PDA

Виж пълната версия : Нерегламентирани пръскания



Cvetomir
05.04.2017, 07:04
Здравейте
идеята на темата ми е всеки да поства снимка с ден , дата и час на пръскания за които не е бил предупреден по надлежния ред . Като допълнителна информация към поста може да се слагат и GPS координати на района в който се пръска и всякаква допълваща информация (арендатор, препарат) ако се знае. В доста постове пишем за такива пръскания , а реално няма почти никакви оплаквания към институциите и това омаловажава проблема . Един вид това ще е неофициална информация за нарушение която в определен момент може да е от наша полза .

Mateev
07.04.2017, 17:38
Ако на всеки един отровен пчелин има по един запален блок с посеви, информацията ще я получаваме на готово от медиите. :)

jdrumev
07.04.2017, 18:01
Съгласен съм с вас,но това не е ли крайната мярка.Защо трябва да падаме на тяхното ниво?Техните деца на ли ядат и те същите продукти?Просто е въпрос на време да си скубят и те косите.

rumenggr
07.04.2017, 18:05
И след достатъчно натрупване на информация, от нищото ще се появи сайт за ПРЕДВАРИТЕЛНО оповестяване за пръскане на земеделски площи с подробно инфо и въспитан тон...

jdrumev
07.04.2017, 18:34
Имам един въпрос към някой по навътре в материята?
Ако съм си предостъпил земята под наем и някой арендатор я отрови с неоникотиноиди аз мога ли да го осъдя?Защото в договорите никъде не пише,че той може да ми трови земята.Следващия на който я дам под наем може да е био и да не иска да я вземе.

tsc1
07.04.2017, 20:05
Имам един въпрос към някой по навътре в материята?
Ако съм си предостъпил земята под наем и някой арендатор я отрови с неоникотиноиди аз мога ли да го осъдя?Защото в договорите никъде не пише,че той може да ми трови земята.Следващия на който я дам под наем може да е био и да не иска да я вземе.
А в договора ти пише ли изрично какви препарати може да ползва и какви - не? Защото ако не пише нищо изрично по въпроса и той ползва разрешените препарати ти го духаш! Презумпцията в правото е, че което не е изрично забранено е разрешено. Друг е въпроса, ако с желязна експертиза и добър адвокат успееш да докажеш, че е ползвал неразрешен препарат.

Гогол
07.04.2017, 20:14
Ако на всеки един отровен пчелин има по един запален блок с посеви, информацията ще я получаваме на готово от медиите. :)

Напълно съгласен.Но......... Това ''но'' се оказа решаващо.Силните/зърнарите/ са си силни навсякъде.Власт/парите са власт/,а чрез тях всичко се решава.Това трябва да се направи тихомълком.Защото ''но''–то те квалифицира като закостенял пироман.Парите ми,излязоха малко.От това изречение разбирам,че не си се парил,а по–малко– ''горял''.Ако някой го лепнат,ще минеш под формулировката''подбудител '' за да излезе чист той.Както виждаш пиша с недомлъвки.Знам ли кой чете Евангилието. Парен,каша духа!Дано в този рай да няма Ангели прокудени,като Сатанаил!!!!!!! Дано!

jdrumev
07.04.2017, 20:24
Напоследък това което се пише тук го чувам много често.Гогол е прав,,тихата вода е най дълбока,,.И за какво трябва да ги палиш те много скоро всички ще изгорят.

krasimir2006
07.04.2017, 20:52
Със страх нищо не се постига !
Той щял да ме трови - мен, децата ми и пчелите ми а аз съм щял да си похапвам от отровата му за да може той да си папка ...
Пчелите няма да изчезнат както всички твърдят, защото няма да има жив човек да види като изчезват.
Има ли нещо което да не е отровено ?
Че то вноса на отрови (легален и нелегален) е може би по-голям и от вноса на китайски стоки ...
Не се сдържах ...

solaris60
07.04.2017, 20:53
Напоследък това което се пише тук го чувам много често.Гогол е прав,,тихата вода е най дълбока,,.И за какво трябва да ги палиш те много скоро всички ще изгорят.

Абе Друмев, Ти хем искаш да си чешеш задника, хем те е страх да си свалиш гащите. Ако не за общото благо то поне за собствено удовлетворение. Драскаш му клечката, че и той / зърнара / да разбере какво е това да бъхташ като идиот цяло лято и накрая да хванеш от трите най дългото. Ей за това иде реч, а стане ли често срещащо се явление наистина нещата ще добият друг обрат. Сметни колко струва тяхната отрова, а сметни колко струва една клечица кибрит.:mad:

jdrumev
07.04.2017, 20:58
Аз имам други методи.Правиш му магия за 20 лв и тогава гледай гръмотевица му ударила нивичката или дрон самолетчето.:bigsmile:

dimi_01
07.04.2017, 21:03
Започва се олелията!Първо пръскане на рапицата в фаза цъфтеж започва в моя край от началото на другата седмица.А следва и второ....Със зърнарите победа няма!

jdrumev
07.04.2017, 21:07
Бъркаш почнаха със житото вече.

dimi_01
07.04.2017, 21:31
В житото пчелите ми нямат работа за разлика от рапицата

Mateev
07.04.2017, 21:36
Аз моя арендатор, който години наред ми тровеше пчелина в с. Александрово, го осъдих да ми заплати 10 000 лв. Също така БАБХ го глоби с 5000 лв., а и по разноските за съда той плати още около 3000 лв. Така че надявам се, че вече му държи топло, и че тази година аз за първи път ще ям акациев мед от пчелин, който се намира в центъра на 1500 декара акациева гора. :)

Досега само духах супата и се чудех защо в този пчелин семействата ми са най-слаби от всички останали пчелини. Сега обаче подготвям празните корпуси и потривам ръце ...... :)

jdrumev
07.04.2017, 21:44
Браво късметлия сте.Аз понеже нямам средства за съда мисля да направя магия с Арматурно желязо от по дебеличкото над Ф22 L-300-400mm.Значи да ви кажа честно който я е правил е довел почти до фалит арендатора.

Гогол
07.04.2017, 22:04
В житото пчелите ми нямат работа за разлика от рапицата

Преди да напишеш това изречение,ти пита ли твоите пчели дали имат вземане–даване с житните блокове?Попитай ги все пак.Нищо не губиш.:cool:

jdrumev
07.04.2017, 22:05
По-мечтахме ,по-чесахме езиците време е модераторите да ни по-забършат вече.И пак сме в начало.

old_greyish
08.04.2017, 21:27
Имам един въпрос към някой по навътре в материята?
Ако съм си предостъпил земята под наем и някой арендатор я отрови с неоникотиноиди аз мога ли да го осъдя?Защото в договорите никъде не пише,че той може да ми трови земята.Следващия на който я дам под наем може да е био и да не иска да я вземе.
8527
8528
Не че съм навътре , ама , ето стандартен договор за аренда . Едногодишният , за наем , е още по-опростен . Биото зависи от сертифициращата фирма , т.е. докато си плащаш няма проблеми - едни пари по някоя мярка или програма да се усвоят .

jdrumev
08.04.2017, 21:42
Не е така според мен.Ако се докаже,че не трябва да ползва някаквби препарати а те са 18-19 години в почвата съответно и в културата която произвеж.Какво ще вземе?

old_greyish
08.04.2017, 22:15
Не е така според мен.Ако се докаже,че не трябва да ползва някаквби препарати а те са 18-19 години в почвата съответно и в културата която произвеж.Какво ще вземе?
2013 ли 2014 ли , бяга ми от ума , май месец , забраниха ацетохлорните препарати . Значи ако аз съм освободил земя , на която до 01.05.2013 съм имал право да ги употребявам , и вие сте я наел и ви излизат проби , 2014 г например , с остатъци - ми не е мой проблем . Знам че звучи грозно ( ако и да става въпрос за почвен хербицид ) ама така стоят нещата . А имайте предвид , че имаше препарати , които дават отражение 20 години + ( сега уж ги няма ) . Все се сещам за едни оранжерии , около Каспичан ли бяха или Нови Пазар - не се сещам :) ... та , направени за био краставици , 1ва година дават проби - излиза химия , сменят пръстта , 2ра година дават проби - пак химия , сменят сондажа . 3та година пак ... от подпочвените води било и тази химия била отпреди ЕС ( от времето на ТКЗС даже ) и им казали да гледат домати щото там влизало в нормите .
Та конкретно - ако на мен не сте ми дал земята си за био производство , то , аз не съм длъжен да ви я върна годна за такова .
Изобщо идеята за биоземеделие в България , към момента , е смешна . Твърде малки сме като пазар а биото разчита твърде много на протекционизъм и субсидии за да е успешно у нас . Да , сигурно има 5-6 човека в цялата страна , които успешно го развиват ... и те стигат ( но това си е мое мнение ) .

jdrumev
08.04.2017, 22:30
Идеята ме беше да намерим начин да таковаме арендаторите:bigsmile:да не ги палим,че като ти гледам договора пак няма да имаме подкрепа от обществото нищо,че боледува от ракови заболявания.

old_greyish
08.04.2017, 22:51
То , г-н Друмев , проблемът с храната е по-голям на други нива . Тук дори не е въпроса в растителната защита при зърнопроизводството или разрешената химия при пчелите . Колко Е-та се употребяват в хранителната индустрия , и каква химия изобщо , да не говорим че твърде много препарати , забранени за употреба на открито , са разрешени за оранжерийно производство .
Ако се поразровите , има гемии върнати заради остатъци от пестициди , та на относно това се внимава доста . Сега , друг е въпросът , че сегашната наредба ( и предходната ) за пръскане е пълна смешка - нито зърнопроизводителите оправя , нито пчеларите . То си е индулгенция за минали и бъдещи грехове . Рядко са като Матеев , дето са осъдили реално някого . И то аз пак не го вярвам много , че май ставаше въпрос за овощар , пък и щеше да бие камбаната доста по-отдавна , твърде удобно е сега .

jdrumev
08.04.2017, 23:10
Познавам семейства на които от 6,4 човека са болни от ракови заболявания.Затова винаги съм казвал,че и те ще страдат.Г-н Матеев предлага да ги запалим,а не палим.Аз предлагам да ги изкореним из корен,но лошото е че ще се появят плевели,а те са по лоши от културите.В договора видях 10 години.Супер,но по нашия край всички мутри които заграбиха на хората земята точно по тоя начин оставиха един да ги оправлява/всяка прилика с лица и събития.../.Не искам да вкарвам метода чрез втълпяване но нека всеки от нас погледне колко млади хора умират на ден.Да ли е от храната ,да ли от катастрофи или стрес,но за пенсия аз не мисля.

old_greyish
08.04.2017, 23:41
Познавам семейства на които от 6,4 човека са болни от ракови заболявания.Затова винаги съм казвал,че и те ще страдат.Г-н Матеев предлага да ги запалим,а не палим.Аз предлагам да ги изкореним из корен,но лошото е че ще се появят плевели,а те са по лоши от културите.В договора видях 10 години.Супер,но по нашия край всички мутри които заграбиха на хората земята точно по тоя начин оставиха един да ги оправлява/всяка прилика с лица и събития.../.Не искам да вкарвам метода чрез втълпяване но нека всеки от нас погледне колко млади хора умират на ден.Да ли е от храната ,да ли от катастрофи или стрес,но за пенсия аз не мисля.
То това г-н Друмев , вече отива в темата " Трябва(ше) ли да се уедрява земеделието и животновъдството в България " . Простият отговор е " Не " , но е късно вече . Нито имаме собствени сортове , нито имаме собствени породи а и не останаха хора по селата . А най-тъпото е че повечето хранителни продукти в България са от вносни суровини . Хлебна пшеница почти не се сее ( за моя край казвам ) . Но понеже е за пръскането темата - по-голям е проблема с полуфабрикатите и остатъчните пестициди отпреди 2007 , отколкото сегашните . А защо не им вярвам ли ? на вождовете , ами защото пустият му циперметрин е най-евтиният пиретроид ( дали има 1 ден карантинен срок ) - и изтровиха народа - няма в мойта практика арендатор да ми скрои този номер . А за неоникотиноидите лъжат като стой та гледай - 1во от 5 или 6 неоникотиноида , само 3 ( или 4 , да си оставя малко пространство ) са забранявани , другите си се ползват като стой та гледай - а за семената за обеззаразяване се знае от месеци че ще ги разрешат - сега ли се сетиха ?
А идеята за палеж , лансирана от собственика на форума , ... ами който има дупе да се пробва . То няма значение на октопода , на мутрите или на бай Някой си е нивата - българина на никого няма да го прости .

jdrumev
08.04.2017, 23:52
То само като му видиш името на фирмата или на ет-то име ,фамилия/,остави не дай боже да е с повече букви и ти е ясно що за стока е.Магия с умрело пило помага много,но лошото е,че само срещу царевециа.Още обмислям дали да не отворя нова тема във форума ,,МАГИИ,,.

jdrumev
09.04.2017, 00:00
Рядко са като Матеев , дето са осъдили реално някого .
Тук сте прав на 1001%.Как да го постигна аз като не знам къде се слага запетаята в един пост.Как да заведа дело като незнам да ли арендатора ще плати повече на моя адвокат.

