PDA

Виж пълната версия : Интересна информация



Пламен Керчев
01.03.2017, 02:27
http://agro-journal.com/mzh-napravi-izsledvane-na-pchelarstvoto-v-balgariya-prez-2016-ta-godina/
Интересна информация от министерството. Някои от данните недоумявам от къде са взети.
Например за смъртността.

jordanov
01.03.2017, 21:31
Пише си на втория ред - статистическо изследване.

Валентин.
01.03.2017, 21:39
Това повече ми прилича на, “чул“ някой че има роене и започва да се жалва- малее, роят. Чуят че някъде има смъртност, почва рев. Аз пък съм намислил друга татктика. Като ме пита някой “как са ми пчелите“, ще го прикарам той първа да обяснява как са неговите. Аман от пчелари-клюкари да знаят чуждото кое-как е.sweating;

jordanov
01.03.2017, 22:00
... Като ме пита някой “как са ми пчелите“, ще го прикарам той първа да обяснява как са неговите..

Охо и това го има. Статистиката обаче е интересна наука:) Има си методики и формули за много неща.

Валентин.
01.03.2017, 22:08
Охо и това го има. Статистиката обаче е интересна наука:) Има си методики и формули за много неща.

Говоря за колеги тука наживо, дето се срещаме всеки ден. Е почти всеки ден.
П.П. И то такива с по 100-200 кошера дето неби трябвало да ги интересува чуждото. Не че имам какво да крия, ама не ме кефи някой да пита и да знае всичко, пък него като го питат.....да мълчи като......:bigsmile:

Mateev
02.03.2017, 16:49
Това статистическо изследване би могло и да е вярно, ако наистина бяха направени тези анкети. Аз обаче съм склонен да си мисля, че цифрите са измислени с чесане зад врата и гледане в тавана. Няма да е за първи път ....... Спомнете си за гафа с цените на отводките и майките, при които пак средната цена беше измислена с чесане зад врата и гледане в тавана, а това доведе до ниски пределни цени.

ch.atanasov
02.03.2017, 18:41
Това статистическо изследване би могло и да е вярно, ако наистина бяха направени тези анкети. Аз обаче съм склонен да си мисля, че цифрите са измислени с чесане зад врата и гледане в тавана. Няма да е за първи път ....... Спомнете си за гафа с цените на отводките и майките, при които пак средната цена беше измислена с чесане зад врата и гледане в тавана, а това доведе до ниски пределни цени.

Анкетите се правят ежегодно, мен не ме пропускат от години. Информацията ,която събират е многостранна , друг е въпроса с верността на цифрите.

ch.atanasov
13.03.2017, 22:31
Нещо информацията се загуби във форума. Да не би тук да има затворена група, която аз не виждам и не мога да чета.:(
КБП ,на която симпатизирах , да не е в нелегалност вече.

от фейса - Куменов.


"За да е информиран всеки един български пчелар искам да споделя резултата от днешната среща на пчеларските председатели в МЗХ.
Бяха дискутирани възможно всичките проблеми, които занимават сектора ни, такса опрашване, криминализиране на кражба на кошери, нарочно мито на внос на мед извън европейския съюз, забраната за употреба на пестициди от групата на неоникотиноидите, така важната за всеки един, а именно цената на меда и много други нужни условия. Бяха предложени възможн...и решения, които дали ще ги одобрят от МЗХ ще остане загадка.
Поради проблема със субсидирането на био пчеларите и изобщо на био производителите беше сформирана работна група, която ще пренасочи финансов ресурс от други мярки в пчеларството в състав: Николай Куменов, Росимир Матеев, Михаил Михайлов, Петко Симеонов и Иван Кожухаров. "

Mateev
14.03.2017, 23:12
Този път просто ме домързя да ви разкажа какво се случи на срещата в МЗХ, пък и няма кой-знае какво за разказване. Накратко - много пчеларски органицации, в това число и КБП и БПРА поискаха с официални писма срвща с новия Министър, с цел да поставят пред него проблемите на пчеларския сектор. По-принцип такава е практиката при всяка една смяна на правителствата.

Новия министър обаче се направи на хитър, и вместо да губи по 1-2 часа с всяка една организация, обяви обща среща на всички пчеларски организации. И какво да правим - отидохме на нея с ясното съзнание, че ще стане една говорилня, в която ще се изприказват много простотии, защото всеки ще разказва къде го боли и сърби, без предварително да е съгласувал изказването си с останалите пчелари.

Предишния ден (в Неделя) КБП направи Управителен съвет и след цял ден обсъждане систематизирахме 7-те най-важни проблема на сектора към настоящия момент. Оформихме ги като официално писмо и там на срещата го прочетохме и официално го връчихме. Освен нас всички останали бяха дошли неподготвени, което си пролича и в изказванията им. Повечето плещеха простотии в стил каквото им хрумне в момента.

Самият министър не ни уважи и не дойде на срещата, а изпрати един Зам. Министър. Трябва да му признаем, че беше много тактичен и много внимателно изслуша всички простотии. Иначе залата беше пълна - повече от 30 човека, и едва ли не всеки един от тях искаше да си каже къде го боли и сърби. Стана една голяма говорилня, в която се изприказваха много неща, които няма защо да ви ги казвам - всички ги знаят, защото са ни до болка познати.

В края на срещата се избраха 5-ма представители на пчеларския бранш с цел уж да участват в една работната група на животновъдите, която въобще не се знае дали ще се създаде и дали ще се насрочи някакво заседание. В общия случай това е всичко. В работната група съм аз, Иван Кожухаров, Николай Куменов, Мишо Михайлов и Петко Симеонов.

Mateev
14.03.2017, 23:30
По време на срещата Зам. Министъра 2-3 пъти каза, че в малкото оставащи дни на това правителство много малко може да се направи по разказаните от нас проблеми. Тоест намекна ни, че не трябва да се надяваме на чудеса. Казано с други думи - не трябва да се надяваме, че ще бъде направено каквото и да било. Ако все пак нещо се направи, то това ще бъде една приятна изненада.

Като един от най-важните въпроси КБП поиска да се създаде ПЧЕЛАРСКИ БОРД, в който да участват само представители на пчеларски организации, които имат реална членска маса зад гърба си. Писна ни в работните групи и на всяка една среща в МЗХ да идват САМОЗВАНИ "ЛИДЕРИ", които нямат нито един член в техните организации. Ако не знаете - бъка от такива, които в общия случай винаги приказват простотии от позицията на собствените си ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ, а не от позицията на интересите на самите пчелари. Целяи сектор страда заради тях и не един път са се вземали кофти решения именно поради тях и поради тяхната простотия.

Например проф. Георги Цанков - той е обзет от манията за величие и си е въобразил, че е единствения човек, достоен ДА РЪКОВОДИ ЦЕЛИЯ ПЧЕЛАРСКИ СЕКТОР. Думичката РЪКОВОДИ я пиша в червено, защото във всяко едно негово изказване той я повтаря поне по 100 пъти. Представяте ли си един дядка с деменция, който няма членове и който не е правил управителен съвет на Научната организация от поне 10 години, да "управлява" пчеларския сектор? Та този човек дори няма кошери, няма си хал хабер представа какви са проблемите в сектора, но си е въобразил, че е ВЕЛИК ВОЖД, на който трябва да се подчиним.

