PDA

Виж пълната версия : МАСОВ ПОДМОР ПОД ЗИМНИТЕ КЪЛБА?



Страници : [1] 2 3

manolibo
28.12.2016, 07:34
Здравейте,при преглед на семействата към дата 27.12.2016г. установих подмор в 60% от кошерите ми.Количеството е зачително една някъде две шепи пчели на дънотона ко;ера повечето струпани под зимното кълбо а други пръснати по дъното.Изглежда като след кражба но в повечето случай пчелите са си там както и меда просто са останали наполовина,а едно семейство беше загинало нацяло огромна купчина на дъното и едно съвсем малко кълбо над тях загинало от глад.Входовете бяха стеснени още края на августи поставени мишепредпазителите,по дъната нямаше умрели оси.Силно съм притеснен пчеларствам 5 години и досега не съм се сблъсквал с подобен проблем но положението е плачевно.Подхранвах до 20 септември изцяло с инвертиран сироп половината период с немския а половината с някакъв български който беше рядък като водичка.началото на ноември третирах с оксалова киселина 35г. литър вода и килограм захър правя го всяка година с тази дозировка проблем е нямало.Очаквам мнения и коментари.Благодаря предварително.

rosty_sz
28.12.2016, 08:13
До момента имам едно загинало семейство тази зима и картината е абсолютно същата като описаната. В малкото калъбце което е загинало последно открих майката, от тази година. Друго което ми направи впечатление е че имаше грубо разпечатване на меда по питите. Килйките бяха останали назъбени като при кражба, но това разпечатване се наблюдаваше само в бившия обсег на кълбото. От страни всичко си беше ок, така че не е кражба. Моя даваше силен подмор още от октомври. Никакви диарични петна и т.н. Отдадох загиването на слабо яйцеснасяне през есента и умиране на остарели пчели. В един момент кълбото е останало много малко и не се е справило с температурата. Само едно ме притеснява, разпечатания и изяден мед ми се видя много.

iliew
28.12.2016, 09:08
Здравейте,при преглед на семействата към дата 27.12.2016г. установих подмор в 60% от кошерите ми.Количеството е зачително една някъде две шепи пчели на дънотона ко;ера повечето струпани под зимното кълбо а други пръснати по дъното.Изглежда като след кражба но в повечето случай пчелите са си там както и меда просто са останали наполовина,а едно семейство беше загинало нацяло огромна купчина на дъното и едно съвсем малко кълбо над тях загинало от глад.Входовете бяха стеснени още края на августи поставени мишепредпазителите,по дъната нямаше умрели оси.Силно съм притеснен пчеларствам 5 години и досега не съм се сблъсквал с подобен проблем но положението е плачевно.Подхранвах до 20 септември изцяло с инвертиран сироп половината период с немския а половината с някакъв български който беше рядък като водичка.началото на ноември третирах с оксалова киселина 35г. литър вода и килограм захър правя го всяка година с тази дозировка проблем е нямало.Очаквам мнения и коментари.Благодаря предварително.

А есента с какво третира за акар колега и кога? И другият ми въпрос е дали си третирал за нозематоза?

freddie46
28.12.2016, 09:12
До момента нямам подмор в кошерите ми.Но времето напоследък е все студено и не мога да направя преглед на кошерите , само ги слушам с една шлауха.Имам един -два кошера които не ми харесват по звука , дано не се получи това от което се оплакват колегите.

tarty
28.12.2016, 10:35
А есента взима ли им меда от плодника?

Валентин.
28.12.2016, 11:50
Подмора е останал по дъното щото времето не позволяваше излитане и почистване. Миналите години не си усетил как си чистят подмора или старите пчели излитат за да умрат извън кошера. Предишните 2-3 есени бяха топли почти до Коледа. Миналата година даже балирахме люцерна на 13 Ноември(това за сравнение), тая година чешмата при животните ни замръзна през Ноември.. При мен загуби няма За Сега.:yo: Кълбата сега са на 5-6 междини (както и миналата година) и за мен си е нормално. Отводките са по-слабички, на 3 междини, някой 4. Един ми е съмнителен за загиване. Ама вероятно причината ще бъда Аз. Щото късно му смених майката, края на Август. Ама за сега все още бръмчи през горния вход.:yo:

Aranis
28.12.2016, 14:02
Как установи количеството на подмора? С фенерче или ги отваря? Имайки в предвид студа и липсата на топли дни, според мен подмора си е в границите на нормалното. Просто като липсват топли дни, подморът се натрупва и за това ти е направил впечатление. Иначе го чистят или самите пчели излизат на облитане и не се връщат. Две шепи са никакво количество за силното семейство. Просто отпадат късните летни пчелички. Ако си ги отворил и имат достатъчно дебел запас си свиркай. Остави ги в покой, защото по прогноза наближават сериозни студове и ако ги ръчкаш много ще разпуснат кълбото и загубите ще станат още по-страшни, което може в последствие да се окаже пагубно.

tsc1
28.12.2016, 14:58
Как установи количеството на подмора? С фенерче или ги отваря?
.....
Има много подходящи видеокамери за целта, които минават през прелката и позволяват да гледаш образа на смартфон.

manolibo
28.12.2016, 21:14
Есента третирах с варостоп,
а за нозематоза не съм лекувал.

manolibo
28.12.2016, 21:24
Подмора установих като разместих корпусите чак до дъното на едно загинало семейство, което при зазимя
ването беше на четири междурамия ,а сега кълбото беше колкото юмрук и умрвло от студ вероятно .И така надигнах наред леко корпусите на останалите кошери и почти навсякъде имаше доста подмор.

petrov 79
28.12.2016, 21:24
Колега без дори да съм видял ,бих казал,че имаш опаразитяване.Миналата година колега подцени кърлежа и едвам ги отърва със своевременна намеса.Следи състоянието им когато има хубави дни и,ако продъжи подмора действай.Успех

evgeni.filimonov
28.12.2016, 21:43
...Подхранвах до 20 септември изцяло с инвертиран сироп половината период с немския а половината с някакъв български който беше рядък като водичка.....

Внимавайте с инвертирания сироп от къде го купувате, че на колега му загинаха всичките кошери още след първото хранене ....

manolibo
28.12.2016, 23:03
Третирах го с по четири ленти и късно на есен окаалова киселина друга година и питки с тимол им слагам задължително ,а есента когато зазимявах не забелязах никакви кърлежи. А и какво мога да направя по това втеме на годината?

Георги 1974
28.12.2016, 23:16
Третирах го с по четири ленти и късно на есен окаалова киселина друга година и питки с тимол им слагам задължително ,а есента когато зазимявах не забелязах никакви кърлежи. А и какво мога да направя по това втеме на годината?
Дозата с ОК не ти е добра слаба е, питка с тимол също едва ли за Вароа ще свърши работа каква е дозата и тимола действа със сублимация.Най доброто време за третиране е веднага след пашата за Варостопа. Инверта и той е може би под съмнение този другия дето е бил като водичка не знам ама зависи от ХМФ. Пило след пашата от кога и до кога е имало.Когато умират от глад е характерно набиване в килийките.

Kowalski
28.12.2016, 23:31
И при мене има по една шепа умрели пчели по дъното.В началото си притесних малко понеже ми е първа година,но няма как да няма жертви логично ако се мсли.Аз вгуст месец ги третирах два пъти с Бипин.От соновните сем. Паднаха до 40-50 кърлежа,отводките бяха почти чисти.Ноември месец с ОК,но тогава кърлежите в някои сем. надвишиха 100 бр.Имат и достатъчно запаси.Дано подмора да не се увеличи.

borislav1985vk
29.12.2016, 08:16
Интересна конбинация
Интересна последователност на третиранията, август амитраз ноември ок.

manolibo
29.12.2016, 09:15
работя с фарар

manolibo
29.12.2016, 09:20
Пчелите си стоят на кълбо имат си храна а под кълбото е подмора.При мен беше суша цяло лято авгъст началото пилото почти го нямаше и късно усетих това.Веднага започнах да подхранвам и пилото си тръгна нормално имаше до края на септември ои няколко рамки с пило.А каква трябва да е дозата за О.К. на повечето места я дават така.

Aranis
29.12.2016, 09:56
Щом си имат храна и кълбото е добре позиционирано, според мен нямаш работа да ги ровиш. Ако нямат храна да ги храниш спасяващо с питки или пити с мед, но ако мислиш, че не е това проблема ги остави в покой. Дори и да не си третирал качествено, в момента няма какво да направиш, освен да чакаш. Пак казвам, че според мен подмора е в границите на нормалното.

Колкото до семейството на 4 рамки...слабо си го зазимил. Тази година е доста по-студена от предните 3 и предполагам, че доста от семействата на 3 и 4 рамки ще отпаднат. Дори и аз имам 2-3 отводки, които зазимих на 4 рамки и предполагам, че положението ще е същото.

Kowalski
29.12.2016, 10:08
Лоша ли е комбинацията?

borislav1985vk
29.12.2016, 13:19
Лоша ли е комбинацията?
Ами амитраза е забранен.
Има доста други методи и препарати за борба с кърлежа.

Георги 1974
29.12.2016, 13:20
Пчелите си стоят на кълбо имат си храна а под кълбото е подмора.При мен беше суша цяло лято авгъст началото пилото почти го нямаше и късно усетих това.Веднага започнах да подхранвам и пилото си тръгна нормално имаше до края на септември ои няколко рамки с пило.А каква трябва да е дозата за О.К. на повечето места я дават така.
По принцип подразбирам че ОК си я ползвал като накапване най често се използва 35гр. на 1л. сироп 1:1 захар вода (това е 625мл.Дестилирана вода и 625гр. захар) хубаво е да се накапе както си го направил късно на есен в период без пило с температура над 5градуса и с висока влажност на въздуха.Варостопа е след пашата действа контактно и седи 42дни за да хване 2 цикъла на пчелите.
Пчелите за да правят пило след пашата трябва да са с добра майка да има запас в кошера от 5-6кг. да има прашец или перга , вода и нектар и разбира се работна ръка. Ако не е имало паша може би е трябвало да се започне с подхранване от юли желателно със сироп за да се симулира паша.Семейството за да влезе в зимата трябва да е около 15 000 хил. или около 6 рамки ДБ.покритие (може и по малко може и повече ама по силно май е по добре) но този пчели е хубаво да не са кърмили или преработвали нектар или сироп.Ако се предположи че една рамка ДБ е около 8-9хил.килийки то за зимата ни трябват поне три рамки с пило защото имаме меден венец или казано за минимума от 15 000хил зимни пчели ни трябват около 3 рамки ДБ с венеца приблизително. Ако подмора е от летни пчели то няма какво да направиш те така или иначе няма да изимят.

Kowalski
05.01.2017, 15:14
Ами амитраза е забранен.
Има доста други методи и препарати за борба с кърлежа.

Защо пък го продават!

delta.e
05.01.2017, 15:33
Защо , не четеш момче ?

borislav1985vk
05.01.2017, 18:17
Защо пък го продават!

Това че го продават, не означава че трябва да го купуваме.

Георги 1974
05.01.2017, 19:24
Аз от много съвети от уж добри пчелари изгубих 4г., и миналата започнах абсолютно на чисто.

Борка аз акъл и съвети не давам защото, ами защото за едно и също нещо в пчеларството има няколко противоположни мнения и то не е от кой да е. Казват трябва практика ама за практика трябва теория иначе си седиш на едно ниво.
Моето мнение е че пчелното с-во трябва да се разглежда като биологична единица и нещо много важно (много хора не обръщат внимание) тази единица спрямо външните условия и вътрешните се променя биологически тоест едни жлези закърняват други се развиват изменя се продължителността на живота (и от там и броя на населението и респективно медосбора) и т.н. отделно в зависимост възрастта на пчелата имаме подобно нормално биологично изменение.В борбата с Вароа също трябва да се знае не само как действа лекарството но и биологията на Вароа и пчелите. Друго важно нещо е пашата около пчелина и климатичната обстановка за да може своенвременно да реагираме с една или друга корекция от наша страна като например броя на пчелите в пч. с-во и съотношението спрямо пилото и прочие като майката и тренда на яйцеснасянето и т.н.
Има и други неща но за тези първо е теорията и после практиката.

П.П. Така го написах че и аз не се разбирам, ама както казва бат Пепи учене му е майката и после прилагане практически без да се увличаме много много по разни супер технологии, оборудване и други атрибути от висшия пилотаж разбира се ако сме любители при крупните пчелари е друга работа.

borislav1985vk
05.01.2017, 19:49
Колега Георги 1974,напълно съм съгласенс теб. Ако хората които слушах бяха с твоето мислене сега можеше да съм с едно стъпало по нагоре в пчеларския занаят,но добрите резултати се постигат по трудния начин. За себе си знам че има много да уча, но знам и че има хора които не искат да възприемат доказани работещи неща и си мислят че са много добри пчелари.

delta.e
05.01.2017, 19:53
Борка , опитът учи .
Желая ти , здраве и успех .

Kowalski
05.01.2017, 21:57
Това че го продават, не означава че трябва да го купуваме. Може и да не съм прав, но подозирам че някой от когото се учиш ти казва че амитраза е супер. Ако е така бих те посъветвал да подбираш съветите както и информацията която получаваш от тук от там. В този форум има доста полезна информация. Аз от много съвети от уж добри пчелари изгубих 4г., и миналата започнах абсолютно на чисто.

