PDA

Виж пълната версия : ПЧЕЛИ НА ПОКРИВА НА ХОТЕЛ ХИЛТЪН



ledenia123
16.10.2011, 08:15
http://www.horemag.bg/show.php?storyid=1175257 http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1077721

ivootur
16.10.2011, 10:53
Интересно ми е какво ще събират пчеличките в тази джунгла от бетон!?Освен от цветята по терасите не виждам какво друго.Но все пак инициативата е добра,нека се популязира пчеларството.Интересно ми е още дали ще наемат работник да се грижи за пчелите с хилядарка за заплата!!!

Evgeni Petkov
16.10.2011, 11:25
ivootur, какви тераси- той хотела няма тераси?! От написаното-горе разбирам, че за да са ангажирани толкова държавни институции, тези кошери трябва да са регистрирани в Софийската община и да са регистрирани в РВМС като животновъден обект!!! Гледайки ги на покрива на хотела си правя извода, че хотел Хилтън е животновъден обект!!! :D Голяма реклама- "спах в хотел - животновъден обект" или "посетете нашия хотел- животновъден обект за да си хапнете от нашата собствена биопродукция в центъра на София"!!! Идеално е за реклама на нашият селски туризъм! wink; Иска ми се да не е така, защото нещо според Закона за Пчеларство отстоянията от главните пътища не са спазени! Или бъркам и има приет друг подзаконов правилник за регистриране на пчелини в София? Моля някой по на ти с ел. връзки да попита менинджмънта на хотела дали това е истина!? Предварително благодаря!
п.п. Е, Орлин може да пита и г-ца Хилтън- да ни запознае с отговара непременно! hi;

Kiril8305
16.10.2011, 13:25
Жива гавра със пчелите.
thumbdown; thumbdown;

Ангел Йосифов
16.10.2011, 15:41
Интересно ми е какво ще събират пчеличките в тази джунгла от бетон!?Освен от цветята по терасите не виждам какво друго.Но все пак инициативата е добра,нека се популязира пчеларството.Интересно ми е още дали ще наемат работник да се грижи за пчелите с хилядарка за заплата!!!
Бъди спокоен,по канала нагоре към басейна Спартак има парк и като нищо ще изкарат по магазин акация и липа.

N-2
16.10.2011, 17:52
В София има страхотна паша!!!

kando
16.10.2011, 19:09
Аз па искам да разбера, плащат ли си данъка, който ни задължиха и назе :D

Разказваха ми идентичен случай в Швеция - пак скъп хотел, пак така пчели на покрива с идеята, че хотела ще предлага на клиентелата си, билогичен мед собствено производство и али-бали.
Тей ама като станало едно хубавичко нападение на пчели, като изпонажилили хората ела та гледай - а е побъркан свят.

kostadinstoyanov
16.10.2011, 19:26
Такива "експерименти" са най-малко глупави.
Интересно, какво ли мислят по въпроса от дружествата за защита на животните?

ivootur
16.10.2011, 19:40
Интересно ми е какво ще събират пчеличките в тази джунгла от бетон!?Освен от цветята по терасите не виждам какво друго.Но все пак инициативата е добра,нека се популязира пчеларството.Интересно ми е още дали ще наемат работник да се грижи за пчелите с хилядарка за заплата!!!
Бъди спокоен,по канала нагоре към басейна Спартак има парк и като нищо ще изкарат по магазин акация и липа.

Нямам представа нито къде е хотела,нито какво има наоколо,София ми е далече,няма значение на мен ми харесва това начинание.

Юрий Цветков
16.10.2011, 19:41
Такива "експерименти" са най-малко глупави.
Интересно, какво ли мислят по въпроса от дружествата за защита на животните?Защо мислиш така? На пашата в София могат да завидят доста пчелари.

зуница
16.10.2011, 20:00
Колко ли сладък е градския мед?Каква цена ще държи на пазара мед събран в наситения с отрови град?Ще си купят ли софиянци "софийски" мед? Пчелният мед е индикатор за замърсяването на околната среда ,а в София тя е "девствено чиста".
Да им е сладко на мераклиите.

kostadinstoyanov
16.10.2011, 20:17
Мениджърите на хотела ги разбирам, те са ясни. Но, колегите, които веднага мислят за пашата и добивите, не мога! Напълно съм съгласен с мнението на колегата Кирил - това е гавра с пчелите.
Те ще се пренастроят, ще оцелеят, но имаме ли право да постъпваме така с тях?

