PDA

Виж пълната версия : Маточна рамка



gogoburg
17.11.2016, 18:01
Здравейте колеги.Моля за мнение ако някой е ползвал тази красота с цел производство на майки http://www.ercikaplastik.com.tr/tr/product/184/ALEMINYUM-YUMURTALIK-RAYI-41-CM-4-ADET-ALEMINYUM-4-ADET-KARSILIK-50-FINCAN .Има я и в България.Благодаря предварително.

gogoburg
17.11.2016, 18:28
чашките http://www.ercikaplastik.com.tr/tr/product/185/YUKSUK-TABANI-3LU-BIRARADA-DELIKSIZ

petrov 79
22.11.2016, 16:19
Калпава пластмаса,която пчелите не приемат.Препоръчвам ти да намериш друг начин за правене на майки.

ch.atanasov
22.11.2016, 16:46
Калпава пластмаса,която пчелите не приемат.Препоръчвам ти да намериш друг начин за правене на майки.

Моите са китайски и не ми се иска да кажа-калпави. Има чалъм за предварителна обработка и ще е добре някой да сподели.

gogoburg
22.11.2016, 16:51
Благодаря.

Георги Кръстев
22.11.2016, 20:55
Колега, за колко майки годишно говорим...? Аз годишно си произвеждам около 100-на майки и си работя перфектно с дървена рамка и восъчни чашки...

rosty_sz
22.11.2016, 21:36
Здравейте колеги.Моля за мнение ако някой е ползвал тази красота с цел производство на майки http://www.ercikaplastik.com.tr/tr/product/184/ALEMINYUM-YUMURTALIK-RAYI-41-CM-4-ADET-ALEMINYUM-4-ADET-KARSILIK-50-FINCAN .Има я и в България.Благодаря предварително.
На голям боклук ми прилича.

ch.atanasov
22.11.2016, 22:01
На голям боклук ми прилича.

Що ве, аз ги намирам красиви.

http://www.ercikaplastik.com.tr/upload/cache/upload/ckfinder/files/27-640x490.jpg

Георги Кръстев
22.11.2016, 22:13
Прилича ми на алуминий, а това в кошера не бих го вкарал!

ch.atanasov
23.11.2016, 11:32
Калпава пластмаса,която пчелите не приемат.Препоръчвам ти да намериш друг начин за правене на майки.


Явно си спец, какво мислиш за тези.

7902

iliew
23.11.2016, 14:11
Моите са китайски и не ми се иска да кажа-калпави. Има чалъм за предварителна обработка и ще е добре някой да сподели.

Работя с чашки на Nicot и приемането е доста добро. Пробвах и восъчни, от тях приеха по-малко. Никотските са като стъклени и ми е много удобно да виждам дали са ги захранили, просто млечицето веднага се вижда. Но аз си ги правя само за собствени нужди, така че.........

freddie46
24.11.2016, 22:22
Досега съм работил само с восъчни чашки , но имам намерението догодина да пробвам със стъклени чашки.Довобен съм от восъчните , но при мене става въпрос за 20-25 майки годишно.Това лято съм нагласил 15 сандъка и за тях ще се пробвам с стъклени чашки за производство на майки.Надявам се да нямам проблеми , аз ще си правя само за собствени нужди и се надявам да се справя.

Mateev
26.11.2016, 17:10
От всички видове "стъклени" или по-скоро пластмасови чашки, пчелите са склонни да приемат само ОРИГИНАЛНИТЕ ФРЕНСКИ ЧАШКИ ОТ АПАРАТА НА НИКОТ. Пробвал съм с поне 20 вида други пластмасови чашки - пчелите не ги искат и това е ....... :)

Ако обаче пластмасовите чашки се покрият с тънък слой восък, тогава пчелите приемат всички видове чашки без проблеми..... :)

Колкото до восъчните чашки - според мене е разбит мита, че трябва да са направени от чист восък само от разпечатки. Моите пчели не знаеха за този мит, и приемаха всякакви восъчни чашки без проблем, включая и направените от черен или от мръсен восък. Така че според мене восъка няма значение, важното е да е восък..... :)

Mateev
26.11.2016, 17:19
Да ви кажа и още нещо за маточните рамки:

Тези, които са с дебелината на стандартна рамка (25 mm), пчелите са склонни да ги градят пролетно време и по време на обилна паша. В майкопроизводството това е катастрофа. За да се намали желанието за градеж, маточните рамки се правят по-тесни. Аз моите ги правя с дебелина само 10 mm. Освен това не им слагам хофманови уширители. Идеята е разстоянието между двете обграждащи рамката пити да се сведе до минимум, като такова малко разстояние подтиска инстинкта на пчелите за градеж.

Трендафил Дончев
26.11.2016, 17:39
черен или от мръсен восък

Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?;)

Mateev
26.11.2016, 19:24
Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?;)

Не, просто стана гаф. Младежа, което работеше по рамките и чашките, не беше пчелар, и не знаеше за чистия восък. Беше заредил един малък казан с около 30-40 kg восък и го беше стопил, и след това го оставил така стопен повече от 1 месец. Казана си има терморегулатор, но 1 месец на 80-90 градуса беше направил восъка черен, миризлив, с разни плуващи боклуци в него и въобще - пълна трагедия. Та с такъв восък са обливани пластмасовите чашки, и въпреки това пчелите ги приемаха безпроблемно.

Трендафил Дончев
26.11.2016, 19:35
Не, просто стана гаф. Младежа, което работеше по рамките и чашките, не беше пчелар, и не знаеше за чистия восък. Беше заредил един малък казан с около 30-40 kg восък и го беше стопил, и след това го оставил така стопен повече от 1 месец. Казана си има терморегулатор, но 1 месец на 80-90 градуса беше направил восъка черен, миризлив, с разни плуващи боклуци в него и въобще - пълна трагедия. Та с такъв восък са обливани пластмасовите чашки, и въпреки това пчелите ги приемаха безпроблемно.

То от това по - чист восък - здраве му кажи. Цял месец на тази температура не би издържала никаква твар/паразит/, предполагам никаква вода и препържен като масло. Ял ли си препържено масло като малък?

demonj
26.11.2016, 19:41
Моите чашки са восъчни,аз си ги правя с пресен восък от строителните рамки,няма празно ;)

gogol
26.11.2016, 20:29
"Ако обаче пластмасовите чашки се покрият с тънък слой восък, тогава пчелите приемат всички видове чашки без проблеми..... " Обливането е чрез потапяне или има някакъв начин чрез пулверизиране ? Да не би при потапяне да се деформират чашките. Аз потопих вътрешните рамки на Джентеров апарат и те се изкривиха непоправимо.

Mateev
26.11.2016, 21:06
А каква беше температурата на восъка? Имаш ли терморегулатор на 80 градуса?

Топил съм хиляди чашки от поне 10 вида от различни производители, и досега нито една не се е изметнала. Нещо повече - не просто ги топя, а и ги оставям да постоят заедно с летвичката поне половин-една минута в казана, за да се темперират добре. След това ги вадя, стръсквам ги, и готово. Получава се идеален, много фин слой восък върху тях.

tihmr
26.11.2016, 21:39
Откъде се снбдявате с тези чашки? Тези които аз ползвам(турски пластмасови) се деформират на втората секунда.

gogol
26.11.2016, 22:01
Без терморегулатор. Мислех че производителят е предвидил по-високи температури.Моя грешка. Ако някой има разкомплектован Йентер и продава двете вътрешни рамки мога да ги закупя.

gogol
26.11.2016, 22:09
Има клип на руснак, поставя чашките за почистване от восъка в съд с восъчен молец, казва че резултата е отличен. И няма опасност от деформация.

