PDA

Виж пълната версия : МОЖЕ ЛИ И КАК ДА ОЦЕЛЕЕМ В КРИЗАТА



rosty_sz
13.12.2016, 20:07
Германия е мноого сериозен вносител, дори най-големия предполагам в рамките на ЕС. Като една много голяма сила в съюза тя винаги ще натиска за ниски цени на меда защото това е в полза на тяхната икономика. Такива цени преди се постигаха през аржентинския мед сега през украинския, за в бъдеще и през грузинския и т.н. В съюза уж всички членове са равноправни, но някои са по равноправни от други. Докато нашите евро депутати и румъските им колеги не надигнат вой " до небесата" и не почнат да блокират решения няма да ни чуят, че настоящата политика е унищожителна за нас. Тъй като няма начин това да стане ние ще си берем кахърите, и толкова. През канадското споразумение ще си вкарат ГМО и самоопрашващи се американски боклуци и ставаме тотално излишни. Има ли бъдеще в пчеларството- НИКАКВО

Mateev
13.12.2016, 20:28
...... Има ли бъдеще в пчеларството- НИКАКВО

Има бъдеще, но това ще е бъдещето на ОТЧАЯНИЕТО и МИЗЕРИЯТА. Сектора ще започне да намалява. Всеки, който има някаква друга алтернатива, ще напусне потъващия кораб. Ще останат най-ефективните или най-упоритите, както и хоби пчеларите.

kuline
13.12.2016, 20:35
Има бъдеще, но това ще е бъдещето на ОТЧАЯНИЕТО и МИЗЕРИЯТА.

Ееее стига де, пак ще навлезем в кръговрата на параграф 22, т.е. в спора за големия и малкия бизнес в пчеларството и целите, които преследва всеки един от нас, било то с 10, 20 или 1000 пчелни семейства.

ПП Преди малко гледам по новините, искат да се създаде гаранционен фонд за хотелиерския бизнес по повод внезапни фалити на тур оператори. Туй ще рече, че имат лоби, защото докарват на държавата, а и на партиите - милиарди, въпреки укритите данъци. При зърнарите е аналогично с лобитата. При пчеларите как да се случи? Никак! Защото пчеларството е свързано с примитивен труд, резултата от който не е с такава стойност, както при посочените по-горе сфери

Юрий Цветков
13.12.2016, 20:41
Значи дойде време за black friday в пчеларството. :bigsmile:

kuline
13.12.2016, 20:50
Значи дойде време за black friday в пчеларството. :bigsmile:

Или "Видовден" ;)

ch.atanasov
13.12.2016, 20:53
Значи дойде време за black friday в пчеларството. :bigsmile:

Верно ли. :( Аз ще чакам да видя : продавам еднократно от Матев.:bigsmile:

kuline
13.12.2016, 20:54
Верно ли. :( Аз ще чакам да видя : продавам еднократно от Матев.:bigsmile:

Кой-кой? :bigsmile:

ch.atanasov
13.12.2016, 20:59
Кой-кой? :bigsmile:

Кой-кой, ами той. Това ще е сигнала, само се притеснявам да не пропусна обявата.sweating;

Mateev
13.12.2016, 21:09
Мислете макроикономически, а не от позицията на собствената си камбанарийка. Основният фактор, който влияе на развитието на сектора като цяло, са ПАРИТЕ, КОИТО СЕ НАЛИВАТ В НЕГО. Тези пари идват по 2 направления - ПЧЕЛАРСКИ ПРОГРАМИ и ПРИХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ. Пчеларските програми осигуряват само 10% от парите на сектора, така че определящи са ПАРИТЕ ОТ ПРОДАЖБА НА ПРОДУКЦИЯ.

Тези пари само за 1 година намаляха от 5.50 на кг до 3.80. Това е СРИВ С 30%. Счита се, че средностатистически всеки един сектор печели не повече от 10% от вложените разходи в неговата си дейност. Просто пазарната икономика рядко позволява по-голям процент на печалбата, и то само за суперпродукти, сред които със сигурност не е пелния мед. При това положение средностатистически тази година сектора е работил с 20% ЗАГУБА.

Тези 20% загуба автоматически са активирали процеси на СМАЛЯВАНЕ НА СЕКТОРА, и това е АБСОЛЮТНО СИГУРНО, само където все още не го знаете това. Ще си проличи чак догодина в статистиките за изнесения мед.

Ако държавата не направи нищо по въпроса с паричните потоци на пчеларите, само за 3-4 години сектора ще се свие до ниво 1/3 от това, което е в момента. Както вече казах първи ще напуснат потъващия кораб хората, които ИМАТ АЛТЕРНАТИВА в други бизнеси. След тях ще ги последват ПО ПРИНУДА пчеларите, които МИЗЕРСТВАТ и НЕ МОГАТ ДА ИЗДЪРЖАТ СЕМЕЙСТВАТА СИ само с пчеларстване. Ще останат само тези, които едновременно работят и пчеларстват, но колана за тях ще е стегнат с две дупки в повече, отколкото въобще е възможно.

Това тясно ядро на хората със стегнати колани ще мизерства дълго време до момента, до който поради някаква причина парите в сектора започнат да се увеличават, и тези хора ще бъдат основата на новото разширяване на сектора. Само че не се знае дали въобще някога ще дойде този момент с увеличаването на парите в сектора.

Като цяло към днешна дата сектора е преминал В РЕЖИМ НА ОЦЕЛЯВАНЕ, като това автоматично означава, че ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛ ДА СЕ ТОПИ със скорост 10-20% в година.

Mateev
13.12.2016, 21:17
Кой-кой, ами той. Това ще е сигнала, само се притеснявам да не пропусна обявата.sweating;

Може и да пропуснете сигнала ..... :)
Ако реша да разпродавам семейства, ще го направя под формата на отводки, без въобще никой да го разбере това. :)

Пък и 2000 семейства са едно нищо на фона на поне единия милион, който го има в България. Няма и да разберете кога са се разпродали. Проблемът е, че няма да съм само аз. Сигнала по-скоро ще представлява МАСОВИ ОБЯВИ ЗА ПРОДАЖБА, което от своя страна ЩЕ ПРЕДИЗВИКА ПАНИКА и ЦЕНИ НА БЕЗЦЕНИЦА. Които са решили да останат в сектора ще имат ЗЛАТЕН ШАНС да се възползват от ниските цени на 1 семейство.

kuline
13.12.2016, 21:23
Мислете макроикономически, а не от позицията на собствената си камбанарийка. Основният фактор, който влияе на развитието на сектора като цяло са ПАРИТЕ, КОИТО СЕ НАЛИВАТ В НЕГО. Тези пари идват по 2 направления - ПЧЕЛАРСКИ ПРОГРАМИ и ПРИХОДИ ОТ ПРОДАЖБИ. Пчеларските програми осигуряват само 10% от парите на сектора, така че определящи са ПАРИТЕ ОТ ПРОДАЖБА НА ПРОДУКЦИЯ.

Тези пари само за 1 година намаляха от 5.50 на кг до 3.80. Това е СРИВ С 30%. Счита се, че средностатистически всеки един сектор печели не повече от 10% от вложените разходи в неговата си дейност. Просто пазарната икономика рядко позволява по-голям процент на печалбата, и то само за суперпродукти, сред които със сигурност не е пелния мед. При това положение средностатистически тази година сектора е работил с 20% ЗАГУБА.

Тези 20% загуба автоматически са активирали процеси на СМАЛЯВАНЕ НА СЕКТОРА, и това е АБСОЛЮТНО СИГУРНО, само където все още не го знаете това. Ще си проличи чак догодина в статистиките за изнесения мед.

Ако държавата не направи нищо по въпроса с паричните потоци на пчеларите, само за 3-4 години сектора ще се свие до ниво 1/3 от това, което е в момента. Както вече казах първи ще напуснат потъващия кораб хората, които ИМАТ АЛТЕРНАТИВА в други бизнес. След тях ще ги последват ПО ПРИНУДА пчеларите, които МИЗЕРСТВАТ и НЕ МОГАТ ДА ИЗДЪРЖАТ СЕМЕЙСТВАТА СИ само с пчеларстване. Ще останат само тези, които едновременно работят и пчеларстват, но колана за тях ще е стегнат с две дупки в повече, отколкото въобще е възможно.

Това тясно ядро на хората със стегнати колани ще мизерства дълго време до момента, до който поради някаква причина парите в сектора започнат да се увеличават, и те ще бъдат основата на новото разширяване на сектора. Само че не се знае дали въобще някога ще дойде този момент с увеличаването на парите в сектора.

Като цяло към днешна дата сектора е преминал В РЕЖИМ НА ОЦЕЛЯВАНЕ, като това автоматично означава, че ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛ ДА СЕ ТОПИ със скорост 10-20% в година.

Охх, Матеев, не ми се иска, но ме предизикваш, да ти опонирам отново. Прав си за този профил със стегнатите колани, но нали, те, все пак са ядрото, което е запазило и в последствие възродило БГ пчеларството, когато ти си правил износ на паста за зъби в ОНД. Нищо лично - факт. А защо сектора преминава в посочения от теб режим - нека всеки сам си направи сметка.

Mateev
13.12.2016, 21:35
..... А защо сектора преминава в посочения от теб режим - нека всеки сам си направи сметка.

Фактори хиляди и ние никога няма да ги научим всичките. Важен е крайния резултат, а той НЕМЕНУЕМО ЩЕ СЕ СЛУЧИ.

Ти пак подсъзнателно го избиваш в ТЪРСЕНЕ НА ВИНОВНИЦИ за собствените си проблеми или проблемите на сектора, но това няма да ти помогне в предстоящите тежки времена. Дори и някъде там по света наистина да има виновници, нас какво ни топли това. Ще нахраниш ли семейството си с ОПРАВДАНИЯ, че еди кой си ти е виновен, а не ти самия, че не си се огледал за алтернативи.

Просто искам да ви кажа ДА НЕ СЕ ОТЧАЙВАТЕ. Живота продължава със или без нас. Най-лошото в този момент от време е ДА СЕ ОТДАДЕМ НА ОТЧАЯНИЕ и САМОСЪЖАЛЕНИЕ. Най-доброто е да започнем да се оглеждаме за АЛТЕРНАТИВИ било то в посока намаляване на себестойноста или в посока ТЪРСЕНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ВЪНШНИ ДОХОДИ. Имаме цяла зима време на разположение и всеки може сам да си избере дали да го използва това време за САМОСЪЖАЛЕНИЕ или да се стегне и да запретене ръкави в организирането на НЕЩО НОВО в пчеларството или извън него.

Аз съм избрал ТЪРСЕНЕТО НА АЛТЕРНАТИВИ и от няколко месеца работя по този въпрос. Търсенето е в 2 насоки - алтернативи в пчеларството и алтернативи извън него.

ch.atanasov
13.12.2016, 21:40
Може и да пропуснете сигнала ..... :)


Е, надявам се да чуя за 2000 полистиролни кошера. speechless;Освен това едва ли ще стане толкова масово, народа има задължения по НПП.:bigsmile:

kuline
13.12.2016, 21:49
Фактори хиляди и ние никога няма да ги научим всичките. Важен е крайния резултат, а той НЕМиНУЕМО ЩЕ СЕ СЛУЧИ.

Ти пак подсъзнателно го избиваш в ТЪРСЕНЕ НА ВИНОВНИЦИ за собствените си проблеми или проблемите на сектора, но това няма да ти помогне в предстоящите тежки времена. Дори и някъде там по света наистина да има виновници, нас какво ни топли това. Ще нахраниш ли семейството си с оправдания, че еди кой си ти е виновен, а не ти самия, че не си се огледал за алтернативи.
[/B]

Вероятно не мога да се изразя правилно или ти, не ме разбираш, а може и аз да не съм те разбрал правилно. Аз, не търся ВИНА в никого, неколкократно съм повтарял, че си работя и това, което пише тук в голяма степен не ми влияе на труда, респективно на доходите. Споменах и тия дни, в друга тема, но ти вероятно си го пропуснал, пчеларството не ми е основно занимание. Храната за мен и семейството ми, не е обвързана с допълнителния доход от пчеларството. Вероятно на много хора това, им е жизнено-необходим доход, за което им съчувствам.

Илиев
13.12.2016, 21:51
Дайте да се договорим отсега, напролет на каква цена да ги морим тия дето са останали живи все още!...и нито лев отгоре!!

Mateev
13.12.2016, 22:14
......Аз съм избрал ТЪРСЕНЕТО НА АЛТЕРНАТИВИ и от няколко месеца работя по този въпрос. Търсенето е в 2 насоки - алтернативи в пчеларството и
алтернативи извън него.

Ето какви идеи имам в посока СИЛНО ПОЕВТИНЯВАНЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТА НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ МЕД:

1. Много на брой малки пчелини с не повече от 10-20 кошера в тях. Идеята е, че при малък брой кошери пчелите ще донесат много мед дори и при бедни на паша региони. Идеалния случай е по 1 кошер на всеки километър .... :)

2. Огромна икономия на транспорт - тоест ходене до пчелините само по 3-4 пъти в годината.

3. Огромна икономия на труд - извършват се само най-необходимите операции, а всичко останало се оставя на капризите на природата.

А сега по пчеларските операции:

1. Есенното третиране е задължително, но пролетното не е, ако есенното е направено както трябва. Ще се подбират ефективни препарати, при които само веднъж се ходи на пчелина.

2. Един път в годината се ходи са се изземват корпусите със събран мед, и това се прави в началото на август. На това ходене се слага и препарата за третиране против акар. Корпусите не се връщат - остават си в базата до пролетта.

3. Не се извършва есенно или зимно подхранване. Пчелите да си се оправят сами, още повече, че са в малки пчелини, които си имат достатъчна собствена площ с есенна паша.

4. Пролетно време се ходи само веднъж, като на това ходене се извършва всичката необходима работа по подготовката на семействата за активния сезон, включая и зареждане с достатъчен брой медови корпуси.

5. Грижата ни за роевото настриение се свежда само до еднократния избор на майки с по-ниска ройливост. След това оставяме семействата да се роят колкото си искат, и се надяваме това да е по-малко от 10% от всички семейства.

6. Не се грижим за подмяната на майките. Нека семействата да се оправят сами. Това автоматично ще доведе до някакъв процент търтовки и умрели семейства по време на августовското посещение, но да се надяваме, че процента ще е по-малък от 10-20%.

7. При всяко едно от редките ходения по пчелините задължително имаме със себе си достатъчно количество плодни майки, за да можем на място да правим ремонти на семейства и/или създаване на нови семейства. Това автоматично означава поддържане на майкопроизводствена дейност за собствени нужди, но това ще се извършва в пчелина, в който живеем (няма разходи за транспорт).

8. Дори и през зимата имаме достатъчно запасни майки в един от кошерите. Това го проиграх тази година - получава се.

9. Никакви програми, никакви регистрации, никакви взаимоотношения с държавата. Ако някъде открием някаква болест в някакъв кошер - незабавно унищожаване на място, и забравяме за проблема.

10. Никакво подхранване в нито един момент от годината. Семействата да се оправят сами. Всяка смърт ще я възстановяваме при следващото ходене (нали винаги ще имаме майки под ръка).

11. Един единствен човек с някакъв много евтин транспорт ще обикала по пчелините с цел диагностика на текущото състояние, а не с цел полагане на труд за ремонти. В резултат на това обикаляне ще се набира информация дали при някой пчелин не възниква нуждата от извънредно посещение на бригадата от пчелари.

Крайната цел е да се постигне обслужване на 2000 кошера само с 3-4 човека. Западните практики говорят, че това е възможно. Ако се постигне норматив от 300, 400 или дори 500 кошера на човек, тогава сметката ще излиза при всякакви цени на меда, колкото и ниски да са те.

Всичките тези идеи се базират на наблюдението на счетоводните отчети, от които става ясно, че двете най-големи пера в разходите по счетоводния баланс са РАЗХОДИТЕ ЗА ТРУД и РАЗХОДИТЕ ЗА ТРАНСПОРТ. Тези 2 пера съставляват 90% от всички разходи. Ако тези две пера се намалят драстично, то тогава сметката ще излиза дори и ако цената на меда падне до нивото на цената на захарта.