old_greyish
09.04.2017, 00:31
Значи г-н Друмев , и аз не съм много сигурен къде се слага запетая и къде не . Ако , обаче , си направите труд да ми разгледате постовете , винаги съм гледал да давам конкретни примери ( снимки , информация и т.н. ) . Да сме живи и здрави , тия дето ни подкокоросват да палим , да направят същото . Щото , четох че и дивият заек и пъдпъдъка изчезнал - ми стана втора година , след взето решение да не бием зайци , и има повече отколкото можем да понесем . Мисълта ми е , че има хора , които се възползват от незнанието ни .
Един пчелар задължително трябва да знае -
кой обработва земя в 3.5 км зона около него
какво са сели тези хора като есенници и какво смятат да сеят като пролетници
телефонните им номера .
Не е малка вероятността да се получи с добро ( при условие че съществува разбирането че без химия не става )
И да не ви кажат , тази информация я има в земеделската служба и може от там да я получите . Ако отглеждате пчели , в район с промишлено земеделие , и нямате тази информация , проблемът е изцяло ваш ( лично мнение ) .

jdrumev
09.04.2017, 00:38
Повечет колеги чакат наравянията на отределен вид култура,не каказвам че съм много на ти с темато но моите наблюдения какви са.
Първата загуба на пчели при първо пръскане на житатаи, Осена когато цъфти.Втора при цъфтежа на рапицата.Три при пръскане на слънчувката незнам по какви причини,чевъртия път на зреенето на рапицата и после имам още 3 три незнам по какви причини/забравих липата и още тия дето си пръскат асмите овошките и др култури/и накрая викат вземи тия 11 лв да си доволен,остави товаи ми иска удостоверение от някакъв казанбабаит удостоверение ,че съм му дал мед да си узакони далаверата.Ще попитам г-н Матеев само едно кога ще осъди някой за клевета?

jdrumev
09.04.2017, 00:50
Един пчелар задължително трябва да знае -
кой обработва земя в 3.5 км зона около него
какво са сели тези хора като есенници и какво смятат да сеят като пролетници
Да знам какво е посято,до сега само един от арендаторите ми се е обадил да ме зарадва,че е посял 2500 слънчувка.
Може тук да ми се пресмиват и бъзикат но и а аз съм като вас каквото видя това пиша.Имам 1-2 рамки пило назад от кошерите и 5 загинали в послените 2 седмици.
Почнаха пръсканията на житото.Подмора под кошрите е голям/слагам керемиси на всеки/.Мислех ,че е от зимната смъртност,но се съмнявам на 5 те загинали хуботчетата са излегли като на слон.Може да е паралич,може да е нозема,а може и да е по темата,;)

old_greyish
09.04.2017, 01:03
Пшеницата ( в моята регион ) с инсектицид , се пръска май месец ( пиявица , дървеница ) , слънчогледа не се пръска с инсектицид ( има сериозни нападения от нощенка напоследък но е поносимо ) . Царевицата , по текезесяно време , се пръскаше за стъблопробивач ,но като цяло , освен третирането на семената , и там няма пръскане с инсектицид .
Рапицата е друга бира , аз някъде писах за нея , и без да съм разбирач ( питах човека с пръскачката на арендатора ) там има много пръскане .
За протокола , всички , от най-използваните препарати за пшеница , рапица , слънчоглед , царевица и т.н. са в списъка нa БАБХ с щадящи пчелите препарати . Без инсектицидите .
Нямам проблеми след рапица , а ако при вас се пръска , при мен се полива ( образно казано ). С уговорката че аз завися от земеделието ( селянин съм все пак ) и може да съм предубеден .
Апропо , по-вероятно е да ви изтровят пчелите в овощарски район или вилна зона , отколкото в земеделски такъв - това си е мое мнение разбира се .

jdrumev
09.04.2017, 01:15
Няма вилна зона в Златарица,за рапицата писах преди тровеха и после за акацията съм готов.
Негледаме от вчера пчели.Ако си направя труда да проверя кой арендатор се е появил преди 2 години и ще ми е ясно всичко.
https://www.vbox7.com/play:2f5b7678e5 то хората го пазят клипа;)
https://www.vbox7.com/play:8ed45f696a
https://www.vbox7.com/play:33adcc097e
Преди беше уж проблема Върбанов,но него го няма вече.Преди имаше само едно мор сега вече е едномесечно.

old_greyish
09.04.2017, 01:33
Един пчелар задължително трябва да знае -
кой обработва земя в 3.5 км зона около него
какво са сели тези хора като есенници и какво смятат да сеят като пролетници
Да знам какво е посято,до сега само един от арендаторите ми се е обадил да ме зарадва,че е посял 2500 слънчувка.
Може тук да ми се пресмиват и бъзикат но и а аз съм като вас каквото видя това пиша.Имам 1-2 рамки пило назад от кошерите и 5 загинали в послените 2 седмици.
Почнаха пръсканията на житото.Подмора под кошрите е голям/слагам керемиси на всеки/.Мислех ,че е от зимната смъртност,но се съмнявам на 5 те загинали хуботчетата са излегли като на слон.Може да е паралич,може да е нозема,а може и да е по темата,;)
Може да ви се струва че защитавам т.н. зърнари в дискусията си са Вас , г-н Друмев . Не се заблуждавайте ако и аз да съм такъв .
Аз нямам загуби , ама съм ги изкарал на питки . Помагам на колега , стопихме 400 ДБ рамки и има още толкова . Може и да има от препаратите , ама ... ние ( и двамата ) казваме комплексни фактори и най-вече сушата . А тя беше по лоша при нас от 2015 щото нямаше влагови запас . Аз такова чудо не съм виждал след 2007/8 - семействата не могат да изчистят рамките , то не е мед а някак като пясък леко залят с мед ( айде и мен да бъзикат ) , ниско водно съдържание ли какви ципури . Предпочитат да градят но не и да си чистят разпечатаните рамки . Уж смениха зимната пчела а пък по-зле става - ей го за най североизточния съм дал пример кога са почнали сериозно да градят , днес щях да правя едноразово разширение - ами на 3тия сандък се отказах , то по-зле от преди 10 дни . И с чиста съвест ви казвам - освен сушата , нищо по-различно не се е случило при мен последните 3-4 години по-отношение на пръсканията ( даже ми насяха 300 дка лавандула и цапат рамките с виолетов мед вече ) .

Cvetomir
09.04.2017, 07:32
Вижте , за паленето ако го е решил някой няма да седне да пише по форумите . Ако има достатъчно информация и отзвук за ЗАКОНУНАРУШЕНИЯ държавата и институциите ще вземат мерки дори и с цел събиране на глоби и контрол . Моето мнение е , че предишната власт а както и се очертава и следващата са много наясно със "силовите" методи за контрол . Държавния "рекет" е най-силния контролен орган :) .
Има и още нещо -ние едни без други не можем въпроса е как да разберем ,че сме си нужни - по лесния или по трудния начин .

ch.atanasov
09.04.2017, 07:50
За паленето да ви напомня, че и кошерите горят много добре. Всеки арендатор върти няколко човека с жълти книжки, като работници, та умната.

rosty_sz
09.04.2017, 08:22
Пръсканията при мен вървят с пълна сила от 15 дни. Пръскат житните, но не жалят цъфналите синори. Нито едно предупреждение или обявление не съм видял, тоест всички пръскания са нерегламентирани. Пчелите са много изнервени и не позволяват да влезеш спокойно в пчелините. Тази седмица очаквачм да цъфне рапица и ще става страшно.

jdrumev
09.04.2017, 10:27
Същата работа и при нас е.В понеделник ще звънна на кмета,че беше обеща по изборите да ни събере с арендаторите.

Cvetomir
04.05.2017, 17:55
Първите две са само за 10 минути от пътуване , третата е от следващия ден .

Djoro
04.05.2017, 20:49
При мен, преди две седмици пръскаха пшеницата и ми натровиха пчелите.За радост,вече почнаха да се възстановяват.

jdrumev
04.05.2017, 20:53
Колеги снимайте и качвайте снимки,белким някой му светне какво става по бг пчелините.

kando
06.05.2017, 15:06
Ако можеше по мирни начини да се решават проблемите в тази държава - то до сега да се бе стигнало до положителни резултати в много отношения.
Проблема с палежите е само един единствен - че нива въобще не се пали лесно.

Ники
25.05.2019, 22:57
Вчера 24 май отивам на вилата ,където ми е пчелина и какво да видя в равнината под селото в 12:00 на обяд . Един от арендаторите пръска житни култури.
Не съм осведомен спирам и звъня на 112.Казах къде се пръска и, че не съм уведомен за това пръскане.
Приеха сигнала .Отивам аз и започвам разговор с един човек в едно камионче пълно с препарати.
Казва ,че е уведомил съседното село и не можел да уведомява всички.Обясних че е длъжен ама видях че няма оправия и звъннах и на кметицата .Тя ме изслуша и затворихме ,не знаеше какво да ми каже.Обаче след малко звани защото и се обадил дижурния в общината .Трябвало кметицата да им даде повече информация.Разбрах се с нея къде да я чакам за да и покажа къде пръскат .Дойде кметицата разговаря с арендатора каза му, че е трябвало да уведоми и нея .Общо взето всички си тръгнаха поживо поздраво.
Нито се спря пръскането нито дойде някой друг.
На всичкото отгоре арендатора каза че щял да пръска 7 дни от сутринта до вечерта.
Пръскал за плевели.

Честно казано не ми се иска да оставя това така обаче незнам какво да направя .

По кошерите няма поражения . Но знае ли се !!!

viktor tit
27.05.2019, 09:16
За него плевели, за нас цъфтящи треви, които се посещават от пчелите.

rumenggr
16.04.2020, 18:55
Преди около час:
”9км гр Бургас в МОМЕНТА.!!!!
ЕБЕМ ти и държавата скапана.Който има пчели около бившото поделение, бързо да идва , НЕ СЕ ДИША. Лепни ми на устните.”
Това е от колега. Публикувал е снимки, как пръскат цъфнала рапица. Снимката е 40мин. по-късно.

M.Milkov
16.04.2020, 19:26
Това сигурно е от турските препарати.Има по-щадящи препарати,но место тях и да минат с едно пръскане а и е скъпо,използват заместители като пръскат трикратно с по-евтини.Това от познат земеделски производител го знам.Затова е това положението.

nikimarti8
16.04.2020, 19:42
A за това че слагат по две и по три части от дозата от горе?

ndm
16.04.2020, 19:59
Преди малко по новите на БНР чух, че почват "регламентирани" пръскания срещи комари и други паразити по поречието на р.Дунав. Пръскането щяло да е привечер и щели да предупреждават;). Някакви си 80000 лв. били отпуснати. Ако къпането ще е както за дерматита и в цялата страна........hi;.

dvd111
16.04.2020, 22:31
Цитат на уважаван колега от друг форум:
"Колеги приканвам всички които забележите трактори да пръскат в нерагламентираните часове да снимате с телифоните си кратки клипове.Целта на това е да покажем на едни другарка,че ги има тия пръскания.Колкото повече клипове покажем толкова по добре за нас. https://www.pushalka.com/forum/images/smilies/Icon2/wink.pnghttps://www.pushalka.com/forum/images/smilies/icon/lol.gifhttps://www.pushalka.com/forum/images/smilies/icon/lol.gif
Ако може някой тоя призив да го посне и по другите групи.Не направим ли нищо,няма да се случи нещо/Данче Друмевски/."

jdrumev
14.04.2021, 16:28
Когато ви натровят отново пчелите прочетете това за да ви олекне...;)
https://www.monitor.bg/bg/a/view/polovinata-ot-pchelite-zaginali-ot-lipsa-na-hrana-prez-zimata-259820

kuline
14.04.2021, 19:43
То от толкова четене ни се объркаха сетивата. Къде са ония, които лобираха за тая глупава и непотребна система. Казах го преди време и пак ще го повторя - Никому ненужна. А, да, грешка - нужна на земЛеделците. Да ви таковам на пчеларските представители. Къде сте бре, къде е и оня михлюзин, който я измисли, лансира и с извинение всичко, до което се докосне - осира.

valaz
14.04.2021, 20:02
В Европа и в България навлизат американските технологии в земеделието - с тежки машини и много химия! За всяко нещо си има и химикали. И ЕС субсидира това! Както в медицината, където за всяко заболяване има създадени лекарства. Парите са по-важни от здравето на хората!

ch.atanasov
14.04.2021, 20:07
В Европа и в България навлизат американските технологии в земеделието - с много техника и много химия! За всяко нещо си има и химикали. Както в медицината, където за всяко заболяване има създадени лекарства. Парите са по-важни от здравето на хората!

Знаех си аз : не си инженер, доктор сиии.:bigsmile:

jdrumev
14.04.2021, 20:09
То от толкова четене ни се объркаха сетивата. Къде са ония, които лобираха за тая глупава и непотребна система. Казах го преди време и пак ще го повторя - Никому ненужна. А, да, грешка - нужна на земЛеделците. Да ви таковам на пчеларските представители. Къде сте бре, къде е и оня михлюзин, който я измисли, лансира и с извинение всичко, до което се докосне - осира.

Харчи парите от системата,а я цял ден проверявам с какво пръскат.Пчелар от мен може и да не стане,но незавършил Агроном 100%:bigsmile:

kuline
14.04.2021, 20:22
Харчи парите от системата,а я цял ден проверявам с какво пръскат.Пчелар от мен може и да не стане,но незавършил Агроном 100%:bigsmile:
Харчи той.. Друг ще ги харчи. Не съм му душманин на кесията, ама да се слага сред пчеларите, ушким им мисли доброто, айде холан. До сега имах разбиране от страна на земеделците. Обаждаха ми се, имахме си приказка. От сега натам - забрави. Аз не съм регистриран и не намирам смисъл да го правя в тая щура система. Очаквах това, което се случва - заливане със съобщения за пръскания. И!?

jdrumev
14.04.2021, 20:35
Харчи той.. Друг ще ги харчи. Не съм му душманин на кесията, ама да се слага сред пчеларите, ушким им мисли доброто, айде холан. До сега имах разбиране от страна на земеделците. Обаждаха ми се, имахме си приказка. От сега натам - забрави. Аз не съм регистриран и не намирам смисъл да го правя в тая щура система. Очаквах това, което се случва - заливане със съобщения за пръскания. И!?


