PDA

Виж пълната версия : ЛАВАНДУЛА



христо
27.09.2010, 20:12
Много красива, дългогодишна и с прекрасен аромат. Размножава се лесно с резници напролет или разделяне на храстчето наесен. Сухоустойчива, няма неприятели и тревопасните животни не я консумират.Изисква слънчево място.Чист мед не съм вадил , но смесен със слънчоглед- много остър аромат , а цвета е червеникав.Леко тръпчив.

христо
28.09.2010, 13:43
Разделяне на храстите: Наесен , края на октомври, средата на ноември. Старата туфа се изкопава внимателно, целта е да се запази кореновата система в максимална степен.С остро ножче ( овощарско ), храстчето се разделя на 10-12 части, които да имат сравнително добре запазени коренчета и 1-2 леторастчета. Подрязват се коренчетата до здраво, леторастите- до 12-15 см. дължина.Числата са ориентировъчни, а не задължителни, и по-малки или по-големи растения успешно се вкореняват.Понякога наесен , след разсаждането времето все още е топло и се получава предивременен растеж.През зимата това може да доведе до измръзване, но напролет растенията се възстановяват.Разсажда се на почистено от плевели, добре обработено място и се полива. Напролет е желателно да се отстраняват образувалите се съцветия , за да се развият по-пълноценно растенията.През есента могат да се преместят на друго място. Храста понася резитба и оформяне, иначе с течение на времето след 3-4 год се разстила и заема голяма площ, а основата му се оголва.Ако лятото е дъждовно наесен се получава частичен втори цъфтеж.Мястото на което се отглежда задължително трябва да е слънчево.Най-ароматни са цветовете,ако се отрежат сутрин между 10-11часа-след затопляне на въздуха, но преди високите обедни температури.

христо
01.10.2010, 17:34
Размножаване с резници.Извършва се напролет, до около средата на март,преди започване на вегетацията( според температурите в района).Резниците се вземат от върховете с дължина около 15 см. и се забождат в рохкава леха , покрита с черно тънко фолио на разстояния 10х10 или 12х12 см. Поливат се редовно.Желателно е лехата да е на място,което следобяд е засенчено, или да се прави изкуствено засенчване.Прихващането на резниците става постепенно, не трябва да се бърза с отстраняването на неразвилите се резници.Цветовете задължително се отстраняват.Засушаването се отразява много силно, затова трябва да се полива редовно,лятото дори всеки ден.Наесен вкоренените растения се изскубват и засаждат на постоянното си място.

христо
13.11.2010, 14:50
http://s27.postimg.org/942us18fj/bwy1289652694l.jpg (http://postimg.org/image/942us18fj/) http://s27.postimg.org/cc7c52upb/rgh1289652497q.jpg (http://postimg.org/image/cc7c52upb/)

dimo.stamatov
15.12.2010, 23:07
кажи къде да закупялявандула .около или до бургас.

Станко Ставров
16.12.2010, 08:05
кажи къде да закупялявандула .около или до бургас.

Провери в Пени маркет аз от там си купих.

христо
16.12.2010, 10:55
По разсадниците е 4- 5 лв. броя. Навсякъде има.

apis1964
16.12.2010, 15:19
Вкоренени резници от лавандула можете да си закупите от Института по розата в гр.Казанлък,струват стотинки.

estabien6
15.03.2012, 20:50
За хората от Бургас и региона ,има огромни площи с изоставени насаждения около пътя за Дюлино и Козичено-Еркеч от там си измъквам редовно ОГРОМНИ туфи

jorors
05.10.2014, 18:59
Ето снимка и от мен
http://s17.postimg.org/hhy6ahtbf/IMG_4638.jpg (http://postimg.org/image/hhy6ahtbf/)

Rosen-shumen
12.06.2015, 14:15
Някой знае ли колко декара лавандула са нужни за един кошер за да се води за главна паша.

borislav aleksandrov
12.06.2015, 14:24
От 1 дка 10-18 кг мед.

delpi
02.03.2017, 09:33
Има ли някой да продава(или подарява) разсад от лавандула, трябват ми не повече от 20-30 корена. Има много обяви, но всички са за продажба на едро и никой не ме отразява като му кажа колко корена ми трябват на мен.

zampo
02.03.2017, 11:00
Има ли някой да продава(или подарява) разсад от лавандула, трябват ми не повече от 20-30 корена. Има много обяви, но всички са за продажба на едро и никой не ме отразява като му кажа колко корена ми трябват на мен.

Ще следя с интерес , и аз съм в същото положение .

distedi
08.03.2017, 20:23
Есента знам, че имаше предлагане и успях да се сдобия с няколко корена..... Един познат си беше намерил от обявите в OLX

Kowalski
26.05.2018, 00:15
А кога точно цъфти лавандулата?

Трендафил Дончев
26.05.2018, 07:06
А кога точно цъфти лавандулата?

Юни - юли, но пак зависи от сортовете.

valaz
28.05.2018, 20:18
На една сергия на Женския пазар в София покрай многото видове разсади продават и разсад лавандула.

koragroup
07.06.2018, 22:15
Няма по-лесно от това да си направиш разсад от лавандула.
Трябва ти саксия и лавандула донор.
Донорът трябва да толкова голям, че да има млади клонки, дълги 10-15см.
Хваща се клончето и се дърпа настрани и надолу, така че на мястото на откъснатото да се получи "езиче". (Все едно се хващаш за клон на дърво и той се откършва от основния ствол на дървото).
Така накършените клонки се "бучват" 2-3см в саксия (в 20см саксия могат да влязат 20-25), пълна със смес от пръст и оборска тор. Полива се ежедневно или през ден, но е важно саксията да може да се оцежда. Няма да оцелеят всички клончета. Останалите могат да се посадят на есен или на пролет.
Утре мога да кача някоя снимка ако не съм бил ясен.
Има и по-мащабен вариант. При него метода е същия, но не се използва саксия, а найлон за ягоди (по няколко резници в дупка), капково поливане и т.н. После като се "хване" лавандулата, рязане и влага му е майката.

The Chef
08.06.2018, 06:29
Поздравления за споделянето . По същия начин процедирам с кариоптериса .

delpi
08.06.2018, 13:45
Не влизах доста време във форума, понеже нямах време. Гледам преди година съм питал за лавандулата, сега вече имам опит от вкореняване, подобен на това, което е предложил koragroup.
Есента си събрах резници, по-точно лавандулите, които имах ги изрязах ниско и събраните резници само изчиствам в долната част страничните листа или разклонения и директно в земята със садило. Садя ги нагъсто. Прихващането е на към 70-80% от резниците. Даже някой от тях сега гледам, че цъфтят така както са нагъсто. Пробвах и пролетта да засадя и също се прихванаха, но по-нисък процент и по-слабо вървят. Извода е, че есента е перфектно.
Плановете са сега тази есен тези вкоренените да ги извадя и да ги разсадя на ново място всяко отделно.
Пробвайте и споделете.
Успех!