PDA

Виж пълната версия : ЗАЗИМЯВАНЕ НА ЛР КОШЕРИ



Ники
12.08.2011, 14:15
Нуждая се от мнения.
С пчеларство се занимавам от тази пролет.Работя с ЛР кошери с отворени на 1/4 дъна.
Имам две семейства на по един корпус.Чета ,че е добре кошерите да се зазимяват на два корпуса.Но аз не разполагам с изградени пити за вторите корпуси.
Имам възможност да взема от колега пчелар магазинни пити,който мисля да сложа в корпуси и да ги сложа под корпусите със семействата.Така ще се получи кошер с дълбоко дъно.На пролет направо махам долния корпус и си връщам питите на колегата (с восъчни основи)Имам намерение да оставя дъната отворени през зимата.
Ако може и малко яснота относно есенното стесняването на семействата при ЛР кошерите.
Може да е малко рано за зазимяване ,но искам да се ориентирам по отрано.

jordanov
12.08.2011, 16:06
Ники, тез отводки лятото ако не си ги направил на два корпуса , за какво са им на зима дълбоки дъна , магазини или мрежести дъна ? Зазимяваш на два ако лятото ти са били на четири - пет . Гледай сега да имат достатъчно мед и пчели и това е. Ако твоя човек може да ти даде магазини и пити за на пролет няма да е зле . А е мъка . Аз на твое място си правя една снелгрова дъска и ги зазимявам един върху друг, че февруари да ги подхвана яко , ма то пак си зависи от много работи.

evgeni.filimonov
15.08.2011, 11:19
Прав е колегата, силните семейства се зазимяват на 2 корпуса. При теб не е нужно да правиш нищо, камо ли да взимаш чужди пити, не те съветвам.
Виж какво е положението със запасите от мед и дебелината на венците. Ако има много замедени пити в средата на гнездото или гнездото е блокирано с мед, освободи 2 пити тъмни и ги сложи в средата за да има къде майката да снася. Ако няма запаси и хубави венци, подхранвай, в началото с по-малки количества, за да стимулираш майката да снася повече пило и после вече с пълни хранилки, за запасяване.
А стеснението наесен го правиш, като ограничиш семейството на толкова пити, колкото покрива. Някои колеги дори и не стесняват.
Успех

Юрий Цветков
15.08.2011, 13:15
Ники, от долу сложи просто празен корпус или магазин. Не е нужно да има пити. В зависимост от времето, някъде през февруари, ще сложиш найлон между двата корпуса, така, че между найлона и предната стена на кошера да има 1-2 см разтояние, за да могат да минават пчелите. Това е напълно достатъчно, а сега ми подсигури достатъчно храна за зимуване и място за снасяне на майката. Както и да третирш срещу Вароатоза.

Ники
15.08.2011, 21:48
Благодаря за съветите.Утре ще проверя какво е положението в кошерите.Ще сложа и ленти.

Жоро$73
23.09.2011, 20:21
Здравейте.Хайде и едно питане от мен в този раздел.Значи едното ми кошерче,се е ориентирало към зазимяване в студената страна на кошера.Какво ще ме посъветвате. Да пренаредя гнездото в топлата страна или просто да го оставя там, като само му сложа още 1 рамка с мед пред преградната дъска.Аз не свивам семействата.На ДБ-12 зазимямам с 11 рамки и преграднадъска.Благодаря ви предварително.

buci59
24.09.2011, 07:26
Какво ще ме посъветвате. Да пренаредя гнездото в топлата страна или просто да го оставя там.

Като говорите за зазимяване от сега,чак ми става студено.Тепърва,семействат а се подготвят за това,а някои вече са ги зазимили.Не бързайте все още,колеги,има какво да се довърши в гнездата.На практика,зазимяването приключва с поставянето на мишипредпазителите,а е рано за тях.
Конкректно за случая:преподреди си гнездото,но го направи или по-навреме преди обяд,или надвечер,че сега,в това топло време,нападенията са чести.

Nic
06.10.2011, 08:19
Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.

scutellator
06.10.2011, 13:33
Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.

