PDA

Виж пълната версия : РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА НА LYSON



Mateev
06.12.2016, 10:31
Имам 2 разпечатващи машини, с които ми белее главата, и често си мисля, че едно разпечатване на ръка щеше да стане по-бързо и по-качествено. :)

tarty
06.12.2016, 11:48
Матеев новите им рапечатващи са със нови ножове, които вършат много добра работа( показаха ми снимки), би трябвало да ги продават вече, в Плевен ако има ще си купя от тях.

Mateev
06.12.2016, 12:42
Матеев новите им рапечатващи са със нови ножове, които вършат много добра работа( показаха ми снимки), би трябвало да ги продават вече, в Плевен ако има ще си купя от тях.

Ако това са ножовете, показани миналата година на изложението в Плевен - също не стават. Вече ги пробвах. Те са много добре заточени, но се държат на едни ламаринки с дебелина над 1 mm, които са от към страната на питата. Тези ламаринки се забиват в питата и я мажат (разкъсват) на едни широки ивици. При старите ножове този ефект е много по-слаб, защото ламаринките са на нивото на режещия ръб.

Тази година си реших проблема, като просто свалих старите ножове и ги заточих много добре. Проблемът е, че се изтъпяват много бързо.

Та ако Лисон са измислили някакви нови ножове, които все още не съм ги виждал и не съм ги пробвал, с удоволствие бих си купил такива и бих ги тествал. До момента обаче аз не съм виждал такива, което означава, че всяка една продавана от Лисон разпечатваща машина или дори целите разпечатващи линии СА ПЪЛЕН БОКЛУК. И ще продължават да са пълен боклук, докато Лисон не си реши проблема с ножовете. :)

А когато си решат проблема с ножовете, тогава ще ви разкажа и за другите проблеми, но те вече са разрешими или в най-лошия случай създават само неудобства. Проблемът с ножовете обаче е КАТАСТРОФАЛЕН.

сезгин
06.12.2016, 12:59
И радиалните им центрофуги имат един голям недостатък ,горната греда на коша им е с 10-15 см под горното ниво на рамката(което ще води до зацапване на горната летва на рамките) и горното ниво на рамката е на 1,5 см от капака

rosty_sz
06.12.2016, 17:05
Ако това са ножовете, показани миналата година на изложението в Плевен - също не стават. Вече ги пробвах. Те са много добре заточени, но се държат на едни ламаринки с дебелина над 1 mm, които са от към страната на питата. Тези ламаринки се забиват в питата и я мажат (разкъсват) на едни широки ивици. При старите ножове този ефект е много по-слаб, защото ламаринките са на нивото на режещия ръб.

Тази година си реших проблема, като просто свалих старите ножове и ги заточих много добре. Проблемът е, че се изтъпяват много бързо.



Та ако Лисон са измислили някакви нови ножове, които все още не съм ги виждал и не съм ги пробвал, с удоволствие бих си купил такива и бих ги тествал. До момента обаче аз не съм виждал такива, което означава, че всяка една продавана от Лисон разпечатваща машина или дори целите разпечатващи линии СА ПЪЛЕН БОКЛУК. И ще продължават да са пълен боклук, докато Лисон не си реши проблема с ножовете. :)

А когато си решат проблема с ножовете, тогава ще ви разкажа и за другите проблеми, но те вече са разрешими или в най-лошия случай създават само неудобства. Проблемът с ножовете обаче е КАТАСТРОФАЛЕН.
Извън темата, но много ми е интересно. Матеев, какво ти отговарят инженерите и менажерите от Лисон като им кажеш, че машините им не работят?

Mateev
06.12.2016, 19:17
Извън темата, но много ми е интересно. Матеев, какво ти отговарят инженерите и менажерите от Лисон като им кажеш, че машините им не работят?

На практика с тях комуникацията е много трудна и бавна. Не знам как се оправят официалните вносители.

Томаш (собственика на фирмата) май е единствения, който едновременно знае английски и руски. С него може да се комуникира, но много трудно човек може да се добере до шефа. :) Иначе самата фирма е пълна с узбекистанци, които много зле се справят както с руския, така и с английския. Пишеш им мейл с искане за оферта на английски език и чакаш 2 седмици. От отговора разбираш, че те въобще не са разбрали за какво ги питаш. :) Договаряш се с труд да ти изпратят нещо. Първо се дънят със сроковете, после и с бройките. Вместо стоката да пристигне с 1 камион, за да е максимално евтина, пристига с 3 групажа и транспорта ти излиза двойно и тройно.

Въобще тежка и трудна комуникация за елементарни неща, а какво остава да се опитам да им обясня проблема с ножовете и да им дам препоръки как да ги направят. На какъв език да им го напиша, че да го разберат? Аз затова и се отказах от Лисон и си купих кошери от Paradise Honey.

rosty_sz
06.12.2016, 23:21
Пълен парадокс спрямо всички пазарни правила, които чудесно познаваш. За съжаление това са над 60% от фирмите на БГ пазара. Пълна некомпетентност. Продължавам да се чудя как ги търпи пазара, но явно аз не разбирам достатъчно от търговия.
Днес се опитах да поръчам проба от артикул от който смятам да харча поне 10 000 бр./год. Исках да взема 100 броя за проба и цената им беше 2,20 лв. и доставката 9,80 лв. Е отказах се защото са " ГОЛЕМИ БОСОВЕ" и не си карат стоката до офиса на куриера, а той идва да я вземе от място и на всичко от горе работят само с един куриер който държи най-високите цени на пазара. Да го ду...т!
Често се чудя на някои търговци как ценообразуват, ама като гледам балами мнооооого

.ПП който няма абсолютно нищо общо с темата ама не ме здържа:

Юри попита в една друга тема, пчеларите в БГ прости ли са, не Юри мнозинството в БГ са прости и съответно и при пчеларите си проличава това.

Mateev
07.12.2016, 07:49
......Днес се опитах да поръчам проба от артикул от който смятам да харча поне 10 000 бр./год. Исках да взема 100 броя за проба и цената им беше 2,20 лв. и доставката 9,80 лв. Е отказах се защото са " ГОЛЕМИ БОСОВЕ" и не си карат стоката до офиса на куриера......

А опитвал ли си се да се поставиш на мястото на отсрещната страна? Ако дадено изделие струва 2.20 и печалбата ти от него е само 20 стотинки, ти би ли похарчил 5 лева, за да отидеш до куриера с цел поевтиняване на клиента?

Аз съм в същата ситуация. Куриера ми е на 10 km разстояние. Отиване и връщане са 20 km х 0.50 лв./km или това прави 10 лв. Губи се 1 час или това е още 5 лв. труд. Общо ходенето до курер ми излиза 15 лв. Ходи се два пъти - веднъж да се занесе стоката и втори път да се вземат парите от наложения платеж. Тоест обслужването на 1 клиент ми излиза 2х15=30 лв. Ха сега ми кажи как да го правя това за 1 майка, печалбата от която е само 2 лв.? А как да го направя, ако е закупена твоята стока, печалбата от която е само 20 ст.?