Подобно е положението със Сребрин Илиев, който освен всичко друго е и много нагъл. По време на срещата си позволяваше да отнема думата на Зам. Министъра, да го прекъсва, да плещи една камара простотии, и т.н. И най-накрая обяви на всеослушание, че той е едва ли не най-компетентния от всички и трябва да го слушаме и да се съобразяваме с него. Също не е пчелар и също в неговата организация няма нито един член. Това обаче не му попречи да се разсърди, че не го избрахме в работната група. Дори е налитал на бой на Иван Кожухаров, когато на другия ден са се срещнали на улицата.

Та такива "лидери" има пчеларския сектор, и докато не ги изхвърлим от работните групи, сектора ще продължава да страда. Създаването на ПЧЕЛАРСКИ БОРД е един от начините да се опитаме да прочистим сектора от САМОЗВАНИ ЛИДЕРИ, като първата задача на борда ще е да провери ЛЕГИТИМНОСТА на всеки един "лидер". Тоест има ли наистина някаква пчеларска организация и каква е реалната членска маса на тази организация.

judas
15.03.2017, 14:58
... Например проф. Георги Цанков - той е обзет от манията за величие и си е въобразил, че е единствения човек, достоен ДА РЪКОВОДИ ЦЕЛИЯ ПЧЕЛАРСКИ СЕКТОР.... Та този човек дори няма кошери, няма си хал хабер представа какви са проблемите в сектора...
Все пак да кажа, че проф. Георги Цанков ИМА кошери (15-ина броя на 200м от мен в двора на вилата си в Симеоново), а съм ч'увал също, че има и друг пчелин.

Mateev
18.03.2017, 04:06
Той проблемът не е в това дали има кошери или не, а в манията му ДА РЪКОВОДИ целия сектор. Щях да го разбера, ако използваше думичките ДА ПРЕДСТАВЛЯВА сектора - все пак е професор и е нормално да има самочувствие. Това с ръководството обаче ми намирисва на ТОТАЛИТАРИЗЪМ и на МАНИЯ ЗА ВЕЛИЧИЕ.

Всички пчеларски лидери, независимо дали имат членска маса или са самозвани, всички без изключение се бият в гърдите, че ПРЕДСТАВЛЯВАТ СЕКТОРА и че тяхното мнение в МЗХ е мнението уж на всички пчелари. Единствен проф. Георги Цанков живее с илюзиите, че той е достоен ДА РЪКОВОДИ СЕКТОРА, тоест да коли и беси по собствено усмотрение.

julian103
18.03.2017, 05:08
Той проблемът не е в това дали има кошери или не, а в манията му ДА РЪКОВОДИ целия сектор. Щях да го разбера, ако използваше думичките ДА ПРЕДСТАВЛЯВА сектора - все пак е професор и е нормално да има самочувствие. Това с ръководството обаче ми намирисва на ТОТАЛИТАРИЗЪМ и на МАНИЯ ЗА ВЕЛИЧИЕ.

Всички пчеларски лидери, независимо дали имат членска маса или са самозвани, всички без изключение се бият в гърдите, че ПРЕДСТАВЛЯВАТ СЕКТОРА и че тяхното мнение в МЗХ е мнението уж на всички пчелари. Единствен проф. Георги Цанков живее с илюзиите, че той е достоен ДА РЪКОВОДИ СЕКТОРА, тоест да коли и беси по собствено усмотрение.

А тези пчеларски сдружения имат ли официална регистрация някъде? Как може да се провери имат ли реална чл. маса?

ch.atanasov
18.03.2017, 08:44
Той проблемът не е в това дали има кошери или не, а в манията му ДА РЪКОВОДИ целия сектор.....


Проф. д-р Георги Цанков е роден на 15 юли 1930 г.

Ей тука е проблема. ЕГН-то. На 87г. е. Трябва да е в пенсия от 27г. и да е освободил място на други. Безценен бил, ами тези соц. професори я карат като папата-до гроб.
То в БГ май е на мода и почит.crying; Лили Иванова, Стоянка Мутафова .......да спирам, че единия е на власт в момента.blush;

бат тянко
18.03.2017, 11:22
Според мен началника на папата, ще реши и съответния професор докога ще стъпва върху земята. Що се отнася до т.нар. лидери. У нас те са пълен смях!

ch.atanasov
18.03.2017, 11:33
Според мен началника на папата, ще реши и съответния професор докога ще стъпва върху земята.

Е, то така е -там няма ред, но ако изкара до 120г., редно ли е до тогава да ходи в МЗГ ( в случая).

Искрен Мутафов
18.03.2017, 11:40
Е, то така е -там няма ред, но ако изкара до 120г., редно ли е до тогава да ходи в МЗГ ( в случая).

Задължително с памперс обаче!!!

п.п. МЗГ от доста време не е МЗГ, а е МЗХ...

Mateev
18.03.2017, 13:50
А тези пчеларски сдружения имат ли официална регистрация някъде? Как може да се провери имат ли реална чл. маса?

За съжаление всички "лидери" си имат официално регистрирана Национална Пчеларска Организация. И именно поради тази причина МЗХ ги признава като такива. Техните организации обаче в повечето случаи нямат никаква членска маса. На пръстите на едната ръка се броят организациите, които наистина имат членска маса, и вие ги знаете кои са те.

ch.atanasov
18.03.2017, 17:40
"Държавен фонд „Земеделие“ започна поетапното изплащане на субсидии за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците. Първото плащане, в размер на 8 003 876 лв., е по 115 договора.

Държавната помощ за хуманно отношение покрива направени разходи или пропуснати доходи, свързани с ангажиментите за хуманно отношение към птиците, поети за най-малко 5 години. За тази година е предвидено плащане за кокошки-носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици, като максималният интензитет на помощта е на годишна база. "

Явно Анщайн е имал предвид птиците, но при превода някой е писал- пчелите.

Как беше : изчезнат ли птиците, след 4г. ще изчезнат и хората.:bigsmile:

Гогол
18.03.2017, 19:18
"Държавен фонд „Земеделие“ започна поетапното изплащане на субсидии за реализиране на доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към птиците. Първото плащане, в размер на 8 003 876 лв., е по 115 договора.

Държавната помощ за хуманно отношение покрива направени разходи или пропуснати доходи, свързани с ангажиментите за хуманно отношение към птиците, поети за най-малко 5 години. За тази година е предвидено плащане за кокошки-носачки, родители, бройлери, гъски, пуйки и патици, като максималният интензитет на помощта е на годишна база. "

Явно Анщайн е имал предвид птиците, но при превода някой е писал- пчелите.

Как беше : изчезнат ли птиците, след 4г. ще изчезнат и хората.:bigsmile:

Чанко,стига ве! Що ги пущаш тия новинки?Виж ,че някой в този форум/а и другаде/се откаже да отчува пчелички и започне да се грижи за гъски щото за пчелите не дават толкова.Туй са бая пари като за начало за стотина човека.

бат тянко
18.03.2017, 19:58
Аааа, и аз съм на опашката. Пчелоядите не са ли птици? Цяло лято ги развъждам!!!

Гогол
18.03.2017, 21:22
Аааа, и аз съм на опашката. Пчелоядите не са ли птици? Цяло лято ги развъждам!!!

Не влизаш в класацията!? Развъждаш цяло лято,ама резултата е лош.Популацията е слаба,значи слабо храниш.Затова опъни още 5 реда по 20 кошера,та вместо по 4–5 голошарчета да отглеждат по 7–8.Тагава си 100/100 вътре.Разбира се,като извършиш някои фиктивни формалности.Така било в ВG–то.

бат тянко
24.03.2017, 17:59
Лош, ама друг път. Като хвръкнат скриват слънцето!

