PDA

Виж пълната версия : ЦЕНИ на едро



SilMart Trading
16.11.2016, 22:07
Здравейте!

Прегледах постовете във форума, но повечето са от 2010 или 2013г. Интересувам се да придобия някаква представа за АКТУАЛНАТА цена, на която в момента се продава българският мед на едро? Също така дали е многоцветен, акациев и т.н. и дали има разлика в тази цена според вида мед?

Благодаря ви!

ch.atanasov
17.11.2016, 08:27
Здравейте!

Прегледах постовете във форума, но повечето са от 2010 или 2013г. Интересувам се да придобия някаква представа за АКТУАЛНАТА цена, на която в момента се продава българският мед на едро? Също така дали е многоцветен, акациев и т.н. и дали има разлика в тази цена според вида мед?

Благодаря ви!

- Рапица - 4.00 лв / кг
- Букет / Слънчоглед - 4.10 лв / кг
- Липа - 5.20 лв / кг
- Акация - 6.00 лв / кг
- Манов - 6.30 лв / кг
- Кориандър - 4.40 лв / кг.

Nik_m
17.11.2016, 09:13
Интересно ми е някой би ли си продал меда на цена по 4лв.? В магазина меденките скочили с 10ст., ако продължава така може пак да започнат да ги правят с мед вместо с захар.
Аз продавам меда ми на тенекии от 5 до 6 лева зависи как се спазарим и за сега върви добре, вярно по 2-3 тенекии не е като всички на куп, но какво да се прави.

nikimarti8
17.11.2016, 12:36
Я нов играч на пазара .Някой знаещ англйски били проверил в гугъл за silmart treiding?

Aranis
17.11.2016, 13:21
АКТУАЛНАТА цена, на която в момента се продава българският мед на едро?

- Рапица - 4.00 лв / кг
- Букет / Слънчоглед - 4.10 лв / кг
- Липа - 5.20 лв / кг
- Акация - 6.00 лв / кг
- Манов - 6.30 лв / кг
- Кориандър - 4.40 лв / кг.

Аз го чета, че иска да знае на каква цена се продава, а не на каква се изкупува...ама от кой, от пчеларите в България или прекупвачите в чужбина, не става ясно от питането...


Я нов играч на пазара .Някой знаещ англйски били проверил в гугъл за silmart treiding?

Не мисля, човекът си има сайт, на който прави реклама на България. Има статии и за минералната вода. Или пък иска да си разшири портфолиото ;)

http://exportimportee.com/water-in-bulgaria/
http://exportimportee.com/category/bgnaturalhoney/

Mateev
17.11.2016, 13:39
...Не мисля, човекът си има сайт, на който прави реклама на България. Има статии и за минералната вода. Или пък иска да си разшири портфолиото ;)

http://exportimportee.com/water-in-bulgaria/
http://exportimportee.com/category/bgnaturalhoney/

Ето експортните цени от България съгласно информацията от неговия сайт. Цените са за хомогенизиран мед във варели от по 295 кг.:

Букет - 2.85 EUR (5.57 лв.)
Слънчоглед - 2.95 EUR (5.77 лв.)
Липа - 3.90 EUR (7.63 лв.)
Акация - 4.40 EUR (8.61 лв.)

Румборак
22.11.2016, 22:18
Ето експортните цени от България съгласно информацията от неговия сайт. Цените са за хомогенизиран мед във варели от по 295 кг.:

Букет - 2.85 EUR (5.57 лв.)
Слънчоглед - 2.95 EUR (5.77 лв.)
Липа - 3.90 EUR (7.63 лв.)
Акация - 4.40 EUR (8.61 лв.)

Нещо не ми вдъхват доверие тези търговци: от една страна търсят информация за цените в БГ а от друга имат цени за български мед в чужбина, на сайта им няма никакви координати за контакти а в мрежата има само данни че са от или са били в Пловдив а във форума само питат а нищо не казват за себе си вече втора тема.
Сайт с хвалби за българския мед се прави за няколко часа, с регистрацията ден-два. Вие си решавате дали да им вярвате, аз мед за продаване нямам защото съм начинаещ хоби пчелар но на тези не бих се доверил.

nih
23.11.2016, 12:33
http://www.bgfermer.bg/Article/5890578

Днес в монтанско от Оберон се обадиха на местен пчелар и цените им бяха Букет - 3,80 , Рапица 3,50 .