По интернета прочетох,че наистина е бил забранен.Дали съм ги увредил пчелите?На пролет ще заложа само на строителната рамка.Имам изградени търтееви пити,ще ги поставя още в началото на пролетта с цел акарите в началото на размножаването си да са избити.Пчелите съм ги взел миналата пролет,но ще се науча.Мерси на всички и за много години с много пчели! hi;

tarty
05.01.2017, 22:07
Това че го продават, не означава че трябва да го купуваме. Може и да не съм прав, но подозирам че някой от когото се учиш ти казва че амитраза е супер. Ако е така бих те посъветвал да подбираш съветите както и информацията която получаваш от тук от там. В този форум има доста полезна информация. Аз от много съвети от уж добри пчелари изгубих 4г., и миналата започнах абсолютно на чисто.

Много баби, хилаво бебе.

evgeni.filimonov
05.01.2017, 22:55
По интернета прочетох,че наистина е бил забранен.Дали съм ги увредил пчелите?На пролет ще заложа само на строителната рамка.Имам изградени търтееви пити,ще ги поставя още в началото на пролетта с цел акарите в началото на размножаването си да са избити.Пчелите съм ги взел миналата пролет,но ще се науча.Мерси на всички и за много години с много пчели! hi;

С амитраза не можеш да увредиш пчелите. А със строителната рамка не можеш тотално да се справиш с акара. Амитраза, наистина е много ефективен, защото е яка химия и ако много се използва, натрупва се във восъка. Трябва да се използва само при яко опаразитени пчели. Но ако се научиш да ползваш органичните киселини като мравчена и оксалова, тогава няма да ти се налага да ползваш Амитраз.

bari
05.01.2017, 23:28
Ако целта е да се унищожи търтиевото пило рано напролет къде отиват надеждите за оплождане на майки по това време?Изградените търтиеви пити поставени в избрани семейства могат да послужат за създаване на търтеи с добри качества!

zayo
06.01.2017, 13:00
С амитраза не можеш да увредиш пчелите. А със строителната рамка не можеш тотално да се справиш с акара. Амитраза, наистина е много ефективен, защото е яка химия и ако много се използва, натрупва се във восъка. Трябва да се използва само при яко опаразитени пчели. Но ако се научиш да ползваш органичните киселини като мравчена и оксалова, тогава няма да ти се налага да ползваш Амитраз.

Амитраза не се натрупва във восъка, за разлика от кумафоса например. Може да бъде отчетен в пробите мед до около 60 дни след третиране, затова не се препоръчва ползването му през пролетта. Истината е, че не може да се разчита само на един препарат или органична киселина за третиране през годината, а на два или три в зависимост от опаразитеността на семействата.

Nilak
16.12.2018, 19:00
Пчеларствам от няколко години .Тази година нблюдавам подмор от 1 месец на отделни семества /тазгодишни отводки/.зазимени са на тяхната храна. Това което се вижда на прелката на жълтия е от 1-2 дена. Коремчетата не са подути и не миришат при смачкване. Не се забелязват и диарични петна по питите. Подмора по дъната е от началото на зазимяването. Третирани са август и септември с лентички /по 2 на семейство/ против кърлежа. Още са живи, но не знам до кога, ако продължава така. Моля, дайте мнение какво може да е това явление! 9817 9818

Nilak
16.12.2018, 19:02
9819crying;

Nilak
16.12.2018, 19:07
Още една снимка.9820 Това е за един ден.:(

Трендафил Дончев
16.12.2018, 19:24
Това беше при нас през лятото. Не знам какво да кажа - мора ще е голям.

gonzo79
16.12.2018, 20:53
Същата е картината и при мен,.
Подмора е голям + много търтеи .

barkov1982
16.12.2018, 21:23
Същата е картината и при мен,.
Подмора е голям + много търтеи .
Търтеите в подмора ли са

gonzo79
16.12.2018, 21:40
Търтеите в подмора ли са
И в подмора и в кошера . това не е само в един кошер.

M.Milkov
16.12.2018, 22:05
Кога им прави за последно /есента/преглед.Най-вероятно са без майки,при тези търтей който казваш че ги има.Това е индикатор че нещо е станало с майките.Семейството е изпаднало в безисходица/липса на зимна пчела,и за това е този подмор.Дошло им е време да загинат /умрат/старите пчели.Когато е било топло времето,ако си ги усетил е трябвало да ги прегледаш и да ги събереш с друго семейство.Дай повече инфо за ориентиране.Сега е късно за някаква реакция.

barkov1982
16.12.2018, 22:08
И в подмора и в кошера . това не е само в един кошер.

С какво си третирал, много странно явление. Дай пвече инфо

Nilak
16.12.2018, 22:33
При мен няма търтеи. Имам съмнение за късно пило. Не съм ги ровил, а и не искам. Ще ги оставя сми да се оправят.

Nilak
16.12.2018, 22:39
Гледах с микроскоп при увеличение 630 пъти съдържанието на стомахчетата им не видях следи от нозематоза , а само прашец /по това време?/.

barkov1982
16.12.2018, 22:44
Гледах с микроскоп при увеличение 630 пъти съдържанието на стомахчетата им не видях следи от нозематоза , а само прашец /по това време?/.
Ако гледат пило има логика иначе по скоро изключение, ама знам ли от кои книги калво съм запомнил

M.Milkov
16.12.2018, 22:53
На колко рамки са кълбата на който зимуват.Това също е от значение.Ако са на малко рамки свий ги с преградна дъска,или спусни до дъното парче найлон сложи им питка и ги завий с найлона.Подобри им топлинният режим и каквото стани.

Nilak
16.12.2018, 23:05
При зазимяването есента семействата влязъха среди по сила на 7-8 рамки с мед /4-5 рамки с пчели/. Очертаваше се добро презимяване. Топлата есен е оказала някакво влияние. Над корпуса са с найлон. Има леко запотяване по найлона, но това е нормално.

demonj
17.12.2018, 05:19
При мен няма търтеи. Имам съмнение за късно пило. Не съм ги ровил, а и не искам. Ще ги оставя сми да се оправят.

Пило няма да имат по това време,при мен беше същата картинка миналата година по това време,имах кошери с подмор като при теб,пчелите развалят кълбото и излизат навън където умират от студ, отдадох всичко това на замърсяване на медът с някакъв препарат,тези кошери ще загинат като стане под -10 градуса,дано да са няколко кошера само колега,и найлона го замени с плат

nikawr
17.12.2018, 06:25
Гледах с микроскоп при увеличение 630 пъти съдържанието на стомахчетата им не видях следи от нозематоза , а само прашец /по това време?/.

В меда има поленови зърна. Зърната не преминали през ферментация и станали на перга, почти не се усвояват от организма на пчелата и преминават през храносмилателния тракт и биват изхвърлени почти цели... Та съвсем нормално е да има в стомахчетата им полен.

jdrumev
17.12.2018, 06:38
Пило няма да имат по това време,при мен беше същата картинка миналата година по това време,имах кошери с подмор като при теб,пчелите развалят кълбото и излизат навън където умират от студ, отдадох всичко това на замърсяване на медът с някакъв препарат,тези кошери ще загинат като стане под -10 градуса,дано да са няколко кошера само колега,и найлона го замени с плат

Не е сигурно това.Сигурно е,че тея семейства ще излезнат слаби от зимата и няма да хванат акация.За мен е вирусно заболяване в следствие на акар.

tarty
17.12.2018, 07:26
Ако имаш пшеница или ечемик и са ги третирали с препарти през октомври, ноември може да са си внесли отровен прашец и сега да виждаш реално какво се случва, защото няма летеж и измират вътре в кошера.

rumenggr
17.12.2018, 08:01
Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.

jdrumev
17.12.2018, 08:56
Чета много колеги предлагат обединение при такъв случай.Аз не съм съгласен с тоя метод на работа.Разбирам да е късна отводка да,но основен кошер никога не обединявам предпочитам да загине от колкото да направя по голям проблем.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Предлагат също присвиване и найлон.С това също не съм съгласен.В природата кой им слага найлон или преградни?В тоя случай мосля,че найлона ще навреди от колкото ще помогне.Гледай весници Работническо дело или Отечествен фрон по съм съгласен.:bigsmile:Шегувам се.

mici-92
17.12.2018, 09:32
Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.
Значи,при наличие на търтеи по това време,трябва да те държи на щрек.

mici-92
17.12.2018, 09:41
К
Чета много колеги предлагат обединение при такъв случай.Аз не съм съгласен с тоя метод на работа.Разбирам да е късна отводка да,но основен кошер никога не обединявам предпочитам да загине от колкото да направя по голям проблем.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Предлагат също присвиване и найлон.С това също не съм съгласен.В природата кой им слага найлон или преградни?В тоя случай мосля,че найлона ще навреди от колкото ще помогне.Гледай весници Работническо дело или Отечествен фрон по съм съгласен.:bigsmile:Шегувам се.
Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?

jdrumev
17.12.2018, 09:48
К
Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?

А защо е слабо?

tarty
17.12.2018, 10:01
К
Какъв ,ще е този проблем,по-голям от загиването на семейство,ако има по-слабо,с което да обединиш?
Да заразиш и здравото.

ianev
17.12.2018, 10:02
Значи,при наличие на търтеи по това време,трябва да те държи на щрек.

Тази година за разлика от предни години семействата държаха търтейте до началото на ноември месец. Това нещо други години го е нямало и съм склонен да се съглася със теб че това може да е някакъв сигнал за проблем. Но това важи за предишни години но не и за тази. В някой семейства с по стари майки тук там се наблюдава по някой търтей. Не се заяждам Янчо но обикалям доста блоковете и наблюдавам целия процес от засаждането до жъненето на всички култури. Есенниците (житото и ечимика) при засаждането и покълването си не се пръскат с нищо. Някой арендатори още при засаждането торят или седмица преди самото засаждане торят с тор на гранули ( предполагам амониева, ще питам), за да обогатят почвата. Започват да ги пръскат от пролетта и по точно малко след като напръскат рапицата или седмица, две след това. Тогава се наблюдава заслабване на кошерите в някой райони, но не и сега. Колегата със подмора, ако може да даде малко повече информация колко годишни са майките по семействата, със какво третира за акар, подхранва ли август-септември. За да може да добием по ясна картина на случващото се. Иначе само гадаем по едни снимки и предполагаме.

jdrumev
17.12.2018, 10:52
Тая година нямаше много роеве,а това не се дължеше на пръсканията освен ако не е в последствие на тях.Повечето пчелари включително и аз разчитаме на роеве да попълним загубите от зимната смъртност.Тая година няма и това изигра важната роля да има толкова много акар.Пика му беше един месец по рано което обърка пчеларите които третират като Бай Иван Акацията/демек след като махне магазините август/.:bigsmile:Янев е прав за старата майка според мен,но да не забравяме и климатичните промени и мелезаците които създаваме.

mici-92
17.12.2018, 10:54
Ко
Виждам, че снимките са правени в хубаво време. След като виждаш, че нещо не е както трябва, защо не ги погледна? Какво толкова ще се случи? Ако са без майка се усеща и без да местиш рамки и щеше да реагираш и да ги спасиш. Ако е болест, имаш малко възможности вече. Колегите са писали. Топло, тясно, сухо, манджа.... Търтеите не са 100% белег за липса на майка. Може да имат намерение да я сменят, но не се знае кога! На мен ми се е случвало по това време. Неуспешна смяна. Усетих ги и го потвърдих с отваряне в началото на януари 2017(какъв студ беше си спомни). В първия слънчев ден с няколко градуса над нулата получиха запасна майка, оживяха и се отблагодариха. Успех.
Коментираме това и тук никъде не пише за болест.

tarty
17.12.2018, 11:07
Тази година за разлика от предни години семействата държаха търтейте до началото на ноември месец. Това нещо други години го е нямало и съм склонен да се съглася със теб че това може да е някакъв сигнал за проблем. Но това важи за предишни години но не и за тази. В някой семейства с по стари майки тук там се наблюдава по някой търтей. Не се заяждам Янчо но обикалям доста блоковете и наблюдавам целия процес от засаждането до жъненето на всички култури. Есенниците (житото и ечимика) при засаждането и покълването си не се пръскат с нищо. Някой арендатори още при засаждането торят или седмица преди самото засаждане торят с тор на гранули ( предполагам амониева, ще питам), за да обогатят почвата. Започват да ги пръскат от пролетта и по точно малко след като напръскат рапицата или седмица, две след това. Тогава се наблюдава заслабване на кошерите в някой райони, но не и сега. Колегата със подмора, ако може да даде малко повече информация колко годишни са майките по семействата, със какво третира за акар, подхранва ли август-септември. За да може да добием по ясна картина на случващото се. Иначе само гадаем по едни снимки и предполагаме.

Ти може да не си видял при теб, но две седмици пръскаха при брат ми в началото на ноември. Какво им пречи да са напръскали с нещо за бърз разтеж( прочети пак докладът на професора) и при топлото време с прашец да са вкарали отрова с прашеца и водата. От 10 рамки с пчели при брат ми, има семейства в момента на една две рамки. Проблема е, че не е само той, защото ми казаха за същия проблем за пчелин след Меден Рудник, а там пак има сято ечемик и жито.

ianev
17.12.2018, 11:15
Чел съм го доклада на професора и съм запознат в кой препарати ги има тези съставки и допустимите норми от тях ( в доклада ясно е казано с колко превишават допустимите норми). Но за растеж се пръска от пролетта а не зимно време, за какво им е да пръскат за растежа като има зима още 3 месеца. Доклада на професора касае период когато се тори със течна тор. Това е нещо което се прави винаги пролетта (април-май-юни) при хубаво време. А това което си видял да пръскат при брат ти е амониевата тор на гранули тя пак се разпръсква със подобен род пръскачни и се прави по това време което си описал за да подсилят почвата а от там по голяма кълнямоест. Ако не беше валяло вероятно щеше да видиш покрай блоковете е пълно с гранули първите няколко дни. Не съм ти на контра но пак ти казвам течната тор не е по това време а по време на рапицата или малко след нея. И миризмата и е отвратителна, направо мирише от километър, а на гранулите влиза директно в почвата за да храни корена за разлика от течната която се приема чрез листната маса!

jdrumev
17.12.2018, 11:18
Ко
Коментираме това и тук никъде не пише за болест.



