PDA

Виж пълната версия : Определяне на възрастта на пчелата майка и какви са промените в размера?



todorrodot
16.03.2017, 10:49
Здравейте!
Искам да знам как да определя на колко години е НЕ маркирана майка и имали промени в нейния размера с остаряването или в зависимост от годишните сезони?
Благодаря ви предварително.

Христо Димитров
16.03.2017, 19:08
Здравейте!
Искам да знам как да определя на колко години е НЕ маркирана майка и имали промени в нейния размера с остаряването или в зависимост от годишните сезони?
Благодаря ви предварително.


Здравей,колега!

Това е лично мое мнение за няколко белеза, по които аз съдя,че една майка е на повече от два сезона(демек стара) : майката е с лъскава задна част(износена от много снасяне на яйца),майката се движи много бавно по питите и се "ослушва",майката е с по-тъмна окраска,майката е с леко "опърпани" криле,малко по-дребна от обикновено.Най-сигурния белег е "неплътното" и с повече дупки пило!

А ето и няколко признака,по които аз съдя,че една майка е по-млада(един или два сезона): мъхеста задна част ,младата майка е доста активна и пъргава по питите,нейното пило е по-плътно(това не е гаранция,защото може да е млада и не толкова качествена),младата майка е по-едра и т.н.

Като пчелар с малко опит много често съм се чудел за възрастта на пчелните ми майки, но с времето се научих да ги познавам.Най-сигурния начин е да ги бележиш!

Бях доста обстоятелствен,но и аз като теб колега много съм се чудил в предходните ми прегледи на кошерите и за възрастта на майката.Надявам се да съм помогнал поне малко да разпознаваш млада от по-стара майка.

Успех!

todorrodot
22.03.2017, 08:45
Благодаря ти много за отговора и ти пожелавам успешна пчеларска година и здраве.

Георги Куров
24.06.2017, 21:31
Неоплодена майка, на 4 дни след излюпването успешно е намерила търтиевото сборище и се е чифтосала, отзад са чарковете на търтея или така наречения брачен шлейф.

Rado76
25.06.2017, 05:04
Сега ако има някой да сложи снимка и на 2-3 годишна майка,като тази на горната снимка във близък план да се видят разликите ще е супер.Колко ясно се вижда на снимката мъхестата задна част за което пише колегата,крилата и какви са големи:)

Колега много космати твоите работнички няма ли някой ваучер за кола маска на промоция да им дадеш:))))

Георги Куров
25.06.2017, 21:00
Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска, пчелите са и подготвили 2 маточника за смяната и. Криле и крака са здрави, но вече е излъскана, хитина е износен, има изкривяване на задницата, личи си как единия и пръстен е по-широк от другите.

kuline
25.06.2017, 21:14
Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска, пчелите са и подготвили 2 маточника за смяната и. Криле и крака са здрави, но вече е излъскана, хитина е износен, има изкривяване на задницата, личи си как единия и пръстен е по-широк от другите.

Уникално! А следиш ли и имаш ли наблюдение, как се представят нейни наследнички?

ch.atanasov
25.06.2017, 21:25
Това е майка оплодена 2012 г. вече работи шести сезон, на шест пити пило е като тази на снимката, от дъска до дъска....

Истина ?? Че тя по-млада ( изглежда )от моите 2017г.:bigsmile:

Георги Куров
25.06.2017, 21:42
Уникално! А следиш ли и имаш ли наблюдение, как се представят нейни наследнички?

От 2016 имам две дъщери от нея. Едната е по-слаба от майка си, другата е като нея. От предните години имам записки, не помня линиите.

Георги Куров
25.06.2017, 21:50
Истина ?? Че тя по-млада ( изглежда )от моите 2017г.:bigsmile:
Аз оплождам майките си дирекно в отводка с две или три пити люпещо се пило, така се получава качество. Майката е излюпена в клетка, огледана и одобрена, тогава се придава в отводката. С един чарпак пчели се отглеждат майки за продажба, срок на употреба един сезон.

ch.atanasov
25.06.2017, 21:55
Аз оплождам майките си дирекно в отводка с две или три пити люпещо се пило, така се получава качество. Майката е излюпена в клетка, огледана и одобрена, тогава се придава в отводката. С един чарпак пчели се отглеждат майки за продажба, срок на употреба един сезон.

Не искам да те засегна, но откъде си сигурен, че е от 2012г. и не е сменена (самосмяна). Не са белязани на снимките.

Георги Куров
25.06.2017, 22:01
Не искам да те засегна, но откъде си сигурен, че е от 2012г. и не е сменена (самосмяна). Не са белязани на снимките.

Майки които са показали качество не ги сменям и прегледите са контролни през целия сезон. Няма как да пропусна самосмяна на такава контролирана майка. Специално тази никога не е залагала роеви маточници, сега и са първите заложени маточници.

ch.atanasov
25.06.2017, 22:15
Майки които са показали качество не ги сменям и прегледите са контролни през целия сезон. Няма как да пропусна самосмяна на такава контролирана майка. Специално тази никога не е залагала роеви маточници, сега и са първите заложени маточници.

Наистина уникално. Моите, ако не ги сменят ( режа крила и задна лапа) на третата година, на следващата пролет -издъхват. По цялостта на крилата, разбирам, че е нова.

zayo
25.06.2017, 22:17
Добре изглежда за възрастта си, а и не само- издължена с остро дупе, необъсана, със запазени криле, добро осеменявене...
Моите на третата или пролетта на четвъртата година, клекат. Затова не ги чакам много, много. Единици са тези които заслужават да останат на трета или началото на четвърта година. Преди 14 дни смених 11 от най-лошо представяващите се. До дни ще има още 15-16 оплодени...Която изклапче си отива...

kuline
25.06.2017, 22:21
Добре изглежда за възрастта си, а и не само- издължена с остро дупе, необъсана, със запазени криле, добро осеменявене...

Резервата североизток е най-благоприятен за пчелите. ;)

Гогол
25.06.2017, 22:23
Майки които са показали качество не ги сменям и прегледите са контролни през целия сезон. Няма как да пропусна самосмяна на такава контролирана майка. Специално тази никога не е залагала роеви маточници, сега и са първите заложени маточници.

И аз така си мислех за 2 мои фаворитки.Някъде колега беше писал''Неведоми са пътищата Господни''.

Георги Куров
26.06.2017, 21:26
Днес снимах майка и дъщеря, работят заедно в кошера, след успешна самосмяна. Майката е оплодена 2013г. Щафетата успешно е предадена на следващото поколение, пило на 7 рамки от дъска до дъска. Тази година има добив 9кг. рапица и 14кг. акация, надявам се от основната паша още 25-30 кг.

Георги Куров
26.06.2017, 22:01
Резервата североизток е най-благоприятен за пчелите. ;)

Най-добрите почвено-климатични условия за пчеларство в България са в пространството което се заключва от линията Русе-Силистра-Добрич-Шумен-Търговище-Разград-Русе. Това е било установено по времето на соца, когато пчеларството е било държавна политика и пчелините са били държавна собственост, по резултатите им.

Юрий Цветков
27.06.2017, 08:27
Най-добрите почвено-климатични условия за пчеларство в България са в пространството което се заключва от линията Русе-Силистра-Добрич-Шумен-Търговище-Разград-Русе. Това е било установено по времето на соца, когато пчеларството е било държавна политика и пчелините са били държавна собственост, по резултатите им.
Това е вярно, но не само. Не забравяй цялото поречие на Дунав и околноста около него. Не случайно една доста обширна област е наречена Златия, а част от нея МЕДковско поле. И това е много преди социализма.

gonzo79
01.07.2017, 11:35
Днес снимах майка и дъщеря, работят заедно в кошера, след успешна самосмяна. Майката е оплодена 2013г. Щафетата успешно е предадена на следващото поколение, пило на 7 рамки от дъска до дъска. Тази година има добив 9кг. рапица и 14кг. акация, надявам се от основната паша още 25-30 кг.


По интернета гледах един клип с един пчелар когото питат за майките как ги подбира и там той обеснява че едно от нещата което гледа е цвета на майката колкото е по тъмен толкова е било по добре .
Имате ли такова наблудение от вашите майки?

Георги Куров
01.07.2017, 12:39
По интернета гледах един клип с един пчелар когото питат за майките как ги подбира и там той обеснява че едно от нещата което гледа е цвета на майката колкото е по тъмен толкова е било по добре .
Имате ли такова наблудение от вашите майки?
Това е така и се търси черния цвят за да се избегнат жълтите мелези на италианката. Освен майката се гледа и какви са и пчелите, трябва да са сиво-черни. Тези сиво-черни пчели на мен ми вършат по-добра работа от жълтите боклуци.

solaris60
01.07.2017, 13:06
По интернета гледах един клип с един пчелар когото питат за майките как ги подбира и там той обеснява че едно от нещата което гледа е цвета на майката колкото е по тъмен толкова е било по добре .
Имате ли такова наблудение от вашите майки?

Този е толкова и пчелар. Все едно да питаш кой човек е по - добър по цвета и да ти кажат, че по - тъмния цвят е по - добър. ;)

zayo
01.07.2017, 13:56
Този е толкова и пчелар. Все едно да питаш кой човек е по - добър по цвета и да ти кажат, че по - тъмния цвят е по - добър. ;)

Еми това си е така, ако не вярваш питай хелзинския комитет ;)

Nik_m
02.07.2017, 21:21
Тези майки изглеждат перфектно, аз не бих и дал повече от месец. Имат си още мъх като бебета :)
Значи много трудно може да се определи възрастта.

jdrumev
02.07.2017, 21:59
Тези майки изглеждат перфектно, аз не бих и дал повече от месец. Имат си още мъх като бебета :)
Значи много трудно може да се определи възраста.



На Куров ли за майката казваш

Nik_m
03.07.2017, 06:42
На Куров ли за майката казваш
Да за неговите.