Юрий Цветков
16.10.2011, 20:24
Колко ли сладък е градския мед? Колкото и всеки друг.


Каква цена ще държи на пазара мед събран в наситения с отрови град?Същата като на всички други медове предлагани в София.


Пчелният мед е индикатор за замърсяването на околната среда
Това не е вярно. Има пчелен продукт, който може да се нарече така, но това не е меда.

N-2
16.10.2011, 20:26
Колко ли сладък е градския мед?Каква цена ще държи на пазара мед събран в наситения с отрови град?Ще си купят ли софиянци "софийски" мед? Пчелният мед е индикатор за замърсяването на околната среда ,а в София тя е "девствено чиста".
Да им е сладко на мераклиите.
Медът е най-чистият пчелен продукт. Пчелите са един вид филтър, или тестер. Ако има отрова в нектара, знаем резултата - подморът, купища пред прелките.

зуница
16.10.2011, 20:45
Да си разположим кошерите по магистралите в металургичните ,химическите и т.н. заводи.На меда му няма нищо.После се чудим защо ни плюят в "европата".
Да им е сладко на незнаещите произхода на такъв "софийски" мед, и господ да ги пази!

N-2
16.10.2011, 20:51
Яла съм софийски мед. Мисля, че в сравнение с другите неща, които ядем, този мед е най-малкото зло.

Angel_A
17.10.2011, 07:15
До колегата Зуница,
Колега преди години са правени лабораторни замервания на мед добиван в района на КЦМ, резултатът е, че този мед по нищо не се различава от добитият на други места. Не същото обаче се отнася за пчелният прашец събран от същите тези кошери в който са открити тежки метали. Това е факт който е неоспорим (на базата на тези иследвания има направени и други научни разработки за приложението на меда). Успех.

evgeni.filimonov
17.10.2011, 09:56
Леле, как ни завидяха колегите, за софийския експеримент и за софийската паша, а тя наистина е много и е доста разнообразна. Като започнеш от кестена, после акацията, липата, софората, гледичията и тн.
Какво да кажат колегите с пчели, които събират мед от ГМО култури и пръскани с какви ли не отрови. А това са повечето като процент пчелари в БГ.
И аз ще слагам пчели в София и не смятам, че ще е по-лош от който и да е друг мед.
Виж, за прашеца съм съгласен. Но меда е най чистия продукт, който може да съществува.

георги ананиев
17.10.2011, 19:15
Следващият линк е за видео информация на тази иновация:
http://www.youtube.com/watch?v=LxnveS3J56U

зуница
19.10.2011, 14:16
Здравейте Колеги.
Интересна дискусия се започна.Виждам че моите опоненти са все напреднали и им предлагам да си спомнят една книга, която без съмнения са чели,за да не цитирам цели страници."Календарен справочник по пчеларство" от Любен Радоев издателство "Дионис"1998г.На 292 стр.ще намерите защо големите градове в частност София не са за пчеларстване.
По отношение на прашеца , който по общо мнение носи замърсители добавям въпрос:Защо педиатрите не препоръчват мед за деца под три години? Официалният отговор е : Защото в меда има частици прашец които могат да алергизират малките деца.(А носят и отрови в градския мед)Ще напомня само ,че големите градове са най-гъсто обсипани с излъчвателни станции на мобилните оператори.За теориите за пчелите и мобилните телефони всички знаят.
И накрая ,проблемът не е в това кой защитава дадената теза ,а можете ли да оборите самата нея.
Може би някога марката мед "Орлов мост" или "Борисова градина" ще засенчи Странджанския мед, Родопския, от Тетевенския балкан ,от Трънско и много девствени кътчета от България, но много ми се иска да доживея това време.

Angel_A
19.10.2011, 16:23
Здравейте Колеги.
По отношение на прашеца , който по общо мнение носи замърсители добавям въпрос:Защо педиатрите не препоръчват мед за деца под три години? Официалният отговор е : Защото в меда има частици прашец които могат да алергизират малките деца.(А носят и отрови в градския мед).
Може би някога марката мед "Орлов мост" или "Борисова градина" ще засенчи Странджанския мед, Родопския, от Тетевенския балкан ,от Трънско и много девствени кътчета от България, но много ми се иска да доживея това време.

Колега,
Ако това което си го написал ти го е казал някой педиатър явно той е бягал от лекции (по-голяма глупост не бях чувал). Първо количеството прашец в меда е нищожно малко за да има какъвто и да е ефект. Второ даже и да има по-голямо количество ако клиента си разбърка мед и прашец или купи такъв продукт перга (вече се предлага на пазара) то прашеца който е събран е от мъжките тичинки на разстенията (полен), а не е този който предизвиква алергични реакции на организма. Има разбира се и изключения, хора при които имат непоносимост към полена, но те са изключително рядки по-малко от 1 на милион. Меда не се препоръча на малки деца до 1 годинка поради следното цитирам: "Тъй като меда може да съдържа спори на Clostridium botulinum , което от своя страна да доведе до заболяване на деца от ботулизъм, то деца под 12 месечна възраст не бива да се хранят с мед. Същият е безопасен за хора над 1 година и повече.". Но въпреки всичко предполагам, че си чул, че на бебетата като плачат им дават натопен в мед биберон-залъгалка. Поне в моето семейство е така от поне 100 години и до момента все още никой не е заболял от това. Не знам дали някога горе описаните "марки" мед ще засенчат другите (определено не вярвам), но и не трябва да се отричат фактите които сме изложили по-горе. Успех.

Юрий Цветков
20.10.2011, 20:57
Колега Зуница, книгата на Любен Радоев е фундаментална, за това едва ли някой ще спори. Но помисли, кога е живял той и кога е писана тази книга. Екологичната обстановка тогава е била съвсем друга. Освен това, никой не твърди, че Софийски мед, ще е "върха на сладоледа", но определено няма да е с по лоши показатели от 90% от пчелния мед добиван у нас.
А тезата за вредното влияние на мобилните комуникации, не е доказана категорично. За сега това са само догадки. И аз нямам пчелин в София, но ако ми се удаде възможност, няма да се замисля.

зуница
22.11.2011, 18:35
Опасна теза се прокрадва ,колега yuri.Екологичната обстановка последните години се е променила ,но изчезването на промишлените замърсители е заменено с многократно повишение на замърсяването на градската среда.Колко е бройката на автомобилите в големите градове днес?В пъти в по-вече отпреди 20 години.Основен замърсител на София не е Кремиковци ,а автомобилния трафик.Как реагират газовете от автомобилите с водния разтвор на захари ,какъвто е растителния нектар?
Обогатяват го с "полезни" химически съединения.Още не съм прочел ,че инвертазата върши работата на активен въглен.Медът получен в такава среда не може да е като 90% от произведения в другите краища на България.От такава "реклама" пчеларството няма полза.
Тезата "Медът (като индикатор) от мръсния град е чист значи и градът е чист " е примамлива за управниците ,но неистинска и опасна.

kando
22.11.2011, 19:56
Добре де - тука из форума имали някой с кошери в града (София)..... то верно, че не е без хич, но чак за промишлен медодобив (говоря за поне 30-40кг.)

Инак за всичките ни догадки за това колко е опасен или безопасен "градския" мед е лесно да решим въпроса - има лаборатории :D

п.п. аз лично се съмнявам, да е вреден или поне по-некачествен от "провинциалния" мед, ма знам ли .....

Evgeni Petkov
22.11.2011, 19:57
Зуница е прав и го подкрепям на 100%! Защо измествате темата и тръгвате в посока, която ще Ви отведе към никъде? За какви еко-"пчелини" в центъра на София пишете?! Нали само след няколко месеца, тези кошери в хотела ще се роят и тогава? Някой ще Ви каже/ цитирайки уважаван от мен колега/: "Сега ела да видиш какво направи"!!! Че то Столичният общински съвет ще Ви забрани кошерите в града, че и ще Ви сложи поне 50 км. отстояния на пчелините! И тези хайки, които сега ги има за кучетата, ще се насочват към издирване на пчелни кошери! :D Това ли искате!? Както в Австралия издирват семейства на "азиатската" медоносна пчела за да ги унищожат? В началота Ви писах, че този "сертифициран пчелин" просто не отговаря на Закона за пчеларството в текстовете за отстояния и обществени сгради и няма как да бъде регистриран в РВМС и Соф. община! Поне така знам. Ама явно някои от Вас само "мед без прашец " ги интересува! В Китай правят такъв с филтрация! И в София би могло, но има ли смисъл?

