PDA

Виж пълната версия : Продавам майки, маточници и отводки през 2017 г.



Mateev
14.02.2017, 15:25
Тази година ще произведа около 5000 ДБ и ЛР ОТВОДКИ и около 8000 ПЧЕЛНИ МАЙКИ. Отводките ще са на 5 рамки, от които поне 3 ще са с пило. Всички отводки ще се продават в 5-рамкови нуклеуси от фибран, които са включени в цената. Количеството на пчелите в тези семейства ще е по-много от нормалните отводки може би с около 30%-40%. Преди да се експедира, всяка една отводка ще е живяла при мене поне 28 дена, като така ще има пълна гаранция, че майката е приета от семейството, започнала е да снася и е напълнила питите със собствено пило (младо и запечатано).

Отводките ще се закупуват от базите на фирмата в гр. Габрово или гр. Ловеч, като на всеки един клиент предварително ще му бъде казана дата и час, на която да дойде и да си ги вземе. От Ловеч могат да се получават само ЛР отводки, а от Габрово - както ЛР, така и ДБ. Транспорта се организира от клиента и е за сметка на клиента, но при желание от негова страна аз също мога да му организирам външен транспорт посредством превозвачи с бусове, които да доставят отводките и клиента да си ги получи там на място. Експедицията ще се прави късно вечерта след залез слънце, а транспорта ще се извършва през нощта.

Вече набирам заявки за покупка на майки и отводки. Заявките се вписват в списък, като приоритет ще имат клиентите, записали се в списъка по-рано. Даването на аванс не е задължително, но ако някой клиент реши да го направи, то тогава той застава в челото на списъка преди клиентите без аванс. Тези, които не са дали аванс, ще получат майките и отводките си само ако останат налични такива. Всъщност редът в списъка ще зависи и от процента на аванса. Тези клиенти, които са дали по-голям аванс ще застанат начело на списъка, след тях тези с по-малък и най-накрая тези без аванс, ако останат майки и отводки за тях.

Цената на една пчелна отводка е 110 лв. без ДДС.
Цената на една пчелна майка е 20 лв. без ДДС.

Mateev
14.02.2017, 15:49
С тези клиенти, които са по пчеларската програма, се сключва Договор за доставка съгласно изискванията на ДФЗ. Има два типа договори за клиенти по НПП:

1. Които не ползват кредит от ДФЗ - при тях договора се сключва с аванс 50%
2. Които ползват кредит от ДФЗ - при тях аванса е самоучастието им в този кредит и точната сума се изчислява от самото ДФЗ

С клиенти, които не са по НПП, договор се сключва само ако те пожелаят и ако решат да изпращат аванс по банков път.

По принцип всички договори се сключват само и единствено заради желанието на клиентите. На мене договор не ми трябва, но ако клиентите пожелаят - тогава той се сключва.

Заплащането на аванса се извършва САМО ПО БАНКОВ ПЪТ за клиентите, които са по НПП или за клиентите, които желаят да сключат договор и да им се издаде фактура. Естествено издаването на фактура предполага и начисляване на ДДС върху обявените по-горе цени.

За клиентите без документ няма и ДДС, което обаче означава, че аванса не трябва да се изпраща по банков път, а например да се дава в брой или да се изпраща посредством Еконт.

Mateev
14.02.2017, 16:04
За заявки и за включване в списъка можете да ми напишете Лично Съобщение, като в него упоменете:

1. Трите имена
2. Телефон за връзка
3. Какви отводки искате - ДБ или ЛР и колко е тяхната бройка
4. Искате ли майки и колко е тяхната бройка
5. Имате ли сключен договор с ДФЗ по пчеларската програма
6. Искате ли да сключим с вас договор за доставка или не

Ако ще сключваме договор за доставка, ще се наложи да дадете една камара допълнителна информация за този договор, но това ще го уточняваме допълнително.

Заявки могат да се правят и на телефони:
0882 467 131 - отдел Пласмент
0888 631 789 - Светослав Матеев
0888 224 914 - Вера Матеева
0888 314 550 - Росимир Матеев

Mateev
14.02.2017, 16:21
Относно датите на експедиране - всичко зависи от това дали пролетта ще е топла или не и дали ще е дъждовна или не. Миналата година пролетта беше топла, но много "мокра". Качествени маточници се получиха още в края на Април, но продължилите почти 40 дена дъждове попречиха на оплождането на майките и на развитието на младите отводки. При "нормална" година би трябвало първите отводки да се заредят с маточници в края на Април и да бъдат готови за екпедиране например на 20-25-ти май. Ако пролетта е топла и с малко дъждове, първите отводки могат да излязат дори и на 15-ти май.

Офанзивата с направата на отводки ще е само 15-20 дена, след което ще има офанзива по експедиране 15-20 дена. Следователно последните получени отводки ще са някъде към 15-ти до 20-ти юни при студена пролет и 5-10-ти юни при топла пролет.

Майки ще се експедират паралелно с офанзивата по отводките, или това означава, че първите ще излязат някъде към 20-ти май. По-рано няма как да стане, защото всеки един произведен маточник през Април с приоритет ще отива за направата на отводки и само излишъците ще се зареждат в нуклеусния парк за направата на майки.

Mateev
14.02.2017, 16:31
Има и една добра новина. За любителите на РАННИ ПЧЕЛНИ МАЙКИ такива ще мога да предоставя в ОГРАНИЧЕНИ КОЛИЧЕСТВА на най-големите мераклии. Става въпрос за майки, произведени през Август и Септември на 2016 г. Това са майките, които бяха оставени да поддържат жив нуклеусния парк през зимата. Има зазимени такива над 700 майки. Пролетта през Април тези майки ще ги извадя от семействата на нуклеусния парк, за да ги заредя нови маточници.

Който пожелае, може да си заяви от тези майки. Цената им е 30 лв. без ДДС. Датата на доставка - 15-20-ти Април или по-точно когато ми излезе първата партида качествени маточници (тоест може и по-рано).

Специално за тези майки повече от половината са вече заявени, и дори има получени аванси за повечето от тях. Ако някой има нужда от такива, и все още не се е записал, сега е момента. :)

Mateev
14.02.2017, 18:26
За направата на по няколкостотин отводки всеки божи ден ще е необходимо огромно количество маточници, които трябва се произвеждат в мащаби, в които да има достатъчни ежедневни количества. Мисля да зареждам по 800 ларви на ден, което означава по поне 300-400 маточника на ден след 11 дена. Това обаче автоматично означава, че вероятно ще има и ежедневни излишъци от маточници - може би по 20-30 или дори по 50 бройки. Тези маточници могат да се продават на колеги, които са сравнително близко до Габрово и които са готови да дойдат, за да си ги вземат на ръка. Такива маточници ще могат да се продават от началото на Май та чак до края на Август. Цената ще е 5 лв. на маточник.

За заявки от порядъка на 20-30 до 40 маточника трябва да се обадите 2-3 дена предварително, за да мога и аз да си направя планове и сметки за разпределението на съответната партида. За заявки над 50 маточника трябва да се обадите 12 дена предварително, за да заредя по-голямо количество ларви от планираното.

Миналата година го проиграхме номера с транспортирането на маточници на големи разстояния (до 200 km). Има около 20 клиента, които купуваха маточници по няколко пъти В общия случай всичко премина без проблеми с малки изключения.

Най-големият проблем, който възникна, е че при една от доставките маточниците започнаха да се излюпват още по време на транспортирането. Но това беше по време на най-големите горещини, при които майките се развиват с няколко часа по-рано от нормалното. Освен това при тази доставка клиента си ги взе в късния след обяд, а трябваше рано сутринта в 9-10 часа.

По принцип така както ги правим, маточниците трябва да се излюпват през нощта на 11-тия срещу 12-тия ден. Топлото време накъсява този срок с няколко часа, така че всичко е наред от гледна точка на биологията на пчелната майка. Ако някой клиент смята да придава маточници в късния след обяд или вечерта, по-добре е да му дадем 10-дневни маточници. Това също е пробвано и няма никакви проблеми.

Другата наблюдавана статистика е, че 10-15% от маточниците или не се излюпват, или пчелите отказват да ги приемат. Тази статистика я наблюдавам както в собствения си нуклеусен парк, така и при маточниците, които ги продавам на клиенти. Явно самият факт на транспорт не повишава този процент, така че съм склонен да си мисля, че няколко часа транспорт на разстояния до 200-250 km е абсолютно безопасно както за 11-дневни, така и за 10-дневни маточници.

ПС:
Най-далечния маршрут, по който сме транспортирали хиляди маточници, е Смолян-Габрово. Ами излюпват се безпроблемно и стават превъзходни майки.

malkia.sandanski
18.02.2017, 20:21
Може ли да кажете какво стана с изкуственото осеменяване на майки?
1. Осеменявате ли по този начин?
2. Продавате ли такива майки?
3. Каква е цената им?

Mateev
18.02.2017, 20:35
Може ли да кажете какво стана с изкуственото осеменяване на майки?
1. Осеменявате ли по този начин?
2. Продавате ли такива майки?
3. Каква е цената им?

1. Изкуствено осеменяване не правя, защото не знам какво е това и как се прави.
2. Инструментално осеменяване обаче правя, и то е част от селекционната дейност.
3. Инструментално осеменени майки мога да направя и да продам за цена от порядъка на 100 лв. бройката, но само ако се заявят повече от 10-20 бр. За 1 бройка не си струва подготовката и организацията на целия процес.
4. Трябва да се знае, че ИНСТРУМЕНТАЛНО ОСЕМЕНЕНИ и ЕЛИТНИ майки са 2 коренно различни неща. Така че още веднъж си изясни какво точно искаш .... :)

Елитните майки се тестват повече от година и съвсем не е задължително да са инструментално осеменени. Може и естествено осеменяване, ако пчелина има 10 км изолация.

malkia.sandanski
18.02.2017, 22:05
Благодаря. Инструментално осеменени майки ме интересуват.

iuli1971
20.02.2017, 17:50
Г-н Матеев,есента споделихте,че обмисляте да пуснете майки и на по-висока цена.Майки които ще бъдат поне видимо по-едри от другите.Как се развива тази идея.

Mateev
05.05.2017, 12:02
Искам да информирам всички записали се клиенти за майки и отводки какъв ще е реда, по който те ще се получават. По принцип списъка е много дълъг и всеки иска да си получи майките и отводките колкото се може по-скоро, поради което се налага да се направи приоритизация кой в какъв ред ще си ги получи. Приоритизацията е следната:

1. Първи си получават майките и отводките хората, които са предплатили на 100%, като реда на повикване зависи от реда на записване.
2. След това се обаждам на хората, на които аванса е 90%, след това 80%, след това 70% и така нататък докато се изчерпат всички клиенти, дали предварително някакъв аванс. Тоест колкото по-голям процент аванс е дал даден клиент, толкова по-рано ще му звънна да си получи майките или отводките. При еднакъв процент на дадения аванс първо звъня на хората, които са се записали по-рано.
3. След това започвам да се обаждам на хората, които не са дали аванс, като на този етап реда на обаждане пак зависи от реда на записване в списъка. Колкото по-рано се е записал даден клиент, толкова по рано ще му звънна.
4. Чак след изчерпване на целия списък започва свободна продажба за всеки, който се обади по телефона.

На фона на тези правила, които осигуряват справедливост за всички клиенти, ако искате по-рано да си получите майките или отводките, трябва да направите следното:
1. Да се запишете в списъка колкото се може по-рано.
2. Да предплатите колкото се може по-голям аванс.
Тези 2 точки не са задължителни, но от тях зависи на коя позиция ще попаднете в списъка. Даването на аванс е нещото, което може да ви придвижи напред в списъка, а ако аванса е 100%, това може да ви постави почти в самото начало.

А сега и за датите на експедиция:
1. Маточници - всеки ден излизат по около 200-300 маточника, така че ако поискате, можете да си заявите. Тука списъка е кратък, така че най-вероятно ще бъдете удовлетворени почти веднага.
2. Майки - Вече са заложени първите маточници за оплождане, така че първите майки ще се появят може би след около 10 дена. Количеството ще е малко, защото все още нуклеусния парк не се е разгънал в пълния си размер. С пълно темпо майки ще има чак в началото на юни, като всеки ден ще излизат по около 70-80 майки. Съдейки по размера на списъка, удовлетворяването на всички записали се в него ще отнеме поне 1 месец (през целия Юни). Първите свободни майки ще се появят чак през Юли.
3. Отводки - в момента ежедневно се правят по 100-200 отводки, първите от които ще са готови за експедиция към 25 май. Съдейки по дължината на списъка, всички клиенти ще си получат отводките до около 15, най-късно до 20-ти юни. Чак след това ще започне свободната продажба на отводки.

Mateev
05.05.2017, 12:13
Сега искам да направя едно разяснение за пчеларите, които искат СЕГА да правят отводки, но не могат да си намерят готово оплодени майки. Това защото ежедневно ми звънят по телефона и ми се налага да обяснявам едно и също нещо на всички.

Най-добрата алтернатива на майките, когато са в дефицит, е използването на ГОТОВИ МАТОЧНИЦИ, произведени от някой майкопроизводител.

Идеята да оставите пчелите сами да си напправят маточници е лоша поради следните причини:
1. Не се знае какъв е генетичния материал на майката. Ами ако е с лоши гени, и именно поради тази причина пчелите залагат маточници?
2. Изработката на собствен маточник от пчелите отнема 11-12 дена. После самото оплождане отнема още около 10-12 дена. Въобще докато се появи първата ларва да отглеждане от пчелите ще минат най-малко 25 дена, през което време всички стари пчели ще са умрели, а младите ще са станали стари. Кой тогава ще отглежда новоизлюпените ларви? Та то семейството ще се е стопило на 50% до снасянето на първото яйце, и допълнително ще се стопи с още поне 20% до излюпването на първата нова пчела от новата майка.

Именно поради тези 2 причини е най-добре да използвате ГОТОВО НАПРАВЕНИ МАТОЧНИЦИ (ваши или чужди) - просто защото ще спестите 11-12 дена от целия цикъл и семейството няма да отслабне толкова много. Това важи както за ремонта на стари семейства, така и при направата на нови под формата на отводки.

сложна личност
16.05.2017, 15:42
Как и на каква цена могат да се закупят маточници от вас?

krasivasi
16.05.2017, 21:48
много интересен въпрос:laughing:crying;

Юрий Цветков
17.05.2017, 11:05
В 6 - ти пост Матеев го в описал подробно.

сложна личност
17.05.2017, 11:47
Благодаря, недоглеждане грешката е моя извинявам се.

nikawr
06.06.2017, 17:11
Как давате маточниците, и в какво е най удобно и безопасно да се транспортират?

Mateev
12.06.2017, 08:40
Вече прекратих продажбата на маточници, защото и на мене вече не ми достигат. Живот и здраве - догодина пак ще продавам ....... :)

tihmr
12.06.2017, 19:32
Събота, в 9 сутринта(10 юни) взех 20 маточника от г-н Матеев.
После пътувах до Хисаря, вечерта до връх Бузлуджа , към 10 вечерта тръгнах обратно за Разград по прекия път от Бузлуджа към Шипка и в 1 през нощта се прибрах.
Пътувах с една твърдо возеща и много друсаща джипка.
На другия ден придадох маточниците, а днес се излюпиха всичките, видимо без дефекти.

За температурния режим използвах едно преносно картонено сандъче.
Бях сложил 2 рамки с доста пчели и върху рамките, дунапрена с маточниците.
Пчелите, въпреки цялото друсане, бяха почнали да си правят техни маточници.

Mateev
14.06.2017, 11:20
Искам да опиша каква е ситуацията с производството и продажбата на майки, маточници и отводки през този сезон. Като цяло сезона започна много лошо за майкопроизводството, а от там и за производството на отводки. В началото на сезона падна сняг, който повреди няколко партиди с маточници. След това започнаха студени и дъждовни дни, които с малки изключения продължиха повече от месец. Дефакто хубаво пчеларско време имаме от по-малко от седмица.

Лошото време се отрази на майкопроизводството по следния начин:
1. Имаше доста дни, в които правенето на отводки беше невъзможно поради проливния дъжд през целия ден.
2. Имаше дни, в които залагането на маточници беше невъзможно пак поради проливния дъжд през целия ден.
3. Имаше дни, в които партидите с маточници бяха повредени на 30-40 и дори 50% (простудени маточници, които не се излюпват)
4. Майките не се оплождаха или се оплождаха много бавно пак заради лошото време
5. Това от своя страна доведе до голям процент бракувани отводки, станали на търтовки (над 50%)
6. В нуклеусния парк за производство на майки положението беше същото (много нисък процент на оплождане и много нуклеуси станаха търтовки за ремонт)

Всичко това доведе до голямо закъснение в предварително планираните дати за експедиция на майки и отводки. Да, експедират се майки и отводки, но с много по-бавни темпове от това, което е било през други години. Подобно е положението и при другите майкопроизводители. На когото съм звъннал, веднага започва да се жалва със същото, което вече ви го написах. При някои хора положението дори е много по-лошо от това при мене.

В същото време тази година търсенето на майки и отводки е огромно - звънели са ми хора и са искали да ги запиша, като общата бройка на потенциалните заявки на всички желаещи сигурно е 4-5 пъти повече от това, което бих могъл да произведа дори и в нормална година. Отдавна съм спрял да приемам нови заявки, но хората продължават да звънят до ден днешен. Няма ден, в който да не ми звъннат поне 50 човека. Просто вече ме е страх да си вдигам телефона и да повтарям като папагал - няма, няма, няма.

Mateev
14.06.2017, 11:51
По въпроса с клиентите, които вече са попаднали в списъците за експедиция, и на които жив или умрял трябва да доставя майки или отводки:

Количеството на майките и отводките в тези списъци е такова, щото да успея да го изпълня в рамките на сезона, но пак повтарям - В РАМКИТЕ НА СЕЗОНА. Нови клиенти не приемам под никаква форма, и това е така от много време. Със съществуващите обаче имам един много голям проблем:

Всички искат да си получат заявеното ако може за вчера или най-късно за днес или утре !!!

Да, ама това е невъзможно. Не мога да ги нарисувам тези майки или отводки. Много добре ги разбирам клиентите, защото повечето от тях са си платили на 50%, а една голяма част вече е платила и на 100%. Но дори и за тях няма достатъчно майки и отводки, така че фактора предплащане премества дадения клиент по-напред в списъка, но не може да му гарантира експедиция за след 2-3 дена.

Самите експедиции вървят с максимално възможната скорост, която позволява наличието на готови отводки и времето на пчеларите, които работят по 12-13 часа на ден. По-бързо няма как да стане.

Та искам да информирам всички мои клиенти, че ще си получат майките и отводките, но процеса ще продължи ДО КРАЯ НА СЕЗОНА (31 Юли за хората по програмите и дори и след това за тези, които не са по програмите). Ако някой не е съгласен с така създалата се неприятна ситуация, негово право е да си потърси друг доставчик, а аз ще му върна дадения аванс и ще му съдействам за разваляне на договора с мене посредством подписването на анекс за прекратяване по взаимно съгласие.

Написах тези 2 постинга за да бъда честен с вас и да ви обясня съществуващата ситуация, с цел които пожелае да може си намери по-бърза алтернатива докато все още не е късно. Ако наистина част от хората си намерят друг алтернативен доставчик, останалите ще могат по-бързо да получат това, което са заявили.

Mateev
14.06.2017, 12:04
А сега да кажа и последното, заради което всъщност написах всичко това:

Има една малка част клиенти, които почти ежедневно ми пилят нервите, вдигат ми кръвното и се опитват да изпреварят другите от списъка посредством наглост, нахалство, скандали, заплахи по телефона и всякакви други подобни. Вече съм станал на кълбо от нерви и подскачам при всяко едно телефонно обаждане, което се случва средно веднъж на 5-10 минути. Това не може да продължава така, затова официално обявявам:

От днес нататък моментално ще развалям договора с всеки, който се опита посредством наглост, нахалство и заплахи да изпревари останалите хора от списъка.

Нервите ми не са за 1 ден и нямам намерение да получавам инфакт заради подобни хора. Така че от сега нататък няма да им се връзвам, а просто ще хлопвам телефона, ще ги изхвърлям от списъка и ще им връщам парите, ако са дали такива.

Mateev
14.06.2017, 12:18
Иначе списъците са разделени на някоколко под-списъка с нарастващ приоритет, като експедициите се правят от списъка с най-виск приоритет. Ето как изглеждат приоритетите към днешна дата:

1. (Най-нисък приоритет) - това са хората, не са дали никакъв аванс. Те последни ще получат майки и отводки.
2. Хора с аванс 50% или по-малко
3. Хора с аванс над 50%
4. Хора с аванс 100%
5. Хора с аванс 100%, на които съм обещал скорошна експедиция (тоест звънили са ми по телефона и са ме притеснявали, но културно)
6. Хора с аванс 100%, които са изнервени, нахални, нагли и/или са ме заплашвали

Признавам си, че няколко човека от списък 6 вече успяха с нахалството си да получат майки или отводки, но от днес нататък този списък изчезва и се сменя със списък с име ХОРА, ИЗХВЪРЛЕНИ ОТ СПИСЪКА.

jdrumev
14.06.2017, 14:23
Малко по позитивно г-н Матеев с тия нерви не само инфаркт може да си докарате.

kuline
14.06.2017, 22:01
Г-н Матеев, в договорите, които сте сключили, има ли клауза "форсмажорни обстоятелства", защото в противен случай хората са си в правото. Все пак има хиляди примери за вложени и загубени средства, последния е случая с КТБ. Питам Ви аз, Вие нима не сте били на страната на купувача, в някой от другите си бизнеси? Спомнете си, тогава как сте реагирали. Нима не сте си търсили правото по всички възможни начини. Колегите, в случая купувачите, са вложили средства с надежда, че на среща, ще получат това, за което са платили. Вие искате те да Ви разберат и да Ви влязат в положението, а на тях кой ще им влезе в положението - НИКОЙ, след като трябва да изпълняват условия по други договори (не Вашите). Природа е това ейй, не е производството в цеха и тука математиката е безсилна! ;)

П.П. За уточнение: Аз не съм страна по договор.

Mateev
20.06.2017, 07:38
Искам да ви информирам какво е положенитео към днешна дата:

ОТВОДКИ:
Експедирането на готови отводки тече непрекъснато, но с по-бавни темпове от това, което е било през други години. Средно на ден се експедират по 50-60 отводки, а броя на всички останали неекспедирани отводки в списъка е около 1000. Това означава, че в следващите 20 дена всички останали клиенти ще си получат отводките. Тоест тука положението е овладяно и с известно закъснение всеки един клиент ще бъде удовлетворен.

МАЙКИ:
Ситуацията с майките продължава да бъде меко казано ТРАГИЧНА. Не искат да се оплождат и това е. Вчера от около 160 проверени нуклеуса, на които им беше дошла датата, излязоха само 20 майки. Това прави само 12.5% оплождане. Не знам какво да кажа, още повече че времето продължава да е студено и дъждовно. Тоест продължава дългата последователност от дни, през които майките не могат да излитат на брачен полет.

Миналата година през месец май също беше държдовно, и оплождането също беше много нисък процент, но през юни започнаха слънчевите дни и майките се оплождаха на 80-90%. И така с малки изключения продължи чак до септември. Тази година хубавото време все още не е започнало, и по всичко изглежда, че ще е тотална катастрофа за майкопроизводството.

За клиентите с майки мога само да ги посъветвам да си търсят алтернативи от майкопроизводители от по-южните и топли региони на страната. Друго не знам какво да кажа. Може и при мене да се оправят нещата, но това зависи от ГОСПОД, а не от мене. Ако той пожелае, ще мога да експедирам по 50-100 майки всеки божи ден. Ако не - ще продължават да излизат само по 50 майки на седмица, и да се чудя как да ги разпределям на клиенти, чакащи 1000-2000 майки и звънящи ми всеки ден.

mir@k@
19.02.2018, 10:57
Г-н Матеев тази година ще продавате ли маточници? Макар, че е още рано искам да знам за да си направя някакъв план.Интересува ме по специално месец май.