Гогол
24.03.2017, 23:23
Лош, ама друг път. Като хвръкнат скриват слънцето!

Е,те това чаках да напишеш през тези 5–6 дена.А сега сериозно. Ако гадините са много, търси помоща на обучени соколи или орлета.Пушката/каквато и да е тя/не ги стряска.Изместват се,но пак са на магистралата.

jdrumev
24.03.2017, 23:30
Има по лесни начини:bigsmile:Глеш смоци и ги пущаш където са им дупките а ако не ти се занимава да гледаш смоци вземаш една мисирия и има запушваш дупките когато имат малки:bigsmile:

Гогол
24.03.2017, 23:46
Има по лесни начини:bigsmile:Глеш смоци и ги пущаш където са им дупките а ако не ти се занимава да гледаш смоци вземаш една мисирия и има запушваш дупките когато имат малки:bigsmile:

Отпадат и двата прийома.А къде са им гнездилищата/дупките/.При нас,на отвесните брегове на Тунджа дупки бол,с хиляди. Ха търси или познай/гадай/ коя на кого.

jdrumev
24.03.2017, 23:49
Отпадат и двата прийома.А къде са им гнездилищата/дупките/.При нас,на отвесните брегове на Тунджа дупки бол,с хиляди. Ха търси или познай/гадай/ коя на кого.


Той бати Тянко не го бърка броя на дупките той е тънак специалист по запълване на дупки не си ли слушал легендите за него:bigsmile:

plamen2009
06.04.2017, 19:32
http://agro-journal.com/naredba-za-dopalnenie-na-naredba-10-obnarodvaniyat-tekst/

old_greyish
15.04.2017, 21:49
Линка е малко стар ама по-новата информация е все в платени сайтове .
https://www.technavio.com/blog/top-11-vendors-european-seeds-market
Това са компаниите които държат основният пазарен дял на семена в Европа ( с уговорката че не всички са в сегмента " пшеница/рапица/царевица/слънчоглед " т.е. масовката в България ) . Байер и Монсанто се обединиха , ChemChina си купиха Syngenta и Makteshim Agan ( ADAMA ) - значи от топ 4 , 3 произвеждат и семената и химията свързана с тях .
В последните 20г ( +/-5 ) нещо се случи в Българските полета , и то се случи със съзнателното неучастие на голяма част от пчеларската общественост - трайното преминаване към неприсъщи за България сортове , осигуряващи по-високи добиви , изискващи много химия ( сборно препарати за РЗ и изкуствени торове ) и ( според семепроизводителите ) малко или никакво естествено опрашване - уедрено и интензивно земеделие . Караха я на принципа " И без петел ще съмне " а тя стана сега " Кой ми с.а в гащите " .
Производител на зеле казва " ами сея холандски сорт , изкупуват ми го като " зеле " - ама изкарвам 8-10 т/дка , не става за кисело , за кисело трябва да сея японски сорт ама дава 4-5т/дка .
Отива земеделеца при доставчика на семена и препарати , ще сее рапица , и му казват :
http://multilingual.bionetsyst.com/images/docs/16951088121329512102.pdf
И няма дума за опрашване . И колкото и да не ни харесва няма и да има , щото хората от опит знаят че ако пръскат и торят ще изкарат . И този опит е вече повече от 10 годишен , минаха времената когато масово се сееше Кнежа 509 ( царевица ) дето при +35 градуса ни пчела ни дявол я опрашваше или слънчоглед Сан Лука . За слънчогледа въобще няма смисъл , има хибриди дето даже пчелите не ги кацат . За пшеницата - ами може да не знаете ама на пазара вече има и хибридна пшеница ( т.е. тип хибрид който е година за година ) . И като казват някои хора " аз се разбрах с арендатора , и той плати по-скъпия препарат , че бил щадящ - пишете активното вещество , че аз съм прост ама скъпото е или хлорпирифос или неоникотиноид - ето Байер какво казват :
http://www.cropscience.bayer.bg/BCSWeb/www/BCS_BG_Internet.nsf/id/BG_Oil_Seed_Rape/$file/OSR.pdf
"Биская® е толеран-
тен към пчелите инсектицид и не оказва
влияние върху храненето или поведението
им. Пръскането може да се направи само с
наземна техника сутрин или вечер, когато
пчелите не са в летеж. Протеус® също е
разрешен в този период, но третирането
трябва да се прави само надвечер, когато
пчелите не са вече в посева. Веднъж изсъх-
нал върху растенията Протеус® няма нега-
тивен ефект върху пчелите на следващия
ден". ( в цялата брошура единственият момент когато се споменават пчели е при инсектицидите , таблица с ползи от опрашване или нещо подобно няма )
И Биская и Протеус са на базата на прословутите неоникотиноиди . И сигурно няма рапица в България дето не е пръскана веднъж с тях . Актара , Моспилан и пр.
Важното е да има революционно настроение , щото някак все забравят че въпреки че са забранени за третиране на семена , тия препарати никога не са забранявани изцяло за вегетативно пръскане .
Много дълга стана и си забравих мисълта , но , не може да сте прочели тонове излишна литература за отглеждането на пчели , а да не знаете елементарни неща за средата в която ги отглеждате .
Мдааа , мисълта ми беше - една кампания за ползите от опрашването да има ( за един препарат за слънчоглед ( фунгицид ( според търговците вдига добива до 15 % ) има повече реклама отколкото целият панаир за неоникотиноидите )) , една кампания за качеството и ползите от употребата на пчелен мед ( че някои хора ни вкараха във филма " антибиотици , глифозат , инверт " ) . Нещо позитивно вкарайте , баш активистите , че ако пуснете едно търсене в гуглето за " пчели " ще се депресирате . И си избийте от главата мисълта че зърнарите са едни хора дето " хвърлят едно семе в земята и жънат пари и субсидии " . Никак не е проста работа земеделието , в днешно време .Беше то дето " даскала , попа и кмета " гледаха пчели а останалите бяха неграмотни .
Ако съм пропуснал нещо ще ме прощавате , ако някой се е засегнал моля само да не се хваща за пропусната запетая или неправилно изписана дума - това си е мое мнение и се надявам да е полезно на хора които тепърва почват в район подобен на моя .

Валентин.
15.04.2017, 21:57
А ти виждал ли си Кнежа 611, 613 на поливно. Такова нещо не съм виждал от 20 години. Ластунката му е дебела колкото на мамулите на Пионер. Вече не помня колко даваше от декар, ама като видиш какви мамули прави, само да ти е кеф да ги гледаш.:yo:

old_greyish
15.04.2017, 22:11
А ти виждал ли си Кнежа 611, 613 на поливно. Такова нещо не съм виждал от 20 години. Ластунката му е дебела колкото на мамулите на Пионер. Вече не помня колко даваше от декар, ама като видиш какви мамули прави, само да ти е кеф да ги гледаш.:yo:
Кнежа 555 при нас се жънеше февруари/март , 509 края на октомври беше с 20 влага - по-късните сортове само за силаж . И да , стъблото беше по-дебело от кочаните на сегашните сортове ( долу/горе - хубавите спомени позволяват малко хипербола ) . Питите на старите сортове слънчоглед , в нормална година , със сигурност бяха поне 2 пъти по-големи от сегашните . Ама пак опряхме до генетика , и хектолитрово число - едно ремарке с кой да е Пионер тежи повече от същото с Кнежа ( мое мнение ) .

dimitarcher
02.09.2017, 13:50
http://agro-journal.com/svetlo-badeshte-za-pchelarite-po-golyam-byudzhet-i-borba-sreshtu-falshiviya-med/... до къде е истина ?