Това са моите идеи и догодина ще ги пробвам в 1-2 пчелина. Със сигурност ще има получен мед дори и при един такъв икономичен метод за транспорт и труд, само където не се знае какъв процент от пчелните кошери ще загинат по причина, че не ходим достатъчно често на пчелина. Ако този процент е поносим, идеята и метода ще работят успешно.

old_greyish
13.12.2016, 22:25
Точка 1 ви е слаба г-н Матеев , голям разход за охрана ще генерира . В този смисъл , аз нямам и никога не съм имал , проблем с изнасянето на кошерите извън населените места - имам проблем с безнаказаността на кражбите .

kuline
13.12.2016, 22:26
........
С това мнение, ми се струва, че се стремиш да се подиграеш с нас. Пак ти казвам едно е с 10, друго с 101, а съвсем друго с 1001 пчелни семейства. Няма как да го усетиш това мое твърдение, защото си пропуснал предходните бройки.Математик си, можеш да го сметнеш, но съм убеден, че сметката, пак няма да е точна. Ето за това, нито ние със сто или двеста семейства ще те разберем, нито ти, с няколкостотин. Съпоставими са само и единствено начина и условията на отглеждане на пчелите, не и вложените средства!

agro
13.12.2016, 22:28
Без да съм още пчелар, стигнах до почти същите заключения. Затова се опитвам да организирам варианта с подвижното пчеларство с малки ремаркета и един стационарен пчелин, където е основната база. Важен елемент ще е дистанционното предаване на данни и подходящ софтуер, чрез които кошерите да ме викат при нужда, а не аз да ходя да ги проверявам. Ако се появи някакво плащане от държавата за опрашване или "натура 2000", ще съм готов да реагирам. Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.

Mateev
13.12.2016, 22:32
С това мнение, ми се струва, че се стремиш да се подиграеш с нас. ..

Никой с никого не се подиграва. Кошерите са си мои и ще си правя с тях каквито си искам експерименти. Ако искам - ще спя до тях или другата крайност - ще ходя при тях само веднъж в годината в началото на август. Какви ще са последствията си е моя лична работа. Какви ще са провалите или успехите - също.

Аз само споделям идеи, ако някой случайно иска да се възползва от тях. Ако ти имаш други идеи - сподели ги. Недей обаче да се опитваш да предизвикваш конфликти само на база на измислиците, които живеят в твоята глава.

Илиев
13.12.2016, 22:35
Колега Агро, по-голямото перо не ще са кражбите, а рекета според мен - кражбите са от случайно блуждаещи елементи, но от рекета няма отърване - прецени, имаш ли мутри в твоя район на пчеларстване, които биха могли да те рекетират/застраховат против кражби?

agro
13.12.2016, 22:38
Всяко зло за добро. Да не се окаже, че рекетьорите са по-евтиното решение на проблема с охраната. Предвидим донякъде разход при това.

ch.atanasov
13.12.2016, 22:39
Без да съм още пчелар, стигнах до почти същите заключения. Затова се опитвам да организирам варианта с подвижното пчеларство с малки ремаркета и един стационарен пчелин, където е основната база. Важен елемент ще е дистанционното предаване на данни и подходящ софтуер, чрез които кошерите да ме викат при нужда, а не аз да ходя да ги проверявам. Ако се появи някакво плащане от държавата за опрашване или "натура 2000", ще съм готов да реагирам. Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.

Колега , имаш възможности , ориентирай се към това.:bigsmile:

https://www.honeyflow.com/media/images/content/thumb/Home_hero_slide1a-text801.png (https://www.honeyflow.com/shop/flow-hive/flow-hive/p/133)

Mateev
13.12.2016, 22:39
.... Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.

До момента нямам сериозни проблеми с кражбите, така че съм склонен да си мисля, че те са някакъв малък процент, който да е поносим. То същото важи и за природните бедствия, като например ураганни ветрове, който до момента са ми нанасяли доста повече щети от кражбите. Същото важи и за всички останали проблеми с унищожени или загинали семейства. Ако сумарния процент е малък - ще е поносим и ще бъде включен като неизменно статистическо перо в разходите.

Всичките тези идеи ми се въртят в главата, защото имам информация от хора, които са изоставяли цели пчелини без наблюдение за по 3-4 години. Най-интересното е, че според тях семействата са оцелели и при това са се справяли доста добре. Всичко това изглежда невероятно предвид знанията (или самозаблудите), които в момента споделяме един с друг. Затова и аз реших да проверя колко истина има в това и дали не е поредният пчеларски мит, че едно пчелно семейство не може да оцелее без грижите на пчеларя.

галин
13.12.2016, 22:42
Ето какви идеи имам в посока СИЛНО ПОЕВТИНЯВАНЕ НА СЕБЕСТОЙНОСТА НА ПРОИЗВЕДЕНИЯ МЕД:

1. Много на брой малки пчелини с не повече от 10-20 кошера в тях. Идеята е, че при малък брой кошери пчелите ще донесат много мед дори и при бедни на паша региони. Идеалния случай е по 1 кошер на всеки километър ....

В тази посока и аз от две години се пробвам, но трябва в сметките да се включи транспорт ако има рапица и задължително да се сменят майките иначе при скапано време може да не остане не роил се кошер.

kuline
13.12.2016, 22:43
Никой с никого не се подиграва. Кошерите са си мои и ще си правя с тях каквито си искам експерименти. Ако искам - ще спя до тях или другата крайност - ще ходя при тях само веднъж в годината в началото на август. Какви ще са последствията си е моя лична работа. Какви ще са провалите или успехите - също.

Аз само споделям идеи, ако някой случайно иска да се възползва от тях. Ако ти имаш други идеи - сподели ги. Недей обаче да се опитваш да предизвикваш конфликти само на база на измислиците, които живеят в твоята глава.

Добре, споделяй си идеите, в правото си, все пак си админ и можеш да правиш каквото си пожелаеш, а ние не сме в позицията да те съдим. Прави с пчелните семейства каквото искаш и когато искаш, но не насаждай в начинаещите или новопостъпилите тук, погрешни мнения или тези. Още повече на тия, които правят разлика между пчела, оса и търтей. А в моята глава какво живее и расте, си е мой проблем, нали така?

old_greyish
13.12.2016, 22:43
Уф , точка 2 г-н Матеев . Няма значение програмист , хоби , съботно-неделен , гей или какъвто и да е пчелар - 3-4 пъти годишно да ходиш на пчелина не става . Т.е. става , ако си чорбаджия и ходиш да ги броиш само . Я си представете че има рапица в района и я пропуснете ? и не говоря за стоков мед ами да ти наблъскат плодника/корпуса с рапичен мед - на 20 сандъка пчелин пак си е един ден чистене ( най-малко ) , по 20 кошера на място = 20 дни . Ако разчиташ на доход от мед 3-4 дни не става , 3-4 месеца по-може .

agro
13.12.2016, 22:44
Аз се притеснявам, че ще крадат не кошери или мед, а необходимата за замисъла електроника - GSM модул, батерия, мини соларни панелчета, кабелчета и т.н. Като ги захвана здраво, ще ги чупят в опитите за вземането им.

Mateev
13.12.2016, 22:53
В тази посока и аз от две години се пробвам, но трябва в сметките да се включи транспорт ако има рапица и задължително да се сменят майките иначе при скапано време може да не остане не роил се кошер.

Един от методите за направата на открития е да се мисли в посока КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ ПРИ КРАЙНОСТИТЕ. Тогава наистина възникват интересни идеи, които за повечето хора са табу, защото мисленето им е ограничено от бариерите, наложени от общественото мнение.

Та по въпроса с майките има 2 крайности:

1. Въобще не се грижим за тях
2. Планомерно подменяме 100% от всички майки в даден момент от време

И двете крайности са по-добри и по евтини от ситуацията да треперим за всяка една майка и да ходим по 3-4 пъти на пчелина за диагностициране на липсата, купуване и придаване, проверка дали е приета, повторно придаване при гаф, повторна проверка за приемане ........ Осъзнавате ли, че разходите по това изречение са многократно по-високи от самата цена на майката, особенно ако пчелина е отдалечен на 20-30 километра.

ch.atanasov
13.12.2016, 22:57
Затова и аз реших да проверя колко истина има в това и дали не е поредният пчеларски мит, че едно пчелно семейство не може да оцелее без грижите на пчеларя.

Вече си проверил или ще го проверяваш? Моето мнение е : едно семейство не може да изкара 3-4г. без грижи, ако се случи , е изключение.

Mateev
13.12.2016, 22:58
Уф , точка 2 г-н Матеев . Няма значение програмист , хоби , съботно-неделен , гей или какъвто и да е пчелар - 3-4 пъти годишно да ходиш на пчелина не става . Т.е. става , ако си чорбаджия и ходиш да ги броиш само . Я си представете че има рапица в района и я пропуснете ? и не говоря за стоков мед ами да ти наблъскат плодника/корпуса с рапичен мед - на 20 сандъка пчелин пак си е един ден чистене ( най-малко ) , по 20 кошера на място = 20 дни . Ако разчиташ на доход от мед 3-4 дни не става , 3-4 месеца по-може .

Ходенето до пчелина може да е и повече пъти, но за всяко едно допълнително ходене трябва да се преценят двете алтернативи:

1. Какво ще загубя, ако не отида
2. Какво ще спечеля, ако вложа Х пари за отиването, и извърша съответната дейност

Ако двете алтернативи ги прекараме през калкулатора, веднага ще си проличи коя от двете ни е по-изгодна.

Mateev
13.12.2016, 23:03
Вече си проверил или ще го проверяваш? Моето мнение е : едно семейство не може да изкара 3-4г. без грижи, ако се случи , е изключение.

И аз разсъждавам така, но досега не съм го проверявал на практика. А е трябвало да го проверя предвид многото пчеларски митове, които са намерили благодатна почва в нашия сектор.

Какво ще кажеш за това, че 50 майки не могат да живеят в един кошер? Да, ама при мене в момента живеят. :) Жалко, че се сетих да го пробвам това чак на 5-тата година, иначе досега щях да съм извлякъл бизнес ползи от този пчеларски мит ... :)

Какво ще кажеш за нуклеусите и оплодните сандъчета от фибран? Кой създаде тази мода и трябваше ли сектора още 100 години да се мъчи с дървени такива, робувайки на пчеларския мит, че пчелите ядат фибрана?

ch.atanasov
13.12.2016, 23:15
И аз разсъждавам така, но досега не съм го проверявал на практика. А е трябвало да го проверя предвид многото пчеларски митове, които са намерили благодатна почва в нашия сектор.

Какво ще кажеш за това, че 50 майки не могат да живеят в един кошер? Да, ама при мене в момента живеят. :) Жалко, че се сетих да го пробвам това чак на 5-тата година, иначе досега щях да съм извлякъл бизнес ползи от този пчеларски мит ... :)

Какво ще кажеш за нуклеусите и оплодните сандъчета от фибран? Кой създаде тази мода и трябваше ли сектора още 100 години да се мъчи с дървени такива?

Човек се учи докато е жив и все открива нещо ново. Когато има от кой да "откраднеш" е най-добре.blush;

Mateev
13.12.2016, 23:17
Човек се учи докато е жив и все открива нещо ново. Когато има от кой да "откраднеш" е най-добре.blush;

Така е, но е хубаво от време на време да се появяват хора с разкрепостено мислене, които да не вярват на догмите, а да проверяват всичко отначало. И въпреки многото провали на тези хора, от време на време се появяват успешни попадения, които придвижват прогреса на човечеството или на дадения сектор с една малка крачка напред. И ако тези хора бяха по-много, щяхме да крачим напред по-бързо и по-уверено.

Лошото е, че напредничавите хора обикновенно са осмивани от хората със закрепостено мислене, като така всъщност се спъва прогреса. А би трябвало да е точно обратното. Ако всички пчелари едновременно правеха много на брой смели експерименти, и после се хвалеха само с успешните такива, сектора щеше да процъфтява в технологично отношение.

old_greyish
13.12.2016, 23:34
Ходенето до пчелина може да е и повече пъти, но за всяко едно допълнително ходене трябва да се преценят двете алтернативи:

1. Какво ще загубя, ако не отида
2. Какво ще спечеля, ако вложа Х пари за отиването, и извърша съответната дейност

Ако двете алтернативи ги прекараме през калкулатора, веднага ще си проличи коя от двете ни е по-изгодна.
Условно казано - активен медосбор ( моят район поне ) - от рапица до слънчоглед = долу горе от април до юли . 4 месеца , минимум едно ходене на 2 седмици = 8 пъти . 3 пъти съм вадил слънчоглед ( от стационар ) - колко щях да загубя ? Съжалявам че за буквата(числото) се хващам . И това за медосбора , ами преди медосбор , след него ? Прекалено много хора грешат , мислейки че "нелегалните"(нередовните) са хвърлили едни кошери в един двор и печатат пари . Каквито и разходи да съкращаваш , на всеки 10 дни в годината 1 трябва да е за пчелите ( ако гледаш пчели ) и това е минимума ( лично мнение ) . Сега , за мен примерно това е 1 ден за 100 семейства , ама на едно място - на 20 места по 20 семейства е поне 7-8 дни . Апропо - и 1000 майки да може да се гледат в 1 кошер , това е проблем на хората които не могат 1 отводка да си спретнат . С европрограмите , и курсовете за пчелари , пазарът не е малък за хората с документи - та един с мед , друг с майки/отводки = хляб има за всички - цената на меда най-малко зависи от медопроизводителите ( както искате ме разбирайте ) .

Трендафил Дончев
13.12.2016, 23:40
робувайки на пчеларския мит, че пчелите ядат фибрана?

Ядат го и още как. Това го потвърждавам с две ръце. Но не, че просто го обичат, а поради други причини.

Mateev
13.12.2016, 23:43
Ядат го и още как. Това го потвърждавам с две ръце. Но не, че просто го обичат, а поради други причини.

Добре че моите пчели не го знаят това и от няколко хиляди сандъчета не са нагризали нито едно ........ :)

Трендафил Дончев
13.12.2016, 23:46
Добре че моите пчели не го знаят това, че фибрана е вкусен ........ :)

А второто изречението кой ще го прочете? То е по - важното.

tarty
14.12.2016, 00:05
Крайната цел е да се постигне обслужване на 2000 кошера само с 3-4 човека. Западните практики говорят, че това е възможно. Ако се постигне норматив от 300, 400 или дори 500 кошера на човек, тогава сметката ще излиза при всякакви цени на меда, колкото и ниски да са те.

Всичките тези идеи се базират на наблюдението на счетоводните отчети, от които става ясно, че двете най-големи пера в разходите по счетоводния баланс са РАЗХОДИТЕ ЗА ТРУД и РАЗХОДИТЕ ЗА ТРАНСПОРТ. Тези 2 пера съставляват 90% от всички разходи. Ако тези две пера се намалят драстично, то тогава сметката ще излиза дори и ако цената на меда падне до нивото на цената на захарта.

И аз съм на това мнение и се опитвам да изградя система по която сам да гледам 400 бр, а от там нататък е лесно, но спирам до тук, че пак ще ме почнат.

Saras
14.12.2016, 00:36
Върху оптимизацията мисля непрекъснато.По отношение на идеята на Матеев, мислех многократно.Кошери, които не подлежат на някаква охрана е въпрос на време да бъдат откраднати, без да визирам изключенията.Достатъчен пропуск в сигурността е, че работниците ще знаят.На запад този проблем е незначителен.Ако кошерите са разположени извън населените места, особено планински и полупланински местностти трябва да се помисли за набези от животни.Малкия на брой пчелин в населено място или близо не гарантира добив, защото в твоята зона кошерите може да са стотици, дори повече.Какви ще са минималните изисквани грижи и методика на работа е възможно да се разбере чрез практически опит.Матеев според мен за един по-реален експеримент трябва да направиш поне 5 подобни пчелина и за период не по-малък от 2-3 години.Ако времето ти се струва много увеличи броя на пробните пчелини, като това ще допринесе до по-голяма достоверност на данните и по-добри евентуални резултати, за сметка на увеличения риск и загуба.

бат тянко
14.12.2016, 00:38
Човек се учи докато е жив и все открива нещо ново. Когато има от кой да "откраднеш" е най-добре.blush;

Така е! Но, някои се учат цял живот. Други обаче, обучават първите. А има и трета категория. Тия, които все са нечули, и неразбрали!

ch.atanasov
14.12.2016, 08:14
Така е! Но, някои се учат цял живот. Други обаче, обучават първите. А има и трета категория. Тия, които все са нечули, и неразбрали!

Добре, че си вярваш и не само ти.:bigsmile:

Валентин.
14.12.2016, 10:08
Поевтиняване на себестойността!!!!!!! Връзва ли се с това например- Август 2015 търгашите дават 5.5лв. Октомври 2015 свалят на 4.2лв. Април 2016 дават 3.8лв. Август 2016 стигат до 5лв. И сега Ноември 3.8лв. И всичкото това на фона международната търговия (както се опитват да ни убеждават търгашите). Значи само Август се вдига цената и който намаже-намаже. Другите дето продават от Септември до Юли Да си свалят себестойността. Тц, тц, тц.sweating;

Mateev
14.12.2016, 10:08
Хайде да ви кажа още една ИДЕЯ, която си е направо ЛУДА, но ако успее, може да направи революция в пчеларството. Казвам ви я, защото ако някой пожелае да направи експеримент, сега е момента този експеримент да започне. :)

Замислял ли се е някой за колко време може да се направи семейство с 50-60 хиляди пчели, ако се започне само с 1 майка и 10-20 пчелички?
Ами проиграх го това на разработения от мене СИМУЛАТОР НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ, и стигнах до извода, че е ТЕОРЕТИЧНО ВЪЗМОЖНО, и че необходимото време е някъде около 6 месеца.

В началния момент ще се работи сравнително лесно, защото кутийките с микросемействата ще са малки, и спокойно ще може да им се осигури всичко необходимо за тяхното развитие - стая с контролирана осветеност, температура и влажност, както и достатъчно храна - въглехидратна и протеинова, в комбинация с необходимите витамини, минерали и микроелементи. С развитието си микросемействата ще трябва да се прехвърлят в по-големи сандъчета и в по-голямо отопляемо помещение, а в един момент някъде в началото на март вече ще се прехвърлят в кошери и ще се оставят на природните условия.

Това е начина на 1-ви декември да се започне с 0 броя семейства и към 1-ви май да ги направите 100 или 100 000 - зависи от мечтата ви за мащаб. :)

Недостатъците на този метод сигурно са много, и всеки един от тях трябва да се обмисли и тества, но ако метода е успешен, ето до какви предимства ще доведе:

1. Въобще не се интересуваме семествата ще оживеят ли през зимата. Ако някое оживее - супер, ако не - напролет ще сме подготвени на 100% да заредим всички кошери с нови семейства. Като цяло въобще не се нуждаем от зимни семейства, но дори и да има такива, не се интересуваме от тях..
2. Майките не ни интересуват - на практика всяка една година работим с нови майки
3. Вароатозата не ни интересува - ние сме я изчистили на 100% още когато пчелите са били малко на брой в микросемействата. Същото важи и за други болести или паразити, ако се появят такива.
4. Всичко става по план - тоест предварително знаем на коя дата ще имаме силни семейства за дадената паша
5. На практика след вземането на меда в началото на август можем да разпродадем всички семейства на безценица, и да си запазим само 2-3, за да имаме малко пчели за новия цикъл

Концепцията за съхраняване на много на брой майки в малко на брой кошери вече е проиграна, така че никакъв проблем през декември да си осигурим колкото си искаме на брой оплодени майки.

Като цяло всяка една година като бройка семейства започваме от нулата и завършваме на нула. Зимата и всички пчеларски проблеми около нея ОТПАДАТ като фактор, нанасящ ни сериозни щети и загуба на пари и време. Отпадат и другите 3 важни проблемни фактора - вароатоза, роене и мислене за майката. През активния сезон винаги ще имаме почти 100% силни семейства и въобще няма да се интересуваме, ако с някое от тях нещо се обърка.

Тази идея ви я давам като пример за АВАНГАРДНО, РАЗКРЕПОСТЕНО МИСЛЕНЕ. Дори и да се провали поради някой недообмислен или недооценен фактор, пак ще се натрупа достатъчно експериментален опит, щото да се извлече положителното зрънце, и с него да се сглоби и пробва друга авангардна идея.

Ето - първата стъпка вече е направена и доказана. Научих се по лесен начин целогодишно да съхранявам плодни майки в неограничени количества. Сега остава да се пробва следващата стъпка - да ги накараме да снасят яйца през декември, като им осигурим перфектен микроклимат и храним малкото на брой пчелички около тях с всичко необходимо. Това предстои да го пробвам в следващите 1-2 месеца. Публикувам идеята, за да може ако някой друг поиска, да се включи в експериментите. Вероятноста за провал е 99%, но няма друг начин - така се правят откритията.

Mateev
14.12.2016, 10:35
Забравих да ви кажа - решен е и проблема с облитанията на пчелите през зимата и с осигуряването им на достъп до природата, ако случайно пожелаят да го търсят.

Решението е PVC тръбичка с диаметър 20 mm и дължина 20-30 сантиметра, която осигурява достъп на пчелите извън помещението с контролирана температура и влажност. Пробвано е - работи безпогрешно. Пчелите са спокойни, че имат достъп навън, и в същото време не свиват зимно кълбо, защото вътре в помещението е топло. Топли са и стените на кошера. На практика вътре в него пчелите си работат така, все едно че е лято.

xenon
14.12.2016, 10:49
Ако има пчелин само за отводки например в южна Гърция, и да се развиват в пет рамковите нуклеуси от фибран. Април да се вкарат колкото са необходими семейства и да се обединят, а останалите майки да се продадат /ще има голямо търсене/
Тогава ще отпадне времето от шест месеца и специалния микроклимат в специалното помещение...

Трендафил Дончев
14.12.2016, 10:52
Това го пише в книгите, че е възможно и пчелари го използват този начин на работа за ранните паши. Поддържане на семействата в постоянна работоспособност. Особено през тези последните години на топли зими. Казах семейства, а не микронуклеуси, които са поставени в контролирана среда и успеха ще е гарантиран.

tsc1
14.12.2016, 10:56
Забравих да ви кажа - решен е и проблема с облитанията на пчелите през зимата и с осигуряването ин на достъп до природата, ако случайно пожелаят да го търсят.

Решението е PVC тръбичка с дължина 20-30 сантиметра, която осигурява достъп на пчелите извън помещението с контролирана температура и влажност. Пробвано е - работи безпогрешно. Пчелите са спокойни, че имат достъп навън, и в същото време не свиват зимно кълбо, защото вътре в помещението е топло. Топли са и стените на кошера. На практика вътре в него пчелите си работат така, все едно че е лято.
На тая тръбичка бих сложил един брояч с два фотодатчика за броене на излезлите и върналите се пчели. Така ще разбереш има ли загуби и колко.

Mateev
14.12.2016, 11:23
На тая тръбичка бих сложил един брояч с два фотодатчика за броене на излезлите и върналите се пчели. Така ще разбереш има ли загуби и колко.

Със сигурност върналите ще са по-малко, но това е естествен процес.

Ще ви кажа какво наблюдаваме и без да сме слагали брояч. Въпречки че на всеки 2 седмици добавяме нови пчели, умрелите стари никъде не можем да ги намерим. Няма ги на дъното на кошера, няма ги и под прелката с външния отвор. Това, че ги няма вътре, ме навежда на мисълта, че живите пчели ги извличат навън през тръбичката. А това, че ги няма навън, се дължи може би на вятъра или на някое животно или птичка, която ги изяжда.

Saras
14.12.2016, 11:54
Със сигурност върналите ще са по-малко, но това е естествен процес.

Ще ви кажа какво наблюдаваме и без да сме слагали брояч. Въпречки че на всеки 2 седмици добавяме нови пчели, умрелите стари никъде не можем да ги намерим. Няма ги на дъното на кошера, няма ги и под прелката с външния отвор. Това, че ги няма вътре, ме навежда на мисълта, че живите пчели ги извличат навън през тръбичката. А това, че ги няма навън, се дължи може би на вятъра или на някое животно или птичка, която ги изяжда.
Имам опит с цели семейства на отопление навън, но не съм измервал загубите на летящи пчели.Някъде прочетох, че от подобни експерименти има загуби на летящи пчели в търсенето на прашец заради пилото.От друга страна употребата единствено на заместители на прашеца може да се ползват за 1-2 поколения пчели, след това настъпват усложнения.Склонен съм да вярвам в това, защото никакъв продукт не доближава пергата, а тя е много повече от протеини и въглехидрати.Според мен експеримента задължително трябва да се направи с прашец.Ако се намери такъв, който е при добиването си е бил затворен в мед е оптималния вариянт.

Saras
14.12.2016, 12:03
Хайде да ви кажа още една ИДЕЯ, която си е направо ЛУДА, но ако успее, може да направи революция в пчеларството. Казвам ви я, защото ако някой пожелае да направи експеримент, сега е момента този експеримент да започне. :)

Замислял ли се е някой за колко време може да се направи семейство с 50-60 хиляди пчели, ако се започне само с 1 майка и 10-20 пчелички?
Ами проиграх го това на разработения от мене СИМУЛАТОР НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ, и стигнах до извода, че е ТЕОРЕТИЧНО ВЪЗМОЖНО, и че необходимото време е някъде около 6 месеца.

Може ли да обясниш как за 6 месеца от една майка и 10-20 пчелички ще стане едно пълноценно семейство?Как си я направил тази калкулация?Продължавай с идеите и експериментите, това е пътя на развитието.Нека и други пчелари да не се срамуват, че може идеята им да се стори глупава.

tsc1
14.12.2016, 12:26
Имам опит с цели семейства на отопление навън, но не съм измервал загубите на летящи пчели.Някъде прочетох, че от подобни експерименти има загуби на летящи пчели в търсенето на прашец заради пилото.От друга страна употребата единствено на заместители на прашеца може да се ползват за 1-2 поколения пчели, след това настъпват усложнения.Склонен съм да вярвам в това, защото никакъв продукт не доближава пергата, а тя е много повече от протеини и въглехидрати.Според мен експеримента задължително трябва да се направи с прашец.Ако се намери такъв, който е при добиването си е бил затворен в мед е оптималния вариянт.
Винаги съм се чудел защо пчеларите избягват да ползват прашеца като естествена храна на пчелите, а ползват разни заместители с изкуствен произход. По-евтино ли излиза?

Saras
14.12.2016, 12:39
Винаги съм се чудел защо пчеларите избягват да ползват прашеца като естествена храна на пчелите, а ползват разни заместители с изкуствен произход. По-евтино ли излиза?
Един кг прашец може да го продаде за 30-40лв, а една питка заместител(сухо мляко,мая,извара) да я произведе за 3-4 лв.От друга страна не са много пчеларите, които събират прашец.

Генчо Генчев
14.12.2016, 13:53
Просто има търсени на такива храни индустрия май му се викаше иначе е доказано че само пергата става сушения прашец не го усвояват

tsc1
14.12.2016, 14:19
Просто има търсени на такива храни индустрия май му се викаше иначе е доказано че само пергата става сушения прашец не го усвояват
Даже и в питките ли?

Saras
14.12.2016, 14:29
Даже и в питките ли?
Пчелите не усвояват напълно сушения пчелен прашец, а самата методика води до значителни загуби на качествата на прашеца.Без да взимаме предвид естествената перга, най-добрия начин за съхранение е в мед.Останалото са компромиси с качеството.

Юрий Цветков
14.12.2016, 14:43
То и човешкия организъм усвоява максимум до 5 % от пчелния прашец, ама кат сме рекли, че ще живеем БИО. Ко да праиш, мода.

Mateev
14.12.2016, 15:06
Може ли да обясниш как за 6 месеца от една майка и 10-20 пчелички ще стане едно пълноценно семейство?Как си я направил тази калкулация?.....

Имам си разработен калкулатор-симулатор на пчелната популация, в който са заложени всички познания за биологията на пчелите и дните на развитие на една пчела от яйце до нейното излюпване, след това през нейните периоди на млада и стара пчела, та чак до нейното умиране. Този симулатор ден по ден смята броя на снесените яйца, броя на излюпените личинки (ларви), броя на запечатаните килийки, броя на излюпените пчели, броя на младите, броя на старите и броя на умрелите. В модела са отчетени и други параметри, като например че яйцата не може да са повече от 2 пъти броя на младите пчели (1 млада пчела може да отгледа 2 личинки).

Това всичкото като се развива във времето и се получават графиките на нарастване на пчелното семейство. Този калкулатор съм го използвал за да симулирам развитието на една отводка, и се е доказал в практиката. Тоест получава се точно това, което е сметнал калкулатора. С този калкулатор смятам какви са ефектите във времето от вземането на една или повече пити с пило или обратното - даването на една или повече пити с пило. С този калкулатор смятам след колко време умира една търтовка, или пък какво ще се случи с търтовката, ако се добави майка и/или маточник. Въобще - много ми е полезен и то него си вадя доста полезна прогнозираща информация, на базата на която правя планирането на една или друга операция.

Мисля че някъде във форума бях пускал тема за този симулатор и дори съм го публикувал във вариант на Excel, но пчеларите не го оцениха подобаващо, така че темата прашясва някъде из архивите на форума. Аз обаче си го ползвам и точно в момента той също се оказа много полезен да изчисля времето за нарастване на едно микросемейство.

Говорих с проф. Желязкова и набързо и разказах за този симулатор, и тя каза, че ако го доразвия както трябва, това си е труд и материал, достатъчен за защита на Докторат по пчеларство. Същото ми потвърди и проф. Ненчев, след като му показах графиките на развитието на семейството при различни външни въздействащи фактори.

Remi
14.12.2016, 15:24
Имам си разработен калкулатор-симулатор на пчелната популация, в който са заложени всички познания за биологията на пчелите и дните на развитие на една пчела от яйце до нейното излюпване, след това през нейните периоди на млада и стара пчела, та чак до нейното умиране. Този симулатор ден по ден смята броя на снесените яйца, броя на излюпените личинки (ларви), броя на запечатаните килийки, броя на излюпените пчели, броя на младите, броя на старите и броя на умрелите. В модела са отчетени и други параметри, като например че яйцата не може да са повече от 2 пъти броя на младите пчели (1 млада пчела може да отгледа 2 личинки).

Това всичкото като се развива във времето и се получават графиките на нарастване на пчелното семейство. Този калкулатор съм го използвал за да симулирам развитието на една отводка, и се е доказал в практиката. Тоест получава се точно това, което е сметнал калкулатора. С този калкулатор смятам какви са ефектите във времето от вземането на една или повече пити с пило или обратното - даването на една или повече пити с пило. С този калкулатор смятам след колко време умира една търтовка, или пък какво ще се случи с търтовката, ако се добави майка и/или маточник. Въобще - много ми е полезен и то него си вадя доста полезна прогнозираща информация, на базата на която правя планирането на една или друга операция.

Мисля че някъде във форума бях пускал тема за този симулатор и дори съм го публикувал във вариант на Excel, но пчеларите не го оцениха подобаващо, така че темата прашясва някъде из архивите на форума. Аз обаче си го ползвам и точно в момента той също се оказа много полезен да изчисля времето за нарастване на едно микросемейство.

Говорих с проф. Желязкова и набързо и разказах за този симулатор, и тя каза, че ако го доразвия както трябва, това си е труд и материал, достатъчен за защита на Докторат по пчеларство. Същото ми потвърди и проф. Ненчев, след като му показах графиките на развитието на семейството при различни външни въздействащи фактори.

Ами посни го тука да го видим и ние !?

Петър Маринов - petermar
14.12.2016, 15:35
Ето я предната тема за симулатора

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=921&highlight=%D1%81%D0%B8%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1% 82%D0%BE%D1%80

Валентин.
14.12.2016, 17:21
Ами аз като през Септември 2016г разтворих прашеца в мед, и им го подам на питки през Февруари, колко от него ще усвоят.
П.П. Трета година(зима) вече само така правя.:yo:

различен
14.12.2016, 18:31
Без да съм още пчелар, стигнах до почти същите заключения. Затова се опитвам да организирам варианта с подвижното пчеларство с малки ремаркета и един стационарен пчелин, където е основната база. Важен елемент ще е дистанционното предаване на данни и подходящ софтуер, чрез които кошерите да ме викат при нужда, а не аз да ходя да ги проверявам. Ако се появи някакво плащане от държавата за опрашване или "натура 2000", ще съм готов да реагирам. Много слабо място на целия план са кражбите. Те са в състояние да обезсмислят цялото начинание, но за тях не мога да направя никаква предварителна сметка, така че риска си остава голям.


Бъркаш. Подхода трябва да е друг!

различен
14.12.2016, 18:52
Имам доста по-РАЗЛИЧНО мнение за подхода в цената с меда.
Но дали няма да ме разпънете пак на кръст?

Saras
14.12.2016, 20:07
Имам си разработен калкулатор-симулатор на пчелната популация, в който са заложени всички познания за биологията на пчелите и дните на развитие на една пчела от яйце до нейното излюпване, след това през нейните периоди на млада и стара пчела, та чак до нейното умиране. Този симулатор ден по ден смята броя на снесените яйца, броя на излюпените личинки (ларви), броя на запечатаните килийки, броя на излюпените пчели, броя на младите, броя на старите и броя на умрелите. В модела са отчетени и други параметри, като например че яйцата не може да са повече от 2 пъти броя на младите пчели (1 млада пчела може да отгледа 2 личинки).

Не разбрах тези 10-20 пчелички на колко пчели отговарят?Предполагам, че тук става въпрос за грешка и си имал предвид хиляди или друго?Не виждам как с 10-20 пчелички може да се направи нещо, затова исках да разбера на какво са базирани тези математически изчисления.Колегите щом не казват нищо, значи изглежда само аз не мога да си го представя, а това ме притеснява.

Трендафил Дончев
14.12.2016, 20:28
Колегите щом не казват нищо, значи изглежда само аз не мога да си го представя, а това ме притеснява.

Точно така изглежда и основателно се притесняваш.;)

zapstojan
14.12.2016, 22:00
Аз също се притеснявам и то много!:(
Защо трябва да се хабят 10-20 пчели. Щом една пчела може да отгледа две млади пчели, защо една майка да не отгледа три млади пчели и да се почне само с майки.:crazy: Разбира се в кибритени кутийки. Ако трябва и преградна дъска, а м-у микрокошерите / кибритените кутийки / да се засеят микроябъкови дръвчета.
Ариана не пия, но мечтите са си мечти.:win:

Saras
14.12.2016, 22:54
Ето я предната тема за симулатора

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=921&highlight=%D1%81%D0%B8%D0%BC%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1% 82%D0%BE%D1%80
Благодаря за линка, прочетох темата и разбрах на какви принципи се основава симулацията.Ще си замълча, защото резултатите от експериментите са важни, а не прогнозите, колкото и да са песимистични.Провален експеримент няма, а само провалени цели, от всико може да се извлече полезна информация.Успех на тези, които ще опитат.

Гогол
14.12.2016, 23:13
Хайде да ви кажа още една ИДЕЯ, която си е направо ЛУДА, но ако успее, може да направи революция в пчеларството. Казвам ви я, защото ако някой пожелае да направи експеримент, сега е момента този експеримент да започне. :)

Замислял ли се е някой за колко време може да се направи семейство с 50-60 хиляди пчели, ако се започне само с 1 майка и 10-20 пчелички?
Ами проиграх го това на разработения от мене СИМУЛАТОР НА ПЧЕЛНАТА ПОПУЛАЦИЯ, и стигнах до извода, че е ТЕОРЕТИЧНО ВЪЗМОЖНО, и че необходимото време е някъде около 6 месеца.

В началния момент ще се работи сравнително лесно, защото кутийките с микросемействата ще са малки, и спокойно ще може да им се осигури всичко необходимо за тяхното развитие - стая с контролирана осветеност, температура и влажност, както и достатъчно храна - въглехидратна и протеинова, в комбинация с необходимите витамини, минерали и микроелементи. С развитието си микросемействата ще трябва да се прехвърлят в по-големи сандъчета и в по-голямо отопляемо помещение, а в един момент някъде в началото на март вече ще се прехвърлят в кошери и ще се оставят на природните условия.

Това е начина на 1-ви декември да се започне с 0 броя семейства и към 1-ви май да ги направите 100 или 100 000 - зависи от мечтата ви за мащаб. :)

Недостатъците на този метод сигурно са много, и всеки един от тях трябва да се обмисли и тества, но ако метода е успешен, ето до какви предимства ще доведе:

1. Въобще не се интересуваме семествата ще оживеят ли през зимата. Ако някое оживее - супер, ако не - напролет ще сме подготвени на 100% да заредим всички кошери с нови семейства. Като цяло въобще не се нуждаем от зимни семейства, но дори и да има такива, не се интересуваме от тях..
2. Майките не ни интересуват - на практика всяка една година работим с нови майки
3. Вароатозата не ни интересува - ние сме я изчистили на 100% още когато пчелите са били малко на брой в микросемействата. Същото важи и за други болести или паразити, ако се появят такива.
4. Всичко става по план - тоест предварително знаем на коя дата ще имаме силни семейства за дадената паша
5. На практика след вземането на меда в началото на август можем да разпродадем всички семейства на безценица, и да си запазим само 2-3, за да имаме малко пчели за новия цикъл

Концепцията за съхраняване на много на брой майки в малко на брой кошери вече е проиграна, така че никакъв проблем през декември да си осигурим колкото си искаме на брой оплодени майки.

Като цяло всяка една година като бройка семейства започваме от нулата и завършваме на нула. Зимата и всички пчеларски проблеми около нея ОТПАДАТ като фактор, нанасящ ни сериозни щети и загуба на пари и време. Отпадат и другите 3 важни проблемни фактора - вароатоза, роене и мислене за майката. През активния сезон винаги ще имаме почти 100% силни семейства и въобще няма да се интересуваме, ако с някое от тях нещо се обърка.

Тази идея ви я давам като пример за АВАНГАРДНО, РАЗКРЕПОСТЕНО МИСЛЕНЕ. Дори и да се провали поради някой недообмислен или недооценен фактор, пак ще се натрупа достатъчно експериментален опит, щото да се извлече положителното зрънце, и с него да се сглоби и пробва друга авангардна идея.

Ето - първата стъпка вече е направена и доказана. Научих се по лесен начин целогодишно да съхранявам плодни майки в неограничени количества. Сега остава да се пробва следващата стъпка - да ги накараме да снасят яйца през декември, като им осигурим перфектен микроклимат и храним малкото на брой пчелички около тях с всичко необходимо. Това предстои да го пробвам в следващите 1-2 месеца. Публикувам идеята, за да може ако някой друг поиска, да се включи в експериментите. Вероятноста за провал е 99%, но няма друг начин - така се правят откритията.
Матеев,все едно че чета твой пост от преди няколко години.Тогава хвърли подобни авангардни технологии.Но тогава направи прощъпулника в пчеларстването.А сега........а,сега си собственик на този същия форум. С интерес ще следя отзивите на колегите.Впрочем,вече има становища–позитивни,негат ивни,клакьорски. Но ще има и още,предполагам.

agro
15.12.2016, 00:45
Бъркаш. Подхода трябва да е друг!

Ами казвай го. Виж Матеев как хвърли смело темата на вълците. И две мнения за недостатъци, за които не се е сетил, да получи, ще му е от голяма полза. Това се нарича мозъчна атака и многото мислещи глави вършат страхотна работа, защото всеки вижда проблема от своя гледна точка. Излизат наяве неочаквани гледни точки към обсъждания проблем. За собственик на такъв форум това е един от бонусите, а и е от полза за всички участници. Губещи няма. Така че давай твоята гледна точка. Аз самия съм имал огромна полза от иначе налудничави идеи, казани при такива обстоятелства. Те просто са били катализатора, тласнал мисълта в правилната посока.

Mateev
15.12.2016, 09:03
Ключовото е дали въобще ще успея да накарам майката да снася и пчелите да гледат пило посред зимата. Все още не знаем кои са факторите, които карат пчелите да си мислят, че навън е зима. Това може и да не е студа, а например продължителноста на деня или нещо друго, за което дори не се досещаме.

Останалото вече е въпрос на експеримент дали са достатъчни 20 пчели или трябва да се започне с 1000 например. Просто ще направя семейства с различен брой пчели, започвайки от 20 например и стигайки до 5000. После ежедневно ще проследявам развитието им и ще водя подробна документация на експеримента. И истината ще излезе наяве. :)

Въобще не очаквам нещата да са толкова лесни и прости. Със сигурност ще се сблъскам с проблеми, за които дори и не съм се сещал. Но нали това е целта на експеримента - да се уточни и настрои ТЕХНОЛОГИЯ, която да е работоспособна.

Проблемът според мене не е в ЗИМАТА. Със съвременните технологии много лесно можем да имитираме ЛЯТО посред зимата. Проблем според мене може да възникне само в някой ключов инстинкт на пчелите, който все още не го знаем, и който все още не е изследван достатъчно добре, защото никой все още не ги е подлагал пчелите на такива условия.

Колкото до хората, които се подиграват - това е нормално, защото това е масовото закостеняло мислене. И ако ги нямаше такива откачалки като мене да измислят луди идеи и да ги пробват, още щяхме да живеем в каменната ера. Та добре е да има откачалки, и то повече на брой, защото понякога от лудите идеи излиза нещо полезно. Не казвам, че сега ще се получи - само казвам, че това е пътя на прогреса. Ако продължите с подигравките, просто ще спра да споделям и никога няма да разберете дали се е получило или не.

tsc1
15.12.2016, 09:24
Да хвърля и аз една още по шантава идея: Какво би станало, ако току що снесени яйца се замразят в течен азот и после се размразят? Дали ще се излюпят от тях личинки? Разбира се като се спазват техниките, прилагани в подобни случаи.

Mateev
15.12.2016, 09:31
Да хвърля и аз една още по шантава идея: Какво би станало, ако току що снесени яйца се замразят в течен азот и после се размразят? Дали ще се излюпят от тях личинки? Разбира се като се спазват техниките, прилагани в подобни случаи.

С яйца най-вероятно няма да се получи, защото са МНОГОКЛЕТЪЧНИ. Доколкото знам, всички крио-технологии се използват само за ЕДНОКЛЕТЪЧНИ организми и по-специално за СПЕРМАТОЗОИДИТЕ.

Проблемът на всички криотехнологии е ВОДАТА в клетките, която при замръзване се разширява и образува остри кристали, които разкъсват съответната структура. Затова преди замразяване клетките се обработват с някакви незамръзващи или некристализиращи био-неутрални течности, като например глицерин. И ако при едноклетъчни някакси се получава, при многоклетъчни няма как да стане, защото тази течност не може да достигне до всяка една клетка.

Saras
15.12.2016, 09:37
Ключовото е дали въобще ще успея да накарам майката да снася и пчелите да гледат пило посред зимата. Останалото вече е въпрос на експеримент дали са достатъчни 20 пчели или трябва да се започне с 1000 например. Просто ще направя семейства с различен брой пчели, започвайки от 20 например и стигайки до 5000. После ежедневно ще проследявам развитието им и ще водя подробна документация на експеримента. И истината ще излезе наяве. :)
Според мен, проблем със снасянето на яйца може да има единствено със семействата с малко пчели.От експеримента ти и това ще разберем, коя е границата.Имаш ли някакви статистически данни от загубата на пчели, които по неизвестни причини решават да напуснат кошера, като в последствие умират от студа?Повишената консумация на мед и прашец, заместител ще доведе до нуждата до по често облитане.Семейства в стая облитат ли се вътре?

Mateev
15.12.2016, 09:45
.....Семейства в стая облитат ли се вътре?

На прелката на кошерите в стаята (будката) има два отвора. Единия наистина им позволява да излизат в будката и него сме го сложили по-скоро с обратната цел - ако някоя пчела излети по време на прегледа на семейството, да може после да се върне в кошера. В будката свети само по време на прегледа, а през цялото останало време е пълна тъмница. Така че едва ли пчелите имат голям мерак да го ползват този отвор, освен ако вече не са навън по време на прегледа и трябва да се приберат обратно.

Вторият отвор директно води навън посредством PVC тръбичка Ф20 с дължина 20-30 cm. Този отвор се ползва от пчелите, ако искат да се облитат навън в по-топлите дни от зимата.

Bobi-M9598
15.12.2016, 10:06
Здравейте,

Много интересно! Матеев, имам притеснение, че при малко пчели майката няма да иска да снася! Но е възможен и варианта при определено к-во пчели да усети "слабостта" на с-вото и да снася. Писал си, че в експеримента ще има различно к-во пчели, това би дало отговор. Притеснен съм, и от това с какво ще ги храниш? Ще има нужда от перга. В какви нуклеуси, или кошери смяташ да проведеш опита?

Поздрави, и успех в начинанието! Г. Георгиев

freelancer_bg
15.12.2016, 10:23
Сложете моля линкове към технологията за много майки в един кошер.

Петър Маринов - petermar
15.12.2016, 10:36
Въобще не очаквам нещата да са толкова лесни и прости. Със сигурност ще се сблъскам с проблеми, за които дори и не съм се сещал. Но нали това е целта на експеримента - да се уточни и настрои ТЕХНОЛОГИЯ, която да е работоспособна.

Проблемът според мене не е в ЗИМАТА. Със съвременните технологии много лесно можем да имитираме ЛЯТО посред зимата. Проблем според мене може да възникне само в някой ключов инстинкт на пчелите, който все още не го знаем, и който все още не е изследван достатъчно добре, защото никой все още не ги е подлагал пчелите на такива условия.


Само като информация по отношение на симулатора, който сте разработили не видях с какво се стартира. Все едно пчелното семейство започва от нула. Примерно в Пчела 2.0 на Папичев първоначално се залага регион на пчелина, порода на пчелната майка, вид и брой на рамките, разпределение на пило и мед в рамките на плодника. Данните се въвеждат при всеки преглед като разпределението на пилото и меда е в проценти. Тези проценти в неговия модел не могат да достигнат 100 - максимума е 90 % от пчелната пита. Изчисленията са базирани на килограми пчели и килограми мед. В активния сезон при задаване на прогноза за развитието на пчелното семейство изчислява за 30 дни след прегледа като удвоява количеството на пчелите и по този начин с точност прогнозира кога се очаква роене от дата до дата. Изчисленията му са точни, стига първичните данни да са въведени правилно от пчеларя.
Твоя симулатор считам че също е точен в модела на нарастване на пчелното семейство при идеални условия без да е точен в индивидуалните особености на породата на пчелната майка и първоначалната сила на семейството, както и природните условия. Като слабост в твоя модел мога да кажа че трябва да се намери зависимост на налично пило в семейството и снесените яйца от майката. Единици майки от БМП достигат до 1900 яйца дневно. Това го прави карника но нашата нали е "отродие" :) често при достигане на 4 - 4,5 кг се рои, това е заради склонността да трупа меда около пилото. Като правило си има и изключения но масово това се получава.

Петър Маринов - petermar
15.12.2016, 10:41
Сложете моля линкове към технологията за много майки в един кошер.

Зависи какво целиш? Погледни Венер има публикувани линкове в раздел пчеларски филми.

Mateev
15.12.2016, 11:21
Сложете моля линкове към технологията за много майки в един кошер.

Ето я оригиналната статия, която реших да я пробвам: https://ssl.domicile.fr/apiservices.com/articles/us/queen_banks.htm

А ето и превод на Български, в който има проблеми с терминологията (преводача не е пчелар), но въпреки това върши идеална работа за тези, които решат да се пробват:

8028

kando
15.12.2016, 18:05
Как да оцелеем в кризата ли - ми, че както до сега бре колеги .... пчеларството не беше в криза, някъде преди 20 години.



Замислял ли се е някой за колко време може да се направи семейство с 50-60 хиляди пчели, ако се започне само с 1 майка и 10-20 пчелички?
.
Идеята ти не е нито нова, нито авангардна - не са шест месеца, около месец е. Предимствата, които очакваш, няма да се оправдаят - сътветно и революцията ..... ама ай да не ти чупя кахъра, че виждам как те е яд, задето все излизам прав. Скутелатор да ти обяснява, за деликатния баланс във взаимовръзката майка и пчели - и раси, и условия, и т.н. Ти каквото ти се предложи да експериментираш, не отбра - сега дириш де е Америка, че да получиш медал, за откритието "топла вода".

Ангел Йосифов
15.12.2016, 18:11
Ами аз като през Септември 2016г разтворих прашеца в мед, и им го подам на питки през Февруари, колко от него ще усвоят.
П.П. Трета година(зима) вече само така правя.:yo:
Валка всичкия ще изядът,но няма да го усвоят,въпреки,че е разтворен в мед.Е,все пак някаква малка част(5-10%) ще усвоят.И добре,че подхранваш чак февруари,за да могат по често да ходят по нужда(облитане).

Валентин.
15.12.2016, 18:26
Сега ще се подхраня мене си. С осолен свински бут и червено вино. :yo: А пчелите нека спят до Февруари. Днес беше по-меко времето и минах та им затворих прозорчетата на дъната. Оня ден тука беше -12. Стига им толкова да седят на отворено дъно.:yo:

Ангел Йосифов
15.12.2016, 18:37
Останалото вече е въпрос на експеримент дали са достатъчни 20 пчели или трябва да се започне с 1000 например. Просто ще направя семейства с различен брой пчели, започвайки от 20 например и стигайки до 5000.
Най-слабото "семейство",което съм зазимявал не е повече от 1 рамка пчели,демек около 2000.Бях си направил едно пънче(от топола) на два 5рамкови корпуса.Всеки корпус е = на 3 дб рамки.Зазимявах ги на един корпус без есенно подхранване.Първата година заселих пънчето към август с стара майка и една шепа пчели зазими се пак с една шепа пчели.В средата на февруари (2007-8г) времето се стопли и започнаха да отглеждат пило.При осведомителния преглед пчелите бяха НЕповече от 200-300 и имаше около 5-6см2 пило.Сложих им част от купешка храна в найлон над главите.Към 10 март хвана един студ...изгубили контакт с храната и........На следващата година заселих пънчето още през юни,пак с толкова пчели.Сценария с времето се повтори,но този път си имаха достатъчно мед,а и питката беше домашна.В началото на май и двата корпуса(общо 6 дб.р) бяха пълни с пчели и пило..

Mateev
15.12.2016, 19:51
На мене са ми най-интересни крайностите, защото от тях се вади най-много информация. Та въпросът е ако в малка кутийка сложа една единствена пчела и само 2-3 килийки с яйца, дали тази пчела ще започне да работи и да отгледа яйцата чак до етап пчели. Температурата и влажноста от мене, миризмата на майка ще я осигуря през някаква мрежичка - въпросът е дали тази пчела ще бачка или ще започне да се самосъжалява като някои наши колеги. :)

Получи ли се с 1 пчела - няма причина да не се получи и със 10, 100, 1000 или 10 000. :)

Трендафил Дончев
15.12.2016, 20:02
Ако се постави майка с 20 пчели и се повиши температурата в стаята в която ще се намират, то майката ще започне да снася. В рамките на 40 - 50 дни не е необходимо да се облитат. Ще издържат и без облитане. За това време ще се излюпят два пъти пчели от пилото. В кошера/нука/ ще има и доста пило и повече от 500 пчели, които ще затоплят достатъчно майката, ако вече пчелите се оставят да се облетят.

Mateev
15.12.2016, 20:07
Та покрай многото мечти да ви кажа и за един експеримент, който го заложихме преди няколко дена. В будката с кошера с многото майки добавихме и нов кошер, който обаче е на друг хранителен режим. Има си майка и всичко останало, но се храни с изобилие от сироп и прашец (истински). Стои си на 15 градуса и зимното кълбо се е разпуснало. Сега чакам да видя дали майката ще се активира да снася и да напълни питите с пило. Ако това се случи, значи ключът към активната работа на семейството е изобилното хранене с протеинова храна (в случая истински прашец). В понеделник ще направим първа проверка дали майката е започнала да снася интензивно.

Трендафил Дончев
15.12.2016, 20:09
Та покрай многото мечти да ви кажа и за един експеримент, който го заложихме преди няколко дена. В будката с кошера с многото майки добавихме и нов кошер, който обаче е на друг хранителен режим. Има си майка и всичко останало, но се храни с изобилие от сироп и прашец (истински). Стои си на 15 градуса и зимното кълбо се е разпуснало. Сега чакам да видя дали майката ще се активира да снася и да напълни питите с пило. Ако това се случи, значи ключът към активната работа на семейството е изобилното хранене с протеинова храна (в случая истински прашец). В понеделник ще направим първа проверка дали майката е започнала да снася интензивно.

Дали да не увеличите малко температурата?

freelancer_bg
15.12.2016, 20:10
Как му поднасяш прашеца?

tarty
15.12.2016, 20:11
При мен от миналата седмица вече има семейства с пило.

Mateev
15.12.2016, 20:15
Дали да не увеличите малко температурата?

Ако трябва, ще направя втора топлоизолирана будка, и в нея мога вече да клатя температурата между 10 и 25 градуса например. Целта е да симулирам пролет. В тази будка обаче не смея, защото 50-те майки са ми по-ценни от второто експериментално семейство.

Mateev
15.12.2016, 20:16
Как му поднасяш прашеца?

На дъното в чинийка, стрит на прах. Не знам дали това е правилно - в понеделник ще видим дали са го взели.

Ако не се получи, мога да им забъркам и перга ..... :)

От миналото лято имам личен опит с няколко тави прашец на гранули, оставени от жена ми да се сушат на терасата (голяма глупост). И пчелите като го надушиха, за няма половин час го отмъкнаха като куцо пиле домат. А жена ми се ядосваше и гледаше през прозореца, но не смееше да излезе, защото вън сигурно имаше 1 милион пчели. :)

Така че съм склонен да си мисля, че пчелите ще го вземат независимо от това под каква форма им го поднеса.

kuline
15.12.2016, 20:25
Та покрай многото мечти да ви кажа и за един експеримент, който го заложихме преди няколко дена. В будката с кошера с многото майки добавихме и нов кошер, който обаче е на друг хранителен режим. Има си майка и всичко останало, но се храни с изобилие от сироп и прашец (истински). Стои си на 15 градуса и зимното кълбо се е разпуснало. Сега чакам да видя дали майката ще се активира да снася и да напълни питите с пило. Ако това се случи, значи ключът към активната работа на семейството е изобилното хранене с протеинова храна (в случая истински прашец). В понеделник ще направим първа проверка дали майката е започнала да снася интензивно.

Не се учудвайте, защо ядем храни ГМО, храни с изкуствени съставки и т.н. Човек, в стремежа си да съкрати до минимум разходите си, е способен да обърне природата с главата на долу. При техниката е ясно, но защо е необходимо да побъркаме и природата, включително и човека. Ясно е, че човек се стреми да разбие всички пчеларски митове, но все пак - спрете - смилете се на майката природа. Не съм природозащитник, но все пак се чудя, защо се мъчите да промените изкуствено, това което природата е творила през милионите години.

Mateev
15.12.2016, 20:29
Не се учудвайте, защо ядем храни ГМО, храни с изкуствени съставки и т.н. Човек, в стремежа си да съкрати до минимум разходите си, е способен да обърне природата с главата на долу. При техниката е ясно, но защо е необходимо да побъркаме и природата, включително и човека. Ясно е, че човек се стреми да разбие всички пчеларски митове, но все пак - спрете - смилете се на майката природа. Не съм природозащитник, но все пак се чудя, защо се мъчите да промените изкуствено, това което природата е творила през милионите години.

Как защо - нали сме Homo Sapiens (човек "уж" разумен) ...... :)

Ти би ли се върнал да живееш в пещера, и да си палиш огън с триене на 2 пръчки? Бъди сигурен, че така ще е много природно и много екологично. Всичко останало извън това, всички екстри на съвременния живот, са плод на унищожаването на един или друг природен ресурс. Включая и ракията и мезето, с които в момента може би си се заиграл като мене. :)

kuline
15.12.2016, 20:35
Как защо - нали сме Homo Sapiens (човек "уж" разумен) ...... :)

Ти би ли се върнал да живееш в пещера, и да си палиш огън с триене на 2 пръчки? Бъди сигурен, че така ще е много природно и много екологично.

Аха ти, по примера на зърнарите, защо да копам тревата, като мога да я унищожа с едно пръскане, а после се жалваме от глифозата и не само от него. Излишни въпроси ми задаваш, на които знаеш отговора. Мисля си, че има някакъв предел на мечти! Примери бол - парникови ефекти, случайно загинали невинни хора и т.н. Ако се стремиш да си първия е друг въпрос, но навсякъде се тръби колко ощетяваме природата и би следвало да намалим темпа на това.

ПП А ракийцата и мезето си мисля, че и те са се родили от майката природа. Аз обаче не консумирам райкийца "Цар Киро" и мезе от витабел(соев продукт), а домашно - натурално. ;)

tihmr
15.12.2016, 20:35
Как защо - нали сме Homo Sapiens (човек "уж" разумен) ...... :)

.

Тук не съм съгласен! Кое му е разумното да разрушиш един съвършен свят за да изграждаш машини които се чупят без човешка намеса.

npachovski
15.12.2016, 20:37
На мен лично ми е интересно всичко написано дотук. Само дето това вече няма да е пчеларство ще трябва да се измисли нова дума за това което ще практикуваш от тук насетне, ако експериментите ти се получат. Не се бъзикам започни да мислиш как ще го наричаш защото това определено няма как да се вписва в думата пчеларство :)

различен
15.12.2016, 20:39
Ами казвай го. Виж Матеев как хвърли смело темата на вълците. И две мнения за недостатъци, за които не се е сетил, да получи, ще му е от голяма полза. Това се нарича мозъчна атака и многото мислещи глави вършат страхотна работа, защото всеки вижда проблема от своя гледна точка. Излизат наяве неочаквани гледни точки към обсъждания проблем. За собственик на такъв форум това е един от бонусите, а и е от полза за всички участници. Губещи няма. Така че давай твоята гледна точка. Аз самия съм имал огромна полза от иначе налудничави идеи, казани при такива обстоятелства. Те просто са били катализатора, тласнал мисълта в правилната посока.

По отношение на цената на меда?

Защо трябва да го давате на прекупвачи???? Направете едно сдружение. КООПЕРАТИВ!
То недостатъка на българина е точно тази, че не може да меле с никого. Изпокарват се с жени, деца, рода, приятели, щом стане въпрос за пари.

Но какво пречи да има един БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАРСКИ КООПЕРАТИВ?
Всеки участващ, дава някакъв малък първоначален капитал. Той трябва да е заинтересуван да си дава меда там, защото Първо: ще има по-висока изкупна цена, а Второ: в края на годината ще получава някакъв дивидент. По разните програми могат да се вземат разфасовъчни машини и допълнително да се повиши цената на тази продукция. Създава се един запазен знак, за този кооператив, който гарантира постоянност и системност на качеството. Тогава вече може да се преговаря с вериги магазини,и с обикновени търговци. А след участие и на международни изложения, може да се договаря цената директно цената с АРАБИ и западняци. Може вече, като организация, а не единични пчелари, да се отстояват позиции, за обявяване на всякакъв вид имитации на меда, за вредни и отделянето им в сектори във веригите и магазините за не пчелни продукти. Както сиренето и имитиращите продукти. Участието в този кооператив няма да е произволно, а ще влизат сериозни хора, независими от това колко семейства имат. И всеки ще има право само на ЕДИН глас, независимо от неговото дялово участие в този кооператив!
Ха сега ме оплюйте.

delta.e
15.12.2016, 20:39
Ако не се получи, мога да им забъркам и перга ..... :)




Верен отговор !


Ей, няма да се научиш да цитираш като хората.:bigsmile: Модератор. Всички знаци са важни. Копирай ги всичките.

tihmr
15.12.2016, 20:45
По отношение на цената на меда?

Защо трябва да го давате на прекупвачи???? Направете едно сдружение. КООПЕРАТИВ!
То недостатъка на българина е точно тази, че не може да меле с никого. Изпокарват се с жени, деца, рода, приятели, щом стане въпрос за пари.

Но какво пречи да има един БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАРСКИ КООПЕРАТИВ?
Всеки участващ, дава някакъв малък първоначален капитал. Той трябва да е заинтересуван да си дава меда там, защото Първо: ще има по-висока изкупна цена, а Второ: в края на годината ще получава някакъв дивидент. По разните програми могат да се вземат разфасовъчни машини и допълнително да се повиши цената на тази продукция. Създава се един запазен знак, за този кооператив, който гарантира постоянност и системност на качеството. Тогава вече може да се преговаря с вериги магазини,и с обикновени търговци. А след участие и на международни изложения, може да се договаря цената директно цената с АРАБИ и западняци. Може вече, като организация, а не единични пчелари, да се отстояват позиции, за обявяване на всякакъв вид имитации на меда, за вредни и отделянето им в сектори във веригите и магазините за не пчелни продукти. Както сиренето и имитиращите продукти. Участието в този кооператив няма да е произволно, а ще влизат сериозни хора, независими от това колко семейства имат. И всеки ще има право само на ЕДИН глас, независимо от неговото дялово участие в този кооператив!
Ха сега ме оплюйте.

Чудя се г-н Матеев защо не направи такъв кооператив за пчеларите в сдружението. Просто да има честна търговия!

tarty
15.12.2016, 20:53
Чудя се г-н Матеев защо не направи такъв кооператив за пчеларите в сдружението. Просто да има честна търговия!

А защо да го прави?

ch.atanasov
15.12.2016, 20:55
По отношение на цената на меда?

Защо трябва да го давате на прекупвачи???? Направете едно сдружение. КООПЕРАТИВ!
То недостатъка на българина е точно тази, че не може да меле с никого. Изпокарват се с жени, деца, рода, приятели, щом стане въпрос за пари.

Но какво пречи да има един БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАРСКИ КООПЕРАТИВ?
Всеки участващ, дава някакъв малък първоначален капитал. Той трябва да е заинтересуван да си дава меда там, защото Първо: ще има по-висока изкупна цена, а Второ: в края на годината ще получава някакъв дивидент. По разните програми могат да се вземат разфасовъчни машини и допълнително да се повиши цената на тази продукция. Създава се един запазен знак, за този кооператив, който гарантира постоянност и системност на качеството. Тогава вече може да се преговаря с вериги магазини,и с обикновени търговци. А след участие и на международни изложения, може да се договаря цената директно цената с АРАБИ и западняци. Може вече, като организация, а не единични пчелари, да се отстояват позиции, за обявяване на всякакъв вид имитации на меда, за вредни и отделянето им в сектори във веригите и магазините за не пчелни продукти. Както сиренето и имитиращите продукти. Участието в този кооператив няма да е произволно, а ще влизат сериозни хора, независими от това колко семейства имат. И всеки ще има право само на ЕДИН глас, независимо от неговото дялово участие в този кооператив!
Ха сега ме оплюйте.


Я, това да не е Стефанов. :bigsmile: Ако не си ,би ли дал подробности.

kuline
15.12.2016, 20:56
Чудя се г-н Матеев защо не направи такъв кооператив за пчеларите в сдружението. Просто да има честна търговия!

"Интереса клати феса" - поговорка ;)

tihmr
15.12.2016, 20:57
А защо да го прави?

А защо не? Човек има нужда и от забравени духовни ценности.

kuline
15.12.2016, 20:59
Вероятно има обективни причини, за да не го прави.

tarty
15.12.2016, 21:00
А защо не? Човек има нужда и от забравени духовни ценности.

А ти доброволно ще отидеш ли да му работиш безплатно?

delta.e
15.12.2016, 21:01
Луда работа ! Участници от два форума да ... . Чудя се , на кой да отговоря ?
Без коментар .

tihmr
15.12.2016, 21:07
Бих му бил благодарен и спокоен за бъдещето си ако членувах в такава организация. Ако има нужда да помогна бих го направил безплатно.

kuline
15.12.2016, 21:13
Луда работа ! Участници от два форума да ... . Чудя се , на кой да отговоря ?
Без коментар .

Я пак? Някои членуваме в няколко форума - пчеларски, но няма нищо на между-личностна основа!

Mateev
15.12.2016, 21:13
Чудя се г-н Матеев защо не направи такъв кооператив за пчеларите в сдружението. Просто да има честна търговия!

Кооператива вече го има и функционира - "Матеев" АД. Това е акционерно дружество с 3 акционера - аз, жена ми и сина ми. Всеки, който дойде да си купи акции на база 3 милиона лева пазарна цена, ще е добре дошъл. Дава 30 000 и получава 1% дялово участие. Дава 300 000 и получава 10% .... :)

Защо ли си мисля обаче, че никой няма да дойде ..... ?

И причината е много проста - българина иска да даде 0 лева, да получи над 50% дялово участие и задължително да е шеф на всички останали...... :)
Колкото до работата - ама разбира се, че трябва да я свърши някой друг, при това без пари ...... :)

ch.atanasov
15.12.2016, 21:13
Бих му бил благодарен и спокоен за бъдещето си ако членувах в такава организация. Ако има нужда да помогна бих го направил безплатно.

С различен ставате двама. За кооперация трябват седем човека. Близо сте.:bigsmile:

tarty
15.12.2016, 21:17
Бих му бил благодарен и спокоен за бъдещето си ако членувах в такава организация. Ако има нужда да помогна бих го направил безплатно.

А как би му се отразило на неговото спокойствие и да ли ще е благодарен за допълнителната работа, която му възлагаш. Не всеки желае ролята на Христос.

delta.e
15.12.2016, 21:18
Я пак? Някои членуваме в няколко форума - пчеларски, но няма нищо на между-личностна основа!

Да съм казал ЛИЧНОСТИ ?
То е начинаещи ...

tsc1
15.12.2016, 21:22
Абе вие ще стигнете до истинските решения, ама явно трябва още време... Един приятел има много точно определение за нас българите - самогъзници!
И защо някой трябва да създава кооператив на някакво национално ниво? Решението е само на местно ниво, в общината или в района. "Различен" ви е дал основополагащите принципи.

boris
15.12.2016, 21:22
Луда работа ! Участници от два форума да ... . Чудя се , на кой да отговоря ?
Без коментар .
Момче, карай ги един след друг, не се чуди.

Трендафил Дончев
15.12.2016, 21:23
Аха ти, по примера на зърнарите, защо да копам тревата, като мога да я унищожа с едно пръскане, а после се жалваме от глифозата и не само от него. Излишни въпроси ми задаваш, на които знаеш отговора. Мисля си, че има някакъв предел на мечти! Примери бол - парникови ефекти, случайно загинали невинни хора и т.н. Ако се стремиш да си първия е друг въпрос, но навсякъде се тръби колко ощетяваме природата и би следвало да намалим темпа на това.

ПП А ракийцата и мезето си мисля, че и те са се родили от майката природа. Аз обаче не консумирам райкийца "Цар Киро" и мезе от витабел(соев продукт), а домашно - натурално. ;)

Тука въпроса е как да си направиш някаква си една майка или едно семейство с много грижи за напролет за да си помогнеш, а не както е в случая с зърнара, който ще избие маса народ с препарата си. Грешно виждаш нещата.

kuline
15.12.2016, 21:28
Тука въпроса е как да си направиш някаква си една майка или едно семейство с много грижи за напролет за да си помогнеш, а не както е в случая с зърнара, който ще избие маса народ с препарата си. Грешно виждаш нещата.

АА, ясно. Това било значи, "как да оцелеем в кризата", а аз си мислех, че иде реч за кризата свързана с понижаването на цената на основния пчелен продукт - мед, с който се олицетворява пчеларството. Пак съм се заблудил. От виното ще да е, че не ми върви ракийцата. :)

ch.atanasov
15.12.2016, 21:43
Абе вие ще стигнете до истинските решения, ама явно трябва още време... Един приятел има много точно определение за нас българите - самогъзници!
И защо някой трябва да създава кооператив на някакво национално ниво? Решението е само на местно ниво, в общината или в района. "Различен" ви е дал основополагащите принципи.

Теб те имам за умен човек, ама тука....Кой ще го издържа този кооператив и с какво. Махленската групичка / без лидер/ :bigsmile: -как ще го осъществи това.

различен
15.12.2016, 22:11
Я, това да не е Стефанов. :bigsmile: Ако не си ,би ли дал подробности.

Стефанов?? Кой е този ?

kando
15.12.2016, 22:13
защо се мъчите да промените изкуствено, това което природата е творила през милионите години.
Споко - нищо нема да променят, само си останат с мъките.

различен
15.12.2016, 22:15
Чудя се г-н Матеев защо не направи такъв кооператив за пчеларите в сдружението. Просто да има честна търговия!

В търговията няма честност! Там има конкуренция и големият изяжда малкия! Та за да оцелееш, единствения изход е да станеш и ТИ голям!

tarty
15.12.2016, 22:20
В търговията няма честност! Там има конкуренция и големият изяжда малкия! Та за да оцелееш, единствения изход е да станеш и ТИ голям!

Матеев е дал отговор за сдружението по долу в темата, но нещо много късно излезе :-):-):-).
Всички ние сме конкуренти на пазара за продажба на пчелни продукти и единствено, когато започнем да си продаваме продуктите заедно можем да кажем, че сме партньори.

ch.atanasov
15.12.2016, 22:21
Стефанов?? Кой е този ?

Един с идеи като твоите. Доста народ му се върза, като гледам и сега има немалко мераклии.:bigsmile:

Гогол
15.12.2016, 22:25
Ако продължите с подигравките, .
Ако тези камъни са хвърлени в моята градина държа да ти обясня.Разбира се,ако приемеш моите обяснения с 1–2 изречения.
Моят пост не е подигравка.Напротив,искам да покажа че и тогава /в прощъпулника ти/лансираше смели идеи.Разликата е,че тогава имаше много' 'разпни го'',а сега просто не смеят.Пак сме си същите.Аз подкрепям твоите експерименти и като ги споделиш,след обмисляне за и против–използвам.Аз съм–право куме в очите.А не като някои–пишат вежди,а вадят очи.Ако ти се подигравам ще ти го напиша директно.Мисля,че съм го доказал.Това е.

kuline
15.12.2016, 22:25
В търговията няма честност! Там има конкуренция и големият изяжда малкия! Та за да оцелееш, единствения изход е да станеш и ТИ голям!

Тъй като си запознат с неписаните закони на джунглата, кажи валидни ли са те и в пчеларството.

различен
15.12.2016, 22:36
Тъй като си запознат с неписаните закони на джунглата, кажи валидни ли са те и в пчеларството.


Разбира се, че важат! Аз и за това съм написал, че българинът не може да прави ортаклък, което е явно до гена. Лафа за българската чета, която с трима души е вече чета с предател!
Лошото в съвременният живот е, че тази чета с предател вече е с двама четници, като правило!
На запад, най-големите врагове, ако могат да спечелят 10 евро, стават първи приятели и след като спечелят парите се разделят по-живо по здраво!
А тука ВИЕ губите хиляди левове, няма организация, която да ВИ защити, да ви отстоява цените, да ви отстоява интересите, да внася предложения за промени в закони и наредби и в каквото се сетите още!
Има разни организацийки, които в меренето на пиш@@те си, и братоубийствени войни, губят основната цел! А тя е просперитет на пчеларите и пчеларството в България!

kuline
15.12.2016, 22:44
Разбира се, че важат! Аз и за това съм написал, че българинът не може да прави ортаклък, което е явно до гена. Лафа за българската чета, която с трима души е вече чета с предател!
Лошото в съвременният живот е, че тази чета с предател вече е с двама четници, като правило!
На запад, най-големите врагове, ако могат да спечелят 10 евро, стават първи приятели и след като спечелят парите се разделят по-живо по здраво!
А тука ВИЕ губите хиляди левове, няма организация, която да ВИ защити, да ви отстоява цените, да ви отстоява интересите, да внася предложения за промени в закони и наредби и в каквото се сетите още!
Има разни организацийки, които в меренето на пиш@@те си, и братоубийствени войни, губят основната цел! А тя е просперитет на пчеларите и пчеларството в България!

Да, знам защо е обръщението ВИЕ (от един спор), но все пак ти, от кога го установи това мерене на п...и, войни или разединение в пчеларското съсловие?

различен
15.12.2016, 22:53
Да, знам защо е обръщението ВИЕ (от един спор), но все пак ти, от кога го установи това мерене на п...и, войни или разединение в пчеларското съсловие?
Ами с пчеларство се занимавах доста отдавна. Имам едно сериозно прекъсване от 90-те години, до преди 2-3 години. Просто ми откраднаха всичко. И кошерите и бараката и инвентара! Та бях го отписал! Но Дядо Господ ми даде нишан, че нещо трябва да се промени. В дограмата на склада ми се настанил рой. И жената звъни: Ела, че едни оси тук, ще ни нажилят, а тя е алергична! Отивам, а то пчелен рой. За рождения ми ден ми подари един кошер, купен от колега, занимаващ се с пчеларство. Та сега ги направих няколко. Чеша си старата краста и лекувам рани.
Тъжно.
А в случая ВИЕ го използвах, като множествено число!
Та проблемите от миналото не са се променили и днес. Българинът явно няма да се промени и в тоя век!

Saras
15.12.2016, 23:02
Аха ти, по примера на зърнарите, защо да копам тревата, като мога да я унищожа с едно пръскане, а после се жалваме от глифозата и не само от него. Излишни въпроси ми задаваш, на които знаеш отговора. Мисля си, че има някакъв предел на мечти! Примери бол - парникови ефекти, случайно загинали невинни хора и т.н. Ако се стремиш да си първия е друг въпрос, но навсякъде се тръби колко ощетяваме природата и би следвало да намалим темпа на това.

ПП А ракийцата и мезето си мисля, че и те са се родили от майката природа. Аз обаче не консумирам райкийца "Цар Киро" и мезе от витабел(соев продукт), а домашно - натурално. ;)
Има една хубава чужда мисъл-"Единственото нещо освен капитализма, чиято идеология е растеж заради самият растеж, е раковата клетка" . Проблема е, че искаме всичко да стане бързо, като целта често оправдава последствията.Войните и 99% от злините идват от тези ракови клетки, чиито смисъл на живот е растеж,растеж...На всяка цена.Преди и мен да ме пратят в пещерата, предупреждавам, че без климатик и интернет не отивам.Забравих да допълня и без мезето.Винаги съм бил за растежа, но не на дивия и разрушителен.

agro
15.12.2016, 23:10
Тая работа с българи в равноправен кооператив ще стане, когато цъфнат налъмите. Става само, ако има един, който коли и беси еднолично, всички останали викат "слушам", нищо, че са и те член-коооператори. И ако имат късмет диктатора им да е кадърен и почтен, ще са добре. Ако случат на мошеник - ще открадне еднолично всичко или ще го разсипе, ако е некадърник. Те сега двама ортаци не се спогаждат, камо ли ако са повече. Мога да разказвам лично преживяни много истории от такъв характер, предполагам и други са минали по тази пътека.

Saras
15.12.2016, 23:15
Най-слабото "семейство",което съм зазимявал не е повече от 1 рамка пчели,демек около 2000.Бях си направил едно пънче(от топола) на два 5рамкови корпуса.Всеки корпус е = на 3 дб рамки.Зазимявах ги на един корпус без есенно подхранване.Първата година заселих пънчето към август с стара майка и една шепа пчели зазими се пак с една шепа пчели.В средата на февруари (2007-8г) времето се стопли и започнаха да отглеждат пило.При осведомителния преглед пчелите бяха НЕповече от 200-300 и имаше около 5-6см2 пило.Сложих им част от купешка храна в найлон над главите.Към 10 март хвана един студ...изгубили контакт с храната и........На следващата година заселих пънчето още през юни,пак с толкова пчели.Сценария с времето се повтори,но този път си имаха достатъчно мед,а и питката беше домашна.В началото на май и двата корпуса(общо 6 дб.р) бяха пълни с пчели и пило..
Лично аз зазимих през 2013 на 2 рамки,но си имаха климатик.Благодаря, че сподели опита си.От тази година едно микро рояче от май месец, което не можеше да покрие едната страна на питата(не съм броил пчелите 300-400 може би) се разви на 2 рамки с подхранване.Миналата седмица, когато го погледнах беше добре.

различен
15.12.2016, 23:25
Тая работа с българи в равноправен кооператив ще стане, когато цъфнат налъмите. Става само, ако има един, който коли и беси еднолично, всички останали викат "слушам", нищо, че са и те член-коооператори. И ако имат късмет диктатора им да е кадърен и почтен, ще са добре. Ако случат на мошеник - ще открадне еднолично всичко или ще го разсипе, ако е некадърник. Те сега двама ортаци не се спогаждат, камо ли ако са повече. Мога да разказвам лично преживяни много истории от такъв характер, предполагам и други са минали по тази пътека.

В тази ситуация, след като се насмогне, се избира и назначава изпълнителен директор, а той се контролира от управителен съвет. И всичко доброволно, докато резултатите не станат такива, та да могат член кооператорите да са доволни, та да заделят и средства за заплати.

agro
15.12.2016, 23:29
Това с очите си да го видя, пак няма да повярвам, че е възможно в България.

Saras
15.12.2016, 23:51
В тази ситуация, след като се насмогне, се избира и назначава изпълнителен директор, а той се контролира от управителен съвет. И всичко доброволно, докато резултатите не станат такива, та да могат член кооператорите да са доволни, та да заделят и средства за заплати.
Когато хората са лъгани често, после трудно вярват.Ако сложим някой човек от народа за лидер ще тръгнат слухове, че ще ни ползва, за да се издигне.Ако сложим човек, като Матеев, конфликт на интереси, мисли само за бизнеса си и т. н.Идеални лидери няма, познавам доста такива, всеки си има слабости, кой по жени тича,друг чашката го влече, трети грандомания,слава и т.н.Още в началото подкрепих Матеев(не съм член на организацията му или друга), защото един лидер се избира по професионалните му качества, а дали ще е верен на хората, които ще представлява, без значение кой е човека няма 100% сигурност.Кооперация е възможна само от професионални пчелари, които разбират трудностите и финансовите нужди.Тази част, която с 300 зора ще даде 5лв членски внос и ще обсъжда, че парите ще отидат за ядене и пиене не са реално заинтересовани.

Писането във форума не е като живия разговор, често едно мнение се приема като конфронтация, а то всъщност е заради стила на писане.

tsc1
16.12.2016, 05:59
Това с очите си да го видя, пак няма да повярвам, че е възможно в България.
А аз съм го виждал с очите си как функционира и то през социализма! Баща ми, Бог да го прости, работеше много години в такава кооперация (ТПК). Бяха много гъвкаво, малко печелившо предприятие. Докато на мъдрите ни държавници не им хрумна да правят всичко голямо, за да видим колко е узрял социализЪма и не ги вкараха в едно СО. Ако ви интересува, мога да ви разкажа как функционираше.

ch.atanasov
16.12.2016, 09:37
А аз съм го виждал с очите си как функционира и то през социализма! Баща ми, Бог да го прости, работеше много години в такава кооперация (ТПК). Бяха много гъвкаво, малко печелившо предприятие. Докато на мъдрите ни държавници не им хрумна да правят всичко голямо, за да видим колко е узрял социализЪма и не ги вкараха в едно СО. Ако ви интересува, мога да ви разкажа как функционираше.

ХА ха, то и пчеларството функционираше при социализма. Най-вече от липсата на конкуренция. Аз посрещнах 10.11.1989г. в такава кооперация и съм наясно. До 1991 -92г. знаеш ли какво стана. ФАЛИТ, защото вече имаше конкуренция от т.н. частен бизнес.
Пчелата не е като другите животни и не се поддава на опитомяване, защото може да се храни сама. Същото е и с пчеларя, той сам произвежда ,каква кооперация да направи. Пак да питам феновете : кой и как, с какво ще я издържа тази кооперация. За обща преработка и т. н. иска огромни средства, от къде ще дойдат. Тези средства, няма ли да направят крайния продукт неконкурентен. Хайде чакам, да прочета.

Bobi-M9598
16.12.2016, 10:23
Здравейте,

Не всичко става само с желание, трябват и пари.

Поздрави, Г. Георгиев

различен
16.12.2016, 10:40
Ами, аз казах, че ще ме оплюете и излязох прав.
Има много все още действащи и развиващи се кооперации. Аз написах, че не всеки трябва да членува в такава. Тези които произвеждат и продават мед и търсят по-добра цена, като за начало, трябва да сформират ядрото, а не такива измислени, като мен. Управителя трябва да взема заплата, обвързана с печалбата и развитието на кооперацията. Не е нужно да е пчелар. Има много млади надъхани и нахъсани хора, които се чудят къде да вложат енергията си. Виж управителният съвет трябва да е съставен от опитни пчелари. Всеки член влиза с някакъв уставен капитал. Нещо като акция. И в края на годината получава дивиденти за това, след решения на общото събрание, освен ако не се реши, капитала да остане за развитие и нарастване през следващата година. Има много пчеларски програми, а и не само пчеларски, по които може да се участва. За всякакви производители се дават пари за закупуване на машини, за енергийна ефективност, за конкурентно способност, за млади кадри до 29 години и всякакви безработни.
Та при желание може!
Но всеки от нас гледа да е пред печката, на нарязаната сланинка и ракийца и да псува партията и правителството и да се оплаква от кожодерите прекупвачи, но да го мързи да направи, каквото и да е било, за да се промени това! И да завижда на такива, като Матеев, които с труд и пот е успял да постигне нещо, за което ЕВАЛЛА!
Та давайте, плюйте. Не ми е за пръв път!

ch.atanasov
16.12.2016, 10:55
Ами, аз казах, че ще ме оплюете и излязох прав.
Има много все още действащи и развиващи се кооперации. Аз написах, че не всеки трябва да членува в такава. Тези които произвеждат и продават мед и търсят по-добра цена, като за начало, трябва да сформират ядрото, а не такива измислени, като мен. Управителя трябва да взема заплата, обвързана с печалбата и развитието на кооперацията. Не е нужно да е пчелар. Има много млади надъхани и нахъсани хора, които се чудят къде да вложат енергията си. Виж управителният съвет трябва да е съставен от опитни пчелари. Всеки член влиза с някакъв уставен капитал. Нещо като акция. И в края на годината получава дивиденти за това, след решения на общото събрание, освен ако не се реши, капитала да остане за развитие и нарастване през следващата година. Има много пчеларски програми, а и не само пчеларски, по които може да се участва. За всякакви производители се дават пари за закупуване на машини, за енергийна ефективност, за конкурентно способност, за млади кадри до 29 години и всякакви безработни.
Та при желание може!
Но всеки от нас гледа да е пред печката, на нарязаната сланинка и ракийца и да псува партията и правителството и да се оплаква от кожодерите прекупвачи, но да го мързи да направи, каквото и да е било, за да се промени това! И да завижда на такива, като Матеев, които с труд и пот е успял да постигне нещо, за което ЕВАЛЛА!
Та давайте, плюйте. Не ми е за пръв път!

Не разбрах кой и къде те плюе. Това че не подкрепяме фантазиите ти не е плюене. Всичко и в този ти пост е само теория.

пп. да поясня : не отричам кооперациите, като форма на собственост.

tsc1
16.12.2016, 10:59
Една кооперация може да работи и донесе ползи в няколко посоки:
1. Общи поръчки и респективно по-добри цени на захар и други пчеларски храни и лекарства.
2. Първична преработка и окрупняване количествата мед за продажби на едро. От там постигане на по-добри цени. Общи търговск площи за продажби на дребно на мед и други пчелни продукти.
3. Закупуване на по-скъпоструващо, но по-модерно и ефективно пчеларско оборудване за споделено ползване.
4. Взаимопомощ при трудоемките операции - преместване на пчелини, вадене на мед. Обща транспортна техника.
5. Вътрешен контрол и общи изследвания на окрупнените количества мед в лицензирани лаборатории.
6. Създаване и експлоатиране на местна система за оповестяване при пръскания и други опасни за пчелите агротехнически мероприятия.
7. Създаване и поддържане на контакти с местните арендатори и селски стопани за съвместна дейност по опрашване или други взаимоизгодни дейности.
Една такава кооперация може да бъде много ефективна и гъвкава на местно ниво.

ch.atanasov
16.12.2016, 11:14
Една кооперация може да работи и донесе ползи в няколко посоки:
1. Общи поръчки и респективно по-добри цени на захар и други пчеларски храни и лекарства.
2. Първична преработка и окрупняване количествата мед за продажби на едро. От там постигане на по-добри цени. Общи търговск площи за продажби на дребно на мед и други пчелни продукти.
3. Закупуване на по-скъпоструващо, но по-модерно и ефективно пчеларско оборудване за споделено ползване.
4. Взаимопомощ при трудоемките операции - преместване на пчелини, вадене на мед. Обща транспортна техника.
5. Вътрешен контрол и общи изследвания на окрупнените количества мед в лицензирани лаборатории.
6. Създаване и експлоатиране на местна система за оповестяване при пръскания и други опасни за пчелите агротехнически мероприятия.
7. Създаване и поддържане на контакти с местните арендатори и селски стопани за съвместна дейност по опрашване или други взаимоизгодни дейности.
Една такава кооперация може да бъде много ефективна и гъвкава на местно ниво.

Още куп красиви мечти, без никаква финансова мисъл.

Mateev
16.12.2016, 11:57
Идеята за потенциалните ползи от кооперациите е логически вярна, но само на ТЕОРЕТИЧНО НИВО. На практика нещата не се получават, и мога да изредя поне 1000 причини, 999 от които са свързани с народопсихологията.

Няма смисъл да привеждам никакви доказателства поради простата причина, че доказателствата са ОЧЕВАДНИ и всеки ги вижда със собствени очи - ами просто НЯМА СЪЗДАДЕНИ КООПЕРАЦИИ, въпреки че държавата ги подкрепя и дори дава някакви пари по субсидиите.

В условията на българската действителност една кооперация е възможна само ако се намери някой ЛЕВСКИ, който ЕДНОВРЕМЕННО да притежава следните качества:

1. Да е достатъчно образован, умен и интелигентен, щото да може да направи цялата организация въпреки 1000-та проблема, с които ще се сблъска
2. Да работи безкористно (без пари) ден и нощ, събота и неделя
3. Да успее да убеди съкооператорите си, че те няма да дават нищо, но ще получават много
4. Да е готов да го оплюват, освиркват и обиждат хората, заради които той си скъсва гъза от работа
5. Да приказва на кооператорите приказки, които да им галят ушите - колко са умни и трудолюбиви и как той самия е прост и тъп
6. Да живее в сламена колиба и да кара трабант от 1960-та
7. Всички разходи по кооперацията да ги плаща от собствения си джоб, и тактично да си мълчи, че другите не са дали дори и 1 стотинка
8. Въобще да не е пчелар, защото дори и 1 килограм мед да вкара в кооперацията, веднага ще го обвинят, че преследва личните си интереси и забогатява на гърба на останалите
9. Има и още много, но вие си го знаете .......

ch.atanasov
16.12.2016, 12:09
Това единствения ти аргумент ли е? Жалко! Мислех си вече как ще ме разпердушиниш с железни аргументи, а ти си бил лесен!:ae:

Ами нямам други, аз съм дребен пчелар. Чети аргументите на Матеев. Към тях мога да добавя само липсващия 1 %, но най-важния : хората трябва да виждат икономическа изгода от участие в ПК.

tsc1
16.12.2016, 12:21
Ами нямам други, аз съм дребен пчелар. Чети аргументите на Матеев. Към тях мога да добавя само липсващия 1 %, но най-важния : хората трябва да виждат икономическа изгода от участие в ПК.
Аз дадох аргументите, които са с икономическа насоченост и те всички водят до икономическа изгода. Не е ли така? Кой от тях би довел до загуба и за кого? Матеев даде контра аргументи от народопсилогическо естество и те също са верни. Не ми се оправдавай че си дребен пчелар, това не е аргумент. Кооперирането е именно за дребните, едрите са си самодостатъчни. Скоро показваха по Nat Geo Wild как стадо дребнички на вид диви прасета се защитаваха успешно от нападение на лъвове.

ch.atanasov
16.12.2016, 12:43
Аз дадох аргументите, които са с икономическа насоченост и те всички водят до икономическа изгода. Не е ли така? Кой от тях би довел до загуба и за кого? Матеев даде контра аргументи от народопсилогическо естество и те също са верни. Не ми се оправдавай че си дребен пчелар, това не е аргумент. Кооперирането е именно за дребните, едрите са си самодостатъчни. Скоро показваха по Nat Geo Wild как стадо дребнички на вид диви прасета се защитаваха успешно от нападение на лъвове.



Точка 7 е пълна загуба. Защото арендатора ще си го премести ......видите ли при него имало член кооператор.:bigsmile:

tsc1
16.12.2016, 13:12
Точка 7 е пълна загуба. Защото арендатора ще си го премести ......видите ли при него имало член кооператор.:bigsmile:
Не виждам до какви загуби би довело ако председателя или управителя на една пчеларска кооперация поддържа добри делови отношения с местните собственици или арендатори на земя. Ако арендатора е тапир, наистина може да си го премести, но най- вероятно от това и той ще загуби.
Можете да си пишете каквото си искате, но аз лично не виждам много полезни ходове за пчеларите в създалата се ситуация. Всеки по отделно е твърде слаб да се пребори както с падащите цени на меда, така и с цените на новата високопроизводителна техника, която води след себе си по-висока ефективност и по-ниска себестойност.
И нека не забравяме крилатата фраза на великия Остап Бендер - "Делото по спасяването на давещите се е дело на самите давещи се"

различен
16.12.2016, 13:22
Ами нямам други, аз съм дребен пчелар. Чети аргументите на Матеев. Към тях мога да добавя само липсващия 1 %, но най-важния : хората трябва да виждат икономическа изгода от участие в ПК.

Интересно?
Ако видят, че една такава кооперация продава меда си с 3-4 лева отгоре/ако не и повече, на международни пазари/, дали ще видят икономически интерес в това?

tsc1
16.12.2016, 13:28
Оппа. Извинявай, грешка- става въпрос за точка 6, объркал съм.blush;

Иначе Остап Бендер май е прав. Сега трябва сам да си купя акумулатор.:bigsmile:
И до какви загуби за пчеларите ще доведе, ако се реализира точка 6??? Та на местно ниво това е много по-лесно и евтино, особено ако т.7 е в действие?

ch.atanasov
16.12.2016, 13:37
Интересно?
Ако видят, че една такава кооперация продава меда си с 3-4 лева отгоре/ако не и повече, на международни пазари/, дали ще видят икономически интерес в това?

Най-вероятно ще видят, но до този момент някой трябва да е вложил много пари. За новите членове вече дяловия капитал няма да е 10 000лв., а вероятно- 100 000лв.
Дори и да махнем една нула, пак нещата са сериозни. Незнам дали ще има кандидати.

ch.atanasov
16.12.2016, 13:44
И до какви загуби за пчеларите ще доведе, ако се реализира точка 6??? Та на местно ниво това е много по-лесно и евтино, особено ако т.7 е в действие?

Ама ти какво си се заръбал с мен. Мен главата ми пуши, доходност минус 100лв.--за кооперации ще мисля.:(


Опс. -отговора: Точка 6 е пълна загуба -пари на вятъра. Защото арендатора ще си го премести ......видите ли при него имало член кооператор с известителна система.:bigsmile:

различен
16.12.2016, 13:56
По точка 6.
Ами сега арендаторът по никакъв начин няма да обърне внимание на ЕДИН пчелар.
Но ако е кооператив, то КООПЕРАТИВЪТ спокойно може да наеме не един, а двама адвокати, да се направят нужните снимки веднага, изследвания и да му се спретнат едни хубави дела, които да му отровят живота няколко пъти. А ако се намесят и ЕКОЛОГИЧНИ причини, за промяна в екологичното равновесие и се поиска от Министерството на Земеделието, да не говорим и директно от Евро комисията и фондовете отпускащи субсидии на зърнарите, да им се спрат тези плащания, дали ще си го прехвърли в другия крачол, или ще се постреснат малко. Да не говорим, че има още възможности и мерки за въздействие, стига адвокатите да са добри!
Зърнарите са силни, защото са обединени. Пчеларите са слаби, защото са разединени!

Ангел Йосифов
16.12.2016, 17:39
Лично аз зазимих през 2013 на 2 рамки,но си имаха климатик.Благодаря, че сподели опита си.От тази година едно микро рояче от май месец, което не можеше да покрие едната страна на питата(не съм броил пчелите 300-400 може би) се разви на 2 рамки с подхранване.Миналата седмица, когато го погледнах беше добре.

И моето подобно рояче се разви до 2 рамки и се изрои!!!!!.....Подготвят ли се физиологично за зимата,мисля,че и 100 пчели със майката могат да иззимеят и развият ако са в подходящ нуклеус и на подходящо място,но дълбоко се съмнявам в ползата-рентабилността на "експеримента".И без това има мн по евтин начин за съхранение на майки...А да се очаква някакъв добив-това е просто химера.Мисля,че минималния брой пчели при зазимяването от,които може да се очаква някакъв добив от слънчогледа е поне 0,2кг пчели

Bobi-M9598
16.12.2016, 20:33
Здравейте,

Истината се ражда в спора!
За мен е важно да се мисли в насока за защита на интересите ни. Лошото при нас, е чувството във всеки от нас, че ще бъдем прее..ни. Много сме лъгани, и продължават да ни лъжат. Както казва Матеев, народопсихология. Но на мен не ми се седи в лай..та. Искрено желая най сетне да се случи нещо към по-добро. Затова приветствам всяко нещо което би ни защитило интересите!

Поздрави, Г. Георгиев

Господин Каров
17.12.2016, 22:56
А не е вазмможно да сменим начина на реклама. Да си оганизираме нещо шоутата в США.Тези изложения са ми малко примитивни, не ангажират масата.Може да са в няколко направления/ефекно представен подукт или майки с най-голям грамаж идр./Важно е да сане шоу, хората да се веселят. Как да стане не знам, но за това си мисля.

Mateev
19.12.2016, 14:16
А не е вазмможно да сменим начина на реклама. Да си оганизираме нещо шоутата в США.Тези изложения са ми малко примитивни, не ангажират масата.Може да са в няколко направления/ефекно представен подукт или майки с най-голям грамаж идр./Важно е да сане шоу, хората да се веселят. Как да стане не знам, но за това си мисля.

Ще ти кажа как може да стане. Първо трябва да си изясниш целевата група хора. Ако говорим за продажба на пчелни майки, то тогава целевата ти група са ПЧЕЛАРИТЕ. Следователно трябва да ходиш по всички пчеларски сбирки или изложения.

Какво може да впечатли представителите на целевата група ПЧЕЛАРИ?
Ами това са пчели, жени и коли...... :)

Следователно намираш една лъскава лека кола, перфектно измита и полирана. На предния капак, на покрива и на задния капак слагаш по един прозрачен кошер, в който да се вижда какво правят пчелите в него. Отпред слагаш две сочни мацки с големи бомби и оскъдно или почти никакво облекло. В ръцете си държат кутийки с пчелни майки, а на гърдите им вместо сутиен са изрисувани две тръвни. Цената на майките е написана от вътрешната страна на бедрата им, и за да я видят пчеларите, мацките трябва да се разкрачат предизвикателно. Трета мадама по монокини обикаля да събира петдесетачките и стотачките от продажбата на майки, като пчеларя сам трябва да постави парите в касичката там отдолу......

ПС: Това е пример за верен маркетингов подход към съответната целева група. И гледай да не отиваш на изложенията с по-малко от 1000 пчелни майки, че има опасност неудовлетворените клиенти да вдигнат бунт. Иначе първите 1-2 изложения ще направиш луди продажби, но после номера ще се изтърка. И на всяко следващо изложение мацките по монокини ще са повече от пчеларите, отишли да видят изложението.

npachovski
19.12.2016, 19:11
Ще ти кажа как може да стане. Първо трябва да си изясниш целевата група хора. Ако говорим за продажба на пчелни майки, то тогава целевата ти група са ПЧЕЛАРИТЕ. Следователно трябва да ходиш по всички пчеларски сбирки или изложения.

Какво може да впечатли представителите на целевата група ПЧЕЛАРИ?
Ами това са пчели, жени и коли...... :)

Следователно намираш една лъскава лека кола, перфектно измита и полирана. На предния капак, на покрива и на задния капак слагаш по един прозрачен кошер, в който да се вижда какво правят пчелите в него. Отпред слагаш две сочни мацки с големи бомби и оскъдно или почти никакво облекло. В ръцете си държат кутийки с пчелни майки, а на гърдите им вместо сутиен са изрисувани две тръвни. Цената на майките е написана от вътрешната страна на бедрата им, и за да я видят пчеларите, мацките трябва да се разкрачат предизвикателно. Трета мадама по монокини обикаля да събира петдесетачките и стотачките от продажбата на майки, като пчеларя сам трябва да постави парите в касичката там отдолу......

ПС: Това е пример за верен маркетингов подход към съответната целева група. И гледай да не отиваш на изложенията с по-малко от 1000 пчелни майки, че има опасност неудовлетворените клиенти да вдигнат бунт. Иначе първите 1-2 изложения ще направиш луди продажби, но после номера ще се изтърка. И на всяко следващо изложение мацките по монокини ще са повече от пчеларите, отишли да видят изложението.

Не е много верен маркетингов подход защото така ще загубиш тотално женското съсловие в пчеларството не се ли сети затова? Сещаш ли се колко възмутени ще бъдат като видят всичко това дали ще останат и 2 мин на изложението. Ще трябва да дойде и негов сътрудник с друга кола или пък да не е кола, а джип или мотор. Трябва да има хубаво тяло яко мускули човек нацепена батка отсекъде вени и татуси с червени розички синволизиращи на колко девойки е откъснал цветето. Облечен на мотора само с тия слиповете където на оная му работа има хоботче на слон карайки с висока скорост ще се мята хобота като откачен. Ще ги държи в една кутия майките ще минава покрай мадамите и ще форсирва на 12000 оборота мотора реве, а те ще пъхат кинтите в хоботчето така то ще расте и ще се пълни и ще ги мокри яко още повече. Но на следващото изложение има опасност да дойдат мъжете им и пердаха е гарантиран. Това ще работи само една година за съжаление.

Трендафил Дончев
19.12.2016, 19:42
Ще ти кажа как може да стане. Първо трябва да си изясниш целевата група хора. Ако говорим за продажба на пчелни майки, то тогава целевата ти група са ПЧЕЛАРИТЕ. Следователно трябва да ходиш по всички пчеларски сбирки или изложения.

Какво може да впечатли представителите на целевата група ПЧЕЛАРИ?
Ами това са пчели, жени и коли...... :)

Следователно намираш една лъскава лека кола, перфектно измита и полирана. На предния капак, на покрива и на задния капак слагаш по един прозрачен кошер, в който да се вижда какво правят пчелите в него. Отпред слагаш две сочни мацки с големи бомби и оскъдно или почти никакво облекло. В ръцете си държат кутийки с пчелни майки, а на гърдите им вместо сутиен са изрисувани две тръвни. Цената на майките е написана от вътрешната страна на бедрата им, и за да я видят пчеларите, мацките трябва да се разкрачат предизвикателно. Трета мадама по монокини обикаля да събира петдесетачките и стотачките от продажбата на майки, като пчеларя сам трябва да постави парите в касичката там отдолу......

ПС: Това е пример за верен маркетингов подход към съответната целева група. И гледай да не отиваш на изложенията с по-малко от 1000 пчелни майки, че има опасност неудовлетворените клиенти да вдигнат бунт. Иначе първите 1-2 изложения ще направиш луди продажби, но после номера ще се изтърка. И на всяко следващо изложение мацките по монокини ще са повече от пчеларите, отишли да видят изложението.



Не е много верен маркетингов подход защото така ще загубиш тотално женското съсловие в пчеларството не се ли сети затова? Сещаш ли се колко възмутени ще бъдат като видят всичко това дали ще останат и 2 мин на изложението. Ще трябва да дойде и негов сътрудник с друга кола или пък да не е кола, а джип или мотор. Трябва да има хубаво тяло яко мускули човек нацепена батка отсекъде вени и татуси с червени розички синволизиращи на колко девойки е откъснал цветето. Облечен на мотора само с тия слиповете където на оная му работа има хоботче на слон карайки с висока скорост ще се мята хобота като откачен. Ще ги държи в една кутия майките ще минава покрай мадамите и ще форсирва на 12000 оборота мотора реве, а те ще пъхат кинтите в хоботчето така то ще расте и ще се пълни и ще ги мокри яко още повече. Но на следващото изложение има опасност да дойдат мъжете им и пердаха е гарантиран. Това ще работи само една година за съжаление.

Аз си мислех, че само моята фантазия е разнебичкана, но имало по - зле и от мен.:bigsmile:

Димитър Бонев
20.12.2016, 18:58
С тази маркетингова стратегия ше направиш зян поне 999 майки.

rumenggr
20.12.2016, 21:25
Касичка с дупката отдолу няма пълнене!!!! Бизнеса замина....hi;

bob6666
04.01.2017, 09:51
За кооперациите по принцип и аз съм за.Безплатен обяд няма бих си плащал членски внос за наистина доказана организация при доставка на материали и изкупуване на продукция и при по маломерни пчелини или намаляла продукция по различни причини Сектора е хубаво от друга страна да се по очисти защото като видяха малко пари куцо и сакато станаха пчелари в последствие като видяха че има някакво търсене един сандък обикновен почна да гони 100 но за кратко Храни и добавки същата работа всеки те убеждава че едва ли не е нещо магическо и пробва да вдига цената а като намалее търсенето ще намалее и цената от там и разхода за производство Мисля че не е необходимо при цена 3.80 да се дават 10 лева за ленти 4.50 -5 за сръбска храна по 0.8-1 лв. за обтелена рамка и тнт. примери много.Подобна е и ситуацията и с други продукти лук боб чесъна -едната година 10 лв. другата 3.5 сега пак е скъп

Георги Кръстев
04.01.2017, 18:58
Винаги съм бил за общ инвентар, колкото и странно да е за моя баща, дядо и други възрастни които непрекъснато твърдят че орташката работа и кучетата не я харесвали... Ами аз например нямам нищо против, в определен тесен кръг колеги, да си имаме тестомесачка, захаромелка, машина за инверт, разпечатваща машина, хале за склад... и всичко на куп. Защо не да си имаме и нает общ работник целогодишно, който да помага, зимата за рамки, лятото за мед... и тнт. Защо не да се съберем 3-4 колеги и да нямаме общ бус, джип, камион или каквото и да е с което да извършваме подвижно пчеларство.... и много други неща с които да си помагаме... Но за целта се иска 3-ма човека с общ интерес за стремеж, цел и виждания. Нямам дори нищо напротив плавно да преминем към една система кошери, рамки и тнт.. за да е по-лесно за всички... Но за целта се иска да няма балканския нрав, в който се мисли първо как да се прецака системата а не как да я направим по-добра!!!

freddie46
10.01.2017, 21:51
Гошко,предложението ти не е лошо , но както казваш трябва да има 3-4 колеги с които да правим много неща и да си помагаме.Но почти винаги трябва да се съобразяваме с тях дали са свободни и т.н.При мене поне не може да се получи това което предлагаш и затова се спасявам поединично.

Remi
11.01.2017, 10:01
Винаги съм бил за общ инвентар, колкото и странно да е за моя баща, дядо и други възрастни които непрекъснато твърдят че орташката работа и кучетата не я харесвали... Ами аз например нямам нищо против, в определен тесен кръг колеги, да си имаме тестомесачка, захаромелка, машина за инверт, разпечатваща машина, хале за склад... и всичко на куп. Защо не да си имаме и нает общ работник целогодишно, който да помага, зимата за рамки, лятото за мед... и тнт. Защо не да се съберем 3-4 колеги и да нямаме общ бус, джип, камион или каквото и да е с което да извършваме подвижно пчеларство.... и много други неща с които да си помагаме... Но за целта се иска 3-ма човека с общ интерес за стремеж, цел и виждания. Нямам дори нищо напротив плавно да преминем към една система кошери, рамки и тнт.. за да е по-лесно за всички... Но за целта се иска да няма балканския нрав, в който се мисли първо как да се прецака системата а не как да я направим по-добра!!!

Мисля че причината са заболяванията не това което си написал!

Айде да се уточня. Как ще мешаш инвентара на 10 човека ? Ако 1 има заболяване какво става или пък третира с химия !!!

tsc1
11.01.2017, 11:10
Мисля че причината са заболяванията не това което си написал!
А всъщност къде в поста на Георги са коментирани заболяванията?

agro
11.01.2017, 20:33
Винаги съм бил за общ инвентар, колкото и странно да е за моя баща, дядо и други възрастни които непрекъснато твърдят че орташката работа и кучетата не я харесвали... Ами аз например нямам нищо против, в определен тесен кръг колеги, да си имаме тестомесачка, захаромелка, машина за инверт, разпечатваща машина, хале за склад... и всичко на куп. Защо не да си имаме и нает общ работник целогодишно, който да помага, зимата за рамки, лятото за мед... и тнт. Защо не да се съберем 3-4 колеги и да нямаме общ бус, джип, камион или каквото и да е с което да извършваме подвижно пчеларство.... и много други неща с които да си помагаме... Но за целта се иска 3-ма човека с общ интерес за стремеж, цел и виждания. Нямам дори нищо напротив плавно да преминем към една система кошери, рамки и тнт.. за да е по-лесно за всички... Но за целта се иска да няма балканския нрав, в който се мисли първо как да се прецака системата а не как да я направим по-добра!!!

Много хубаво, за да е масово възможно. Захаромелка 30 кг/час вече имам, тестомесачка 50 л също, машина за инверт 300л също, разпечатващата е въпрос на време, ръчната преса почти готова и т.н. Имам инвентар за 10 пчеларя и възможност да произведа още, само сградния фонд още не е ремонтиран, но е наличен. Ама като знам, че всичко орташко, което съм предприемал до момента, се е сгромолясвало с гръм и трясък и аз съм бил потърпевш накрая да платя сметката, смятам, че шанса да се намерят хора на един акъл е в най-добрия случай 1:100.

Д.Тодоров
08.03.2017, 20:32
Здравейте колеги!Нов съм във форума и разгледах обширно нещата в него. Но имам директен въпрос!!!
От три години се занимавам с пчеларство и имам 65 пчелни семейства,но вече ме лови страх да развивам ,защото цената на меда пада , голямата смъртност и ред други причини. Искам общо мнение според вас на къде утиват нещатата с пчеларството.Благодаря предварително

borifototo
08.03.2017, 20:41
Здравейте колеги!Нов съм във форума и разгледах обширно нещата в него. Но имам директен въпрос!!!
От три години се занимавам с пчеларство и имам 65 пчелни семейства,но вече ме лови страх да развивам ,защото цената на меда пада , голямата смъртност и ред други причини. Искам общо мнение според вас на къде утиват нещатата с пчеларството.Благодаря предварително

Отиват като всичко в държавата - на зле.

kuline
08.03.2017, 20:51
Здравейте колеги!Нов съм във форума и разгледах обширно нещата в него. Но имам директен въпрос!!!
От три години се занимавам с пчеларство и имам 65 пчелни семейства,но вече ме лови страх да развивам ,защото цената на меда пада , голямата смъртност и ред други причини. Искам общо мнение според вас на къде утиват нещатата с пчеларството.Благодаря предварително

През годините назад във времето, имаше един значителен спад в цената на меда, че дори и липса на търсене на едро. Става въпрос за зората на демокрацията. Много от пчеларите по комунистическо, които все още са живи продължават със занаята и сега. Въпрос на личен избор е, кой ще продължи и за напред, а това напред е неизвестно и на дали ще има човек, който да ти даде точен и конкретен отговор. "Неведоми са пътищата господни"

пп Матеев, с неговите познания, може да ти развие в пълна степен, колко е неизвестно бъдещето. При него обаче нещата стоят по друг начин. Удря хикса и минава в друг бранш. При теб, мен и много други, нещата стоят по друг начин, та от тази гледна точка, няма как да го последваме;)
ПП Май отворихме работа на Трендафил. Сори! Подведохме се с двата му еднакви поста в различни теми.

Валентин.
08.03.2017, 21:02
Е защо да пада цената на меда. Точно пък последните 3 години аз наблюдавам следното, Август и Септември цената е около 5 лв. През другите месеци пада. Е верно, не всеки може да се докачи до петачката през Август... Да казваш, че цената пада разбирам и през Август да дават 3,8-4лв. така- да.
П.П. А ти гарантирам, че никой тук от тоя сайт докато е жив няма да види цена повече от 5лв. (айде 5.5-6). Ако си очаквал нещо повече, си в грешка. Или си търси пазар извън България.

krasimir00
08.03.2017, 21:06
Нещата с пчеларството отиват натам където бяха преди три години. Тогава изкупната цена на букета беше около 4 лв , но пчеларство имаше , че дори и доста кандидати. Сега положението не е много по различно, просто животът поскъпва а ние се върнахме с няколко години назад. Спомням си преди години някои от статиите във вестник пчела и кошер. Цената на меда се вдигне малко и на първа страница лъсва статия със заглавие "Пчеларството в прогрес". На другата година цената падне и на първа страница заглавие " пчеларството в упадък" . Тъй че пчеларството не върви на никъде , просто си кара по криволичестата скала нагоре-надолу.

agro
08.03.2017, 21:19
Може и скоро да докарат ГМО пчели, устойчиви на някой як инсектицид, та поне пръсканията да не им пречат.:laughing:

Nik_m
08.03.2017, 21:22
Благодаря за отзивите, в момента съм започнал лечение и искам да го изкарам до край. Ако няма подобрение ще мисля други варианти и ще пиша.

Илиев
08.03.2017, 21:28
Цената на едро меда у нас се явява частен случай на заплатите/възнагражденията за положен труд у нас на пролетариата, който масово е между 600-800лв месечно...за разлика от същия положен труд от западния работник, който получава около 2500-3000 евра....ние искаме в пчеларския бранш заплащане аналогично на западните пчелари - еми няма да стане!...ние сме втора категория хора за тях/западнярите, даже трета според мен

Nik_m
08.03.2017, 22:09
За да се оправи сектора трябва и държавата и пчеларите да работят за това. В нашият случай и двете страни липсват така, че аз не очаквам по добро. Вместо да дават субсидии по някакви измислени програми може да дадат по 1лев субсидия на килограм мед на всеки, но тогава ония измамници няма да гушат а това не ги устройва.

Д.Тодоров
08.03.2017, 22:17
Мерси колеги. Нещатата стават сложни по това което гледам като цяло и това което е по краи мене и за това излизат вече съмнения какво да се прави

seto4e
08.03.2017, 23:20
Цената на едро меда у нас се явява частен случай на заплатите/възнагражденията за положен труд у нас на пролетариата, който масово е между 600-800лв месечно...за разлика от същия положен труд от западния работник, който получава около 2500-3000 евра....ние искаме в пчеларския бранш заплащане аналогично на западните пчелари - еми няма да стане!...ние сме втора категория хора за тях/западнярите, даже трета според мен

Няма как да ти отговоря по-добре: Пасивен народ - слаба България (http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=205953)

agro
09.03.2017, 23:17
Добре де, ще се мъчим бавно: "Колкото и мрачни изводи да предлага това изследване, в него все пак просветва и някакво положително развитие. Например това, че все по-малко хора са готови да седят със скръстени ръце, “ако управлението на страната е лошо”. Но движението в тази посока е твърде бавно - за 10 години е нараснало само с десетина процента.Но и това е надежда "

kando
18.03.2017, 01:47
Здравейте колеги!Нов съм във форума и разгледах обширно нещата в него. Но имам директен въпрос!!!
От три години се занимавам с пчеларство и имам 65 пчелни семейства,но вече ме лови страх да развивам ,защото цената на меда пада , голямата смъртност и ред други причини. Искам общо мнение според вас на къде утиват нещатата с пчеларството.Благодаря предварително
Сещаш се, че зависи от очакванията, които имаш - за да се оправдаят е препоръчително да са колкото се може по- скромни.