Mateev
23.11.2016, 21:40
Информацията, че меда ще падне до 3.80, я имаха много пчелари още от преди 1 месец време. Никой обаче не смееше да я сподели във форума, защото веднага щеше да бъде разпънат на кръст и щеше да бъде обвинен, че манипулира цените.

Ти си първия смелчага, дръзнал да обяви на всеослушание тази публична тайна. Поздравления за това, но бъди готов да си понесеш последствията.

rosty_sz
23.11.2016, 22:04
Няма да бъде разпънат на кръст, защото спада е факт. Ако беше пророкувал оле ..... не ми се мисли.

Трендафил Дончев
23.11.2016, 22:27
Информацията, че меда ще падне до 3.80, я имаха много пчелари още от преди 1 месец време. Никой обаче не смееше да я сподели във форума, защото веднага щеше да бъде разпънат на кръст и щеше да бъде обвинен, че манипулира цените.

Ти си първия смелчага, дръзнал да обяви на всеослушание тази публична тайна. Поздравления за това, но бъди готов да си понесеш последствията.


Няма да бъде разпънат на кръст, защото спада е факт. Ако беше пророкувал оле ..... не ми се мисли.

Това понижение на цената на меда ми се струва, че след това ще им изиграе лоша шега на същите тия. В този форум съм казал две неща, а те са, че ще измрат много пчели през зимата, и че меда ще скочи драстично. Да видим какво ще излезе. За първото вече се говори, че се получава.

jdrumev
07.08.2017, 13:42
Защо си продават меда на 4лв?В отглеждането на пчели си има стратегия,но и да продадеш също си трябва.Аз тая година пробвах едно ново начинание в продажбата на мед.Малко нещата не се получиха,но грешката беше изцяло моя в изчисленията за пашата.Цената на която ми изкупиха макар и малка част беше 7,00лв/кг за слънчоглед.В момента има 250кг букет/люцерна билки/ който също върви много добре на 10лв буркан на теники 7,50лв/кг.

Валентин.
07.08.2017, 14:00
В момента има 250кг букет/люцерна билки/

Как я извади тая люцерна? При мен на единия пчелин (3 кошера и 8 отводки) имаше 15дка люцерна. Цъфтя около 2 седмици след слънчогледа и не видях кьорава пчела в люцерната. Нито за нектар, нита за прашец. При мен ако са работили след слънчогледа, е било по бурените в поясите. Но не и в люцерната.
П.П. Май ще започнат ланшните заядлици...кой продава на морето, кой продава у софето, кой по 4 кинта тенекето.....

rosty_sz
12.08.2017, 06:38
Акацията тази година вървеше 7,20-7,30лв/кг
За слънчогледа офертите са 4,20-4,50лв/кг. Пчеларите явно са доволни от тази цена и продават. Ако някой има друго инфо да сподели ако иска.

ch.atanasov
12.08.2017, 06:50
Акацията тази година вървеше 7,20-7,30лв/кг
За слънчогледа офертите са 4,20-4,50лв/кг. Пчеларите явно са доволни от тази цена и продават. Ако някой има друго инфо да сподели ако иска.

Доволни-недоволни, трябва да се яде. После го няма филма : обра се меда и цената се вдигна. Китайски, украински, колкото щеш. Та по-добре 4,50 отколкото -3,80 лв.

rosty_sz
12.08.2017, 06:58
Така е, и аз съм в кюпа. Трябват ми и оборотни средства, захар, лекарства.

demonj
06.09.2018, 10:33
Тази цена 3,80-4,20 си е отпреди 10 години една и съща а замислете се преди 10 години какви бяха заплатите и сега какви са,моята лично като специалист в промишлена сфера е скочила 3пъти,преди 10 години получавах 500лв. към момента получавам 1500лв.Та тези 3.80-4.20лв. към момента са безкрайно ниска цена и по мое мнение изобщо не си заслужава човек да се занимава с пчеларство освен като хоби.

tsc1
06.09.2018, 11:01
Тази цена 3,80-4,20 си е отпреди 10 години една и съща а замислете се преди 10 години какви бяха заплатите и сега какви са,моята лично като специалист в промишлена сфера е скочила 3пъти,преди 10 години получавах 500лв. към момента получавам 1500лв.Та тези 3.80-4.20лв. към момента са безкрайно ниска цена и по мое мнение изобщо не си заслужава човек да се занимава с пчеларство освен като хоби.
Това е съвсем логично! Ти получаваш заплата за труда си, а той поскъпва непрекъснато, особено на специалистите. Меда е продукт, стока чиято цена се определя от пазарните условия. Стоките поскъпват също, но не с темповете на труда. Решението е в намаляване на себестойността за сметка на интензификация на труда.

demonj
06.09.2018, 11:29
Това е съвсем логично! Ти получаваш заплата за труда си, а той поскъпва непрекъснато, особено на специалистите. Меда е продукт, стока чиято цена се определя от пазарните условия. Стоките поскъпват също, но не с темповете на труда. Решението е в намаляване на себестойността за сметка на интензификация на труда.

Интензификацията на труда се намалява с по модерни и по производителни средства (машини),които са прекалено скъпи и няма как да се изплатят за кратък период от време при тези изкопни цени на меда.

jordanov
06.09.2018, 11:35
Съвсем логично е който изкарва добри пари по друг начин и едровата цена на меда не го устройва - да се откаже от производство на мед за продажба на едро.
Между другото - някога се смяташе за нормално съотношението цена на едро мед/захар да е 3/1. Даже и при 2/1 съм пчеларствал. Сега е добре.

cecko96_1
06.09.2018, 11:47
Съвсем логично е който изкарва добри пари по друг начин и едровата цена на меда не го устройва - да се откаже от производство на мед за продажба на едро.
Между другото - някога се смяташе за нормално съотношението цена на едро мед/захар да е 3/1. Даже и при 2/1 съм пчеларствал. Сега е добре.

Между другото - някога се смяташе за нормално съотношението цена на едро мед/ краве масло да е 1/1. Сега дали е по е добре.

demonj
06.09.2018, 11:57
Съвсем логично е който изкарва добри пари по друг начин и едровата цена на меда не го устройва - да се откаже от производство на мед за продажба на едро.
Между другото - някога се смяташе за нормално съотношението цена на едро мед/захар да е 3/1. Даже и при 2/1 съм пчеларствал. Сега е добре.

Съвсем логично е и че младите и кадърни хора напускат България и тук остават само селските тарикати и циганите.

jordanov
06.09.2018, 13:10
Между другото - някога се смяташе за нормално съотношението цена на едро мед/ краве масло да е 1/1. Сега дали е по е добре.

Ако го смяташ така - излизай от пазара. Цената на млечните продукти от десетилетия се влияе от много повече фактори /вкл. откровено Непазарни и антипазарни/, отколкото захарта и това изкривява пропорциите. Тва с кравето масло де, никога не е било сериозно, по-скоро за моабет пред хоремага. Виж друго, дядо ми го е казвал, че още старците преди него са казвали - срещу една овца вземаш един кошер и дохода от кошер требе да е поне колко от една овца. Разхвърляш си заетостта по друг начин във времето, разбира се. Ся не съм правил такива сравнения, но може пак да се връзват нещата долу-горе.

jordanov
06.09.2018, 13:17
Съвсем логично е и че младите и кадърни хора напускат България и тук остават само селските тарикати и циганите.

Въобще не съм съгласен. Не може да се твърди че тия които напускат са предимно кадърни /че са само млади пък изобщо/. Както и че тия, които сме тук, сме такива дето ти си ги написал. Как да е, излизаме много от темата, а и нещата около цените мисля са преповтаряни хилядократно тук.

