PDA

Виж пълната версия : Мелница за пудра захар



agro
24.01.2017, 00:11
Не намерих такава тема, а в този раздел и е мястото. Обзаведох се преди време с една трифазна немска мелница. Днес и направих сефтето със 100кг захар. Снимки:
8208

8209

8210

8211

8212

Мели около 50 кг/час. Притеснявам се само, че смляното е прекалено фино и може да възникнат проблеми при месенето. Това ще стане ясно утре. Направих и клип, не знам как да го кача директно във форума, без да го качвам в нет-а и да давам линк.

Искрен Мутафов
24.01.2017, 01:24
Най-лесно става като го качиш клипа първо в youtube-то, и последаваш линк във форума.

Валентин.
24.01.2017, 10:45
Едрото дава проблеми при месенето. Ситното не дава проблеми.

freddie46
24.01.2017, 13:02
Колегата Валентин е прав.Ситната захар се меси по-добре от по-едрата.Колкото е по-фина захарта толкова е по добре,даже можеш да я пресяваш с домакинско сито за брашно за да си сигурен че едрото е отделено.Ако искаш едрото можеш пак да го пуснеш когато мелиш пак,като го объркаш с захарта.
Поздрави:Цветан Димитров

Валентин.
24.01.2017, 14:08
Ако пресява, по-едрото може за сироп.Зрелия мед е с ниско водно съдържание и трудно се разтваря захар на кристали в него. От друга страна като се постави в кошера само мед, може да се разтече между питите върху пчелите и пилото. Затова се “втвърдява“ допълнително с пудра захар.:yo:

agro
24.01.2017, 21:57
Качих клипове от мелницата:


https://www.vbox7.com/play:91e3f54b2f


https://www.vbox7.com/play:d76bb066a0

Засега съм доволен. Много фино смилане, никаква нужда от пресяване. Толкова фино е смляно, че при транспорта се степва на буци, а на пипане е все едно талк. Ето и от месенето:


https://www.vbox7.com/play:3f4b9b508c

8220

8221

Смесих грубо 5 тегловни части от смляната пудра и една част инвертиран сироп 66 %, останал от есента. Какво установих - първо трябва да се сложи пудрата захар, после бавно наливам сиропа и гледам да не прекаля. Ако стане рядко, после бавно и трудно поема и разбърква добавена пудра захар.

Направих опит с готовото тесто и гроздомелачката. Става супер, както е показал Матеев, но излезе много тънка питката, към 5 мм, само 350 грама. Утре ще взема друга валцова машинка за по-дебела питка. Искам да е към килограм. Ще има и снимки.
Сложих първата питка на радиатора, около 45 градуса е водата на парното. След половин час беше по-мека, но със запазените първоначални очертания в плика /не се разтече/. Ще купя малко "Апифонда", за да сравня консистенцията. Засега е като детски пластелин, който вече е размачкан в ръцете. Приемам съвети, че ми е за първи път.
"

tarty
24.01.2017, 23:24
Виж това, снимката са я качвали и друг път.

agro
24.01.2017, 23:39
Хубава самоделка, ама за времето, което ще отнеме за да се направи, не си струва. Гроздомелачките са просто прекалено евтини, а доработката им за регулиране - елементарно упражнение. Вижте мненията на Матеев по въпроса, много точно е казано, има и клип. Аз ще използвам електрическа машинка, за да няма нужда от втори човек на ръчката. Законния наемен труд на днешно време е прекалено скъп и се налага да се спестява, когато е възможно.

Искрен Мутафов
25.01.2017, 00:01
Виж това, снимката са я качвали и друг път.

Това е машинка и снимка, качена от колегата Цеко от Водняковци, (http://pchelari.com/forum/member.php?u=365)а ето го и оригиналният линк:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=432&page=25

Но, това е преди Матеев да конструира неговата машинка за разточване на питки.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1896&page=23&highlight=%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%B8%D0%BD%D0%B0+%D1 %80%D0%B0%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0%D0%B D%D0%B5+%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B8

И да даде идеи и информация от къде бързо и евтино да се сдобием с необходимите части да си конструираме такава машина.

http://grozdomelachka.com/index.php/men/promo/parts-and-accessories1

Валентин.
25.01.2017, 12:00
Приемаш съвети. Смесваш захар с инвертиран сироп.
Съвет: намали употребата на захар. Нищо лично, ама да не ни се налага да подобряваме и твоя “мед“.:yo:

