PDA

Виж пълната версия : Нов кандидат пчелар



bat'Veso
05.02.2017, 14:18
Здравейте всички,
Имам желние да се занимавам с пчеларство като хоби. Прочетох доста съвети тук във форума, който ми се вижда доста спретнат и сериозен. Въпросът ми към всички е: Има ли някой пчелар около София /наример до 30-40 км./, който да ми покаже на живо пчелин. Уточнявам - мед съм виждал само в буркан, алерия от ужилване май нямам, максимум една пчела ме е жилила наведнъж, нямм намерние да правя бизнес с това. Предваително благодаря!

А.Димитров
05.02.2017, 23:15
Сега освен кошери няма какво да видиш.Края на март може да надникнеш вътре.

bat'Veso
06.02.2017, 22:39
Благодаря за отговора. Явно продължавам с теорията :)

valaz
08.02.2017, 07:48
По това време на годината може да се види как се поставят питки за подхранване върху рамките.

bat'Veso
15.02.2017, 15:31
Явно няма обаче кандидат - учители :)

Mateev
15.02.2017, 15:51
Най-доброто училище е да се кандидатира като калфа при някой пчелар и да му помага (работи) цял един сезон. Така ще има шанса да види всяка една пчеларска операция и да я пробва със собствените си ръце. Аз бих му предложил това, но Габрово е доста далече от София.

Иначе това е най-доброто запознаване със занаята. И ако издържи 4-5 месеца на работа от тъмно до тъмно в дъжд и пек, тогава вече може да преосмисли дали този занаят наистина му харесва и дали си струва да се влагат пари в него.

delta.e
15.02.2017, 20:29
Явно няма обаче кандидат - учители :)

Аз , съм кандидат учител .
Кой - трябва работа .

bat'Veso
16.02.2017, 15:45
Благодаря за желанието да ми помогнете, г-н Матеев, но наистина сте доста далече. Аз все пак говоря за хоби - 2-3 кошера и не предполагах, че това означава толкова много работа от тъмно до тъмно, както се изразявате. Явно ще започна самостоятелно.

Валентин.
16.02.2017, 19:04
Благодаря за желанието да ми помогнете, г-н Матеев, но наистина сте доста далече. Аз все пак говоря за хоби - 2-3 кошера и не предполагах, че това означава толкова много работа от тъмно до тъмно, както се изразявате. Явно ще започна самостоятелно.

Ако няма кандидати да ти покажат това-онова, отжали сега пролетта 200-250лв и си купи от някъде 1 заселен кошер. Задължително с магазин и изградени магазинни пити. Купуваш си було и пушалка задължително. За повдигач може да ползваш и някой стар нож, вилица, лъжица, отверка. Като вземеш кошера, го поставяш на мястото където ще бъде. 3-4 дни не го барай, те ще се облитат на новото място (ако е хубаво времето). Ако действаш сам го отваряш след няколко дни. Сложи му 2 лентички Варостоп (за всеки случай). Не се знае кога и с какаво е третиран преди да го купиш. С отварянето е добре да му сложиш и някаква подхранка. Ако го вземеш по-рано, (през Март например) е добре да е твърда подхранка (питка). Ако го вземеш по-късно може да му направиш сироп и да му подадеш в хранилката. (Кажи в какъв район ще ги гледаш тия кошери, климата какъв е горе долу, какво расте и цъфти.) Като го отваряш заставаш отзад, повдигаш леко таблата и пушиш 5-6-7 пъти вътре в кошера. Оставяш си пушалката да ти е удобно да я вземеш ако потрябва. Отваряш леко таблата и я махаш. Най- добре е като свалиш капака, да го обърнеш с ламарината надолу и таблата я поставяш на капака малко на диагонал. Ако всички пити са вътре в кошера, вадиш 1 или 2 откъм страната където пчелите са най-малко. (Може да има преградна дъска). По-натам, в гнездото пчелите пълнят крайните 1-2 пити (и от двете страни) с мед. Те не те интересуват много, важното е да са тежки. Колкото по-тежки, толкова по-добре. На средните пити е пилото което гледат пчелите-следващото поколение пчели. Там е хубаво питите да са равни (да няма криви места или много увиснали). Също е хубаво да не са много тъмни, нито пък много светли. Търтеевото пило си личи, килииките са малко по-широки и пилото е малко по-издуто на капачетата. Не е желателно да има много търтеево пило по средните пити. Това се сещам да ти кажа за първото отваряне. Ако вземеш по-силен кошер може с отварянето да сложиш и основа да градят пита. Гледаш и прогнозата за времето да е топло. Основата в началото е добре да я сложиш между последната пита с пило и питата с мед. След 3-4 дни може да провериш дали я изграждат. Ако я изграждат, я преместваш навътре в гнездото между другите пити с пило. Кот вземеш кошера пък пиши тук, какво си взел, какво има в кошера и т.н.
А по-натам към лятото може да си вземеш и 1-2 отводки, и така ше си направиш 3-4 кошера. А пък може да си направиш и отводка от кошера дето си вземеш най-напред.
Чети тук по сайтовете, а и тубата има много клипове. Аз съм изгледал десетки хиляди клипове за 5-6 години, на мен никой, нищо не ми е показвал.:yo:
П.П. Сега се сетих, като отваряш кошера за преглед. Вадиш 1 или 2 крайни пити а другите ги прибутваш настрани, на мястото на извадените. Не трябва да се вадят всички пити извън кошера. После по обратния ред, връщаш всичко както си е било на мястото.