Всичко зависи много индивидуално за всяко отделно семейство. Но първо те съветвам да изключиш от арсенала всякакви НАЙЛОНИ, ВЕСТНИЦИ, ПАРЦАЛИ, СЛАМИ, ОДЕАЛА и т.н. Минал съм през тоя период и знам за какво говоря - зимата задържат влага, правят мухъл и само пречат за доброто зимуване (особено ако не знаеш как да ги поставиш).

Ако имаш много празни корпуси по кошерите, вместо да ги сваляш и да им търсиш място за съхранение и да ги яде молеца - отдели ги от частта за зимуване на пчелите с брезент (или мушама, чаршаф или каквото имаш), остави 3-4см ивица от където пчелите да могат да преминават и да ги охраняват. Или ако не направиш нищо - не е фатално.
Ако имаш 2 корпуса и има мед само в единия - остави празния отдолу.
Прелката - горна прелка и по възможност хранилка за вентилация. Долната - ако не си в населено място - с мишепредпазител.

Това е

Nic
06.10.2011, 15:57
Моля Ви да споделите как зазимявате кошерите ЛР. Как ги покривате отгоре /найлон, вестници, парцали и т.н/. Какви прелки оставате отворени.И най-вече кога трябва да се направи това? За първа година ми предстои да зазимявам кошерите си.

Всичко зависи много индивидуално за всяко отделно семейство. Но първо те съветвам да изключиш от арсенала всякакви НАЙЛОНИ, ВЕСТНИЦИ, ПАРЦАЛИ, СЛАМИ, ОДЕАЛА и т.н. Минал съм през тоя период и знам за какво говоря - зимата задържат влага, правят мухъл и само пречат за доброто зимуване (особено ако не знаеш как да ги поставиш).

Ако имаш много празни корпуси по кошерите, вместо да ги сваляш и да им търсиш място за съхранение и да ги яде молеца - отдели ги от частта за зимуване на пчелите с брезент (или мушама, чаршаф или каквото имаш), остави 3-4см ивица от където пчелите да могат да преминават и да ги охраняват. Или ако не направиш нищо - не е фатално.
Ако имаш 2 корпуса и има мед само в единия - остави празния отдолу.
Прелката - горна прелка и по възможност хранилка за вентилация. Долната - ако не си в населено място - с мишепредпазител.

Това е

Празните копуси отгоре или отдолу се слагат.Моята покривна табла е от тип таванка, като хранилка, и има два отвора за хранилки. Въпроса ми е, и двете хранилки ли да оставя. И как ще се осъществява вентилацията през хранилките, като са затворени. Кошерите сега са ми на два корпуса, като в горния има около 20 кг мед, а в долния около 10 кг. Коя прелка да оставя отворена на долния или на горния корпус, и колко да е големината на самия отвор.

scutellator
06.10.2011, 18:35
Празните медови корпуси се слагат отгоре (разделени с парцал от семейството). За да ти е по-лесно напролет, а не да правиш излишни ротации - за самите пчели няма никакво значение къде ще ги сложиш, прави се от чисто удобство за пчеларя. Брезент може и да не слагаш, но при 1% от случаите семейството се качва в празните корпуси, обикновено си прави и меден венец и напролет ти отваря работа. Това платно служи за точно тази цел - да не се окаже семейството където не трябва.

Хранилките може да ги оставиш и двете, но и една върши работа. Ако не ти трябват за другаде ги остави. Предполагам твоите хранилки не са херметически затворени (поне до сега не съм виждал такива), все се намира някакъв луфт или процеп от където да излезе влажния въздух. Просто е нужно много малко за да не се събира конденз.
Така както описваш състоянието на кошерите си - не трябва нищо да им се бара - остави ги както са.
Прелките - горната добре е да е отворена, пък останалите ... без значение. Важното е да не влизат крадци и мишки (налагало ми се е и да затварям напълно прилетната дъска на отделни слаби кошери за през зимата, поради неспособност да охраняват входа).
Сложи мишепредпазители и си готов (ако си извън населено място), иначе може да намалиш прелката на 5-10 см.

buci59
06.10.2011, 19:40
Аз имам друго виждане и мнение по въпроса,но за де не се повтарям прочети тук (http://pchelari.com/forum/viewtopic.php?t=2673&postdays=0&postorder=asc&start=75) и намери метода ми на работа.

Nic
06.10.2011, 23:44
На дъното в задната част има отвор с размери 12/12 см покрито със решетка. Трябва ли при зазимяването да се остави отвора открит или трябва да го затварям. Как ще се отрази по-добре на пчелите през зимата.

Юрий Цветков
08.10.2011, 13:40
Празните копуси отгоре или отдолу се слагат.Моята покривна табла е от тип таванка, като хранилка, и има два отвора за хранилки. Въпроса ми е, и двете хранилки ли да оставя. И как ще се осъществява вентилацията през хранилките, като са затворени. Кошерите сега са ми на два корпуса, като в горния има около 20 кг мед, а в долния около 10 кг. Коя прелка да оставя отворена на долния или на горния корпус, и колко да е големината на самия отвор.При това положение аз не бих размествал нищо. Ще ги оставя само с отворен долен вход 4-5 см и задължително изцяло отворен вентилационен отвор на дъното. Ако семейството е слабичко, при появата на първия прашец в района, ще сложа найлон между двата корпуса, така че до предната стена на корпусите да остане разстояние 1-2 см ( за да минават пчелите). След като пчелите усвоят целия корпус, махам найлона и ротирам корпусите.

Nic
10.10.2011, 15:07
Без да опонирам на авторитете (Yuri u buci59 са си авторитети отвсякъде, с повече опит и знания от мен) да кажа и аз. Въглеродния двуокис с който се борим отваряйки вентилационните отвори на дъното има своето важно значение при зимуването. Освен, че е причина за повишена влажност в кошера той спомага в голяма степен за понижаване активността на пчелите зимата. В това състояние пчелите имат и много по-малка нужда от кислород (свеж въздух), сравнено с когато са активни.
Т.е. по-малката нужда от кислород и повишената нужда от С02 не предуславят засилени мерки за проветряване на гнездото. Все пак проветряване има и през прелката и през отворите на хранилките ако те не са плътно покрити, а да кажем със зебло над кето има има влагопоемащи материали.
Т.е. да отвори ли вентилацията или да я затвори си зависи от пчеларя и може би от силата на зазимяваното семейство. За по-слаби и средни семейства, отводки и т.н. според мен в никой случай не е по-добре мрежест отвор, като за проветряване е достатъчо наличието на по-голята въздушна възглавница под гнездото (дълбоко дъно) и прелката.

Не разполагам с дълбоко дъно. Имам 7 см наставки, ако поставя тях под първия корпус върху дъното, и тогава ще се увеличи дълбочината на дъното с тези 7 см. Според Вас това добре ли е или не е добре с този експеримент.

Николай Христов-nikberk
10.10.2011, 15:20
Не разполагам с дълбоко дъно. Имам 7 см наставки, ако поставя тях под първия корпус върху дъното, и тогава ще се увеличи дълбочината на дъното със тези 7 см. Според Вас това добре ли е или не е добре с този експеримент.
Не експериментираш нищо!Това е начина ! Успех!

buci59
10.10.2011, 17:34
Т.е. да отвори ли вентилацията или да я затвори си зависи от пчеларя и може би от силата на зазимяваното семейство. За по-слаби и средни семейства, отводки и т.н. според мен в никой случай не е по-добре мрежест отвор, като за проветряване е достатъчо наличието на по-голята въздушна възглавница под гнездото (дълбоко дъно) и прелката.

Да,това е много вярно.Но понеже въпроса беше зададен така,че се заговори за ЛР кошер,и мислим за нормална по сила с-во.