Не ми се сърди, но за такава дребна покупка мисля, че не си прав да предявяваш претенции към доставчика си. Купи си нещо за 200-300 лв. и ще видиш, че ще ти предложи дори и "безплатна" доставка.

rosty_sz
07.12.2016, 08:08
Въпросната фирма има разнос из цяла София - БЕЗПЛАТЕН.

Както и да е. Да си говорим за разпечатващите машини.

Staf_555
07.12.2016, 09:32
Аз съм в същата ситуация. Куриера ми е на 10 km разстояние. Отиване и връщане са 20 km х 0.50 лв./km или това прави 10 лв. Губи се 1 час или това е още 5 лв. труд. Общо ходенето до курер ми излиза 15 лв. Ходи се два пъти - веднъж да се занесе стоката и втори път да се вземат парите от наложения платеж. Тоест обслужването на 1 клиент ми излиза 2х15=30 лв.
И ти не ми се сърди но останах с впечатление,че ходиш до куриера да изпращаш майките с някой TIR

Millito
07.12.2016, 11:13
И в крайна сметка ако разбирам правилно и от всичко написано и в други теми свързани с разпечатващи машини, няма нито едно достатъчно добра, освен разпечатващата машина на Paradise honey ли ? Преди няколко месеца бях звънял на Пчеларски център Южен и от там ми казаха, че те щели по финладски патент да започнат да ги правят в България, но не съм звънял повече да питам какво е станало и дали са започнали.

rosty_sz
07.12.2016, 11:23
Все още нещата се разработват. Не се предлагат още.

сезгин
07.12.2016, 12:09
Унгарската ми се видя хубава ,поне на видео .Пчеларски център русе го предлага.Има една ръчна на техтрон с 2 ножа ,ако рамката не се връща на ръка в горна позиция ,ще е най добрата

Mateev
07.12.2016, 12:26
И ти не ми се сърди но останах с впечатление,че ходиш до куриера да изпращаш майките с някой TIR

С този постинг само доказваш, че си от хората, които не могат да си правят сметката. :)

Иначе аз подготвям серия от теми в тази насока, и специално за цената на транспорта почти съм готов с един подробен калкулатор на Excel, с който всеки ще може сам да си сметне цената на транспорта на собственото си превозно средство.

Дори веднага ви пускам първата версия, въпреки че е малко хаотична и не е допрецизирана до край, но за най-големите мераклии ще свърши някаква работа. В тази версия дори съм заложил примерни данни за 5 различни вида транспортни средства. Вие можете да променяте всяка една клетка и да въведете вашите данни, само не пипайте в жълтите полета, за да не повредите формулите в тях.

7989

ПС: Този калкулатор го подготвях за темата за КОНТРОЛА НА СЛОЖНОСТА, като главната негова цел е да сведем огромното количество информация за едно превозно средство до едно единствено число - колко стотинки струва 1 изминат километър.

Millito
07.12.2016, 12:50
Да и аз ги гледах в сайта на Пчеларски център Русе, но не съм ги виждал на живо все още. Иначе тази сръбската изглежда прилична за цената си, но не пише дали ножовете могат да се регулират, което според мен е доста важно за една подобна машина. Някой ако има впечатление нека да ги сподели, но предлагам да преместим дискусията в темата за разпечатващи машини :)

n.kostadinov
07.12.2016, 16:28
Матеев до колкото помня със шнековата преса пак имаше някакви драми, там реши ли се проблема?

Mateev
07.12.2016, 16:44
Матеев до колкото помня със шнековата преса пак имаше някакви драми, там реши ли се проблема?

Не, не се реши. Просто работи на по-бавна скорост от това, което го пише като максимална производителност. Ако медът е малко, това не пречи на нормалната работа. Ако медът е много - пускам едновременно и двете шнекови преси. Какво ще правят обаче пчеларите, които нямат 2 преси - това не мога да ви го кажа.

Иначе ако пресата работи на максимална скорост, на изхода излиза не чист восък, а някаква кашичка от мед и восък, в която медът е доста голям процент. Няма лошо - основите ви ще миришат на мед, но това според мене си е доста голямо прахосничество, ако за всяко кило восък губите по 2-3 кила мед. От икономическа гледна точка полученият восък ще ви е златен и ще го продавате на загуба. :)

rosty_sz
07.12.2016, 16:56
Разпечатваща машина с гледане не може да се оцени дали върши работа. Трябва задължително да се пробва. Събират се мнения от хора, които имат и така.
Добрата разпечатваща машина има някой характеристики които я правят такава:
1. Реглаж на температурата на ножовете или поне максимална такава 70-100 градуса и мощност на загряване поне 2кв.
2. Автоматично подаване на рамките
3. Регулиране скоростта на движение на рамките през ножовете.
4. Възможност да работи с рамки с ушерители, без ушерители, със ламаринени пластмасови ушерители и т.н. без допълнителни или междинни настройки.
5. Подрежда разпечатаните рамки във ваната сама без намесата на пчеларя.
6. Има защити от заклинване, претоварване и т.н. и авариен стоп.

Това са най-важните параметри. Ако някоя машина няма някое от тези неща можете да сте сигурни, че няма да върши работа.

Mateev
07.12.2016, 17:10
Лисонските машини нямат никаква защита от заклинване. Ако очите ти не са на 4, захапва накриво рамката и я прави на кайма. Ако си бърз и успееш да праснеш стопа навреме, после се нуждаеш от заден ход, но някои версии от машините НЯМАТ ЗАДЕН ХОД. Освен всичко друго такава една операция със заклинване и заден ход губи минута-две време, и ако това се случва често, цялата производителност на машината отива по дяволите.

Проблемът с кривото захапване на рамките и със заклинването дефакто принудава работника на машината да се откаже от автоматичното подаващо устройство и да слага една по една рамките, като дори ги побутва и намества, за да не ги захапе машината накриво. Това обаче го връзва там на входа на машината и той не може да направи нищо друго. Та именно този недостатък на машината те принуждава да сложиш и втори работник, който да се върти около първия, за да подава корпуси или да взема празните и т.н.

На изхода на машината трябва да има още 2 работника от двете страни, защото всяка една разпечатана пита се нуждае от допълнително доразпечатване. Причината - калпавите ножове и лошото им захващане, което всъщност не може да направи качествено разпечатване.

Още един човек да зарежда и изпразва центрофугата и да се занимава с винтовата преса. Като цяло стават общо 5 човека, които да се въртят около пикливата лисонска разпечатваща машина.

Проблемът със заклинването и лошите ножове води и до намалена производителност на системата като цяло, в резултат на което за 1 работна смяна могат да се извадят максимум 800-1000 kg мед. Иначе при перфектно оборудване килограмите щяха да са 2000, а хората - максимум 2-ма човека.

