PDA

Виж пълната версия : Умен кошер



dragomir
21.04.2017, 00:34
Здравейте,

имаме идея с колеги от университета да направим бюджетна система, която позволява следенето на състоянието на кошерите дистанционно чрез смартфон (мобилно приложение), която е подходяща за заети хора, които не могат да си позволят да отделят достатъчно време да ги преглеждат често. Бихте ни помогнали много, ако отделите няколко минутки да попълните анкетата. Благодаря предварително!


https://goo.gl/forms/rC4gd0Smvl16HXLB2

agro
21.04.2017, 23:48
Започнах да попълвам анкетата, но се отказах в един момент. Направо реших да пиша в темата. Обмислям проблема отдавна. Не е проблема в известяването /трансфер на данни/. И ел. захранването е решим проблем. Проблема е как събирането на качествени данни да стане ниско бюджетно. Това май няма как да стане. С термокамера пък съвсем. Ако сте стигнали до някакви идеи, аз също работя по въпроса и предполагам, че съм осигурил и някакъв финансов ресурс за разработването му. Бих работил с всеки, склонен на сътрудничество и обединяване на силите. Не става въпрос за краткосрочна печалба на пари, а за стратегическа визия. Вероятността нищо да не излезе от цялото усилие е много голяма. Това аз съм го приел, ако има и други като мен, ще се радвам на сътрудничество.

Mateev
24.04.2017, 15:54
Той проблемът не е технически (измислянето и направата), а икономически и дори маркетингов. С този проблем многократно са се захващали различни техничари (електрончици и програмисти), но всичките те са се проваляли на икономическо и маркетингово ниво. Тоест не са успявали да продадат изделието си и да си изплатят вложените инвестиции.

Та ако някой някога все пак успее от тази идея да направи нещо работещо, то той със сигурност няма да е техничар (разработчик) ...... :)

Не забравяйте приказката - "Баба прави по-добри сандвичи от Макдоналдс, но пари от продадени сандвичи със смешни имена прави само Макдоналдс."

Същото важи и за почти всички други хранителни продукти и ястия - най-хубавите такива не са по магазините, а в къщи - това, което го прави жена ви. Да, ама пари от тези продукти правят техните производители, а не вашата жена. Тоест не е важното ДА ЗНАЕШ И ДА МОЖЕШ ДА ГО НАПРАВИШ - важното е ДА ЗНАЕШ И ДА МОЖЕШ ДА ГО ПРОДАДЕШ. Иначе все ще се намери някой пишман специалист, който да ти го направи, и който няма да получи заслужено възнаграждение за труда си.

В наше време ТЪРГОВЦИТЕ печелят много повече пари от разработчиците и производителите. Ако искате и вие да спечелите, трябва да сте едновременно РАЗРАБОТЧИК, ПРОИЗВОДИТЕЛ и ТЪРГОВЕЦ. Последното е най-важното и обикновенно именно то води до провал на над 90% от иначе добрите идеи и проекти ...... :)

agro
24.04.2017, 20:47
А постъпвам още по-глупаво - правя го само за себе си, без визия за продажба. Един вид - "манджата от жената" ще си я ям аз. Ще се види дали ще излезе нещо.

valaz
25.04.2017, 07:42
Имаме много системи кошери. Подобна система трябва да е универсална, за да става за всички. Така например, при корпусен кошер има манипулации като ротация на корпуси, добавяне или отнемане на корпуси. Какво става с датчика, при подобни манипулации? Също така е полезно да се следи консумацията на храната в хранилката или на питката, поставена върху рамките. Полезно е да се знае, каква е влагата в кошера през зимата, както и по време на главната паша, дори и тези показатели да не бъдат изпращани дистанционно. Полезно е да се знае, колко свободни пити има в кошера по време на главната паша, за да може пчеларят да добави своевременно нови, как върви градежа на поставените в кошера основи и строителна рамка. Има смисъл от измерването на температурата в горната част на кошера, над пилото, а не долу в дъното. Много полезно би било, ако подобна система да даде информация, дали някое пчелно семейство се кани да се рои. Аз съм завършил специалност Електронна техника в Техническия университет, но не мога да си представя надеждно техническо решение на подобни въпроси.

tsc1
25.04.2017, 08:44
Идеални решения няма! Универсални - също. Има реализуеми решения.

