PDA

Виж пълната версия : пчеларска тел



mmm.1979
13.04.2017, 22:44
Колко кг. е най голямата макара тел и има ли производители на пчеларска тел в България или всичко е внос?Ако може кординати.

solaris60
13.04.2017, 23:11
Колко кг. е най голямата макара тел и има ли производители на пчеларска тел в България или всичко е внос?Ако може кординати.

Неръждаемата е над 4 килограма. Аз използвам вносна, а може би да има и в БГ производител.

Искрен Мутафов
14.04.2017, 07:22
Колко кг. е най голямата макара тел и има ли производители на пчеларска тел в България или всичко е внос?Ако може кординати.

Явор(ЕТ "Касамаков") от Разград продава. В пластвамосви бутилки от по 1кг. Мисля, че е производство на Жити Русе, а той само я разфасова. А иначе на всеки пчеларски магазин ще намериш пчеларска тел.

mmm.1979
14.04.2017, 20:20
Интересува ме голяма разфасовка от 10 кг .Ще проверя в "жити".

ch.atanasov
01.07.2017, 15:30
Я пак да питам :tres: : каква е разликата между хромникелова тел и тел INOX ?

agro
01.07.2017, 21:44
Я пак да питам :tres: : каква е разликата между хромникелова тел и тел INOX ?
Такава като между врат и шия.

ch.atanasov
02.07.2017, 06:31
Такава като между врат и шия.

Eй, мислех си , че никой няма да си прежали клавиатурата.:bigsmile:

jordanov
02.07.2017, 11:43
По-важно е да е от Лега ;)

ch.atanasov
02.07.2017, 12:17
По-важно е да е от Лега ;)

E, що ве .Нали inox било търговска марка, а и врата бил -шия.:)

jordanov
02.07.2017, 12:29
Най-важно е парите да са в обращение... :)

ch.atanasov
02.07.2017, 14:49
Най-важно е парите да са в обращение... :)

Вярно, а аз се чудех таз хромникелова-иноксова тел, дали не е със златен кант.:(

ch.atanasov
07.07.2017, 16:41
По-важно е да е от Лега ;)

Не, че съм се съмнявал, но не бях ги ударил на "кантара ".

http://www.legabg.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/3/1/3140-3105-3180_1_1.jpg
Лега-- ф-0,45 ,лъскава, има жилавост, здрава на опън, магнит не я лови.


http://topalovmed.bg/files/imagecache/244_0_360x360.jpg

Техтрон--ф 0,40 , матова на цвят, много мека, слаба на опън, магнита я лови.

Това с магнита е интересно, защото ми се струва, че има хром-никел, но няма стомана.:bigsmile:

Извод : по параметри е равна на покалаената, та ако тя ви върши работа-не си давайте парите за неръждаема на Техтрон.

пп.Да спомена, че цената е еднаква, между тези от снимките.

tsc1
07.07.2017, 19:44
Интересно, кога производителите или тия, които правят разфасовките ще започнат да дават електрическото съпротивление в ома за един метър и човек като си знае обтелването да може да си сметне какъв източник на ток му трябва.

ch.atanasov
07.07.2017, 20:20
Интересно, кога производителите или тия, които правят разфасовките ще започнат да дават електрическото съпротивление в ома за един метър и човек като си знае обтелването да може да си сметне какъв източник на ток му трябва.

Чак не мога да те разбера, толкова високо да се целиш. За мен нещата са по-елементарни. Лега продават пчеларска тел изпитана, одобрена за ползване с хранителни продукти и т. н. за около 40лв. БГ бизнесмена , веднага смята по 3,14 и пуска някакъв ментак на същата цена. Клиента в пчеларски магазин разчита, че взема стока по предназначение и бизнеса върви, но ядец. С восъчните основи е подобно. И почва едно чудене, маене, едно питане, проби- аджеба : как да ги обтелвам тези пусти рамки.:(

пп. Ама както се казва : кьорав карти не играе.

tsc1
07.07.2017, 22:29
Чак не мога да те разбера, толкова високо да се целиш. За мен нещата са по-елементарни. Лега продават пчеларска тел изпитана, одобрена за ползване с хранителни продукти и т. н. за около 40лв. БГ бизнесмена , веднага смята по 3,14 и пуска някакъв ментак на същата цена. Клиента в пчеларски магазин разчита, че взема стока по предназначение и бизнеса върви, но ядец. С восъчните основи е подобно. И почва едно чудене, маене, едно питане, проби- аджеба : как да ги обтелвам тези пусти рамки.:(

пп. Ама както се казва : кьорав карти не играе.
Какво има за разбиране??? Просто между написаното от мен и от теб няма никаква логическа връзка.
//добавено
Правейки устройството за лепене на основи с ток изследвахме различни мостри пчеларска тел, за да определим обхвата на тока и мощността на захранващия източник. Виж темата. Получихме по наша молба мостри от различни хора, на които отново благодарим. Общо взето се оказа, че се ползва приблизително еднаква тел с еднакво съпротивление за метър, с изключение на мострата, изпратена ни от Матеев.

ch.atanasov
08.07.2017, 12:53
Какво има за разбиране??? Просто между написаното от мен и от теб няма никаква логическа връзка.



