PDA

Виж пълната версия : Въртене на 180 градуса на втори корпус при лп кошер



п72ип
22.01.2017, 20:36
Здравейте, аз съм начинаещ пчелар! Пролетта възнамерявам да се сдобия с ЛП кошери. Досега съм работил само с Дб кошери. Изчетох много за работата с ЛП кошер, понаучих доста, но не ми стана ясно само това поради какви причини и с каква цел някои пчелари завъртат втория корпус на 180 градуса, не говоря за ротиране на кошери- това ми е що-годе ясно, а причината за завъртането на втория корпус на 180 градуса. Това борба ли е срещу изпадането на кошера в роево състояние или за развитие на пчелното семейство? Благодаря предварително на всички, които ще ми дадат комптентен отговор !

Ангел Йосифов
22.01.2017, 20:41
Причината да се завърти корпусът е същата,като да е завърти рамка в ДБ.

Илиев
22.01.2017, 20:52
Аз лично досега не съм срещал из литературите за ЛР технологията, че втория корпус се обръщал на 180 градуса.

rosty_sz
22.01.2017, 21:00
Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.

evgeni.filimonov
22.01.2017, 22:21
Това се казва - разширяване на гнездото, без да разширяваш обема на жилището му. Прави се в ранна пролет и също така спомага за по-бързо развитие на семейството.

Илиев
22.01.2017, 22:49
Преди малко погледнах в Календарния Справочник.....обръщането на рамките трябва да бъде съпроводено със задължително разпечатване на меда или надраскване с вилица(ДБл), така че не е сигурно дали Само завъртането на корпуса, без разпечатване на меда(ако изобщо през март има мед във втория корпус), би осигурило желаният ефект - но изобщо не споря с никого, само разсъждавам на глас, както се казва.....редакция: помислих, че се прави завъртане след като е поставен 2-ри корпус с пити с малко мед над първия, ако втория е още от зазимяването, разбира се, че ще има мед в него!

Трендафил Дончев
22.01.2017, 22:57
Всички сме ги чели тези пчеларски трудове, но дали всеки път се получава този номер? Дали ще се получи тъй желаното от нас снасяне на майката? То ако ставаше на 100%, да ги въртим питите и да си свиркаме. За да се получи този фокус не би ли трябвало да има някакви условия за това?

kuline
22.01.2017, 23:26
Всички сме ги чели тези пчеларски трудове, но дали всеки път се получава този номер? Дали ще се получи тъй желаното от нас снасяне на майката? То ако ставаше на 100%, да ги въртим питите и да си свиркаме. За да се получи този фокус не би ли трябвало да има някакви условия за това?

Къде ли няма условности? Не се изявявай като ментор, въпреки, че си супер модератор, ами си кажи мнението по въпроса!

valaz
23.01.2017, 06:48
Завъртането на корпус на 180 градуса през периода на пролетното развитие, съм го срещал в книгата на Венер. Предполагам, че ако е извършено в подходящия за това момент, от него ще има някаква полза.

M.Milkov
23.01.2017, 07:40
Аз,колеги го правя завъртането само на ниво пита с разпечатване постепенно една по-една,а не завъртане с цял корпус.И има ефект.До обърнатата на 180 градуса и разпечатана рамка спускам найлон и с остатъка завивам рамките на който се намира семейството.Подобрявам топлинния режим и развитието на семейството докато се затопли променливото пролетно време.

meho
23.01.2017, 08:50
Редовно практикувам завъртане на 180 градуса пролетно време.Работя с кошери "фарар".При мене има ефект.

Валентин.
23.01.2017, 09:21
Според мен си завърти 1 пита, както при ДБ. Въртял съм цял корпус ЛР 10, въртял съм и цял плодник ДБ 10. Най-добър ефект се получава при мен, когато въртя пита и разпечатвам мед.:yo:

rosty_sz
23.01.2017, 09:31
Въпроса в началото на темата е свързан с основни техника при работа с многокорпусен кошер. Голяма част от отговорите ме изумяват. Оказва се че тази основна техника не се практикува от огромен брой колеги, които иначе пък не се срамуват да се обаждат. Колеги, не пишете за неща които не правите, и не пишете във всяка тема на всяка цена, че ставате смешни.

rumenggr
23.01.2017, 09:33
Здравейте. Кога започвате да въртите рамки/корпуси? При какво ниво на развитие на семейството? Кои са белезите, каво подсказва, че е време да се стимулират семействата по този начин?