Mateev
26.11.2016, 22:44
Откъде се снбдявате с тези чашки? Тези които аз ползвам(турски пластмасови) се деформират на втората секунда.

Най-голямо количество ползвах от българските чашки на фирмата Ролта Пластик от Бургас. Купил съм от нея може би 20 000 чашки.
http://www.rolta-plastic.com/cat_podrobno.php?id=32

Купувал съм и доста китайски от eBay: http://www.ebay.com/itm/1000-Pack-Beekeeping-Queen-Cell-Cups-Royal-Jelly-Cups-Queen-Rearing-Equip-/331357884692?hash=item4d26781114:g:Su0AAOSwR0JUTXd g

Mateev
26.11.2016, 22:54
Вижте какво правят Китайците с техните си чашки:

7919

tihmr
26.11.2016, 22:58
Бях събрал около 200 ползвани чашки(купувани по 0,10 ст), но не знаех как да ги почистя, докато не прочетох в един американски форум, набързо да се потопят няколко пъти в разтопен восък сложени в цедка...нагърчиха се веднага.
Догодина ще пробвам бургаските.

Трендафил Дончев
26.11.2016, 23:06
https://www.youtube.com/watch?v=FllN2taeVLM&t=6s

delta.e
27.11.2016, 19:14
Вижте какво правят Китайците с техните си чашки:



Матеев , китаечките вадят по този начин и млечице .
Което е некачествено .

delta.e
27.11.2016, 19:26
Бях събрал около 200 ползвани чашки(купувани по 0,10 ст), но не знаех как да ги почистя, докато не прочетох в един американски форум, набързо да се потопят няколко пъти в разтопен восък сложени в цедка...нагърчиха се веднага.
Догодина ще пробвам бургаските.
Колега , а хигиената ?

tihmr
27.11.2016, 19:39
Колега , а хигиената ?
Къде видя нехигиеничното колега?

delta.e
27.11.2016, 19:53
Къде видя нехигиеничното колега?

Прегледай колега !
Явно , си пропуснал диалогът тук .

ch.atanasov
27.11.2016, 19:59
.... китаечките ....



Това да не е като барахолката.:bigsmile:

tihmr
27.11.2016, 20:18
Прегледай колега !
Явно , си пропуснал диалогът тук .

Не мога да те разбера! Струва ми се, че ти си изпуснал нещата с диалога!
Ако имаш нещо да казваш -казвай. Ако не можеш, поне не ме цитирай.

delta.e
27.11.2016, 20:39
Не мога да те разбера! Струва ми се, че ти си изпуснал нещата с диалога!
Ако имаш нещо да казваш -казвай. Ако не можеш, поне не ме цитирай.

Колега , нищо лично .
Просто прегледай постовете .
За Атанасов , да чете .

Недялко Атанасов
27.11.2016, 20:50
Да ви кажа и още нещо за маточните рамки:

Тези, които са с дебелината на стандартна рамка (25 mm), пчелите са склонни да ги градят пролетно време и по време на обилна паша. В майкопроизводството това е катастрофа. За да се намали желанието за градеж, маточните рамки се правят по-тесни. Аз моите ги правя с дебелина само 10 mm. Освен това не им слагам хофманови уширители. Идеята е разстоянието между двете обграждащи рамката пити да се сведе до минимум, като такова малко разстояние подтиска инстинкта на пчелите за градеж.При обилно нектароотделяне (паша),дори и 1см. дебелина на рамката(работя само с такива)спасение няма.Дори внезапна обилна паша е способна да направи поразия в последните 36-24часа преди да се извадят и предадат маточниците .
7921

Недялко Атанасов
27.11.2016, 20:58
Та за тези които не са наясно,нещото доказано преди десетолетия е ,че при обилна паша от медоносите в района, МАЙКОпроизводството е обречено в една или по голяма степен.

tihmr
27.11.2016, 21:12
Колега Лалов, при мен нямаше никакви проблеми с надстрояване по пашата! Според мен зависи от организацията и подготовката на отглеждача.
Мисля, че и при Матеев не е имало надграждане по време на паша. Доколко е била силна не знам.