rosty_sz
06.09.2018, 16:50
Вчера проведохме дълъг разговор с един от сериозните изкупвачи. Неминуемо стигна до цената и причините тя да е такава. Тази година много мед идвал от Бразилия на много ниски цени. Като показах, че знам за "Елниньо" е неговите катастрофални последици за климата в района на Аржентина и Бразилия разговора тръгна към останали количества във изкупвачите от целия свят от миналия сезон. Аз не съм очаквал да се съгласи, че добива на мед в целия свят тази сезон е доста по-нисък и е редно цената да се вдигне, но си приказваме по тея теми. Общо взето нещата са ясни. Масово се предлага 4,20 има предложения и малко на горе, но има и за 4,00 така че средно 4,20 е цената за сезона.Тази цена е такава защото на нея има сделки. С очите си видях при цена 4,00 колеги как се натискат. Еми защо да ни дават повече като ние и на толкова сме доволни и продаваме. На мен при тази цена не ми излиза сметката особено в ужасен сезон като този. Предприел съм вече мерки пчеларството да се превърне от основен в допълнителен доход . Успех

kuline
06.09.2018, 18:27
Вчера проведохме дълъг разговор с един от сериозните изкупвачи. Неминуемо стигна до цената и причините тя да е такава. Тази година много мед идвал от Бразилия на много ниски цени. Като показах, че знам за "Елниньо" е неговите катастрофални последици за климата в района на Аржентина и Бразилия разговора тръгна към останали количества във изкупвачите от целия свят от миналия сезон. Аз не съм очаквал да се съгласи, че добива на мед в целия свят тази сезон е доста по-нисък и е редно цената да се вдигне, но си приказваме по тея теми. Общо взето нещата са ясни. Масово се предлага 4,20 има предложения и малко на горе, но има и за 4,00 така че средно 4,20 е цената за сезона.Тази цена е такава защото на нея има сделки. С очите си видях при цена 4,00 колеги как се натискат. Еми защо да ни дават повече като ние и на толкова сме доволни и продаваме. На мен при тази цена не ми излиза сметката особено в ужасен сезон като този. Предприел съм вече мерки пчеларството да се превърне от основен в допълнителен доход . Успех

Еех Рости, ако всички споделяха това, което са претърпели в пазарлъците с "изедниците", нещата щяха да стоят по друг начин, най-малкото, защото ще сМЕ подготвени с отговорите на отсрещната страна. Пък сега едни "бизнесмени" ни развиват теории по ПАЗАРНА икономика, въпреки че тази наука няма нищо общо с електрониката и с пчеларството.

rosty_sz
07.09.2018, 06:14
Тук стана като урок по литература - Какво е искал да каже поета в своето произведение? Само че, за радост "поета"
е сред нас, тъй че няма смисъл да гадаем. В последните си думи се будалка и то с - Познай кой?
А не, не се будалкам. Живот и здраве на пролет започват видимите неща. Иначе подготовката вече върви. За толкова години ми стана ясно, че от пчеларство не се печели и пчеларство къща не храни поне в този момент (период от 5-6 години). Ако искате ще смятаме като се върна от пчелите, но сега заминавам че имам да ротирам.

ianev
07.09.2018, 08:31
Рости даже почти съм сигурен с кой изкупвач си говорил и на мой приятел ги разправяше тези за Бразилия. Това им е играта на всички изкупвачи, ако в Украйна годината не беше слаба щеше да е Украйна. Но понеже и аз като теб се интересувам, малко по далече от пределите на нашата граница и знам че в Аржентина и Бразилия имат незапомнено слаба година!. Аз работя и друго и на 4 лв само ще се фотографират с тенекетата но има колеги които не могат да чакат. Не ги обвинявам че дават на 4 лв, все пак в пчеларството има разходи и то не малки и като нямаш оборотни пари, трябва да ги вземеш от някъде. Ако 1 година няма кой да даде на 4 лв нещата ще са други. . Остави ги тези им приказки за маса че щели да си внесат.. Или както стана с странджанския манов мед, разбраха се всички в региона и под 10 лв на едро не може да намериш. Но там е възможно защото са по малко хора повечето се познават и така...За моите скромен 8 годишен пчеларски опит съм запомнил само една година да е имало що годе добра цена на конвенционалния мед 5-5,20на кг, а при тези 4 лв общо взето човек е на нула. До къде е докарахме добива от 200 кошера да не стига човек да издържа семейството си... Има ли смисъл човек да увеличава и да се трепе само а от това да няма файда. По добре да работи нещо друго и пчеларството да му е допълнителен доход... А колкото до ТСК крайно време е админ да се намеси и да въведе малко ред! Не може човек който не е продал едно бурканче мед или не е виждал кошер отворен да лее акъл в всяка една тема касаеща това! ТСК да си видял някой от нас да ти лее акъл в темите където ти е силата а именно електрониката! ТСК-Кристофър-Боян Смятай до колко си станал неприятен на аудиторията. но ти си знаеш твоята и пак си продължаваш защото няма кой да ти направи забележка! Скоро ще направиш 3000 мнение иначе за темата Друмев взимаш отношение но той е пчелар и като оставим бъзиците му има и доста добри мнения а твоите са само плява, талаж, спам! Намери си друго занимание в свободното време, вместо да ни лееш акъл за неща които не са ти ясни и грам!

rosty_sz
07.09.2018, 13:20
Цитат:"До къде е докарахме добива от 200 кошера да не стига човек да издържа семейството си... "
В момента съм с двойно повече от 200 че и още отгоре и пак не мога да си издържам семейството. Всяка година свалят цената ние вдигаме бройките и пак, и пак ..... е стига толкова.

delta.e
07.09.2018, 15:11
Рости , аз отдавна съм си направил сметката .
Защо , мислиш се гъделичкам с два малки пчелина ?

Рако
07.09.2018, 19:59
Аз когато започнах да отглеждам пчели, цената на меда беше по спомен 2,7 ,вдигна се до 3,80 и после след 3,4 месеца ,заради китайците 1,80 и никой неиска да го купи.Никой го интересува какво влагаш ти като труд,време и пари.Българските пчелари не са монополисти в производството на мед..Идва ти предложение ,харесвати,продаваш,не ти харесва непродаваш.Едно нещо струва точно толкова,колкото някои е склонен да плати.Другото са празни приказки.Не искам да обиждам никого , това е реалността.Малко спам към г_н Рости.Поздравления за това,че отглеждате 400 бр. кошери.Това е много труд и знания.

Илиев
07.09.2018, 20:34
Освен да наблягаме на ориза с цел намаляване на себестойността, друго не мога да се сетя за сега, с интензификацията на труда нямаме проблем - бачкаме като изоглавени повечето.

rosty_sz
07.09.2018, 20:40
Благодаря за поздравленията. Жалкото в случая че предложенията ги получаваш от 5 фирми в БГ които лесно си стиковат нещата и цената не ср определя на пазарен принцип. Нито един от изкупвачите няма потенциала да развърти доста по-големи обеми от тези с които работи обикновено и заради това не се и мъчи да вземе пазарен дял от останалите. Така се губи конкуренцията между тях и те са си супер. Яхналиса пазара и в същото време не се конкурират и го изкарват през носа на пчеларите. И друг път съм го казвал, изкупвачите дори да имат потенциала и желанието сами да си произведът меда с който търгуват никога, ама никога не могат да го произведът на цената на която го купуват от нас баламите години наред. Аз от много време виждам че сметката ми не излиза и все търсих начин да намаля себестойността и да вдигна ефективността , но падащата цена и бързите темпове на поскъпване на живота не ми позволиха да се порадвам на успехи на професионален пчелар. В тоталния глад за работна ръка тази година, цената на труда се вдигна зверски и вече въобще не си заслужава да се издържаш с пчеларство.

rosty_sz
07.09.2018, 20:49
Има още един аспект, който искам да засегна. Вдигане на ефективността става с машини. Тези машини никак не са евтини и участват само във една дейност ваденето на меда. Всичко останало е ръчен труд в тежки условия. Да се върнем на машините. Те трябва да се помещават и в помещения със спец. изисквания. Всичко това струва пари, много пари, които всеки си решава дали да даде. Тези пари е редно също да имат възвръщане.

rosty_sz
07.09.2018, 20:52
Да кажа и на тези които се чудят, защо не изнасям сам. Опитвам се от доста време. За сега успявам с малки партиди от време на време. Големите чужди изкупвачи ми отговориха че те си имали фирми в Бг. С които работят и други канали не са им нужни. Това също е причина да не се появяват други изкупвачи на нашия пазар. Той просто е поделен.

Трендафил Дончев
07.09.2018, 21:09
Да кажа и на тези които се чудят, защо не изнасям сам. Опитвам се от доста време. За сега успявам с малки партиди от време на време. Големите чужди изкупвачи ми отговориха че те си имали фирми в Бг. С които работят и други канали не са им нужни. Това също е причина да не се появяват други изкупвачи на нашия пазар. Той просто е поделен.

Аз тази година опитах някакъв вариант за износ за Италия. Всичко от наша страна беше добре и като опря до италианската и до там.

kuline
07.09.2018, 21:46
Аз тази година опитах някакъв вариант за износ за Италия. Всичко от наша страна беше добре и като опря до италианската и до там.

Еми картел, как да го определиш иначе. Пък оптимистите, нека да мечтаят.
По-важното - очаквайте включване, относно офертата "рамки с мед", тогава ще е по-интересно.
Гледам и ТРОЛА, наднича с интерес темата.

tsc1
07.09.2018, 22:00
Еми картел, как да го определиш иначе. Пък оптимистите, нека да мечтаят.
По-важното - очаквайте включване, относно офертата "рамки с мед", тогава ще е по-интересно.
Гледам и ТРОЛА, наднича с интерес темата.
Радвам ти се на глупостите! Какъв картел, какви пет лева! Тук става дума за едно от най-важните неща в търговията - доверието между купувач и продавач. Трудно се печели и лесно се губи.

malkia.sandanski
07.09.2018, 22:00
Еми картел, как да го определиш иначе. Пък оптимистите, нека да мечтаят.
По-важното - очаквайте включване, относно офертата "рамки с мед", тогава ще е по-интересно.
Гледам и ТРОЛА, наднича с интерес темата.

Като каза рамки с мед и си проверих банковата сметка. Преди няколко дни ( в Неделя) им закарах рамките и на другия ден щяха да превеждат парите. Във Вторник ги нямаше, сега пак проверих и още ги няма. Не са ги превели.

kuline
07.09.2018, 23:07
Като каза рамки с мед и си проверих банковата сметка. Преди няколко дни ( в Неделя) им закарах рамките и на другия ден щяха да превеждат парите. Във Вторник ги нямаше, сега пак проверих и още ги няма. Не са ги превели.

Съжалявам колега, но не си единствения. Доста "изгоряха" с тази оферта. Мен Господ ме опази, благодарение на интуицията ми.

kuline
07.09.2018, 23:09
Радвам ти се на глупостите! Какъв картел, какви пет лева! Тук става дума за едно от най-важните неща в търговията - доверието между купувач и продавач. Трудно се печели и лесно се губи.

Ти още ли си тук "мили"? Само чети и не се меси!

kando
08.09.2018, 21:31
Тази цена 3,80-4,20 си е отпреди 10 години една и съща ....
2002г. Мартин Ловеч 3,80 на ръка + чисто нови тенекии - единственото условие беше да го закарам на място. Минималната работна тогава беше нещо от рода на 150лв. - млад дрисльо с 50 кошера изкарвах повече пари от майка ми и баща ми взети заедно.

Относно философиите за себестойността - ми тя не може да се намалява безкрайно ..... все пак, тъй че в това отношение, няма какво да се решава повече.

demonj
09.09.2018, 08:12
2002г. Мартин Ловеч 3,80 на ръка + чисто нови тенекии - единственото условие беше да го закарам на място. Минималната работна тогава беше нещо от рода на 150лв. - млад дрисльо с 50 кошера изкарвах повече пари от майка ми и баща ми взети заедно.

Относно философиите за себестойността - ми тя не може да се намалява безкрайно ..... все пак, тъй че в това отношение, няма какво да се решава повече.

Точно това имах на предвид колега, медът е обезценен 10 пъти,2000г. Започнах работа като млад специалист със заплата 165лв. Цена на меда 3.80лв. 2018г. Старши специалист съм заплата 1500лв.Цена на меда 4лв. Де го Киро на кирия да гледаме пчели?Един приятел се шегува с мен,защо не съм започнел да произвеждам имитиращ продукт на медът на 1лв. да го продавам ще съм на по голяма печалба отколкото да гледам пчели и да продавам мед на 4лв.

kando
09.09.2018, 16:04
Де го Киро на кирия да гледаме пчели?
Ще ти кажа за мене си - още една година, като тази (в особеностите й включвам И отношението на фирмите изкупуващи мед) и Киро заминава за чужбина, щото не старши и не младши специалист, ами охрана да се хване Киро в някое доумиращо предприятие, където да си клати по цял ден камбанките, пак ще ги вземе 5000лв за годината ..... чисти, че и един месец отпуска ще има. Тези пари вече и със сто кошера не могат да се изкарат.