Mateev
25.04.2017, 15:01
Един кошер и едно пчелно семейство са прекалено евтини, за да си заслужават някаква автоматизация, по-скъпа от 5-10 лв. А такава е невъзможно да се направи.

За далече по-скъпи животни нищо не се прави защото пак не им излиза сметката на разработчиците и на измислените от тях устройства.

Иначе в кръга на майтапа си представете една крава със соларен панел на гърба, термодатчик в ануса и микрофон пред устата (за да може по мученето дистанционно да се разбере дали е доволна). Когато видим такава крава, значи вече е настанало времето да помислим и за кошерите. :)

Представете си и утопичната възможност вече да съществува такава система за кошери и тя да струва само 10 лв. Бас ловя, че ще си я купят само 1% от пчеларите и ще мрънкат, че е много скъпа. То и в момента има електронни термодатчици с изнесен сензор, които са идеални за монтаж на кошер и струват по 2-3 лв. Колко пчелари са си монтирали такива?

agro
25.04.2017, 20:28
Кравите си имат роботи за доене, чипове за следене, компютърни системи за хранене и т. н., приложени към техния си обор. Кошера е нашия аналог на обора, с постоянни и неизменни капак и дъно, които са евентуалните точки за черпене на данни. Автоматизация, приложена към кошер, си струва само, ако спестява съответстващите и като стойност труд и разходи. Аз моя труд си го оценявам на нещо, оценявам и труда на хората, които евентуално ще трябва да помагат в дейността, слагам и непосредствените разходи и се чудя с колко може да се намали всичко това, ако системата спестява част от него и подобрява крайния резултат, защото прогнозира навреме какво трябва да се прави. Сметката засега не мога да я направя, но нещо ми подсказва, че на този етап има смисъл от ровене в тази посока. Много неща ще ми се изяснят в процеса на разработката, може и да забуксува на някакъв етап това начинание, времето ще покаже. На прага на създаването на изкуствения интелект не ми се вярва да не може да се напише софтуер, прогнозиращ развитието на пчелен кошер при събрани достатъчно първични данни.

delpi
27.04.2017, 13:01
Един кошер и едно пчелно семейство са прекалено евтини, за да си заслужават някаква автоматизация, по-скъпа от 5-10 лв. А такава е невъзможно да се направи.

За далече по-скъпи животни нищо не се прави защото пак не им излиза сметката на разработчиците и на измислените от тях устройства.

...

Г-н Матеев, ако приемем, че тези устройства няма да се слагат на всичките кошери в пчелина, а примено само на 5 или 10% от тях, примерно в пчелин от 100 кошера да се сложи само на 10 от тях, та... в такъв случай сметките няма ли да са малко по-различни?

tsc1
27.04.2017, 13:56
Г-н Матеев, ако приемем, че тези устройства няма да се слагат на всичките кошери в пчелина, а примено само на 5 или 10% от тях, примерно в пчелин от 100 кошера да се сложи само на 10 от тях, та... в такъв случай сметките няма ли да са малко по-различни?
Ще са различни разбира се! Нека изясним дефинициите на понятията "Умен кошер" и "Контролен кошер".
Умен кошер е този, който следи определени параметри и чрез логически и изпълнителен механизъм взема самостоятелно решение и предприема определено действие ако даден параметър излезе извън зададените граници. Пример - отопление и вентилация на кошер през ранна пролет.
Контролен кошер е този, който следи определени параметри, записва ги или ги праща към система за събиране на информация, но без да има алгоритъм за вземане на решения и изпълнителни механизми, които да ги привеждат в изпълнение.
Наличието на изпълнителни механизми все още не означават "Умен кошер". Те могат да работят и по външни команди. Пример - механизъм за отваряне и затваряне на прелките при пръскане по команда от пчеларя.

kando
01.05.2017, 18:17
Попълних анкетата, че труд и експерименти винаги уважавам - но и знам, че тази идея няма да я бъде и проблема не е в маркетинга. Все пак - успех желая.