PDA

Виж пълната версия : Неръждаема ламарина



Димитър Лазаров
15.02.2017, 20:28
Продава 5бр неръждаема ламарина с размери 2000*1000*2мм на цена 250лв. Ламарината е 316L. 3 листа са цели а два са огънати на цилиндър. Мислени са за машина за инвертиран сироп и центрофуга. Телефон 0882441384

kuline
15.02.2017, 20:39
Цената за брой или за всичките листи?

Димитър Лазаров
15.02.2017, 20:41
Цената е за брой.

delta.e
17.02.2017, 17:00
На тази цена , мога да си я купя от ,,Персей ,,. Нищо лично .

различен
17.02.2017, 18:26
Два милиметра е много дебело за ламарина за центрофуга, както и за инвертор. Там няма никакви натоварвания, за да е толкова дебело!
И е хубаво да се знае химичния състав, а не марката, защото това е по някакъв нов стандарт!
Де факто е 08Х18Н10, като марка! Аустенитен клас неръждаема ламарина! Даже и за ножове не става, макар и с подходящата дебелина!

BateMisho
17.02.2017, 22:26
Малко прецизност не е излишна - 316 съдържа молибден за по- добра корозоустойчивост. Затова може да се ползва във високо-агресивни среди като химическа промишленост и морско оборудване. Може и да се ползва в хранително-вкусовата промишленост като по-евтината стомана 304.

различен
18.02.2017, 09:55
Малко прецизност не е излишна - 316 съдържа молибден за по- добра корозоустойчивост. Затова може да се ползва във високо-агресивни среди като химическа промишленост и морско оборудване. Може и да се ползва в хранително-вкусовата промишленост като по-евтината стомана 304.

Ако имаше едно Т накрая, щях да те подкрепя! 08Х18Н10Т. Ама го няма! Титана има много по-големи свойства да обира въглерода и да се разтваря в аустенита, под формата на титанов карбид, а въглерода да не е по границата на зърната, като хромов карбид, от където започва и корозията! А ако се търси съвсем голяма корозионна устойчивост, е необходимо да се подложи и на Термоо обработка, както навремето правехме с 5 и 6 контур на АЕЦ. Технологията за тази Термообработка съм я разработил аз!

marinero_bg
18.02.2017, 18:11
615L не е ли 03Х16Н15М3.....точно с молибден?

BateMisho
18.02.2017, 20:16
...Титана има много по-големи свойства да обира въглерода и да се разтваря в аустенита, под формата на титанов карбид, а въглерода да не е по границата на зърната, като хромов карбид, от където започва и корозията! А ако се търси съвсем голяма корозионна устойчивост, е необходимо да се подложи и на Термоо обработка, както навремето правехме с 5 и 6 контур на АЕЦ. Технологията за тази Термообработка съм я разработил аз!

Моите уважения за разработките и АЕЦ-а! Явно си специалист.
Аз съм по-скромен и ползвам гугъл, където ясно се обяснява, че разликата е в молибдена. За титан не съм и споменавал.

https://www.google.bg/search?q=разлика+aisi+304+316&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en-bg&client=safari&gfe_rd=cr&ei=aI6oWOuSO7PY8Aeq67CoAw

https://www.google.bg/search?q=difference+aisi+304+316&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en-bg&client=safari&gfe_rd=cr&ei=N46oWKu7GrPY8Aeq67CoAw

stan-dob
18.02.2017, 20:19
316L е аустенитна стомана легирана с молибден. Аустенитната стомана легирана с титан е 316Тi.

А между другото на изложението в Плевен на някои български центрофуги, които тествах, горните планки на кошовете, изрязани с лазер, ги ловеше магнита. По-надолу не съм бъркал. "Неръждаемите" кранове за центрофуги и "неръждаемите" двойни цедки също ги ловеше магнита.

ch.atanasov
18.02.2017, 20:35
316L е аустенитна стомана легирана с молибден. Аустенитната стомана легирана с титан е 316Тi.