Трендафил Дончев
27.11.2016, 21:17
Та за тези които не са наясно,нещото доказано преди десетолетия е ,че при обилна паша от медоносите в района, МАЙКОпроизводството е обречено в една или по голяма степен.



Колега Лалов, при мен нямаше никакви проблеми с надстрояване по пашата! Според мен зависи от организацията и подготовката на отглеждача.
Мисля, че и при Матеев не е имало надграждане по време на паша. Доколко е била силна не знам.

Това са единични случки.

tihmr
27.11.2016, 21:19
Това са единични случки.
Имаме лицензирани майкопроизводители във форума, дано и те споделят!
Ако рамките са подредени правилно и имат основи за занимавка-надали ще посегнат на Маточната рамка.

Трендафил Дончев
27.11.2016, 22:03
Имаме лицензирани майкопроизводители във форума, дано и те споделят!


И аз можеше да кажа няколко думи, но ще почакаме както казваш някой спец. да ни открехне по въпроса.

Недялко Атанасов
27.11.2016, 22:11
Имаме лицензирани майкопроизводители във форума, дано и те споделят!
Ако рамките са подредени правилно и имат основи за занимавка-надали ще посегнат на Маточната рамка.
Посягането на маточната рамка ,се избягва И ПО ДРУГИ НАЧИНИ,но и каквито и да са те ,пак си е пагобно за маточниците.Така,че не е желана ударна паша по време на отглеждане на маточници.Не ми се спори,но ако искаш да ме обедиш в обратното то трябва да си доста аргументиран и с факти.Как то и да е .

ch.atanasov
27.11.2016, 22:15
Имаме лицензирани майкопроизводители във форума, дано и те споделят!
Ако рамките са подредени правилно и имат основи за занимавка-надали ще посегнат на Маточната рамка.

Големи скатавки. :bigsmile:

http://pchelari.com/forum/attachment.php?attachmentid=5960&d=1454047315

Недялко Атанасов
27.11.2016, 22:16
Та за тези които не са наясно,нещото доказано преди десетолетия е ,че при обилна паша от медоносите в района, МАЙКОпроизводството е обречено в една или по голяма степен.


Колега Лалов, при мен нямаше никакви проблеми с надстрояване по пашата! Според мен зависи от организацията и подготовката на отглеждача.
Мисля, че и при Матеев не е имало надграждане по време на паша. Доколко е била силна не знам.


Това са единични случки.Споренето с админ., е обречено винаги на провал.

Трендафил Дончев
27.11.2016, 22:22
Споренето с админ., е обречено винаги на провал.

Е де. В по - горен пост се отказах в полза на специалистите, а като админ наблягам на друго. ;)

Mateev
27.11.2016, 23:49
Колега Лалов, при мен нямаше никакви проблеми с надстрояване по пашата! Според мен зависи от организацията и подготовката на отглеждача.
Мисля, че и при Матеев не е имало надграждане по време на паша. Доколко е била силна не знам.

Освен тънката маточна рамка винаги пчелите си имат и по 2 восъчни основи за градеж (за занимавка). На практика откакто преминах на тънки рамки + восъчни основи, не съм имал надградени маточници.

Георги Кръстев
28.11.2016, 09:59
Точно така, като се поставя рамка с личинки и по една во през 2-3 рамки .....;)

Георги Кръстев
28.11.2016, 10:01
Тази пролет имах 4 несполучливи летви, моята грешка бе, че в пика на рапицата ги заложих, от 4 летви общо 4 заложени матточника.... Затова веднага вземах мерки и на другия пчелин където нямам рапица направих пренасяне и нещата на 80-90 % успех... там имам овошки :)

ch.atanasov
28.11.2016, 10:26
Тази пролет имах 4 несполучливи летви, моята грешка бе, че в пика на рапицата ги заложих, от 4 летви общо 4 заложени матточника.... Затова веднага вземах мерки и на другия пчелин където нямам рапица направих пренасяне и нещата на 80-90 % успех... там имам овошки :)

Искаш да кажеш, че при рапица не приемат личинките?

