PDA

Виж пълната версия : ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА СЕМЕЙСТВА В НОВИ КОШЕРИ ПРЕЗ НОЕМВРИ



gogol
31.10.2011, 08:20
Имам вьпрос.Сега получих кошери,които трябваше да са готови преди 2 мес.Вьзможно ли е да ги прехвьрля сега , когато пчелите вече са се подготвили за зима ? Прополиса който биха отделили за новите кошери би ли отслабил организмите им застрашаващо ? Благодаря .

ianev
31.10.2011, 09:33
Аз преди 10-тина дена ги прехвърлих в нови кошери но като се замисля трябваше да оставя за пролетта. Но Аз ги преместих най вече защото кошерите в който бяха са доста стари а и единия беше като гъба задържаше влага.

христо
31.10.2011, 10:06
За мене това прехвърляне - толкова късно , е рисковано.Не зная, може би не е достатъчно времето , за да заклеят вътр. повърхности...обаче зимуват по - трудно.Вероятно има начин да се помогне, щом се налага да се прехвърлят сега, примерно с допълнително затопляне, но моят личен опит говори само за едно - напролет или лятото е по-добре да се прави това прехвърляне( в нови кошери ).

gogol
31.10.2011, 11:01
Благодаря за бьрзите и компетентни мнения,и аз ги допусках ,но ми се искаше да използвам предимствата дьлбокото дьно за презимуване и ранно пролетно развитие.Но явно не си заслужава риска .

N-2
31.10.2011, 11:02
Направи прехвърлянето пролетта. Така ще си спестиш една процедура, а именно почистването на дъната пролетта.

ianev
31.10.2011, 11:03
Това клипче http://www.youtube.com/watch?v=2spezJCI7hw
ще даде малко яснота по въпроса ако не ви се гледа цялото превъртете до 08:58. Момчето много правилно го казва все пак не забравяйте че пчелите са диви същества и са доста издръжливи. Не са булонка гледана в къщи и наритана на улицата.

jordanov
31.10.2011, 11:57
А и друго , тия новите кошери ги остави навън да видиш напролет дали няма да има нужда да се пипа нещо по тях .

evgeni.filimonov
31.10.2011, 22:14
Напролет, не сега. Пчелите са в едно такова летаргично състояние. Бавно подвижни са. Не ги мести сега, няма да могат да си подготвят жилището за зимата. Ще им нарушиш микроклимата тотално.

Ангел Йосифов
01.11.2011, 18:42
Колеги,като съветвате да се прехвърлят семействата през пролетта-уточнете,ранна пролет ли,късна пролет ли.Аз пък мисля,че пролетта на семействата ще им трябва повече топлина отколкото сега и бих посъветвал прехвърлянето да стане още утре(ако неги е прехвърлил до сега).Има още циганско лято и пчелите ще успеят да се подготвят за зимата.

evgeni.filimonov
01.11.2011, 23:30
Къде е това циганско лято , като нощните температури са отрицателни ?
Нека се поразвият семействата напролет и след това не е проблем да ги прехвърли.

HINAP
02.11.2011, 18:56
Аз не съм от напредналите колеги, но прехвърляне може да се извърши винаги щом пчелите облитат и външната температура е не по малко от 13 градуса когато няма пило и 18 градуса ако има пило.Все пак има значение за какво количество кошери говорим.Другото е питите да се подредят максимално бързо.Колегите са прави единствено за това,че има риск макар и малък за майката/да не падне или да се контузи/Има значение и силата на семействата и системата на кошера.

Ангел Йосифов
05.11.2011, 18:17
? Прополиса който биха отделили за новите кошери би ли отслабил организмите им застрашаващо ? Благодаря .
Пчелите складират резерв от прополис по рамките и стените на кошера.