Цеко
25.01.2017, 14:22
Ако тогава знаех че с гроздомелачка може да се разточва (беше ми минавало през ума, но мислех че зъбците на валовете ще цепят пликовете) изобщо не бих се мъчил да правя моята машинка, че то без стругарска работа няма да стане и изобщо си беше голяма играчка.... 1 към 5 сироп и пудра, не е ли много гъсто, аз моите питки ги замесвам 1 към 4?

agro
25.01.2017, 20:32
Приемаш съвети. Смесваш захар с инвертиран сироп.
Съвет: намали употребата на захар. Нищо лично, ама да не ни се налага да подобряваме и твоя “мед“.:yo:

Няма как точно сега да рискувам. Няколко вече надничат в хранилките под капака, това при -5 градуса, значи кълбото е ударило тавана. И без това и тази година ще се правят бройка семейства, мед почти не се предвижда.

kuline
25.01.2017, 20:43
Агро, не се безпокой! Тая захар, която сега се дава, няма да попадне в пробите, ако това са ти опасенията. Сега им трябва манджа на пчелите! Технологията на хранене на пчелите не е толкова проста, както някои си мислят!

agro
25.01.2017, 20:43
Ако тогава знаех че с гроздомелачка може да се разточва (беше ми минавало през ума, но мислех че зъбците на валовете ще цепят пликовете) изобщо не бих се мъчил да правя моята машинка, че то без стругарска работа няма да стане и изобщо си беше голяма играчка.... 1 към 5 сироп и пудра, не е ли много гъсто, аз моите питки ги замесвам 1 към 4?

Не съм майстор на тая работа, ама слушам какво ме посъветваха стари пчелари - колкото по-твърдо тестото, толкова по-добре. Освен това едва ли някой е забърквал толкова фино смляна пудра захар като от моята мелница. Първо сипвам пудрата 25 кг, после наливам за около минута 6 кг сироп. Отначало изглежда много брашняно и първия път ме подлъга да сложа още сироп, но сгреших. Втория път го изчаках и постепенно се превърна в гъсто като пластелин тесто. Обема пада повече от наполовина спрямо изходните суровини. Накрая смесих двете бъркала в тестомесачката и тя се напълни почти догоре. Видя зор, но се справя, мотора не загрява. Днес купих пакет "Апифонда" и докарах новата валцова машинка за питките, но стана късно за проби. Утре ще сложа в панички на радиатора топче от "Апифонда" и топче от моята смес и ще сравнявам как се държат във времето. Ще има и снимки вечерта.

Цеко
25.01.2017, 21:06
Преди няколко дена месих на колега питки с негов материал, беше си смлел захарта на негова фуржомелка и беше доста финна и ситно смляна (по ситна от моята). При замесването 1:4 се оказа че тестото е доста сухо и се наложи да доливаме още сироп, та го дакарахме до към 1:3 да се омеси добре, така че не схващам твоята логика че колко е по ситно сляна пудрата толкова по голямо трабва да бъде съотношението й към сиропа???

agro
25.01.2017, 21:17
Логика не търся, може с тестомесачка да е по-различно, но няма откъде да знам, защото не съм месил на ръка. Кантарчето работи точно и всичко минава през него, преди да влезе в тестомесачката. Цитираните цифри са грубо закръглени, точните са в тефтера до машините, но вечер, като пиша, не са ми подръка. Оставих си материал за още две бъркала, да има за след сравнението с Апифонда" и там ще съм още по-точен.

Цеко
25.01.2017, 21:23
Стана ми интересно защо се получават такива разлики в съотношенията и ще следя темата да видя дали ще разбера защо се получават тези разлики????

zayo
25.01.2017, 21:28
Преди няколко дена месих на колега питки с негов материал, беше си смлел захарта на негова фуржомелка и беше доста финна и ситно смляна (по ситна от моята). При замесването 1:4 се оказа че тестото е доста сухо и се наложи да доливаме още сироп, та го дакарахме до към 1:3 да се омеси добре, така че не схващам твоята логика че колко е по ситно сляна пудрата толкова по голямо трабва да бъде съотношението й към сиропа???

Цеко, веднъж смляна захарта я пускам втори път на фуражомелката. Така става по-фина. Направило ми е впечатление, че при по-фината пудра захар, не ронят от питките и не изхвърлят кристалчета захар от тях, а колкото да това дали по-меки или твърди питки, предпочитам първите. Свалят ги по-бързо и от тях не остава нищо. Обяснявам си го с тава, че при твърдите трябва да вкарат повече вода за усвояването им.

Трендафил Дончев
25.01.2017, 21:31
Стана ми интересно защо се получават такива разлики в съотношенията и ще следя темата да видя дали ще разбера защо се получават тези разлики????