Примен е по зле.Вече и смс не ми пращат от как почнах да пиша в оная тема за Златаришките пръскания.:bigsmile:

zapstojan
14.04.2021, 20:46
Примен е по зле.Вече и смс не ми пращат от как почнах да пиша в оная тема за Златаришките пръскания.:bigsmile:

Може да са спрели да пръскат.:laughing:

jdrumev
14.04.2021, 20:51
Може да са спрели да пръскат.:laughing:


Онзи ден пак са се надпреварвали кой ще напръска най много.

zapstojan
14.04.2021, 20:52
Онзи ден пак са се надпреварвали кой ще напръска най много.

Как разбра?:bigsmile:

jdrumev
14.04.2021, 20:58
Как разбра?:bigsmile:


https://youtu.be/XhAe4lLR8Ms

zapstojan
14.04.2021, 21:08
https://youtu.be/XhAe4lLR8Ms

Черпиш ли го?
Или той те черпи?:bigsmile:

varom
14.04.2021, 21:25
Когато ви натровят отново пчелите прочетете това за да ви олекне...;)
https://www.monitor.bg/bg/a/view/polovinata-ot-pchelite-zaginali-ot-lipsa-na-hrana-prez-zimata-259820

Прочетох статията -пих ракия, пак я пак прочетох -пак ракия.И какво разбрах.С едно изречение -За всичко са си виновни пчеларите.Уморили са си пчелите от глад и некомпетентност,а 15 % от загубите с болни кошери,пак са си виновни ,защото не са ,използвали ,,правилните " лекарства и технологии.И след многото ,,четене" предлагам:. 1 На родителите(пчеларите),коит МОРАТ децата си(пчелите си) от глад и некомпетентност,социалнит (БАБХ)да ги отнемат в полза на държавата(правилните хора.).
2.На всеки родител(пчелар) да се назначи социален работник(някой си от БАБХ) да следи ,дали децата(пчелите )се отгедждат,,правилно" и ако Не, да се приложи точка Първа.

kuline
14.04.2021, 21:40
Прочетох статията -пих ракия, пак я пак прочетох -пак ракия.И какво разбрах.С едно изречение -За всичко са си виновни пчеларите.Уморили са си пчелите от глад и некомпетентност,а 15 % от загубите с болни кошери,пак са си виновни ,защото не са ,използвали ,,правилните " лекарства и технологии.И след многото ,,четене" предлагам:. 1 На родителите(пчеларите),коит МОРАТ децата си(пчелите си) от глад и некомпетентност,социалнит (БАБХ)да ги отнемат в полза на държавата(правилните хора.).
2.На всеки родител(пчелар) да се назначи социален работник(някой си от БАБХ) да следи ,дали децата(пчелите )се отгедждат,,правилно" и ако Не, да се приложи точка Първа.

Трябва още няколко пъти да я прочетеш, да потретиш с аператива и ще се умножат точките. Шегувам се разбира се. Истината е една - пчеларството е докарано до просешка тояга и никой не го е еня. Туй за опрашителите, за приказката на Айнщайн, е изтъркано вече. Всичко опира до финикийските знаци. В крайна сметка, който има повече пари и се стреми към безкрайното им множене, той командва парада.

jdrumev
14.04.2021, 21:55
Калински набарах го у Фейсу:laughing:

kuline
14.04.2021, 22:14
Калински набарах го у Фейсу:laughing:

Видях. Ама се чудя защо се крие от форумите тоя дрът пергиш.

valaz
15.04.2021, 05:05
Знаех си аз : не си инженер, доктор сиии.:bigsmile:

По професия съм инженер, а медицината и пчеларството са ми хоби.