rumenggr
16.02.2017, 20:24
Ако няма кандидати да ти покажат това-онова,............
........

Чети тук по сайтовете, а и тубата има много клипове. Аз съм изгледал десетки хиляди клипове за 5-6 години, на мен никой, нищо не ми е показвал.:yo:
П.П. Сега се сетих, като отваряш кошера за преглед. Вадиш 1 или 2 крайни пити а другите ги прибутваш настрани, на мястото на извадените. Не трябва да се вадят всички пити извън кошера. После по обратния ред, връщаш всичко както си е било на мястото.
Ако твърдо си решил ”да бъде”, няма какво да му мислиш. Бюджет, и усилена подготовка. Купи си една книга, отдели и време, прочети я колкото пъти трябва. Клипове и снимки подходящи за начинаещи има много, на всякакви езици. Теми и въпроси подобни на твоите има във форумите. Прерови ги основно и архива включително. Колегата ти нахвърля грубо началото. Ще трябва и ти да си подготвиш нещата. 200-250 лв за първото семейство,според силата 90 - 130 лв/бр. отводки, поне две според мен. Пари за: кошери за отводките + 1 резерв, рамки за кошерите +няколко за подмяна, восъчни основи за тях, центрофуга - 200-250лв втора употреба,..... още дреболий като бои, грунд, матеряли за боядисване,....., захар, ако ще развиваш отводките.... Добре е да имаш повечето неща под ръка, защото колкото и да четеш, без практика няма да знаеш какво точно ще ти потрябва при отваряне на кошера.
Отдели достатъчно време, ресурси, търпение и ще видиш как ще се случат нещата. Успех.
п.п. Запознай се с района си. Трябва да знаеш на каква паша можеш да рзчиташ и от сега си води фенологичен календар. Дори и да не се захванеш с пчеличките, добре е да попълниш повече полета в профила си. Може да се окажеш комшия с някой от колегите.

Трендафил Дончев
16.02.2017, 21:03
Сега да дам и аз моя съвет. За тези пари 200 - 250 лева за кошер, за който те съветват колегите, аз бих те посъветвал да прибавиш още 100 - 120 лв. и да идеш при Матеев да ти даде 4 отводки. Това март, април. Времето ще е топло и пчелите ще са в най - големия си мерак за развитие. Вземаш си 4 нови кошерчета и ги настаняваш. Моментално ги започваш на сироп. Първата ти работа е да научиш да различаваш майката от останалите пчели и търтеи за да я пазиш като работиш с тях - тоест бърникаш из кошера. Останалото ще ти го казваме в движение. Аз давам уроци безплатно на лични. Отговарям на всеки въпрос колкото си е възможно по обширно./ мераклиите от майсторите да ме изпитват чрез други никове ще им виждам IP адресите и ще им раздавам БАНички./ ;) Успех.

zapstojan
16.02.2017, 21:16
Дончев ти дава добър съвет.
Докато купиш отводките се научи да си ковеш рамки, да ги обтелваш и да лепиш восъчни основи, защото отводките паралелно с храненето ще искат и разширяване.
Було, пушилка - как и с какво се пали, ръкавици.
Това на първо време е достатъчно. Успех!