Та такива ми ти работи. Компенсирам калпавото оборудване с по-много хора, работещи двойно по-много време, и ако накрая теглим чертата, започваме да псуваме деня, в който сме избрали евтинията на Лисон, а не качеството на Paradise Honey. Специално за Paradise Honey Валери твърди, че на тяхната линия за 1 ден сам самичък вади 3 тона мед и 100 kg восък.

ianev
07.12.2016, 17:19
Аз останах впечатлен от машините на Николов от Добрич. Мой приятел ползва стария вариант на разпечатващата му машина а от скоро си е взел подобрената версия заедно с шнека за отпечатките... Друг е въпроса че за тях се иска капацитет, а моето скромно пчелинче не може да захрани една такава машина ;)

различен
07.12.2016, 18:19
Лисонските машини нямат никаква защита от заклинване. Ако очите ти не са на 4, захапва накриво рамката и я прави на кайма. Ако си бърз и успееш да праснеш стопа навреме, после се нуждаеш от заден ход, но някои версии от машините НЯМАТ ЗАДЕН ХОД. Освен всичко друго такава една операция със заклинване и заден ход губи минута-две време, и ако това се случва често, цялата производителност на машината отива по дяволите.

Проблемът с кривото захапване на рамките и със заклинването дефакто принудава работника на машината да се откаже от автоматичното подаващо устройство и да слага една по една рамките, като дори ги побутва и намества, за да не ги захапе машината накриво. Това обаче го връзва там на входа на машината и той не може да направи нищо друго. Та именно този недостатък на машината те принуждава да сложиш и втори работник, който да се върти около първия, за да подава корпуси или да взема празните и т.н.

На изхода на машината трябва да има още 2 работника от двете страни, защото всяка една разпечатана пита се нуждае от допълнително доразпечатване. Причината - калпавите ножове и лошото им захващане, което всъщност не може да направи качествено разпечатване.

Още един човек да зарежда и изпразва центрофугата и да се занимава с винтовата преса. Като цяло стават общо 5 човека, които да се въртят около пикливата лисонска разпечатваща машина.

Проблемът със заклинването и лошите ножове води и до намалена производителност на системата като цяло, в резултат на което за 1 работна смяна могат да се извадят максимум 800-1000 kg мед. Иначе при перфектно оборудване килограмите щяха да са 2000, а хората - максимум 2-ма човека.

Та такива ми ти работи. Компенсирам калпавото оборудване с по-много хора, работещи двойно по-много време, и ако накрая теглим чертата, започваме да псуваме деня, в който сме избрали евтинията на Лисон, а не качеството на Paradise Honey. Специално за Paradise Honey Валери твърди, че на тяхната линия за 1 ден сам самичък вади 3 тона мед и 100 kg восък.


Имаш ли възможност да си изработиш сам ножовете?? Ще ти кажа от каква стомана и каква термообработка да им направиш, за да не се захабяват бързо. Явно създалите машината нямат хора поназнайващи от металознание и термообработка, та за това са тези проблеми!

Трендафил Дончев
07.12.2016, 18:51
Имаш ли възможност да си изработиш сам ножовете?? Ще ти кажа от каква стомана и каква термообработка да им направиш, за да не се захабяват бързо. Явно създалите машината нямат хора поназнайващи от металознание и термообработка, та за това са тези проблеми!

Тази констатация ми се струва малко несериозна. Все едно да кажеш, че на Матеев счетоводителя не може да работи с калкулатор.

didaki
07.12.2016, 19:12
Работя с разпечатваща машина на Лисон с ръчно подаване на рамките.Някъде бях писал, но ще го повторя.Промених изцяло заточването на ножовете, заточих ги като нормален назъбен нож за да режат.При полското заточване те по- скоро изпиляват восъка него режат.Подсилих водачите на рамките да не се кривят и машинката заработи приемливо добре.За един ден със сина ми вадим един тон с 24 рамкова центрофуга.Центрофугата идва малка за тази машина.За догодина една 40+ и всичко ще си дойде на мястото. Много е важно рамките да са идеални и разделителите еднакви.В момента съм в процес на уеднаквяване на разделителите.

Saras
07.12.2016, 19:33
Заглеждах се по разпечатващите машини на Lyson и на моменти бях склонен да си купя през следващата година.Благодарение на споделения опит, всякакво желание в мен се изпари.Ще остана по план с ръчно разпечатване.Остава разочарованието, че дори прост инвентар какъвто е пчеларския, трябва много внимателно да подбираме.Въпреки високата цена за парче метал и инжинерство на ниско ниво, излиза, че срещу парите си можем да вземем некачествен продукт.Теми като тази са особено полезни, където да се показват недостатъците,дефектите на определени марки и модели, за да имаме реален избор в това, което купуваме.Благодарностти на хората, които споделят опита си, а можеха да премълчат грешките си и броят на разочарованите да расте.

Millito
08.12.2016, 09:40
Аз също ще отложа покупката поне докато не бъдат решени описаните от г-н Матеев проблеми с ножовете. Благодаря и на всички останали за мненията и коментарите. Най-вероятно ще опитам устройството с двата вертикални ножа клин или лисонския нож лястовица. С тях производителността ще е по-малка, но поне няма да се разпечатва всичко на ръка:)

различен
08.12.2016, 12:36
Тази констатация ми се струва малко несериозна. Все едно да кажеш, че на Матеев счетоводителя не може да работи с калкулатор.



То счетоводителя му може да работи с калкулатор, но интересното е какво точно смята, щото работещи много но резултати йок!
Та инженери много, но разбиращи от металознание и термообработка е доста рядко срещано. В западните фирми, тези обработки ги смятат за технологични тайни, просто защото нямат такива специалисти, или те им излизат прекалено скъпо. Работят със сурови метали и резултатите са отчайващи. Могат да са добре конструирани, съоръженията и машините им, но при липса на технолози, определящи вида на метала и режимите на термообработка през които трябва да мине даденото изделие, става мазало!

Трендафил Дончев
08.12.2016, 15:17
То счетоводителя му може да работи с калкулатор, но интересното е какво точно смята, щото работещи много но резултати йок!
Та инженери много, но разбиращи от металознание и термообработка е доста рядко срещано. В западните фирми, тези обработки ги смятат за технологични тайни, просто защото нямат такива специалисти, или те им излизат прекалено скъпо. Работят със сурови метали и резултатите са отчайващи. Могат да са добре конструирани, съоръженията и машините им, но при липса на технолози, определящи вида на метала и режимите на термообработка през които трябва да мине даденото изделие, става мазало!

Това направо ме смая. Тия големи тъпаци. Ела да ти нарина инженери специалисти, технолози от каквито си искаш направления. Най вече разбиращи от металознание и термообработка. Братовчеда ми е завършил точно това - металознание. А имаме и специалист по космонавтика, но работи всичко друго освен космонавтика. Разбираемо. Ех, тези глупави западняци. Да им се неначудиш.

различен
08.12.2016, 17:02
Това направо ме смая. Тия големи тъпаци. Ела да ти нарина инженери специалисти, технолози от каквито си искаш направления. Най вече разбиращи от металознание и термообработка. Братовчеда ми е завършил точно това - металознание. А имаме и специалист по космонавтика, но работи всичко друго освен космонавтика. Разбираемо. Ех, тези глупави западняци. Да им се неначудиш.


