PDA

Виж пълната версия : ОПЛОЖДАНЕ НА ЛУННА СВЕТЛИНА



scutellator
31.10.2011, 18:46
Ето нещо интересно- метод разработен в Австралия за контролирано оплождане по време на ясни нощи. Според автора в Германия се продават майки оплодени по този начин.
Ето оригиналния текст в който го намерих
http://www.beekeepingforum.co.uk/blog.php?b=490

Може да ползвате google translate. Текста е просто написан и вярвам че няма да има кой знае какъв проблем с разбирането.

Все пак, ако има някакви проблеми, кажете и ще направя бърз превод

apolo_bg
01.12.2011, 19:40
Технологията за вечерно контролирано оплождане е отдавна известна, но се предизвиква облитане около 17 – 18 чеса и при температура над 20°С.
http://www.apicultura.kirov.ru/Breed/control.html

Бил съм на риболов по време на пълнолуние, далече от големия град, без дори далечно осветление.
Към 1 чеса през нощта беше толкова СВЕТЛО, че можеше да се чете вестник, а луната беше почти над главата ми.
Случвало ми се е и вечер, като съм местил кошери да се разлетят пчели и съм виждал да си уцелват входа.

Възможно е държани затворени пчели(примерно в мазе), ако се изнесат през такава нощ на пълнолуние и след като се подхранят да започнат да се облитат.
Предполагам, че може да се получи!
Но това може да стане в един прозорец от 2-3 дни, всеки месец(през 28 дни) и освен това трябва ясно, безоблачно време.
Ако няма пълнолуние – какви ЯРКИ нощи може да има?
Ами, ако през този прозорец от няколко дни се случи да е облачно?
Вижда ми се малко рисковано и доста трудоемко, но ако не стане ще се си се оплодят през деня.
Затуй пък, ако се получи за пръв път ще имаме майки, гарантирано оплодени от избраното бащино семейство.

Колегата scutellator има голям опит с качествени (ПЛЕМЕННИ) майки и добре разбира, какво значи ТЕ да се оплодят с „ПРАВИЛНИТЕ” търтеи (когато ГАРАНТИРАНО НЯМА нито един „НЕПРАВИЛЕН” търтей) и затова повдига тази тема. Едва ли ще има и един луд търтей от други семейства, който да лети в 1 чеса през нощта примерно.!

За съжаление мога да помогна само с горните разсъждения, но съм сигурен, че лятото, ако ще и от чисто любопитство ще пробвам поне с няколко нуклеуса и едно бащино.

Аз все си мисля, че по-добрата идея е изкуственото осеменяване. За съжаление апаратурата поне за мен е непосилно скъпа, поне за сега.

scutellator
02.12.2011, 00:06
Разрових се малко. Да, става въпрос за същия метод. Майките се пускат преди залез слънце, а не по средата на нощта, както съм се заблудил от наименованието.
Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.

apolo_bg
06.12.2011, 08:04
Последните дни прочетох доста по темата и мисля, че това е добро (макар и малко трудоемко) решение.
Става въпрос не за нощно, а за ВЕЧЕРНО оплождане след 17.00ч., като условието е през деня отводките (нуклеусите) с готови за оплождане майки и бащините семейства с избрани за оплождане търтеи да са били прибрани на тъмничко и по-хладничко място.
Цялата идея е те да се изнесат привечет, когато да се облетят и майките да се оплодят. Предполага се че по това време НЯМА летящи търтеи от нежелани семейства.
Това се повтаря няколко вечери подред.

Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.

Ами, то и при по-ниски проценти мен ме устройва и съм готов да пробвам за догодина, даже за идеята, ще опитам и дали ще тръгнат да се облитат при пълнолуние.
Аз имам условия, защото единия пчелин ми се намира на село – има мазе и мога да прибера за през деня достатъчно кошери.

Мисля, че по този начин с голяма гаранция ще може да се поддържа ЧИСТОТАТА на определена порода.

apolo_bg
06.12.2011, 08:37
Колега scutellator във вашата тема ОПЛОЖДАНЕ НА ЛУННА СВЕТЛИНА,( http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=3375&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight= )поразсъждавахме точно как да оплодим майката с ИЗБРАНИ търтеи.
Последните дни прочетох доста по темата и мисля, че това е добро (макар и малко трудоемко) решение.

Става въпрос не за нощно, а за ВЕЧЕРНО оплождане след 17.00ч., като условието е през деня отводките (нуклеусите) с готови за оплождане майки и бащините семейства с избрани за оплождане търтеи да са били прибрани на тъмничко и по-хладничко място.
Цялата идея е те да се изнесат привечет, когато да се облетят и майките да се оплодят.
Предполага се че по това време НЯМА летящи търтеи от нежелани семейства.
Това се повтаря няколко вечери подред.

Според австралийците контролираното оплождане е от порядъка на 85%, като и общо взето такъв е процента и на оплодените майки.

Ами, то и при по-ниски проценти мен ме устройва и съм готов да пробвам за догодина, даже за идеята, ще опитам и дали ще тръгнат да се облитат при пълнолуние.
Аз имам условия, защото единия пчелин ми се намира на село – има мазе и мога да прибера за през деня достатъчно кошери.

Мисля, че по този начин с голяма гаранция ще може да се поддържа ЧИСТОТАТА на определена порода.

Ако си купя 2 майки(примерно) от чужбина и едната я ползвам за майчино, а другата за бащино семейство и приложа този метод за вечерно оплождане – какво ще се получи?
Може би близкородственно, но в голяма степен ще има запазване на породата!

Мисля, че това е интересна идея за разсъждаване.

Пс – Наскоро четох, че българската крава от най- добрата порода давала към 20л мляко. Холандска крава пък давала над 40л. мляко при това и с по-добро качество! Трябва ли нашите животновъди да гледат българската крава, само за да и пазат породата?

Аз съм длъжен да потдържам Родопската (Българска) пчела, която в същност не е Българска и не е Родопска, а е МАКЕДОНСКА - Apis mellifera macedonica.
Защо нямам право да си купя друга порода майка, която ще ми дава повече МЕД?
Като трябва да се пази породата да направят резервати, или изкуствено да я осеменяват. Защо аз трябва да вадя по-малко мед с по-лоша и доста ройлива порода?
Нещо дали ми дават- субсидии или пък ми изкупуват меда по 10лв.?
Аз съм оставен САМ НА СЕБЕ СИ и трябва да извадя много мед, който да продам на смешна цена, за да мога да получа що годе доход.

Niki1313
10.02.2020, 18:32
Здравейте,

За когото представлява интерес контролираното оплождане на пчелни майки, предоставям линк към файла на твореца на този метод от недалечната 2018 година:

https://www.youtube.com/watch?v=YPW1tmBjoQ0
http://australianbeecongress.com.au/presentations2018/Joe%20Horner.pdf

Аз не мога да споделя опит, но имам намерения това лято да приложа "труд и творчество" с този метод.

Който е пробвал това и изпитва необходимост, може да сподели своите успехи или препъвания с нас...

Трендафил Дончев
10.02.2020, 19:22
Здравейте,

За когото представлява интерес контролираното оплождане на пчелни майки, предоставям линк към файла на твореца на този метод от недалечната 2018 година:

https://www.youtube.com/watch?v=YPW1tmBjoQ0
http://australianbeecongress.com.au/presentations2018/Joe%20Horner.pdf

Аз не мога да споделя опит, но имам намерения това лято да приложа "труд и творчество" с този метод.

Който е пробвал това и изпитва необходимост, може да сподели своите успехи или препъвания с нас...

Този направо ме разцепи с тези релси. :bigsmile:

Niki1313
10.02.2020, 19:26
...Ама е иновативно, нали:)?

Трендафил Дончев
10.02.2020, 19:29
...Ама е иновативно, нали:)?

Няма две мнения. Бързо ги изкарва и вкарва, но шума май много голям с тези шейни и синджири.

kuline
10.02.2020, 21:31
Няма две мнения. Бързо ги изкарва и вкарва, но шума май много голям с тези шейни и синджири.
Абе и бирените каси събират много вода, ама ей на, месията и за Оскар кандидатства. :)

Трендафил Дончев
10.02.2020, 21:55
Абе и бирените каси събират много вода, ама ей на, месията и за Оскар кандидатства. :)

Много идеи са добри, но и ако се реализират както трябва тогава ще е уникално. Да ги разтълкуваме двата примера. В единия се чудя какви ще са тези пчели които ще издържат на това тътрузене по тази релса и отделно дрънкането на синджирите. В другия: - пластмасови кошери? Давам един пример. Вземаме един бидон за кисело зеле от 120 или 200 литра като си го нахлупваме на главата и заставаме в средата на пчелина. Слънцето ви огрява, вие дишате вътре в бидона. Усещате ли атмосферата която се получава? Представете си как живеят тези пчели вътре. ;)

barkov1982
10.02.2020, 22:05
Много идеи са добри, но и ако се реализират както трябва тогава ще е уникално. Да ги разтълкуваме двата примера. В единия се чудя какви ще са тези пчели които ще издържат на това тътрузене по тази релса и отделно дрънкането на синджирите. В другия: - пластмасови кошери? Давам един пример. Вземаме един бидон за кисело зеле от 120 или 200 литра като си го нахлупваме на главата и заставаме в средата на пчелина. Слънцето ви огрява, вие дишате вътре в бидона. Усещате ли атмосферата която се получава? Представете си как живеят тези пчели вътре. ;)

Е какви да са пчелите, това ако не се лъжа най вероятно са 4делни нуклеуси,чието предназначение е да се оплоди майката,така че благосъстоянието на пчелите май не е от значение. Относно бидона май не е съвсем уместно май Янчовите са като камерната дограма а дали му пука на Янчо(емоционално) за пчелите е друг въпрос

Трендафил Дончев
10.02.2020, 22:24
Е какви да са пчелите, това ако не се лъжа най вероятно са 4делни нуклеуси,чието предназначение е да се оплоди майката,така че благосъстоянието на пчелите май не е от значение. Относно бидона май не е съвсем уместно май Янчовите са като камерната дограма а дали му пука на Янчо(емоционално) за пчелите е друг въпрос

Нещо не ми усети мисълта. Без значение какви са, дали нукове или нормални кошери, но като ги раздвижиш по тези релси ще се получат едни шумове, които се чуват на клипа. А тези стържещи шумове са от тези които пчелите най мразят. Какво ще се получи като се отворят прелките им? Когато това са оплодни нукове не трябва ли да са на спокойствие? Тук за едното. Сега за пластмасовите. Колкото и да са като камерна дограма, то отвътре пак са си със стена от пластмаса. Дървените се овлажняват и протичат, а тези видяхме във видео на Янчо как отдолу тавичките са пълни с вода. Не капки, не локвичка, а литри. Не е важно какво е отношението на Янчо, а на каква цена преживяват пчелите в тези бункери? И още ред други неща.......но.

Niki1313
10.02.2020, 22:37
Не го познавам човека,
https://australianbeecongress.com.au/project/joe-horner/
но работи като пчелар от 42 години, а с "контролирано оплождане" се занимава от 22 години.
Трябва да понзнайва малко като че ли.

@Имам познат в Бълария, който е изпробвал този метод и отзивите му са положителни (ръчно е пренасял нуклеуса - не е използвал влакова композиция).

kuline
10.02.2020, 23:22
Много идеи са добри, но и ако се реализират както трябва тогава ще е уникално. Да ги разтълкуваме двата примера. В единия се чудя какви ще са тези пчели които ще издържат на това тътрузене по тази релса и отделно дрънкането на синджирите. В другия: - пластмасови кошери? Давам един пример. Вземаме един бидон за кисело зеле от 120 или 200 литра като си го нахлупваме на главата и заставаме в средата на пчелина. Слънцето ви огрява, вие дишате вътре в бидона. Усещате ли атмосферата която се получава? Представете си как живеят тези пчели вътре. ;)

Ами как да живеят, живеят така, както им създаде условия пчеларя и правят всичко възможно, да се приспособят към целта му за забогатяване. За последното се шегувам! Естествено, че се стремят към своята цел - оцеляване. Проблема на човек, в частност на пчеларя е, че не се стреми да се нагоди спрямо природата, а се мъчи всячески да нагоди природата към мераците си. Те за туй няма какво да се чудим на природните аномалии. Има един лаф: Парата е сладка, ама прави човека патка. Цял ферман мога да напиша, ама хайде стига толкова, че Чанко ще ме пита сега дали съм учил природознание, както и за географията.
Чанко, не е нужно да разбираш от много неща, нужно е да ги осмисляш и проумяваш, а не като всеки втори станал пчелар, тръгнал да се снима, клипове да прави и да обяснява кое, как, 'що е в пчеларството.

П.П. Какво беше казал доктора от Павликени? Човек трябва да извърви своя пчеларски път!
То ако беше толкова лесно всичко, сега нямаше да се чудят как да спасят света от пандемията наречена "Корона вирус", а щяха да щракнат с пръст и ей го на лека. И то забележете - Китай се чуди как!

barkov1982
11.02.2020, 09:08
Нещо не ми усети мисълта. Без значение какви са, дали нукове или нормални кошери, но като ги раздвижиш по тези релси ще се получат едни шумове, които се чуват на клипа. А тези стържещи шумове са от тези които пчелите най мразят. Какво ще се получи като се отворят прелките им? Когато това са оплодни нукове не трябва ли да са на спокойствие? Тук за едното. Сега за пластмасовите. Колкото и да са като камерна дограма, то отвътре пак са си със стена от пластмаса. Дървените се овлажняват и протичат, а тези видяхме във видео на Янчо как отдолу тавичките са пълни с вода. Не капки, не локвичка, а литри. Не е важно какво е отношението на Янчо, а на каква цена преживяват пчелите в тези бункери? И още ред други неща.......но.

Преклите както ги виждам са отворени трябват им до един час да се успокоят,ако са създадени условия а предполагам че са, то тогава физиологичната нужда на майката ще си каже думата.
Не че има много общо ,но винаги когато премествам кошери се стремя да ги прегледам ако е необходимо веднага след настаняването,обикновено са кротки.

Трендафил Дончев
11.02.2020, 09:28
Преклите както ги виждам са отворени трябват им до един час да се успокоят,ако са създадени условия а предполагам че са, то тогава физиологичната нужда на майката ще си каже думата.
Не че има много общо ,но винаги когато премествам кошери се стремя да ги прегледам ако е необходимо веднага след настаняването,обикновено са кротки.

Направи опит. Един пренеси и един го тътрази по земята до мястото на поставянето и ги прегледай след това. ;)