PDA

Виж пълната версия : МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ОТНОСНО ЗАПЪЛВАНЕ КОРПУС С ВО



balkan250cc
13.11.2011, 02:28
Здравейте Колеги.Начинаещ сам все още.Имам 4-ри ДБ семейства и още 10 празни кошера ЛР със по 3 корпуса,дълбоко дъно и са комплектовани с ВО.На пролет един приятел ще ми даде по 3-4 рамки ЛР с пчелите.Та въпроса ми е как да постъпя.Дали мога да си създам майки от ДБ семейства и как най лесно да стане това или да ги оствя сами да си напрявят майки.И ще могат ли пчелите до края на сезона да си изградят 2-та корпуса ВО.

Благодаря предварително!

buci59
13.11.2011, 08:57
Добре дошъл ,balkan250cc.Ти си още съвсем в началото и много неща още не са ти ясни,затова си дошъл на точното място,където ще намериш много колеги,с огромен опит и знания.Тук ще намериш това,което търсиш,стига да го искаш по правилния начин.
Сега по твоя първи въпрос.Разбирам,че с времето искаш да си заселиш ЛР кошерите,които имаш.Най-лесно и бързо става,ако си закупиш отводки,но имай впредвид,че лицензираните производители ги дават много скъпо,а и го правят късно-чак в края на юни.Ако можеш да си намериш отводки от наш колега,ще е по-добре по обясними вече причини.
За да ти гради с-то основи,трябва обаче,освен външните условия,с-то да има и майка,иначе не става.Това,че приятелят ти ще ти даде 3-4 рамки с пчели е добре,но без майка е все едно твоят balkan250cc да го купиш със спукани гуми.Затова,така си подготви нещата,че с взимането на тези рамки с пчели,което си е чиста отводка,да и предоставиш и оплодена майка.Така,с приемането на майката,с-то ще си влезе в ритъм и с първите условия в природата,ще разширяваш с ВО и караш така до запълване на корпуса.Ако чакаш,обаче те сами да си създадат майка,ги обричаш и няма да получиш това,към което се стремиш.Успех.

balkan250cc
13.11.2011, 18:25
Значи до тук разбраното е да започвам да събирам по някой лев, за да мога до пролета да събера пари и да закупя майки за семействата.А закупените майки на същия ден ли трябва да се предадат в смисал могат ли да останат няколко дни в клетката.И все пак си мисля че от ДБ-семейства мога да произведа маточници и да ги предам.Не ми е много ясно все още как да го направя но се надявам с ваша помощ да успея.Благодаря!

buci59
13.11.2011, 19:19
Майката можеш да я предадеш веднага след закупуването,стига отводката да е била поне 24 часа без такава.Колкото майката по-бързо се освободи от клетката е по-добре.

balkan250cc
13.11.2011, 19:44
А ако закъснея с предаването ще заложат свещеви маточници нали или пине аз така си мисля.В това не съм сигурен дали ще мога да взема рамките с пчели точно 1 ден преди да престигнат майките и се страхувам при предаването да не я убият.Пиша това само на теоритични познания никога до сега не сам предавал майка и за това незнам какво ще стане.

buci59
13.11.2011, 21:08
Дори и да заложат свищеви маточници,не е проблем,изчистваш ги и си готов.Но е още рано за да се концентрираш само по този въпрос,има време до пролетта и ще ти помогнем,ако имаш проблеми.През това време,вземи и прочети доста неща от книгите,и най-вече от тук,форума,където си попаднал.

Ангел Йосифов
14.11.2011, 08:57
Според мен дори е добре да заложат свищеви маточници след което да се унищожат.След като им се отнеме въжможноста да избират(на пчелите),по лесно ще приемат майките.

Daniel
13.04.2012, 11:44
Колеги , искам да попитам нещо! Работя с ЛР10 и магазини от ДБ10 , ако е вярно това , че за да ми изградят магазинни пити мога да направя схемата 1 изградена и 1 основа и така да ги редувам без качване на други пити с пчели в магазина, ще е грешно ли да искам да изградя корпус с пити по същата схема без да си играя със системата първа и 10-та рамка и 4-та и 6-та ? дано да съм задал въпроса правилно!! Благодаря предварително!! и искам да добавя , че преди една седмица бях сложил една основа за градеж до пилото и я изградиха за три дена, но имам един кошер "кучето" му викам ( много лош) и ме е страх от него sadsmile; и затова предпочитам този метод , ако е правилен разбира се...

Ангел Йосифов
13.04.2012, 18:07
Може.За предпочитане е предварително да напръскаш рамките със сироп.

Daniel
14.04.2012, 07:47
Благодаря за отговора. Да напръскани са със сироп , притесняваме , че долу не е напълнено от до със пило , но да се надяваме да работят и горе.

Димитър Бонев
14.04.2012, 10:30
Разширяването е тънък процес. Трябва да се внимава да стане нито много рано, нито много късно. Особено, когато ще слагаш и пити за градеж. Аз за сега бих се въздържал да слагам толкова много основи, освен ако не тръгне някаква силна паша. Първо пчелите, младите още не са чак толкова много, второ приноса на нектар от природата е много малък. Поставянето на толкова основи означава наливане на храна и то достатъчно. Нито повече, нито по-малко. Бих те посъветвал следното. След като имаш поне 5 изградени основи направи следното Разпредели наличните пити примерно по 8 и сложи преградни дъски като в двата корпуса, като сложиш по една основа от двете страни на пилото. После след като ги изградят сложи останалите основи пак по същия начин. По-добре малко повече труд, отколкото труд на вятъра. А за "кучето" бих те посъветвал в първия удобен случай смени майката. Знам за какво става въпрос и аз имах преди години един такъв звяр. Много мед даваше, но поне 20 жила отнасях не при отваряне само като минех покрай него. Там му сложи корпус както си решил, пък каквото стане. Но смени майката и до месец ще се укроти.

Ангел Йосифов
14.04.2012, 15:11
Благодаря за отговора. Да напръскани са със сироп , притесняваме , че долу не е напълнено от до със пило , но да се надяваме да работят и горе.

Ако те притеснява,че семейството не е достатъчно силно постави найлон между плодника и магазина,като оставиш 3-4см в предната част проход за пчелите и не бърникаш кошера поне 20 дена.Но ти май вече си сложил магазина wink;

Daniel
14.04.2012, 16:45
Да сложих го и как ще си поправя грешката незнам.......може би вторник, сряда да направя както казва donboneti , пък на "кучето" само найлона , че ходя и на работа , а той ме прави "красив"..:)

Ангел Йосифов
14.04.2012, 18:13
Не разбутвай гнездата.Но както си решиш.

Daniel
14.04.2012, 18:18
Само найлона ли и да не ги ровя , те ще могат да стигат до хранилката , нали?

Ангел Йосифов
15.04.2012, 14:08
Ако черешата при теб цъфти или е пецъфтяла оставиги така.Или сутрин около 8ч-8,30ч от който кошер не излитат пчели на него постави найлон.

Daniel
15.04.2012, 18:17
Ако черешата при теб цъфти или е пецъфтяла оставиги така.Или сутрин около 8ч-8,30ч от който кошер не излитат пчели на него постави найлон. Благодаря за отговора !! Ще проверя за черешата ( РУСЕ) , ще видим кой не лети!!...Отново Благодаря за отзивчивостта Ви!!

Владимир Владимиров-Влад
06.05.2012, 21:49
Имам няколко миналогодишни отводки ДБ 12. В момента най силната изпълни 10 рамки в плодника, а останалите са на по 7-8 /пило, прашец, нектар/ Храня ги с по малко сироп почти всеки ден. Нямам нито една изградена магазинна пита.Акацията тук ще цъфне след около десетина дни както вървят нещата. Не мисля да ги развивам до 12 рамки, а да ги оставя на 10 с преградна дъска. Струва ми се че така ще ми бъде по-лесно за прегледи и работа. Ще ми се около цъфтежа на акацията да сложа магазините с ВО. Направо всички ли основи, или как? Нямам изградени магазинни за да ги редувам. Как е по-добре за пчеличките ? Аз мога и всеки ден да ги отварям ако трябва. И как да ги накарам да се качат "горе" за да градят празните основи ?

Ангел Йосифов
07.05.2012, 07:21
Когато разширявам от единия край на пилото слагам плодникова рамка с ВО,а от другия край магазинна с ВО,която служи и за строителна рамка.Определено,нее добра идея да ги отваряш всеки ден. Все едно да ти правят операция всеки ден.Най добре според мен е да не ги пускаш на паша всичките кошери-само ще загубиш.От слабите семейства вземи пило и допълни поне до десет по силните и веднага постави магазините с во.,като предварително напръскаш основите със сироп.Непосредственно преди акацията погледни дали основите са изградени.Ако са изградени взимаш втори магазин с во.и половината изградени от първия ,като ги подреждаш през една .Така и в двата магазина ще имаш изградени и неизградени.Два-три дена след започване на пашата около обяд измести слабите семейства встрани за да може летящата пчела да подсили силните.След акацията взимаш по две рамки пило от силните,като на тяхно място поставиш во.,и подсилваш слабите.

bobmastar
07.05.2012, 09:20
Колега алексей много работа и неясен резултат, трудно за такова време,- семейство гради два магазина.
Моето предложение е да размени местата на слабите със силните семейства по обяд, като спазва правилото разменените кошери да са с еднакъв цвят и след седмица на всички магазин с основи напръскани със сироп, като задължително вдигам две плодникови пити с пило през магазина, като между тях да има две основи. Пчелите се качват веднага в магазина, а плодниковите рамки стават и санитарни. Ефекта е поразителен,ако всичко стане както трябва изравняваш силата на семействата и вадиш мед от почти всички.

Ангел Йосифов
07.05.2012, 13:51
Слабото семейство и с крик неможеш да го вдигнеш камо ли да изгради магазин за 10 дни.Затова препоръчах да се подсилят средните от слабите за да станат силни и да работят.Винаги в началото на цъфтежа на овошките слагам на силните семейства магазин с во.Като го изградят със втория магазин постъпвам както съм го описал горе.А като започне пашата слагам трети магазин само с изградени рамки.Никога до сега не съм се съобразявал какъв е цвета на кошера.

Владимир Владимиров-Влад
07.05.2012, 22:15
Колега алексей много работа и неясен резултат, трудно за такова време,- семейство гради два магазина.
Моето предложение е да размени местата на слабите със силните семейства по обяд, като спазва правилото разменените кошери да са с еднакъв цвят и след седмица на всички магазин с основи напръскани със сироп, като задължително вдигам две плодникови пити с пило през магазина, като между тях да има две основи. Пчелите се качват веднага в магазина, а плодниковите рамки стават и санитарни. Ефекта е поразителен,ако всичко стане както трябва изравняваш силата на семействата и вадиш мед от почти всички.Ще го направя така, или почти. И после ще споделя резултата.