Не желая да споря с Вас!
Занимавал съм се с изследвания и разработки, правил съм и много проучвания. Западняците никъде и нищо не дават като хим. състав, времена, температури. Единствените даващи такава информация са само руснаците и понякога някой българин.
А за многото специалисти съм безкрайно резервиран. В Русе в университета, кандидатите за цялото направление по студена и гореща обработка, на времето Машинно Технологичен Факултет, който бе и най-голям, та сега, са били СЕДЕМ, повтарям СЕДЕМ души. Това студена и гореща обработка. Та Вие си правете извода , какви специалисти и кадри имаме и подготвяме сега!

Трендафил Дончев
08.12.2016, 18:35
с Вас!


Приятно ми е. Трендафил се казвам и може да си говорим на ТИ. А що се отнася за университета в Русе, да ме извиняват някои, но има техникуми с по - добри специалисти от тях. Имаме от всичките, но най - вече руски възпитаници/съветски/. Космонавта и той, но както казах, гледа само звездите.:bigsmile:

За ножовете на разпечатващите машини би трябвало малко да се помисли и смятам, че не е голям проблем да се отстрани проблема им. Трябва да помисля по въпроса.:tres:

Saras
08.12.2016, 19:27
Не желая да споря с Вас!
Занимавал съм се с изследвания и разработки, правил съм и много проучвания. Западняците никъде и нищо не дават като хим. състав, времена, температури. Единствените даващи такава информация са само руснаците и понякога някой българин.

Западняка знае, че информацията струва пари, за да стигне до нея е платил разходи за специалисти,експерименти, несполуки и т.н. докато намери вярното техническо решение.Поклон на хората, които споделят информация, за която често са платили скъпо, това е вид форма на алтруизъм.Информацията до голяма степен довежда до това един проект,бизнес да бъде печеливш.Споделянето на ценна информация в условията на конкуретност граничи с глупост.Но света се развива именно заради споделената информация, която се развива и надгражда.

Аз лично предпочитам да купя качествен български продукт отколкото парите ми да отиват в джоба на западняците, които в чисто исторически аспект до ден днешен не са допринесли до нищо добро за България.Виждам на пазара сърби,поляци,финландци,ита иянци,турци, но къде са българските специалисти и продукти?

Недялко Атанасов
08.12.2016, 21:59
Ето ти тема за размисъл,всъщност много не му мисли а лично се увери.
Западняка знае, че информацията струва пари, за да стигне до нея е платил разходи за специалисти,експерименти, несполуки и т.н. докато намери вярното техническо решение.Поклон на хората, които споделят информация, за която често са платили скъпо, това е вид форма на алтруизъм.Информацията до голяма степен довежда до това един проект,бизнес да бъде печеливш.Споделянето на ценна информация в условията на конкуретност граничи с глупост.Но света се развива именно заради споделената информация, която се развива и надгражда.

Аз лично предпочитам да купя качествен български продукт отколкото парите ми да отиват в джоба на западняците, които в чисто исторически аспект до ден днешен не са допринесли до нищо добро за България.Виждам на пазара сърби,поляци,финландци,ита иянци,турци, но къде са българските специалисти и продукти?


Аз останах впечатлен от машините на Николов от Добрич. Мой приятел ползва стария вариант на разпечатващата му машина а от скоро си е взел подобрената версия заедно с шнека за отпечатките... ;)П.п за инфо на лични.

keser
08.12.2016, 22:29
Последния път когато се видях с Николов от Добрич, сподели, че пчелар е донесъл ножове с молба да ги направи като неговите. Човека каза, ча машината е технологично сгрешена и само с промяна на ножовете няма да стане. Човек със средна техническа грамотност, при обстоен преглед може да види предимствата на машината на Николов. Дори финландците са копирали от него механизма за разтваряне на ножовете. Ножовете на Николов са лазерно затокани. А шнека му е с капацитет около 200 кг/час. Респект към такива скромни и кадърни хора.

Mateev
09.12.2016, 07:50
Аз също си мисля, че с ножовете няма толкова лесно да се разреши проблема. Може би наистина самият механизъм е една конструктивна безсмислица.

При съществуващия механизъм самото разтваряне на ножовете се извършва от плъзгане по питата на тези ламаринки, които държат върха на острието. Ако заточим ножовете повече, те започват да режат парчета дърво от долната и горната напречна летва на рамките, което е тъпо. Ако удебелим или преместим назад ламаринките, то тогава ножовете въобще не достигат до питата, за да я разпечатат.

Ние всъщност се нуждаем от механизъм, който да опипва рамката по друг начин, и да води ножовете далеко от напречните летвички на рамката, а когато те преминат, да приближи ножовете и да ги забие на контролирана дълбочина в питата. Ей такъв механизъм няма в машината на Lyson, така че според мене цялата конструкция е сбъркана. Просто машината трябва да се измисли и направи отново.

Много ми е любопитно как са го направили Paradise Honey и защо Lyson не са копирали едно към едно, а са си измислии някакви неработещи самоделки.

Да не говоря за другият проблем - нагряването на ножовете. Там не е разрешен най-важният проблем - прегряване на ножа, когато не реже и силното му преохлаждане, когато реже. От техническото решение на Lyson лъха на силна некомпетентност, особенно когато започнаха да окомплектоват машините си с електрически ножове. :) После се усетиха за гафа и се върнаха на парните ножове, а по-късно и на водните, но пак си личи, че не са отчели най-важното изискване - малко топлинна енергия при нерязане и ударна доза топлинна енергия в процеса на рязане.

tsc1
09.12.2016, 09:40
Аз също си мисля, че с ножовете няма толкова лесно да се разреши проблема. Може би наистина самият механизъм е една конструктивна безсмислица.
.................
Да не говоря за другият проблем - нагряването на ножовете. Там не е разрешен най-важният проблем - прегряване на ножа, когато не реже и силното му преохлаждане, когато реже. От техническото решение на Lyson лъха на силна некомпетентност, особенно когато започнаха да окомплектоват машините си с електрически ножове. :) После се усетиха за гафа и се върнаха на парните ножове, а по-късно и на водните, но пак си личи, че не са отчели най-важното изискване - малко топлинна енергия при нерязане и ударна доза топлинна енергия в процеса на рязане.
Това с ударната доза топлинна енергия трудно се постига. По чисто физически закони процеса винаги е инертен. Решението е другаде - дебел топлопроводим и топлоемък носач (примерно меден), който да задържа в себе си достатъчно енергия за рязане от край до край без голяма промяна на температурата и закрепено за него много тънко, от твърда стомана и добре заточено режещо острие. Острието след захабяване просто се сваля и сменя с ново. Най-близкото, за което се сещам са старите самобръсначки със сменяемите ножчета. Извади от "музея" някоя такава и я разгледай как е направена. Включително радиуса на закръгление на повърхността, която се плъзга по лицето ти. Трябва да се измисли нещо подобно, което да се плъзга или търкаля по рамките.
Като процес разпечатването не се различава много от бръсненето.;)

Mateev
09.12.2016, 09:57
Точно така. Ножът трябва да има ГОЛЯМА МАСА, за да може в нея да се акумулира достатъчно топлинна енергия за едно рязане. Тази енергия трябва да се доставя от флуид с ГОЛЯМ ДЕБИТ и НИСКА ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА спрямо желаната температура. Това е пък за да няма прегряване в режим на празен ход. Тези изисквания не са спазени при ножовете на Lyson. Явно "конструкторите" на Lyson не ги знаят тези неща, затова и се пилтявят като пиле в кълчища и пускат различни версии на ножа, една от друга по калпави и по неработоспособни.

