, 21:52
Това твоето прилича на войната с ислямския тероризъм. Дано и резултатът да не е такъв.........нулев. :)

Така е -борба на живот и смърт.Тази година загубих над 200 рамки ЛР и незнам колко магазинни ,с всичките пропуснати ползи.Ако пак го допусна може да загубя и себе си.

tarty
11.09.2015, 21:53
От няколко години държа рамките в къщата на село на първия етаж.Различното е,че етажа е изцяло от камък,който и лятото държи хладно,няма и една пиперуда вътре,само с мишките няма управия :-) :-) :-) :-) :-) .

tarty
11.09.2015, 21:57
Така е -борба на живот и смърт.Тази година загубих над 200 рамки ЛР и незнам колко магазинни ,с всичките пропуснати ползи.Ако пак го допусна може да загубя и себе си.
Направи едно гости на Стоян Йорданов да видиш как си е направил стаята кадето си държи рамките.Има какво да научиш,и той ползва сяра за опушване.Другото е Б-401,мисля че така беше името,има ефект.В склада го има при Иван.

ch.atanasov
11.09.2015, 22:07
Направи едно гости на Стоян Йорданов да видиш как си е направил стаята кадето си държи рамките.Има какво да научиш,и той ползва сяра за опушване.Другото е Б-401,мисля че така беше името,има ефект.В склада го има при Иван.

Да ,не съм се сещал .Като се видим ,говорим за по "значими " неща.За Б -401, четох .Да пръскам всяка рамка -двустранно -забрави.Аз да нямам 50 рамки.:bigsmile:

iliew
11.09.2015, 22:24
Преди 15-20 години, се чудихме на палачорството на един съсед, който си държеше магазините, наредени един върху друг, под една круша и не вземаше никакви мерки да ги предпази от молец. Ние ги опаковахме, слагахме ги в затворено помещение, опушвахме и напролет пак имахме поражения от молеца, а той моля ви се ги "хвърлил" под крушата и не му пука, защото баща му дето беше тогава на 90 г така ги съхранявал.

И както често става, вече 14-19 години ги съхраняваме по метода на Бай Драган, на когото се чудехме на акъла. Е променихме малко нещата, затваряме комина с мрежа отдолу и отгоре, има си покрив, да не вали вътре, но принципа е същият.

Молецът умира на температури под 10 градуса, не снася на течение и си търси уюта, който избягваме да му осигуряваме. За всеки случай палим под комина едно канче с малко сяра, и оставяме пушека да си върви през коминчето. Напролет питите се измиват, магазините също и останалото е работа на пчелите, в която се намесваме като запечатат меда в тях. ;)

tarty
11.09.2015, 22:35
Да ,не съм се сещал .Като се видим ,говорим за по "значими " неща.За Б -401, четох .Да пръскам всяка рамка -двустранно -забрави.Аз да нямам 50 рамки.:bigsmile:
Брат ми две години си зазимява така магазините за 80 кошера и то за един ден.Както ми каза за по-бързо,слага магазина с рамките вътре 10/10 и пръска м/у рамките,после следващия.Държи ги в една барака,но вътре си е пак хладно.

ch.atanasov
11.09.2015, 22:41
Илиев ,спирам да те чета.:bigsmile:Сега пък да мия рамките.Я кажи как става ,че май ще сменям поминъка.:laughing:

iliew
11.09.2015, 22:48
Илиев ,спирам да те чета.:bigsmile:Сега пък да мия рамките.Я кажи как става ,че май ще сменям поминъка.:laughing:

Добре, бе не ги мий. Аз предпочитам да ги изплакна леко на чешмата, за да падне праха от тях, но всеки си решава, въпрос на хигиенични предразсъдъци може би. А и не съм едър пчеловладелец като теб все пак, че да ми трябват дни за тази операция.

А ти скоро с тия експерименти с газови оръжия против молци, може и да не можеш да ме четеш. :bigsmile:

ch.atanasov
11.09.2015, 22:53
Знае ли се .Нали писах -или аз ,или молците.Среден път няма.За сега аз водя.:laughing:

m_pchelari
12.09.2015, 06:55
Преди време и аз опушвах със сяра има добър ефект, но трябва да го направиш добре. Направих си специална пушилка с двойно дъно от дебела ламарина с перфориран капак за да не се разпалва. С много сяра и изсъхнало дърво омесени и запалени с горелката, в затворено помещение. По 2 дена не можеше да се прогледне вътре а да не ти казвам после мирише 2 години не може да се проветри.
Вече 3та година навън под един навес където го бие вятъра само с покрив, магазините на комин с мрежа отдолу и отгоре. Проблеми никакви. До момента да имам 10тина рамки плодникови жертва само, но не ми се и свидят и без това се подменят на година стотици.

П.С. Забравих да кажа забавното. Пушилката имаше на дъното вентилатор от компютър с батерийка да вентилира нон стоп. Вентилатора се разтопи още на първото пускане :)))

ch.atanasov
12.09.2015, 07:37
Сигурно някои се чудят защо правя дивотий ,а не ползвам съхранение на открито "комин".Помещението ми има три прозореца от трите страни с мрежа.Според посоката на вятъра ,на един или друг има по цял рояк пчели.Представям си какво ще е ако струпам 26 комина по 10 магазина и корпуси на открито.Да допълня ,че не връщам корпусите за почистване.Понеже все някъде ще се намери пролука ,не ми се мисли какво ще стане.Виждал съм нападение и не искам да виждам отново.

Христо Димитров
12.09.2015, 08:31
Добре, бе не ги мий. Аз предпочитам да ги изплакна леко на чешмата, за да падне праха от тях, но всеки си решава, въпрос на хигиенични предразсъдъци може би. А и не съм едър пчеловладелец като теб все пак, че да ми трябват дни за тази операция.

А ти скоро с тия експерименти с газови оръжия против молци, може и да не можеш да ме четеш. :bigsmile:



Колега действам по абсолютно същия начин и съм доволен.Метода на "Бай Драган" е наистина хубав.Също бях скептичен първия път като ми го казаха,но така си съхраняват питите доста колеги,които познавам и които ги смятам за добри пчелари.И причините са точно ниските температури и течението,които са неблагоприятни за развитието на восъчния молец.И да допълня ,че също като теб минавам питите през чешмата,преди да ги сложа в кошерите.Но както казваш,споделяш опит,всеки си преценява как да действа.
Успех!

jordanov
12.09.2015, 08:50
.Да допълня ,че не връщам корпусите за почистване..

А трябва да ги връщаш.

Цеко
12.09.2015, 09:07
А трябва да ги връщаш.
И защо е необходимо да се прави тази според мене излишна манипулация?

m_pchelari
12.09.2015, 09:11
А трябва да ги връщаш.


Има дейности при които не може да се спестява от мързел или нещо друго. Ако се случи да не мога да ги върна ги оставям в малки серии по надалеч от кошерите. Радват им се само първия ден после не им обръщат внимание.


Другата глупост за мен е да се слагат под кошера. Веднъж го тренирах това и на пролет жестоко съжалих. Най-голямата глупост е да гледаш даданблати и да вдигаш плодници за да вадиш магазини.

jordanov
12.09.2015, 10:27
. Най-голямата глупост е да гледаш даданблати и да вдигаш плодници за да вадиш магазини.

Хаха, и аз не мога да я проумея тая хватка, ама казват, че било модерна техника?

jordanov
12.09.2015, 10:32
И защо е необходимо да се прави тази според мене излишна манипулация?

За да не ползва фостоксин. Или мухозол.

m_pchelari
12.09.2015, 11:34
Хаха, и аз не мога да я проумея тая хватка, ама казват, че било модерна техника?

От гледна точка на зимуването безспорно е по-добре с магазин отдолу, но ако имаш до 20 кошера или титаниеви импланти в кръста. Дълбокото дъно обезсмисля тази хамалогия.

Аз не бих рискувал да зимувам необлизани рамки. Меда е хигроскопичен и освен боклуци ще поеме и вода, много ме съмнява че такива рамки зимата ще мухлясат.

bat_minka
12.09.2015, 12:48
От гледна точка на зимуването безспорно е по-добре с магазин отдолу, но ако имаш до 20 кошера или титаниеви импланти в кръста. Дълбокото дъно обезсмисля тази хамалогия.

Аз не бих рискувал да зимувам необлизани рамки. Меда е хигроскопичен и освен боклуци ще поеме и вода, много ме съмнява че такива рамки зимата ще мухлясат.

Това не е вярно .Не само, че не мухлясват ами на пролет да видиш колко бързо се усвоява магазина.

Цеко
12.09.2015, 12:57
Отдавна не връщам питите за „облизване“ след последното въртене и нито ми се е налагало да ползвам мухозол, нито са мухлясвали - съхранявам ги на комин с мрежа само от горе и орехови шумки между всеки магазин в помещение с два противоположни замрежени прозореца целогодишно отворени.

ch.atanasov
12.09.2015, 13:12
Отдавна не връщам питите за „облизване“ след последното въртене и нито ми се е налагало да ползвам мухозол, нито са мухлясвали - съхранявам ги на комин с мрежа само от горе и орехови шумки между всеки магазин в помещение с два противоположни замрежени прозореца целогодишно отворени.

Голямата ми грешка беше ,че не оставих през зимата отворени прозорци.Понеже помещението ми е ново се предоверих на сярата.За капак и зимата беше много мека.В старото помещение просто нямаше стъкла ,само мрежа.За статистиката-и аз съм връщал магазини ,не толкова за почистване ,колкото за пазене.Прибирал съм ги чак ,като се застуди.Ако мога да ги опазя по някакъв начин ,защо да правя тази хамалогия.

m_pchelari
12.09.2015, 13:14
Отдавна се каня да си правя навес с изцяло замрежени страни. Тогава ще пробвам с медени магазини.

ch.atanasov
12.09.2015, 13:19
Отдавна се каня да си правя навес с изцяло замрежени страни. Тогава ще пробвам с медени магазини.

Мислил съм същото.Според мен е важно пчелите да нямат достъп до рамките ,иначе става страшно.Поне при мен де.Някои колеги нямат ядове.

Цеко
12.09.2015, 15:46
Отдавна се каня да си правя навес с изцяло замрежени страни. Тогава ще пробвам с медени магазини.
Не знам ако се опаковат „комините“ с фолио (отстрани) дали няма да е по удачно? Мрежата отдолу и отгоре си остава.

Дамян Дамянов
15.11.2015, 17:22
Какво търся - какво намирам... този руския език няма да го схвана скоро.
Не мога да разбера какво говори, но тази гад явно яде и фибран :tres:Чувал съм, но не бях виждал никога sweating;


https://www.youtube.com/watch?v=ByFzrpokbNI

solaris60
15.11.2015, 17:55
Не знам ако се опаковат „комините“ с фолио (отстрани) дали няма да е по удачно? Мрежата отдолу и отгоре си остава.

Това е добра идея, но в дадени моменти помага, а в други вреди(помага на молеца).

freelancer_bg
16.11.2015, 10:11
Потвърждавам! И аз съм виждал фибран изяден от восъни молци.

Максим Тодоров
16.11.2015, 11:37
Аз пк съм виждал дърво изядено от молеца.

2ма пчеларя
16.11.2015, 12:07
Да молеца яде фибран

Гогол
17.11.2015, 20:04
Аз пк съм виждал дърво изядено от молеца.
А ,аз пък мога да подаря кошер,рамки, покривна табла проядени от молеца като картечна лента.Там където има останал восък,молеца избира да завърши последния стадий на своето развитие .Докато преде пашкула,той се храни с восъка и като не му стигне ,яде наред докато премине в имаго.Не съм имал проблеми с молеца – и на комин ,и пооделно на магазин.

M.Milkov
24.02.2017, 21:50
Изчетох всичко за опазването на питите от восъчния молец.Интересува ме понеже никъде не срещнах да пише дали след ползване на Делиция за опазване на питите не остава ли в тях или в медът.Ако някой знае моля да сподели.Предварително му благодаря.

demonj
25.02.2017, 20:59
Днес третирах складираните рамки с мравчена киселина 85% по една дамска превръзка напоена с 30мл. на 4-5 корпуса,унищожава молец и акар!

M.Milkov
25.02.2017, 22:14
Изчетох всичко за опазването на питите от восъчния молец.Интересува ме понеже никъде не срещнах да пише дали след ползване на Делиция за опазване на питите не остава ли в тях или в медът.Ако някой знае моля да сподели.Предварително му благодаря.Благодаря за отговора.Лека вечер.

delta.e
26.02.2017, 15:26
Засади си лавандула . После ти и съпругата ти ще бъдете доволни .

Ангел Йосифов
26.02.2017, 19:10
Във прашеца на брезата има нафталин...

asusat
27.02.2017, 10:41
Е това е интересно !

Ивайло_Иванов
27.02.2017, 19:10
delta.e Това с лавандулата действа ли и как точно третираш с нея. Че аз до сега редя етажите на комин върху празен кошер и слагам вътре орехова шума. Но на пролет виждам зор докато ги проветря и измириша от тежката миризма на ореха. Лавандула има цяло поле до града и няма да е проблем да си отмъкна едно чимче.

delta.e
01.03.2017, 19:28
Моите пити с орехови листа не са мръднали .

Цеко
01.03.2017, 20:42
Моите пити с орехови листа не са мръднали .

На студено и на течение ли са?

Валентин.
01.03.2017, 20:44
Че то сега топло е само в спалнята...;) В складовете и навън не е топло.

Иван_Барабан
27.04.2017, 07:57
http://www.dnevnik.bg/zelen/2017/04/26/2959548_pchelnite_molci_kato_boici_sreshtu_plastma sata/#comments-wrapper

Трендафил Дончев
27.04.2017, 08:12
http://www.dnevnik.bg/zelen/2017/04/26/2959548_pchelnite_molci_kato_boici_sreshtu_plastma sata/#comments-wrapper

Егати учените. Първо молците не ядат восъка, а обвивките на ларвите оставени в килийките. Второ не ядат пластмаса, а просто прегризват торбите за да избягат от там. Трето вместо да ги унищожават ще ги развъждат. Добре, че засега все още обмислят вариантите. :bigsmile:

demonj
10.05.2017, 20:30
Някой ползвал ли е Формалин за третиране на складираните рамки,четох че имал голям ефект срещо молеца и добре обезоразява?Днес купих и ще пробвам,досега третирам с Мравчена киселина.

Ivailo Palov
10.08.2017, 23:17
колко струват таблетките за гагрици?

rosty_sz
08.09.2017, 19:19
Забелязвате ли огромна инвазия на восъчни молци тази година?
При мен е ад. Толкова молец не съм виждал. Атакува дори третирани пити. Днес намерих ларви в троптина прибрана в много старателно. Говорих с двама колеги и при тях е така.

Валентин.
08.09.2017, 19:24
Атакува дори третирани пити. Днес намерих ларви в троптина прибрана в много старателно. Говорих с двама колеги и при тях е така.

С какво третираш ако не е тайна. Аз тая година нямам пити на склад, всичко е по кошерите...

rosty_sz
08.09.2017, 19:29
Не е тайна "В 401". Ползвам го само в краен случай ако няма възможност да върна на кошерите някой корпус. Скъпо и тази година неефективно.

gonzo79
08.09.2017, 20:04
Колеги ако някой е ползвал мравчена киселина против молеца нека да сподели

gonzo79
08.09.2017, 20:08
Егати учените. Първо молците не ядат восъка, а обвивките на ларвите оставени в килийките. Второ не ядат пластмаса, а просто прегризват торбите за да избягат от там. Трето вместо да ги унищожават ще ги развъждат. Добре, че засега все още обмислят вариантите. :bigsmile:

Значи че ако на изградена пита не е гледано пило молеца няма да го яде?

ch.atanasov
08.09.2017, 20:19
Значи че ако на изградена пита не е гледано пило молеца няма да го яде?

За втори път ще пиша : защо не снимах ? :( Ядът всичко и пушек се вдига.

solaris60
08.09.2017, 20:27
защо не снимах ? :( Ядът всичко и пушек се вдига.

Защото си избягал да не те......:bigsmile:

ch.atanasov
08.09.2017, 20:36
Защото си избягал да не те......:bigsmile:

Майтапиш се, ама ако бях там сега нямаше да пиша тук. :bigsmile:За любителите на орехова шума, да напомня, че бяха останали само жилките.hi;

ch.atanasov
08.09.2017, 20:43
Колеги ако някой е ползвал мравчена киселина против молеца нека да сподели

Ако ще го правиш, помещението трябва да е херметик. Ако ще е на комин, два ката -стреч фолио.

krasivasi
08.09.2017, 20:49
Скоро гледах един руски клип в който складираните пити на комини ги опушваха със сяра,но имаха затворено склодово помещение.Не проветряваха склада 3-4 дни,една подобна обработка била много ефикасна,всичко живо загивало,но внимаваха да не вдишват при запалването,а и за пожарната безопасност.

Гогол
08.09.2017, 20:51
колко струват таблетките за гагрици?

Това е правилното решение.Таблетките се казват''Делиция'' и са по 12лв. флакона.Унищожава всичко що е в помещението–молци,паяци,м авки,комари,хлебарки.Да изброявам ли още?Няма смисъл.Карантинен период–10 дена.На 11 ден даваш питата с мед,третирана по този начин и всичко е О,кей.Не остава във восъка и меда.Убива яйце,какавида,пеперуда.

Гогол
08.09.2017, 20:59
Скоро гледах един руски клип в който складираните пити на комини ги опушваха със сяра,но имаха затворено склодово помещение.Не проветряваха склада 3-4 дни,една подобна обработка била много ефикасна,всичко живо загивало,но внимаваха да не вдишват при запалването,а и за пожарната безопасност.

Да, ама Не!!! Сярата убива само пеперудата.Не зная какво сте гледали,но явно са пропуснали да споменат ,че след 10 дена процедурата се повтаря,а след още 10 дена се потретва.Също като за осмокракия–,веднъж,че втори,и за финал и трети път.:laughing:.

ch.atanasov
08.09.2017, 21:00
Ейй, някой да не изпревари молците.crying;


http://www.diakor-bg.com/products/delicia

kuline
08.09.2017, 21:35
Колеги ако някой е ползвал мравчена киселина против молеца нека да сподели

Аз ползвам МК, за съхранение на пити, но кажи какво точно те интересува, за да споделя.

jenia
08.09.2017, 21:40
Турнахте ми дерт за тези гадини .Вече трета година съхранявам ,на комини .Между всеки магазин ,орех,лавандула,пелин, и тази година по същият метод ,но добавих и още една миризливка -Девисил .Всичко ми е толкова плътно нагъчено от треволак ,та едва ли от горчилка ще опита нещо да се промъкне .

ch.atanasov
08.09.2017, 21:53
.Всичко ми е толкова плътно нагъчено от треволак ,та едва ли от горчилка ще опита нещо да се промъкне .

Идеята на комина е да става течение.:)

jenia
08.09.2017, 22:18
Не се чуди градски ,няма такъва плътност .Та ако е необходимо ,имам завещан от дядо ми /мях/от миналят век ,ще го пробвам за вентилация .Сигурна съм ,че знаеш ,какво е това МЯХ .

Трендафил Дончев
09.09.2017, 18:54
Нищо в природата не съществува случайно. Восъчният молец, например, считан за вредител в продуктивното пчеларство е изключително полезен за съществуването и развитието на дивите пчели. Унищожавайки старите пити, той не само създава място за нови, но и ограничава разпространението на болестите.
Молецът, привлечен от миризмата, снася яйцата си в гнездата на пчелите - в цепнатини по кошера. Веднага след излюпването си младите гъсеници се опитват да достигнат восъчните пити, където се хранят с отпадъчните продукти, получени в резултат на отглеждането на пило, както и с остатъци от цветен прашец в килийките. "По време на цялата метаморфоза, траеща 2 до 3 месеца ларвите се хранят много лакомо като с всеки стадий увеличават теглото и дължината си. Една ларва на големият восъчен молец може да повреди през живота си 500 и повече килийки като изяжда средно 1,246 гр восък. През годината молецът дава 3 поколения. Теоретически 5 двойки молци при 3 поколения и нормално размножаване могат да унищожат 500 кг пити (около 300 кг восък). В България от восъчните молци се разрушават над 30 т. восъчни суровини.
Важно:
- Идеалната температура за развитие на ларвите е 29-35°С.
- Стоп на развитието настъпва при: t <15° и t > 40°C


https://www.youtube.com/watch?time_continue=11&v=cMKiptbsFyw


В кошера по-опасен е малкият молец. Неговите ларви са по-малки и успяват да останат незабелязани от пчелите, докато изгризват восъка по дължина на средностението. При такива пити се наблюдава т.нар. "тръбовидно пило" (ларвите безпокоят с дейността си пилото, което се изтегля напред) - на снимката по-долу. Килийките са надградени от пчелите, за да покрият изпадналото пило. Често младите пчели остават заплетени в паяжината, която покрива образувалия се тунел и не могат да се излюпят.
В кошера пчелите обикновено са в състояние сами да се справят с подобни проблеми.
Важно за предотвратяване развитието на молци в кошерите е:
- поддържане само на силни пчелни семейства,
- периодично почистване на дъната,
- използване на здрави кошери (молците снасят яйцата си в цепнатини и отвори, за да останат незабелязани от пчелите)
- редовна подмяна на старите пити
Питите в складовите помещения са много по-сериозно застрашени от дейността на молецовата гъсеница. Тук по-големи щети нанасят ларвите на големия восъчен молец.
При съхранението на пити важи основно правило: През топлия сезон се прави регулярна проверка на съхранявания материал. За целта на дъното на шкафа или между редовете с пити може да се постави лист хартия - А4 и да се провери състоянието на отпадъците по нея.
Мерки за борба:
Технически:
- сортиране на питите и отделяне на застрашените (стари, тъмни пити, вкоито е отглеждано пило)
- бързо претопяване на застрашените пити
- съхранение в хладни, светли и проветриви места (молците се страхуват от светлина и течение). Необходимо е да се вземат мерки за предпазване на питите от гризачи.
Физически методи:
Изразяват се в съхранение на студено или в топлинна обработка:
1. Съхранение на студено: унищожава молеца във всички стадии на развитие, но изисква по-скъпа инфраструктура
2. Обработка чрез замразяване: унищожава молеца във всички стадии на развитие. Необходимото време зависи от температурата: 2 часа при -15° ; 3 часа при -12°; 4,5 часа при-7°
3. Обработка с горещ въздух: унищожава всички стадии, но е необходимо повишено внимание, поради опасност от разтапяне на восъка. Загряването става с въздуходувка за 80 мин. при температура 46 градуса или 40 мин. при 49 градуса. Трябва да се осигури и добра циркулация на въздуха.
Биологични методи:
Спори на Bacillus thuringiensis. Този метод е открит още през 1911 год и се използва успешно в растениевъдството. Съдържа се в продукти като B-401, Certan®, Mellonex. Спорите на бацила унищожават ларвите на восъчния молец, без да са влияят на възрастните насекоми. Ефикасността им е 2-3 месеца след приемане, като действат главно на големия восъчен молец. Преди прибиране питите трябва да се напръскат от двете страни с разтвора и да се изсушат. Ако питите са вече нападнати от молеца, първо трябва да се приложи някое от изветните химически средстава за борба.
Ихнеумон
Като всяко нещо в природата и молците имат своя естествен враг, който ограничава разпространението на популацията им. Ихнеумонът паразитира яйцата на молците, снасяйки своите яйца в тях и прекъсва по този начин развитието им. Използването на този метод изисква добра логистика, тъй като насекомите трябва да се пуснат в подходящия момент.
Химични методи
- Един от най-сигурните методи е обработка със серен двуокис: два пъти през две седмици през пролетта и през есента. Прави се от горе надолу чрез изгаряне на серни фитили или чрез напръскване с SO2 (спрей). Не действа на яйца, поради което се препоръчва, обработката да се извърши 1-2 седмици след сваляне на питите. Дозировка - една серна лентичка на 100 л обем (около 3 магазина); за спрей: 1 сек. (=2,5 g SO2) / магазин или 3 - 4 сек на 100 л. обем
- Обработка с оцетна или мравчена киселина: над питите се поставят тампони, напоени с киселина. Унищожават яйца и възрастни молци, но не и ларвите. Поради това питите трябва да се обработват веднага след свалянето им (преди яйцата да са се развили в ларви). Оцетната киселина унищожава успешно и спори на нозематоза.
Дозировка: на 100 л. обем - 200 мл. 60-80% оцетна киселина или 80 мл. 85% мравчена киселина. През лятото обработката се повтаря 1-2 пъти с интервал от 2 седмици

Какво не трябва да се използва за борба с молците в съвременното пчеларство:
Не са разрешени средства за борба с молци на базата на парадихлорбензол (PDCB). Той се разтваря лесно във восъка и може да бъде открит след това и в меда. Наред с това PDCB може да бъде и отровен за пчелите. Ако в кошера се поставят недобре проветрени пити, третирани с препарат на базата на PDCB, това може да доведе до увреждане или смърт в семейството.

Замърсители на меда и опасни за пчелите са препарати като нафталин, фостоксин, въпреки че последния често се среща в публикациите като ефикасно средство за борба.

agro
10.09.2017, 16:32
Това е правилното решение.Таблетките се казват''Делиция'' и са по 12лв. флакона.Унищожава всичко що е в помещението–молци,паяци,м авки,комари,хлебарки.Да изброявам ли още?Няма смисъл.Карантинен период–10 дена.На 11 ден даваш питата с мед,третирана по този начин и всичко е О,кей.Не остава във восъка и меда.Убива яйце,какавида,пеперуда.
И аз съм на такова, слагам го, както са корпусите с питите "на комин". Пазете се, силна отрова при вдишване. Трепе всичко наред. Дръжте шишето с хапчетата здраво затворено, ако влиза въздух /той съдържа влага, която отключва реакцията/, първо ще ви трови, после нищо няма да остане от препарата.

Гогол
10.09.2017, 22:50
. Пазете се, силна отрова при вдишване. Трепе всичко наред. Дръжте шишето с хапчетата здраво затворено, ако влиза въздух /той съдържа влага, която отключва реакцията/, първо ще ви трови, после нищо няма да остане от препарата.
Агро, това предупреждение за мен ли е предназначено? Ползвам я от ......не помня вече.А бе сигурно 30–на години.Толкова съм привикнал с тази приятна миризма,че интуитивно влизам в помещението за фумигиране просто да го усетя.Май отива към някакъв вид наркомания.Знам ли?

demonj
11.09.2017, 05:36
Колеги ако някой е ползвал мравчена киселина против молеца нека да сподели
Аз също ползвам мравчена 85% срещу молеца,напоявам дамски превръзки с нея,корпусите на комин добре уплътнени отгоре и отдолу и превръзката върху най горния корпус,всяка седмица превръзките трябва да се дозареждат понеже мравчената се изпарява бързо,сумати литри заминаха тази година,молеца е в огромни количества там където съм пропуснал да сложа Мк.

jordanov
11.09.2017, 12:58
...Толкова съм привикнал с тази приятна миризма,че интуитивно влизам в помещението за фумигиране просто да го усетя.Май отива към някакъв вид наркомания.Знам ли?

Бати Гоголе, броят на феновете ти във форума е забележително голям, но е възможно някои от тях да не познават в детайли чувството ти за хумор. Башка па ако се случи и някой млад аджамия и ще вземе да прилага думите ти едно към едно /все едно чете от учебника/ и тя белята станала. Позволи ми да ти предложа в такива случаи да слагаш някое усмихнато човече накрая:)

бат тянко
11.09.2017, 13:15
На Бати ти Гогл хумура му стои като на умрял пардесю. Когато не трябва така по 100 емотикона слага, но иначе е хаберлия.

salash
11.09.2017, 13:44
Аз също ползвам мравчена 85% срещу молеца,напоявам дамски превръзки с нея,корпусите на комин добре уплътнени отгоре и отдолу и превръзката върху най горния корпус,всяка седмица превръзките трябва да се дозареждат понеже мравчената се изпарява бързо,сумати литри заминаха тази година,молеца е в огромни количества там където съм пропуснал да сложа Мк.
Вместо да се дозареждат превръзките всяка седмица, дали може да се сипе в някакъв съд по-голямо количество, за да изкара по- дълго време? Примерно в хранилка или буркан.

nikolai_kn1979
11.09.2017, 17:17
И аз съм на такова, слагам го, както са корпусите с питите "на комин". Пазете се, силна отрова при вдишване. Трепе всичко наред. Дръжте шишето с хапчетата здраво затворено, ако влиза въздух /той съдържа влага, която отключва реакцията/, първо ще ви трови, после нищо няма да остане от препарата.Препарата Делиция от къде да си го купя

Валентин.
11.09.2017, 20:17
Препарата Делиция от къде да си го купя

Не се занимавай с тая Делиция. Поне за сега. Ще направиш някой сакатлък. Нареждаш магазините един върху друг а питите вътре слагаш по-малко. Примерно ако магазина е десетак слагаш 6 пити, ако е 12р слагаш 8-9. Отдолу и отгоре слагаш мрежа. Сега вече има и метална мрежа за комарници в железариите.

Трендафил Дончев
11.09.2017, 20:40
Не се занимавай с тая Делиция. Поне за сега. Ще направиш някой сакатлък. Нареждаш магазините един върху друг а питите вътре слагаш по-малко. Примерно ако магазина е десетак слагаш 6 пити, ако е 12р слагаш 8-9. Отдолу и отгоре слагаш мрежа. Сега вече има и метална мрежа за комарници в железариите.

А яйцата които са вече вътре?

Валентин.
11.09.2017, 20:49
А яйцата които са вече вътре?

Ми може да сложи препарата който Рости ползва. Мисълта ми е, че Делиция е много отровно вещество и опасно. Да не се хвърля на него само щото го пишат по сайтовете.

Гогол
11.09.2017, 22:19
Бати Гоголе, броят на феновете ти във форума е забележително голям, но е възможно някои от тях да не познават в детайли чувството ти за хумор. Башка па ако се случи и някой млад аджамия и ще вземе да прилага думите ти едно към едно /все едно чете от учебника/ и тя белята станала. Позволи ми да ти предложа в такива случаи да слагаш някое усмихнато човече накрая:)

Приемам предложението ти колега.Отсега нататък винаги ще има човеченце щом се шегувам.
Не мисля като теб,че имам голям брой фенове.А и всички са умни момчета и много добре схващат иронията която лъха от думите в изреченията.Но виж,злоезичници чакащи на гюме край блатото като някои Батенца от тук,се намират.
Аз не съм Бати на никого от този форум.Колега–да,с малки изключения.

Гогол
13.09.2017, 21:48
Не се занимавай с тая Делиция. Поне за сега. Ще направиш някой сакатлък. Нареждаш магазините един върху друг а питите вътре слагаш по-малко. Примерно ако магазина е десетак слагаш 6 пити, ако е 12р слагаш 8-9. Отдолу и отгоре слагаш мрежа. Сега вече има и метална мрежа за комарници в железариите.

Колега Валентин,гледал ли си фантастиката Пришълеца? Ще се получи абсолютно същата картинка–паяжини,гадини на малкия и големия молец,изпражнения на тези гадини и накрая–унищожени пити.
Не може да направи сакатлък. Прекалено преекспонирате нещата всички.Слагаш хаповете в комините,покриваш отгоре да няма разсейване.На 10 корпуса –2 хапа са много.Отделянето на отровния газ започва на 20–40 секунда,ако има влага в помещението за фумигиране.А то винаги има.Затваряш вратата и след 10 –11 дена спокойно влизаш в това помещение.Всичко в него е заупокойно мъртво.
В Агро аптеките,под масата..А иначе,на зърнарите го дават с чувалите безпроблемно.

jdrumev
13.09.2017, 21:53
Ми може да сложи препарата който Рости ползва. Мисълта ми е, че Делиция е много отровно вещество и опасно. Да не се хвърля на него само щото го пишат по сайтовете.



А колко по лесно било да отдеш до джъмбо и да си купиш лавандула за пепелник/нема 2лв шише/ или да си посееш лофант и да му ползваш стъблата.;)

jdrumev
13.09.2017, 21:56
Колега Валентин,гледал ли си фантастиката Пришълеца? Ще се получи абсолютно същата картинка–паяжини,гадини на малкия и големия молец,изпражнения на тези гадини и накрая–унищожени пити.
Не може да направи сакатлък. Прекалено преекспонирате нещата всички.Слагаш хаповете в комините,покриваш отгоре да няма разсейване.На 10 корпуса –2 хапа са много.Отделянето на отровния газ започва на 20–40 секунда,ако има влага в помещението за фумигиране.А то винаги има.Затваряш вратата и след 10 –11 дена спокойно влизаш в това помещение.Всичко в него е заупокойно мъртво.
В Агро аптеките,под масата..А иначе,на зърнарите го дават с чувалите безпроблемно.



Хапа помага и за мишки но 15 дена.Но да ли не остава във восъка остатъчно като онова дето се дава профилактично есента за 3лв от аптеката.;)

agro
13.09.2017, 23:08
Хапа помага и за мишки но 15 дена.Но да ли не остава във восъка остатъчно като онова дето се дава профилактично есента за 3лв от аптеката.;)
Не би трябвало. Токсинът е газ /РН3/ и не може да кондензира върху повърхности, нито да се разтвори във восъка. Дали може да реагира с него и да се образува някакво ново съединение, това не знам. Остатъчния продукт на препарата е AL(OH)3, безвреден прах. Никъде не срещнах да пише за остатъчни количества от нещо след добро проветряване.

jdrumev
13.09.2017, 23:16
Много е силно това не ми се верва да не остава във восъка защото до сега не съм си правил анализ там.

valaz
14.09.2017, 05:29
Предназначението на Делиция е за третиране на зърно. Ако оставаха остатъчни количества в него, щеше да е неприемливо. Карантинни му срок е 45 дни. Аз съм намерил по-просто решение за опазване на магазинните пити. Оставям ги върху плодниците, частично отделени от тях с найлон, до около средата на септември. После, температурите спадат и молецът не е опасен.

jdrumev
14.09.2017, 07:11
По принцип това е добър вариянт,но как да ги опазим след май месец тия които сме ги оставили в склада за да можем да ги използваме това е въпросът?Аз до юли тая година се борих с молеца накрая ме наигра за една седмица 30 рамки брак.Такива големи червеи не бях виждал никога до тая година.

Валентин.
14.09.2017, 09:24
По принцип това е добър вариянт,но как да ги опазим след май месец тия които сме ги оставили в склада за да можем да ги използваме това е въпросът?Аз до юли тая година се борих с молеца накрая ме наигра за една седмица 30 рамки брак.Такива големи червеи не бях виждал никога до тая година.

Е кво търсят пити в склада от Май до Юли. Слагай ги по кошерите да ги пълнят с мед.hi;

jdrumev
14.09.2017, 09:43
Плодниковите пити ми трябваха за отводките които мислех да правя.Другото е,че има и момент когато не можеш да сложиш всичкия наличен инвентар поради някаква причина.

Валентин.
14.09.2017, 10:22
А някой редил ли е магазини (корпуси) с пити, “легнали“. Да им става още по-голямо течение... Особено ако се сложат в посока Изток-Запад...

nikawr
14.09.2017, 11:16
Предназначението на Делиция е за третиране на зърно. Ако оставаха остатъчни количества в него, щеше да е неприемливо. Карантинни му срок е 45 дни. Аз съм намерил по-просто решение за опазване на магазинните пити. Оставям ги върху плодниците, частично отделени от тях с найлон, до около средата на септември. После, температурите спадат и молецът не е опасен.

А пробвал ли си въобще да не ги махаш? :)

agro
15.09.2017, 23:11
Предназначението на Делиция е за третиране на зърно. Ако оставаха остатъчни количества в него, щеше да е неприемливо. Карантинни му срок е 45 дни. Аз съм намерил по-просто решение за опазване на магазинните пити. Оставям ги върху плодниците, частично отделени от тях с найлон, до около средата на септември. После, температурите спадат и молецът не е опасен.
И аз ги сложих там през август, и найлон сложих. За голяма моя изненада вместо да ги почистят, започнаха да ги пълнят с нектар. Сиропа от хранилката май и него там го слагат. Сега се чудя какво да ги правя. През деня не ми дават да разбутам кошер за преглед - сякаш всички пчели наоколо надушват меда и пристигат на кражба. После цял ден нападат прелката на този кошер, ако се случи слаб, спукана му е работата. Привечер да прегледам два - три най-много, докато стигна до края, ще дойде зимата.

jdrumev
15.09.2017, 23:24
Аз пробвал ли си рано сутрин да ги отваряш сега температурите позволяват?

agro
15.09.2017, 23:37
Аз пробвал ли си рано сутрин да ги отваряш сега температурите позволяват?
В неделя ще пробвам, ама и сутрин два-три, пак ще ме хване зимата, докато мина по всичките петдесет.

tarty
16.09.2017, 00:01
В неделя ще пробвам, ама и сутрин два-три, пак ще ме хване зимата, докато мина по всичките петдесет.

Гладни ти са семействата, август месец трябваше да храниш яко да си направят запаси и сега тоя проблем нямаше да го имаш.

Cvetomir
16.09.2017, 06:09
Ползвам само мравчена за съхранение на питите и нямам проблем с молеца . Отдолу слагам плака или капак , върху тях нареждам плодници и магазини пълни с рамки , като гледам рамките да НЕ са плътно една до друга , най-отгоре слагам празен магазин или само надставка 7см. Мравчената я слагам в купа или друг по-широк съд върху най-горните рамки около 200-300мл. и отгоре пак затварям плътно с капак . През месец преглеждам купите и доливам по малко киселина където има нужда . Мравчената която използвам е и 80% и 60% която ми е оставала от третирането .

ch.atanasov
16.09.2017, 06:43
Гладни ти са семействата, август месец трябваше да храниш яко да си направят запаси и сега тоя проблем нямаше да го имаш.

Е, как гладни бре градски. Те напълнили магазините, ти -гладни.:)

malkia.sandanski
16.09.2017, 07:51
През деня не ми дават да разбутам кошер за преглед - сякаш всички пчели наоколо надушват меда и пристигат на кражба. После цял ден нападат прелката на този кошер, ако се случи слаб, спукана му е работата. Привечер да прегледам два - три най-много, докато стигна до края, ще дойде зимата.

Аз използвам това http://megafishing.bg/product/3262/chadar-s-tenta-fl-2-50m.html
Слагам мрежа на тази част, която няма тента. Използвам го, когато е дъждовно и по времето, когато се нападат.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=590&page=105&p=129533#post129533 Тук има вариант как да го използваш на бетон, на поляната го забивам със стойка.

jordanov
16.09.2017, 08:17
И аз ги сложих там през август, и найлон сложих. За голяма моя изненада вместо да ги почистят, започнаха да ги пълнят с нектар. Сиропа от хранилката май и него там го слагат...

Август, че и септември понякога, пълнят и стой та гледай.
Тая есен аз сироп не съм давал.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 08:21
Август, че и септември понякога, пълнят и стой та гледай.
Тая есен аз сироп не съм давал.

Пълнят всякога когато има, но някъде таз година и Кауфланд не им стигна.

jordanov
16.09.2017, 08:45
И на мен тва ми е мисълта.
Ка беше - совите не са това, което са...

jdrumev
16.09.2017, 09:23
Ползвам само мравчена за съхранение на питите и нямам проблем с молеца . Отдолу слагам плака или капак , върху тях нареждам плодници и магазини пълни с рамки , като гледам рамките да НЕ са плътно една до друга , най-отгоре слагам празен магазин или само надставка 7см. Мравчената я слагам в купа или друг по-широк съд върху най-горните рамки около 200-300мл. и отгоре пак затварям плътно с капак . През месец преглеждам купите и доливам по малко киселина където има нужда . Мравчената която използвам е и 80% и 60% която ми е оставала от третирането .



Точно по тоя начин тая година пробвах и аз даже и бях купил 1 пакет дамски превръзки които слагах напоени м/у магазините.Всяка седмица доливах и напоявах.До края на юли нямах проблем.Само за 1 седмица даже няма и толкова ми съсипаха 30 рамки с мед.Сега чета ,че ти плътно затваряш може би и горещината да ми е изграла лоша шега.Също искам да добавя,че като тия червеи до сега не бях виждал толкова големи.

jdrumev
16.09.2017, 09:25
Е, как гладни бре градски. Те напълнили магазините, ти -гладни.:)



Атанасов ако храниш през магазина според теб каде ще го складират?

Трендафил Дончев
16.09.2017, 10:17
Атанасов ако храниш през магазина според теб каде ще го складират?

А според теб къде?

jdrumev
16.09.2017, 10:26
До най близкото място...

ch.atanasov
16.09.2017, 11:08
До най близкото място...

Ами, като ще ги храните защо са там магазините. Не количка, ами кран да си купи, :bigsmile: сега ще прави гимнастики, та да могат пчелите да пренасят меда там, където трябва.

пп. моето включване беше, че не се явяват крадци, защото -видиш ли били гладни.

Валентин.
16.09.2017, 12:49
Аз тая година подхранвах Август и малко Септември. И не са ми складирали в магазините. Сега имам кошери с абсолютно празни и почистени магазини. А също имам и кошери с пълни магазини, но пък със 8-10 хранилки не могат да напълнят магазин. В магазините ще качват ако плодниците са ФУЛ усвоени, блокирани, покрити, запълнени.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 13:00
До най близкото място...
Имам чувството, че невъзприемайки нищо, само губиш времето на тези *дето те учат.:bigsmile:

delta.e
16.09.2017, 13:13
До най близкото място...

Дака в края на август и началото на септември , кое е на-близкото място ?
Не е прелката .

agro
16.09.2017, 13:17
Аз тая година подхранвах Август и малко Септември. И не са ми складирали в магазините. Сега имам кошери с абсолютно празни и почистени магазини. А също имам и кошери с пълни магазини, но пък със 8-10 хранилки не могат да напълнят магазин. В магазините ще качват ако плодниците са ФУЛ усвоени, блокирани, покрити, запълнени.
И аз така разсъждавах, внимателно сложих найлон, оставих само тесен процеп за преминаване. При това положение догодина след центрофугиране направо в склада и един проблем по-малко.

delta.e
16.09.2017, 13:24
Agro , не е точно така момче .
Догодина живот и здраве ще си прецениш сам .

Валентин.
16.09.2017, 13:27
И аз така разсъждавах, внимателно сложих найлон, оставих само тесен процеп за преминаване. При това положение догодина след центрофугиране направо в склада и един проблем по-малко.

То за това се прави ОСНОВЕН преглед след пашата. Ако има много мед в плодника може и да не се подхранва. Има и други варианти...

jdrumev
16.09.2017, 13:33
Дака в края на август и началото на септември , кое е на-близкото място ?
Не е прелката .



Ако ми гледате фотографите които показвам ще разберете,че не го складират до прелката даже и венец почти там няма.
АЗ знам защо там не складират.:bigsmile:Ако беше Жорката тук сигурно щеше да каже пилото.Но и това го знам щото в момента при мен правят точно така.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 13:39
Ако ми гледате фотографите които показвам ще разберете,че не го складират до прелката даже и венец почти там няма.
АЗ знам защо там не складират.:bigsmile:Ако беше Жорката тук сигурно щеше да каже пилото.Но и това го знам щото в момента при мен правят точно така.

А, фотографиите едва ги видяхме, а фотографи изобщо пък не видяхме. :bigsmile:

delta.e
16.09.2017, 13:40
Аз , съм казал до две години си спец .
Точно така ще бъде.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 14:26
Август, че и септември понякога, пълнят и стой та гледай.
Тая есен аз сироп не съм давал.


https://www.youtube.com/watch?v=dbitQG3kPS4&feature=youtu.be



Голям глад.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 15:21
но пък със 8-10 хранилки не могат да напълнят магазин.

8925


За тези какво ще кажеш? Да търся ли и по - големите?

agro
16.09.2017, 15:35
Аз използвам това http://megafishing.bg/product/3262/chadar-s-tenta-fl-2-50m.html
Слагам мрежа на тази част, която няма тента. Използвам го, когато е дъждовно и по времето, когато се нападат.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=590&page=105&p=129533#post129533 Тук има вариант как да го използваш на бетон, на поляната го забивам със стойка.
При мен, освен че са нагъсто, са на общи стойки, като на долния линк и няма да помогне, иначе е добра идея.

tarty
16.09.2017, 16:02
8925


За тези какво ще кажеш? Да търся ли и по - големите?

Хихихихи недей така, тези доколкото знам само аз ги продавам в България.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 16:06
Хихихихи недей така, тези доколкото знам само аз ги продавам в България.

И сега к*во пра*им? Кой ще черпи за рекламата?;)

ch.atanasov
16.09.2017, 16:26
Хихихихи недей така, тези доколкото знам само аз ги продавам в България.

Яяя, тука ли е разковничето на успеха в Странджа.:bigsmile:

tarty
16.09.2017, 16:46
И сега к*во пра*им? Кой ще черпи за рекламата?;)

Как кой? Аз кой друг, като ме видиш само спомени, че си ти.

Валентин.
16.09.2017, 16:46
За тези какво ще кажеш? Да търся ли и по - големите?

Не мога да кажа нищо. Моите не са такива. blush;

tarty
16.09.2017, 16:49
Яяя, тука ли е разковничето на успеха в Странджа.:bigsmile:

Пак търсим под вола теле, това си е хранилката на пласмасовите кошерите. Французите друга нямат.

Трендафил Дончев
16.09.2017, 16:51
Как кой? Аз кой друг, като ме видиш само спомени, че си ти.

Както движа постоянно насам - натам добре, че не ви се обаждам, че по два пъти на ден ще ви идвам на гости.:bigsmile:

jdrumev
16.09.2017, 17:04
8925


За тези какво ще кажеш? Да търся ли и по - големите?



Това като го видях си помислих че е пчелогонка.:bigsmile:Викам това е нова технология сигурно за гонене на молец.:bigsmile:

ch.atanasov
16.09.2017, 17:21
Пак търсим под вола теле, това си е хранилката на пласмасовите кошерите. Французите друга нямат.

Абе луд човек все търси нещо. blush; Гледал съм ти обявите, но не ме грабна. Сега я виждам на дървен кошер и съм заинтересован (трябва да се развивам-смяна на мисленето). Как ги харчиш. Или дай линк.

пп.колко събира?

пп. видях: 28 кинта. за две тенекии с мед си ги заслужава.:bigsmile:

tarty
16.09.2017, 17:29
Абе луд човек все търси нещо. blush; Гледал съм ти обявите, но не ме грабна. Сега я виждам на дървен кошер и съм заинтересован (трябва да се развивам-смяна на мисленето). Как ги харчиш. Или дай линк.

пп.колко събира?

Пише по 5 кг от едната страна, но аз съм наливал между 3,5 4 литра сироп( при наклон) от едната страна. Другата си я ползвам за кърмова маса или суха захар. Цената е 28 лв за брой.

tsc1
16.09.2017, 18:00
Пише по 5 кг от едната страна, но аз съм наливал между 3,5 4 литра сироп( при наклон) от едната страна. Другата си я ползвам за кърмова маса или суха захар. Цената е 28 лв за брой.
Идеална е за доработка за автоматично зареждане на сироп! Можеш ли да качиш малко повече снимки или ако имаш чертежи с размери?

tarty
16.09.2017, 19:17
Идеална е за доработка за автоматично зареждане на сироп! Можеш ли да качиш малко повече снимки или ако имаш чертежи с размери?

Нито едното, нито другото и без това за повечето колеги цената е висока нищо, че е перфекна, защото правиш с нея каквото искаш.

tsc1
16.09.2017, 20:30
Нито едното, нито другото и без това за повечето колеги цената е висока нищо, че е перфекна, защото правиш с нея каквото искаш.
За съжаление "хубаво и "евтино" на едно място не се връзват.

Гогол
16.09.2017, 21:01
Гладни ти са семействата, август месец трябваше да храниш яко да си направят запаси и сега тоя проблем нямаше да го имаш.

Е,те това е приказка на аба.Гладни били неговите защото не ги хранил август.Добре,приемаме ,че ги е нахранил добре и си имат големи запаси.Според теб излиза,че при големи запаси вътре не посягат на чуждото.О мале,мале!Да видя ,няма да повярвам.Генетично е заложено при пчелата–Колкото повече,толкова още повече.Иначе нямаше да ядем мед,да го продаваме с игрички и да правим капитали.Някои,де!

Гогол
16.09.2017, 21:19
Яяя, тука ли е разковничето на успеха в Странджа.:bigsmile:

Ти пък и ти! Де го написа т,ва? Виж ,че написал пак някой бисер! И след това се сърди че го чукаме по мазола.Бам башка работа е той.Бакърена жица,за всичко става!

agro
16.09.2017, 22:26
То за това се прави ОСНОВЕН преглед след пашата. Ако има много мед в плодника може и да не се подхранва. Има и други варианти...
Отворих днеска два кошера, повече не успях, че пристигнах късно на пчелина. За моя радост отварянето мина мирно и тихо, не като предишните прегледи, макар че през деня температурата мина 35 градуса. В единия пило няма никакво, горния корпус почти пълен с мед, а в магазина над найлона незапечатан на три пити. Пчели 10 + 3 междурамия Махнах магазина и найлона, каквото има в магазинните пити мисля да го центрофугирам и да им го върна. На втория кошер пило/ запечатано и покрай него малко открито/ на три пити от двете страни колкото длан с пръстите. В третия корпус отгоре над найлона 4 пити наполовина с незапечатан мед. Махнах го и него без кражба и нападение. Коренна разлика от предните два пъти. Това ми дава надежда утре да поотхвърля работа, ама да видим.

agro
16.09.2017, 22:28
...това е приказка на аба...!
Това не го разбрах какво значи, а ми е любопитно, явно е някаква местна приказка.

Гогол
16.09.2017, 23:07
Това не го разбрах какво значи, а ми е любопитно, явно е някаква местна приказка.

Да,колега Агро. Деликатно казано–празни приказки,голословие.

бат тянко
17.09.2017, 07:51
Б 401- ефективни хищни микроорганизми, които папкат наследниците на молеца. Разрежда се с вода и се пулверизира върху рамките.
Мравчена киселина- рамките се подреждат в съответните корпуси на комин. В най- горния се поставят изпарители, чаши, или други съдове, в които е удобно да се налива мравчената киселина. Не е зле ако помещението, в което ще се съхраняват има възможност да проникнат мишки или плъхове, да се постави отрова.
Съхранение на комин с някакави гюрлюци между корпусите. Орехови шуми или други. Според мен и без тях,но ако въздуха циркулира свободно между рамките и корпусите, молеца не се чувства подобаващо.
И накрая начина който ми е на сърце. Магазините или медовите корпуси съхранявам над, или под плодниците. Например, ако кошера е старо ДБ оставям магазина върху семейството. Понякога с преграда между тях, понякога без. Става сезален чувал например, който от едната страна не покрива плътно семейството. Но никога памучни материи.

jdrumev
17.09.2017, 09:05
Б-401 вредно ли е за пчелите и разрешавали се ако си БИО?

бат тянко
17.09.2017, 09:57
Обади се на производителя и го попитай.

Трендафил Дончев
17.09.2017, 10:52
Б-401 вредно ли е за пчелите и разрешавали се ако си БИО?

http://primavet.com/B401

Валентин.
17.09.2017, 14:37
Отворих днеска два кошера, повече не успях, че пристигнах късно на пчелина. За моя радост отварянето мина мирно и тихо, не като предишните прегледи, макар че през деня температурата мина 35 градуса. В единия пило няма никакво, горния корпус почти пълен с мед, а в магазина над найлона незапечатан на три пити. Пчели 10 + 3 междурамия Махнах магазина и найлона, каквото има в магазинните пити мисля да го центрофугирам и да им го върна. На втория кошер пило/ запечатано и покрай него малко открито/ на три пити от двете страни колкото длан с пръстите. В третия корпус отгоре над найлона 4 пити наполовина с незапечатан мед. Махнах го и него без кражба и нападение. Коренна разлика от предните два пъти. Това ми дава надежда утре да поотхвърля работа, ама да видим.

Остави магазините така, те ще си свалят меда и без да го центрофугираш. Още повече, че е отворен меда. Ако има запечатен може само да го надраскаш.
П.П. Едно съм забелязал при пчелите- Август и Септември не стават бързо нещата. Виж Април и Май е друга работата. Ето например меда от маломедните пити в магазините. Април-Май тоя мед ще го пренесат за 3-5 дни. Ама сега може да го влачат и 2 седмици. А ние се чудим кво става и ни иска пилото да „хвърчи“ и кошера да прелива от пчели. И аз имам тук едни по-слабички и зад преградната им слагам разпечатена магазинна пита ама я пренасят за 10-15 дни...

jdrumev
17.09.2017, 14:47
Само последното не ми харесва което го правиш в тоя момен.Аз не бих слагал мед за подхранване точно сега.А и тая рамка ако нея прибереш може да ти изиграе лоша шега зимата.

Трендафил Дончев
17.09.2017, 14:57
Само последното не ми харесва което го правиш в тоя момен.Аз не бих слагал мед за подхранване точно сега.А и тая рамка ако нея прибереш може да ти изиграе лоша шега зимата.

Кажи защо? Да чуем нещо та и ние да дръпнем напред. Какво ще и стане на рамката?

Валентин.
17.09.2017, 15:00
Сега не слагам нищо. Август Слагах. Вече приключих. Само ми остава третиране като свърши пилото. Ааа ще сипя няколко (3-4) хранилки на един кошер дето си изведе майка в началото на Септември. Днес го погледнах набързо, осеменила е 4 пити ЛР и вече има запечатено. Ще му бутна няколко кила сироп и тва е.

jdrumev
17.09.2017, 19:49
Кажи защо? Да чуем нещо та и ние да дръпнем напред. Какво ще и стане на рамката?



Е пак ли слушай патило,а не старило.:bigsmile:

Гогол
17.09.2017, 21:38
дето си изведе майка в началото на Септември. Днес го погледнах набързо, осеменила е 4 пити ЛР и вече има запечатено. Ще му бутна няколко кила сироп и тва е.
Валентине,имам молба.Интересува ме точно тази майка и те моля да я наблюдаваш до май–10 юни.Разбира се ако имаш възможност и желание.Ще ти бъда благодарен ако ми дадеш информация след време.

Трендафил Дончев
17.09.2017, 21:56
Валентине,имам молба.Интересува ме точно тази майка и те моля да я наблюдаваш до май–10 юни.Разбира се ако имаш възможност и желание.Ще ти бъда благодарен ако ми дадеш информация след време.

Мога ли да се включа и аз? Имам също две такива. От две съседни яйца са - сестри. Излюпиха са на един и същи ден, а за оплождането не знам, но предполагам и там ще е ден разлика най - много. Та да кажа и аз какво наблюдавам. Едната се развива невероятно бързо, а другата едва мъждука. Ще чакаме пролетта.

agro
17.09.2017, 22:27
Днеска чудесно време. Петнайсет кошера оправих без никакви нападения. Сякаш други пчели са сега, не като предните два пъти. През август им обрах меда и от плодниците, та мислех, че ще искат ударно сироп, да се запасят. А то навсякъде напълнили, къде запечатали, къде не, място почти няма. Единия го заварих с почти пълен магазин, отдолу пълен корпус, в най-долния корпус се е люпило пило, ама и него вече почти го няма. Слагам наред центрофугирани корпуси отдолу, да си ги пазят от молеца. Опасявах се от кражби, но нямаше. Ще зимуват на три корпуса при това положение.

Цеко
18.09.2017, 20:53
В новото ми помещение за съхраняване на магазините - стара постройка обкована с ламарина на която съм прорезал десетина отвора 20/40 обковани (и тавана също) с метална мрежа за насекоми (демек помещението е плътно отвсякъде срещу насекоми и гризачи) бях оставил пробно 4 магазина с пити, днес ги проверих и въпреки топлото време няма и следа от молец.

Валентин.
18.09.2017, 21:01
В новото ми помещение за съхраняване на магазините - стара постройка обкована с ламарина на която съм прорезал десетина отвора 20/40 обковани (и тавана също) с метална мрежа за насекоми (демек помещението е плътно отвсякъде срещу насекоми и гризачи) бях оставил пробно 4 магазина с пити, днес ги проверих и въпреки топлото време няма и следа от молец.

Гледано ли е пило в тях?

Гогол
18.09.2017, 21:41
Мога ли да се включа и аз? Имам също две такива. От две съседни яйца са - сестри. Излюпиха са на един и същи ден, а за оплождането не знам, но предполагам и там ще е ден разлика най - много. Та да кажа и аз какво наблюдавам. Едната се развива невероятно бързо, а другата едва мъждука. Ще чакаме пролетта.

Може,може Уважаеми! В експеримента има място за всички.За Вашите сестри–близначки ще отворя графа–пара нормално.До уточни с тях,коя е по голямата.Все пак търсим точност,не сме джуна на петел,я.
Това е отговора ми на Уважавания от мен Модератор.
Ако ме питаше колегата Слънчо,щях да перефразирам и да му се помоля да ме информира как са тези 2 красавици. след 6 месеца.Любопитно ми е.
Е,сега остава да ми вдигнеш банана за цялата зима Уважаеми заради нецензуриран изказ.И тогава к,во прайм–палим ракетата да къди нон стоп и обикаляме сателитите и луните на............Кой ще го допълни това изречение?Аз не мога!!!!!!!!!!!
А бе Уважаеми,ножа е в теб,сиренето–също,самуна хляб е под дясното ти коляно.Ти колиш, ти бесиш,ти даваш .

Трендафил Дончев
18.09.2017, 22:15
Може,може Уважаеми! В експеримента има място за всички.За Вашите сестри–близначки ще отворя графа–пара нормално.До уточни с тях,коя е по голямата.Все пак търсим точност,не сме джуна на петел,я.
Това е отговора ми на Уважавания от мен Модератор.
Ако ме питаше колегата Слънчо,щях да перефразирам и да му се помоля да ме информира как са тези 2 красавици. след 6 месеца.Любопитно ми е.
Е,сега остава да ми вдигнеш банана за цялата зима Уважаеми заради нецензуриран изказ.И тогава к,во прайм–палим ракетата да къди нон стоп и обикаляме сателитите и луните на............Кой ще го допълни това изречение?Аз не мога!!!!!!!!!!!
А бе Уважаеми,ножа е в теб,сиренето–също,самуна хляб е под дясното ти коляно.Ти колиш, ти бесиш,ти даваш .

Всеки път съм те разбирал какво искаш да кажеш, но този път и аз се опулих. Четох, четох, препрочитах и схванах има - няма една трета от всичко. Направо съм в шок.

Юрий Цветков
19.09.2017, 07:52
Когато ракията говори и боговете мълчат. ;)

Гогол
19.09.2017, 21:42
Всеки път съм те разбирал какво искаш да кажеш, но този път и аз се опулих. Четох, четох, препрочитах и схванах има - няма една трета от всичко. Направо съм в шок.

Е нищо,карай да върви.Винаги във всичко има първи път.Нямам намерение да влизам в обяснителен режим, виж че ме направили зорлем алкохолика на форума.

Юрий Цветков
20.09.2017, 10:12
Много обидчиви станахме. Човек да не се пошегува.