Илиев
16.02.2017, 21:31
По-точно след 20-ти май, ако трябва да сме точни, но това са подробности - наистина, по-добре си вземете отводки първата година и се упражнявайте в-у тях.

zebrock
19.02.2017, 02:31
Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
За сега това ме тормози най-много.
Благодаря предварително! ;)

demonj
19.02.2017, 07:07
Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
За сега това ме тормози най-много.
Благодаря предварително! ;)
Предполагам че отводките ще ги вземеш края на май началото на юни на по 3-4 рамки,та понеже нямаш изградени рамки,още като ги вземеш разполагаш семейството в средата и допълваш с основи в двете страни като до есента подхранваш интензивно със сироп за предпочитане инвертиран (понеже не прокисва),става и със захарен 1:1 но слагаш по толкова че да го взимат за 2 дни иначе прокисва в жегите и става токсичен.Едвали ще стигнеш до втори корпус през тази година,но ако все пак изградят първия слагай втори с основи(понеже нямаш изградени рамки).Поздрави и Успех

бат тянко
19.02.2017, 07:57
Да допълня колегата. По точка 2-не си прочел достатъчно. По т.3- пчеларския инвентар никога не стига! Горе долу като с риболова, все ни липсва точната стръв? Сиреч, вземи да има! По следващата точка, ще ти трябва сироп. Доста сироп! И третиране за вароатоза. СР-догодина. Относно тормоза. Или се справяш, или не. За мерака лек няма! Успех!

Rado76
19.02.2017, 08:33
За да не се вкисне сиропчето ако храниш със захар 1:1 вода,ако имаш възможност наливай сиропчето към 18-19часа.

Трендафил Дончев
19.02.2017, 08:52
Едно допълнение към 15 пост. Основите е по - добре да се поставят по една или две, но не наведнъж. Хубаво е гнездото да е стеснено.

agro
19.02.2017, 08:59
Здравейте!Казвам се Кристиан,на 25 години съм от град Свищов.И аз като бат Весо съм кандидат пчелар и имам няколко въпроса към по-опитните.Прочетох 2 пъти календарния справочник на Радоев и доста теми прочетох из форума и понеже нямам кой да ме учи и при кого да практикувам, останаха доста въпроси.Вече разполагам с 3 кошера(ЛР 10 рамкови) с 2 корпуса и двойно дъно.Взел съм си първоначалния инвентар(центрофуга,було,р кавици,пушилка,рамкоповди ач и четки),вече съм заявил рамки и восъчни основи.Отводките мисля да ги закупя от член на БПРА от гр.Свищов.Пчелина ще се намира в овощна градинка от 100тина череши,заобградена от акациеви гори и поляни.Та въпросите ми са следните:
1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
3.Ще са достатъчни ли тези два корпуса за първата година или ще трябва да поръчам и трети?Мисля че района ми е сравнително силен откъм паша.
4.Ще ми трябват ли строителни рамки за отводките или те се слагат при вече развити семейства?
За сега това ме тормози най-много.
Благодаря предварително! ;)

Няма да се плашиш. Аз отворих кошер за първи път април 2016, като ходих да си взема отводките и да ги прехвърля в моите кошери. Нито пити, нито рамки, нито основи имах, даже без ръкавици бях, с було назаем. Естествено, ме нажилиха. До есента от 20 станаха 80 отводки на по един ЛР корпус, в момента са живи още и ги храних вчера. Каквото съм научил досега, е най-вече от този форум и от две - три книги.

