PDA

Виж пълната версия : НАЙ-ЧЕСТО ДОПУСКАНИ ГРЕШКИ ПРИ ПЧЕЛАРСТВАНЕ



Ивайло Велинов
15.11.2011, 16:49
Всеки един човек докоснал се до отглеждането на пчели е допускал грешки, които са коствали провали при медодобив, загуба на семейство или пчелин и други.
Смятам че ако всеки един от нас сподели грешките, които е допускал (или поне най-запомнящите се) ще съберем добър масив от информация. Тази информация ще бъде безценна за всеки който умее да се учи от грешките на другите.

Когато резултата е фатален, той обикновенно се дължи не на една или две грешки ами на съвкупност от грешки и обстоятелства. Ето какви грешки направих, дължащи се на прекаления ми ентусиазъм и неопитност, през изминалите 9 месеца:

- Април: Закупих съмнителни кошери, в лошо състояние. Несъмнено съм си докарал енциклопедия с пчелни болести и увредих здрави и силни семейства, които презимуваха.
При семейства с лоши пити, се налага подмяна на гнездо, което е трудоемко, времеемко, крайния резултат е съмнителен понеже няма как да не се пренесе някоя и друга болест при този процес.
- Април/Юни - Така и така закупени, трябваше да ги прехвърля като гол рой, третиран против акар в обезпаразитен кошер на нови рамки. Вместо това подмених гнездото бавно, като заменях една по една питите, без да третирам за акар.
- Август - Веднага след преместването, от ДБ на ЛР, вече установени семействата, с достатъчно мед в отлично състояние, изпадат в временен колапс, пилото изчезва, изчезват майки, някой се съвзеха, други станаха търтовки, трети останаха слаби, защо? мога да гадая имам 3-4 версии. (говоря за пренесените семейства)
- Септември - Не успях да засиля семействата есента и ги зазимих такива каквито са, сложих ленти за акар
- Ноември - семействата са с тежка вароатроза, и нозематоза. Едно семейство умря, като последните шепа пчели се изнесоха. Всички останали семейства имат по 2 пръста пчели по дъната и кълба колкото юмрук.
Установих че имат проблем преди една седмица, изследвах ги но е твърде късно да правя каквото и да е. Все пак ги третирах, но горките нямат шанс.

След всички тези грешки, една е най-отчетлива а тя е че до този момент не се интересувах много-много от болестите по пчелите. Бях чел но някак си не го вземах на сериозно.
Сега вече го взех на сериозно, изчетох всичко което можах но ще знам за бъдеще сега нищо немога да направя.

Колеги начинаещи пчелари,
- НЕ купувайте семейства сами, без опитно око, най-добре купувайте отводки от лицензирани производители.
- Научете се как да следите опаразитяването от акар, четете за всички познати болести и следете за това как се проявяват. третирайте периодично поне веднъж годишно.
- Не игнорирайте нищо относно отглеждането на пчели, инак може да пропуснете проблем, който не познавате а той се случва под носа ви.
- Обуздайте ентусиазма си, повтарям обуздайте ентусиазма си, той е НАЙ-големия вредител на пчелите.

Ето снимков материал на това което остана от пчелина ми:
http://s11.postimage.org/k8ryziei7/bee1.jpg (http://postimage.org/image/k8ryziei7/)http://s9.postimage.org/odbbb0lzf/bee2.jpg (http://postimage.org/image/odbbb0lzf/)http://s9.postimage.org/h7o5mb2a3/bee3.jpg (http://postimage.org/image/h7o5mb2a3/)

Ето и още една снимка, срещаха се и пчели с изплезено езиче:
http://dezign.us/bee/bee4.jpg

Колеги, нека продължим темата. Сигурен съм че всеки един от вас има какво да напише тук. Никой не е безгрешен, и е благородно да се помага на друг. Тази тема цели именно това, да се учим от грешките си и грешките на другите. Благодаря за вниманието.

jordanov
15.11.2011, 17:07
Стига ве човек , нито едно семейство ли не зазими ???

Ивайло Велинов
15.11.2011, 17:15
всички всички, те бяха 6

Зазимих ги, 2 от тях бяха много добре, силни без проблеми (явни)
Но в момента имат еднаква диагноза, в има няма 1 седмица от нормално положение сега има маса измрели пчели и положението е закъсняло.

scutellator
15.11.2011, 19:45
Ето и моите:
При маркиране на майки в късна есен преди да се върнат на семейството да се затварят в клетка докато боята изсъхне.

Претапянето на восъка да става на място далеч от кошерите или във стая за да нямат пчелите достъп до восъка и питите, които могат да пренасят зараза.

Отводките - отделно от основните семейства или поне в началото за да не бъдат ограбени.

Вземането на чужди рояци, кошери и отводки да се счита за потенциално опасно и да се съпровожда с голямо внимание. Да се считат за заразени, докато обратното не бъде доказано ( или да се наблюдават поне един сезон)

За други груби грешки в момента не се сещам

Вальо, семейството може и да не е умряло точно от предозирането - то и така си е било слабо ( може би вече причинителя е бил налице). Достоверен източник веднъж ми каза че по невнимание разляли целия контейнер от около 600 кубика ОК върху кошер (20 ЛР рамки) и същия се оказало да бъде един от най-продуктивните по-късно през лятото.

evgeni.filimonov
15.11.2011, 20:41
И аз така направих няколко фатални грешки в началото , най вече от бързане, незнание и голяяяям мерак. И най вече си мислех, че зная много и правех всичко, което ми казваха колеги.
Първа грешка - щях да умра аз, а не пчелите. Реших да отворя един от кошерите като го отворя между двата корпуса, а не отгоре през покривната табла и то без да използвам пушалката. Така ме нажилиха, че бях в болница.
Втора - отваряне на кошера посред зима и разбутване на рамките, вследствие на което кълбото се разпусна и пчелите измряха от студ. Два дни бях като болен, че и катастрофирах с колата, мислеики си за глупостта, която направих.
Трета - лошо направени питки в домашни условия. При затопляне на времето по обед и покачване на температурата вследствие отглеждане на пило, меда от питката се стича върху кълбото и всичко става мазало.
Четвърта - неправилно съхранявани пити с прашец стават отровни и като ги сложих в нормално семейство - пчелите измират.
И тн.
Аз бих посъветвал младите пчелари да четат много, както преди да вземат пчели, така и след това.
Да се учат от можещи и знащи колеги, но да работят само по технологията на пчелар работещ в близки до неговите условия. Да не гледат повече от 2-3 семейтва поне през първите две години на пчеларстване. И най вече да не мислят за печалба от тази дейност, а да се отнасят с любов към пчелите, печалбата ще дойде след време.

Nic 59
15.11.2011, 23:04
Най голямата ми грешка е че не ограничих М след пашата
....... и сега имам пълен кошер с пчели и малко мед.
Изядоха го. Подхранвам с канди дано устискат.

scutellator
16.11.2011, 01:52
Меда е бил малко и преди това. Не разчитай на пчелите да складират достатъчно мед и да гледат пило в един и същ плодник (освен ако не ползваш от 12ДБ нагоре). Не разчитай на това че като хвърлиш торбата с парите към небето, това което падне на земята остава за теб. Практиката пчеларя да оставя пчелите с "каквото остане в плодника" е тотално погрешна. Така в крайна сметка хубавите семейства измират от глад, а средните по сила и мършите остават.
Понякога се налага да се остави и пълен магазин над плодника.
Или грубо казано края на лятото/есента трябва да има в кошера 20 кг мед за да спиш спокойно.

Ивайло Велинов
17.11.2011, 23:03
След доста размисъл и съмнения към причините за случилото се.. научих подробност и разбрах че са ги отровили..

jordanov
18.11.2011, 11:41
Ааа, така по-може , иначе за 6 семейства ти да си причината , въобще не го повярвах . Коментар по първата грешка на Евгени Фи : в Календарния справочник има една снимка на бърз преглед на ЛР и винаги съм се чудил какво ли ще ми се случи ако го направя , сега научих отговора , тенкс за което . Грешки допускам всякакви , напоследък като че ли по-малко cool; - два-три пъти при преглед съм изтървал пита покрита с пчели , единия път върху кошера /добре че бях екипиран/ , два-три пъти съм предизвиквал нападение /успявах навреме да го стопирам , единия път увих целия кошер с одеяла и черги/ и от тоя род . Най-фрапантна - преди години правя отводка в ЛР корпус отделен със снелгрова дъска от кошера . Майката купешка , всичко е точно , само дето вместо горен проход на СД съм отворил долен проход . След две седмици като видях колко умрели пчели има в отводката ми призля . Махнах СД , новата М беше жива , слезе долу и взе властта . Грешка е и в определени моменти да ходя при пчелите по къси гащи blush; . Най - много грешки се допускат разбира се в първите години ако няма кой да те спира .

lyub4eto
18.11.2011, 20:01
Здравете колеги по горе прочетах за грешки при неправилно съхранение на пити с прашец.Аз като начинаещ за първа година,като стесних Д.Б.кошери и питите със мед и прашец ги сложих в еда не отопляема стая,сложих ги в преносими съндъчета.Купих мравчена киселина за да сложа над питите но още не съм я слагал защото ми се видя доста студено.Моля за малко съвети за напред и дали съм постъпил правилно по горе в описанието ми.Благодаря ви предварително

Цеко Сифоня
18.11.2011, 20:26
Моята грешка беше че подведен от писания по книгите за силни семейства- без да познавам в детайли пашата в региона развих 2 семейства на по два плодника -12 рамкови дадан-блати които после разформировах ..Човек се учи от грешките си ... :D

Цеко Сифоня
18.11.2011, 22:12
Човешко е да се греши -и добре е да критикуваш себе си -нема безгрешен,

Kiril8305
18.11.2011, 23:15
Моята най голяма грешка зазимих 3 семейства преди години със рапичен мед 2 от тях дадоха фира.

stan
19.11.2011, 00:38
Моята лична поука:
Не вярвайте, че пчелите в рой не жилят. Дядото (на жената баща й) го нажилиха докато ловихме един рой. Беше пийнал малко ракия преди това и предполагам, че това беше причината. Добре че го оправиха в болницата.
Вече дори и захарен сироп да наливам - пак съм с булото.

vankogos
20.11.2011, 23:23
Като сме започнали да се ,,хвалим" с грешките си нека и ада спомена моите.Започнах с три семейства и още същата година ги направих пет които презимуваха и се развиха добре.на следващата зима ,,поучен " от опита от предната година че семействата оцеляват без да ги погледнеш си казах шапка на тояга и отивайки пролетта да проверя състоянието им какво да видя.Първо ми направи впечатление че няма летеж.Отворих един кошер,отворих втори и гледката една и съща,пчелите умрели набити в килийките от глад естествено.Само един бе оцелял и то се бе заселил сам в изоставен кошер,но той ми даде сили и кураж да продължа да се занимавам с пчелите.

hcetih
03.02.2012, 15:07
грешки ли хммм има има.Ама за глупавите най ме е яд.Отварям един кошер че бучи и естествено той без майка.Взимам аз едно оплодно сандъче и право на пчелина.Хващам майката бележа затварям в клетка.Ама нещо не ми хареса марката викам си я да я повторя и вдигам за клетката а майката фърр вдигна се на 7-8метра и повече не я видях е много ме беше яд.