Георги Кръстев
28.11.2016, 13:32
Имах 3 групи кошери на рапица на различни места, на едното место пренесох личинки на 2 отглежда на единия ден, на другия ден пренесох на другите 2 отглеждача пак личинки по една летва от 13-15 маточника на кошер.... и от 55-60 личинки 4 прихванати. Това беше в пика на цъфтеж и яко носеха. След 4-5 дена разбрах какво става и отидох на стационара да си пренеса....там станаха на 80-90%

Mateev
28.11.2016, 13:43
Искаш да кажеш, че при рапица не приемат личинките?

По-скоро инстинкта за натрупване на запаси при силна паша е по-силен от инстинкта за отглеждане на нови майки.

ch.atanasov
28.11.2016, 14:21
По-скоро инстинкта за натрупване на запаси при силна паша е по-силен от инстинкта за отглеждане на нови майки.

Дали ? Все едно да сложа пита с прясно пило и да го изхвърлят.Мисля си, че ако при прехвърлянето всичко е наред, би трябвало да ги изхранят.

пп. идващата пролет ще проверя.Имам доста рапица наоколо.

Mateev
28.11.2016, 14:31
Дали ? Все едно да сложа пита с прясно пило и да го изхвърлят.Мисля си, че ако при прехвърлянето всичко е наред, би трябвало да ги изхранят...

Ти може да си мислиш много неща, но не се знае пчелите какво си мислят .... :)

И понеже никой не знае какво си мислят пчелите, правим експерименти с промяната на един или друг фактор и наблюдаваме какво е тяхното поведение. И повярвай ми - тази година съм направил стотици експерименти с всички възможни фактори, за които съм се сетил. И резултатите не са чак толкова еднозначни. Тоест за някои неща вече съм 100% сигурен, че са верни, но за други продължавам да хвърлям боб и да се чудя къде е причината.

Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса, а други с удоволствие приемат всичко, каквото им се даде. Например имах едно семейство за пчелно млечице, приемаше безпроблемно по 60-70 маточни чашки, при това пластмасови, и за 3 дена ги пълнеше с млечице, а друго семейство до него се мръщеше, и от 20 дадени чашки приемаше само по 2-3. Визуално и двете семейства бяха еднакви - пращяха по шевовете от пчели. Пашата еднаква, храненето еднакво, кошерите еднакви, чашките еднакви - въобще всичко еднакво, но резултата винаги беше нещо от рода 70:2 или 70:3. Имало е дори 70:0.

ch.atanasov
28.11.2016, 14:41
Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса..

Използваш ли стартери? Не се разбра и отглеждача с майка ли е при Кръстев.

Георги Кръстев
28.11.2016, 18:06
Не ползвам стартер, при мен метода е по елементарен, все пак ми трябват 100 маточника, не 1000 -2000.
Кошера е силен и се подбира, още 15 дена преди да пренеса в него кошер съм сложил поне 2-3 рамки с люпещо се пило. Подсилвам го, храня го.... Преди пренасянето, майката я свалям в долен корпус, като я оставям с 2 восъчно основи, ХР и нагоре другия корпус в който слагам летвата и отгоре магазините....

ch.atanasov
28.11.2016, 18:22
Не ползвам стартер, при мен метода е по елементарен, все пак ми трябват 100 маточника, не 1000 -2000.
Кошера е силен и се подбира, още 15 дена преди да пренеса в него кошер съм сложил поне 2-3 рамки с люпещо се пило. Подсилвам го, храня го.... Преди пренасянето, майката я свалям в долен корпус, като я оставям с 2 восъчно основи, ХР и нагоре другия корпус в който слагам летвата и отгоре магазините....

Малък опит имам, но мисля, / е ,опитвам се/ че със стартер ще приемат по-голям %, когато се отглеждат в присъствие на майката.

Ивайло Георгиев - ingivo
28.11.2016, 20:04
Ти може да си мислиш много неща, но не се знае пчелите какво си мислят .... :)

И понеже никой не знае какво си мислят пчелите, правим експерименти с промяната на един или друг фактор и наблюдаваме какво е тяхното поведение. И повярвай ми - тази година съм направил стотици експерименти с всички възможни фактори, за които съм се сетил. И резултатите не са чак толкова еднозначни. Тоест за някои неща вече съм 100% сигурен, че са верни, но за други продължавам да хвърлям боб и да се чудя къде е причината.

Мисля си, че освен всичко друго, за приемането на ларвите голямо значение има и самото семейство - някои семейства не искат да ги приемат и точка по въпроса, а други с удоволствие приемат всичко, каквото им се даде. Например имах едно семейство за пчелно млечице, приемаше безпроблемно по 60-70 маточни чашки, при това пластмасови, и за 3 дена ги пълнеше с млечице, а друго семейство до него се мръщеше, и от 20 дадени чашки приемаше само по 2-3. Визуално и двете семейства бяха еднакви - пращяха по шевовете от пчели. Пашата еднаква, храненето еднакво, кошерите еднакви, чашките еднакви - въобще всичко еднакво, но резултата винаги беше нещо от рода 70:2 или 70:3. Имало е дори 70:0.

Точно в това е красотата ! Ако всичко беше предвидимо и вървеше като на книга нямаше да е никък интересно ;)

delta.e
28.11.2016, 20:16
Точно в това е красотата ! Ако всичко беше предвидимо и вървеше като на книга нямаше да е никък интересно ;)

Кое , да е интересно ?
Самият процес на отглеждани на пчелни майки е интригуващ , а не интересен . :)

n.kostadinov
28.11.2016, 22:33
Тази пролет имах 4 несполучливи летви, моята грешка бе, че в пика на рапицата ги заложих, от 4 летви общо 4 заложени матточника.... Затова веднага вземах мерки и на другия пчелин където нямам рапица направих пренасяне и нещата на 80-90 % успех... там имам овошки :)

В разгара на рапицата:
https://s15.postimg.org/q0fohl7jr/20160417_132842.jpg (https://postimg.org/image/q0fohl7jr/)

Мисля, че Матеев е прав не всяко семейство е готово да отглежда майки, независимо колко добре сме го подготвили.Подсилването с пило, стесняването и докарването до предроево състояние не винаги помагат.

Недялко Атанасов
28.11.2016, 22:56
Е ,ко,прайм ся, ще си говорим за еденични случки .Ще налучкваме правилното,или с една изминала година практика ще правим заключения или изводи с ,които ще си чешем езиците,а да не говорим за поредното изкривяване ОТ темата,а именно надграждане и ЗАДУШАВАНЕ на маточниците?

lachezarivanoff
04.07.2023, 09:16
Летвите в рамката на какво разстояние са една от друга и от горната рамка? Питам за ДБ - 435х300мм

dvd111
05.07.2023, 05:01
Летвите в рамката на какво разстояние са една от друга и от горната рамка? Питам за ДБ - 435х300мм
Макар, че въпросът ти не е много точен и май не е баш за тая тема предполагам че питаш за разстоянията между рамките по принцип
Разстоянието между летвите на съседните рамки странично е 12мм. За вертикалното разстояние (между горна и долна летва) е прието 10мм (макар, че по-правилно е да бъде 8мм).
Тези разстояния са при стандартна ширина на летвата от 25мм и не зависят от размера на рамката.