По фино смляната захар поема по - голямо количество сироп. Да обяснявам ли защо?

zayo
25.01.2017, 21:35
agro, пусни малко инфо за тази нова валцова машинка за питки. Може и някоя снимка. Благодаря.

kuline
25.01.2017, 21:36
По фино смляната захар поема по - голямо количество сироп. Да обяснявам ли защо?

Казвай, да разберем до каква степен владееш законите на физикохимията.

agro
25.01.2017, 21:36
Тъй де, и ние по тази логика умуваме защо не ни излиза по нея. Според мен е в интензивността на месенето, която няма как да се постигне на ръка такава, като в месачката. В началото на месенето изглеждаше сухо и брашняно, та ме излъга първия път да долея сироп. Втория път го оставих уж сухо и по някое време се оправи от само себе си.

ch.atanasov
25.01.2017, 21:37
Твърдостта на питките с какво я мерите. С твърдомер ли.:bigsmile:

agro
25.01.2017, 21:38
agro, пусни малко инфо за тази нова валцова машинка за питки. Може и някоя снимка. Благодаря.

Не е нова, а взета назаем стара бракма. Пробите и снимките утре.

agro
25.01.2017, 21:40
Твърдостта на питките с какво я мерите. С твърдомер ли.:bigsmile:

Опитна ръка трябва. Давам проби на секретарката за мануални тестове.

ch.atanasov
25.01.2017, 21:46
Опитна ръка трябва. Давам проби на секретарката за мануални тестове.

На тоя "уред" питката може да стане твърда като камък и после пчелите да си чупят зъбите.:bigsmile:

zayo
25.01.2017, 21:47
Твърдостта на питките с какво я мерите. С твърдомер ли.:bigsmile:

Не ползваме твърдомер. Жената по принцип определя колко да е твърдо, от нея зависи ;) Нали и тя участва в процеса :laughing:

ch.atanasov
25.01.2017, 21:50
Не ползваме твърдомер. Жената по принцип определя колко да е твърдо, от нея зависи ;) Нали и тя участва в процеса :laughing:

Е, те затова ви идва съотношение от 1/4 , до 1/8 .:bigsmile: Аз, като сам си пипам тестото, ми идва -1/2,7 .blush;

Валтер Желязков
25.01.2017, 21:55
По моя опит, най-добре се получава питката, при смесване на килограм течен мед или инвертиран сироп към четири килограма суха смес /пудра захар и евентуални добавки/. Получава се хубава консистенция, която е лесна и за разточване с точилка. Получената от agro консистенция, като пластелин е оптималния вариант. Такава питка и през лятото да се сложи няма да се разтече, а и през февруари-март е по студено. С моите съм подхранвал и лятно време/отводки/, и няма проблеми /разтекли се питки/. Питките са месени и разточвани на ръка.

zayo
25.01.2017, 21:59
Е, те затова ви идва съотношение от 1/4 , до 1/8 .:bigsmile: Аз, като сам си пипам тестото, ми идва -1/2,7 .blush;

Сигурен съм, че ако комшийката ти се притече на помощ и ти ще го докараш поне до 1/4 :bigsmile:

ch.atanasov
25.01.2017, 22:03
Сигурен съм, че ако комшийката ти се притече на помощ и ти ще го докараш поне до 1/4 :bigsmile:

Ааа, не .Както писа един колега : меки ми са ръцете.:bigsmile:

Цеко
25.01.2017, 22:45
Цеко, веднъж смляна захарта я пускам втори път на фуражомелката. Така става по-фина. Направило ми е впечатление, че при по-фината пудра захар, не ронят от питките и не изхвърлят кристалчета захар от тях.

Това не ми е идвало на ум да го пробвам, но пък и не съм имал изхвърлени кристалчета по прелките, може би моите пчели са някаква по особена порода която усвоява всичко? blush;

agro
26.01.2017, 23:12
Направих 100 питки днеска. Остана тесто, ама свършиха пликовете, та ще се довършва след покупка. Средно време за питка 800 - 850 грама при готово тесто - 1 минута. Ето и клипа със вчерашното тесто:
https://www.vbox7.com/play:b87f9801b2

Днешното тесто стана по-твърдо от вчера. На 30 кг пудра захар сложих 7 кг сироп /закръглени стойности/. Ще рече, вчера по-мекото е било 1:4, както твърдяха всички, а аз не съм внимавал с мерките.
https://www.vbox7.com/play:32ddbd064d

Направих топче от "Апифонда"

8227

и топче от вчерашното тесто

8226


Поставих ги на топло върху радиатора. Отдясно е "Апифонда". Снимах през около 15 минути, снимките следват.

agro
26.01.2017, 23:47
8231
8232

Моето тесто се оказа по-твърдо, но не знам това добре ли е или зле.
Работата по замесване на питки е със спорна ефективност. Количеството труд дотук за 120 кг: 3 часа мелене, 8 часа замесване и формоване на питки при предварително готов сироп. Ако бях купил питки "Апифонда" от 2,5 кг по 6 лв, 120 кг са 48 питки за 288 лв и мога да ги поставя директно в кошера. Сега похарчих 150 лв за захар, 20 лв за моя сироп и предполагаеми 10 лв за ток и машинно време. Остава една разлика от 110 лв, което ми идва 10 лв на час труд. Да не говорим, че ако искам да дам по 2,5 кг/кошер, ще трябва да ги посетя още два пъти, което също си е труд.

rosty_sz
27.01.2017, 07:28
Точно това имах предвид като казах, че в настоящия момент, ако не слагаш някакви специални добавки в питките не е изгодно да месиш. При пресмятането не взе предвид няколкото хиляди за оборудването и за помещението за месене и последващо съхранение на оборудването.

Валентин.
27.01.2017, 09:33
Инвентара в пчеларството се купува, за да се ползва цял живот. Натоварването на инвентара е само няколко десетки часа в годината и трябва да работи без поддръжка и ремонт поне 50г.

rosty_sz
27.01.2017, 09:40
Така е но въпросния инвентар се съхранява в помещение, а тази площ струва пари. Пари струва и инвентара. Никой преди 15 години нямаше идея за хранене с инверт, за правене на питки с инверт и т.н. След още 15 кой знае какво ще се открие и практикува. 50 години е доста прекалено.

Георги Куров
27.01.2017, 10:16
Нито инвертиран сироп нито питки са необходими на пчелите. Това са излишни разходи. Захарен сироп 1:1 август, септември, и до март месец няма грижи по тях.

Валентин.
27.01.2017, 11:00
В тая посока на инверт...дали на швабина не му е по-лесно като открие инвертазата (изкуствения ензим) да разбере че в кошерите е “шъкано“ сироп!?! Вместо да изследва за захар. Всъщност ние не заем цялата последователност на изследванията. От вземането на пробите на пчелина до обаждането, че ще ти вземат меда (или пък че няма да го вземат). Нашите търгаши твърдят, че имат собствени лаборатории. А после казват, че чакат пробите от Германия. Ако действително чакат отговор от чужбина, тогава няма логика да поддържат техни лаборатории, консумативи, персонал....

Цеко
27.01.2017, 11:14
Колега, много бавно мели тази твоята мелница??? Аз на фуражомелката 40 кг ги смилам за 5-6 минути, замесвам за около 20 минути и разфасването е най бавния процес 50 кг за един час ако са в питки по килограм, ако са половинки за час и половина. Абе за 8 часа с кафетата и почивките за по цигара го докарвам до 200кг...С тези високи обороти на гроздомелачката не става ли от един път разточването?

Цеко
27.01.2017, 11:17
В тая посока на инверт...дали на швабина не му е по-лесно като открие инвертазата (изкуствения ензим) да разбере че в кошерите е “шъкано“ сироп!?! Вместо да изследва за захар. Всъщност ние не заем цялата последователност на изследванията. От вземането на пробите на пчелина до обаждането, че ще ти вземат меда (или пък че няма да го вземат). Нашите търгаши твърдят, че имат собствени лаборатории. А после казват, че чакат пробите от Германия. Ако действително чакат отговор от чужбина, тогава няма логика да поддържат техни лаборатории, консумативи, персонал....

Меродавни са резултатите от изследванията в лабораторията на купувача, на прекупвачите (ако изобщо имат) не важат!

Искрен Мутафов
27.01.2017, 11:45
Нашите търгаши твърдят, че имат собствени лаборатории. А после казват, че чакат пробите от Германия. Ако действително чакат отговор от чужбина, тогава няма логика да поддържат техни лаборатории, консумативи, персонал....


А, според теб как ще успеят с "кръщаването" без собственна лаборатория...?!? - или, "вярваме в Дядо Мраз"...?!?
Нек'ви разпраяха, че не купували мед с водно съдържание заковано точно на 20%, а пък същевременно не можело да платят +3% над цената, дори и водното съдържание да е 17%, да не би във варелите да го наливат със 17-18% ?!?

Валентин.
27.01.2017, 18:01
Моето е 16,7 и пак не го искат.sweating;

agro
27.01.2017, 22:58
Нито инвертиран сироп нито питки са необходими на пчелите. Това са излишни разходи. Захарен сироп 1:1 август, септември, и до март месец няма грижи по тях.

Аз бих постъпвал по същия начин, ако имах нормални семейства /надявам се на есен/. Сега са ми отводки само и гледам да оживеят и пораснат навреме. Захарния сироп лесно се заменя с инвертиран, ако сам го прави човек, лесно е.

agro
27.01.2017, 23:07
Колега, много бавно мели тази твоята мелница??? Аз на фуражомелката 40 кг ги смилам за 5-6 минути, замесвам за около 20 минути и разфасването е най бавния процес 50 кг за един час ако са в питки по килограм, ако са половинки за час и половина. Абе за 8 часа с кафетата и почивките за по цигара го докарвам до 200кг...С тези високи обороти на гроздомелачката не става ли от един път разточването?

Мелницата е за фино смилане, затова се бави. Мисля да пробвам с фуражомелка, имам такава 7,5 квт. Тази двувалова машина не е гроздомелачка. Валовете са на пружини и отдават при подаване на дебел плик. Затова пускам втори и трети път, но губя едва 2-3 секунди на питка. Беше ми за първи път, колкото да видя къде са проблемите. Мисля, че с подходящо усъвършенстване на технологията има хляб в тази дейност.

agro
27.01.2017, 23:14
Забелязах едно свойство на гъстото тесто, което замесих, предполагам е недостатък. Малко парче от него, оставено за кратко отделно, се втвърдява. Така ли е и при по-мекото тесто? Предполагам, че малкото вода, която съдържа /6-7 %/, лесно се изпарява и остатъка кристализира.

Цеко
28.01.2017, 13:13
И по мекото тесто се втърдява (но не чак толкова бързо), моите питки месени през ноември сега са станали твърди като плочки, но след 24 часов престой при стайна температура омекват. Миналата година когато месех с миксера за строителни смеси поради високите обороти тестото беше топло и много трудно се разфасоваше (много се разтичаше) та го оставях малко да се втърди и тогава го работех.

demonj
28.01.2017, 18:41
Днес и аз мелих захар,само че мед, малко вода и тимол смесвах в къщи,жената орева орталъка че съм вмирисал къщата на тимол:laughing:.Утре добавям и извара и почвам да меся.

cocorbita
21.12.2017, 09:11
Каква е опцията да си купя пудра захар от вас?

nikola.vladov
21.12.2017, 20:49
Тези които ползват гроздомелачка престъргвали ли са валовете? Аз си взех едни от пластмаса и мисля леко да ги мина на абрихта, колкото да им махне ръбовете малко. Около 2мм сваляне мисля ще е добре.

tarty
21.12.2017, 21:27
Тези които ползват гроздомелачка престъргвали ли са валовете? Аз си взех едни от пластмаса и мисля леко да ги мина на абрихта, колкото да им махне ръбовете малко. Около 2мм сваляне мисля ще е добре.

Напълни улеите с топъл силикон.

nikola.vladov
22.12.2017, 21:48
Напълни улеите с топъл силикон.

Това е идея! В този случай стават дебели валяците и като се раздалечат (да минава питката) няма да се зацепват зъбните колела. Аз затова исках да ги мина на абрихта --
1. да се загладят
2. да станат по тънки, че да минава питката при зацепени зъбни колела.

Пламен Керчев
31.12.2022, 08:49
Търся мнение за тази мелачка https://www.emag.bg/elektricheska-furazhomelka-tehno-mss-mill-50l-zelen-1-2kw-plastmasova-kofa-35601/pd/DZKGQCMBM/ дали ще мели захарта до пудра захар. Приемам и други предложения. Весело посрещане на новата година.

Георги Куров
31.12.2022, 09:09
Аз имам сръпска мелачка, трифазен мотор. Турбината е с шипове, а не с мелница или ножове, прави перфектна пудра. Трябва мощност за добра пудра, захарта е доста твърда. За тази която показваш нищо не мога да кажа, но ми се струва слаба.

Пламен Керчев
31.12.2022, 09:15
Посочил линк на сръбската мелачка.

Георги Куров
31.12.2022, 09:34
Машина за пудра захар - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=K9x3Is8ttuU)

Георги Куров
31.12.2022, 09:36
може да си закупиш само турбината от Сърбия и да си сглобиш сам машината.

Цеко
04.01.2023, 22:12
Посочил линк на сръбската мелачка.

Един сърбин във фейсбук може да го намериш като Mlin Za Šećer Žaoka (Milutin Micko Paramentic), прави само дезинтегратора (без електромотора) за малко над 200 евро, има опция и за електромотор, но по скъпо излиза, имам неговата машина и съм много доволен от нея.