Валентин.
19.02.2017, 16:53
И ако ти падне да купиш развит кошер в пълна комплектация-купувай. Освен отводките дето си намислил. Дали ще гледаш 3 или 5 или 9 няма голяма разлика.hi;

Георги 1974
19.02.2017, 19:44
Здравейте всички,
Имам желние да се занимавам с пчеларство като хоби. Прочетох доста съвети тук във форума, който ми се вижда доста спретнат и сериозен. Въпросът ми към всички е: Има ли някой пчелар около София /наример до 30-40 км./, който да ми покаже на живо пчелин. Уточнявам - мед съм виждал само в буркан, алерия от ужилване май нямам, максимум една пчела ме е жилила наведнъж, нямм намерние да правя бизнес с това. Предваително благодаря!


Здравей бат Весо.
Щом не искаш бизнес взимаш 3-5 пчелни семейства или отводки. Има + и - . С отводките се работи лесно ама трябва района да ти е добър да ги подготвиш евентуално за по късна паша и да извадиш мед ама ще трябва инвентар изградени пити захарен сироп малко късмет и ако е рекъл оня от горе. Със семействата стой иначе въпроса можеш от тях да направиш отводки и да извадиш мед (добър стимул) ама се работи по трудно имат навик да жилат а като нямаш опит мачкаш пчели ровиш в кошера при вятър или пръскат рапицата (ако има около теб) баш в медосбора за някакви хоботници и тях тая работа не ги кефи.Трябва сам да си прецениш вземи поне три можеш да правиш разни рокади. Иначе е хубаво някой да ти по каже това е търтей това майка онова еди какво си.

П.П. Пробвай докато не опиташ няма да разбереш ама първо разбери дали си алергичен (най важното-няма шега) и после действаш.

zebrock
20.02.2017, 01:44
Благодаря за полезните отговори!Като за начало ще взема 30-тина кила инвертиран сироп.Няма да рискувам да си правя захарен да не взема да го вкисна.За разширяването на кошерите със втори корпус ще трябва пак да прочета.

бат тянко
20.02.2017, 06:30
Вземи, та прочети и за сиропа. Направи си сироп 1:1. Кило захар, литър вода. Тая пчела иска мръвка. Не ще солети. Инверта остави за зимната пчела. Нея ще щадиш.

Валентин.
20.02.2017, 11:07
1.Когато настаня новодошлите отводки как да процедирам с рамките с основи.Ще ми трябват ли готови изградени пити(и ако Да - колко ще ми трябват),или ще успеят да се развият и само със восъчните основи?
2.Да приемем че пчелите са усвоили успешно първия корпус и идва време за поставянето на втория.Как да ги накарам да усвоят и втория корпус,при положение че нямам пити с мед да им сложа?
;)

Хвърлил си една хилядарка вече, няма връщане. Би било хубаво да намериш някоя изградена пита. И отводките градят, ама развития кошер още повече. На развит кошер съм слагал цял магазин само с основи и ги изгражда. А пък има някои кошери по-силни в градежа, други градят по-слабо. И друго, ще стартираш с 3 кошера. Ако до зазимяването успееш да изградиш повече от 30 пити, може 1 (или пък 2) да ги оставиш да зимуват на 2 корпуса. ;)

jordanov
20.02.2017, 13:36
zebrock, вече си инвестирал предостатъчно, оттук нататък докато дойдат пчелите, може да купуваш само захар. Никакъв инверт! Като му дойде времето и ако сме живи и здрави, обади ми се на ЛС. Да видим пчелата как е и ще ти дам някоя изградена пита. Ама да не ти мине мерака дотогава?

Валентин.
20.02.2017, 15:02
8356
За новобранците, медово-прашецова пита. Малко е по-тъмна отколкото е желателно. Това шаренкото под пчелите дето се вижда в килийките, жълто и червенко е прашеца а другото е запечатен мед.

