PDA

Виж пълната версия : Мерак голям, акъл малко. Началото:



Icoshimo
27.02.2017, 19:23
Здравейте. Привлече ме вашия занаят и реших, да му дам шанс да влезе в живота ми. Запленен съм от това, че пчелното семейство всъщност изобщо не е семейство а буквално е един организъм. Отварям тази тема, защото след време възнамерявам да направя блог за моите "приключения" в пчеларството. И желая да почерпя от вашия опит, разбира се! Та малко информация:
От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео и колкото повече научавам толкова повече разбирам, че нищо все още не знам :).
В градината пред вкъщи разполагам с няколко кошера (подарък), които за съжаление са били занемарени от няколко години. Все пак виждам, че от два от тях излизат пчели, така че не всичко е загубено, все още. Ето и малко снимки:
8372
8374
8375
8377
8378
Кошерите са обърнати с входовете на юг. Старички са, което ги прави идеални за начинаещ пчелар. Когато навляза по- навътре в материала, тогава ще взема нови. Отвореният кошер е един от празните. В момента вадя големи пити (плодникови?) от празните кошери, изрязвам меда и прашеца които имат по тях и го слагам в хранилките на 2-та пълни. Всички съвети и всяка градивна критика е добре дошла. А сега и малко въпроси:
1. Какви са ми кошерите ? По мое мнение са дадан-блат 12-ки но не съм запознат с всички видеве (все още), за да кажа със сигурност, че са такива.
2. Мястото на "пчелина" е на около 10 метра от железопътна линия(вижда се на снимките). Това доколко пречи, като се има на предвид, че не минават много влакове (те ЖП-то го ликвидираха :), но остава въпроса за електропреносната с-ма?
3. Искам да разбера точно как да дезинфекцирам празните кошери и плодниковите рамки в тях?
4. Как да ги реновирам след дезинфекцията? Да свалям ли боята нацяло? Съветите ви ще ми бъдат от полза!
5. По какъв начин мога да разбера каква порода са пчелите в 2-та пълни кошера ?
6. Как да складирам вече дезинфекцираните рамки, кошери, магазини? Живея в къща, мога да отделя малко място за склад, но ако има възможност за складиране на открито в двора ще е по- добър вариант.
7. Разбирам че пчелина ми е на открито. Смятам да засадя увивни растения (жив плет) до оградата с цел завет. Какъв жив плет да направя и на какво разстояние от него трябва да е 1-вия ред?
8. Правилно ли подхранвам? И какво още мога да направя за да спася пълните кошери ?
Имам още толкова много въпроси, но това са (поне според мен) за момента най- важните действия които трябва да предприема.

Благодаря предварително.
П.С. Коментари от тип "Чети във форума, тука всичко си пише" не обичам. Да захапал съм го, чета го, но информацията е ОГРОМНА за да се осмисли за 1-2 дена та дори и 1-2 месеца. Ако решите да пишете такива коментари то вместо да си хабите думите дайте някой полезен линк за някой от въпросите. Благодаря!

delta.e
27.02.2017, 19:52
Кошерите са ,,Дадан-Блат ,,.
Момче на повечето въпроси си отговорил сам. Браво .
Важно е , че имаш мерак да гледаш пчели , а това е знак , че ще успееш .

georgi rumenov
27.02.2017, 20:00
Като за начало не храни с този мед от празните кошери ако не си сигурен че е годен за храна имам предвид ,че може да пренесеш някоя болест и на живите .Също така затвори празните кошери в за да не влизат пчели и да крадат мед ,че пак може да прихванат някоя болест или да предизвикаш нападение .Успех не спираи да четеш

kuline
27.02.2017, 20:02
Здравейте. Привлече ме вашия занаят и реших, да му дам шанс да влезе в живота ми. Запленен съм от това, че пчелното семейство всъщност изобщо не е семейство а буквално е един организъм. Отварям тази тема, защото след време възнамерявам да направя блог за моите "приключения" в пчеларството. И желая да почерпя от вашия опит, разбира се! Та малко информация:
От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео и колкото повече научавам толкова повече разбирам, че нищо все още не знам :).
В градината пред вкъщи разполагам с няколко кошера (подарък), които за съжаление са били занемарени от няколко години. Все пак виждам, че от два от тях излизат пчели, така че не всичко е загубено, все още. Ето и малко снимки:

Кошерите са обърнати с входовете на юг. Старички са, което ги прави идеални за начинаещ пчелар. Когато навляза по- навътре в материала, тогава ще взема нови. Отвореният кошер е един от празните. В момента вадя големи пити (плодникови?) от празните кошери, изрязвам меда и прашеца които имат по тях и го слагам в хранилките на 2-та пълни. Всички съвети и всяка градивна критика е добре дошла. А сега и малко въпроси:
1. Какви са ми кошерите ? По мое мнение са дадан-блат 12-ки но не съм запознат с всички видеве (все още), за да кажа със сигурност, че са такива.
2. Мястото на "пчелина" е на около 10 метра от железопътна линия(вижда се на снимките). Това доколко пречи, като се има на предвид, че не минават много влакове (те ЖП-то го ликвидираха :), но остава въпроса за електропреносната с-ма?
3. Искам да разбера точно как да дезинфекцирам празните кошери и плодниковите рамки в тях?
4. Как да ги реновирам след дезинфекцията? Да свалям ли боята нацяло? Съветите ви ще ми бъдат от полза!
5. По какъв начин мога да разбера каква порода са пчелите в 2-та пълни кошера ?
6. Как да складирам вече дезинфекцираните рамки, кошери, магазини? Живея в къща, мога да отделя малко място за склад, но ако има възможност за складиране на открито в двора ще е по- добър вариант.
7. Разбирам че пчелина ми е на открито. Смятам да засадя увивни растения (жив плет) до оградата с цел завет. Какъв жив плет да направя и на какво разстояние от него трябва да е 1-вия ред?
8. Правилно ли подхранвам? И какво още мога да направя за да спася пълните кошери ?
Имам още толкова много въпроси, но това са (поне според мен) за момента най- важните действия които трябва да предприема.

Благодаря предварително.
П.С. Коментари от тип "Чети във форума, тука всичко си пише" не обичам. Да захапал съм го, чета го, но информацията е ОГРОМНА за да се осмисли за 1-2 дена та дори и 1-2 месеца. Ако решите да пишете такива коментари то вместо да си хабите думите дайте някой полезен линк за някой от въпросите. Благодаря!
Отговорите, ще бъдат в реда на въпросите, за да не пропусна нещо.
1. Правилно си се ориентирал - 12 рамков дадан-блат (ДБ).
2. Казваш, че жп трафика е нищожен, дано си прав, защото инак ще имаш доста загубени летящи пчели, размазани по влаковете. Електрическата мрежа създава магнитно поле, което не е за пренебрегване.
3 На плодниковите рамки, им изрежи восъка и го претопи, след което можеш да ги дезинфектираш със загрят 3 % разтвор на сода каустик. Но според мен, си купи и скови нови рамки, които са по около 40 ст. Сандъците задължrтелно с газовата горелка от вътре. Не e удачно да подхранваш живите семейства с пити мед от умрелите семейства - това е основно правило в пчеларството и се постарай да го спазваш! За подхранване сега, можеш да си закупиш готови питки на цена 2-3 лв.
4 Реновирането е трудоемък процес. Желателно е да премахнеш старата боя, която вероятно е доста подкожушена, следва безиросване и боядисване. Не е удачно за реновиране да се ползва боя на водна основа, след като предишната боя е била блажна. Задължително види с винтоверта, защото гвоздеите са ала-бала. Ако се налага, подмени покривната ламарина с алуминиеви плаки, които можеш да си закупиш от някоя печатница, но съобрази размера.
5. Породата е мелез :)
6. За складиране на дезинфекциран или реновиран инвентар е достатъчно, да е под сушина тип навес.
7. Не е задължителна да сееш жив плет от всички страни. Страната на имота, към която са обърнати прелките, може да пропуснеш.
8. За това вече споменах в т.3

От мен толкова за сега ;)

enchev
27.02.2017, 20:27
Ако можеш ги премести от там жп е много близо ще ги смущава главно зимата

ch.atanasov
27.02.2017, 21:01
От близо 2 месеца съм си накупил литература, чета, гледам видео .....


Тъкмо дописах последната глава на календарния и спря тока. Всичко отиде на вятъра .:( Тъкмо да почна отново и видях горното. Приложи прочетеното и давай въпросите един-по един.:)

npachovski
27.02.2017, 21:10
Състоянието им е потресаващо! След като са само 2 живите отдели 120лв за 2 кошера и ги настани в тях. Всички тези стари кошери и пити могат да крият изненади с който и опитен пчелар би се затруднил да се справи. А ако не ти се отделят 120-150 лв за 2 сандъка хич не се и захващай. С години само ще наливаш и отгоре трудно ще излезеш. Виждам че има мегдан вместо както си ги лепнал до жп линията ги дръпни в другия край на имота поне да увеличиш разстоянието максимално от релсите. Само с четене по форумите няма да стане тук всеки споделя опит, но той вече е придобит от практиката информацията от форума и интернет като цяло може да се ползва като за обогатяване. Намери някой пчелар който се занимава с това от дълги години да ти покаже и обясни базата и след това ползвай други източници за обогатяване на знания. Като за начало си допуснал няколко огромни грешки както сам виждаш и това затвърждава моето мнение, че само с четене няма да стане. Запомни едно такива тънки сметки като да даваш стари пити с нула знание за техният здравен статус за подхранване и ползването на тези изгнили сандъци като се успокояваш, че като за начинаещ ставали няма да го докараш доникъде. Сядаш смяташ след като имаш мерак значи всичко друго е на заден план. Моят съвет е взимаш 2 нови сандъка тези ги прибираш някъде засега. След това настаняваш живите семейства в новите сандъци взимаш подхранващи питки прашецомедови продават дърпат семействата много от тях. Тия стари хранилки и преградните дъски всичко разкарваш само като ги видях и лошо ми стана...започваш първо да четеш за пролетното развитие на семействата след това как да ги подготвиш за паша. Говориш с пчеларите от региона и питаш каква паша има за да знаеш кога трябва да си готов. Много е важно и се концентрирай да четеш информация която само сега ти е нужна, а не сега да четеш примерно как се зазимяват семейства. За да не става каша в главата ти от тоновете информация. Бъди готов много пари да хвръкнат по тез пчели и ако още от сега ти се свиди за нови сандъци и хранилки,рамки елементарните неща заеби нема да стане казвам ти го.

Георги 1974
27.02.2017, 21:30
Мерак голям, акъл малко. Началото:

Виж да не си алергичен първо и най важното.
Давай с тия кошери щом има здрави пити значи доскоро е имало пчели ако не бе така есента да са ги разграбили а преди това молеца. Давай със тия съндъци ама ги мини с горелката и тия преградни дъски ги изхвърли изхвърли и дъното сложи мрежа и така я направи да можеш да слагаш някоя мукава ако искаш да ги затваряш. Питите ги слагаш някъде в плътен шкаф и дамска превръзка напоена с мравчена киселина (работи внимателно с нея) в последствие слагаш на отводка ако не даде фира значи са читави (ама не е най умното решение). Пробвай с тия и ако не ти мине мерака купуваш нови. С 2кошера се работи кофти малко са по на там или правиш 2 отводки или купуваш още 2-3 да можеш да жонглираш.
Успех.
Тия кошери са изкарали 20г. могат да изкарат още толкова ако купиш нови (от кофти производител) и се разсъхнат ще се разачароваш.Едно време по иначе ги правеха и слънцето по друго грееше.

kuline
27.02.2017, 21:46
Не се безпокой за пчелните сандъци, който става - става, който - не става на огъня. Аз имам действащи сандъци, които са ми набори. Пробвай, помъчи се, ако още това те разочарова и ти мине мерака, значи не си за пчелар. Има време за нови сандъци. Малко са пчеларите започнали с нови сандъци от началото, както са и малко шофьорите изкарали шофьорска книжка и са се качили веднага в нови коли. ;)
Предполагам знаеш, че човек се учи от трудностите, които среща във всяко начинание!

valaz
27.02.2017, 21:56
Кошерите са от времето, когато имаше БДС и той се спазваше. Ако кошерите са здрави, не бързай да ги сменяш с нови. Първият ми кошер с пчели, с който започнах да се занимавам с пчеларство е точно като твоите. Единственото му слабо място бе покривната табла. В резултат от заклейването и от пчелите, при вдигането и с помощни средства като отвертка, постепенно таблата се разпадна и стана неизползваема. Сега, с този кошер работя без табла. Покривам плодника с рамките и пчелите с найлон, над него слагам празен магазин, пълен с затоплящи материали - парцали, дунапрен и т.н.

kuline
27.02.2017, 22:05
Сега видях, че си от Бургас. Посети Бат Тянко в новооткрития пчеларски магазин, събеседвайте и се надявам да получиш отговори на доста въпроси, които си пропуснал.

различен
28.02.2017, 11:35
Ако решиш да се пробваш с тези кошери?
Задължително ги обгаряш с бензинова лампа или някаква горелка. Боята се смъква най-лесно с шпакла. Нагряваш леко с пламъка и тя омеква и се подкожушва, а ти само я стържеш с шпаклата. Ако са в добро състояние и ти се играе, можеш и да си ги пришлайфаш! Задължително вътре ги обгаряш, както писа колега и безиросване с нагорещен безир, след което боядисване! Ако има останал мед, го прибери в една тенекия и на есен го сложи в джибрите. Ще стане страхотна ракия. Рамките, хранилките и всякакви остатъци из къщата от предното пчеларстване изгори, а металните такива обгори или дезинфекцирай! След това си направи рамки с основи. Подхранвай само с питки и то БЕЗ прашец, за да не пренесеш някакви болести! Като се позасилят подхранвай с обикновен сироп 1:1 захар и вода! Не слагай инвертиран, ако гониш развитие! Можеш да добавяш в питките и сиропа разни билки, витамини и т.н.н. Тук има безброй рецепти. Приготви си и магазини с магазинни рамки.
Успех!

Icoshimo
28.02.2017, 12:25
Благодаря, много за съветите. Ще се постарая да пиша тук какво точно съм направил.

andon
23.03.2017, 23:09
Здравейте колеги. Нов съм в форума, нов съм и в занаята но заглавието на форума е баш като за мен. Имам проблем с зъл кошер ама направо като да бягаш от глутница вълци. Майски рояк,края на май.До миналата година нямаше проблеми с него, отваряш, преглеждаш, вадиш,слагаш рамки и мед си даде добре,пчелите спокойни....Тази пролет е направо бедствие. Подхраних го края на февруари, началото на март му направих преглед и всичко нормално, майката снася, пило на 4 пити, пчелите активни, носят и трупат и дотук с приказката... Недава да му отвориш таблата, посягаш и 30 пчели се залепят за булото, бучат и се блъскат, пушилката непомага,затваряш а те като кучета те гонят. Това по обяд, времето супер, топло, тихо няма и облаче.. Два часа неможе да се покажем от къщи. Привечер на прибежки в колата и в града, а те още като изтребители. Отнесохме няколко точни попадения. Миналата седмица ни посрещнаха още от вратата, кошерите са на 50 метра от нея. Семейството в колата а аз на бегом в къщата за скафандъра. Отворих, гледам пило има, мед има а те като луди блъскат. Затворих и с булото в колата. 1 час чакане но без файда те обикалят като хрътки. Аде пак в града... Днеска вече сам, без помагачи,отивам на село и..... Същата работа още отварям вратата и една се заби в косата едвам смогнах да се облека. Смачках 20 стина и почти се отказаха, отворих кошера и всичко пак почна. Нямам идея какво да правя. Някои имал ли е такъв случай. Как да ги укротя. Комшиите почнаха да се оплакват. С другите кошери няма проблем. Няма рапица около селото. Дайте идея какво да правя. Да вадя ли спрея утре или има шанс да спася семейството.