Както каза Tsc1 на тази основа с голяма маса и течащ през нея флуид трябва да се закрепи тънко добре подострено острие. Наистина е най-добре това острие да е сменяемо, не не знам как конструктивно ще го направят това така, щото закрепващите болтове да не стърчат, а да са наравно със стената на острието.

И последно - трябва някакъв усъвършенстван външен механизъм, който да отдалечава ножа от хоризонталните летви на рамката, за да не ги реже на трески, и обратно да ги приближава и да потъват на ФИКСИРАНА ДЪЛБОЧИНА, когато под тях преминава восъка на питата.

И тука знаете ли в какъв парадокс изпадаме?
Ако някой реши да направи такава съвършенна разпечатваща машина, тя НЯМА ДА СЕ ПРОДАВА, защото ще е ПО-СКЪПА от Lyson-ската. Всъщност има такива западни машини - немски, италиански, на Paradise Honey и др. Пчеларите (и аз в това число) обаче продължават да купуват ЕВТИНИЯТА, а после им белеят косите и се жалват по форумите. И това не е само с разпечатващите машини, а и с много други неща. Неслучайно китайците завладяха света, продавайки НЕКАЧЕСТВЕНИ, но ЕВТИНИ БОКЛУЦИ. Така че Lyson много добре са се ориентирали що за машина да произвеждат, щото да има достатъчно нейни продажби. :)

tsc1
09.12.2016, 10:12
Не се шегувам за старите самобръсначки! Там е и идеята за закрепването на остриетата и за регулиране ъгъла на рязане чрез натягането. А защо въобще острието трябва да ходи по рамката? Не може ли да има острие там, където само е питата?

Mateev
09.12.2016, 10:23
Не се шегувам за старите самобръсначки! Там е и идеята за закрепването на остриетата и за регулиране ъгъла на рязане чрез натягането. А защо въобще острието трябва да ходи по рамката? Не може ли да има острие там, където само е питата?

Защото питата се спуска отгоре надолу, а ножовете стоят на една позиция. :) И през тях първо преминава долната напречна летва. След това идва восъка на питата и след това идва горната напречна летва.

При това движение на питата надолу покрай ножовете, те първо трябва да са отворени, за да премине долната летва. След това трябва да се затворят, за да започнат да разпечатват, и най-накрая пак трябва да се отворят, за да премине горната летва. Хей това отваряне и затваряне е най-голямото техническо предизвикателство, което Lyson не са успели да разрешат по правилния начин.

Човек лесно може да се досети, че ако се сложат прецизни странични водачи на рамката това ще намали проблемите, но такива водачи няма как да се сложат, защото повечето рамки имат хофманови уширители (тоест страничните летви са с променяща се ширина). При това положение на практика питата "виси" в нищото, и вкарването и между двата ножа се извършва от едни опипвачи с натегнати пружини, което е конструктивна недомислица. Това е и причината за заклинването, особенно когато питата е неравномерно изградена и от едната страна е по-надградена отколкото от другата.

Самият натиск надолу пък се извършва от едни отвори в една двойна верига, която в областа на отворите е единична. Тука пак няма никакви ограничители и доста често ръба на рамката не попада в тези отвори или пък потъва повече, отколкото трябва. Случва се така, че от едната страна попада в отвора, а от другата - не. Питата се изкривява, заклинва и ако не си достатъчно бърз да спреш машината, питата става на кайма с трески в нея, или се изплъзва странично и заклинва, а веригата я мачка в единия край.

Всичко това няма как да бъде описано с думи. Просто трябва да се види.

tsc1
09.12.2016, 10:28
Защото питата се спуска отгоре надолу, а ножовете стоят на една позиция. :) И през тях първо преминава долната напречна летва. След това идва восъка на питата и след това идва горната напречна летва.

При това движение на питата надолу покрай ножовете, те първо трябва да са отворени, за да премине долната летва. След това трябва да се затворят, за да започнат да разпечатват, и най-накрая пак трябва да се отворят, за да премине горната летва. Хей това отваряне и затваряне е най-голямото техническо предизвикателство, което Lyson не са успели да разрешат по правилния начин.

Човек лесно може да се досети, че ако се сложат прецизни странични водачи на рамката това ще намали проблемите, но такива водачи няма как да се сложат, защото повечето рамки имат хофманови уширители (тоест страничните летви са с променяща се ширина). При това положение на практика питата "виси" в нищото, и вкарването и между двата ножа се извършва от едни опипвачи с натегнати пружини, което е конструктивна недомислица. Това е и причината за заклинването, особенно когато питата е неравномерно изградена и от едната страна е по-надградена отколкото от другата.

Самият натиск надолу пък се извършва от едни отвори в една двойна верига, която в областа на отворите е единична. Тука пак няма никакви ограничители и доста често ръба на рамката не попада в тези отвори или пък потъва повече, отколкото трябва. Случва се така, че от едната страна попада в отвора, а от другата - не. Питата се изкривява, заклинва и ако не си достатъчно бърз да спреш машината, питата става на кайма с трески в нея, или се изплъзва странично и заклинва, а веригата я мачка в единия край.

Всичко това няма как да бъде описано с думи. Просто трябва да се види.
Явно трябва да се смени цялата идея на рязане и да се измисли надеждна и проста конструкция.

Mateev
09.12.2016, 10:42
Явно трябва да се смени цялата идея на рязане и да се измисли надеждна и проста конструкция.

Ами сериозните предизвикателства са 2:

1. Хофмановите уширители, които пречат рамката да се води по страничните летви.
2. Някои пити не са надградени от пчелите. Тоест нивото на запечатките е под нивото на напречните летви на рамката. Това означава, че има нужда от потъване на ножа в зоната на запечатаните килийки и издигането му в зоната на напречните летви.

Ако точка 2 се пренебрегне (не се измисли конструктивно решение), то тогава част от питите ще имат недоразпечатани участъци. Слагането на такива пити в центрофугата и завъртането им с голяма скорост може да предизвика тяхното разкъсване от центробежните сили. Откъснатите парчета разкъсват и съседни пити, а на дъното на центрофугата става манджа с грозде, която после изисква много усилия за филтриране и отделяне на меда от големите парчета восък.

При тази ситуация не е проблем начина на заостряне на ножа (приемаме, че периодично ще го заточваме). Проблем е самото конструктивно оформление на ножа в контекста на съществуващия метод за подаване и самонапасване на питите в машшината на Lyson. Ако системата за подаване и центриране беше друга, контрукцията, извивките и заточването щеше да е друго. Така че говорим не за какъв да е нож, а за нож, максимално отстраняващ недостатъчците на конструктивното решение на Lyson.

Най-старите ножове имаха едно минимално вдлъбване под режещия ръб, направено с щанца, и то по всичко изглежда, че то вършеше много добра работа. В следващите версии на ножовете това отпадна, и проблемите се задълбочиха.

Трендафил Дончев
09.12.2016, 10:54
Ами сериозните предизвикателства са 2:

1. Хофмановите уширители, които пречат рамката да се води по страничните летви.
2. Някои пити не са надградени от пчелите. Тоест нивото на запечатките е под нивото на напречните летви на рамката. Това означава, че има нуждаа от потъване на ножа в зоната на запечатаните килийки и издигането му в зоната на напречните летви.

Ако точка 2 се пренебрегне (не се измисли конструктивно решение), то тогава част от питите ще имат недоразпечатани участъци. Слагането на такива пити в центрофугата и завъртането им с голяма скорост може да предизвика тяхното разкъсване от центробежните сили. Откъснатите парчета пазкъсват и съседни пити, а на дъното на центрофугата става манджа с грозде, която после изисква много усилия за филтриране и отделяне на меда от големите парчета восък.

Забелязвам, че където показват работа на такава машина уширители няма. Восъка където е много надграден ще го сваля ножа, а където е много ниско ще го подминава, но там меда няма да е в такова голямо количество за да окаже все пак някакво влияние при въртенето на голяма скорост. А и все пак колко ще е голяма тя?
Болтовете за които питаш могат да се направят с двойно фрезенковане.

tsc1
09.12.2016, 11:27
Много пъти съм си мислел защо всички избират концепцията "движеща се рамка - неподвижни ножове". Обратното ми се струва много по-лесно за управление и автоматизация.

Трендафил Дончев
09.12.2016, 11:33
Много пъти съм си мислел защо всички избират концепцията "движеща се рамка - неподвижни ножове". Обратното ми се струва много по-лесно за управление и автоматизация.

И в двата случая пак ще има рязане, но сега застопоряват ножа и само движат рамката, а в другия случай ще трябва да има движение и на двете. Което би доусложнило системата.

различен
09.12.2016, 11:45
Приятно ми е. Трендафил се казвам и може да си говорим на ТИ. А що се отнася за университета в Русе, да ме извиняват някои, но има техникуми с по - добри специалисти от тях. Имаме от всичките, но най - вече руски възпитаници/съветски/. Космонавта и той, но както казах, гледа само звездите.:bigsmile:

За ножовете на разпечатващите машини би трябвало малко да се помисли и смятам, че не е голям проблем да се отстрани проблема им. Трябва да помисля по въпроса.:tres:


Моля! Щом така желаете.
Говоря за специалистите от университета завършили до 89 година. То сега няма университет който да дава качествени кадри, заради порочната система, парите следват студента! На времето от 170 души поток, завършихме 27 без да сме прекъсвали. Мерил съм си пи@@ата с други "кадри" от други университети. Не могат да ми стъпят и на малкия пръст, но това вече е друга тема. Не познавам конкретната машина. Бизнеса ми е друг и се имам за успял. Но ще и хвърля едно око, така профилактично. Винаги е хубаво да се научи нещо ново.
По отношение на ножовете. Имам технология, МОЯ, по която могат да се направят самозаточващи се, ако има подходящите съоръжения и метал!

Иван Киров
09.12.2016, 19:51
Здравейте колеги,
От 5-6 години ползвам разпечатваща машина на Lyson. Проблемите много точно ги е описал г-н Матеев. Най-напред се отказах от автоматичното подаване. Изхвърлих доста рамки с нестандартна дължина. В последствие монтирах изключвател , който изключва въртенето на веригата след като рамката излезе от ножовете. Два включватели, които разрешават веригата да тръгне само при правилно поставяне на рамката .
Заводски веригата е нагласена за 300 мм рамка- преправих я за ЛР рамки. Губи се по малко време за превъртане за следващата рамка.
Проблема с центроване на рамката между ножовете е сериозен. Премахнах извитите ламарини, които трябва да вършат тази работа. Странично на ножовете, там където минават страничните летви на рамката поставих по два сачмени лагера един срещу друг и пружини които ги притискат към стран. летва. Лагерите потъват, когато преминава Хофмановия уширител. Има нужда от усъвършенстване. Системата трябва да е с малко детайли и опростена, защото там пръска мед и восък и няма много място но засега върши работа.
Тази година монтирах от новите парни ножове. По добри са от стария модел. Страничната пружина, която ги притиска смених с по мека, така по-малко стържат при влизане и излизане от рамката.
В кутията на контролера производителите са прибрали температурен датчик, който да следи температурата на ножовете. Контролера дава възможност
оператора да настройва този параметър ,като вкл./изкл. парогенератора. Монтирах този датчик на втория нож, на щуцера за изходящата вода/пара.
Моля да ме извините за дългото писане.

agro
09.12.2016, 23:10
Работата, като гледам, отива на обработващ център, снабден с копиращо релефа на питата устройство, по-скоро с камера, разпознаваща образа на релефа на питата. Осъществимо към момента решение, но на каква цена? Ако имаше пчеларски кооператив, в който всички си носят стандартните пластмасови пълни медени пити за изкупуване, нямаше да има проблем. Взимаш си ги обратно почистени и дезинфекцирани. Някой ден сигурно и това ще стане, както е тръгнало. А някой ден ще ви разкажа за различията в практиките в Щатите и Франция в изкупуването и преработката на орехова ядка, което определя Щатите като лидер в производството и. Сигурно така ще стане и с пчелния мед, проблемите са много сходни.

различен
10.12.2016, 10:39
Има американски патент, където разпечатването се осъществява не от ножове, а от въртяща се телена четка. В случая две такива. Де факто се надрасква повърхността на питата и от там изтича меда. Има и контра чистещи гребени, които почистват самите четки. Това чудо също има предимства, както и недостатъци. Давам ви просто тема за размисъл!

tsc1
10.12.2016, 11:24
Варианти много. Мислил съм и за силно натегната метална струна, която лесно ще се нагрява от протичащ през нея ток до зададена и строго контролирана температура. Поради малката маса процеса на нагряване ще е практически безинерционен.

различен
10.12.2016, 11:36
Варианти много. Мислил съм и за силно натегната метална струна, която лесно ще се нагрява от протичащ през нея ток до зададена и строго контролирана температура. Поради малката маса процеса на нагряване ще е практически безинерционен.


Това се практикува при рязането и оформянето на студопор/пенополистирол/. Струната е от кантал, или има такива плоски ленти от кантал, които се нагрява през траф.
Проблема е, че ако прегрее меда ще има вкус на изгоряло.

tsc1
10.12.2016, 11:55
Това се практикува при рязането и оформянето на студопор/пенополистирол/. Струната е от кантал, или има такива плоски ленти от кантал, които се нагрява през траф.
Проблема е, че ако прегрее меда ще има вкус на изгоряло.

Няма такава опасност, защото мога да контролирам и регулирам температурата с точност до градус. Захранването няма да е с прост траф, а с регулируем генератор на ток.