А между другото на изложението в Плевен на някои български центрофуги, които тествах, горните планки на кошовете, изрязани с лазер, ги ловеше магнита. По-надолу не съм бъркал. "Неръждаемите" кранове за центрофуги и "неръждаемите" двойни цедки също ги ловеше магнита.

Колега, с " неръждаемите " в кавички, какво намекваш , че това не е неръждавейка ли?:)

stan-dob
18.02.2017, 20:41
Класическата неръждаема стомана е с аустенитен състав и не се лови от магнит.

ch.atanasov
18.02.2017, 20:44
Класическата неръждаема стомана е с аустенитен състав и не се лови от магнит.

Демек, центрофугите, крановете, двойните цедки ще ръждясат ?

stan-dob
18.02.2017, 21:05
Да. Корпусите на центрофугите си бяха неръждаеми, но и те ще ръждясат, ако се надраскат с обикновено желязо, например пирон. Затова трябва се пазят при пренасяне и миене. Общо взето само повърхностния слой на неръждаемата стомана (а и на алуминия) има неръждясващи свойства. Също така заварките , ако не се почистят също ръждясват. На една от сръбските центрофуги заварката на тръбата за крана към цилиндъра на центрофугата беше почнал да ръждясва. А масово заварките на кошовете, изработени от тел не бяха почистени.

ch.atanasov
18.02.2017, 21:34
Да. Корпусите на центрофугите си бяха неръждаеми, но и те ще ръждясат, ако се надраскат с обикновено желязо, например пирон. Затова трябва се пазят при пренасяне и миене. Общо взето само повърхностния слой на неръждаемата стомана (а и на алуминия) има неръждясващи свойства. Също така заварките , ако не се почистят също ръждясват. На една от сръбските центрофуги заварката на тръбата за крана към цилиндъра на центрофугата беше почнал да ръждясва. А масово заварките на кошовете, изработени от тел не бяха почистени.

Аз за това не си купувам центрофуга, но утре и жената ще натиря. Какви са тези кухненски прибори ментета из къщи. Абе китайска работа.

различен
19.02.2017, 10:28
Да. Корпусите на центрофугите си бяха неръждаеми, но и те ще ръждясат, ако се надраскат с обикновено желязо, например пирон. Затова трябва се пазят при пренасяне и миене. Общо взето само повърхностния слой на неръждаемата стомана (а и на алуминия) има неръждясващи свойства. Също така заварките , ако не се почистят също ръждясват. На една от сръбските центрофуги заварката на тръбата за крана към цилиндъра на центрофугата беше почнал да ръждясва. А масово заварките на кошовете, изработени от тел не бяха почистени.

Не пиши глупости. Неръждаемата стомана не може да ръждясва, колкото и да я драскаш. Тези неща са ги ловили магнитите, защото са били от обикновена стомана и отгоре никелирани или хромирани. И такива изделия/никелирани и хромирани след надраскване ръждясват, защото сърцевината им е от обикновена стомана, която си ръждясва./Не съм ги виждал! А заварките са ръждясвали, защото са правени с някакви измислени ниско легирани електроди и там де факто не се е получил необходимият химичен състав, та затова са ръждясвали! Всичките тенджери и тави в къщата ти са от тази стомана или близки до нея, както ти е писал колегата.
Да ги виждаш ръждясали, като ги драскаш с лъжици и ножове???? Чистият алуминий също не може да ръждясва, колкото и да го драскаш. "Ръждясват" нискокачествени алуминиеви сплави, обикновено от Турция и Китай, където се използва вторично преработен алуминий, който е с много примеси, но там се гони цена! А този алуминий, за добър търговски вид го лакират от горе и за това, след надраскване започва да корозира!

stan-dob
19.02.2017, 11:38
Не пиши глупости. Неръждаемата стомана не може да ръждясва, колкото и да я драскаш. Тези неща са ги ловили магнитите, защото са били от обикновена стомана и отгоре никелирани или хромирани. И такива изделия/никелирани и хромирани след надраскване ръждясват, защото сърцевината им е от обикновена стомана, която си ръждясва./Не съм ги виждал! А заварките са ръждясвали, защото са правени с някакви измислени ниско легирани електроди и там де факто не се е получил необходимият химичен състав, та затова са ръждясвали! Всичките тенджери и тави в къщата ти са от тази стомана или близки до нея, както ти е писал колегата.
Да ги виждаш ръждясали, като ги драскаш с лъжици и ножове???? Чистият алуминий също не може да ръждясва, колкото и да го драскаш. "Ръждясват" нискокачествени алуминиеви сплави, обикновено от Турция и Китай, където се използва вторично преработен алуминий, който е с много примеси, но там се гони цена! А този алуминий, за добър търговски вид го лакират от горе и за това, след надраскване започва да корозира!

Вземи парче от лист неръждаема стомана, удари една черта с пирон, изкарай парчето на въздух и го погледни след два дена. И тогава пиши глупости. А заварките на тънко стенни съдове, като центрофуги и матуратори се изпълняват по метода ВИГ, а не с електрожен, т.е. при заваряването не се използват електроди, а тел.

tsc1
19.02.2017, 11:58
Вземи парче от лист неръждаема стомана, удари една черта с пирон, изкарай парчето на въздух и го погледни след два дена. И тогава пиши глупости. ....
Извинявай човече, но глупост е написаното от теб! Явно никога не си виждал и работил с истинска неръждаема стомана.
Първо - ти никога не можеш с пирон да надраскаш неръждаема стомана. Тя има многократно по-голяма твърдост от пирона.
Второ - неръждаемите стомани не са от вчера и тяхното съществуване е признато и от науката и от промишлеността. Отричането на тяхното съществуване "по принцип" е смешка. А това, че някой не спазва технологиите за работа с тях си е за негова сметка.

stan-dob
19.02.2017, 12:03
Аз не давам мнения по електроника, защото не разбирам много. Когато не разбирате нещо в дълбочина как давате толкова категорични заключения. Над 15 години се налага да работя с неръждаеми стомани. И ти ли заваряваш центрофугите с електроди?

Защо неръждаемите листове са покрити с фолио - за красота?

tsc1
19.02.2017, 12:19
Аз не давам мнения по електроника, защото не разбирам много. Когато не разбирате нещо в дълбочина как давате толкова категорични заключения. Над 15 години се налага да работя с неръждаеми стомани. И ти ли заваряваш центрофугите с електроди?

Защо неръждаемите листове са покрити с фолио - за красота?Това, че ти не разбираш от електроника означава ли автоматично, че и аз не трябва да разбирам от стомани? Ами налагало ми се е доста неща да понауча за тях! И първо ги научих от баща си преди повече от 50г, когато той работеше с тях в кооперация, произвеждаща машини за хранително-вкусовата промишленост. Първите си теоретични познания за тях получих в техникума, после ги затвърдих в ВМЕИ и после в работата ми 22г за военната промишленост се налагаше често да ги ползвам. А ако си мислиш, че фолиото върху неръждаемите листове ламарина са за предпазване от надрасквания, то си в дълбока заблуда.

Трендафил Дончев
19.02.2017, 15:52
Ха, ха, ха..... умрех от смех. :bigsmile: Неръждаема стомана, а ръждясва. Ловило я магнит.:bigsmile: Че защо да не я лови? Има неръждаеми стомани които не ги лови магнит, а има и такива които ги лови. Не можело да се заварява с електрожен. Заварява се и още как и без да ръждясва, защото и електродите са също така качествени и неръждаеми, а не Вежен с които си заваряваме мотиките.

Evgeni Petkov
19.02.2017, 16:42
Явно повечето нямате опит с преработка на "неръждавейка", но споделям мнението на Стан, че след обработка- ката рязане и заваряване с електроди- неръждаеми прим„Е6010.... винаги ръждясва, просто пробвайте!!! Явно липсата на опит води до" кошмари в спалнята"! Заглеждали ли сте се, защо търговците във вторични суровини ходят с магнит в джоба и тестват и чак тогава плащат за "неръждавейката" по-високата цена?! Защото има два вида неръждавейка- ауст. и т.н..

tsc1
19.02.2017, 17:41
Явно повечето нямате опит с преработка на "неръждавейка", но споделям мнението на Стан, че след обработка- ката рязане и заваряване с електроди- неръждаеми прим„Е6010.... винаги ръждясва, просто пробвайте!!! Явно липсата на опит води до" кошмари в спалнята"! Заглеждали ли сте се, защо търговците във вторични суровини ходят с магнит в джоба и тестват и чак тогава плащат за "неръждавейката" по-високата цена?! Защото има два вида неръждавейка- ауст. и т.н..
И къде ръждясва? По незаварените места или по шева? А иначе това с магнита е стар трик за неукия мангал. Казва му се - щом я лови магнит, това е обикновено джилязо и му се плаща на тази цена.

различен
19.02.2017, 19:03
Има различни видове стомани. Зависи от хим. състав. Стоманите биват образно казано, нормални/такива които подлежат на термообработка /и стомани аустенитен клас и мартензитен клас/. Аустенитният клас стомана, каквото и да я правиш, при стайна температура остават меки. Мартензитният клас, каквото и да ги правиш, остават твърди при стайна температура. Нормалните от своя страна се делят на много подгрупи, като конструкционни, инструментални, специализирани, като стоманите северно изпълнение за работа при много ниски температури, топлоустойчиви, огнеяки и т.н.н. И най-малкото количество примеси или легиращи елементи могат кардинално да променят свойствата и структурата, както и предназначението на стоманите! За неръждаема се смята стомана с общо над 13 % Хром, като ако има никел има формула за преизчисляване. Примерно стомана Х12 и производните и ръждясва. Нищо че това е стомана за матрици и много отговорни изделия! А стомана 4Х13, вече е неръждаема стомана и тази стомана е много използвана за ножове! А ножовете ги лови магнит, нали?? Но пак са неръждаеми. И тази стомана подлежи на термообработка, каквато се явява закаляването, за да стане достатъчно твърда и се превърне в нож! Само стоманата аустенитен клас, не я лови магнит! Тази стомана е точно 08Х18Н10 и производните и! А има стомани, неръждаеми, които са с много по-високо съдържание на хром и никел. Примерно общо 60%. Това са стомани за работа при високи температури и така наречените огне яки стомани, които работят при много високи постоянни температури.
Стоманите аустенитен клас, каквато коментираме, с предимството си за мекота при стайна температура са изключително подходящи за дълбоко изтегляне, щамповане и щанцоване, което съчетано с прекрасното им свойство за неръждаемост ги превръща в особено подходяща за тенджери, тигани, тави, купи, вилици, лъжици и калпави ножове.Популярното им название е 18-10, което се цитира навсякъде, без да се влага каквато и да е мисъл, какво точно означава!
Та поставянето на фолио е за предпазване на листите от неръждаема стомана от надраскване, защото са сравнително меки, спрямо другите стомани, и не само тях. Никой от вас няма да си купи предварително надрани тенджери и тигани, та това е предназначението на това фолио. Не си мислете, че завода произвежда тази стомана само за да можете вие да си правите центрофуги и восъкотопилки!
Връщате ме 30 години назад!
Бъдете здрави!

marinero_bg
19.02.2017, 21:04
Пак да пробвам. 316L е 03Х16Н15М3 ​.Доколкото си спомням,всички стомани корозират.Зависи колко е агресивна средата.

stan-dob
20.02.2017, 00:13
Ха, ха, ха..... умрех от смех. :bigsmile: Неръждаема стомана, а ръждясва. Ловило я магнит.:bigsmile: Че защо да не я лови? Има неръждаеми стомани които не ги лови магнит, а има и такива които ги лови. Не можело да се заварява с електрожен. Заварява се и още как и без да ръждясва, защото и електродите са също така качествени и неръждаеми, а не Вежен с които си заваряваме мотиките.

Ако супер модератора все пак не е умрял от смях да му обърна внимание, че класическата неръждаема стомана, от която се изработват центрофуги (304L/1.4301) при надраскване ръждясва. И не я лови магнит. Професионално изработени центрофуги се заваряват по метода ВИГ. Не съм казал в никой мой пост, че неръждавейката не може да се заварява с електроди. Зависи от дебелината на ламарината или тръбата. Заваряване с електроди се използва при заваряване на по-големи дебелини, например от 2мм. Центрофугите се изработват от листове с дебелина до 1,2мм.

stan-dob
20.02.2017, 00:18
Това, че ти не разбираш от електроника означава ли автоматично, че и аз не трябва да разбирам от стомани? Ами налагало ми се е доста неща да понауча за тях! И първо ги научих от баща си преди повече от 50г, когато той работеше с тях в кооперация, произвеждаща машини за хранително-вкусовата промишленост. Първите си теоретични познания за тях получих в техникума, после ги затвърдих в ВМЕИ и после в работата ми 22г за военната промишленост се налагаше често да ги ползвам. А ако си мислиш, че фолиото върху неръждаемите листове ламарина са за предпазване от надрасквания, то си в дълбока заблуда.

И за какво се използва фолиото върху неръждаемите листове - обясни поне на тези с вдигнатите палци.

Трендафил Дончев
20.02.2017, 00:24
че класическата неръждаема стомана, от която се изработват центрофуги (304L/1.4301) при надраскване ръждясва.

Толкова е и неръждаема след като ръждясва.

tsc1
20.02.2017, 07:44
И за какво се използва фолиото върху неръждаемите листове - обясни поне на тези с вдигнатите палци.
Фолиото единствено пази от замърсявания и запазва естетичния и вид. Без да съм съвсем сигурен, но обикновено с фолио се предпазва огледалната неръждаема ламарина. Надявам се никой не твърди, че фолиото е по-твърдо от ламарината?
Но да се върнем на драскотините и корозията. Един лист от неръждаема ламарина би трябвало да е хомогенен по състав - т.е. какъвто е материала в сърцевината му. такъв е и на повърхността. Ако повърхността е от друг материал, то този материал е някакво покритие. Ако с надраскване с по-твърд материал от този, който драскаме нарушим това покритие. то стигаме до основния материал. И тук е зарито кучето - ако той не е корозоустойчив там избива ръжда. Ако обаче основния материал е устойчив на корозия ще ръждяса ли? Ами не! Ако няма покритие колкото и да дерем, драскотините са все за сметка на основния материал. Какво тогава ще кородира, ако целия материал на листа е неръждавейка???

различен
20.02.2017, 11:14
Ако супер модератора все пак не е умрял от смях да му обърна внимание, че класическата неръждаема стомана, от която се изработват центрофуги (304L/1.4301) при надраскване ръждясва. И не я лови магнит. Професионално изработени центрофуги се заваряват по метода ВИГ. Не съм казал в никой мой пост, че неръждавейката не може да се заварява с електроди. Зависи от дебелината на ламарината или тръбата. Заваряване с електроди се използва при заваряване на по-големи дебелини, например от 2мм. Центрофугите се изработват от листове с дебелина до 1,2мм.


Само да доуточним нещо. Това заваряване се извършва с допълнително подаване на метал, или без. След това ще коментираме защо и как се получава!
А за фолиото съм го обяснил по-горе, та чети!

Недялко Атанасов
26.02.2017, 11:10
Хич ма няма по тия познанства на металите ,знам елементарни неща колкото за обща култура,НО знам ,че дребни детайли( неръждаеми) от оборудването на даден плавателен съд рано или късно корозират.Та въпроса ми е, имали нещо с което се почистват -трайно.Също така как ,или с какво се почиства опушването-чернилката след заваряне на неръждавейка с електрод или телоподаващо.Ще се радвам на мнения.

agro
26.02.2017, 11:15
Откъдето си купуваш добавъчната тел за аргона или телта за телоподаващото, трябва да имат и пастата /препарата/ за почистване на заваръчния шев.

Недялко Атанасов
26.02.2017, 15:53
Откъдето си купуваш добавъчната тел за аргона или телта за телоподаващото, трябва да имат и пастата /препарата/ за почистване на заваръчния шев.Мерси ,аз не ги купувам тия работи, не разполагам с телоподаващо, аматьор заварчик съм та за това попитах,мерси още веднъж.