Валентин.
23.01.2017, 09:45
Здравейте. Кога започвате да въртите рамки/корпуси? При какво ниво на развитие на семейството? Кои са белезите, каво подсказва, че е време да се стимулират семействата по този начин?

Нарича се усет, практика, опит. Тука на хартия (на екрана на компа) трудно може да бъде обяснено. По принцип има семейства дето си се развиват и без тея техники. Тея техники се ползват най-вече за средни и слаби семейства. Зависи какво е времето през пролетта, колко пчели има в кошера, колко е пилото, каква и колко годишна е майката, каква ще бъде прогнозата, какво цъфти, какви Главни паши се очакват....и т.н. Аз лично въртенето го правя и на ЛР и на ДБ. най-вече на средни семейства. Въртя пити. Пробвал съм и цели корпуси ама ефекта е по-малък и не е забелязва толкова както с отделна пита.

rumenggr
23.01.2017, 09:57
Нарича се усет, практика, опит. Тука на хартия (на екрана на компа) трудно може да бъде обяснено. По принцип има семейства дето си се развиват и без тея техники. Тея техники се ползват най-вече за средни и слаби семейства. Зависи какво е времето през пролетта, колко пчели има в кошера, колко е пилото, каква и колко годишна е майката, каква ще бъде прогнозата, какво цъфти, какви Главни паши се очакват....и т.н. Аз лично въртенето го правя и на ЛР и на ДБ. най-вече на средни семейства. Въртя пити. Пробвал съм и цели корпуси ама ефекта е по-малък и не е забелязва толкова както с отделна пита.
Няма усет, има малка практика и опит. Условностите при повечето практики са описаните от теб. Все пак трябва да има начални насоки, дори и да са непълни, за да може начинаещия или този за който практиката е новост да се ориентира в началото. Опита ще дойде. Темата е за да се избегне фалшстарт.

asusat
23.01.2017, 09:58
]Пилото през мерт се развива в предната част на рамката. В задната част има доста мед. Чрез завъртането на 180 градуса принуждаваме семейството да изкунсумира меда и да заложи пило и там. Така се запълва изцяло рамката с пило.



Човека пита за втори корпус.Кълбото къде е, на първи ,или на втори корпус! И в двата корпуса ли има пило и мед, та при завъртане да се изпапа медът и да се покрие с пило! Демек в случая имаме повече от 10 ЛР рамки за плодник ,така ли ? Ако може да споделиш повеч подробности .........

ch.atanasov
23.01.2017, 10:16
Подробностите явно пак вървят на лични. :(Кибиците пак сме на сухо.crying;

evgeni.filimonov
23.01.2017, 12:05
Всичко зависи от знанията на пчеларя и от усета да вижда нещата и да се съобразява със силата на семейството и с климатичните условия и най-вече с прогнозата за времето в следващите 10 дни.
Ако имам по-слабо семейство на 4-5 рамки, с 3 рамки пило в предната част (защото винаги пилото е в предната част на рамките), вместо да добавям празна рамка до пилото (защото това е разширение на гнездото, а при мен пролетите са доста хладни), аз завъртам средната рамка с пило на 180 градуса, като разпечатвам меда на тази рамка, както и меда на съседните рамки от към средната рамка, за да се падне пилото срещу меда. По този начин пчелите освобождават килийките с мед, хранейки пилото или премествайки го над пилото и майката веднага осеменява освободените килийки и така следващата седмица ще имате 3 рамки с пило от летва до летва. Но има едно важно условие и то е тези рамки да са плътно покрити с пчели. Ако не разпечатите меда, пак ще направят същото , но по-бавно. При силните семейства се завърта целия корпус и понеже пчелите не търпят да има мед от към входа, пренасят го над пилото и така освобождават място на майката да снася повече. Това се прави в райони, които нощите са доста хладни пролетно време. Дълги години ротирах или демарирах пролетно време и все имаше някое семейство, което имаше проблеми с пилото и сега докато не напълнят корпуса с пило, не предприемам никакви ротаци. В момента семействата са ми на два ЛР корпуса, като долния е празен. Така, че работя си в горния корпус почти до средата на април. Аз съм на 800 м надморска и при мен пашата започва началото на юни. Време за развитие има достатъчно.

rumenggr
23.01.2017, 12:44
Евгени, благодаря. Климата и пашата при мен са сходни с твоя район, а това е важна особеност. Нощите при мен и май месец са доста студени. Практиките трябва да се съобразят с тези условия.

tarty
23.01.2017, 13:31
Аз се чудя, защо работите с рамки, след като избора на системата ви(кошер) е да се работи с корпус.

M.Milkov
23.01.2017, 13:32
Всичко зависи от знанията на пчеларя и от усета да вижда нещата и да се съобразява със силата на семейството и с климатичните условия и най-вече с прогнозата за времето в следващите 10 дни.
Ако имам по-слабо семейство на 4-5 рамки, с 3 рамки пило в предната част (защото винаги пилото е в предната част на рамките), вместо да добавям празна рамка до пилото (защото това е разширение на гнездото, а при мен пролетите са доста хладни), аз завъртам средната рамка с пило на 180 градуса, като разпечатвам меда на тази рамка, както и меда на съседните рамки от към средната рамка, за да се падне пилото срещу меда. По този начин пчелите освобождават килийките с мед, хранейки пилото или премествайки го над пилото и майката веднага осеменява освободените килийки и така следващата седмица ще имате 3 рамки с пило от летва до летва. Но има едно важно условие и то е тези рамки да са плътно покрити с пчели. Ако не разпечатите меда, пак ще направят същото , но по-бавно. При силните семейства се завърта целия корпус и понеже пчелите не търпят да има мед от към входа, пренасят го над пилото и така освобождават място на майката да снася повече. Това се прави в райони, които нощите са доста хладни пролетно време. Дълги години ротирах или демарирах пролетно време и все имаше някое семейство, което имаше проблеми с пилото и сега докато не напълнят корпуса с пило, не предприемам никакви ротаци. В момента семействата са ми на два ЛР корпуса, като долния е празен. Така, че работя си в горния корпус почти до средата на април. Аз съм на 800 м надморска и при мен пашата започва началото на юни. Време за развитие има достатъчно.Колега,аз също като теб работя.Моя начин на работа е същия.Така и аз си развивам/подготвям/ семействата за пашата.

rumenggr
23.01.2017, 13:56
...избора на системата ви(кошер) е да се работи с корпус.
И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.

tarty
23.01.2017, 14:09
И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.

За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.

M.Milkov
23.01.2017, 15:12
Като са слаби семействата и пашата е приключила предната година в средата на юли месец а е започнала в началото на юни.При мен пашата е такава.Не вали,вятър/суховей/ от сутрин до вечер.До този метод на работа съм стигнал за да казвам че ме устройва.

Ангел Йосифов
23.01.2017, 15:31
Мед,мед а, нищо не казахте за кислорода и пилото.........Точно заради него пилото се концентрира над прелката...

zayo
23.01.2017, 18:53
За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.

Друго не по-малко важно нещо е да съумееш да запазиш семействата силни до главната паша /паши/, защото само те носят мед.

tarty
23.01.2017, 19:50
Друго не по-малко важно нещо е да съумееш да запазиш семействата силни до главната паша /паши/, защото само те носят мед.

Нищо по лесно от това, щом си излязал от зимата със силни семейства.

rosty_sz
23.01.2017, 20:01
Нищо по лесно от това, щом си излязал от зимата със силни семейства.

Много си уверен, но има много неизвестни. Района ти няма интензивно земеделие практикувано от богати идиоти, също и акация която да гониш и задачата ти се улеснава, но за други да запазят силните семейства е сериозен проблем, включително и за мен.

tarty
23.01.2017, 21:23
Много си уверен, но има много неизвестни. Района ти няма интензивно земеделие практикувано от богати идиоти, също и акация която да гониш и задачата ти се улеснава, но за други да запазят силните семейства е сериозен проблем, включително и за мен.

За моя пчелин си прав, но вече няколко години се сблъсквам с този проблем на пчелина на брат ми(в центъра на обработваеми земи) и мога да твърдя, че доста от неизвестните ги наблюдавах.

evgeni.filimonov
23.01.2017, 22:54
И това ми е целта. Евгени даде важна за мен информация, а работи при сходни климатични условия. Това ми трябва. Така се уча не само от собствените си грешки.