agro
02.09.2017, 14:35
http://agro-journal.com/svetlo-badeshte-za-pchelarite-po-golyam-byudzhet-i-borba-sreshtu-falshiviya-med/... до къде е истина ?
Автора дори не е разбрал, че доклада няма да се внася от Момчил Неков, това още в първите няколко реда от дописката. Дори нататък да е в общи линии вярно, достоверността на източника вече е компрометирана. А и общия тон на статията е, че щом такъв доклад бъде внесен, непременно нещо ще се случи. Лично аз не вярвам, че когато един отрасъл е в подем, ако се съди по увеличения официално брой пчелни колонии, някой сериозно ще се замисли да го подпомага със субсидии. Логично е субсидии да се дават за неща, които са в упадък или застой, за да бъдат стимулирани.

rosty_sz
02.09.2017, 17:01
Няма такава логика. Зърнопроизводството е в тотален подем през последните години о е яко субдидирано.

dimitarcher
03.09.2017, 11:33
http://www.focus-news.net/news/2017/09/01/2431502/evrodeputatat-momchil-nekov-otivam-v-bryuksel-s-mandat-ot-balgarskite-pchelari-za-badeshteto-na-sektora.html

ch.atanasov
03.09.2017, 12:58
http://www.focus-news.net/news/2017/09/01/2431502/evrodeputatat-momchil-nekov-otivam-v-bryuksel-s-mandat-ot-balgarskite-pchelari-za-badeshteto-na-sektora.html

Тези линкове, май малко хора ги отварят. Аз бих пуснал цитати. :

„Целта на днешната конференция беше да консолидираме позицията на българския пчеларски сектор и вярвам, че в голяма степен успяхме. Обединихме се около тезата, че пчеларството трябва да получи видимост заради огромната роля, която имат пчелите чрез опрашване на голяма част на селскостопанските култури, но също така и запазване на биологичното разнообразие. Предизвикателствата пред сектора у нас са специфични, но днес изградихме позиция с конкретни предложения, които ще бъдат представени и включени в бъдещия официален документ на Европейския парламент“, заяви Момчил Неков.

Младия евроюнак ша опрай работите в сектора.



http://www.mnekov.eu/about/biography.html

пп. и не само.

Валентин.
03.09.2017, 13:05
Ъъъ, само да питам. Лани-по-лани, имаше неква-Мария ли беше, Габриел ли беше. Сега па друга дзвездъ ли се е издигнала...Тия май гледат и копират “Господин за един ден“sweating;

solaris60
03.09.2017, 13:08
Ъъъ, само да питам. Лани-по-лани, имаше неква-Мария ли беше, Габриел ли беше. Сега па друга дзвездъ ли се е издигнала...Тия май гледат и копират “Господин за един ден“sweating;

Не само за един ден - за цял живот, но само от един ден. Хайде от мен да мине - да не е от един ден, а един мандат.

Валентин.
03.09.2017, 13:22
Имах предвид филма “Господин за един ден“. Депутати идват и си отиват, а четат от едни и същи листове...hi;

solaris60
03.09.2017, 13:42
Имах предвид филма “Господин за един ден“. Депутати идват и си отиват, а четат от едни и същи листове...hi;

Е дееее, подценяваш ни бре Валко. Всички разбрахме какво имаш предвид.

kuline
06.10.2017, 14:25
https://dariknews.bg/novini/sviat/otkriha-pesticidi-v-75-ot-probite-med-vzeti-ot-cial-sviat-2052673

delta.e
06.10.2017, 15:10
Калине , лично мен щеше да ме учиди , ако бе цитирана цифрата 25% .

бат тянко
06.10.2017, 17:07
В случая цифрите са за статистиците. По- важното е в каква посока дирят първопричините за краха на пчелната популация.

tsc1
24.11.2017, 09:15
350 лева ще е минималният осигурителен праг за земеделски производители (http://agro-journal.com/350-leva-shte-e-minimalniyat-osiguritelen-prag-za-zemedelski-proizvoditeli/)
Днес 23.11.2017 год. бюджетната комисия в парламента, реши минималния осигурителен праг за земеделските производители да бъде 350 лв. от 2018-та година, съобщава БНР. Законопроекта за държавния бюджет за 2018-та е приет. Скачат осигуровките за ЗП (http://agro-journal.com/zakonoproekta-za-darzhavniya-byudzhet-za-2018-ta-e-priet-skachat-osigurovkite-za-zp/) Компромисното решение бе взето на второ четене на Закона за държавно обществено осигуряване, като отмени първоначалното намерение сумата да е 480 лв. Драстичното увеличение от 300 лв. на 480 лв. беше предложено от ГЕРБ и "Обединени патриоти". Контра на това увеличение застанаха ДПС, като най-силния аргумент беше опасението, че масово тютюнопроизводители и земеделци ще преминат в сивия сектор. Срещу вдигането на осигуровките на ЗП застанаха и множество браншови организации. Мотивите са сходни – невъзможността стопаните да плащат по-високата вноска за пенсия.

Юрий Цветков
24.11.2017, 11:48
350 лева ще е минималният осигурителен праг за земеделски производители (http://agro-journal.com/350-leva-shte-e-minimalniyat-osiguritelen-prag-za-zemedelski-proizvoditeli/)
Днес 23.11.2017 год. бюджетната комисия в парламента, реши минималния осигурителен праг за земеделските производители да бъде 350 лв. от 2018-та година, съобщава БНР. Законопроекта за държавния бюджет за 2018-та е приет. Скачат осигуровките за ЗП (http://agro-journal.com/zakonoproekta-za-darzhavniya-byudzhet-za-2018-ta-e-priet-skachat-osigurovkite-za-zp/) Компромисното решение бе взето на второ четене на Закона за държавно обществено осигуряване, като отмени първоначалното намерение сумата да е 480 лв. Драстичното увеличение от 300 лв. на 480 лв. беше предложено от ГЕРБ и "Обединени патриоти". Контра на това увеличение застанаха ДПС, като най-силния аргумент беше опасението, че масово тютюнопроизводители и земеделци ще преминат в сивия сектор. Срещу вдигането на осигуровките на ЗП застанаха и множество браншови организации. Мотивите са сходни – невъзможността стопаните да плащат по-високата вноска за пенсия.

:bigsmile: А после ревем, че пенсиите били ниски. :bigsmile:

ch.atanasov
24.11.2017, 12:16
:bigsmile: А после ревем, че пенсиите били ниски. :bigsmile:

Вчера градския ми източи подобен лаф. Всички са наясно при 300-350лв., каква песия се чака. Никой не пречи, който иска да се осигурява на по-голяма сума, това е минимума.

rosty_sz
24.11.2017, 13:04
:bigsmile: А после ревем, че пенсиите били ниски. :bigsmile:
Всеки е свободен да се осигурява на по голяма сума. Най-лошото е, че това в никакъв случай не му гарантира достойни старини. За съжаление в нашата (и не само) държава се прави всичко възможно да се намалят парите за пенсии защото те са огромно държавно бреме. Всеки малко разбиращ от икономика и демография сам може да си направи сметката, че след 15-20 години положението ще е катастрофално и ще трябва до тогава да се въведе коренно различен модел или да се случи нещо апокалиптично (война). Така или иначе няма никаква гаранция, че внасяйки със 100-200% повече сега, след 15-20 години ще получиш пенсия която е с 100-200% по голяма покупвателна възможност от този който внася на минимума. По скоро е сигурно, че това няма да се случи.

ch.atanasov
24.11.2017, 13:26
...в държава се прави всичко възможно да се намалят парите за пенсии защото те са огромно държавно бреме.