Трендафил Дончев
10.12.2016, 14:23
Това се практикува при рязането и оформянето на студопор/пенополистирол/. Струната е от кантал, или има такива плоски ленти от кантал, които се нагрява през траф.
Проблема е, че ако прегрее меда ще има вкус на изгоряло.


Няма такава опасност, защото мога да контролирам и регулирам температурата с точност до градус. Захранването няма да е с прост траф, а с регулируем генератор на ток.

В единия случай материала е еднакъв, а в другия има удебеляване, изтъняване, заклейване и т. н.. Значи тази струна ще бъде не струна, а сравнително здрав нож. Ако този нож вече се намери начин да се загрява на принципа на струната може би ефекта ще е по - добър. Но как да се загрее? Хайде вторият - мисли малко.;) Трябва да инсталираме и едно ТВЧ.:bigsmile:

Трендафил Дончев
10.12.2016, 15:19
https://www.youtube.com/watch?v=lgRU1nEuWGY

Полуавтоматичен без ножове.


https://www.youtube.com/watch?v=snKalnyDcmg

Автоматичен.

Господин Каров
10.12.2016, 22:19
От 4г. работим с разпечатваща и шнек на Николовкорект Добрич, и сме много доволни. Настроихме я на 18мм разпечатване и добива на васък се увеличи.И БГ има добри инжинери.

ianev
11.12.2016, 09:37
Линията на Николов от Добрич

ianev
11.12.2016, 09:42
Още снимки на линията

сезгин
14.12.2016, 13:57
Колко ток гълта (колко вата е ) машината на добрич,ще си взема нов генератор ,че да знам къкъв да взема

tsc1
14.12.2016, 14:17
Колко ток гълта (колко вата е ) машината на добрич,ще си взема нов генератор ,че да знам къкъв да взема
Защо не почерпиш директно вода от източника?

Трендафил Дончев
14.12.2016, 14:39
Колко ток гълта (колко вата е ) машината на добрич,ще си взема нов генератор ,че да знам къкъв да взема

Мощност на двигателя движещ ножовете – 0,18 кВт

Мощност на двигателя на механизма на подаване на рамки – 0,12 кВт

Мощност на нагревателите за ножовете - 2 × 200W/24V

Около 1000W само за машината.

kuline
14.12.2016, 15:09
А някой знае ли, каква е ориентировъчна цена на Добричката линия?

Илиев
14.12.2016, 15:45
http://kosheri-bg.com/

сезгин
14.12.2016, 16:31
А някой знае ли, каква е ориентировъчна цена на Добричката линия?

мисля че беше на 5.500 лв в изложението в добрич,но сякаш ножовете бяха на пара.това само за разпечатващата

tsc1
14.12.2016, 17:23
Мощност на двигателя движещ ножовете – 0,18 кВт

Мощност на двигателя на механизма на подаване на рамки – 0,12 кВт

Мощност на нагревателите за ножовете - 2 × 200W/24V

Около 1000W само за машината.

Абсолютно невярна информация!!!
Говорих току що с Николов по телефона.
Цялото захранване на машината е с 220V. Двигателите са 0.250KW и 0.220KW. Двигателя на помпата за движение на водата е 0.1KW.
И изненадата - нагревателите за водата са или 4.5KW или 5KW. Машини с електрически нагревател не се произвеждат.
Цена- 5700лв без ДДС.
Ето защо е най-добре вода да се пие от извора.

Господин Каров
14.12.2016, 17:40
Разпечатващите мѝшини са няколко модела.Тел. на Николов е 0888007401 и 0887709363

cecko96_1
14.12.2016, 17:43
От прочетеното до тук стигнах до извода ,че трима работници с вилица ще вършат повече работа от машината.А също така ще ми излезе доста по евтино и лесно за подръжка:)

Трендафил Дончев
14.12.2016, 17:45
Абсолютно невярна информация!!!
Говорих току що с Николов по телефона.
Цялото захранване на машината е с 220V. Двигателите са 0.250KW и 0.220KW. Двигателя на помпата за движение на водата е 0.1KW.
И изненадата - нагревателите за водата са или 4.5KW или 5KW. Машини с електрически нагревател не се произвеждат.
Цена- 5700лв без ДДС.
Ето защо е най-добре вода да се пие от извора.

А такааа. Човека попита може ли някой да каже? Ето аз му дадох някакви параметри, които не са по различни от това което ти сега подаваш като информация. Моторите могат да бъдат не винаги с едни и същи параметри. Но тъй или иначе пак се помества в 1000 W. Сега друг е въпроса ножовете как се подгряват. Той може да използва дърва, брикети, пилети, ток и т.н. за подгряване на водата. А след като искаше да отговориш, защо не започна първо с разговора по телефона с Николов, а го прати за зелен хайвер, а след това търсиш под вола теле? Или просто търсиш с кой да се заяждаш? Днес предотвратих едно такова начинание с Remi.:mad:

tsc1
14.12.2016, 18:39
А такааа. Човека попита може ли някой да каже? Ето аз му дадох някакви параметри, които не са по различни от това което ти сега подаваш като информация. Моторите могат да бъдат не винаги с едни и същи параметри. Но тъй или иначе пак се помества в 1000 W. Сега друг е въпроса ножовете как се подгряват. Той може да използва дърва, брикети, пилети, ток и т.н. за подгряване на водата. А след като искаше да отговориш, защо не започна първо с разговора по телефона с Николов, а го прати за зелен хайвер, а след това търсиш под вола теле? Или просто търсиш с кой да се заяждаш? Днес предотвратих едно такова начинание с Remi.:mad:
Не става дума за заяждане, а за обективност. Не случайно го пратих към извора. Това, което е било актуално преди година или две не е задължително валидно и сега. Ти говориш за някаква остаряла разновидност, която не се произвежда. Няма такова животно в момента на пазара с ножове на 24V! Машината се продава в комплект с нагревател за вода на ток, а не с такъв на брикети или пИлети. Ако иска да ползва тази машина (по-евтината е с нагревател 4.5KW) ще му трябва генератор с номинална мощност над 5,5KW, а не с един, както е по твоите данни. Ами ако той беше отишъл без да провери информацията да си купи генератора???

Трендафил Дончев
14.12.2016, 18:53
Не става дума за заяждане, а за обективност. Не случайно го пратих към извора. Това, което е било актуално преди година или две не е задължително валидно и сега. Ти говориш за някаква остаряла разновидност, която не се произвежда. Няма такова животно в момента на пазара с ножове на 24V! Машината се продава в комплект с нагревател за вода на ток, а не с такъв на брикети или пИлети. Ако иска да ползва тази машина (по-евтината е с нагревател 4.5KW) ще му трябва генератор с номинална мощност над 5,5KW, а не с един, както е по твоите данни. Ами ако той беше отишъл без да провери информацията да си купи генератора???

Значи първо ще си купи генератора, а не машината. Не е ли по - логично да си купи машината и тогава да търси какво да е захранването. Ако след това намери машина която да не е с такава мощност, тогава какво се получава? Машината изразходва 1000W, а той захранва генератор 5,5kw. А след като ще си купува генератор, то аз бих го посъветвал да си купи 7,5kw, а не 5,5kw.;)

Profi
14.12.2016, 18:53
Полезна тема за всички минали 50 броя кошера ,
аз не си купувам машина , а си правя като копирам най доброто на пазара, което съм гледал работещо http://www.cowenmfg.com/silver-queen-uncapper/
това ще е полезно и за тези които са си купили машини и не са доволни от ножовете ,обърнете внимание на режещият ръб на ножа , заточване и
режеща час от медицинска стомана с циментация - захваната с точкова заварка.

Profi
14.12.2016, 19:25
По голямата част на консумирана мощност на тези машини е в нагревателите ,има решение , пропан-бутан ,
руснаците така решават въпроса на полето

Трендафил Дончев
14.12.2016, 19:34
Прочети поста на Сезгин и помисли, преди да философстваш:

Ако иска да храни тази машина на пчелина му трябват поне 5.5KW, защото има пускови токове, които могат да достигнат и 3*Iн. А колко повече ще си вземе ще реши той.

И с какво не си съгласен до тук? Казах, че трябва да си вземе първо машината и след това да я връзва към някаква съобразена верига. Казах примерно, че машината е 1KW. Ти казваш 4.5 - 5KW само нагревателите. Значи трябва генератора да е 7.5kw. А пусковите токове не ги мисли толкова. Ще издържи генератора. Няма да издържи, ако са равни, но по - голям изход и по - малко потребление е ОК.

Saras
14.12.2016, 22:20
От прочетеното до тук стигнах до извода ,че трима работници с вилица ще вършат повече работа от машината.А също така ще ми излезе доста по евтино и лесно за подръжка:)
Хубавото на такива теми, че понякога те кара да се замислиш, винаги можем да научим нещо от чуждия опит.Аз също се отказах на този етап от тези машини.Допълнителните разходи за ръчен труд биха покрили за години напред икономията от инвестицията в една такава машина при прогнозния обем на работа.При тези несигурни времена хубаво е разходите да са сведени до минимум.

Илиев
14.12.2016, 23:43
Имам съученик от гимназията - професионален пчелар, отглежда със семейството си към 350-400 кошера, и миналата г. го питах има ли разпечатваща машина?...и той ми каза:"Имам две....едната се казва Айше, а другата Фатме" - демек майка му и жена му...също така го питах дали участва по тия европейските програми, при положение, че е регистриран ЗП - отговорът му бе - " Не - мъжката!"

Господин Каров
15.12.2016, 00:24
8027 ножовете, вижте ги

Господин Каров
15.12.2016, 00:27
8026 бързо регулиране на ножовите

Господин Каров
15.12.2016, 00:31
помпа с регулиране на 3 дедита8025

Господин Каров
15.12.2016, 00:37
С тази машина може до основата да разпечатваш

agro
15.12.2016, 01:08
Тези линкове искат профил в Гугъл. Аз обаче не искам да си интимнича с Гугъл, а само да я ползвам търсачката.. Може ли по-подходящ линк?

сезгин
15.12.2016, 12:46
това с нагревател от 5квт е прекалено много.румънската работи с студени ножове.за една разпечатваща трябва да дам още толкова за голям генератор.с една дума ако е вярно това с 5 те киловата машината не става ,тя ще има разходи най малко 50 лв на ден за гориво с генератор

Mateev
15.12.2016, 20:42
това с нагревател от 5квт е прекалено много.румънската работи с студени ножове.за една разпечатваща трябва да дам още толкова за голям генератор.с една дума ако е вярно това с 5 те киловата машината не става ,тя ще има разходи най малко 50 лв на ден за гориво с генератор

Моите машини са с по 6 kW - 2 нагревателя по 3 kW. Няма друг начин как да се получи ударна доза енергия по време на рязането. Това обаче не означава, че тази енергия се консумира през цялото време. Тя се включва само от време на време съобразно изискванията на терморегулатора, а той пък се активира само при рязане и си трае при престой на празен ход.

Така е с флуидното нагряване, както е при мене. При използването на парогенератори може би наистина се пилее огромно количество енергия (пара), защото тя се произвежда дори и когато машината стои. Няма обаче начин да се направи с по-малка мощност, защото дори и тази според мене е малка. При тази мощност първоначалното загряване на цялата течност в съдовете (4-5 L) отнема 7-8 минути и е страшно дразнещо, че трябва да се чака. Ако намалите мощноста до 1 kW, има да чакате 1 час, докато се появи първата пара.

различен
15.12.2016, 22:25
Моите машини са с по 6 kW - 2 нагревателя по 3 kW. Няма друг начин как да се получи ударна доза енергия по време на рязането. Това обаче не означава, че тази енергия се консумира през цялото време. Тя се включва само от време на време съобразно изискванията на терморегулатора, а той пък се активира само при рязане и си трае при престой на празен ход.

Така е с флуидното нагряване, както е при мене. При използването на парогенератори може би наистина се пилее огромно количество енергия (пара), защото тя се произвежда дори и когато машината стои. Няма обаче начин да се направи с по-малка мощност, защото дори и тази според мене е малка. При тази мощност първоначалното загряване на цялата течност в съдовете (4-5 L) отнема 7-8 минути и е страшно дразнещо, че трябва да се чака. Ако намалите мощноста до 1 kW, има да чакате 1 час, докато се появи първата пара.


Само да запитам?
Защо на мястото на ножовете не сложите въртящи се четки, от твърда тел, като полепналия восък по тях се обира от контра гребен. Има американски патент, още от преди 60 години.

agro
15.12.2016, 23:14
А онова с пистолета с горещ въздух пробва ли го някой?

judas
15.12.2016, 23:18
А онова с пистолета с горещ въздух пробва ли го някой?
Ти ще го пробваш август, но с горещ въздух от Виадруса:laughing:!

agro
15.12.2016, 23:21
Абсолютно сигурно е, че ще го пробвам, ако дотогава някой друг не свърши тази работа и не го отрече категорично.

Profi
18.12.2016, 20:16
Става само за сухо запечатване ,при опрял мед в капачетата ,не става.

Dancho1964
06.08.2017, 11:10
Здравейте! Нов съм във форума и тъй като сме одобрени по програма ни предстои закупуването на разпечатваща машина и центрофуга, за това имам няколко въпроса насочени към г-н Матеев като най-запознат (ще се радвам и други колега да дадат мнение ако имат опит по въпроса :))
1.За този тип машина на Лисон ли става въпрос (въпреки, че тази е с ръчно подаване на питите) http://vimeks-bg.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82/%d0%bc%d0%b0%d1%88%d0%b8%d0%bd%d0%b0-%d1%81-%d1%80%d1%8a%d1%87%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d0%be%d0%b4%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%ba%d0%b8%d1%82%d0%b5/.
2. Румънския тип машини не са ли по-добрия вариант и не са ли именно те с възможност за регулиране на дълбочината на разпечатване по време на самия процес? Давам за пример: http://www.apitotal.ro/EN/Descapacit/en_film_descapacit.htm
3. Кой вариант смятате, че е най-удачен освен този на Парадайз Хъни?