PDA

Виж пълната версия : Изисквания за боята за кошери



Maverick
01.03.2017, 15:41
Здравейте, нов съм и се надявам да съм уцелил правилния раздел за моя въпрос.

От няколко дена се опитвам да разбера на какви условия трябва да отговаря боята за пчелни кошери. На повечето места (в интернет) пише, че трябва да са на водна основа (задължително) и да не е токсична. На друго място пък попаднах на някой който е търсил боя която задължително да не е на водна основа. От един магазин за бой си взех една кутийка (с боя за кошери), на нея пише, че отговаря на определен стандарт. Но като се разтърсих се оказа, че този стандарт е за детски играчки. На друго място пък виждам да пише "сертификат по нормите на биологичното пчеларство". Търси ги тези норми, даже и закона за пчеларството намерих, но за боя за кошери нищо не пише. На друго място пък пише, че боята била по директива 2004/42/ЕС и така на татък.

Бихте ли ми помогнали като ми кажете на какви условия трябва да отговаря боята за кошери за България и ЕС? Какви изпитания трябва да се направят? И какви сертификати са нужни?

бат тянко
01.03.2017, 17:09
Боята е желателно да бъде водоразтворима. Другото условие е, да бъде по джоба на боядисващия. Разните му там директиви, са до голяма степен шифровани за бюрократите, които би трябвало да са наясно с тяхното прилагане. Успех!

delta.e
01.03.2017, 18:22
Здравейте, нов съм и се надявам да съм уцелил правилния раздел за моя въпрос.

От няколко дена се опитвам да разбера на какви условия трябва да отговаря боята за пчелни кошери. На повечето места (в интернет) пише, че трябва да са на водна основа (задължително) и да не е токсична. На друго място пък попаднах на някой който е търсил боя която задължително да не е на водна основа. От един магазин за бой си взех една кутийка (с боя за кошери), на нея пише, че отговаря на определен стандарт. Но като се разтърсих се оказа, че този стандарт е за детски играчки. На друго място пък виждам да пише "сертификат по нормите на биологичното пчеларство". Търси ги тези норми, даже и закона за пчеларството намерих, но за боя за кошери нищо не пише. На друго място пък пише, че боята била по директива 2004/42/ЕС и така на татък.

Бихте ли ми помогнали като ми кажете на какви условия трябва да отговаря боята за кошери за България и ЕС? Какви изпитания трябва да се направят? И какви сертификати са нужни?



С каквато боя ги вапцаш сега е добре .

Maverick
02.03.2017, 06:54
Въпроса ми е породен от желанието да продавам такава боя в чужбина. За това, ако все пак има някой който е наясно, нека да пише.

koragroup
02.03.2017, 08:29
Според мен трябва да питаш производителите на бои. Тука сме предимно производители на мед и стоим от към дръжката на четката...

Maverick
02.03.2017, 10:52
Проблема е, че всеки производител си е харесал някой стандарт или изпитание и си продава с него.

Поне някаква идея кой е контролния орган? Евентуално там да питам.

kristiqn1980
02.03.2017, 14:28
Проблема е, че всеки производител си е харесал някой стандарт или изпитание и си продава с него.

Поне някаква идея кой е контролния орган? Евентуално там да питам.
Здравей аз съм от Варна
Сега боядисвам кошери боята която купувам е на водна основа но за нея издават и сертификат при поискване

agro
02.03.2017, 23:03
...един магазин за бой...

Това магазина ли трябва да бъде бит, или магазина бие клиентите срещу заплащане от тяхна страна? В българския език няма съществително, чието множествено число да завършва на "Й"!