Ако пчеларя си е свършил работа няма какво да е друго.Освен да е предобрил малко нещата.:bigsmile:Майстора 101 пъти писа за междинната пчела и тая която ще отгледа пилото.Това също може да се отрази на пчелите като и късната паша.Сега за пари зърнарите постоянно сеят различни култури само и само да спазят правото окопна, не окопна.

jdrumev
17.12.2018, 11:22
Ти може да не си видял при теб, но две седмици пръскаха при брат ми в началото на ноември. Какво им пречи да са напръскали с нещо за бърз разтеж( прочети пак докладът на професора) и при топлото време с прашец да са вкарали отрова с прашеца и водата. От 10 рамки с пчели при брат ми, има семейства в момента на една две рамки. Проблема е, че не е само той, защото ми казаха за същия проблем за пчелин след Меден Рудник, а там пак има сято ечемик и жито.



Късни пръскания може да правят и за бурена преди да го изорат.Някъде бях чел, че се намалял разхода на гориво и сметката излизала,а единствената паша е там по това време на година колко е регламентирано нямам представа.:bigsmile:

ianev
17.12.2018, 11:30
Дака август месец някъде пръскаха стърнищата, доста колеги се оплакаха. Целите стърнища бяха в цъфнали бурени, тревички и тогава имаше колеги които имаха големи ядове. При мен ги дисковаха ... Всичко зависи от арендаторите, тези в моя район явно са си сметнали че им е едно и също дали ще пръскат с фунгицид или ще дисковат

jdrumev
17.12.2018, 11:47
Дака август месец някъде пръскаха стърнищата, доста колеги се оплакаха. Целите стърнища бяха в цъфнали бурени, тревички и тогава имаше колеги които имаха големи ядове. При мен ги дисковаха ... Всичко зависи от арендаторите, тези в моя район явно са си сметнали че им е едно и също дали ще пръскат с фунгицид или ще дисковат



Може и да бъркаш тук ако са сяли при вас царевицата която става за 50 дена.

tarty
17.12.2018, 11:47
Чел съм го доклада на професора и съм запознат в кой препарати ги има тези съставки и допустимите норми от тях ( в доклада ясно е казано с колко превишават допустимите норми). Но за растеж се пръска от пролетта а не зимно време, за какво им е да пръскат за растежа като има зима още 3 месеца. Доклада на професора касае период когато се тори със течна тор. Това е нещо което се прави винаги пролетта (април-май-юни) при хубаво време. А това което си видял да пръскат при брат ти е амониевата тор на гранули тя пак се разпръсква със подобен род пръскачни и се прави по това време което си описал за да подсилят почвата а от там по голяма кълнямоест. Ако не беше валяло вероятно щеше да видиш покрай блоковете е пълно с гранули първите няколко дни. Не съм ти на контра но пак ти казвам течната тор не е по това време а по време на рапицата или малко след нея. И миризмата и е отвратителна, направо мирише от километър, а на гранулите влиза директно в почвата за да храни корена за разлика от течната която се приема чрез листната маса!
Уфффф пак наблягаш на какво били или не били пръскали. Аз не съм взимал проби от праскачката, че да кажа точно какво са слагали, знам само, че на брат му се стопиха семействата за няма и два месеца и единственото различно е това пръскане.

ianev
17.12.2018, 11:58
Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!

tarty
17.12.2018, 12:10
Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!
За какво съм прав, за това, че нямам идея с какво са пръскали или за измрялата пчела в кошерите на брат ми?

ianev
17.12.2018, 12:23
Все тая не ми се спори. Но един случай не е миродавен за цялата страна. Аз ти обяснявам масовата практика в страната. Иначе съм наясно какво значи да ти изтровят пчелите. Преживял съм го три пъти, единия път ме занулиха почти. И комисии съм викал и нищо. Така че вярвай ми наясно съм. И дано няма проблем със зимуването на твоите пчели и тези на брат ти. Лек ден!

rumenggr
17.12.2018, 12:41
Значи,при наличие на търтеи по това време,трябва да те държи на щрек.

Така са ме учили. В късна есен, наличието им в семейство прави впечатление. Записвам им адреса и ги наблюдавам. Не е задължително да се случи нещо, но според мен възможната вероятност заслужава внимание. Бих ги питал ама...

tarty
17.12.2018, 12:49
Все тая не ми се спори. Но един случай не е миродавен за цялата страна. Аз ти обяснявам масовата практика в страната. Иначе съм наясно какво значи да ти изтровят пчелите. Преживял съм го три пъти, единия път ме занулиха почти. И комисии съм викал и нищо. Така че вярвай ми наясно съм. И дано няма проблем със зимуването на твоите пчели и тези на брат ти. Лек ден!

Ааа не се измъквай, по това което си писал явно имаш доста познания макар , че не го написа директно, отговорати е, смъртноста не е от това пръскане. Тогава дай някакъв вариант, защо се получи това измиране ноември месец?

rumenggr
17.12.2018, 12:58
Ко
Коментираме това и тук никъде не пише за болест.

Не съм сигурен какво точно очакваш. Болест да лекуваш зимата е малко... да кажа, не навреме. Може да се помогне, но не във всеки случай и на всяка цена! Всеки решава и отговаря за действията и бездействията си!

ianev
17.12.2018, 12:59
Отслабването на кошерите започна много по рано и ти знаеш кога и беше на срещата в Ливада. А именно юли-август месец! Особено дадан блата така и не се вдигнаха до края на август. Аз ги вдигнах със цената на доста подхранване август септември.... И пак нищо общо със ЛР които са в значително по добро състояние. Сигурен съм че и при брат ти ЛР са на ниво

tarty
17.12.2018, 13:19
Отслабването на кошерите започна много по рано и ти знаеш кога и беше на срещата в Ливада. А именно август месец! Особено дадан блата така и не се вдигнаха до края на август. Аз ги вдигнах със цената на доста подхранване август септември.... И пак нищо общо със ЛР които са в значително по добро състояние. Сигурен съм че и при брат ти ЛР са на ниво

Въпреки отравянето на два пъти при брат ми, той пак изкара по 40 кг средно и направи по една отводка. Август третира с ОК, но в последствие края на септември при десет междурамия пчели със три, четири рамки пило и всичко друго мед, се започна пръскане и ноември брат ми отиде да ги третира отново с ОК и намира същото като на снимките на колегата. Дъното е покрито с умрели пчели, а останалите живи са между 1-2 рамки пчели. Та кое е причината за тази смъртност?

Трендафил Дончев
17.12.2018, 13:25
Въпреки отравянето на два пъти при брат ми, той пак изкара по 40 кг средно и направи по една отводка. Август третира с ОК, но в последствие края на септември при десет междурамия пчели със три, четири рамки пило и всичко друго мед, се започна пръскане и ноември брат ми отиде да ги третира отново с ОК и намира същото като на снимките на колегата. Дъното е покрито с умрели пчели, а останалите живи са между 1-2 рамки пчели. Та кое е причината за тази смъртност?

С тия умрели пчели, как ги правите тези кила и отгоре пък и по една отводка, дори незнаейки как се придава майка?:tres: Майстори....ама на думи.

ianev
17.12.2018, 13:28
Може само да гадаем... Без да се даде проба на пчелите за изследване. Към края на Септември отварял ли е кошерите и ако да в какво състояние са били? Иначе при мен имаше голяма инвазия на акара август месец. А дали съм се справил с нея ще проличи на пролет за сега всички изгледи за успешно призимуване са на лице. Но пчелите се броят на пролет

tarty
17.12.2018, 14:01
С тия умрели пчели, как ги правите тези кила и отгоре пък и по една отводка, дори незнаейки как се придава майка?:tres: Майстори....ама на думи.
Не всички имаме стаж като вас да предаваме по стотици майки на година.

jdrumev
17.12.2018, 14:01
С тия умрели пчели, как ги правите тези кила и отгоре пък и по една отводка, дори незнаейки как се придава майка?:tres: Майстори....ама на думи.



Чети,чети и стимолирай с ВО.:bigsmile:

tarty
17.12.2018, 14:02
Може само да гадаем... Без да се даде проба на пчелите за изследване. Към края на Септември отварял ли е кошерите и ако да в какво състояние са били? Иначе при мен имаше голяма инвазия на акара август месец. А дали съм се справил с нея ще проличи на пролет за сега всички изгледи за успешно призимуване са на лице. Но пчелите се броят на пролет

За трети път ти пиша, че в средата на септември имат по 10 междурамия пчели и третира август с ОК. Дай диагноза или да хвърлям боб.

ianev
17.12.2018, 14:10
Хвърляй боб но не винаги причината е в това което най лесно може да обвиним. И аз ти писах нещо но и ти не си го прочел, само с еднократно третиране нищо не се върши! Само си мислим че сме е свършили някаква колкото за лично успокоение и до там

Трендафил Дончев
17.12.2018, 14:18
Не всички имаме стаж като вас да предаваме по стотици майки на година.

Е, чак пък стотици. Важна е успеваемостта. И условията за достигането и. ;) То всеки може да надува балони.;)

tarty
17.12.2018, 14:36
Е, чак пък стотици. Важна е успеваемостта. И условията за достигането и. ;) То всеки може да надува балони.;)

Ама и вие ги надувате и то яко. Все ви се чудя как аджеба в такива хубави райони неможуте да изкарате по 10 кг мед от кошер или и вие просто си пишете така, че някой от данъчните да не ва погне за скрити доходи.

jdrumev
17.12.2018, 14:39
Хвърляй боб но не винаги причината е в това което най лесно може да обвиним. И аз ти писах нещо но и ти не си го прочел, само с еднократно третиране нищо не се върши! Само си мислим че сме е свършили някаква колкото за лично успокоение и до там


Напълно се съгласям с теб. И на мен ми се смяха като третирах 8 пъти,но ще разберат на пролетеска защо съм го правил.Вярно 5 майки фира дадох,но пък в момента семействата са средни по сила с 15кг мед.

jdrumev
17.12.2018, 14:41
Ама и вие ги надувате и то яко. Все ви се чудя как аджеба в такива хубави райони неможуте да изкарате по 10 кг мед от кошер или и вие просто си пишете така, че някой от данъчните да не ва погне за скрити доходи.


Не е заради данъчните ,а заради такива като нас дето се стремят към 155кг от един кошер.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Трендафил Дончев
17.12.2018, 14:42
Ама и вие ги надувате и то яко. Все ви се чудя как аджеба в такива хубави райони неможуте да изкарате по 10 кг мед от кошер или и вие просто си пишете така, че някой от данъчните да не ва погне за скрити доходи.

Най - лесния начин да разбереш е като натовариш кошерите си ги докараш в нашите хубави райони и да изкараш колкото си искаш. Аз лично ще ти намеря най - хубавия терен за да ги разположиш. След това, ако искаш казвай какви са ти доходите, ако искаш си ги скривай.

jdrumev
17.12.2018, 14:45
Най - лесния начин да разбереш е като натовариш кошерите си ги докараш в нашите хубави райони и да изкараш колкото си искаш. Аз лично ще ти намеря най - хубавия терен за да ги разположиш. След това, ако искаш казвай какви са ти доходите, ако искаш си ги скривай.


Да не е луд.:bigsmile:Ще му досаждаш всеки ден да научиш тайната на гулемия добив.Макар ,че не е тайна как става.За справка Георги1974.;):bigsmile:

Трендафил Дончев
17.12.2018, 14:49
Не е заради данъчните ,а заради такива като нас дето се стремят към 155кг от един кошер.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Хей момченце, ти знаеш ли колко нектар трябва за да се получи 155 кила мед, а колко ще иде за изхранване на семейството? Че ще дойда в Златарица и ще те накарам да изкараш толкова кофи с вода от под моста до вас и за да не ходи водата напразно ще поливаш на майка ти доматите. Че да видиш колко е това количество и как се мъкне по 40 мг., а не с кофа от 10 литра.

rumenggr
17.12.2018, 14:50
Най - лесния начин да разбереш е като натовариш кошерите си ги докараш в нашите хубави райони и да изкараш колкото си искаш. Аз лично ще ти намеря най - хубавия терен за да ги разположиш. След това, ако искаш казвай какви са ти доходите, ако искаш си ги скривай.

Ехааа... Добре хвърлена ръкавица. Само да има кой да препуска по районите...

Трендафил Дончев
17.12.2018, 14:51
Да не е луд.:bigsmile:Ще му досаждаш всеки ден да научиш тайната на гулемия добив.Макар ,че не е тайна как става.За справка Георги1974.;):bigsmile:

Да бе. Той тук ми наду главата, че да ходя и да му досаждам, че ако пък започне и на рускиии.:bigsmile:

jdrumev
17.12.2018, 15:33
Хей момченце, ти знаеш ли колко нектар трябва за да се получи 155 кила мед, а колко ще иде за изхранване на семейството? Че ще дойда в Златарица и ще те накарам да изкараш толкова кофи с вода от под моста до вас и за да не ходи водата напразно ще поливаш на майка ти доматите. Че да видиш колко е това количество и как се мъкне по 40 мг., а не с кофа от 10 литра.



Първо имаме геран и няма смисъл да ходя до моста.Второ имало е години когато нектара е текъл.И трето имал ли си 8кг пчела в кошер?Шегувам се на последното може и да не ми отговаряш.:bigsmile:

tarty
17.12.2018, 15:54
Ехааа... Добре хвърлена ръкавица. Само да има кой да препуска по районите...

Румене, видя ли сега какво реване има, а ти си мислиш, че твоя район е зле, дето от две години комшиите ти мед не са извадили, та си прави изводите до къде си стигнал в занаята. Ако тръгна по районите със сигурност ще стигна до Плевен, като се има предвид, че там вадят последния мед края на август, а аз по тива време съм ги зазимил вече.

nas111
17.12.2018, 15:56
А отравянето неможе ли да е от пръскане против житен бегач ?

ianev
17.12.2018, 16:05
Като всяко насекомо и той е активен на пролет а не в фаза когато едва е покълнало житото! Житния бегач яде зърната на житото когато са в начална фаза! Рапичния цветояд прави същото само че когато рапицата е на фаза пъпка или току що цъфнала. Общо взето когато се пръска рапицата или малко след това се пръска и за него. Е тогава се получава инфекция, защото ни се втълпява че като се пръска житото не може да има проблем, но то в повечето случай е в близост до блокове със рапица или има разни цъфнали тревички и в него.

jdrumev
17.12.2018, 19:06
Като всяко насекомо и той е активен на пролет а не в фаза когато едва е покълнало житото! Житния бегач яде зърната на житото когато са в начална фаза! Рапичния цветояд прави същото само че когато рапицата е на фаза пъпка или току що цъфнала. Общо взето когато се пръска рапицата или малко след това се пръска и за него. Е тогава се получава инфекция, защото ни се втълпява че като се пръска житото не може да има проблем, но то в повечето случай е в близост до блокове със рапица или има разни цъфнали тревички и в него.



Рапицата се пръска два пъти,а при жито идва проблема заради росата.Това е мое мнение и може да греша все пак да незбравяме,че ми е ниско айтикюто.:bigsmile:

Nilak
17.12.2018, 19:08
И аз си мисля за вирус, ама какъв. Ако беше замърсен меда /при мен не пръскат/, то всички семейства щяха да са еднакви. За найлона ще го заменя с плат, пък ще видим.

jdrumev
17.12.2018, 19:11
И аз си мисля за вирус, ама какъв. Ако беше замърсен меда /при мен не пръскат/, то всички семейства щяха да са еднакви. За найлона ще го заменя с плат, пък ще видим.


Вземи весници плата няма да ти свърши работа при толкова пчели.:bigsmile:А на пролет го смени с плат.;)15/21/и за педесетина днена си бонбон,но майката след като го развиеш до 6 рамки трябва да я махнеш и замениш с маточник или друга майка.Взависимост от пашата която чакаш.:bigsmile:

ianev
17.12.2018, 19:12
,че ми е ниско айтикюто.:bigsmile:

Ти имаш голямо айтикю. Кой съм аз че да споря ;) Иначе си прав, аз коментирам само периода на пръскане и кое как. Но все пак не съм агроном а споделям опита си от обикаляне по къра ;)

jdrumev
17.12.2018, 19:19
Ти имаш голямо айтикю. Кой съм аз че да споря ;) Иначе си прав, аз коментирам само периода на пръскане и кое как. Но все пак не съм агроном а споделям опита си от обикаляне по къра ;)



Няма какво да обикаляш.Просто трябва всеки ден да пиеш кафе с кмета или при кмета.;)Никой заради 5к то лева не си позволява не регламентирано.Единствено о е че лъжат за пръскането за лисната маса.Анализ му е майката или кибрит или арматура .:bigsmile:

Nilak
17.12.2018, 19:54
Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.

jdrumev
17.12.2018, 19:58
Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.


Абе човек това е нормален подмор при това късно пило.Когато ти остане 1 капачка от 5л мин вода пчели е проблем това е в норм.
п.п.Би ли споделил дебилината на венците с мед да сметнем колко мед си им оставил?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

ch.atanasov
17.12.2018, 19:59
Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.

Я пак повтори как третираш за акар и нозема ( и кога ), че неразбрах.blush;

ianev
17.12.2018, 20:01
Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.

Колега няма да получиш еднозначен отговор. Ще почне едно гадаене нозема, акар, пръскане, проблем със медовите запаси и пак цял ден ще ги разтягаме със Даката до колкото ни стига айкюто. Но без лабораторен анализ в нищо не може да си сигурен

jdrumev
17.12.2018, 20:08
Я пак повтори как третираш за акар и нозема ( и кога ), че неразбрах.blush;



Защо го питаш момчето как третира за нозема?Нека и аз да ти задам същия въпрос и внимавай какво ще отговориш да не стане кой копае гроб други му сам пада в него.;):bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Nilak
17.12.2018, 20:21
За акар съм тртирал както всички с-ва, храна имат както всички с-ва, пръскане при мен няма / гр. София/, проблема е при 4 от общо 17 с-ва .

ch.atanasov
17.12.2018, 20:39
За акар съм тртирал както всички с-ва, храна имат както всички с-ва, пръскане при мен няма / гр. София/, проблема е при 4 от общо 17 с-ва .

Ами те никога не умират на куп. Сега са 4 от 17, догодина 8 от 17 и т.н.

jdrumev
17.12.2018, 20:45
Ами те никога не умират на куп. Сега са 4 от 17, догодина 8 от 17 и т.н.


Тук не мога да се съглася с теб.Взависомост от групата е и смъртноста.Професора от Хасково винаги съветва на 5 да се ползва загуряла ракия.:bigsmile:
п.п.Крайните винаги оцеляват.Защо е така?:bigsmile::bigsmile:

Калеко Алеко
17.12.2018, 20:55
Тук не мога да се съглася с теб.Взависомост от групата е и смъртноста.....
Моите са А++... кога да ги чакам да се споминат;):laughing:

jdrumev
17.12.2018, 21:34
Моите са А++... кога да ги чакам да се споминат;):laughing:


Един и същ ток ще плащаш.:bigsmile:

Трендафил Дончев
17.12.2018, 22:39
Друмев, ти една лопата пчели за нормално ли го смяташ? Ми тя зимата не е почнала бре, убосник.:bigsmile:

jdrumev
17.12.2018, 23:16
Друмев, ти една лопата пчели за нормално ли го смяташ? Ми тя зимата не е почнала бре, убосник.:bigsmile:

Ако лопатата е +++ става и по бърже ама тока е един и същ.:bigsmile:

Алексиев
18.12.2018, 08:07
Аз ти обясних нагледно как е целия процес и начина от почво-подготовка, торене и сейдба. Постоянно съм на полето и не само аз а повечето колеги в полските райони и знаят всичко това което написах в другите си коментари. Вече 9 години обикалям блоковете, мисля че съм една идея по наясно. Все едно аз да ти обяснявам за маната кога как тръгва и пчеларстването в горски район. Нещо което няма как да знам като никога не съм пчеларствал в такъв район, а само съм ходил от време на време същата работа и в обратна посока. Но Така да бъде. ПРАВ СИ!

Колега Янев, малко подробности от земеделец.
Всички семена се обработват с инсектициди срещу складови неприятели при съхранението. Преди сеитба се обработват с фунгициди и инсектициди срещу почвени патогени и неприятели. Преди или след сеитба, почвата се третира с хербициди срещу плевели. По време на вегетацията се третира с хербициди срещу вторично заплевеляване и с фунгициди и инсектициди за борба с болести и неприятели. Използват се селективни хербициди, почвени или листни със системно действие т.е. чрез листата или корените навлизат и се разпространяват по цялото растение. Фунгицидите и инсектицидите също имат системно действие, по ефективни са от контактните. И плевели и патогени и инсекти много лесно придобиват резистентност, затова постоянно се повишават дозите и се използват все по нови и по-силни препарати. Карантинните срокове и разпадането са парлама, успокоение и оправдание на използващите ги. Прочутите неоникотиноиди се използват точно за третиране на семената, и се запазват в почвата и се откриват в растенията 4 години след използването им. Всичките тези химии ги има и в полена и в нектара и...в "био" меда. Една мравчена и една пчелна колония са почти еднакви. Ако вземете флакон "Райд" клекнете над мравуняка и три дена пръскате, ще унищожите моментално всички показали се мравки, но мравуняка ще оцелее. Ако натровите храна и я сложите до мравуняка, мравките ще го внесат вътре и мравуняка ще загине. Нещо подобно става и с пчелите в райони където се използват химии. А те ще се използват, легално или не, неизбежно е. Ще дойде момент когато и те няма да помагат и ще минем на следващия етап- ГМО. Тогава със сигурност ще има услуга " опрашване" но по-вероятно е тази услуга да я вършат самолетите.
Такова е положението и май нищо не можем да променим. Земеделците в Европа искат да отпаднат забраните за пестицидите. Баер също. В тях е и силата и парите, ще спечелят те а не пчеларите. Любители, професионалисти, промишлени, нерегистрирани, регистрирани, лицензирани, сертифицирани и още и още. Всички на нож едни с други. Защо? Ами такива сме си. Потвърждаваме си старите поговорки и сентенции.

Алексиев
18.12.2018, 08:50
В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.

ianev
18.12.2018, 09:19
Колега Янев, малко подробности от земеделец.
Всички семена се обработват с инсектициди срещу складови неприятели при съхранението. Преди сеитба се обработват с фунгициди и инсектициди срещу почвени патогени и неприятели. Преди или след сеитба, почвата се третира с хербициди срещу плевели. По време на вегетацията се третира с хербициди срещу вторично заплевеляване и с фунгициди и инсектициди за борба с болести и неприятели. Използват се селективни хербициди, почвени или листни със системно действие т.е. чрез листата или корените навлизат и се разпространяват по цялото растение. Фунгицидите и инсектицидите също имат системно действие, по ефективни са от контактните. И плевели и патогени и инсекти много лесно придобиват резистентност, затова постоянно се повишават дозите и се използват все по нови и по-силни препарати. Карантинните срокове и разпадането са парлама, успокоение и оправдание на използващите ги. Прочутите неоникотиноиди се използват точно за третиране на семената, и се запазват в почвата и се откриват в растенията 4 години след използването им. Всичките тези химии ги има и в полена и в нектара и...в "био" меда. Една мравчена и една пчелна колония са почти еднакви. Ако вземете флакон "Райд" клекнете над мравуняка и три дена пръскате, ще унищожите моментално всички показали се мравки, но мравуняка ще оцелее. Ако натровите храна и я сложите до мравуняка, мравките ще го внесат вътре и мравуняка ще загине. Нещо подобно става и с пчелите в райони където се използват химии. А те ще се използват, легално или не, неизбежно е. Ще дойде момент когато и те няма да помагат и ще минем на следващия етап- ГМО. Тогава със сигурност ще има услуга " опрашване" но по-вероятно е тази услуга да я вършат самолетите.
Такова е положението и май нищо не можем да променим. Земеделците в Европа искат да отпаднат забраните за пестицидите. Баер също. В тях е и силата и парите, ще спечелят те а не пчеларите. Любители, професионалисти, промишлени, нерегистрирани, регистрирани, лицензирани, сертифицирани и още и още. Всички на нож едни с други. Защо? Ами такива сме си. Потвърждаваме си старите поговорки и сентенции.

Наясно съм кога и как се обработват семената и по късния (отложения) етап на действие на препаратите със които са третирани семената! Темата тръгна че са пръскани вече засяти площи през есента! През есента не се пръска със никакви инсектициди житото! Останалото което съм писал важи за пролетта пък който както иска да го разбира. И за неоникотиноидите мога да говоря но няма смисъл... Забраняват се а реално контрол никакъв. Пак ще кажа знам какво е да ти изтровят пчелина и да почти да го ликвидират! Всичко беше черно от умрели пчели по земята! Добре ли е от дадан блат кошери с по два магазина фул с пчели да ти останат по 3 рамки пчели да не могат да си покрият пилото! Направо беше трагедия! Още два пъти ми е падала само летящата пчела, но на това вече не обръщам внимание! Защото мога да се оплача само на арменския поп! Това е болка която всеки колега в полето е изпитал! А е непонятна за колега от гората! Обикалям блоковете повече от колкото карам по пътищата! Особено когато пръскат! Винаги вървя в ръка с данните на препаратите който пръскат, на абсолютно всеки който пръска в района! Един път съм викал и растителна защита! Въпреки че никой не ме кара звъня на абсолютно всички колеги в района науча ли че ще пръскат ! Не говоря на изуст, пък който разбрал разбрал!

mici-92
18.12.2018, 09:33
В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
За разлика от миналата година,тази и при мен се стопиха пчелите.На кълбо 15/15см имат и 15 кг.Ама нищо.Да ядат мед и да се топлят.Ех,малко ще се изтормозят.:bigsmile:

Трендафил Дончев
18.12.2018, 13:29
В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.

За зимните пчели, един голям пчелар при нас /лека му пръст/ казваше: - една шапка пчели. Сега колко е голяма шапката? Той ходеше с един тас на главата, по - малък от тюбетейка. Та, ако е имал това предвид - екстра. :bigsmile:

miroslav70
18.12.2018, 18:26
В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
Ще избутат мисля,не че разбирам кой знае колко,но ще ти кажа личен опит.2016 се сдобих с едни мършави отводко-семейства дето декември рядко имаше кълбо по голямо от 15\15 см.Иззимиха с нормална смъртност.