Най-добре е човек да се учи от грешките на другите, а не от собствените си грешки.
В действителност ЛР системата е измислена, за да се работи с еднакви рамки и с цели корпуси. Това е за професионалното пчеларство и за плодородните райони с умерен климат. В началото и аз исках да работя по класическата ЛР технология, но видях, че за моя район не е подходяща. Няма толкова много паша, която да натисне и ограничи майката в най долния корпус. Пило има и в трите корпуса, няма как да се извади мед. Затова реших да ползвам два ЛР корпуса за плодник и от горе магазини и наистина съм много доволен, защото с разместването на двата корпуса и промяна на мястото на магазините, аз лесно се справям с роенето, а и с два ЛР корпуса за плодник смятам, че се развива по-силно семейство от семейство в ДБ плодник. С това допълнение отговарям и на колегата , който пита защо говорим за ЛР технология, а въртим рамки. А както споменах по горе, рамки се въртят в началото на развитие на семейството и то само на средните семейства.

evgeni.filimonov
23.01.2017, 23:02
Мед,мед а, нищо не казахте за кислорода и пилото.........Точно заради него пилото се концентрира над прелката...
То това всеки трябва да го знае, затова не се споменава....

evgeni.filimonov
23.01.2017, 23:05
За мен най-важното от неговото изказване е да имаш силни семейства и да си въртиш корпусите, а това реално малко пчелари успяват да постигнат. Всичко друго е ранг-любител.

Това е самата истина, работата със силни семейства е като сладка приказка. С тях пчеларя няма много работа.

Ангел Йосифов
24.01.2017, 08:26
То това всеки трябва да го знае, затова не се споменава....
Ами въртенето на рамки-корпуси,разпечатване-надраскване на меда не трябва ли да е ПО-известно.Всъщност има много информация,която не е необходима на широката част от пчеларите-включително и на мен.Какво,като НЕзнам какви и колко жлези има пчелата и т.н -примерно..........Нима без подобна информация неможеш да развиеш силно семейство,неможеш да на правиш отводка или неможеш да продадеш меда.....

Георги Кръстев
24.01.2017, 10:15
Супер тема. :)
Аз съм с 8р лр имам и дб.. но говорим за лр кошерите и ще ви кажа как процедирам. Първо да кажа че зазимявам кошерите на повече корпуси като семейството е най-горе, нямам отворени никакви прелки, само на дъното а то е 100% мрежа. По този начин зазимени, голяма част от семействата зимуват не в предния край а по средата на рамката, така са имат мед от ляво дясно и отгоре. Така наречения пролетен преглед за мен е много действия в едно. Март месец, отварям кошера и завъртам средна рамка без да разпечатвам, информацията която получавам с поглед на тази пита е достатъчно за напред, пръскам с био апис за акар и подхранвам. На по-късен етап обаче завъртам на 180' целия корпус. Споделих това с един приятел, който гледа по-подобен начин семействата си. Той ме посъветва да изпробвам без рамки, само корпусите да завъртя. Миналата пролет единия ред кошери не им въртях рамките, направо корпуса на 180'. Окза се че не видях разлика в развитието спрямо тези които два пъти съм ровичкал.. Та за тази пролет смятам първо да въртя 180' корпус и после ротация на 2-ри корпус. а там ротацията я правя по следния начин. Завъртам горния корпус на дъното, него вземам 2 рамки с пило и добавям 2 празни. На средните семейства добавям 2 рамки с пило от помощните семейства за да им изравня силата... След тази помощ ако продължат да буксуват се сменя майката... Слабите семейства тогава ги събирам 2*2 а понякога и 3, докато дойде времето за майки и маточници и не сменя и там майката...

Валентин.
24.01.2017, 14:16
Супер тема. :)
Аз съм с 8р лр имам и дб.. но говорим за лр кошерите и ще ви кажа как процедирам. Първо да кажа че зазимявам кошерите на повече корпуси като семейството е най-горе, нямам отворени никакви прелки, само на дъното а то е 100% мрежа.

На колко и какви корпуси ги оставяш последно Септември-Октомври? И какви пити има в тях? :yo:

Георги Кръстев
24.01.2017, 14:30
Основно гледам да ги зазимявам на дъно магазин и 2 корпуса. Имам и на 2 лр и 2 магазина. Като в лр корпусите е следната ситуация. В горния корпус където е семейството са 8 пити, в долния оставям 7 като съм ги центрирал, за да циркулира по-добре въздуха. Но все повече си мисля, да ги зазимявам на по 2 лр корпуса а магазините на кумини до самите кошери, на 3-4 кошера магазините на един кумин и тнт...

Валентин.
24.01.2017, 18:16
Магазин и 2 ЛР е нормално. Мислех, че е на 3 или 4 ЛР корпуса.:yo: