PDA

Виж пълната версия : Сива сврачка



Трендафил Дончев
10.12.2016, 17:24
Сивата сврачка/живодерче/ е малка, но твърде хищна птица. Женската е малко по – украсена от мъжката, чийто гръб е пепеляво сив, а коремчето бяло, крилата и опашката – черни отгоре. Главата в сравнение с тялото е голяма и притежава силна къса човка закривена надолу горна част. Храни се предимно с насекоми, като лови и летящи пчели или направо от прелката на кошера. След като се нахрани уловът и продължава, като излишните уловени пчели и насекоми набучва на растителни шипове или бодили, а друга част притиска към разклоненията или различни малки ниши. Нещо като своеобразен запас от храна.

Кразз
02.01.2022, 21:22
Сивата сврачка/живодерче/ е малка, но твърде хищна птица. Женската е малко по – украсена от мъжката, чийто гръб е пепеляво сив, а коремчето бяло, крилата и опашката – черни отгоре. Главата в сравнение с тялото е голяма и притежава силна къса човка закривена надолу горна част. Храни се предимно с насекоми, като лови и летящи пчели или направо от прелката на кошера. След като се нахрани уловът и продължава, като излишните уловени пчели и насекоми набучва на растителни шипове или бодили, а друга част притиска към разклоненията или различни малки ниши. Нещо като своеобразен запас от храна.

Зимувам на отворени горни входове, като част от семействата ги заклейват, повече или по-малко. Преди няколко дни намерих на два от кошерите, клея разпробит и трохи от него по прилетните дъски. Възможно ли е, това да е дело на сивата сврачка?

Трендафил Дончев
02.01.2022, 22:43
Зимувам на отворени горни входове, като част от семействата ги заклейват, повече или по-малко. Преди няколко дни намерих на два от кошерите, клея разпробит и трохи от него по прилетните дъски. Възможно ли е, това да е дело на сивата сврачка?

Прелетна птица е.

зуница
02.01.2022, 23:33
Зимувам на отворени горни входове, като част от семействата ги заклейват, повече или по-малко. Преди няколко дни намерих на два от кошерите, клея разпробит и трохи от него по прилетните дъски. Възможно ли е, това да е дело на сивата сврачка?
Синигер. Тая гадинка каца на прелката и чука да се покаже пчеличка. После се знае какво става. Сложи на някой клон кожа от прасето и глей сеир. Домашен сапун на прозореца също сбира синигерите. А, бе зимата ядат всичко що побарат. Спасението са само котаците. Много бързо се заучват да се крият под кошерите. Хвърчи перушина.

Трендафил Дончев
03.01.2022, 00:11
Синигер. Тая гадинка каца на прелката и чука да се покаже пчеличка. После се знае какво става. Сложи на някой клон кожа от прасето и глей сеир. Домашен сапун на прозореца също сбира синигерите. А, бе зимата ядат всичко що побарат. Спасението са само котаците. Много бързо се заучват да се крият под кошерите. Хвърчи перушина.

Прясно сътворени наденици и бабеци обичат.;) За ужас на стопанина. :bigsmile:

Кразз
03.01.2022, 07:47
Синигер. Тая гадинка каца на прелката и чука да се покаже пчеличка. После се знае какво става. Сложи на някой клон кожа от прасето и глей сеир. Домашен сапун на прозореца също сбира синигерите. А, бе зимата ядат всичко що побарат. Спасението са само котаците. Много бързо се заучват да се крият под кошерите. Хвърчи перушина.

Хм,... синигери има но, не им ли е твърде къса човката за да свършат таз работа? След като не може да е сврачката,... в района е пълно със сойки. И те са една всеядна гад...

зуница
03.01.2022, 21:20
Хм,... синигери има но, не им ли е твърде къса човката за да свършат таз работа? След като не може да е сврачката,... в района е пълно със сойки. И те са една всеядна гад...
Котките и те са "една всеядна гад". Миналата година косовете и отбор сойки, и синигери за два дни опоскаха мушмулата. Тая година котките ми "подариха " един кос.Синигерите не ги броя. Пораженията по мушмулите са поносими. Явно на "разбойниците" им е подействал котешкия урок.
п.п. Китайчетата в Али експрес предлагат мрежа за лов на птици. Три на десет метра за две евро.

Кразз
03.01.2022, 21:35
Котките и те са "една всеядна гад". Миналата година косовете и отбор сойки, и синигери за два дни опоскаха мушмулата. Тая година котките ми "подариха " един кос.Синигерите не ги броя. Пораженията по мушмулите са поносими. Явно на "разбойниците" им е подействал котешкия урок.
п.п. Китайчетата в Али експрес предлагат мрежа за лов на птици. Три на десет метра за две евро.

Имам три котарака, но се въртят на овчарника заради плъховете и мишките покрай фуража. Пчелина е много близо, но не виждам как да ги приуча да ходят там.

зуница
03.01.2022, 21:44
Имам три котарака, но се въртят на овчарника заради плъховете и мишките покрай фуража. Пчелина е много близо, но не виждам как да ги приуча да ходят там.
Мрежичката ти решава въпроса.Като дадеш на котките и някой хванат в мрежата нарушител ще се приучат.
https://aliexpress.ru/item/1005001281846681.html

agro
03.01.2022, 23:08
...мрежа за лов на птици...
Забранена е.

зуница
03.01.2022, 23:57
Забранена е.
Защо българинът е оцелял хилядолетия? Защото "Законо е врата у полье!".
Цитирай закона в който е тая забрана .Ако не те затруднява. Все пак по-сладко е да знаеш какво нарушаваш.;)

Кразз
04.01.2022, 18:09
Защо българинът е оцелял хилядолетия? Защото "Законо е врата у полье!".
Цитирай закона в който е тая забрана .Ако не те затруднява. Все пак по-сладко е да знаеш какво нарушаваш.;)

"Файтонът потегли, а чифликчията вика: ще те съдя, дето вдигаш нож отгоре ми. В тази държава закон има. Кой си ти да ми командваш? Никакъв не съм, казвам му, а закон има, и не един, а хиляда. Само че, сега законът е в ръцете ми. Преди една минута беше в твоите ръце, сега е в моите. Който го държи в ръцете си, за него е справедлив. Тъй си приказваме, а работниците му, трийсетина души, слушат и мълчат, на закона се подчиняват... ..
Чифликчията седи с гръб към всички, пуши и мълчи. Виждаш ли, чорбаджи, казвам му, как моя закон храни хората, а довечера, като го вземеш пак в ръцете си, ще ги остави гладни."
Из: Хайка за вълци.

agro
04.01.2022, 19:48
...Цитирай закона в който е тая забрана...
Сигурен съм, че мрежите за птици са забранени. Не ми се търси в кой закон е, не съм юрист, просто го знам.

Трендафил Дончев
04.01.2022, 20:04
Защо българинът е оцелял хилядолетия? Защото "Законо е врата у полье!".
Цитирай закона в който е тая забрана .Ако не те затруднява. Все пак по-сладко е да знаеш какво нарушаваш.;)

Потърси в Червената книга на РБ.

kuline
04.01.2022, 20:18
Потърси в Червената книга на РБ.

По-скоро чл.17, ал.1 от Закона за защита на животните. ;)

зуница
04.01.2022, 20:18
Сигурен съм, че мрежите за птици са забранени. Не ми се търси в кой закон е, не съм юрист, просто го знам.
Да е забранен ловът на птици с мрежи е разбираемо. То и на риба е забранено във вътрешните водоеми, но в морето не е. Не вярвам да е забранено покриването на гроздето или кошера с предпазна мрежа. То същото като кухненския нож. В кухнята става но ,за нападение с него не става.
Забранен е отстрелът на мечки. И горското плаща кошерите унищожени от мечките. Ако е забранено предпазването с мрежи , горското ще плати ли пробитите кошери? Един унищожен кошер от стиропор си е сума.
Та това си мисля за забраните. Има ли забрана трябва да има и компенсация на щетите понесени вследствие на забраната.
А иначе Шопа знае.;)

зуница
04.01.2022, 20:25
По-скоро чл.17, ал.1 от Закона за защита на животните. ;)
Това забранява връзването на синджир на кучетата.;) Те за това столичани си ги пускат из градинките да серат в пясъчниците на децата.blush;

kuline
04.01.2022, 20:29
Това забранява връзването на синджир на кучетата.;) Те за това столичани си ги пускат из градинките да серат в пясъчниците на децата.blush;

Може и чл.6. А, бе да ти кажа, като чувам какви грижи се полагат или поне се мъчат, то се питам за отношението към бездомни, в нищета и т.н. хора какво се прави.

Angel Yosifov
04.01.2022, 20:44
то се питам за отношението към бездомни, в нищета и т.н. хора какво се прави.
Краде се!
Дори и КАРИТАС,като докторите,са "бизнесмени":laughing:

зуница
04.01.2022, 20:45
Никакви грижи не се полагат. Тормозят само нормалните граждани. Кой се грижи за ваксинации и обезпаразитяване на уличните кучета? Кой носи отговорност за действията на уличните псета? А кой отговаря за кучешката тения разнасяна от тях? То в държавата ни какво е наред та и това? Столичани разхождайки се из Витоша се отървават и от "любимците "си. Изхвърлят ги от колите в горси участък между селата и животинките седмици наред тичат след всяка кола. Сега преди Нова година пак едно тича по пътя след колите. Абе простотията е на всякъде. Дори и тука си има виден представител, ТСЦ. :mad:

зуница
04.01.2022, 20:51
Краде се!
Дори и КАРИТАС,като докторите,са "бизнесмени":laughing:
Ти уби всичко наивно у мене. :(От приятели поляци имам много добро впечатление за Католическата църква.