Естествено , гледаме от различен ъгъл. Мисълта ми беше, че човек не знае, какво купува , а ти искаш да пише даже съпротивлението в омове. Смятам, че на пчеларите им е последна грижа, колко ома има телта.

tsc1
08.07.2017, 14:18
Естествено , гледаме от различен ъгъл. Мисълта ми беше, че човек не знае, какво купува , а ти искаш да пише даже съпротивлението в омове. Смятам, че на пчеларите им е последна грижа, колко ома има телта.
Щом така смятат пчеларите и ти се явяваш изразител на тяхното общо мнение, аз нямам какво повече да кажа по темата.

nikola.vladov
08.07.2017, 15:24
Интересно, кога производителите или тия, които правят разфасовките ще започнат да дават електрическото съпротивление в ома за един метър и човек като си знае обтелването да може да си сметне какъв източник на ток му трябва.

Аз също съм си го мислил това. Никак не е лошо да го има. Който може/разбира го ползва. На когото не му трябва, не пречи малко повече инфо. Аз носих моята да ми я замерят. Ако пишеше на макарата беше по-лесно.

nikola.vladov
08.07.2017, 15:33
Искам да попитам нещо. Скоро намерих една скъсана основа в кошера. Като я напълнили с мед, натежала и се скъсала. Това няма да изненада никого. Стана ми интересно. От 2013 карам с армирани основи (вертикално). Досега нямах скъсана основа. От тази пролет сложих за пръв път инокс и точно скъсаната е иноксова. Дали като по-гладка и по лъскава иноксовата е по неподходяща за верткални телове. Мисля си, че основата приплъзва по гладката тел и затова се е скъсала. Нека някой който ползва инокс за вертикална каже дали си въобразявам или този ефект го има. В някакъв смисъл ако е грапава е по добро сцеплението с восъка.

rosty_sz
08.07.2017, 17:46
Малък наклон на теловете решава въпроса.

cochi75
08.07.2017, 19:50
Искам да попитам нещо. Скоро намерих една скъсана основа в кошера. Като я напълнили с мед, натежала и се скъсала. Това няма да изненада никого. Стана ми интересно. От 2013 карам с армирани основи (вертикално). Досега нямах скъсана основа. От тази пролет сложих за пръв път инокс и точно скъсаната е иноксова. Дали като по-гладка и по лъскава иноксовата е по неподходяща за верткални телове. Мисля си, че основата приплъзва по гладката тел и затова се е скъсала. Нека някой който ползва инокс за вертикална каже дали си въобразявам или този ефект го има. В някакъв смисъл ако е грапава е по добро сцеплението с восъка.
Ползвай пчеларско зеге и няма да се плъзга.

nikawr
10.07.2017, 15:27
Искам да попитам нещо. Скоро намерих една скъсана основа в кошера. Като я напълнили с мед, натежала и се скъсала. Това няма да изненада никого. Стана ми интересно. От 2013 карам с армирани основи (вертикално). Досега нямах скъсана основа. От тази пролет сложих за пръв път инокс и точно скъсаната е иноксова. Дали като по-гладка и по лъскава иноксовата е по неподходяща за верткални телове. Мисля си, че основата приплъзва по гладката тел и затова се е скъсала. Нека някой който ползва инокс за вертикална каже дали си въобразявам или този ефект го има. В някакъв смисъл ако е грапава е по добро сцеплението с восъка.

Ползваме следната наплетка: IWI
Никакви проблеми със свличания на основи и т.н.

nikola.vladov
10.07.2017, 19:03
Благодяря! Четейки пост 20,21,22 разбирам, че точно вертикалните и инокс е лоша комбинация. Номера със зегето няма мак да мине при армираните основи. Но идеята с наклона става. Ще пренакова пироните с които се опъва телта да не стават вертикално. Другото е ако не ме удовлетвори да се откажа от инокс за армираните основи. Аз минах на инокс заради ОК и МК. Исках да чуя и други мнения преди да вземам решерния.

jordanov
11.07.2017, 10:12
Има обширна тема по въпроса с най-различни мнения.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=70&page=24

nikola.vladov
11.07.2017, 20:56
Има обширна тема по въпроса с най-различни мнения.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=70&page=24

Знам за тази тема. Като почвах да пчеларствам много се интересувах от обтелвания. Останах довоелн от армираните по метода на Венер. При опит да ползвам инокс нещо май не сработва както ми се иска. Затова си мисля, че метода на обтелване е свързан и с вида на телта. Може едно обтелване с една тел да е ОК, а с друга да дава лоши резултати. Писах в тази тема, защото се дискутираше за инокс. По скоро май въпроса ми е: кой вид тел има добро сцепление в восъка. Ако модераторите искат да преместят писанията ми в другата тема

tsc1
11.07.2017, 21:18
Знам за тази тема. Като почвах да пчеларствам много се интересувах от обтелвания. Останах довоелн от армираните по метода на Венер. При опит да ползвам инокс нещо май не сработва както ми се иска. Затова си мисля, че метода на обтелване е свързах и с вида на телта. Може едно обтелване с една тел да е ОК, а с друга да дава лоши резултати. Писах в тази тема, защото се дискутираше за инокс. По скоро май въпроса ми е: кой вид тел има добро сцепление в восъка. Ако модераторите искат да преместят посанията ми в другата тема
За да получиш по-добра здравина и сцепление опитай да промениш режима към по-малък ток и по-дълго време. На восъка му трябва време да се разтопи и телта добре да се впие в него.

Profi
11.07.2017, 22:47
Здравей те , всяка тел има добро залепване към восъка ,но при определена температура ,инокса , кантала ,аплаката,така наречената неръждаемата тел, имат една особеност,колкото му вдигаш температурата ,толкова съпротивлението е по голямо,казано просто ,ако лепиш за 5 секунди основа при 18 волта изправител с тел №26 на Анел , с инокса за същото време ти трябват 24 волтов изправител ,както Ви каза (http://pchelari.com/forum/member.php?u=2497)tsc1 ,със същия изправител по дълго време да се загрее и залепи