Юрий Цветков
22.11.2011, 22:57
Колеги всички знаете къде се добива най-много мед в Б-я. В Добруджа и около басейна на река Дунав. Нима се опитвате да ни убедите, че меда добит от тези полски райони с интензивно земеделие, ще е много по-различен от мед добит в големия град, в частност София. Не вярвам да ме убедите.

Едва ли, някой ще развива промишлено пчеларство на покрива на Хилтън. Подхода на мениджмънта на хотела наистина е с рекламна цел и е доста нестандартен, но какво лошо има в него. Това няма да стане масова практика, за радост или съжаление на софиянци.

Относно роевете.Има достатъчно ефективни техники и технологии в пчеларството, които на 100% предотвраяват роенето, така че няма опастност София да се пренасели с пчелни роеве.

Димитър Бонев
22.11.2011, 23:44
По принцип пчелите преди да сложат нектара в килийката много кратно го поглъщат, като при това не само го обогатяват с ензими а и поемат нежеланите елементи. Не си мислете, че в София няма промишлени пчелини. Аз съм посещавал един такъв с над 100 кошера и анализите сочат че този мед с нищо не е по-лош от добития в извънградска среда.

Evgeni Petkov
23.11.2011, 11:12
Явно наистина "няма такава държава", където потърпевшите в случая пчелари под предлог, "че няма нищо лошо менинджмънта на хотела с рекламна цел" да си нарушава законите в страната, да тръгват в посока на местен патриотизъм за да доказват кой мед е по-по - най!!! При една единствена анафилактична реакция, недай боже с фатален край, същият този "менинжмънт" ще си измие ръцете с пчеларите/които са го подвели/ и българските "пчели- убийци" които са "вновни", че не се орентират правилно във висо-о-о-ката хотерска сграда/ което не им е в природата/! По този "рекламна" логика няма да има и лошо, ако на тревните площи се отглеждат и няколко крави овце и тяхното мляка да се сервира всяка сутрин на гоститите като екстра?! Но тогава никой от Съюзите на животновъдите няма с "овче бездушие" да почне да спори, колко е добъро софийското краве мляко, а ще приберат кравите, защото те се отглеждат в ненормални условия! Пчеларите се пребориха за Закон за пчеларството още 2003гг. но сигурно има и някой да не е запознат с него! Няма лошо, но да ви припомня:
Чл. 15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:

1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
п.п. Дайте сега да спорим, кои сгради са административни. speechless;

Ангел Йосифов
23.11.2011, 11:54
., твърдя че опасност от 4 кошера на покрива на Хилтън няма,.Освен това,че тези четири кошера са глътнали повечето от отпуснатите пари за реклама.

Изглежда и в Германия нарушават законите щом настаняват пчели на летището.Твърдят,че меда е чист и че звука от самолетите не прече на пчелите. sadsmile; crying;

Evgeni Petkov
23.11.2011, 12:09
Е, щом valyo си "експерт" знаеш, че лятото кошерите ще са развити и ще имат средна по 50 000 пчели, това е 200 000 средно. Доколкото разбрах кошерите догодина ще стават повече- 10 или и повече, следователно работната пчела на покрива на хотела ще бъде над половин милион, че и повече!!! А ти като "експерт" си притеснен за обслужващия пчелар, който е екипиран като астронавт, а не за населяващите под 5-6 метра стаи гости на хотела и потока от хора движещи се между мола и НДК?!?! Каква рапица, какви пет лева!? Просто има явно корупционни практики/ за да се нарушава Българското законодателство/, като последствията ще са както винаги за всички, независимо дали сме експерти или съдебни заседатели!!

Evgeni Petkov
23.11.2011, 13:35
Здравей valyo !
Ти от 9 кладенеца вода ще носиш и все ще стигаш за водата в краставицата. Пиша в прав текст, че някои в община София е наршуил Закона за пчеларството с тези кошери.
Не само съм виждал, но съм и нощувал в хотела. Но и за всеки други хотел в София да става дума пак ще пиша че е в нарушение на Закон и никакви доводи за други страни и народи няма как да натежат. Най-вече за цивилизовони страни с "добър материал". Най-вероятно те нямат такива Закони, иначе не ми се мисли, че биха се опитали да ги нарушат, че и да ги документират в интернет пространството! При тях, надявам се и при нас върховенството е на Закона.
Иначе всеки, който обича примерно змиите "Зелената мамба" и иска да е близо до тях ще се чуства онеправдан и че са му накърнени човешките права защото не ги отглеждат в близкия хотел.
Предлагам , съвсем добронамерено две неща:
1. Предложете на депутатите, а защо не лично на Бойко Борисов, да променят Закона за пчеларство в частта за отраничителните режими, като може да използваш мотивите на "менинджъмнта" на хотела, че така депутатите вместо кюфтета, ще си хапват на корем и екологичен мед от покрива на Народното събрание, а защо не и от покрива на Министерският съвет и Президентството, а Вие ще се грижите за пчелите напълно безкористно и безпратно , защото просто не можете без тях! Без такава промяна повтарям кошери на всеки хотел са незаконно настанени!
2. Посети лично хотела и помоли "менинджмънта" да ти покаже кошерите на покрива, нали това за тях си е реклама, може и с мотива, че един пчелар от провинцията се съмнява, че са с пчели и ни напиши какво е видял на място, ако изибщо те изслушат/ по разбираеми причини/. Имам си мое мнение, но се въздържам докато не провериш!
Поздрави и успех.

Evgeni Petkov
23.11.2011, 14:45
Е, щом в Добрич може, то и в София е една бъркотия, че и там може!
Според г-н Александров излиза, че ако си направите пчелини на покривите на административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения и е спазен закона, т.е. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения можете да отидете в общината и те са длъжни да Ви издадат една никаква бележка!? Е "няма такава държава"!

kando
23.11.2011, 16:09
Добре де, аз не го познавам този закон, но - не мога да намера темата, където обсъждахме, че пчелините трябва да са на не по-малко от 300м. разстояние от най-близката къща в населено място (това по спомен).
Как така хем на 300м. от населено място, хем вътре в населено място - нещо няма логика ...... т.е. как е точно по закон?

п.п. в същата нея тема, беше споменал, че заради това си сял мерджана.

kostadinstoyanov
23.11.2011, 21:00
Лошо е единствено за пчeлите, за никой друг.[/quote]
Колеги, да погледнем нещата като пчелари по душа, не като чиновници. Оставете метрите,оградите,наредбите .Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.

Георги Славов
24.11.2011, 08:13
Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, земи и гори от горския фонд, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.
Съгласно разпоредбите на чл. 15. от Закона за пчеларството Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
2. разстояние, по-малко от 10 км в райони с регистрирани племенни пчелини за производство на елитни пчелни майки и резерватни пчелини;
3. разстояние, по-малко от 5 км в райони с регистрирани репродуктивни пчелини за производство на племенни пчелни майки;
4. територията на обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната;
5. разстояние, по-малко от 500 м от химически заводи, които замърсяват въздуха с вредни вещества, термоелектроцентрали, екарисажи, предприятия за кръвен албумин, туткал, кожарски фабрики, складове за кожи и угоителни стопанства.

Георги Славов
24.11.2011, 08:19
Съгласно Закона за пчеларството нямате право да настанявате пчелни семейства на по-малко от 5 м от други жилища, когато входовете им са обърнати към тях и не по-малко от 3 м, когато са в друга посока.

Evgeni Petkov
25.11.2011, 19:44
Получих отговор от специализиран правен сайт:

"Re: административна сграда по смисъла на Закона за пчеларств
от goblin » 25 Ное 2011 06:43 pm

Хотелската сграда не е "административна". Така пише в ЗКИР и подзаконовите актове към него. Дефиниция по Закона за пчеларството? То е като да търсите определение за "нужник" в Закона за биологичното разнообразие."

Следователно съм бил в заблуда, че хотелите със своята административна част и персонал, спадат към " административни сгради" ! А и не бях чувал за ЗКИР! blush;
Затова бързо да правим пчелини по покривите на планински, черноморски, крайдунавски, градски, крайградски и всякакви хотели докато не са се усетили и променили закона за кадастъра! :D :D :D

Юрий Цветков
25.11.2011, 23:19
Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.Колега а каква е естествената среда за едно пчелно семейство? Това да се съберат 100-2000 кошера на едно място, много ли е естествено?

syzi
26.11.2011, 07:54
Съгласно Закона за пчеларството нямате право да настанявате пчелни семейства на по-малко от 5 м от други жилища, когато входовете им са обърнати към тях и не по-малко от 3 м, когато са в друга посока.

Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;

kostadinstoyanov
26.11.2011, 20:20
Помислете какво очаква едно пчелно семейство поставено в неестествена, агресивна среда? Мисля, че се злоупотребява с природния инстинкт за оцеляване на Apis mellifica L.Колега а каква е естествената среда за едно пчелно семейство? Това да се съберат 100-2000 кошера
на едно място, много ли е естествено?
Всеки животински вид си има свое естествено местообитание! Истинското пчеларство няма нищо общо с разни приумици.
Приключвам участието си в темата, явно мисля по различен начин.

зуница
26.11.2011, 21:48
Здравейте ,Колеги,
Заобикалянето на проблема не го решава.Ще подредя нещата за да е по лесно.
-Чиста ли е околната среда в големите градове, в частност София?Твърдя ,че не е!(Основен замърсител е трафикът)
-Влияят ли се пчелите и пчелните продукти от околната среда?Да!
Кое е това нещо в биологията на пчелата ,което неутрализира отровите в нектара и прашеца?Магическо заклинание от вида "пчелите пречистват!"?Или имат активен въглен в гушките си?Коя биохимична реакция се извършва там и "изчиства" тежки ,редки метали и други?
ЗАКОН ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО Чл. 16 Временни пчелини се настаняват на места...и на повече от 100 м от републиканската пътна мрежа.
Защо ли?Да не спукат с жилата си нечия гума?Отговорът е защото е мръсно и законодателят се е съобразил със знанията на Любен Радоев.
"Автомобильное загрязнение и качество продуктов пчел
(Пчеловодство № 4, 2010)" като информация за любознателни.
-Чл. 15. Постоянни и временни пчелини не се устройват на:
1. разстояние, по-малко от 100 м от административни сгради, училища, детски градини и болнични заведения;
Защо ли? Защото са обществени места с голямо струпване на хора.На пчелари да пиша за агресивни пчели?!
В закона не пише за детски ясли и площадки ,но кой нормален човек ще сложи пчели там?
В случая лошото е ,че пчелари се оставят да бъдат въвлечени в съмнителна рекламна кампания.И стигаме до там да обявим 90% от българския мед за потенциално опасен за здравето.
Пчеларството като природосъобразен занаят трябва да се родее с екологията ,а не да се римува с печалбарство.

Юрий Цветков
26.11.2011, 22:43
Колега Зуница, какво всъщност те мъчи? Това което си написал в предния пост е напълно вярно и никой не го отрича. Но защо мислиш, че меда добит в полските райони е с по-различни качества. Мислиш, че е "по-екологичен" ли? Да там няма трафик, но с всичките хербициди, пестициди, инсектициди и да не говорим за ГМО - това ли е био продукт? Да не би да се опасяваш, че "софийския" мед ще превземе пазара и няма да има реализация за всеки друг мед? Това е много не сериозно. Не знам какво точно цели мениджмънта на Хилтън с тези кошери, но аз не виждам нищо лошо в това.

chombe
16.12.2011, 01:02
Абе не знам ама по витошка е пълно с кестени по страничните улици акация парка зад басейна спартак също има доста медодайни дървета. Със сиг ще събират повечето от хотелите до колкото знам купуват черен мед
както го наричат те ,вие се сещате за какъв мед става дума такава е гъзарията в момента май .

chombe
12.04.2013, 01:07
Пълно е с кестени и акация ,точно пред хотела и в района на витошка там работя wink;

valaz
14.04.2013, 21:36
В София има трафик на автомобили, но пък няма пръскане на цъфтящите растения с химикали. По градини и паркове има доста паша за пчели. Според мен, проблем ще възникне от голямата височина, на която са разположени кошерите на покрива на хотела. Опасявам се, че пчелите няма да могат да се ориентират и да си намерят кошерите на такава височина.

Владимир Владимиров-Влад
15.04.2013, 14:40
Аз пък съм убеден, че ще си ги намират.

Вълчан
14.06.2013, 11:53
Не знам, какво искат да докажата, опонентите на кошери в града!? Преди няколко години в пчеларски весник имаше стати за кошери, на покрива на Парижката опера! Пчелите са необходимост и за града!

kajgalool
14.06.2013, 14:09
Всички ще се съгласите че пчелите ни трябват,дали за лични изгоди или за най-важната им роля,опрашването.Аз съм на мнение ,че трябва да има пчели ,където е възможно.Трябва да има!!!

stanyo
21.06.2013, 23:38
Преди няколко години в пчеларски весник имаше стати за кошери, на покрива на Парижката опера!
И не само там. http://to-bee.blogspot.com/2011/11/blog-post_30.html