Единственото, което може да прави държавата е да вдига прагове и най-вече възраст. За възрастта е неизбежно и 65г. няма да е за дълго. Пиша им за 75г., но не им се вярва.:bigsmile:

tsc1
24.11.2017, 14:30
... За възрастта е неизбежно и 65г. няма да е за дълго. Пиша им за 75г., но не им се вярва.:bigsmile:
Вчера имах един интересен случай. Отивам в една работилница, занимаваща се с предимно тенекеджиска работа да взема едни опитни образци на детайли. Още когато ги поръчвах ми направи впечатление присъствието там на доста възрастен мъж, който работеше. Докато чакахме шефа, се заприказвахме. Оказа се, че е на 80г! Нямате си на представа колко опит и знания притежава този човек! Беше открил два дефекта в конструкцията ни и без някой да го кара беше изработил алтернативни решения. Нямаше как да не се съглася с него и да не ги приема!

smsi-h
24.11.2017, 14:41
Всеки е свободен да се осигурява на по голяма сума. Най-лошото е, че това в никакъв случай не му гарантира достойни старини. За съжаление в нашата (и не само) държава се прави всичко възможно да се намалят парите за пенсии защото те са огромно държавно бреме. Всеки малко разбиращ от икономика и демография сам може да си направи сметката, че след 15-20 години положението ще е катастрофално и ще трябва до тогава да се въведе коренно различен модел или да се случи нещо апокалиптично (война). Така или иначе няма никаква гаранция, че внасяйки със 100-200% повече сега, след 15-20 години ще получиш пенсия която е с 100-200% по голяма покупвателна възможност от този който внася на минимума. По скоро е сигурно, че това няма да се случи.

След 15-20 години няма да има пенсии въобще. Ще има безусловен базисен доход. Темата е широка и има много публикации в нета. Вече се прави първия експеримент във Финландия. Изводът е: не давайте грешни пари сега, защото ще се окаже, че в момента захранвате една бесзмислена и умряла система; най-малкото, с внасянето на осигуровки сега, поддържате и скрепявате съвременното робство.

Съвсем друго ще ви се случи пък, ако вместо да наливате пари в осигурителната система, било то държавната или фондовете, си ги внасяте на собствена сметка в банката. С внос в държавтнта система, ще получавате малко пенсия. С внос във фонд, ще ви се такова таковата, когато стигнете възрастта за пенсия, ако я достигнете, и ви начислят техните си такси при вземането на парите. При навършване на възраст за пенсия ще имате една доста стабилна сума за харчене и в случай, че се споминете преди тази възраст наследниците ви ще имат право върху цялата сума. Ако ги внасяте в държавата ще видят едно нищо. При внасяне във фонд, една малка и мизерна сума. Е да, при наличието собствен спестяваща сметка за старини, се губи принципа на солидарността, който го има в обществената социална система и разполагате само със сумата, която сте спестили, но пък на дело се доказа, че държавната система е много скапана и несправедлива. Доказа се и това, че държавата няма никакво намерение да мисли за възрастните си гражданите, въобще държавата в това отношение също е един изгорял бушон.

В момента нещата съвсем не са като по времето на др. Тодор Живков, когато имаше достатъчно работна ръка, която да инжектира средства в социалната система. Нали виждате, че от 1994-5 години, социалната система е издъхнала, щото държавата беше изпапала нелегално и незаконно държавния пенсионен фонд, както направи Милен Велчев по времето на правителството на Саскобурга със средствата на здравната каса, не може да живее с акумулираните й средства и държавата се принуждава да "инвестира" във възрастното население и инвалидите, за да има някакъв оборот, от който пък да си взема шибаните данъци покрай стоките и услугите, щото иначе съвсем ще умре. Много са изкуствени нещата с финансите от двайсет години, насила и с камшика. Свидетели сме на много неразумна политика във финансите от началото на демокрацията до момента, никой не мисли за утре и за децата, работи се на принципа - дай сега, че не стига, пък утре ще има друго правителство, то да му мисли. Въобще няма никаква дълготрайна и прехождаща във времето, между различни правителства, нормална философска концепция в това отношение, пък и в нито една област. Корупцията пък е нещо което е неделимо от този деграденстски манталитет и тя усложнява нещата още повече.

Валентин.
24.11.2017, 14:52
След 15-20 години няма да има пенсии въобще. Ще има безусловен базисен доход. Темата е широка и има много публикации в нета. Вече се прави първия експеримент във Финландия. Изводът е: не давайте грешни пари сега, защото ще се окаже, че в момента захранвате една бесзмислена и умряла система; най-малкото, с внасянето на осигуровки сега, поддържате и скрепявате съвременното робство.

Съвсем друго ще ви се случи пък, ако вместо да наливате пари в осигурителната система, си ги внасяте на собствена сметка в банката. При навършване на възраст за пенсия ще имате една доста стабилна сума за харчене. Е да, при наличието собствена спестяваща сметка за старини, се губи принципа на солидарността, който го има в обществената социална система, но пък на дело се доказа, че тази система е много скапана и несправедлива. Доказа се и това, че държавата няма никакво намерение да мисли за възрастните си гражданите, въобще държавата в това отношение също е един изгорял бушон.

При 40лв месечна вноска от ЗП на минимума-300лв. Как ще ги изкараш от банката 150лв за пенсия. При лихви клонящи към 0. Значи за да взимаш 1г пенси, трябва преди това да си внасял 4г. Ако живееш 10г след “пенсионирането“, преди това трябва да си внасял 40г. То е равносилно-дали в Банка или в НОИ.
П.П. Каролев твърди, че в Япония няма Пенсионна система. Пък не съм видял тамошните старци да падат по улиците и т.н. Даже на старини си скитат по целия свят. И м-у другото се водят най-дълголетната нация в света.

smsi-h
24.11.2017, 15:20
При 40лв месечна вноска от ЗП на минимума-300лв. Как ще ги изкараш от банката 150лв за пенсия. При лихви клонящи към 0. Значи за да взимаш 1г пенси, трябва преди това да си внасял 4г. Ако живееш 10г след “пенсионирането“, преди това трябва да си внасял 40г. То е равносилно-дали в Банка или в НОИ.

Заблуда колега. Никак даже не е равносилно. Много изгодно забравяш апарата от чиновници в НОИ, които лапат заплатки всеки месец, а самите пенсии реално се правят от инфорационната система на НОИ. Чиновниците служат единствено да събират, проверяват, контролират и внасят информацията за пенсиите в информационната система.

Пък и точно си го казал: Ако живееш 10г след “пенсионирането“. Ей това е най-голямата лъжа в темата пенсиониране. Държавата взема цял живот и доста хора виждат спокойни старини само няколко години. А кажи сега, какво става с тез акумулирани пари в държавния фонд и справедлив ли е той въобще?

Лихвата винаги ли клони към 0? Хм... Тъкмо преди няколко дни мръсника Хампарцумян на всеослушание обяви, че догодина лихвите по кредитите скачат, а успоредно с тях и по депозитите, което ще рече, че има повишено търсене на кредити, успоредно с това икономиката е по-оживлена.

Винаги съм мислел и съм казвал, че на Земята парите са най-голямото зло и ако ги няма, всичко ще бъде много по-добре.

Юрий Цветков
24.11.2017, 15:21
Всеки е свободен да се осигурява на по голяма сума. Най-лошото е, че това в никакъв случай не му гарантира достойни старини. За съжаление в нашата (и не само) държава се прави всичко възможно да се намалят парите за пенсии защото те са огромно държавно бреме. Всеки малко разбиращ от икономика и демография сам може да си направи сметката, че след 15-20 години положението ще е катастрофално и ще трябва до тогава да се въведе коренно различен модел или да се случи нещо апокалиптично (война). Така или иначе няма никаква гаранция, че внасяйки със 100-200% повече сега, след 15-20 години ще получиш пенсия която е с 100-200% по голяма покупвателна възможност от този който внася на минимума. По скоро е сигурно, че това няма да се случи.

Рости, това наистина е въпрос на избор. Само че, направилите избора да се осигуряват на минимум, нямат никакво основание после да реват, че пенсийте са ниски. А те го правят най-силно.

Пламен Керчев
24.11.2017, 17:12
Ще споделя и още един парадокс с тези осигуровки. Има регистрирани ЗП, които си внасят осигуровките но са и на трудов договор. Получава се едно двойно осигуряване. Докато ДОО и ДЗПО донякъде са оправдани то ЗО са си абсолютно излишни, говоря за осигурителя. Двойно ЗО а здравните услуги са........ В такива случай моето мнение е, че всеки трябва да има избор, но .....

zis
24.11.2017, 17:13
Долу горе към това клоня в темата за наредба 26. Там даже ме нападнаха без вина, искал съм да прекарам някого. Тактично си замълчах в онази тема, тук обаче онези които ме нападнаха, харесват мнението на колегата(което аз също харесах). Сега ще ви подскажа, че има два вида стаж, трудов и осигурителен. Работил си месец на 4 часа, имаш месец трудов стаж и 1/2 месец осигурителен. Като нищо ще се пенсионираш на 150 г. Не се прави разлика кой колко е внесъл. Аз лично съм програмист от онези със Си++ и асемблер, SQL и подобни внесъл съм данъци, и осигуровки за един апартамент поне тристаен. Да ама ми писна, в резултат някой ЗС с 50-60 лв. осигуровки ще му трябват 15 г. на всяка една моя година да ама аз няма да получа пенсия понеже не издържах, и като цяло ми писна! Така, че колеги мислете малко преди да наречете някой тарикат, и когато го обвинявате, че иска да ви прекара. В темата за наредба 26 всички сметки ясно показват как с под 170 - 200 кошера сметките с ДОО па макар и за ЗС не излизат.

ch.atanasov
24.11.2017, 17:45
Ще споделя и още един парадокс с тези осигуровки. Има регистрирани ЗП, които си внасят осигуровките но са и на трудов договор.....

Незнам дали е парадокс, но така са го измислили - пари требят. Та като не могат да хванат бизнеса, що да не хванат хърбите.

zis
24.11.2017, 17:52
Ще споделя и още един парадокс с тези осигуровки. Има регистрирани ЗП, които си внасят осигуровките но са и на трудов договор. Получава се едно двойно осигуряване. Докато ДОО и ДЗПО донякъде са оправдани то ЗО са си абсолютно излишни, говоря за осигурителя. Двойно ЗО а здравните услуги са........ В такива случай моето мнение е, че всеки трябва да има избор, но .....

Когато работиш на две места вероятноста да потърсиш медицинска помощ е двойно по-голяма. На три места тройно и така... :laughing:

rosty_sz
24.11.2017, 18:44
Долу горе към това клоня в темата за наредба 26. Там даже ме нападнаха без вина, искал съм да прекарам някого. Тактично си замълчах в онази тема, тук обаче онези които ме нападнаха, харесват мнението на колегата(което аз също харесах). Сега ще ви подскажа, че има два вида стаж, трудов и осигурителен. Работил си месец на 4 часа, имаш месец трудов стаж и 1/2 месец осигурителен. Като нищо ще се пенсионираш на 150 г. Не се прави разлика кой колко е внесъл. Аз лично съм програмист от онези със Си++ и асемблер, SQL и подобни внесъл съм данъци, и осигуровки за един апартамент поне тристаен. Да ама ми писна, в резултат някой ЗС с 50-60 лв. осигуровки ще му трябват 15 г. на всяка една моя година да ама аз няма да получа пенсия понеже не издържах, и като цяло ми писна! Така, че колеги мислете малко преди да наречете някой тарикат, и когато го обвинявате, че иска да ви прекара. В темата за наредба 26 всички сметки ясно показват как с под 170 - 200 кошера сметките с ДОО па макар и за ЗС не излизат.

Колега няма за какво да ми се сърдиш и в другата тема го казах и тук пак ще го кажа. Има правила и хубави или лоши ги спазваме. Ако се натрупа напрежение от несправедливост тръгваме по пътя на протеста и т.н. за промяна на някое правило. Аз също плащам осигуровки не само като за ЗС и също съм бесен, но това е. Ако не ти излиза сметката да си ЗС ,не си, и продаваш на прекупвачи абсолютно законно. Ако искаш да продаваш на дребно изпълняваш нещата които са необходими или повеждаш нещата към промяна на правилата.
Нямам лоши чувства и се радвам че все пак си забелязал по острия тон, защото в онази тема не даде индикация;)

tarty
24.11.2017, 19:31
Долу горе към това клоня в темата за наредба 26. Там даже ме нападнаха без вина, искал съм да прекарам някого. Тактично си замълчах в онази тема, тук обаче онези които ме нападнаха, харесват мнението на колегата(което аз също харесах). Сега ще ви подскажа, че има два вида стаж, трудов и осигурителен. Работил си месец на 4 часа, имаш месец трудов стаж и 1/2 месец осигурителен. Като нищо ще се пенсионираш на 150 г. Не се прави разлика кой колко е внесъл. Аз лично съм програмист от онези със Си++ и асемблер, SQL и подобни внесъл съм данъци, и осигуровки за един апартамент поне тристаен. Да ама ми писна, в резултат някой ЗС с 50-60 лв. осигуровки ще му трябват 15 г. на всяка една моя година да ама аз няма да получа пенсия понеже не издържах, и като цяло ми писна! Така, че колеги мислете малко преди да наречете някой тарикат, и когато го обвинявате, че иска да ви прекара. В темата за наредба 26 всички сметки ясно показват как с под 170 - 200 кошера сметките с ДОО па макар и за ЗС не излизат.
Мойте излизат и на 85 кошера и то с голяма печалба. Може пък аз да не смятам правилно, кой знае:)

ch.atanasov
24.11.2017, 19:39
Мойте излизат и на 85 кошера и то с голяма печалба. Може пък аз да не смятам правилно, кой знае:)

Колегата смята с данни от статистиката- добив 16кг. Ти смяташ по твоя-80 +кг. при това манов.:bigsmile:

tarty
24.11.2017, 19:51
Колегата смята с данни от статистиката- добив 16кг. Ти смяташ по твоя-80 +кг. при това манов.:bigsmile:

Аз работя с моята статистика :) иначе ако гледам каква статистика дава някой друг ще се промени много кривата на таблицата и ще трябва да затварям капенците :)

Валентин.
24.11.2017, 20:00
Заблуда колега. Никак даже не е равносилно..

Парите са си твой-вложи си ги в банката. Не те убеждавам в противното. Все пак пенсионното осигуряване в България не е задължително.
Да чуем нещо по пчеларските теми, какво ще кажеш.

ch.atanasov
24.11.2017, 20:02
Аз работя с моята статистика :) иначе ако гледам каква статистика дава някой друг ще се промени много кривата на таблицата и ще трябва да затварям капенците :)

Похвално, но както усещам ДФЗ е погледнало твоята статистика и ако продължава така, 2018г. деминимис -нанай.:laughing:

rosty_sz
24.11.2017, 20:04
Тези сметки са много относителни и е добре всеки да ги прави за себе си. Смятаме разликата между цената на дребно и на едро пресмятаме допълнителните разходи за пакетиране и представяне на клиентите (помещение, оборудване, опаковки, етикиране, доставка реклама и т.н.) добавяме осигуровките и трябва да сме и на печалба (поне 6-7лв. на час за допълнителния труд след приспадане на данъка).
Грубата ми сметка показва че всяко кило мед на дребно има около 2 лв. допълнителни разходи, преки (буркани етикети, енергия за втечняване) и не преки (допълнително оборудване, гориво за доставка, стелажи, рекламни материали) при разлика в цената от на дребно и на едро от 4 лева печалбата е около 2 лв/кг. или около 2000 лв. на тон. Ако продам един тон и той ми коства допълнително време за труд около 300 часа нещата биват. Под това не си струва. Ако обаче трябва тези 2000 лв. да идат за осигуровките на СЗ то сметката не излиза въобще. Сметката е съвсем "от горе, от горе", но дава някаква представа за нещата. Много колеги не си правят въобще сметката и за това сме на тоз хал.

ch.atanasov
24.11.2017, 20:05
... Все пак пенсионното осигуряване в България не е задължително. ..


Дай линк да го видя това, че се минавам.:bigsmile:

smsi-h
24.11.2017, 21:18
Все пак пенсионното осигуряване в България не е задължително.

С важното уточнение... Не е задължтелно за пенсионери, работещи и осигурявани на територията на България. Но пък ЗО дължат поголовно всички осигуряващи се.

agro
24.11.2017, 22:46
С важното уточнение... Не е задължтелно за пенсионери, работещи и осигурявани на територията на България. Но пък ЗО дължат поголовно всички осигуряващи се.
Аха, и аз искам да знам откога не е задължително.

agro
24.11.2017, 22:51
... Нали виждате, че от 1994-5 години, социалната система е издъхнала...
Не е след 95-та, а след 85-та. Има и книги по въпроса.

delta.e
25.11.2017, 19:36
Не е след 95-та, а след 85-та. Има и книги по въпроса.

Колегата е прав . След 1995 .

ch.atanasov
25.11.2017, 19:38
Колегата е прав . След 1995 .

Да бе, Да. Перистроката на твоите хора, кога почна.

agro
25.11.2017, 19:51
Затъването на България в капана на външните дългове започва след 1984 г, дотогава процеса е що-годе управляем с парите, които влизат от реекспорта на петрола, получаван от СССР на ниска цена. Заради недостига на пари са взети назаем всички възможни вътрешни ресурси - натрупания фонд пенсии, спестяванията на населението в ДСК и т.н. За всичко това има съответните запазени документи. Въз основа на тези документи са написани разни книги, където съм прочел тази информация. Ако някой се интересува, мога да погледна точните заглавия и автори.

delta.e
25.11.2017, 20:00
Хайде , позволи да зная за нефта .
Вуйчо ми , бе главен счеводител на Нефтохима до 1989 .
Сега , ти изряден ли си ?

agro
25.11.2017, 22:59
Хайде , позволи да зная за нефта .
Вуйчо ми , бе главен счеводител на Нефтохима до 1989 .
Сега , ти изряден ли си ?
Не схванах?

ch.atanasov
26.11.2017, 08:26
Не схванах?


Не си сам.:bigsmile:

Трендафил Дончев
25.06.2019, 19:49
https://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/ek-odobri-nacionalnata-programa-po-pchelarstvo-za-2020-2022-g-284579/
http://www.focus-news.net/news/2019/03/25/2638663/silviya-vasileva-mzhg-prognozniyat-byudzhet-na-natsionalnata-programa-po-pchelarstvo-2020-2022-g-e-64-mln-lv-za-vsyaka-ot-trite-godini-koeto-e-s-16-mln-lv-poveche-godishno.html

volen777
02.07.2019, 07:07
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-600-/

Трендафил Дончев
02.07.2019, 10:09
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/-600-/

Заглавието започва с - ПЧЕЛАРИТЕ ЩЕ ПОЛУЧАТ....Не, не....някои пчелари ще получат.;) Както винага само единици се облагодетелсват. Нима само единици са пострадалите?

Pero Melifero
02.07.2019, 10:47
Заглавието започва с - ПЧЕЛАРИТЕ ЩЕ ПОЛУЧАТ....Не, не....някои пчелари ще получат.;) Както винага само единици се облагодетелсват. Нима само единици са пострадалите?

пострадалите може би не са единици, но пострадалите правилни хора са!;)

зуница
02.07.2019, 11:10
пострадалите може би не са единици, но пострадалите правилни хора са!;)
А дали въобще "правилните" хора са пострадали е под въпрос.;)Може списъците да са само на "правилни" хора!?blush;

Трендафил Дончев
02.07.2019, 11:44
А дали въобще "правилните" хора са пострадали е под въпрос.;)Може списъците да са само на "правилни" хора!?blush;

Като комшията. Пчели няма, но мама знае най - добре как да се сприятели с шефката и хоп - дай да го оправим нашето момче.;)

cecko96_1
02.07.2019, 14:50
Собственик съм на пчелини с 200 основни пчелни се семейства в Северозападна България. Вчера след обяд при работа в пчелина установих,че след връщане от слънчогледова паша, пожълтели от прашеца на слънчогледа, пчелите падат пред кошерите. Стотици пълзящи , дезориентирани пчели не могат да излетят и да си намерят кошерите . След консултации стигнахме до заключение ,че семената на слънчогледа са третирани с неоникотиноиди и при по високи температури неоникотиноидите влизат в нектара на растението, от там, в пчелите. Част от тях умират на място, други се връщат объркани и безпомощни пред кошерите и след 2 часа умират .Щом пчелите умират, какво ще стане с нас, когато консумираме слънчогледово олио? Проби е невъзможно да се вземат, защото нивите при мен са много на брой и на различни арендатори. При положение, че една проба е 400лв, ако взема 10 проби са 4000лв, което е непосилно за мен. Остави това, но и при доказване на проблема няма да получа обезщетение . За огромните загуби, които търпим дори не искам да говоря. Не стига, че изкупната цена е ниска, а сега и добиви няма да има.

agro
02.07.2019, 22:57
неоникотиноидите влизат в нектара на растението, от там, в пчелите....Щом пчелите умират, какво ще стане с нас, когато консумираме слънчогледово олио? ...
Ти мани олиото, него го минават през високотемпературна обработка, едва ли остава нещо от препаратите. Обаче, какво ще има в събрания мед, ми е интересно.

barkov1982
02.07.2019, 23:57
. Обаче, какво ще има в събрания мед, ми е интересно.