Angel Yosifov
04.01.2022, 20:55
Ти уби всичко наивно у мене. :(От приятели поляци имам много добро впечатление за Католическата църква.
Под Нейната шапка,какво ли не се върши:(

agro
04.01.2022, 21:10
Да е забранен ловът на птици с мрежи е разбираемо...
Именно такава мрежа е на линка. Не говорим за мрежи за покриване на овошки и зеленчуци.

зуница
04.01.2022, 21:21
Именно такава мрежа е на линка. Не говорим за мрежи за покриване на овошки и зеленчуци.
Не го разбирай буквално. Показвам , че има достъпни мрежи в "алито".А там мрежи всякакви и цени всякакви .То това е Китай. Целия "али" не ми си ще да показвам, че ще отидем на реклама.
А и нали обясних , че ножът може да е кухненски , а може и да е оръжие на престъпление. Ножът не е отговорен за използването си.;)

Кразз
05.01.2022, 00:02
Това е единственния меродавен закон, от както свят светува. Всичко друго интерпретация и залъгалка за обществото. Как, аджеба, един закон забранява човекоубийството, а друг позволява убийството на милиони по време на война? За убития дали има някакво значение?
Р.Р. Исках да цитирам пост #12, но нещо не можах. blush;

dvd111
05.01.2022, 01:47
Това е единственния меродавен закон, от както свят светува. Всичко друго интерпретация и залъгалка за обществото. Как, аджеба, един закон забранява човекоубийството, а друг позволява убийството на милиони по време на война? За убития дали има някакво значение?
Р.Р. Исках да цитирам пост #12, но нещо не можах. blush;

За жалост няма как да не признаем, че не сме еволюирали чак толкоз, колкото ни се иска. Интересно всичките проблеми, които си причиняваме на себе си и един на друг дали са плод на нашето несъвършенство и нещастна случайност или следват някакъв глобално заложен социален модел...?
Ето статия за едно изследване с мишки 70-те години и някои странни аналогии с човешкото общество: https://iskamdaznam.com/eksperimentat-vselena-25-kak-rajat-se-prevarna-v-ad/

Pero Melifero
09.01.2022, 23:46
....имам много добро впечатление за Католическата църква.

И аз баце, Светата инквизиция е ярък пример :laughing:

зуница
10.01.2022, 09:34
И аз баце, Светата инквизиция е ярък пример :laughing:
А у Турция на почивка и пазар ходиш ли? Що аз пък се сещам за едни други неща ставали преди по-малко години.;)

Трендафил Дончев
10.01.2022, 14:40
А у Турция на почивка и пазар ходиш ли? Що аз пък се сещам за едни други неща ставали преди по-малко години.;)

Не думай.;) Аз съм все там. :bigsmile:

agro
10.01.2022, 16:49
...А и нали обясних , че ножът може да е кухненски , а може и да е оръжие на престъпление. Ножът не е отговорен за използването си..
„Законът е такъв, какъвто успееш да го изкараш пред съда “– Робърт Хайнлайн

Кразз
10.01.2022, 17:26
Зимувам на отворени горни входове, като част от семействата ги заклейват, повече или по-малко. Преди няколко дни намерих на два от кошерите, клея разпробит и трохи от него по прилетните дъски. Възможно ли е, това да е дело на сивата сврачка?

Всъщност се оказа сврака. Ще провеся една за назидание, на някой клон, пък да видим.

зуница
10.01.2022, 19:08
„Законът е такъв, какъвто успееш да го изкараш пред съда “– Робърт Хайнлайн
Е, сега да се повтаряме ли? Тоя апап явно е от шопски произход. "Законо е врата у полье!":laughing:

зуница
10.01.2022, 19:09
Всъщност се оказа сврака. Ще провеся една за назидание, на някой клон, пък да видим.
Е, с това ще си вкараш автогол. Агрото ще ти каже защо.

зуница
10.01.2022, 19:11
Не думай.;) Аз съм все там. :bigsmile:
За едно и също ли се сещаме? ;)

Кразз
10.01.2022, 19:21
Е, с това ще си вкараш автогол. Агрото ще ти каже защо.

Ще рискувам...:laughing:

kuline
10.01.2022, 19:34
Ще рискувам...:laughing:

Пробвай ги с някой суджук. :bigsmile:

Трендафил Дончев
11.01.2022, 07:43
Не думай.;) Аз съм все там. :bigsmile:

За почивка и пазар. Но за чуването на някои нещица и аз знам.:bigsmile:

Кразз
03.02.2022, 20:56
Всъщност се оказа сврака. Ще провеся една за назидание, на някой клон, пък да видим.

Проблема май се разреши от самосебе си, поне за сега. Няколко пъти виждам ястреб на един от орехите на пчелина. Седи си на един и същи клон и наблюдава или се пощи. Целия птичи свят, в радиус от 40-50 метра се спотаи.