Юрий Цветков
10.10.2011, 20:12
:D :D :D Вальо, не съм чак такъв авторитет, но пък съм правил доста експерименти. Зимувал съм и на долен и на горен, и на 2 входа. Обръщал съм кошери и на "топло" разположение на питите, зимувал съм и с дълбоко и с плитко дъно, с плътно и с отворено дъно. За себе си се убедих, че най-доброто зимуване е по начина който описах по-горе. Това, което ти описваш на теория е вярно, но на практика, никой кошер не е такава затворена система, каквато редица "автори" чертаят по книгите си. Убеден съм, че ако се направят прецизни измервания на количеството СО2 в горния и долния слой на въздуха, при отворен горен вход - разлика няма да има или тя ще е пренебрежимо малка. Говоря за редови кошер, стоял няколко години на пчелина, а не при лабораторни условия.

HINAP
10.10.2011, 20:28
Метода на колегата buci59 определено ми хареса, особено с вкарването между пилото на пита с прашец като допълнителна.В повечето случаи аз не поставям ограничители на рамките /или си режа от алуминиеви флакони от дезодорант с обикновена ножица/ и това прави метода по лесно изпълним.

evgeni.filimonov
10.10.2011, 20:35
Прочетете книгата на Станчо Георгиев за неговия начин наработа и ще промените начините на зазимяване.
Ако пчелите искаха да имат горен вход или вентилационен отвор, то те няма да заклейват плътно покривната табла. Семейството най добре е да е в най горния корпус, там винаги е по топло. Влага се получава тогава, когато тръгне пилото.
В периферията на кълбото пчелите поддържат 8 градуса температура, колкото и да е малко, все пак излъчват някаква топлина и защо тя да излиза през горен отвор, когато го има. На пчелите не им трябва тотално проветрение, защо да им се оставя входа на корпуса (на гнездото) отворен, след като на тях им е нужен 5 пъти по малко кислород през зимния период и издържат на десетки пъти повече съдържание на въглероден двуокис в кълбото. Така те остават в едно състояние, в което едвам мърдат, те просто пулсират и не изразходват излишна енергия. Едно течение би ги тормозило повече, така мисля аз. А излишъка от въглеродния двуокис като по тежък, пада надолу и ако има мрежест отвор на дъното в задната част - той излиза от там, а пресния въздух влиза през входа на прелката на дъното и омекотен през дълбокото дъно или през празния корпус отдолу под гнездото, се изкачва нагоре и леко облива кълбото.
Добре е, ако покривната табла е тънка, да се сложи някакъв затоплящ материал отгоре.
Аз така съм зазимил мойте семейства в ЛР кошерите. Отводките са ми на един корпус. Силните семейства са ми на 2 корпуса, като август месец съм поставил магазините с известно количество мед от долу под гнездото и пчелите си го пренесоха в гнездото и си го складираха където им трябва. Отвора на корпуса с гнездото е затворен.
А иначе тоталното затопляне на кошерите се прави , когато тръгне пилото. За него си трябва топлина.

Nic
12.10.2011, 09:24
Ако се остави семейството да зимува на долна прелка, къде да се оформи отвора, в средата на прелката или в краищата й.

N-2
12.10.2011, 09:31
Прелката да е симетрично разположена, да сочи центъра на гнездото.

N-2
12.10.2011, 09:54
Отворът да е симетрично разположен на гнездото, да сочи центъра на гнездото. А не да е симетрично разположен на прелката.
Верно, че не се изразих достатъчно точно. Дано сега съм успяла.

Nic
12.10.2011, 10:19
Това означава, че съм направил голяма грешка, тъй като, когато стеснявах отвора на прелката през септември го оставих в единия /южния/ край на кошера.Ширината на отвора е 10 см. И при това положение сега какво да правя, нужно ли е когато поставям мишепредпазителя да измествам отвора от сегашното му място.

Nic
12.10.2011, 11:05
Има доста време за това не е голяма работа - подобре е разбира се да е с/у гнездото, но ако е дълбоко дъно не е фатално и малко настрани да е.

Дъното не е дълбоко.

N-2
12.10.2011, 11:47
Едно слабо семейство, може би ще иска и ще се измести в страни от отвора, за да може по-лесно да поддържа топлината. Докато за едно силно семейство да е на проветрение срещу отвора би било добре /или само аз така си мисля :D /.
Също така е от значение гнездото да е точно срещу отвора, когато зазимяваме семейство с малко запаси, които запаси са разположени в центъра и не искаме да мърдат пчелите много в страни.