Предполагам, че ще се разбере напролет, който остави за зимуване на пчелите от него

agro
03.07.2019, 22:18
Предполагам, че ще се разбере напролет, който остави за зимуване на пчелите от него
Пак ще е загадка - де са ми пчелите, тука бяха до предната седмица /месец/, акар ли, нозема ли...

julian103
25.07.2019, 10:41
Ще стане ли българският пчелен мед непродаваем

https://savetivzemedelieto.bg/%d1%89%d0%b5-%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bb%d0%b8-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d 0%b8%d1%8f%d1%82-%d0%bf%d1%87%d0%b5%d0%bb%d0%b5%d0%bd-%d0%bc%d0%b5%d0%b4-%d0%bd%d0%b5%d0%bf/

julian103
02.08.2019, 09:43
Готви ли се нов срив на цената на българския пчелен мед


https://savetivzemedelieto.bg/%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%b2%d0%b8-%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%be%d0%b2-%d1%81%d1%80%d0%b8%d0%b2-%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80
sweating;
(https://savetivzemedelieto.bg/%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%b2%d0%b8-%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bd%d0%be%d0%b2-%d1%81%d1%80%d0%b8%d0%b2-%d0%bd%d0%b0-%d1%86%d0%b5%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80/)

Трендафил Дончев
06.08.2019, 21:29
Българските пчелари са против споразумението ЕС-Меркосур
Те призовават правителството чрез законодателни промени да подкрепи бизнеса им

Българските производители и преработватели на пчелен мед се обявиха против търговското споразумение между Европейския съюз и страните от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Уругвай, Парагвай). Според тях има реална опасност българският мед да изгуби своите пазари в ЕС и секторът да бъде обречен на гибел.

Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти, която представя преработвателите на над 90% от българския пчелен мед, заедно с Асоциацията на преработвателите и търговците на пчелни продукти в България са изпратили писмо до Министерството на земеделието, горите и храните. Писмото посочва заплахите за българското земеделие и в частност за българското пчеларство, ако съгласието влезе в сила. Съответно са предложени и защитни мерки, които да бъдат взети, за да се минимизират негативните ефекти.

През септември двете асоциации заедно със Сдружението на българските производители на биопродукти, Конфедерацията на българските пчелари, Българската пчеларска развъдна асоциация и областният пчеларски съюз Русчуклия ще представят на редовна сесия в българския парламент своята позиция.

Според тях съществува реална опасност българският конвенционален и биологичен мед да изгуби своите пазари в ЕС и секторът да бъде обречен на гибел. Споразумението ще даде възможност на 45 хил. тона мед от Южна Америка да попадне на европейския пазар без мито на доста по-ниска цена.




„Цената на южноамериканският мед е с около 30% по-ниска от тази на българския поради ниските производствени разходи, високата инфлация в тези страни и занижения контрол върху производствения и преработвателния процес. Като европейски производители и преработватели ние сме принудени да спазваме редица правила на ЕС. Опасяваме се, че огромно количество мед от Меркосур ще попадне в Европа с не дотам изпълнени критерии за качество“, коментира председателят на Асоциацията на преработвателите биологични пчелни продукти Владимир Русев.

Според него България произвежда около 10 хил. тона мед, от които 8 хил. тона се продават на европейския пазар. Отчитайки и украинската квота на мед за ЕС, която е над 8 хил. тона и с 30% по-ниска цена спрямо българската продукция, общото количество на внасяния на европейския пазар мед е над 53 т. При тези облекчени условия за Украйна и страните от Меркосур българските пчелари са поставени в непосилна конкурентна среда.

И в момента мед от Южна Америка, около 35 хил. тона предимно от Бразилия и Аржентина, се реализира на европейския пазар, но със защитно мито от 17.3%. За меда от Украйна защитното мито също е 17.3%. Това намалява разликата от 30% в цените почти наполовина. Българските преработватели предупреждават, също така, че вносът от южноамериканското обединение може да доведе до появата на нови пестициди и болести в Европа.

Една от мерките, които асоциацията предлага да бъдат взети, е да се търси намаление на квотата от Меркосур в рамките до 10.000 тона годишно максимум, и/ или да се предвиди постепенно увеличаване на квотата в рамките на 5 години. Както и да се предвиди финансова подкрепа за всички пчелни семейства в рамките до 30-40 евро на семейство годишно. Друга поставена мярка е да се предвидят финансови средства и мерки за подкрепа на реализация на български пчелен мед в малки разфасовки (в буркани) директно на пазарите на ЕС, в търговски вериги и други канали за продажба.

„Българското законодателството трябва да бъде оптимизирано в посока подкрепа на пчеларския сектор. Нужна е дългосрочна стратегия за подкрепа на производството на български биологичен пчелен мед, като алтернатива за постигане на по-високи ценови нива и увеличаване обема на продажбите от България.“, категоричен е Владимир Русев.

https://www.economic.bg/bg/news/11/balgarskite-pchelari-sa-protiv-sporazumenieto-es-merkosur.html

Ангел Йосифов
06.08.2019, 22:04
Аржентинско говеждо-100лв/кг.Все едно е преплувало Атлантика на бруст или гръб.А меда от същата държава,на обратния полюс.И двете стоки пасат на един кър...

зуница
07.08.2019, 07:11
Аржентинско говеждо-100лв/кг.Все едно е преплувало Атлантика на бруст или гръб.А меда от същата държава,на обратния полюс.И двете стоки пасат на един кър...
Сигурно цената отговаря на качеството на стоката!?;)

julian103
08.08.2019, 06:40
„Българското законодателството трябва да бъде оптимизирано в посока подкрепа на пчеларския сектор. Нужна е дългосрочна стратегия за подкрепа на производството на български биологичен пчелен мед, като алтернатива за постигане на по-високи ценови нива и увеличаване обема на продажбите от България.“, категоричен е Владимир Русев.

На тези лозунги сме се наслушали с години! Нещо да е направено по тях?!:(

Трендафил Дончев
14.08.2019, 23:19
https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/08/insect-apocalypse-under-way-toxic-pesticides-agriculture/?cmpid=org=ngp::mc=crm-email::src=ngp::cmp=editorial::add=Science_2019081 4&rid=8B783E75518A9803B08F4776E4A5DC11

julian103
30.10.2019, 03:24
Ако някой все още не си е продал меда - да не се притеснява!
България ще изнася мед за Китай

https://agri.bg/novini/kitayskiyat-poslanik-podpisahme-protokol-za-vnos-na-balgarski-med

Модератора, ако прецени, да го премести в темата "Хумор , Шеги и Вицове" hi;

Трендафил Дончев
30.10.2019, 07:37
Ако някой все още не си е продал меда - да не се притеснява!
България ще изнася мед за Китай

https://agri.bg/novini/kitayskiyat-poslanik-podpisahme-protokol-za-vnos-na-balgarski-med

Модератора, ако прецени, да го премести в темата "Хумор , Шеги и Вицове" hi;

В която и тема да е, винаги сме си били за смях.

зуница
30.10.2019, 08:11
Ако някой все още не си е продал меда - да не се притеснява!
България ще изнася мед за Китай

https://agri.bg/novini/kitayskiyat-poslanik-podpisahme-protokol-za-vnos-na-balgarski-med

Модератора, ако прецени, да го премести в темата "Хумор , Шеги и Вицове" hi;
Не е хич смешно.;)Китайците ще ядат евтин български МЕД.blush;А ние ще тъпчем децата с китайски сурогат.crying;

бат тянко
30.10.2019, 10:01
Не е хич смешно.;)Китайците ще ядат евтин български МЕД.blush;А ние ще тъпчем децата с китайски сурогат.crying;

Понеже сме изчезващ народ стойността на въпросния мед ще расте лавинообразно. И ще настане време, когато за него ще се носят само слухове и легенди. Подобно на тези за тасманийския вълк, Йети или Чупакабра. Така че, трупайте колеги!

Ники
02.11.2019, 09:36
https://www.fermera.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/item/27699-minimalniyat-osiguritelen-dohod-za-zemedelskite-proizvoditeli-stava-610-lv-ot-2020-g

barkov1982
14.11.2019, 21:29
http://gorata.bg/pcheli
Извинявам се, ако не е за тук.