PDA

Виж пълната версия : дървена рамка с пластмасови ъгли



сложна личност
13.04.2017, 10:56
Здравейте!
Днес попаднах та този вид сглобка на рамката с пластмасови ъгли,
някой от вас ползвал ли е такива и мислите ли че ще издържат.

asusat
15.04.2017, 11:58
Като са в кошера и за залепени една за друга с прополис,ще е голям кеф с тези рамки !

demonj
16.04.2017, 07:37
Ако им приковеш по 2 пирончета на страна ще издържи,но не виждам смисъл да оскапяваш толкова рамките,защото тези ъгли едвали са евтини.

Niki1313
17.04.2017, 07:25
Ъглите за тези рамки са много удобни за работа, но има няколко подробности, които трябва да направиш или да го имаш предвид.

- Горната летва от 10 мм при ДБ рамка има опасност от счупване когато се напълни с 3-5 кл мед и се изтръскват пчелите
- Препоръчително, желателно, задължително е да се прихванат с такер всичките пластмасови ъгли към рамката, защото след време се разхлабват и излизат от гнездата.
- За ДБ рамка е хубаво да се направи добро отелване - 6 вертикални и 5 хоризонтални
- След 10 години експлоатация пластмасата започва да се пука или чупи
- Рамки с такава сглобка подлежат на изваряване и пара - няма проблем с пластмасовите ъгли при бракуване на стара пита.

Първите ми такива рамки са от 14-15 години. Ъглите ми ги прави Стефан от Сливен и цената беше много добра.

agro
17.04.2017, 22:28
Като гледам, ъглите на съседни рамки са направени да се допират един до друг и да заместват уширители, или греша? Ако е така, значи стопират и долния край на рамките, което при подвижно може би ще е добре? На каква цена се търгуват?
http://sinor.bg/2942-SGLOBYaEMA-KOShERNA-RAMKA

сложна личност
18.04.2017, 13:22
Да рамките се допират и при долната летва и наистина трябва да се приковат.
Аз купих комплекта летвички и ъгли на цена 70ст. за брой.
А точно тези няма да изкарат 10г. защото вече дадоха дефекти,пестили са материала
ушите в който влиза долната летва се откъсват от останалата част на ъгала.
Като идея ми харесва но не и изпълнението на което попаднах.
Ако някой шприцова по дебели бих взел за проба.

delpi
27.04.2017, 13:06
След като и при тези рамки е нужно коване, какво се пести с тях, или по-ясно зададен въпроса, какви са им предимствата спрямо обикновените рамки?

Единственото, което разбрах като предимство е може би това, че и в долния край рамките се опират една в друга, но това е предимство единствено за тези, които практикуват подвижно пчеларство.

ivan1947
27.04.2017, 16:15
Като гледам, ъглите на съседни рамки са направени да се допират един до друг и да заместват уширители, или греша? Ако е така, значи стопират и долния край на рамките, което при подвижно може би ще е добре? На каква цена се търгуват?
http://sinor.bg/2942-SGLOBYaEMA-KOShERNA-RAMKA
За избягване на мъртвото пространство при ЛР кошерите аз използвам квадратна плодникова рамка, която е с размери с размера на долната летва. Тази рамка е равна на две ЛР рамки. Използвам я като е пускам през втория корпус като трета рамка.Така семейството изгражда зимното кълбо върху нея. Смятам, че тя е удобна за райони, където няма селскостопанска дейност, какъвто е района на моя пчелин.

Niki1313
27.04.2017, 21:04
След като и при тези рамки е нужно коване, какво се пести с тях, или по-ясно зададен въпроса, какви са им предимствата спрямо обикновените рамки?

Единственото, което разбрах като предимство е може би това, че и в долния край рамките се опират една в друга, но това е предимство единствено за тези, които практикуват подвижно пчеларство.


1. Печелиш половин рамка в +
2. Изработването на дървения материал става по-бързо
3. Много бързо се сглобяват
4. Междурамковото разстояние е строго фиксирано и е толкова, колкото трябва да бъде и пчелите не надграждат рамките и от там вероятността да притиснеш пели при манипулация е по-малка.