различен
20.02.2017, 17:40
И до двамата бъдещи колеги.
Моето скромно мнение е да започнете с няколко отводки. Не се хвърляйте на големи и силни кошери, докато не придобиете поне малко опит.
Ще започнете с 3-4 рамки на отводка. Кошера слаб и вие новобранци. След това постепенно ще слагате рамки за градеж, ще засилвате семейството, ще придобивате опит и ще свиквате с ваденето на питите, разместването им, слагането на рамки за градеж, подхранването и т.н.н, и най-важното, ще свикнете с ужилванията. Ако вземете някое силно и проклето семейство, още първият ден могат да ви нажилят 20-30 пчели и този ден да е и последният ви пчеларски ден! Не вземайте и чужди рамки от други колеги! Не се знае дали няма да си пренесете и някоя болест, за която дори и колегата решил да ви направи добро, просто да не знае.
Подгответе си няколко корпуса с обтелени рамки. Восъчните основи ще ги сложите няколко дни преди самото разширяване на семейството. Имайте винаги в резерв, корпус, рамки, дъно, капак и покривна възглавница, или някоя тръвна. Ако пропуснете времето за поставяне на другия корпус, може да изпадне някое семейство в роево състояние. Излезлия рой се хваща на някое близко дърво, преди да отлети далеч. Та да имате къде да го приберете. Ако годината е като миналата, имаше много избягали роеве, та може да си хванете и някой друг рой, или да ви извикат за някакъв такъв хванат наблизо! Обходете внимателно района около вашият пчелин, както ви препоръча друг колега, в радиус 2-3 километра наоколо. Обърнете внимание, какви растителни видове има наоколо, за да знаете, какво да очаквате от пчелите и пашата.
Бъдете особено внимателни с пушалката, или по-точно, какво точно слагате в нея, за дим! Не слагайте парцали, или други препоръчани от колеги неща. Разчитайте на естествените материали, около пчелина! Рискувате, не да успокоите пчелите, а да ги раздразните допълнително, да станат агресивни и да ви нападнат, вас и тези около вас. По време на разходката съберете парчета от дървета, паднали на земята и полу-изгнили. Най-добре от липа. Ако има дървесни гъби, съберете и от тях. Сложете всичко това на проветриво място, да изсъхнат добре и имате нужното за пушалката. Правите парче вестник на топка, запалвате го, слагате го в пушалката и след раздухването му, слагате от горе сухото дърво, което гори като прахан и отделя много хубав гъст бял дим, които действа успокоително на пчелите! Преди отваряне на кошера, пуснете по няколко струи през прелките и след това вдигайте възглавницата и подпушвайте там и продължете с прегледа! Ако не можете да съберете необходимото ви за пушалката от околността, липсва широколистна гора, то мястото не е подходящо за пчелин и е желателно да се ориентирате към друго, по подходящо място. Не се засилвайте да купувате центрофуга, вани за разпечатване и т.н.н. Ако се откажете или ви умрат пчелите през зимата, ще трябва да ги разпродавате.
Трябва ви един хубав пчеларски нож и една по-голяма тава. Ако има хубави пити с мед, може умишлено да ги удебелите, режете с ножа от край до край и слагате прекрасни отпечатки с мед в няколко буркана, а потеклия мед можете да го посъберете с някоя лъжица. Пчелите ще си възстановят рамката, не се притеснявайте за нея! Не хранете илюзия, че още първата година ще извадите тонове мед. Ако успеете да зазимите семействата на по два корпуса и да си напълните няколко буркана мед за вкъщи, може да го смятате за постижение и най-важното е, че вече ще имате ОПИТ!

Хубав ден и успешна година!

zebrock
20.02.2017, 18:36
Благодаря за информацията!

jordanov
20.02.2017, 20:45
Така, колегата го предупредих на лични, ама да зема и тука да пиша, че и без това почнахме авторитетно със съветите.
Имам на работа едно момче, компютърджия, миналото лято изведнъж му щукнало да стане пчелар, за хоби. Аз се опитвам да му кажа нещо, той всичко знай, имал някакво приятелче с няколко кошера и така нататък, у Интернетя има сичко. Взел си нови сандъци тука от един съседен град и по едно време в разгара на лятото две отводки. Питам го отвреме навреме кое как е, обаче му вадя думите с ченгел...
Таа
как са майките бе, имат ли точка отгоре?
Мии, то няма майки...
Е как няма бе, аланкоолу!?!?
Ми няма, майстора вика че свършил майките и даде само пчели, те щели да си направят...
Е те ше си направят, барем по един маточник не можа ли да ти пъхне у ... /няма да го казвам у форума/.
И тъй нанататък, направиха си майки де, оцеляха и зимата. Е сега в началото на месеца зорлем го накарах да върви да ги захлупи с нещо, после ми благодари, че били ударили тавана...

Имам и друг пример, с друг колега и май го бях разказвал у форума. По- миналата година си взе отводки /после и готови семейства с кошери де/ и един ден по спешност ме изкара от работа да вървим да ги прехвърля от сандъчетата в новите кошери. Чудесни отводки, по стандарт си бяха и добре се развиха после.

Та, който е мераклия, па си няма опит, май е по-добре да почне с готови работещи семейства, макар и в стари кошери. Може и с отводки де, важно е пчела да има в края на краищата.;)

Трендафил Дончев
20.02.2017, 20:54
Та, който е мераклия, па си няма опит, май е по-добре да почне с готови работещи семейства, макар и в стари кошери. Може и с отводки де, важно е пчела да има в края на краищата.;)

Моя комшия си хвана рояк от моите докато не съм бил там. Хванал се на крушата през зида на метър от него. Цял месец ме лъга, че бил дошъл от съседното село и точно на крушата в средата на пчелина ми. :bigsmile: Та като каза мерак. Хвана го мерака и ще ме мине да знаеш. С броя на кошерите де. :bigsmile:

Nik_m
20.02.2017, 21:35
Съвети дава всеки но истинната е една, имаш ли желание работите се получават или по лесният или по трудния начин.
Аз гледам кошери от само 4 години но имам чувство че цял живот това съм правил.
Приятно ми е много да се занимавам с пчели въпреки трагичното положение на сектора в България.

kuline
20.02.2017, 21:53
Моя комшия си хвана рояк от моите докато не съм бил там. Хванал се на крушата през зида на метър от него. Цял месец ме лъга, че бил дошъл от съседното село и точно на крушата в средата на пчелина ми. :bigsmile: Та като каза мерак. Хвана го мерака и ще ме мине да знаеш. С броя на кошерите де. :bigsmile:
E как няма да те мине, като не се спираш да хойкаш, а после от къде дошъл роя. :bigsmile:

Rado76
21.02.2017, 09:26
За колегите новобранци като мене от миналата година съм пчелар:) Ето как започнах.
1.10 закупени отводки на 13 май 2016г.-Да отбележа двама сме с брат ми,ако си сам 5 отводки.
2.Малко предварителна подготовка на рамки 10бр.плодникови със основи.
3.Хранилките са ми 0750мл. хранене на отводките 2 пъти в седмицата със захарен сироп 1:1(кило захар литър вода)
4.преглед на кошерчетата на всеки 10-12 дена.
5.Градеж на основите и слагане на рамки и разширяване, слагах основа за градеж само да не е крайна.
6..Най-важното-четеш тук във форума старите постове на колегите за развитие на отводките,пило,майка,маточ ик.Аз правех така чета само това което ще правя след 3-4 дена за да не се объркам.
7.Също мноо важно имаш притеснения за нещо снимаш със телефона качваш във форума и питаш,всеки колега ще ти помогне със мнението си което не се различават кой-знае колко отг.са почти едни и същи.
8.Не се бърза и вика на пчелина,бавни движения и равномерни,пушиш само когато е необходимо говоря за пчелите:) в горещите дни ако можеш е хубаво рано да се отиде,хем кошера празен и не е толкова горещо.Ако съм пропуснал нещо колегите ще допълнят.
Щях да забравя,да не те е срам да питаш,аз питах и помагаха доста колегите,много научих от този форум.Успех на новите колеги:)

N.Petkov
21.02.2017, 16:01
Здравейте на всички, и аз съм кандидат пчелар от месеци чета форума и това ми е първият пост, досега нямах куража да задавам тъпи въпроси които някъде са обсъждани. Форума е станал доста голям и достигането до конкретна информация от новобранец в материята е доооста трудно, тъй като мнаго от темите са разводнени от лични спорове.
А тази тема е СТРАХОТНА! Благодаря за смислените отговори:yo:! Искам да предложа на модераторите да я заключат като важна за начинаещи пчелари. За благодарност ще им изпратя 3л. дюлева ракия собствено производство(не е подкуп а награда)
Още веднъж благодаря!!!
И повече слънчеви дни

jordanov
21.02.2017, 16:43
Да не си помислиш че се натискам за ракия:), но още един съвет - набелязваш си някои от най-старите теми във форума /ако можеш да се ориентираш по заглавието/ и почваш да ги четеш отначало. Разбира се, няма да приемаш всичко за истина, щото някои от писалите там след две-три години са се завъртяли на 180 градуса. Други пък, подозирам, че вече отдавна са забравили за пчелите. Успех!

delta.e
21.02.2017, 20:11
Сега да дам и аз моя съвет. За тези пари 200 - 250 лева за кошер, за който те съветват колегите, аз бих те посъветвал да прибавиш още 100 - 120 лв. и да идеш при Матеев да ти даде 4 отводки. Това март, април. Времето ще е топло и пчелите ще са в най - големия си мерак за развитие. Вземаш си 4 нови кошерчета и ги настаняваш. Моментално ги започваш на сироп. Първата ти работа е да научиш да различаваш майката от останалите пчели и търтеи за да я пазиш като работиш с тях - тоест бърникаш из кошера. Останалото ще ти го казваме в движение. Аз давам уроци безплатно на лични. Отговарям на всеки въпрос колкото си е възможно по обширно./ мераклиите от майсторите да ме изпитват чрез други никове ще им виждам IP адресите и ще им раздавам БАНички./ ;) Успех.

Според закона това е некоректна търговия . Слънчо , не можеш да предлагаш само един продавач .

Трендафил Дончев
21.02.2017, 20:19
Според закона това е некоректна търговия . Слънчо , не можеш да предлагаш само един продавач .

Тъй като не знам други продаващи отводки и първото име което ми дойде на ума беше на колегата Матеев. Но това, че съм казал неговата фамилия не значи, че отводките трябва да се вземат от него. На това място може да стои фамилия като Дончев, Иванов, Петров, Йорданов и так далее.;)

Илиев
22.02.2017, 00:10
..според мен фамилиите Иванов, Петров, Йорданов все пак не са реално съществуващи личности във форума!!

Трендафил Дончев
22.02.2017, 00:28
..според мен фамилиите Иванов, Петров, Йорданов все пак не са реално съществуващи личности във форума!!

Да не са реално съществуващи, а тази която си изпуснал умишлено е реална, но пък човека седящ зад нея не продава отвотки. Поне тази година поради събития съобщени в някои предишни постове.

bat'Veso
04.03.2017, 21:19
Здравейте и благодаря на всички съфорумци за ценните съвети, които ми дадохте. Хубава и полезна тема се получи поне според мен. Дълго време не писах, защото бях в процес на търсене на място за кошерите. Намерих. Днес го почистихме от храсталаци и вече съм готов за следващия етап - кошери. Всъщност изчистихме място поне за двайсетина кошера, но едно по едно. Мястото е на 30 км от София - с. Дръмша. Мястото е с лек наклон, изложението е юг - югоизток. Смятам да започна с два кошера, но сега следващият въпрос е готови кошери да търся, или нови и да ги заселвам:) Според мен по-добре е готови, но как се превозва това нещо не ми е ясно. Ако някой четящ тук има готови за продажба моля нека пише, да обсъдим как може да стане. Предварително благодаря на всички.

phipho
07.08.2017, 01:37
Здравейте,

Видях поста Ви, че сте кандидат учител. Аз съм начинаещ пчелар и се нуждая от ментор по въпроса. С радост искам са се запозная с вАс.

Филип
ph_stoyanov@mac.com