Христо Димитров
24.03.2017, 07:08
Здравейте колеги. Нов съм в форума, нов съм и в занаята но заглавието на форума е баш като за мен. Имам проблем с зъл кошер ама направо като да бягаш от глутница вълци. Майски рояк,края на май.До миналата година нямаше проблеми с него, отваряш, преглеждаш, вадиш,слагаш рамки и мед си даде добре,пчелите спокойни....Тази пролет е направо бедствие. Подхраних го края на февруари, началото на март му направих преглед и всичко нормално, майката снася, пило на 4 пити, пчелите активни, носят и трупат и дотук с приказката... Недава да му отвориш таблата, посягаш и 30 пчели се залепят за булото, бучат и се блъскат, пушилката непомага,затваряш а те като кучета те гонят. Това по обяд, времето супер, топло, тихо няма и облаче.. Два часа неможе да се покажем от къщи. Привечер на прибежки в колата и в града, а те още като изтребители. Отнесохме няколко точни попадения. Миналата седмица ни посрещнаха още от вратата, кошерите са на 50 метра от нея. Семейството в колата а аз на бегом в къщата за скафандъра. Отворих, гледам пило има, мед има а те като луди блъскат. Затворих и с булото в колата. 1 час чакане но без файда те обикалят като хрътки. Аде пак в града... Днеска вече сам, без помагачи,отивам на село и..... Същата работа още отварям вратата и една се заби в косата едвам смогнах да се облека. Смачках 20 стина и почти се отказаха, отворих кошера и всичко пак почна. Нямам идея какво да правя. Някои имал ли е такъв случай. Как да ги укротя. Комшиите почнаха да се оплакват. С другите кошери няма проблем. Няма рапица около селото. Дайте идея какво да правя. Да вадя ли спрея утре или има шанс да спася семейството.

Купи си нова майка и я смени.И аз имах агресивно семейство и след смяна на майката нещата се оправиха!

Успех!

Bobi-M9598
24.03.2017, 08:10
Здравейте,

За мен е малко неясно? Отваряне февруари, всичко наред. Сега ужас? Доколкото знам, агресивността се получава след смяна на майката? Сега да са я сменили?
Колегата е прав, само смяна на майката ще те отърве от проблема, ама трябва да си наясно с придаването на новата майка.
Според мен, първо трябва да намериш старата и да я ликвидираш! Успех!

Поздрави, Г. Георгиев

solaris60
24.03.2017, 09:43
„Смачках 20-тина”. Тук май ти е грешката. Избягвай макар и неволно да мачкаш пчели. Мирисът на отровата ги активизира. За тях това е знак за тревога. А мед разпечатва ли?

различен
24.03.2017, 10:26
Първо. С какво е заредена пушалката ти?
Второ. Намери майката и и срежи внимателно едното крило. Те сами ще си заложат маточници и ще я сменят.
Трето. Напълни им една голяма хранилка със сироп, няколко пъти. Може меда да им е малко и да са агресивни от това! А и ще си имат занимание, а не да те гонят. И както колегата ти писа горе, избягвай да мачкаш пчелите. Мирисът на отрова ги активизира и побесняват!

jdrumev
24.03.2017, 10:37
Това второто не ми се вижда удачен вариянт.

Трендафил Дончев
24.03.2017, 11:18
Това второто не ми се вижда удачен вариянт.

Кажи защо. Какво имаш предвид?

jdrumev
24.03.2017, 11:31
Миналата година имах една келява майка и реших да я сменям.Направих точно така и добавих пита с яйца и открито пило.Както писа колегата създадоха си матоници но преди да излезе новата майка старата ги прегриза.След като се ядосах и смачках главата и я пуснах в кошера след няколко часа добавих пак рамка но тоя път+една с излюпващо се.Сега кошера е на 5 рамки с пило на Бояна.Може и да не съм прав в твърдението си но може и да ме поправите по знаещите.

rumenggr
24.03.2017, 12:20
Колегите са ти казали какво е решението, нова майка. Аз на твое място бих унищожил този агресивен ген. Да ме бият на 50 метра, да ги чакам в колата, да пищят жената, децата, от съседни дворове.... Не бих заложил на маточници от такава майка. Имаш още семейства. Аз бих унищожил майката и търтеевото пило(ако има вече такова). Бих им дал пита с пило и яйца от някое добро семейство и ще ползвам маточници от тази пита. Когато новата майка е готова за оплождане ще е средата на април и ако времето е благосклонно ще има и мъжкари за нея. Купуването на майка ускорява нещата. Успех

дядо борю
24.03.2017, 12:32
Има и друг начин от моята практика.По обяд разменяш местата на агресивния кошер и някой от другия край на пчелина.Съответно се разменят летящите пчели и семейството се успокоява.Тогава след ден два сменяш майката на агресивното по който искаш начин-купена майка,самосмяна,маточник от друго семейство,свищева,като подадеш пило от друга майка.

rumenggr
24.03.2017, 12:40
Има и друг начин от моята практика.По обяд разменяш местата на агресивния кошер и някой от другия край на пчелина.Съответно се разменят летящите пчели и семейството се успокоява.Тогава след ден два сменяш майката на агресивното по който искаш начин-купена майка,самосмяна,маточник от друго семейство,свищева,като подадеш пило от друга майка.

Андоне, нямам този опит, но ако това сработи, можеш да изчакаш по-подходящ момент за смяна на майката, което си е достатъчен +.

zelha
24.03.2017, 13:47
Провери вътре в кошера или около него да няма някой дразнещ фактор, заради който пчелите са агресивни. Щом февруари е бил нормален, може сега де се е появило нещо, което дразни пчелите денонощно.

дядо борю
24.03.2017, 15:45
Мишки,гущер или под кошера къртица или сляпо куче.или някой клон от дърво постоянно да го шиба от вятъра,може и да има някакъв дразнител.

kando
24.03.2017, 16:17
Kакви сиропи ще сипва, какви крилца ще режи, майка да сменя - те не само, че комшиите му жилят, ами и самия той не може да си влезе в къщата. :Д

jdrumev
24.03.2017, 17:56
Такива най ми харесват на мен.Много жилят ама и как мед събират не е истина:bigsmile:Да живеят леваците:bigsmile:

andon
24.03.2017, 18:53
Сега се връщам от пчелина. И днес ЧУДО пчелите спокойни, жужат, събират, разхождаш се между тях и сеедно те няма и БАМ следобеда фитките на съседа през оградата и насред кошерите и настана война. Пчели пак като изтребители и гонят всичко дето мърда. Пък фитките си калвът медоносните треви дето съм нахвърлил и хич неим пука. Е после дойде кола и им пропука. Два часа по - късно се кротнаха и сеедно нищо не е било.Прибрах отровата в по-дълбок шкаф и утре ще дигам бодлива тел, пък и комшииски разговор ще има. Благодаря на всички за хубавите насоки но смятам да видя дали съм открил дразнителя и чак след това да слагам Х на коша. Утре ще стане ясно.

Валентин.
24.03.2017, 20:02
Каквото и да правиш изчакай още 20 дни, да измрат всички миналогодишни пчели. Март и Април те жилят най-жестоко а и отровата им е най-люта.

kando
27.03.2017, 19:59
А какво ще рече "фитки" :Д

solaris60
27.03.2017, 20:32
А какво ще рече "фитки" :Д

Пуйки. ......

Георги Кръстев
27.03.2017, 21:31
А такааа... градски, ние сме комшии, тези кошери са на железопътна, аз на Атанас Мачев :)