Nik_m
20.12.2018, 21:40
В неделя отварях моите. В началото на септември бяха по на 6-7 междурамия пчели и имаха пило запечатано и не, приблизително 20-25 000. Третирани са с ленти варостоп и един път подпушвани с амитраз. Подмор няма, рядко се виждат отделни пчели умрели на дъската. Храна имат всичките и всичките останали по няколко шепи пчели или поне отгоре така изглеждат, кълбо около 12-13 см. Сложих им по половин кило питка върху рамките и това е, дано оцелеят. А нямаме масова употреба на химии както и болести. Не знам нормално ли е това, че са толкова малко.
Може ли малко инфо, колко акар падна след амитраза, защото ако е паднало много то в пилото е останало повече. Аз тази година третирах с някакви руски ленти и след това като накапах с ОК падна много акар. А колега пуши 3 пъти с амитраз и след това от ОК не падна почти нищо.

Nik_m
20.12.2018, 21:56
Ясно, че моя подмор го имат и други колеги, но не получих агументирани идеи за причината. Като загине някое семейство ще кача снимки и информация.
Няколко колеги те попитаха:
С какво и кога третира против акар?
С какво и кога третира против нозематоза?
Подхранва ли есенно, с какво, кога и колко?
Колко са силни семействата?
Това са въпроси за да се придобие бегла картина макар че по снимка трудно се поставя диагноза, но поне някой може да те насочи към нещо.
Аз както гледам подмора не е толкова фрапиращ, ако са силни кошери това може да са стари пчели и в хубавото време да го чистят. Виж да няма много влага от найлона защото при мен има влага ако сложа найлон става лошо, все едно си ги къпал.
Дано всички иззимуват и успех!

Nilak
20.12.2018, 22:25
Един загина . Прегледах го. Храна мноооого, но захаросана. Малкото пчели набити в килийките, влажни и почернели. Наийлона мисля /за първи път слагам/ е изиграл лоша помощ.

Трендафил Дончев
20.12.2018, 22:31
Аз мисля, че не е найлона, но както прецените.

Nik_m
20.12.2018, 22:33
Един загина . Прегледах го. Храна мноооого, но захаросана. Малкото пчели набити в килийките, влажни и почернели. Наийлона мисля /за първи път слагам/ е изиграл лоша помощ.
Аз се стремя да има повече свеж въздух. Изцяло на мрежесто дъно съм, нямам никъде никакви затопящи матирали, така 1 рамка пчели иззимува без проблем.

Nilak
20.12.2018, 22:38
Махам найлона на другите и слагам платно и питка храна.

Алексиев
21.12.2018, 05:48
Може ли малко инфо, колко акар падна след амитраза, защото ако е паднало много то в пилото е останало повече. Аз тази година третирах с някакви руски ленти и след това като накапах с ОК падна много акар. А колега пуши 3 пъти с амитраз и след това от ОК не падна почти нищо.


Аз също подпушвам по три пъти, но понеже слагах ленти преди това, размина се с един път. Подпушвах ноември, пило нямаше но и контрола не съм правил.

mici-92
21.12.2018, 09:37
Да.Не разбирам от химия,но,,Амитраза" е страшна и затова може би ефикасна.Тази година септември ползвах ленти,а ноември подпуших два пъти,като втория,почти излишно.Така че,тежък избор!

jdrumev
21.12.2018, 09:50
Аз мисля, че не е найлона, но както прецените.


А какво мислиш,че е?

Трендафил Дончев
21.12.2018, 11:16
А какво мислиш,че е?

Ти не разбра ли?;)

jdrumev
21.12.2018, 12:18
Ти не разбра ли?;)



От де да разбера.Бях доста време с БАН.:bigsmile:Не бъди скромен.Кажи,кажи сега.:bigsmile:

ianev
21.12.2018, 14:08
Да.Не разбирам от химия,но,,Амитраза" е страшна и затова може би ефикасна.Тази година септември ползвах ленти,а ноември подпуших два пъти,като втория,почти излишно.Така че,тежък избор!

Амитраз или Тактик което се ползва при кучета и други животни за външни паразити е едно и също. Наистина както си констатирал и ти втория път е било излишно да пушиш със него. Толкова е силен че и след еднократна употреба всичко пада. Като цяло няма безвредна химия но амитраза е от най тежките. Аз не бих го ползвал но все пак всеки си преценя

Трендафил Дончев
21.12.2018, 14:55
От де да разбера.:bigsmile:

Питай брата.;)

Nik_m
21.12.2018, 15:23
Амитраз или Тактик което се ползва при кучета и други животни за външни паразити е едно и също. Наистина както си констатирал и ти втория път е било излишно да пушиш със него. Толкова е силен че и след еднократна употреба всичко пада. Като цяло няма безвредна химия но амитраза е от най тежките. Аз не бих го ползвал но все пак всеки си преценя
То всички препарати са на основата на амитраз и камуфос другия вариант био. За мен камуфоса е много по силен но и много по вреден, там умират и младите пчели и се разпада след години докато амитраза няколко месеца. Аз съм ползвал 2014 супер стрип защото ножа беше опрял до кокала. И видях за какво става въпрос и се надявам повече да не се налага да ползвам тази силна химия. От тогава ползвам предимно ОК и съм много доволен.

ianev
21.12.2018, 15:27
Ник няма безвредна химия, дори ОК не е толкова безвредна. В случая трябва да избираме между по малкото зло

Трендафил Дончев
21.12.2018, 15:35
То всички препарати са на основата на амитраз и камуфос другия вариант био.

При този мор се набляга на амитраз и кумафос, а БИО-то с какво ли се спасяват?:tres::tres::tres:

_Александър_
21.12.2018, 15:35
Ник няма безвредна химия, дори ОК не е толкова безвредна. В случая трябва да избираме между по малкото зло

аз използвам ОК чрез накапване и тимол с газовата пушалка. Нали казват че ОК се извличала от листата на цвеклото (ако не греша) даже я има в мн. малки количества в меда. За това мисля че една от най-безвредните.

M.Milkov
21.12.2018, 15:43
2012г.и 2016г. ме занули акара,понеже използвах варостоп или варотом плюс пробиотици.И миналата и тази вече с тактик третирах.Повече не си правя екперименти и още се въстановявам.Тактика се разпада след 6 месеца,и не е в наличност в меда който остава за зимуване.За восъка не знам как е .

jdrumev
21.12.2018, 15:45
При този мор се набляга на амитраз и кумафос, а БИО-то с какво ли се спасяват?:tres::tres::tres:

Питай оня дето те е турил пръста за брата.Той е по Мексикански,Арженски,Къпър ски и др.БИО рецепти.:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

Nik_m
21.12.2018, 16:06
Ник няма безвредна химия, дори ОК не е толкова безвредна. В случая трябва да избираме между по малкото зло
Напълно съм съгласен, нали трябва да убива акара. Нещо което убива е вредно и трябва всичко да се ползва умерено. И да, всеки сам си преценява какво да прави. Аз се опитвам да избягвам химия, но ако видя че има много акари няма да се поколебая да използвам, защото умрелия кошер не е приятна гледка нито за окото нито за джоба!

Nilak
03.01.2019, 20:17
Още един загина. От прегледа , както предполагах установих - ПИЛО/под микроскопа в стомахчетата имаше прашец/. Потова време пило ?!? Малко са позацапали питите, но това е логично.984598469847Майката е от 2018г. Проблемът е с кошерите , които им сложих найлон /за първи път в моето пчеларстване/. Дали това е причината за гибелта им?crying;

Трендафил Дончев
03.01.2019, 20:25
Картинката е същата както и при мен от преди години. Лошо и ще става още по - лошо. А зимата започва от днес.

mici-92
03.01.2019, 20:35
Да.До сега тепературите бяха относително високи.Не сдупчи ли с игла найлона,поне в предния край?

Nilak
03.01.2019, 20:43
Отначло найлона беше плътно от край до край , като забелязах мако влага го стених на 3/4. Не помогна.:(

jdrumev
03.01.2019, 20:44
Колега,сигурен ли си,че тая майка е 2018г?

Nilak
03.01.2019, 20:46
Колега,сигорен ли си,че тая майка е 2018г?
Ако беше на комшията нямаше да съм сигурен.;) Не гледай цвета на маркировката / такъв цвят имах/

jdrumev
03.01.2019, 21:05
Ако беше на комшията нямаше да съм сигурен.;) Не гледай цвета на маркировката / такъв цвят имах/


Кога я направи кой месец.Тия рамки само нейни ли са и с какво подхрани август.Вижда ми се, че не си имал млади пчели да запечатват меда към септември.:bigsmile:

Nilak
03.01.2019, 21:20
Кога я направи кой месец.Тия рамки само нейни ли са и с какво подхрани август.Вижда ми се, че не си имал млади пчели да запечатват меда към септември.:bigsmile: Не съм подхранвал. Оставил съм ги на тяхната храна.Защо не са запечатали - незнам/може да е имало принис на нектар/. Отводките са правени на 01.05.2018г.

jdrumev
03.01.2019, 21:32
Не съм подхранвал. Оставил съм ги на тяхната храна.Защо не са запечатали - незнам/може да е имало принис на нектар/. Отводките са правени на 01.05.2018г.



Тия килийки двете ти ли ги разчовка или така си бяха с не излязлото пило.
п.п.Нищо не каза за рамките.На отводката ли са или си ги добавил:bigsmile:

Nilak
03.01.2019, 22:14
Питите са си техните. Не съм човъркал по килйките.

jdrumev
03.01.2019, 22:20
Края на септември правили някакви прегледи макар бегли?

Nilak
03.01.2019, 22:36
Края на септември правили някакви прегледи макар бегли?
Какво трябваше да видя септември?

rosty_sz
03.01.2019, 22:49
Мъртво запечатано пило и яко осрани рамки. Лошо, лошо.

jdrumev
03.01.2019, 22:50
Какво трябваше да видя септември?


Колко са пчелите?:bigsmile:

jdrumev
03.01.2019, 22:51
Мъртво запечатано пило и яко осрани рамки. Лошо, лошо.



Но пък Майките са му добри забележи пергата.:bigsmile:

barkov1982
03.01.2019, 23:01
Но пък Майките са му добри забележи пергата.:bigsmile:
Ти къде очакваш да е, на предпоследната рамка ли?

Nilak
03.01.2019, 23:04
Колко са пчелите?:bigsmile:Стесних ги на 6 пити. Не мога да кажа са били силни, но достатъчно за да презимуват.На предишните постове бях сложил снимки на подмора.

jdrumev
03.01.2019, 23:05
Ти къде очакваш да е, на предпоследната рамка ли?


А според теб септември къде трябва да е?:bigsmile:Ей,мушморок няма ми се правиш на Трендафил Дончев.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:Разсъждаваме по картина.:bigsmile:

agro
03.01.2019, 23:06
Точно това наблюдавах и аз, миналата зима умря един цял ред от 12 кошера. Тогава ме карахте да пусна снимки, но ме беше яд и ги разтурих, преди да снимам. 120 кила мед, започнал да прокисва пролетта, отиде за ракия от тези кошери. Тази зима очаквам повторение, да видим колко броя ще отпаднат. Каква е диагнозата в този случай?

jdrumev
03.01.2019, 23:07
Стесних ги на 6 пити. Не мога да кажа са били силни, но достатъчно за да презимуват.На предишните постове бях сложил снимки на подмора.


Кога ги стесни кой месец.
п.п.Извиниме за разпита но трябва да стигнем до някакви отговори.:bigsmile:

jdrumev
03.01.2019, 23:09
Точно това наблюдавах и аз, миналата зима умря един цял ред от 12 кошера. Тогава ме карахте да пусна снимки, но ме беше яд и ги разтурих, преди да снимам. 120 кила мед, започнал да прокисва пролетта, отиде за ракия от тези кошери. Тази зима очаквам повторение, да видим колко броя ще отпаднат. Каква е диагнозата в този случай?



Аз се съмнявам в изсъхването на ореховата шума,но търсим още отговори.:bigsmile:

Nilak
03.01.2019, 23:20
Кога ги стесни кой месец.
п.п.Извиниме за разпита но трябва да стигнем до някакви отговори.:bigsmile:
Не помня дата , но трябва да е било октомври. Есента беше топла и ги зазимих по-късно.

barkov1982
03.01.2019, 23:29
А според теб септември къде трябва да е?:bigsmile:Ей,мушморок няма ми се правиш на Трендафил Дончев.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:Разсъждаваме по картина.:bigsmile:

Знам, знам върти ти се нещо в главата, но май е от разред твърдокрили:hippie::hippie:

jdrumev
03.01.2019, 23:34
Знам, знам върти ти се нещо в главата, но май е от разред твърдокрили:hippie::hippie:



Ти видя бре мушморок как са изградени в долния край киликите?Погледни и къде щаха да са догодина търтеливите.Найлона не е проблем в тоя случай даже е забавил не избежното.А са сети защо?:bigsmile:Ще ти подскажа с ключова дума ЮТИЯ.:bigsmile:

jdrumev
03.01.2019, 23:39
Не помня дата , но трябва да е било октомври. Есента беше топла и ги зазимих по-късно.

Ако е така отпада натравяне.Търсим сега орехова шума,нозема,акар,не качествена храна,вирусно заболяване.
П.П.Маката къде я намери?

Nik_m
03.01.2019, 23:40
Ти видя бре мушморок как са изградени в долния край киликите?Погледни и къде щаха да са догодина търтеливите.Найлона не е проблем в тоя случай даже е забавил не избежното.А са сети защо?:bigsmile:Ще ти подскажа с ключова дума ЮТИЯ.:bigsmile:
Аз гледам продупченото пило и се чудя какво има вътре, но определено не е хубаво.

jdrumev
03.01.2019, 23:51
Аз гледам продупченото пило и се чудя какво има вътре, но определено не е хубаво.



Е то каквото е имало не хубаво е излязло.;):bigsmile:Тук може да се помисли за акар,но колегата трябва да сподели с какво е третирал,а това е нов въпрос.:bigsmile:

barkov1982
03.01.2019, 23:53
Ти видя бре мушморок как са изградени в долния край киликите?Погледни и къде щаха да са догодина търтеливите.Найлона не е проблем в тоя случай даже е забавил не избежното.А са сети защо?:bigsmile:Ще ти подскажа с ключова дума ЮТИЯ.:bigsmile:

Сега не ми се чете назад, но по спомен колегата е с плътни дъна, найлоня затруднява пчелите при това положение (и аз съм го правил), третирал е с нещо ама с какво, не се знае, и още куп други спомагателни фактори като са налице и ето ти проблем. Ама няма проблем, нали все пак аз съм Мушморок. И не се правя....

Nik_m
04.01.2019, 00:02
На мен ми изглежда като заболяване на пилото което е основната причина. На снимката не се вижда хубаво, Nilak ако имаш възможност бръкни в продупченото пило и виж какво има вътре.

Трендафил Дончев
04.01.2019, 00:05
На мен ми изглежда като заболяване на пилото което е основната причина. На снимката не се вижда хубаво, Nilak ако имаш възможност бръкни в продупченото пило и виж какво има вътре.

Има изоставени ларви, прогнили и засъхнали.

Nilak
04.01.2019, 00:14
Майката я намерих на дъното. Дъната са с мрежа , но пчелите я заклеиха и оставиха /Ф10 см/ само. Акар няма. Бацили на Нозематоза не открих. От 17 семейства само 4 на които сложих найлон са проблемни/2 вече ги няма/?!?

Nilak
04.01.2019, 00:15
Има изоставени ларви, прогнили и засъхнали.Днес ще снимам и ще покажа.

agro
04.01.2019, 00:30
При мен в килийките на мъртвото пило имаше оформени млади пчели, някои още бели, други вече напълно оцветени. Все едно са започнали да излизат от килийката и дотам. Килийки със загинали ларви не видях

jdrumev
04.01.2019, 00:30
Майката я намерих на дъното. Дъната са с мрежа , но пчелите я заклеиха и оставиха /Ф10 см/ само. Акар няма. Бацили на Нозематоза не открих. От 17 семейства само 4 на които сложих найлон са проблемни/2 вече ги няма/?!?


Просто така се е случило.За мен найлона не е бил проблема и отпада тая теза.А защо сложи найлон какво те провокира да им сложиш?
п.п.Мушморок я помисли пак за късната самосмяна.:bigsmile:

jdrumev
04.01.2019, 00:44
При мен в килийките на мъртвото пило имаше оформени млади пчели, някои още бели, други вече напълно оцветени. Все едно са започнали да излизат от килийката и дотам. Килийки със загинали ларви не видях


Ти ги пушеше нали ако не греша?

barkov1982
04.01.2019, 00:47
п.п.Мушморок я помисли пак за късната самосмяна.:bigsmile:
Не се излагай, ще ти се смее и Трендафил, а от него по лошо го изживяваш.
П. П. Синята пъпка.

barkov1982
04.01.2019, 00:49
Ти ги пушеше нали ако не греша?

Ама много ли?

jdrumev
04.01.2019, 00:50
Не се излагай, ще ти се смее и Трендафил, а от него по лошо го изживяваш.
П. П. Синята пъпка.



Е той още не вярва за трите майки,но за синята пъпка мой да повярва щото и знае лека.:bigsmile:

rosty_sz
04.01.2019, 08:03
Питите са целите осрани. Диарията е видима от 100 км. а вие не и обръщате внимание.

jdrumev
04.01.2019, 08:29
Питите са целите осрани. Диарията е видима от 100 км. а вие не и обръщате внимание.

Е сега ще ни обиждаш ли?:bigsmile:Ние дупчицата от акар видяхме ти да не видим диарията.:bigsmile:Но като си рекъл да зададем въпроса каква му е била последната паша на колегата?Спомена,че не е подхранвал есента.Макар,че втория ми Брат 10л инверт ги няма вече/неги брои/ за подхранване.:bigsmile:

mici-92
04.01.2019, 09:20
Точно това наблюдавах и аз, миналата зима умря един цял ред от 12 кошера. Тогава ме карахте да пусна снимки, но ме беше яд и ги разтурих, преди да снимам. 120 кила мед, започнал да прокисва пролетта, отиде за ракия от тези кошери. Тази зима очаквам повторение, да видим колко броя ще отпаднат. Каква е диагнозата в този случай?
Всички поразени кошери бяха от една редица,нали?

Илиев
04.01.2019, 09:46
Аз на такива маломедни пити не бих оставил да ми зимуват семействата, едната пита е и много стара, така че не се знае какъв е меда, може да е станал бетон.

_Александър_
04.01.2019, 13:12
Не съм толкова опитен колкото колегите, но от 5год. слагам найлон м\у плодника и магазините а съм с плътни чамови дъна без никакъв отвор освен долната прелка и тази в средата на плодника (ДБ), като оставям 3-4см. отвор от предния край на найлона. Влага съм забелязал, че се получава в края на януари месец, но като му сложа питка и тя изчезва( може би я поема не знам).Не мисля, че е от найлона. Имам подобно загинало семейство, само че ноземата не е в толкова напреднал стадии ( съвсем малки петна) мисля, че е липсата на достатъчно млада пчела (говоря за моето загинало семейство). Може да е маломедна питата на снимката, ама има мед.

barkov1982
04.01.2019, 13:42
Не съм толкова опитен колкото колегите, но от 5год. слагам найлон м\у плодника и магазините а съм с плътни чамови дъна без никакъв отвор освен долната прелка и тази в средата на плодника (ДБ), като оставям 3-4см. отвор от предния край на найлона. Влага съм забелязал, че се получава в края на януари месец, но като му сложа питка и тя изчезва( може би я поема не знам).Не мисля, че е от найлона. Имам подобно загинало семейство, само че ноземата не е в толкова напреднал стадии ( съвсем малки петна) мисля, че е липсата на достатъчно млада пчела (говоря за моето загинало семейство). Може да е маломедна питата на снимката, ама има мед.

Разликата между твоето поставяне на найлон и неговото е огромна, но едвяли найлона е с първостепенна роля загиването, по скоро е изиграл в неговия случай второстепенна роля. А иначе без изледване е тото, не че със изледвяне не е. Може би някой който е имал същия проблем може да предположи с известна точност. Просто не е имал достатъчно пчели подготвени за зимуването, според мен.

Nik_m
04.01.2019, 17:42
Всеки един пчелин има различна влажност и за това на едни места може найлона да не пречи но на други е трагедия. После зависи и от кошера, каква вентилация има и други неща, просто всичко е комплексно и всеки трябва сам да прецени кое как да прави. Това че при едни е така не значи че на всякъде е така.

Nik_m
04.01.2019, 17:53
Моето мнение е че семействата са били слаби и след слагането на найлона меда е вкиснал понеже семействата не са били в състояние поддържат нормална влажност в кошера. Много колеги в желанието си да помогнат на слабите семейства като ги затопят с найлон или стиропор ги убиват.

Трендафил Дончев
04.01.2019, 17:59
Моите всичките са с найлон, прелките са на 4-5 см., горните са затворени и са на плътно дъно. Няма влага. Ха, ха... за сега.

Nik_m
04.01.2019, 18:10
Ето ги запасните майки, есента бяха на 1 рамка пчели. Нямат никаква изолация само едно парче плат, капак и стени с 2 см. дъски. Ама похапват за 20 дена килограм и нещо :)

Ангел Йосифов
04.01.2019, 18:17
Всеки един пчелин има различна влажност и за това на едни места може найлона да не пречи но на други е трагедия. После зависи и от кошера, каква вентилация има и други неща, просто всичко е комплексно и всеки трябва сам да прецени кое как да прави. Това че при едни е така не значи че на всякъде е така.

Ник,във видинско,кошерите ми бяха на стотина метра от Дунав.Имало е периоди с мъгли по 2 месеца,влага колкото щеш..Зазимявал съм не малко августовски отводки на по рамка.2,3,както с найлон,така и без,както с мрежесто дъно,така и с плътно.....Сега са в сух раьон и смея да твърдя,че НЕ найлона е проблем за зимната смъртност.

Nik_m
04.01.2019, 18:26
Ник,във видинско,кошерите ми бяха на стотина метра от Дунав.Имало е периоди с мъгли по 2 месеца,влага колкото щеш..Зазимявал съм не малко августовски отводки на по рамка.2,3,както с найлон,така и без,както с мрежесто дъно,така и с плътно.....Сега са в сух раьон и смея да твърдя,че НЕ найлона е проблем за зимната смъртност.
Аз съм пробвал да сложа найлон и потече вода от прелката а вътре беше мухъл плесен смрат, и край с найлона. Един колега умори 50 кошера след слагане с найлон и добре че му е свършил за последните 20 та поне те оцеляха, на дъната на умрелите имаше басейн. Също познавам много колеги който 10 години работят само с найлон за това казах всеки си има глава на раменете и сам си преценява

jdrumev
04.01.2019, 18:29
Ник страничните рамки беше ли ги махнал или всичките бяха вътре?:bigsmile:

ch.atanasov
04.01.2019, 18:32
Ето ги запасните майки, есента бяха на 1 рамка пчели. Нямат никаква изолация само едно парче плат, капак и стени с 2 см. дъски. Ама похапват за 20 дена килограм и нещо :)


Брях, те твоите се развъдили в меката есен.:bigsmile: Браво и за рекламата на апифонда.:)

Nik_m
04.01.2019, 18:52
Ник страничните рамки беше ли ги махнал или всичките бяха вътре?:bigsmile:
Това са маломедни или стари рамки, те са много зле с меда за това избързах с питките. 3 рамки са изляло сухи ама не пречат ;)

Nilak
04.01.2019, 18:54
На мен ми изглежда като заболяване на пилото което е основната причина. На снимката не се вижда хубаво, Nilak ако имаш възможност бръкни в продупченото пило и виж какво има вътре.Обещах снимка на пилото, ето я.9856

Nik_m
04.01.2019, 18:56
Брях, те твоите се развъдили в меката есен.:bigsmile: Браво и за рекламата на апифонда.:)

Много съм доволен, само с нея храня, даже и отводките ги правя с питка и не се разправям да наливам сироп :)

Nik_m
04.01.2019, 19:07
Обещах снимка на пилото, ето я.9856
На снимката крилата изглеждат като наядени от акар.

kuline
04.01.2019, 19:08
Обещах снимка на пилото, ето я.9856

Няма му нищо на пилото, няма болест по него, просто ларвите и почти зрелите пчели, са умрели от студ. Това снощи го каза и Трендафил. Друмев, задаваш много и хаотични въпроси!
Съдейки по написаното от теб, стигам до извода, че липсва зимната пчела и/или имаш някакво заболяване, което не може да се установи по картинка. Що касае "дрискането", за което говори и Рости, т.е. нозема, си мисля, че не е това основната причина, поради която са умрели пчелите.

ch.atanasov
04.01.2019, 19:25
Няма да цитирам, но пак ви призовавам : като пишете " нозема " , уточнявайте коя от двете имате предвид. Според мен това е много важно.

kuline
04.01.2019, 19:35
Няма да цитирам, но пак ви призовавам : като пишете " нозема " , уточнявайте коя от двете имате предвид. Според мен това е много важно.

Е допълни моето мнение де. Предполагам знаеш за коя нозема казах аз. Ако не си съгласен с нещо от това, което казах, просто сподели твоето мнение. Не сме на изпит я!

Георги 1974
04.01.2019, 19:42
,,Семейството като биологичен обект процъфтява само с изобилие от храна в гнездото. Всички жизнени процеси в семейството са съизмерими с обема на меда и пергата. Пчелите дават мед, а медът произвежда пчели. Силата на семейството винаги е пропорционална на количеството храна, което е мощен инструмент, който определя скоростта на растеж на семейството. Изследванията са установили, че майката слага яйца в пълна сила, а пчелите захранват максималното количество пълноценно потомство само ако в гнездото има най-малко 12-16 кг мед и 2 кг перга. С оскъдни запаси от мед, по-малко от 8 кг, насекомите преминават в икономичен режим и неизбежно регресират семейството. Основното правило на пчеларството е контролът на запасите от мед, като се поддържа изобилието на мед в гнездото през цялата година. ":

Беше писано, че това е отводка от 01.05. имала е достатъчно време да се развие ако това горното е вярно /вярно че е за друг район и за семейство а не отводка/ най вероятно нямаше да се стигне до:
Безмедица /интересна руска дума/ е постоянен стрес, на фона на който се развиват всякакви болести.

kuline
04.01.2019, 19:48
,,Семейството като биологичен обект процъфтява само с изобилие от храна в гнездото. Всички жизнени процеси в семейството са съизмерими с обема на меда и пергата. Пчелите дават мед, а медът произвежда пчели. Силата на семейството винаги е пропорционална на количеството храна, което е мощен инструмент, който определя скоростта на растеж на семейството. Изследванията са установили, че майката слага яйца в пълна сила, а пчелите захранват максималното количество пълноценно потомство само ако в гнездото има най-малко 12-16 кг мед и 2 кг перга. С оскъдни запаси от мед, по-малко от 8 кг, насекомите преминават в икономичен режим и неизбежно регресират семейството. Основното правило на пчеларството е контролът на запасите от мед, като се поддържа изобилието на мед в гнездото през цялата година. ":

Беше писано, че това е отводка от 01.05. имала е достатъчно време да се развие ако това горното е вярно /вярно че е за друг район и за семейство а не отводка/ най вероятно нямаше да се стигне до:
Безмедица /интересна руска дума/ е постоянен стрес, на фона на който се развиват всякакви болести.

Сигурно е така Гоше, но последните снимки са в близък план, при който не се виждат запасите от мед. В предишните снимки се вижда, че по протежение на рамките назад и напред, има още мед. Ако е така както казваш, демек поради липса на медови запаси, тръгнат към регрес, не би следвало и да заложат пило.

Георги 1974
04.01.2019, 19:59
Сигурно е така Гоше, но последните снимки са в близък план, при който не се виждат запасите от мед. В предишните снимки се вижда, че по протежение на рамките назад и напред, има още мед. Ако е така както казваш, демек поради липса на медови запаси, тръгнат към регрес, не би следвало и да заложат пило.

Имах в предвид от по рано отводката е от о1.05. а от 10-15 .08. до 10-15.09 се излюпват основното количество пчели дето формират зимното кълбо ако тогава са действали на ръчна спирачка то сега по това време на годината са се опитали от зор да компенсират нещо щото имат проблем най вероятно малко пчели дето не са преставали да отглеждат пило цяла есен и това е довело до изразходване на запасите в мастното тяло ако въобще се е формирало такова и от там са стнали жертва на всякакви патпгени например Нозема Апис с тази диария или интоксикация от прокиснал мед от висока влажност или нещо друго.
Знам ли и аз ама това може с лабораторно изследване да се разбере.

ch.atanasov
04.01.2019, 20:03
Е допълни моето мнение де. Предполагам знаеш за коя нозема казах аз. Ако не си съгласен с нещо от това, което казах, просто сподели твоето мнение. Не сме на изпит я!

Никой не те изпитва. Тук на снимките има диария, а тя е при нозема апис. Автора търсил някаква нозема, ама каква -той си знае.

Nilak
04.01.2019, 20:03
Мед има да се удавят.Ноември намаха пило. Подмора почна в начлото на декември с излитане на пчелит навън със стотици всеки ден. По-назад бях пуснал снимки на които се вижда. Въпроса е защо има пило по това време? Кое ги е накарало да се развиват зимата? За мен причината за гибелта им е ПИЛОТО.

Георги 1974
04.01.2019, 20:09
http://medvkostrome.ru/wp-content/uploads/2016/03/P1090129.jpg

Георги 1974
04.01.2019, 20:11
https://i1.wp.com/medvkostrome.ru/wp-content/uploads/2016/03/P1090130.jpg

Георги 1974
04.01.2019, 20:13
https://i2.wp.com/medvkostrome.ru/wp-content/uploads/2016/03/P1090114.jpg

ch.atanasov
04.01.2019, 20:16
Въпроса е защо има пило по това време? Кое ги е накарало да се развиват зимата? За мен причината за гибелта им е ПИЛОТО.

Някои майки изобщо не спират пилото, само количеството. Проблема е отслабване ( силно ) на това семейство. Защо- ще ти гадаят и хвърлят боб профитата. :bigsmile:Отговора за мен, като хоби е в това blush;: кога си третирал и за какво, също и с какво.hi;

barkov1982
04.01.2019, 20:17
Мед има да се удавят.Ноември намаха пило. Подмора почна в начлото на декември с излитане на пчелит навън със стотици всеки ден. По-назад бях пуснал снимки на които се вижда. Въпроса е защо има пило по това време? Кое ги е накарало да се развиват зимата? За мен причината за гибелта им е ПИЛОТО.
ЗОР, заплахата за оцеляването на колонията, продължавам да мисля, че просто не са били подготвени за зимата, сравнително топлата зима създава предпоставки за ноземата (еече се уточни коя), и почвайки с пилото са се изчерпали останалите пчели и THE END

Георги 1974
04.01.2019, 20:20
Мед има да се удавят.Ноември намаха пило. Подмора почна в начлото на декември с излитане на пчелит навън със стотици всеки ден. По-назад бях пуснал снимки на които се вижда. Въпроса е защо има пило по това време? Кое ги е накарало да се развиват зимата? За мен причината за гибелта им е ПИЛОТО.

Най логичното е Вароатоза за ранно пило но по принцип умните глави казват че като усетят гибел се включва инстинкт за самохранение поне така пише руснака със снимките дето постнах.

Nilak
04.01.2019, 20:25
Георги тези снимки от сега ли са ?

barkov1982
04.01.2019, 20:27
Някои майки изобщо не спират пилото, само количеството. Проблема е отслабване ( силно ) на това семейство. Защо- ще ти гадаят и хвърлят боб профитата. :bigsmile:Отговора за мен, като хоби е в това blush;: кога си третирал и за какво, също и с какво.hi;

Еее пък и скромен"хоби", на твоите въпроси бих допълнил и с колко, че нали дозата прави отровата

Георги 1974
04.01.2019, 20:28
Не ето линк:
http://medvkostrome.ru/myblog/blog2016/analysisdeath/ (http://medvkostrome.ru/myblog/blog2016/analysisdeath/)
Провел анализ 6-ти погибших семей в зимовку 2015-2016 годов.

Георги 1974
04.01.2019, 20:36
А тук има линк към филмче с подобно отслабване на семейството със стеснение на медовите зпаси нагоре като на твоите снимки във филмчето много добре се виждат :
https://www.pspcustomfirmware.com/videos/watch/3m2DUi95xJw


https://i.ytimg.com/vi/3m2DUi95xJw/hqdefault.jpg

ch.atanasov
04.01.2019, 20:37
...........



Георги , при рашъните има ли церана, че тез снимки, май от моя албум.:bigsmile:

Георги 1974
04.01.2019, 20:42
Имат си, за тия снимки не знам

Трендафил Дончев
04.01.2019, 20:49
Съвет от мен. Тези пити в никакъв случай не ги слагайте на други семейства. Претапяйте и обгаряйте рамките. Кошерите също.

ch.atanasov
04.01.2019, 20:54
Съвет от мен. Тези пити в никакъв случай не ги слагайте на други семейства. Претапяйте и обгаряйте рамките. Кошерите също.


Добре ,че не съм го чел това преди 2 г. Аз минах само с оцетна киселина.blush;

Трендафил Дончев
04.01.2019, 20:58
Добре ,че не съм го чел това преди 2 г. Аз минах само с оцетна киселина.blush;

Минава се временно между капките, но в един момент си шах, а може и мат. Ако забеляза, аз показвах истинската киселина в бутилките и я имам в количества и пак стигнах до....почти дъното. Огъня му е майката, за да не те боли главата. Претапяйте и обгаряйте до черно. Всички пити които са били в кошера. Дори и новоизградени. Дори си мисля, че това не е нозема.

ch.atanasov
04.01.2019, 21:08
Минава се временно между капките, но в един момент си шах, а може и мат. Ако забеляза, аз показвах истинската киселина в бутилките и я имам в количества и пак стигнах до....почти дъното. Огъня му е майката, за да не те боли главата. Претапяйте и обгаряйте до черно. Всички пити които са били в кошера. Дори и новоизградени. Дори си мисля, че това не е нозема.

Нямах идея да ти оспорвам, а е и ясно кой ще послушат.:)

kuline
04.01.2019, 21:14
Минава се временно между капките, но в един момент си шах, а може и мат. Ако забеляза, аз показвах истинската киселина в бутилките и я имам в количества и пак стигнах до....почти дъното. Огъня му е майката, за да не те боли главата. Претапяйте и обгаряйте до черно. Всички пити които са били в кошера. Дори и новоизградени. Дори си мисля, че това не е нозема.

Да ти кажа, прав си! На пчелари с достатъчно стаж им е минавало какво ли не през главата - болестите. Трябва да се реже до кокал. Има моменти на умиление, но това води до усложнение. Ама като кажеш огън, все едно в печката. :)

Трендафил Дончев
04.01.2019, 21:16
Нямах идея да ти оспорвам, а е и ясно кой ще послушат.:)

Че защо да не оспорваш? Нали затова се дзверим в екраните? Да научим нещо. Кажи, може и да излезе нещо интересно. А кой ще послушат, на мен пък не ми стана ясно.;)

Трендафил Дончев
04.01.2019, 21:17
Да ти кажа, прав си! На пчелари с достатъчно стаж им е минавало какво ли не през главата - болестите. Трябва да се реже до кокал. Има моменти на умиление, но това води до усложнение. Ама като кажеш огън, все едно в печката. :)

Ха, ха...може и в печката. :bigsmile:

ch.atanasov
04.01.2019, 21:39
Че защо да не оспорваш?

Ами няма смисъл, ето само за пет минути сме 2 на 1. Предавам се.:bigsmile:

kuline
04.01.2019, 21:44
Ами няма смисъл, ето само за пет минути сме 2 на 1. Предавам се.:bigsmile:

Ааа, няма да се оправдаваш, предполагам с мен! Аз си устоявам моето мнение, не съм ни от единия, ни от другия, просто подкрепям мнение, което е правдоподобно според моя мироглед, колкото и да изкривен. ;)

ch.atanasov
04.01.2019, 21:50
Ааа, няма да се оправдаваш, предполагам с мен! Аз си устоявам моето мнение, не съм ни от единия, ни от другия, просто подкрепям мнение, което е правдоподобно според моя мироглед, колкото и да изкривен. ;)

Като писа за мирогледа, мислех че моя е изкривен.blush; Ма може и да не съм сам.:bigsmile:

kuline
04.01.2019, 21:56
Като писа за мирогледа, мислех че моя е изкривен.blush; Ма може и да не съм сам.:bigsmile:

Стига се бъзика! Достатъчно интелигентен си, да разбереш, какво исках да кажа. А и още нещо ще изрека: Мязате си с мода по начина на изразяване тук, тъй че...не ме бутай по между ви. А може и аз сам да се турям, щото от време на време не схващам иронията ви. :)

barkov1982
04.01.2019, 22:00
То ако ви се явят от Странджата, ще ви изправят мирогледа и на двамата ама.. . Поне да има повече да чисти мода:laughing:

ch.atanasov
04.01.2019, 22:04
Стига се бъзика! Достатъчно интелигентен си, да разбереш, какво исках да кажа. А и още нещо ще изрека: Мязате си с мода по начина на изразяване тук, тъй че...не ме бутай по между ви. А може и аз сам да се турям, щото от време на време не схващам иронията ви. :)

Не се бъзикам. С мода може и да си мязаме, Матеев щеше да ни гони комплект едно време. :bigsmile: И ти не ни харесваше много тогава, ама виж как се променят нещата. Сега сме си дружки.:bigsmile:

zx7r
04.01.2019, 22:35
... Претапяйте и обгаряйте до черно. Всички пити които са били в кошера. Дори и новоизградени. Дори си мисля, че това не е нозема.
Трендафиле, за огъня е така, но в кои случай е допустимо и може да се дезинфекцира с оцетна киселина? Конкретно визирам дали е допустимо при двете ноземи и вирусите?
При мен положението е същото - от 11 отводки към момента останаха 3. Нови кошери ДБ, изцяло открити дъна, третирани с Hive clean и ОК през Октомври. За нозема пропуснах, може би подцених проблема...рамките изглеждат чисти, но разбирам, че при Цераната в много случаи липсват диарични петна. Храна имаха предостатъчно, по-силните ги зазимих с по един магазин отгоре, на останлите сложих питки още от Октомври. За съжеление най-силните паднаха в боя първи. Масов подмор през Декември, а два от кошерите бяха абсолютно празни.
Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително. Трудно е с градежа първата година, затова се надявах, ако мога да си помогна с вече изградените пити, но не бих рискувал излишно и ако трябва ще горя. Дано поне един се окаже резистентен и оцелее, за да ги развъдя отново, а още по-добре ще е причината за тази смъртност да е моя грешка и да не се окаже епидемия...

agro
04.01.2019, 22:38
Ти ги пушеше нали ако не греша?
Да, еднократно с амитраз, като реша, че са приключили с пилото.

Всички поразени кошери бяха от една редица,нали?
Да, една редица бяха.
В 4-5 от кошерите имаше осрани рамки, в останалите не.

tarty
04.01.2019, 23:13
Трендафиле, за огъня е така, но в кои случай е допустимо и може да се дезинфекцира с оцетна киселина? Конкретно визирам дали е допустимо при двете ноземи и вирусите?
При мен положението е същото - от 11 отводки към момента останаха 3. Нови кошери ДБ, изцяло открити дъна, третирани с Hive clean и ОК през Октомври. За нозема пропуснах, може би подцених проблема...рамките изглеждат чисти, но разбирам, че при Цераната в много случаи липсват диарични петна. Храна имаха предостатъчно, по-силните ги зазимих с по един магазин отгоре, на останлите сложих питки още от Октомври. За съжеление най-силните паднаха в боя първи. Масов подмор през Декември, а два от кошерите бяха абсолютно празни.
Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително. Трудно е с градежа първата година, затова се надявах, ако мога да си помогна с вече изградените пити, но не бих рискувал излишно и ако трябва ще горя. Дано поне един се окаже резистентен и оцелее, за да ги развъдя отново, а още по-добре ще е причината за тази смъртност да е моя грешка и да не се окаже епидемия...

А случайно да прати перга и восък за проби?

zx7r
04.01.2019, 23:18
Не съм... Разбрах те.

Трендафил Дончев
04.01.2019, 23:34
Трендафиле, за огъня е така, но в кои случай е допустимо и може да се дезинфекцира с оцетна киселина? Конкретно визирам дали е допустимо при двете ноземи и вирусите?
При мен положението е същото - от 11 отводки към момента останаха 3. Нови кошери ДБ, изцяло открити дъна, третирани с Hive clean и ОК през Октомври. За нозема пропуснах, може би подцених проблема...рамките изглеждат чисти, но разбирам, че при Цераната в много случаи липсват диарични петна. Храна имаха предостатъчно, по-силните ги зазимих с по един магазин отгоре, на останлите сложих питки още от Октомври. За съжеление най-силните паднаха в боя първи. Масов подмор през Декември, а два от кошерите бяха абсолютно празни.
Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително. Трудно е с градежа първата година, затова се надявах, ако мога да си помогна с вече изградените пити, но не бих рискувал излишно и ако трябва ще горя. Дано поне един се окаже резистентен и оцелее, за да ги развъдя отново, а още по-добре ще е причината за тази смъртност да е моя грешка и да не се окаже епидемия...

Получава се до някъде дезинфекцията, но трябва да се направи по упорито и качествено при някакви условия. Но ако се пропусне нещо, което е много вероятно при домашни условия и си в кюпа. В кои случаи? Нозема апис - да. Нозема церане - не. По надолу чета -"горя". Не съм казал да се горят, а претапят и обгарят, не че не може и да се горят.

jdrumev
04.01.2019, 23:54
Чета и не вярвам на ушите си. Чанко дал диагноза.:bigsmile:Аз залагам на вирусно заболяване.Чанко,ти по какво разпознаваш коя нозема каква е по картинка.Ако е нозема не би ли трябвало да е по малко подмора на дъното? Къжи ми Чанко в твоя пчелин няма ли нозема?Или само се смееш като видиш някой друго диарично петно?Цяла година летящата пчела изчезва това нозема ли е?На колко колеги се роиха пчелите това нозема ли е?Правиш критика на Ник за реклама,а самия ти цяла вечер рекламираш препарати за нозема.Ами смей се на написаното и не ме вземай на сериозно,но аз уча ,а ти се смеш.Нали знаеш поговорката,,Кой последен се смее...":bigsmile:

jdrumev
04.01.2019, 23:57
Получава се до някъде дезинфекцията, но трябва да се направи по упорито и качествено при някакви условия. Но ако се пропусне нещо, което е много вероятно при домашни условия и си в кюпа. В кои случаи? Нозема апис - да. Нозема церане - не. По надолу чета -"горя". Не съм казал да се горят, а претапят и обгарят, не че не може и да се горят.

Слънцето е голяма работа за ноземата от мен да знаеш.:bigsmile:Аз нищо не горя.И да ги изгоря комшията не гори така,че съм солидарен с него.Като почне да гори и аз почвам.:bigsmile:Няма сега да си разваляме рахатлъка заради едно горене.:bigsmile:

ch.atanasov
05.01.2019, 08:34
Изпратих проби на проф. Вълчовски и скоро очаквам резултатите, за което ще пиша допълнително...

E, ако споделиш, цена няма да имаш.bow;

Трендафил Дончев
05.01.2019, 12:11
Аз залагам на вирусно заболяване.

Тук си се изказал като професор. Конкретно и задълбочено. :bigsmile: Все едно да отида на доктор и той да ми каже - болен си.:bigsmile: Вирусно заболяване? Хайде кажи какво е точно и с какво да го лекуваме? ;)

barkov1982
05.01.2019, 12:30
Тук си се изказал като професор. Конкретно и задълбочено. :bigsmile: Все едно да отида на доктор и той да ми каже - болен си.:bigsmile: Вирусно заболяване? Хайде кажи какво е точно и с какво да го лекуваме? ;)

То не е все едно, то си е баш така като идеш на лекар, а за начина на изразяване, е.....

zx7r
05.01.2019, 13:05
E, ако споделиш, цена няма да имаш.bow;
Може и днес да излязат, но съм пуснал само за трите вида нозема, без вирусите.

Снощи намерих една много полезна статия, в която са обобщени резултатите от изследванията на няколко учени и екипи, щатски и европейски, изследващи конкретно Цераната. Съвсем накратко ще опиша, какви теми са засегнати:
1. Симптоми и разлики с Нозема А и различни щамове Нозема Ц. Най-общо Нозема Ц е всесезонна и често протича без видими признаци. Описани са малкото видими симптоми най-вече в поведението на пчелите. Категорично двете Ноземи имат повече разлики, отколкото прилики.
2. Развитие и разпространение на спорите.
3. Стерилизация на питите и по-голямата неустойчивост на паразита към високи и ниски температури сравнен с Нозема А. Смята се, че една студена зима (по щатските стандарти, а горе долу и по нашите) е достатъчна да ликвидира в голяма степен паразита (при вече загинали семействата), а също и при високи температури > 50°.
Няма смисъл да я преразказвам, но заслужава да й се обърне внимание.
http://scientificbeekeeping.com/nosema-ceranae-kiss-of-death-or-much-ado-about-nothing/

zx7r
05.01.2019, 18:16
...
Преди малко говорих с професора. Няма никаква нозема, но има много силна опаразитеност и вируси следствие на акара. Много силна е меко казано, просто е ужас от акари.
Това е горчивата истина и положението при мен... За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.

Ангел Йосифов
05.01.2019, 19:38
За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.
Моята превенция започва още със зацъфтяването на джанката,като поставям СР.Превенцията продължава с обновяване на гнездото,поне на половина,като същевременно изрязвам няколко пъти СР.Превенцията завършва в края на сезона с производство и въвеждане на млади майки...

Георги 1974
05.01.2019, 20:09
Преди малко говорих с професора. Няма никаква нозема, но има много силна опаразитеност и вируси следствие на акара. Много силна е меко казано, просто е ужас от акари.
Това е горчивата истина и положението при мен... За тази година ще предприема различна стратегия за превенция, като тя ще започне още от майките. Това е.
Благодаря!!!
Дано ти прочетат поста и натуропатите.

barkov1982
05.01.2019, 20:51
Благодаря!!!
Дано ти прочетат поста и натуропатите.

Ко рече, прочетох го, но нали знаеш всеки се надява.
"Отче мой, ако е възможно, нека тази чаша ме отмине! Но направи така, както искаш ти, а не както искам аз.". Матей 26:39

Георги 1974
05.01.2019, 21:54
Ко рече, прочетох го, но нали знаеш всеки се надява.
"Отче мой, ако е възможно, нека тази чаша ме отмине! Но направи така, както искаш ти, а не както искам аз.". Матей 26:39

.................................................. ....................
Каквито и да ни говорят защитниците на здравословния начин на живот и самоуките натуропати за ползите от диетите без сол, солта е необходима не само за нас, но и за пчелите.

Андрей Коновалов (http://medovoeleto.ru/index.php/component/contact/contact/1)
.................................................. .................................................. .............................................
http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=13367&st=30

Сколько соли нужно давать пчелам? Более широко распространено мнение, что на 1 л сиропа или воды нужно давать 1 г соли; некоторые рекомендуют 1 ч.л. на 2-3 л воды, а другие считают, что ее не должно быть более 8 г на 1 л. В книге «1001 вопрос и ответ по пчеловодству» написано: «максимально 8 г на 1 л или лучше 50 г на 10 л». Согласно К. Гургуловой на 10 л следует давать 1 г соли. Из приведенных разноречивых примеров видно, что рекомендации бывают разные. Но все убеждены, что соль необходима для пчел. Так сколько же ее нужно давать пчелам? Ответ на этот вопрос дают некоторые исследователи. Степень солевого токсикоза напрямую связана с концентрацией соли в воде или в сиропе. Так А. Маурицио (1946) на опытах установила, что пчелы, которым давали 1-2 г соли на 1 л жидкости, жили 15-17 дней, при 5 г/л – 10-11 дней и т.д., т.е. с увеличением концентрации соли уменьшалась продолжительность жизни пчел. Пчелы, которым соль не давали, жили 25-33 дня или в два раза дольше тех, что получали ее 1г/л сиропа. Современными исследованиями установлено, что концентрация соли 0,01%, или 1 г на 10 л жидкости, не опасна для жизни пчел, и полностью удовлетворяет их потребность в ней.

П. Бонев,
Пчеларство №2/02

.................................................. .........................
https://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=757&start=15

Майка:

Не знам какви микроелементи им липсват в прашеца. В солта - трапезна, каменна или морска - търсят натриев хлорид.

Във водата, която даваме на пчелите, трябва да се слага готварска сол, още по-добре морска, защото съдържа редица микроелементи. Солта или натриевият хлорид е необходима съставна част за организма на пчелите и пилото. Тя поддържа постоянно осмотичното налягане в хемолимфата, има голямо значение за поддържане на киселинно-алкалното равновесие в тъканите и т.н. Ако в организма има дефицит на натриев хлорид, за да си го доставят, пчелите могат да започнат да посещават отходни места на човека и добитъка. В резултат на това често в кошера, а и в меда се внасят микроорганизми, които са патогенни и за човека, и за пчелите - салмонела, стрептококи, стафилококи, причинители на туберкулоза и др. Какво трябва да бъде количеството на солта? Най-широко разпространеното схващане 1 грам на литър сироп или вода. Любен Радоев препоръчва една чаена лъжичка на 2-3 литра, а д-р С. Георгиев - солта да не бъде над 8 грама на литър. В книгата "1001 въпроси и отговори по пчеларство" пише: "Максимално 8 грама сол на литър или по-добре 50 грама сол на 10 литра." Според д-р Калинка Гургулова на 10 литра се слага само 1 грам сол. От приведените няколко примера се вижда, че препоръките за количеството на солта са различни. Ако сме убедени, че тя е жизнено необходима за пчелите, кое количество да приемем за меродавно? Какви са критериите за това? Отговор на този въпрос дават някои изследвания (Писков - Болезни пчел, 1973, стр. 28). Степента на солната токсикоза е в пряка зависимост от концентрацията на сол във водата или в захарния сироп. Аналогични данни са получени от А. Маурицио (1946). При направените опити пчелите, хранени със сироп, в които имало 1-2 грама сол, живели 15- 17 денонощия, при 5 грама на 1 литър - 10-11 денонощия и т.н., т.е. с увеличаването на количеството сол се намалява продължителността на живота. Пчелите, хранени без така необходимата сол, са живели 25-33 денонощия или два пъти повече от тези, на които е давано по 1 грам сол на 1 литър сироп. При по-нататъшни изследвания е установено, че концентрацията от 0,01%, т.е. 1 грам на 10 литра вола не е опасна за пчелите и е напълно достатъчна да задоволи потребностите им.

http://www.farmer.bg/2548-Vodata
..............................................
Водата

Необходимост и значение на водата за пчелите • Трябва ли да се слага готварска сол
https://sinor.bg/2548-Vodata
08-03-2004 г. Петър БОНЕВ
.................................................. .................................................. ..

delta.e
08.01.2019, 19:50
А , как се справят пчелите в природата ?
Дали някой им слага поилки с натриев хлорид ?
Питам да не остана прост .

Георги 1974
08.01.2019, 21:17
А , как се справят пчелите в природата ?
Дали някой им слага поилки с натриев хлорид ?
Питам да не остана прост .

Може би от крокодилски сълзи
https://impressio.dir.bg/photography/peperudi-piyat-krokodilski-salzi-za-da-otseleyat
Пеперуди пият крокодилски сълзи, за да оцелеят
https://static.dir.bg/uploads/images/2018/08/07/1484200/768x.jpg?_=1533651920
А всъщност странното взаимодействие се среща често и се обяснява с нуждата на пеперудите и други насекоми като пчелите, например, от определен минерал, който се натрупва в кожата на влечугите. И те си го набавят именно оттам.

mici-92
09.01.2019, 10:08
Търсят натриевия хлорид навсякъде и консумират,където го намерят.

barkov1982
10.01.2019, 19:21
https://plus.google.com/102290948810363590323/posts/aBTQW5iWS7n
По молба на Друмев

ch.atanasov
10.01.2019, 19:50
https://plus.google.com/102290948810363590323/posts/aBTQW5iWS7n
По молба на Друмев

По молба на Атанасов:bigsmile: ----ко е туй.:sad:

barkov1982
10.01.2019, 20:21
По молба на Атанасов:bigsmile: ----ко е туй.:sad:

Подмор, бре Атанасов, Друмев не може да го качи и ме помоли, като се появи да си дава обяснение

ch.atanasov
10.01.2019, 20:29
Подмор, бре Атанасов, Друмев не може да го качи и ме помоли, като се появи да си дава обяснение

Нещо не сцепвам, sweating;гледал съм клипове на Друмев, как трепе прасета.:bigsmile:

пп.да не те е засилил за зелена коприва.:)

barkov1982
10.01.2019, 21:12
Нещо не сцепвам, sweating;гледал съм клипове на Друмев, как трепе прасета.:bigsmile:

пп.да не те е засилил за зелена коприва.:)

Ако и ти си се абинирал за платения канал, ке си шибна капата у гьоло:laughing: