PDA

Виж пълната версия : РАЗПОЛОЖЕНИЕ И ГОЛЕМИНА НА ПЧЕЛИНА



Пламен Керчев
08.11.2011, 17:03
Здравейте.
Двоумя се как да разположа кошерите в пчелина. Първо да поясня, че мястото ми е ограничено, около 0,5 дка. и търся оптималният вариант. Доста се рових из нета и това което се препоръчва е груповото разположение, но пък в практиката е точно обратното и най масово схемата е през определено разстояние кошер от кошер и съответно ред от ред.Примерно 2 на 3 но аз не разполагам с толкова място. При разположение 2 по 2 се пести място и като, че ли е по добрият вариант, макар че там си ограничен при обслужването.
Какво бихте ми препоръчали.Ако е групово, как точно. 2 по 2 при каква схема или пък по единично.

buci59
08.11.2011, 18:09
Моите кошери са по двойки,и мнението ми е,че така е по-добре.Имаш по-голяма възможност за боравене,както и по-голяма свобода при манипулациите със семействата.Като се има в предвид,че мястото ти е ограничено,този начин е за препоръчване.

Танаси
08.11.2011, 20:21
моите са по 2 на палет, може в редици или както искаш. аз ги нареждам спрямо наличната сянка.

scutellator
08.11.2011, 23:15
Ако мястото ти го позволява (защитено от вятъра и с не голям наклон) оптималния вариант за да сведеш до минимум налитането е в групи по 4, като всеки кошер е ориентиран в различна посока ( не се притеснявай че ще им стане нещо като не са обърнати всички на юг, дори ако са насочени на север, при положение че са защитени от вятър, зимуването е много по-сигурно), а групите са разположени шахматно.
Много зависи и колко кошера възнамеряваш да поставиш на едно място - колкото повече, толкова по-големи проблеми с налитането. При 20-30-40 кошера разположени по този начин ( разстоянието от група до група е 3-4 метра или повече по преценка , т.е да може да влиза кола в реда) няма да имаш проблеми, но при повече - ще има някои налетяни кошери ( но не в същата степен както когато всички са обърнати в една посока).

Пламен Керчев
09.11.2011, 15:33
А какво ще кажете за тези начини на редене.
http://s8.postimage.org/fnjigxj9t/image.jpg (http://postimage.org/image/fnjigxj9t/) http://s8.postimage.org/swsu3aimp/image.jpg (http://postimage.org/image/swsu3aimp/)

scutellator
09.11.2011, 16:06
Различната посока е нещото, което "вкарва вълка в кошарата", не толкова подредбата, различните видове ориентири, цветове и т.н. Дори и да си спазил всички препоръки и по всичко изглежда че си предотвратил налитането и всичко е наред... идва моментът на пашата... Част от пчелите ПРОСТО ОБИЧАТ да влизат в първия кошер който им се изпречи по пътя към дома. Пък когато духа и вятър или наближава буря просто стой и гледай.

valeriboikov
27.09.2012, 10:50
Рентабилно ли е пчелина да бъде с повече от 100 кошера

Пламен Ганев
27.09.2012, 11:20
Определено е нерантабилно да са по-малко от 100!Ако района е силен и 300 да са,няма значение!

valeriboikov
27.09.2012, 15:21
Благодаря за отговора да не се притеснявам.Бях чул от стари пчелари ,че повече от 100броя не е рентабилно.

syzi
28.09.2012, 07:09
Рентабилността зависи и от кошерите,които са в района общо, и от пашата,която имаш.

scutellator
28.09.2012, 09:14
Определено е нерантабилно да са по-малко от 100!Ако района е силен и 300 да са,няма значение!

По принцип колкото по-малко кошери има на едно място - по-добре. По-малки проблеми с вароатозата, и болестите като цяло и тяхното разпространение от един кошер на друг, по-малко налитане и т.н. .
Малките пчелини имат значение не толкова за оползотворяване на главните паши, колкото за поддържащите. Намалява се конкуренцията между семействата, при недостиг на ресурси. Въпреки всичко, е наложила се практика в много страни ( Канада, Нова Зеландия, Скандинавските страни и др.) по време на главната паша кошерите са са групирани в микро пчелини от 10-12 до 20 и няколко кошера, с 2-3 км между пчелините. За пореден път ще сложа този линк за тези които още не са го виждали http://beeman.se/index-f.html . Та колко кошера има на едно място ? ( ако се поразровите, ще научите)?

Аз лично предпочитам пчелини от до 24 кошера ( включително и поради чисто операционни причини). Групирани са по 4, 3 или 2 кошера в група, като всеки е с различна посока ( обикновено в четирите посоки) , с разтояние 3-4 и повече метра от група до група. Посоката на кошера няма никакво значение стига мястото да е добре защитено от ветрове. Това е най-ефективния вариант за намаляване на налитането ( няма как да се предостврати напълно, освен да има по 1 кошер на пчелин ). Цвета на кошера няма голямо значение при борбата с налитането, особенно по време на паша.

jordanov
28.09.2012, 11:49
valeriboikov, дали едно предприятие е рентабилно знае само чорбаджията му. Другото са приказки по принцип. Чети ако искаш
http://www.bg-ikonomika.com/2010/11/41_22.html

scutellator, благодаря за линка, не бях го виждал. Много ми харесаха снимките от Индия, но най-много снимката с цистерната на ремаркето. Въпрос към теб, извън темата - твоите до каква височина стигат? Извинявам се ако си написал някъде, а аз съм го пропуснал. Благодаря.

Пламен Ганев
28.09.2012, 12:47
Колега scutellator,никой не говори за 10 и 20 кошера!Там каква рентабилност търсиш и за каква потдържаща паша пишеш?Важни са главните паши от които се пълнят тенекиите.Най-добрата ориентация е на изток или юг,или югоизток.Цвета на кошера също има огромно значение!Научи ги тия неща колега,те с ровене в интернет не се учат!

HINAP
28.09.2012, 13:58
За ориентацията съм напълно съгласен с колегата,но за цвета според мен няма никакво значение.Хубаво е пчелите да излитат на изток или юг,но ако сте практикували подвижно не винаги става това,защото фургона с кошерите го поставяш винаги на място удобно за извличане и то без излишни маневри/да не говорим след дъжд и в кал/.Сигурно като са с еднаква боя и близо един до друг няма налитане/и какво от това,та нали пчелите идват в моя фургон/На следващия курс пчелата по принцип се връща от там от където е излетяла сутринта.Е стават грешки,но те са в рамките на допустимото.Наистина някои кошери леко се подсилват,особено тези които са по близо към пашата.При следващата паша всичко си идва на място,защото обикновено е от обратната на пчелина посока/говоря за постоянен пчелин/Пчелите много рядко не се прибират в своя кошер при последен курс.Аз все още не съм станал пчелар с голям капацитет,макар че работя с пчели от 1977 година и пчелина ми е с 40 до 50 кошера.Интересно ми е как някои колеги имат голямо самочувствие.Е, няма лошо,стига да има покритие.Участвам във форума единствено защото по младите имат новаторски идеи и ми е интересно да ги споделя с тях.Уча се от всички във форума и рядко давам съвет,защото много неща са относителни, не може всичко да е щампа и да се действа по един и същи начин.

Пламен Ганев
28.09.2012, 15:25
Цвета е особенно важен най-вече за ориентация при оплождането на майките.

HINAP
28.09.2012, 16:50
Това за майките е вярно,но предполагам,че повечето колеги ползват оплодни сандъчета или нуклеуси и чак когато майките пронесат ги придават в основните си семейства.Наистина оплодните сандъчета са отделени от основните на по голямо разстояние и макар да са с различни цветове пак стават грешки.Хубаво е да са с различни цветове,за добра ориентация на майките особено когато има самосмяна и не се ползва нуклеус.Но мисля,че за пчелите не е от голямо значение.Все пак всеки си решава как да ги боядиса.

scutellator
28.09.2012, 22:12
Колега scutellator,никой не говори за 10 и 20 кошера!Там каква рентабилност търсиш и за каква потдържаща паша пишеш?Важни са главните паши от които се пълнят тенекиите.Най-добрата ориентация е на изток или юг,или югоизток.Цвета на кошера също има огромно значение!Научи ги тия неща колега,те с ровене в интернет не се учат!

Между това място с 10 хил кошера
http://s7.postimage.org/o3ibjhx6f/10000_hives_in_Turkish_pine_forest.jpg (http://postimage.org/image/o3ibjhx6f/)

и хълмовете в Нова Зеландия, където 3-4 хил кошера са пръснати на пчелини от по 10 кошера има ОГРОМНА разлика....... просто исках да покажа двата ексремума.

Рентабилност? Нека го кажа така - при всички тези свободни пространства в бг, да се блъскате на едно място с още 2- 5 пчелари като идиоти (каквато всъщност пракика и има в бг) е все едно в една обширна по територии държава, в която единственото занимание е земеделие, всички хора без изключение да се набутат да живеят в един голям мегаполис. Ето това е рентабилност.
Ако разпръсването (като противовес на концентрирането) на кошерите за дадена площ, необходима от опрашване, е закон при правилното извършване на подобна дейност, то защо тя да звучи абсурдно, ако бъде приложена при медодобива.
Поддържащите паши на първо място дават на пчелите така необходимия им разнообразен прашец. Освен това те са тези които правят пчелите в кошера и го подпомагат за краткия момент на обилно нектароотделяне. Когато дойде главната паша и нямаш достатъчно пчели.....
Поддържащата паша е нещо което няма как да бъде заменено (или поне все още не е измислен ефективен заместител ) от стимулативно подхранване, белтъчни заместители и всякакви други суплементи.

По време на главната паша - учените са установили че пчелите могат да летят на повече от 7 км. Но няма ли да е по-добре ако не им се налага при търсенето на храна да ходят на повече от 800м?


Цвета е особенно важен най-вече за ориентация при оплождането на майките.


Всичките ми нуклеуси са в един цвят (както и кошерите) - бял. Никога не ми се е налагало да се оплаквам от "пчелояди". При правилна подредба на нуклеусите успешно завърналите се майки до 20 -30 % в повече ( до 95 %) , отколкото тези с предимно цветови ориентири. Който си мисли че цвета е фактор - нека пробва с италианките - 50% успеваемост е равносилна на постижение ( личен опит).


Въпрос към теб, извън темата - твоите до каква височина стигат?


Въпросът е леко подвеждащ (или по- скоро отговорът би бил, понеже няма от къде да знаеш какви са условията, където са ми пчелите )
Ще ти отговоря така - за южна България смятам че е най-подходящо на 5 корпуса - 2 за пило, 2 за мед и 1 за всеки случай, като по-силните са ми стигали до 6.

Spens
28.09.2012, 22:42
Всичките ми нуклеуси са в един цвят (както и кошерите) - бял. Никога не ми се е налагало да се оплаквам от "пчелояди".
Skutellator-не дърпай дявола ..за опашката.... judge; Вероятно и идея си нямаш за това зло.

Пламен Ганев
28.09.2012, 22:57
На колко корпуса стигат?Много относително колега!Ако моите разбирания за покритие на пчели са едни,твоите могат да са други!За липата силните ЛР се вдигат на 4 корпуса като се има в предвид,че от всяко силно с-во е дръпната отводка май месец,но масата от с-та са на 3.Фарарите стигат до 5-6 най коравите,но но масата са на 4-5.
На 6 корпуса ЛР може с две майки!В противен случай ги трупаш просто ей така да си направиш фелацио на окото,но първите 3 корпуса са абсолютно кухи.Не ми казвай че не е така,защото съм доказвал на колеги които обичат да ги гледат високи,че съм прав!
За потдържащите паши,айде ти гледай да имаш такива,аз искам да имам силни главни/каквито си имам де/
Казваш всичките ми нуклеуси!Колко са всъщност???

jordanov
29.09.2012, 10:02
Другари, извинете ама излизаме от темата, дайте да спазваме правилата на играта.

Скутелатор, за височината те питах, щото гледах внимателно снимките от Швеция и знам че често подаваш любопитни идеи, та затова. Напълно съм съгласен с теб за покритието и се радвам че при мен си има хубава поддържаща паша, иначе сигурно нямаше и да имам пчели. За 5те корпуса също мисля че са оптимум за моя район в добра година, лошо че намбър файф ми идва малко височък като е на фул, ма то нямало пълно щастие, казват. Затова ги държа на 4 , пък внимавам повече.

Още веднъж призовавам да се придържаме към темите, че току виж изскочил пак някой странник от нощта да ни вика че сме лаладжии :D

FVCVS CAESAR
29.09.2012, 12:15
5 осем-рамкови корпуса съответстват на 4 десет-рамкови, т. е. при определeни условия 5=4, или:
5х8=40=4х10.

scutellator
29.09.2012, 18:45
Качествените италианки е АБСОЛЮТНО задължително да бъдат оставени с 2 корпуса за плодник, иначе го удрят на роене, поради липса на свободно място за снасяне. Точно затова и избягах от ДБ преди години - дори 12-ка често не е достатъчен. При тях съотношението плодник : отделение за мед при средна по сила паша е 1:1 ( първите 2 корпуса - за пило и следващите два - за мед и наи-отгоре корпус с основи, за всеки случай).
При Бъкфаст съотношението пило/мед е по-скоро 1:3, в полза на меда. Трябва да има повече пространство за складиране (въпреки че покритието пчели при тях на пръв поглед далеч не предполага че биха успели да напълнят повече от 1 корпус с мед). Нуждаят се от много корпуси за мед/магазини, най-вече защото ако се чака да запечатат, да се изценрофужи магазина и пак да се върне, то това би станало най-вероятно когато пашата свърши. Много шантава работа.

Италианките са напълно неподходящи за Гърция( или поне там където са моите).
Местните пчелари рядко ползват кошери на повече от 1 корпус ( става въпрос за стационарно), просто пчелите не могат да се развият за повече ( а тези които искат да правят много пило - умират от глад). Няма да кажа моите на колко корпуса са за да не бъде сметнато за реклама.


Нуклеуси -

Ами ако включа и стария инвентар който често ползвам за подобни цели цифрата може и да надхвърли 250, но в действителност една партида се състои от около 100-100 и няколко единици.
Пчелояди, както на всякъде, и при мен ги има стотици ( е, не са както при колегите от Кипър - по няколко десетки хиляди, е тогава вече се такова таковата на нуклеусите)

HINAP
29.09.2012, 21:09
Много точен анализ на колегата Скутелатор.Имах възможност да посетя пчелини в Крит и се учудих,че всичките бяха с Бък,а нямаше както предполагах италианки.Всички бяха многокорпусни.Наливаше се сироп като за световно.Хората не случайно използват тази порода защото пчелите от тази порода имат много големи възможности за преработка на сиропа.Наистина останах учуден и докрая не разбрах ако се оставят сами да се оправят какъв ще е ефекта.Но така пък разбрах защо нашия мед го ползват за подобрител.Само да вметна...там паша ВИНАГИ има и тя никога няма да свърши/Фидел Кастро работи за тях/Сещате се за какво иде реч.А колкото за разположение и боядисване на кошерите им не ми се говори.Не зная като всичките бяха едноцветни как се ориентират пчелите при положение,че бяха толкова много.То аз се обърквах.

N-2
29.09.2012, 23:04
Съвсем си е по темата.

Скутелатор, тези 250 нуклеуса предполагат още 250 - 500 семейства. Разпръснати на малки пчелини - голямо пътуване пада.
Толкова млад и толкова напорист и успешен!

scutellator
30.09.2012, 13:03
Нищо подобно, голяма част от майките никога не виждат бял свят. След като бъдат оценени в нуклеусите, само част от тях се допускат да застанат на чело на редовен кошер, където също се оценяват.

Нима тези които имат по 100 кошера на едно място, могат да свършат цялата работа в един ден с едно посещение? Аз съм преценил че това количество ми е достатъчно за един курс. Просто толкова мога за един предиобед/следобед без да си давам зор, а в жегата си почивам. Дали ще ходя на едно място два пъти или по един път на две места, транспортните разходи са ми почти еднакви.

В Крит (както и навсякъде другаде), не всичко е така както изглежда на пръв поглед. Проблема с вноса на български ( включително и "прекръстения" на български) мед е много по-дълбок. Дъмпинга в цената бързо превръща това с което си вадят хляба местните пчелари в губещ бизнес. Не бих се изразил точно с израза че "нашия мед го ползват за подобрител". По-скоро си чешем егото. Никой от (освен тези които внасят евтин мед от българия, печелейки милиони) не иска той да бъде закупуван на подобни ниски цени. Но вината си е изцяло наша, докато се богоговеем на разни индивиди провъзгласили се за месии, вместо да си отворим очите и най-малкото да им "бием по един шут", ще бъде така.

В Крит официално (нерегистрираните никой не ги знае колко са) се падат средно 26 кошера на кв.км. При толкова гъмжило, и по 5 и по 500 да ги сложиш на едно място, все тая. Тук вече трябва да се фокусира не толкова за повече мед от кошер, колкото за повече мед от единица площ (съответно по-ефективно използване на ресурсите и намаляване на разходите за подхранване от които се нуждае семейството за да оцелее) Разположението на кошерите "на хаос" е също високо ефективно (само дето заема по-голямо пространство) и е моят втори най-добър избор.

Пламен Ганев
30.09.2012, 13:06
Колега scutellator, може ли да видим снимки на тези 250 нуклеуса!

scutellator
30.09.2012, 13:18
НЕ

Пламен Ганев
30.09.2012, 13:42
Ахаа,ясно!

Nik_m
12.04.2013, 18:17
Ако ги групирам по двойки през 50см. и единия гледа на Юг а другия на Изток, на какво разстояние да са групите?
Ако ги сложа на 2 метра в реда и 3 метра ред от ред дали ще е малко разстоянието.
Искам да се хванат на малко разстояние защото ще и правя ограда да ги пази от вятъра а е доста скъпа.

medved68
12.04.2013, 21:47
НЕ
Що бре аланкоолу?

Mateev
13.04.2013, 09:26
Ако ги групирам по двойки през 50см. и единия гледа на Юг а другия на Изток, на какво разстояние да са групите?
Ако ги сложа на 2 метра в реда и 3 метра ред от ред дали ще е малко разстоянието.
Искам да се хванат на малко разстояние защото ще и правя ограда да ги пази от вятъра а е доста скъпа.

Не разбра ли, че всеки си ги слага както си иска. Ако го попиташ защо - все ще ти каже някакъв "разумен" довод. Едната крайност е да се сложат 100 кошера плътно един до друг на 3 етажа в един единствен фургон (ремарке от ТИР), а другата - да ги слагаш през 50 метра в сложни шахматно-зигзагообразни-W-образни схеми. А ти просто трябва да си избереш някакво междинно подреждане и да си измислиш някакви "разумни" доводи, за да не ти се смеят, и това е.

Ето например аз в единия пчелин им направих стойки, повдигнати над земята. Използвах 4-метрови дървени греди, защото не ми се режеше. На една 4-метрова площадка сложих 5 кошера, защото така ми се видяха "разумно" разредени с цел нормална работа около тях. Самите 4-метрови площадки ги направих на 4 метра една от друга по хоризонтала и на 4 метра отстояние ред от ред. Всичките тези 4-ки ми изглеждаха доста "елегантно". Ами това е моя "разумен" довод и пчелите ми се съгласиха с него. judge;

А истината е следната:
1. Гледат на юг
2. Разположени са сравнително на рехаво
3. Удобни са за обслужване от всички страни
4. Транспортно средство може да минава между редовете
5. Повдигнати са от земята
6. Цветовете на кошерите са разположени хаотично (ако това все пак има някакво значение)
7. Между тях има дръвчета, също хаотично разположени. Където няма - веднага засадих.
8. Поляната я окосих до голо и тази година ще засадя по нея това-онова хей-така да изглежда шарено, пък и ще е от полза на пчелите.
9. Оградих пчелина с ограда от бетонни колове и мрежа.
10. Мисля в единия северен край на пчелина да посадя топола, за да има поне едно много високо дърво (най-високото в региона) и пчелите да го виждат отдалеко.
11. По периферията на пчелина извън оградата мисля да засадя 10-20 метрова гъста ивица от акациеви фиданки. Идеята е кошерите да не се виждат от случайни хора и отделно тази ивица от дървета ще спира вятъра и ще задържа снегонавяванията.
12. Вътре в оградата ще се засаждат липи и еводии. Трябва да са вътре, защото това са ценни дръвчета и ако хората ги надушат, ще отидат да си берат цвят и ще натрошат клоните. А ако тези дръвчета са заградени, това поне малко-от малко ще ги защити от съвестни хора.

Ами това е всичко, което човек може да си мечтае при проектирането на един пчелин. Кажете ако съм пропуснал нещо.

Mateev
13.04.2013, 09:46
Забравих да кажа още нещо от личния ми опит - зайците ядат кората на еводиите. Мрежеста ограда не ги спира - правят дупки под нея. Варосване на дръвчетата също не ги спира - ядат заедно с варта. Сега пробвам мрежа около всяко едно дръвче, но все още не знам дали това ще разреши проблема.

Николай Калапиш
13.04.2013, 11:57
Аз пък садя много лешници на моя пчелин,опитвам се да направя жив плет от тях.Мисля че колкото повече има толкова по добре ,защото това е първият прашец за годината на пчеличките.За съжаление мястото ми не е толкова голямо и аз редя кошерите в редица и са самона 15 сантиметра един от друг и в групи по 6,растоянието от редиците е 3 метра.И нямам един до друг кошер с еднкъв цвят.

Вълчан
12.02.2014, 11:00
Темата беше и за броя на кошерите на едно място!? Ако си представим,че количеството нектар в района е 100литра и това е оптималното количество за 5 кошера, имали основание те да са 8бр. Ето това е много важно, броя на кошерите според флоро- нектаро покритието. Това мисля че не се засегна в темата доста странични неща. Мое мнение, че отималния вариянт е от 30 до 50 кошера на разстояние 4км между пчелини, за стационарен говоря. При подвижно нещата са по различни.

Nik_m
12.02.2014, 11:28
Има села в нашия край с по 4000 - 5000 кошера а си вадят мед колкото в моето села кдето са около 500 броя.

jordanov
12.02.2014, 14:37
Ника, отстоянията между групите както ги даваш, са добре. За пчелата не е кой знае колко необходимо да са разнопосочни входовете, а пък на теб със сигурност ще ти е по-удобно да гледат в една посока. При равни други условия препоръчвам на изток. Още нещо ти препоръчвам - твоите стойки ги чифтосваш с по 2 винкела 50-60 см., може заварка, ама по- добре подвижна връзка на болтове. Това с разчет между 2 кошера да можеш да вкараш още 1. В темата "Как се прави кошер" мисля че имам снимка с нещо подобно. Много е удобно - да си сложиш капак или нещо друго при работа или пък някой корпус като свалиш и после да не се навеждаш толкова и т.н. Ротация ако правиш - слагаш едно дъно по средата, редиш върху него, после ако искаш приплъзваш по винкела на старото място и така.

Nik_m
12.02.2014, 15:43
Да, това с посокитие и остоянията го мислех преди година, сега гледам на мен да ми е удобно.
Всичките ми гледат в една посока и на такова разстояние, че да мога да ползвам съседния за поставка.
Това с групирането е много удобно, но съм замислил да направя мини крначе да повдигам корпусите защото ми е калпав кръста и ще трябва да влиза над кошера.
Иначе за стойка ползвам едан малка лека маса, от едната страна си наредя инвентара а на другата слагам корпуса, така не се налага да го вдигам от земята.

scutellator
10.11.2015, 14:20
Дони според теб, какъв е вариянта за добиви от по 80+ кг годишно. Защото за моя район са постижими но само с подвижно и помощни семейства.
Рапица, акация, кориандър, слънчоглед, бодил... без да се спира.

Аз имам един много простичък и ефективен метод за изчисляване на потенциалните възможности на даден район:
1)Интересувам се какви добиви изкарват местните пчелари в района (обикновено всички те имат еднакви средни добиви плюс минус 1-5 кг:laughing:). За мен са важни както средните годишни в добри години, така и в годините когато сезона се проваля, също и в каква честота се случват.
2) след това умножавам х2
..............
Ето това добивите, които могат да се вадят с минимална пренастройка на пчелина и начина на пчеларстване (по-скоро във начина на мислене), без особени усилия. Досега този метод не ме е подвеждал и мога да твърдя че е изключително точен.

GARDE
27.12.2015, 21:14
Здравейте!
Преди няколко години смятах да започна с пчеларство, но поради няколко причини не го направих!
Сега съм вече готов да го направя и първия ми въпрос е с разположението на пчелина!
Въпроса ми е следния- фатално ли е ако пчелина е непосредствено до обработваеми ниви/ на една ширина на път/ заради пръскането с пестициди?Заради хози момент вероятно ще търся място на около 500м/1км от нивите!Всъщност какво е идеалното разположение относно разстоянията?
Благодаря предварително!
От Варна съм и желая да разположа пчелина северно от града!

rosty_sz
27.12.2015, 22:55
Пръскането с пестициди не е толкова страшно, но има ли нива тя определено ще се обработва със инсектициди и там вече става страшно. Отстояние от 50 метра е добро. Пръскачките вече са доста модерни и се влагат сериозни технологии препаратите да попадат точно там където трябва ( върху растенията) но понякога се експлоатират от абсолютни малоумници които не се съобразяват със вятър и т.н. Така или иначе 50-80 метра са достатъчни като отстояние при наземно третиране, при въздушно третиране става ужас. Хубаво е и ако има някакъв храсталак между блока и пчелина.
Идеалното разположение е на максимална завет, на максимум слънце през зимата, шарена сянка през лятото и с максимум брой паши;) Забравих близък водоисточник с чиста течаща вода, която да се разлива на тънък слой, на някое слънчево място.

solaris60
27.12.2015, 23:08
Идеалното разположение е на максимална завет, на максимум слънце през зимата, шарена сянка през лятото и с максимум брой паши;) Забравих близък водоисточник с чиста течаща вода, която да се разлива на тънък слой, на някое слънчево място.

Ееееее, ти описа Рая.

GARDE
27.12.2015, 23:29
, ок ...обаче, района е ветровит и при пръскане/ въздушно/ дори да не е малоумник е много опасно!
В района, на около 200м има естествен водоизточник/чешма с няколко ясли/ , като дали това би осигутило тяната жажда или трябва и да правя изкуствен източник при тях?

rosty_sz
27.12.2015, 23:34
Пръскачките вече са много модерни. Ако района е много ветровит то пръскането е по малък проблем от колкото самия вятър. Писах да е на завет. Чешмата е добре , но е възможно някой глупав овчар, кравар и т.н. който пои там животни да си въобрази, че много му пречат пчелите.

GARDE
28.12.2015, 08:21
Благодаря за отговорите!
Това с вятъра доколко е проблем- бях чел че обслужването на пчелите не е хубаво да се прави при ветровито време/ повече жилели/? Също така зимата биха изкарали по- трудно!Естествено ще мисля за изкуствен завет, но ми е любопитно как някои хора ограждат с тел на голо поле и оставят кошерите абсолютно без някаква защита?!
Все още съм в процес на избор на място и може да е по закътано , но ... може и баш на открито да взема!

Bobi-M9598
28.12.2015, 08:34
Здравейте,
Това което е написал Рости, е така. Можеш да си направиш ветрозащитен пояс. Не разбрах пчелина ти ще е в двор, или на полето. Ако си на полето задължително с ограда! При това отстояние което си описал, имаш един плюс, когато се засаждат медоносни култури. Има и една тема, 143 евро, прочети я. Ще ти стане ясно за в бъдещи ползи (евентуално).
Поздрави, и успех! Г. Георгиев

GARDE
28.12.2015, 08:41
Евентуално на пасище в близост/10м от обработваеми ниви/ или в парцел в съседство на нивите ама пак е голо поле в момента...

Бандит
04.02.2016, 08:02
Здравейте , пише ви един начинаещ (който тепърва започва да се занимава с това) надявам се да съм уцелил точната тема (ако не е така моля да бъда извинен и да бъде преместено на точното място) възникват няколко въпроса на който се надявам да ми отговорите.Моят район ще е едно село до Ямбол. Дворът ми е около 3 декара (колко е оптималния брой на кошери който мога да достигна на това място) в края на селото на разстояние на 100 метра от нивите и 1 км от гората , селото има много лепи , акации , овошки , лоза и цветя. Ето и първият въпрос в нашето село има 4-5 пчелина с общ брой около 400 кошера (на около 1 км от моя бъдещ, те са по близо до гората ,а аз до полето и нивите) това проблем ли е (ще има ли паша за моите пчелички) , втори - на какво разстояние летят пчелите за прашец и нектар и в каква посока. За сега са тези благодаря на всички отговорили.

Bobi-M9598
04.02.2016, 08:40
Здравей, и Добре дошъл в отбора!

Посоката в която летят пчелите е...........Ако помислиш малко и ти ще се сетиш. Ще има паша и за твоите пчели. Какво сеят на нивите? Това може да се окаже и предимство и недостатък. От една страна, близка паша, от друга проблеми с пръсканията. С колко кошера ще започнеш? Каква система? Колко си подготвен на теория?
Въпросите които си задал: Ако си направиш труда да ровиш из Форума, ще намериш отговорите.
Има си изисквания за разположението на кошерите в пчелина. В този двор може да наредиш МНОГО, но с колко ще можеш да се справяш? Като отидеш ОБДХ, да си регистрираш "животновъден обект" там ще ти напишат (кажат) колко кошера можеш да сложиш.
Дано съм ти бил полезен. Що се касае до ПОСОКАТА, по посока на ПАШАТА! Какво биха търсили на обратно?

Поздрави, Г. Георгиев

Бандит
04.02.2016, 08:54
Миналата година на близо нямаше нито слънчоглед , рапица , а жито и ечемик което ме навежда на мисълта че тая или другата ще са точно до нас.Кошерите най-много 5 доста пчелари ме посъветваха да не се хвърлям на дълбокото ,след като съм начинаещ.Системата мисля да е многокорпусна (дано е правилното наименование) . Теорията ми е малко над 0 (знам основните неща , но само на лист , един колега скоро ще ме взима с него да ми обясни нагледно нещата). Извинявай ,но какво е ОБДХ ? За посоката имах предвид , че селото ми се пада в гръб на двора където са лепите и т.н(може и тъпо да си го мисля).А за разстоянието питах защото пред мен се намират над 40 000 декара обработваема земя , поляни и гората до 1 км.

M.Milkov
04.02.2016, 09:32
Здравейте , пише ви един начинаещ (който тепърва започва да се занимава с това) надявам се да съм уцелил точната тема (ако не е така моля да бъда извинен и да бъде преместено на точното място) възникват няколко въпроса на който се надявам да ми отговорите.Моят район ще е едно село до Ямбол. Дворът ми е около 3 декара (колко е оптималния брой на кошери който мога да достигна на това място) в края на селото на разстояние на 100 метра от нивите и 1 км от гората , селото има много лепи , акации , овошки , лоза и цветя. Ето и първият въпрос в нашето село има 4-5 пчелина с общ брой около 400 кошера (на около 1 км от моя бъдещ, те са по близо до гората ,а аз до полето и нивите) това проблем ли е (ще има ли паша за моите пчелички) , втори - на какво разстояние летят пчелите за прашец и нектар и в каква посока. За сега са тези благодаря на всички отговорили.
Кое е твоето село.Моя пчелин от 30 бр.ЛР.кошера се намира в Недялско,също има около 400бр кошери.Пашата не е много но има за тях и за мен.Като започнеш си намери по-опитен колега да те учи и практическите умения и начин на работа са много важни.Ако можеш си намери Календарен справочник на Л.Радоев като начало и тук във форума има много информация, кой и как практикува.А можеш и да питаш каквото те интересува,ще имаш полза.Успех и не се отказвай.Ще имаш успехи ,ще имаш и разочарования.Главното е да си упорит. Поздрави и лек ден.

Bobi-M9598
04.02.2016, 09:42
Здравей,

Това с бройката кошери е добре. Многокорпусните, са за професионално според мен. Няма лошо, става. Ти си млад, дано нямаш проблеми с кръста! На теория трябва да си много добре, за да си наясно какво и защо, се прави в кошера (при колегата) да можеш да му задаваш правилните въпроси.
ОБДХ - Обласна Дирекция по Безопасност на Храните. Там се регистрира пчелина като животновъден обект, и ти се дава номер.
Колкото си по-близо до пашата толкова по-добре. Затова много колеги практикуват подвижно! Колкото по-далеч, толкова по-малък принос на нектар и прашец.
При далечно разстояние, пчелата при летежа "изгаря" по-голямата част от нектара който носи. Иначе могат да ти "донесат" от 3.5км. Казано е в литературата, че при преместване на кошери - повече от 5км. Примерно: Ако купиш кошерите с пчели от твоите съседи, трябва да ги закараш на друго место за поне две седмици, и след това да ги върнеш в твоят двор. Ако не го направиш, голяма част от летящите пчели ще се върнат на старото място (пчелина от който са кошерите). Така твоите кошери ще отслабнат!
Няма значение дали гръб, или лице! Кошерите ти да са обърнати с прелката на ИЗТОК, ЮГОИЗТОК. Те ще си летят на където е пашата.

Поздрави, Г. Георгиев

Бандит
04.02.2016, 09:59
Благодаря за отговорите ,задължително ли е регистрирането ? Планът ми е следния 5 кошера(тук се чудя готови или от отводки) ще ги развивам да могат да презимуват (докато се образовам още) и догодина ако се чувствам готов ще им увелича бройката с още 5-6 (за подвижната паша също се замислих ,но докато не съм на някакво средно ниво не ми се рискува). Мисля да ги развия до 30-40 и тогава да вадя мед (това правилно ли е ? , а сега от първата година може ли да извадя 3-4 бурканчета мед за лична употреба). Четох някъде че обърнати прелки на север повишавали работния ден на пчелите с по 1 час сутрин и вечер ,нещо да споделите по този въпрос ? .Някакви други съвети да дадете ?.

Mateev
04.02.2016, 10:25
Наистина лятно време слънцето изгрява и залява на 20-30 грауса на север спрямо линията изток-запад, но дали това увеличава медосбора - никой не знае. Медосбора е функция на 100 различни фактора, и най-важния от тях е наличието на паша, а не накъде е обърната прелката. Мене ако питаш - завърти си прелките натам, накъдето на тебе ти е удобно. Аз имам кошери с прелки, завъртени във всякакви посоки, и не съм забелязал някакви значими и доказани разлики в силата на семействата или в медосбора.

От колеги съм чувал, че са слагали кошери до стена с прелки към стената. Пчелите изпълзяват на прелката и после по стените на кошера се качват върху него, и чак тогава излитат. И какво от това - семейството си живее и се развива и си носи мед и т.н. Та склонен съм да си мисля, че дори и посоката на прелката да има някакво значение, то е минимално на фона на всички останали, много по-важни фактори.

ves
04.02.2016, 10:29
Планът ми е следния 5 кошера(тук се чудя готови или от отводки)
Най-важното е пчелите да са здрави и кошерите да нямат зараза, най-добре нови.
За прелките е трудно да се каже. Според мен гледай от къде духа вятъра и вече според мястото, както ти е по-удобно. Ако в близост има овощна градина или нещо което да се пръска с химикали, би било хубаво да са с гръб, за да не влиза в кошерите ако има полъх. Също ако имаш съседи или път не би било хубаво да ги залепиш на оградата с прелките към тях.

Bobi-M9598
04.02.2016, 19:22
Благодаря за отговорите ,задължително ли е регистрирането ? Планът ми е следния 5 кошера(тук се чудя готови или от отводки) ще ги развивам да могат да презимуват (докато се образовам още) и догодина ако се чувствам готов ще им увелича бройката с още 5-6 (за подвижната паша също се замислих ,но докато не съм на някакво средно ниво не ми се рискува). Мисля да ги развия до 30-40 и тогава да вадя мед (това правилно ли е ? , а сега от първата година може ли да извадя 3-4 бурканчета мед за лична употреба). Четох някъде че обърнати прелки на север повишавали работния ден на пчелите с по 1 час сутрин и вечер ,нещо да споделите по този въпрос ? .Някакви други съвети да дадете ?.

Здравей,

Това с прелките Матеев го е обяснил много добре. По принцип: Преобладаващият вятър е от север (при мен). Не е препоръчително вятърът да духа директно в прелката. Става течение, при студен вятър, доста зле! Прелката, в литературата пише, че трябва да е обърната на ИЗТОК. Така сутрин като изгрее слънчо пчелите излизат по рано.НО....... това зависи от много неща, примерно колко е силно семейството в кошера.При силно семейство, ще излизат по-рано, и ще работят по-до късно. Извода какъв е, да се стремим винаги да имаме силни с-ва.
Дали ще гледаш 5, или 50 семейства, ще трябва да вадиш мед! Ако го докараш до там! Ако купиш презимували семейства, ще имаш възможност да извадиш мед и от по-ранни паши. Ако вземеш отводки, първо ще трябва да ги развиеш, и мед евентуално от слънчоглед.
Питаш за други съвети, АМИ ФАНИ ДА ЧЕТЕШ! Купи си книги, чети темите във форума от край до край! Така ще ти стане ясно с какво искаш да се захванеш.
Има и вестници!

Поздрави, и не се отказвай! НЕМА ЛЕСНО! НЯМА КАК ДА ТИ ОБЯСНИМ ВСИЧКО! Г. Георгиев

Бандит
04.02.2016, 22:22
Лесно не се отказвам , а й щом съм се записал тук значи имам желание да докарам нещата до край (с късмет) . Ще чета естествено и с ваша помощ (теми и съвети ) ще станат нещата .

Bobi-M9598
05.02.2016, 06:09
Здравей,

Купуваш си някои книги. Купуваш си вестниците, или някой от тях. Те са: "Пчеларски вестник", "Пчела и кошер", и "Пчели". Като начало, "Календарен справочник на пчеларя" от Л. Радоев. Като го прочетеш няколко пъти, ще изникнат някои неясноти, въпроси. Тогава може да търсиш и по-профилирани книги. Междувременно влизаш и тук, и четеш темата която те интересува от началото до края. Така ще знаеш какво да питаш!
По-нагоре, пишеш: "Други съвети?" Какво да ти се отговори, какъв съвет да ти се даде? Купи си кошери, които въртиш една манивела и в буркана тече мед!
Не се бъзикам, действително има такива кошери! Винаги ще ти помогнем, но трябва да знаем какво искаш, какви са целите ти?

Радваш ме с това, че имаш ЖЕЛАНИЕТО! То е доста важно!

Поздрави, Г. Георгиев

Валентин.
05.02.2016, 10:51
Здравейте , пише ви един начинаещ (който тепърва започва да се занимава с това) надявам се да съм уцелил точната тема (ако не е така моля да бъда извинен и да бъде преместено на точното място) възникват няколко въпроса на който се надявам да ми отговорите.Моят район ще е едно село до Ямбол. Дворът ми е около 3 декара (колко е оптималния брой на кошери който мога да достигна на това място) в края на селото на разстояние на 100 метра от нивите и 1 км от гората , селото има много лепи , акации , овошки , лоза и цветя. Ето и първият въпрос в нашето село има 4-5 пчелина с общ брой около 400 кошера (на около 1 км от моя бъдещ, те са по близо до гората ,а аз до полето и нивите) това проблем ли е (ще има ли паша за моите пчелички) , втори - на какво разстояние летят пчелите за прашец и нектар и в каква посока. За сега са тези благодаря на всички отговорили.
Ако мислиш пчелина да е стационарен, не залагай много бройки. до 30-40 макс. По-добре няколко пчелина с по-малко бройки, отколкото 1 пчелин с десетки и стотици кошери. За твоите 3дка по закон позволяват до 600 кошера. Това за мен е откачена работа. Направи си пчелин сега в твоя двор от 30-50 бройки примерно и като се понаучиш и развиеш може да си вземеш друго място и да си направиш друг пчелин. И още нещо, кошерите в пчелина да не са близо един до друг. Макс 3 един до друг и оставяш разстояние.....метър-два примерно.... П.П. Посоката на летеж пчелите сами си определят и насочват (според пашата). А за разстоянието, учените дето са писали книгите го дават до 3км....че и малко повече, ама на такова разстояние не е рентабилно.... Иначе полезното разстояние, от което ще пълнят и в магазините е до 1,5км.....айде 2...макс, макс....зависи от много неща....времето, каква е пашата, колко е плътна пашата....(за полските култури е плътна пашата, докато гората може да е по-рехава....или пък по-гъста) Много зависи....... От полските култури не разчитай на пшеница, ечемик и царевица. Те дават само прашец (нектар не отделят) а и пчелите ги посещават в краен случай. Рапица, слънчоглед и кориандър са ти медоноси. За слънчогледа имай впредвид, че се сее на едно и също място най-малко през 4 години. Така че не винаги ще ти е близо..... В книгата Практическо пчеларство има таблица за цъфтежа на доста растения и кое, какво отделя(прашец или нектар).

Бандит
05.02.2016, 11:34
Ако мислиш пчелина да е стационарен, не залагай много бройки. до 30-40 макс. По-добре няколко пчелина с по-малко бройки, отколкото 1 пчелин с десетки и стотици кошери. За твоите 3дка по закон позволяват до 600 кошера. Това за мен е откачена работа. Направи си пчелин сега в твоя двор от 30-50 бройки примерно и като се понаучиш и развиеш може да си вземеш друго място и да си направиш друг пчелин. И още нещо, кошерите в пчелина да не са близо един до друг. Макс 3 един до друг и оставяш разстояние.....метър-два примерно.... П.П. Посоката на летеж пчелите сами си определят и насочват (според пашата). А за разстоянието, учените дето са писали книгите го дават до 3км....че и малко повече, ама на такова разстояние не е рентабилно.... Иначе полезното разстояние, от което ще пълнят и в магазините е до 1,5км.....айде 2...макс, макс....зависи от много неща....времето, каква е пашата, колко е плътна пашата....(за полските култури е плътна пашата, докато гората може да е по-рехава....или пък по-гъста) Много зависи....... От полските култури не разчитай на пшеница, ечемик и царевица. Те дават само прашец (нектар не отделят) а и пчелите ги посещават в краен случай. Рапица, слънчоглед и кориандър са ти медоноси. За слънчогледа имай впредвид, че се сее на едно и също място най-малко през 4 години. Така че не винаги ще ти е близо..... В книгата Практическо пчеларство има таблица за цъфтежа на доста растения и кое, какво отделя(прашец или нектар).


Със всяка минута се убеждавам че съм най-точното място БЛАГОДАРЯ ВИ. За бройката най - много 50 защото мисля и овошки да съдя и малка градина да поддържам за лични нужди . След като се понауча и увелича бройката мисля да ги превозвам с ремаркета до по-далечни места (но стационарните ще са си постоянно 50 ). Според мен мястото ми е доста добро от към разположение (както бях споменал цяло село е зад мен - овошки,градини , гората също е близо , а ниви и полета много има , много акация и лепи) и мисля че пашата няма да ми е проблем . Относно културите до колкото знам пшеница , ечемик и царевица се опрашват от вятъра (ако не съм прав поправете ме). Слънчоглед , рапица , кориандър се гледат много при нас , а и дори да ги въртят през 4 години винаги ще има поне 2-3 блока в близост. Та това ми е идеята за развитие (с късмет и знания). Благодаря ви за мненията много са ми полезни.

Бандит
12.02.2016, 18:59
Колеги да попитам само нещо , като по опитни . Съседа има около 30 кошера на разстояние 70 м , това проблем ли е ?? Днес дядо ми ме пита абе няма ли да се бият (интересно твърдение ) как бихте коментирали ? Благодаря предварително.

solaris60
12.02.2016, 19:04
Колеги да попитам само нещо , като по опитни . Съседа има около 30 кошера на разстояние 70 м , това проблем ли е ?? Днес дядо ми ме пита абе няма ли да се бият (интересно твърдение ) как бихте коментирали ? Благодаря предварително.

Ей, Бандит. Те и на 7 см. да са един от друг пак няма да се бият.

Георги 1974
12.02.2016, 20:42
Колеги да попитам само нещо , като по опитни . Съседа има около 30 кошера на разстояние 70 м , това проблем ли е ?? Днес дядо ми ме пита абе няма ли да се бият (интересно твърдение ) как бихте коментирали ? Благодаря предварително.

Недей да си мислиш че като направиш пчелин ще са една общност а на съседа друга.И ще воюват помежду си.Пчелите по принцип са демократични същества (европеиди) стига да има паша но ако няма тръгват на джихад и кошерите които не пазят свободата си и меда ще бъдат смачкани от тези които мечтаят за тирания и мед (тираните са активни и волеви и ще посветят живота си на тази цел) без значение дали са от твоя или на съседа пчелин.Въпроса е кой пчелин е по близко до пашата в него ще налитат пчелите от пчелина по назад.

Бандит
12.02.2016, 20:54
Един вид , след като моите пчели като са по близо с 70 м да очаквам налитания ?

Валентин.
12.02.2016, 20:59
Един вид , след като моите пчели като са по близо с 70 м да очаквам налитания ?
Е възможно е да се заблуди някоя и да ти дойде на гости. А иначе споко, те си знаят адреса на който живеят.

solaris60
12.02.2016, 21:01
Един вид , след като моите пчели като са по близо с 70 м да очаквам налитания ?

Ще очакваш трънки. Кой го е доказал това? Моите кошери са като в тунел и не съм забелязал предните кошери да са по - силни от задните, защото им налитат пчели от задните. Напротив. Задните са винаги по - силни.

iliew
12.02.2016, 21:19
Ще очакваш трънки. Кой го е доказал това? Моите кошери са като в тунел и не съм забелязал предните кошери да са по - силни от задните, защото им налитат пчели от задните. Напротив. Задните са винаги по - силни.

Аз имам теория, защо задните са по-силни.

Просто ти започваш да ги преглеждаш отпред-назад, по средата те хваща мързела и спираш. Така задните си живеят щастливо и безгрижно и затова са силни и готини. :bigsmile:

Георги 1974
12.02.2016, 21:21
Слънчо както винаги е прав налитане и блуждаене не са основния проблем ако го има . Исках да кажа че ако едно пчелно семейство е слабо и неможе да се защитава другите без значение дали от твоя или на съседа пчелин ще го унищожат за отрицателно време.

solaris60
12.02.2016, 21:27
Аз имам теория, защо задните са по-силни.

Просто ти започваш да ги преглеждаш отпред-назад, по средата те хваща мързела и спираш. Така задните си живеят щастливо и безгрижно и затова са силни и готини. :bigsmile:

И предните си живеят щастливо и безгрижно защото аз стоя по средата. А заключението е ясно.

Георги 1974
12.02.2016, 21:31
По нагоре ти препоръчваха пчеларска литература да четеш.По мое мнение форума е много ама много по полезен. Ако някой се сети да направи книга по цитати от форума (материал колкото щеш само на темата за Вароатозата са посветени 100 и кусур страници) ще бъде страхотна книга но за да я разбере човек ще трябва първо да прочете Радоев и разни други класици. Според мен това е по правия път отколкото да чиракува при някой стар и опитен пчелар кото казва на маточника (майчило) и на пчелите (муха).

Гогол
12.02.2016, 21:36
И предните си живеят щастливо и безгрижно защото аз стоя по средата. А заключението е ясно.
А палката Слънчо,палката защо липсва.Тука дали ще ни трие гумичката ?

Георги 1974
12.02.2016, 21:40
Пчеларството не познава състраданието, и за да успееш въпреки цялото му непостоянство да го накараш да ти служи ти е необходима твърдост, бдителност и много любов.
И не ми обръщай внимание наближава зарезан и пих малко.

Георги 1974
12.02.2016, 21:44
Дали тази тема ще стане интересна като темата "Открих че 100% от пчелните семейства на един от пчелините ми са загинали"

iliew
12.02.2016, 21:52
Колеги да попитам само нещо , като по опитни . Съседа има около 30 кошера на разстояние 70 м , това проблем ли е ??

А има ли и други пчелини в селото?

solaris60
12.02.2016, 21:55
А палката Слънчо,палката защо липсва.Тука дали ще ни трие гумичката ?

Малко ще му е трудно на този с палката.

Бандит
12.02.2016, 21:59
А има ли и други пчелини в селото?


Има до колкото знам още 3-4 пчелина общо 200-300 кошера но са делече от мен (повече от 1 км )

бат тянко
13.02.2016, 04:46
Аз бих сложил, толкова кошери колкото мога да обгрижвам. Бих насочил усилията си в посока на много качествена борба с болестите и неприятелите- заради тези в съседство. А когато ги развия бих вкарал в паша, само най- силните! Слабите не ща да ги мъча, а да им дам по- кадърни майки. Така че, за мен не кошерите в района са фактор. А има ли аджеба майстори- пчелари? Поздрави!

Bobi-M9598
13.02.2016, 07:46
По нагоре ти препоръчваха пчеларска литература да четеш.По мое мнение форума е много ама много по полезен. Ако някой се сети да направи книга по цитати от форума (материал колкото щеш само на темата за Вароатозата са посветени 100 и кусур страници) ще бъде страхотна книга но за да я разбере човек ще трябва първо да прочете Радоев и разни други класици. Според мен това е по правия път отколкото да чиракува при някой стар и опитен пчелар кото казва на маточника (майчило) и на пчелите (муха).

Здравейте,

Адашче, теорията без практика.....Какво от това, че ще вика на маточника "майчило", нали ще разбере за какво става въпрос. Доста неща ще разбере наистина като види отворен кошер, и пчелите започнат да летят около него.
Бандитчето само ще спечели, ако има колега в селото, който да се съгласи да му помага. Така хем ще вижда какво се прави, хем ще го прави и на неговите кошери. Ще изкара безплатен курс срещу помощта. Но се трябва четене!

Поздрави, Г. Георгиев

Георги 1974
13.02.2016, 18:45
Здравейте,

Адашче, теорията без практика.....Какво от това, че ще вика на маточника "майчило", нали ще разбере за какво става въпрос. Доста неща ще разбере наистина като види отворен кошер, и пчелите започнат да летят около него.
Бандитчето само ще спечели, ако има колега в селото, който да се съгласи да му помага. Така хем ще вижда какво се прави, хем ще го прави и на неговите кошери. Ще изкара безплатен курс срещу помощта. Но се трябва четене!

Поздрави, Г. Георгиев

Здравей адаш как е познаваме се от пчеларска среща в София. Идеята ми бе че човека трябва да внимава от кой взима акъл. Според мен стар пчелар не винаги означава добър пчелар. От 20 години си имам с работа с пчелари и по мое мнение това са умни и интелигентни хора но опаки. Някой от тях ми приличат на шопа в зоопарка който стои гледа жирафа и казва
-Епааааа те такова животно нема.
А относно пчеларите от неговия район е най добрия вариант защото могат да му кажат конкретни неща колко паши кога и т.н.

Христакиев
14.03.2016, 18:04
Здравейте колеги,
Искам да попитам професионалните пчелари , тези които отглеждат много кошери ( 400 - 500 бр. и повече ) . Как организират пчелините си , на какво разстояние един от друг и по колко кошера поставят в един пчелин , за да бъде рентабилно пчеларството ?
Благодаря за отговорите предварително.

Вълчан
15.03.2016, 08:29
Здравейте колеги,
Искам да попитам професионалните пчелари , тези които отглеждат много кошери ( 400 - 500 бр. и повече ) . Как организират пчелините си , на какво разстояние един от друг и по колко кошера поставят в един пчелин , за да бъде рентабилно пчеларството ?
Благодаря за отговорите предварително.
Един пчели трябвада ти е максимум около 50 кошера. Разстоянието между пчелин,пчелин и домът от 5 до 20-30км. Но най- важно от всичко са пашите! Това най- трудно се оправя и бавно!