зуница
15.04.2021, 10:33
Видях. Ама се чудя защо се крие от форумите тоя дрът пергиш.
Уплашил съм го! ;)

Трендафил Дончев
03.05.2021, 12:45
В момента съм на пчелина и разформировам измрелите кошери. Чудя се къде да събирам голямото количество пити, а в момента пръскача пръска някъде около мен и не се диша. Часа е 13 30. А аз псувам. Кой обаче да псувам? Платформата на един луд или безхаберието на управниците в БАБХ, които за пореден път не разбраха, че проблемите в пчеларството са в пръскачите, пръскащи когато им скимне/дойде на ума/. Как да му не е....м......?

jdrumev
03.05.2021, 12:50
В момента съм на пчелина и разформировам измрелите кошери. Чудя се къде да събирам голямото количество пити, а в момента пръскача пръска някъде около мен и не се диша. Часа е 13 30. А аз псувам. Кой обаче да псувам? Платформата на един луд или безхаберието на управниците в БАБХ, които за пореден път не разбраха, че проблемите в пчеларството са в пръскачите, пръскащи когато им скимне/дойде на ума/. Как да му не е....м......?


Звъни на 112 беер и после на 112.Ако неможеш да дишаш поискай линейка....Не се шегувам

Трендафил Дончев
03.05.2021, 16:09
Звъни на 112 беер и после на 112.Ако неможеш да дишаш поискай линейка....Не се шегувам

Вече съм звъннал на арменския поп и чакам за резултат. ;) Вероятността той да влезе в положение е по - вероятна отколкото БАБХ.

бат тянко
03.05.2021, 16:26
Вече съм звъннал на арменския поп и чакам за резултат. ;) Вероятността той да влезе в положение е по - вероятна отколкото БАБХ.

Как ще съхраниш изградените рамки? Аз една част ги напръсках с Б401. Другите направих на комин, както ми е казвал Калинчо. Ама това постоянно наливане на мравчена не ме кефи?

jdrumev
03.05.2021, 16:41
Как ще съхраниш изградените рамки? Аз една част ги напръсках с Б401. Другите направих на комин, както ми е казвал Калинчо. Ама това постоянно наливане на мравчена не ме кефи?


С Б401 точно 3 месеца ги пазиш.С мравчената може да изядеш дървото.;)

Трендафил Дончев
03.05.2021, 19:40
Как ще съхраниш изградените рамки? Аз една част ги напръсках с Б401. Другите направих на комин, както ми е казвал Калинчо. Ама това постоянно наливане на мравчена не ме кефи?

Аз още не съм оправил предните, а следващите ме затрупват. Накрая ще пусна молеца да се разиграе или малко бензинец и ... Майната им на пчелите, на пръскачите, апостолите..... и на БАБХ. Че Дон Кихот л...а да яде пред хилядите пчелари, които с години се борят с вятърни мелници, мислейки си, че някой ден ще изгрее Слънце и на тяхната улица. Е, няма да изгрее.

delisimo
04.05.2021, 06:31
Жалко само за положения труд досега от теб и за нанесените щети.
Ако си регистриран в платформата за пръсканията би ли споделил каква култура са пръскали, с какво активно вещество, колко декара и дали е имало силен вятър по това време.

Трендафил Дончев
04.05.2021, 09:16
Жалко само за положения труд досега от теб и за нанесените щети.
Ако си регистриран в платформата за пръсканията би ли споделил каква култура са пръскали, с какво активно вещество, колко декара и дали е имало силен вятър по това време.
Рози пръскат. Лек вятър имаше в посока пчелина, а веществото ще го видим какво е след ден два. Жалко, че розите не са като житото.

Ивайло_Иванов
21.05.2021, 15:10
Като стана дума за съхранение на пити да споделя моят опит. Аз от години си свалям магазините есен и при зазимяването вадя от кошерите празните пити. Имам 6 бр. 200 литрови железни варели с капаци и обръчи и още 6 бр. 250 литрови пластмасови бидони които съм изрязал от едната страна - с две думи без капак и ги съхранявам в тях с изсушен лавандулов цвят. Технологията е проста и ефтина на дъното грабвам една стиска от цвета със дръжките както е и питите ги редя плътно една до друга, на всеки ред поръсвам още малко цвят и накрая слагам капака, стягам обръча. При пластмасовите реденето е същото само че вместо капак ги завивам с два пласта найлон и стягам с широкото тиксо. В един железен бидон се събират 78 магазинни пити или 35-40 дадан блатови пити - зависи от подредбата. До сега от лавандулата молец не съм имал а като ги зареждам пролетта по кошерите от миризмата на лавандула пчелите моментално се настаняват по питите. Преди го правех същото но вместо с лавандула използвах орехова шума, ефекта е значително по слаб относно защитата от молци и виждах голям проблем пролетта с тежката орехова миризма - пчелите в продължение на седмица и отгоре не припарваха на тези пити.
Дано съм бил полезен с инфото.

зуница
28.05.2021, 15:08
Остап Бендер: Спасението на давещите се е дело на самите давещи се.
https://agri.bg/novini/pchelite
А да ни е честит новия министър. "Със стари ку..и нов бърдак не става!"