Атанасов ме бе попитал в една съседна тема, що съм толкоз гневен - не съм толкова, повече съм и не просто гневен, ами отчаян. Цял живот с кошери се занимавам, ала почнах да се изтощавам вече, психически имам предвид, душевно даже - от година на година все по- зле и по- зле. Търпението ми е дотолкова изчерпано, че тази година за малко да цапардосам прекупвача - ние вече станахме нация без манталитет, този прекупвач не е нито министър, нито депутат, нито собственик, дори и управител на фирма не е т.е. човек от народа, ала пак гледа да ме прецака възможно най- долно. Е до кога така. Гледай сега за какво иде реч - продавам му само половината мед, другата половина си я оставям, а нашия ми вика "бе давай да го товарим направо". Е добре де - джанъм - нали проби искате, нали лаборатории, нали изследвания, че сте ми звъняли десетки пъти щото в меда ми имало инверт, че антибиотици, че камъни от луната, сега изведнъж "давай да товарим". Рекох му, кога дадете по- висока цена, тогава ще приказваме - вземете се засремете най- накрая. Ей вкисна се оня ми ти идиот, взе да криви едни муцуни, ама що, ама такова, ама да вземем да видим дали не е липа - ми ей ти бе, вземай, те ти лъжица, те ти буркан, бъркай, сипвай, изследвай, прей каквото си щеш, само ми дай по- висока цена. Тъй си и остана. Ми сори - няма да ви го дам на 4лв. Ще се хвана пазач, ще се хвана мияч на чинии, ще ида кенефи да мия, ма няма да ви го дам - ще си го държа, ще го заровя в земята и след хиляда години някой археолог да го намери, ма няма да ви го дам, щото на 4лв. не е продажба, а дарение, заради това пиша "дам", а не "продам".

И да не са само прекупвачите. Ала го и Матеев - колкото безсрамен, толкова и нагъл. Само във В. Търновска област и само от мене, имат два официални сигнала тази година, още април месец - на кого ги приказва тия, че никой не знаел, никой не бил информиран. Не само, че знаят и то много добре, не само, че са информирани и то многократно, ами и на капак, абсолютно никакъв резултат няма от всичките сигнали през всичките години. Нищо. Нула. Все не знаели. Ами, като не знаете - оставката и толкова бре. Какво правят из тези служби, като все нищо не знаят, все не разбрали, все недочули. Да продължавам ли - щото не са само прекупвачите и не е само Матеев, които мога да дам, като примери за безхаберие и безочие, извън държавните постове. Ами, че колко колеги, с които се познавам от години, а някои дори съм ги учил на занаята, ме излъгаха тази година, че нямали никакви проблеми - пръстите на ръцете няма да ми стигнат да ги преброя. Много добра била годината - чети сега - 180кг. бил изкарал от семейство. Ами, че ние си играем на съзтезание по надлъгване - кой, колко по- 'итър ще излезе. Само, че дори лапетата от детската градина лъжат по- умело. Знаете ли защо е божията заповед "не лъжи" - щото Бог, като еманация на истината, е чисто и просто невъзможно да го излъжеш. Истината, факта, няма как да го излъжеш, така че, който лъже, себе си лъже. Що лъжеш себе си, че си изкарал 180кг, що лъжеш, че нямаш проблеми, нали и ти си в лодката на пчеларството, тя като потъва, потъваме всички - да си въобразяваш, че морето ти е до колене, означава, че си дебил. И какво става - сега, като наближи края на сезона, почнаха да ми звънят "какво да правим, пчелите ги няма" ....... Е как да не ти тегля една майна, първо ми кажи - нали изкара 180кг, нали всичко беше наред. Тъпанарска работа - чиста идиотщина.

Писна ми, на мен ми писна тотално вече от всичките тези еФтини тарикатлъци. Казвам ви още една година, като тази - да ми измират пчелите, да ме пръскат поголовно, да ми се лигавят търговците, колеги да ми се правят на големи хитреци, държавните служби да се преструват на неразбрали - и Киро си събира багажа за чужбина, и повече нема да стъпи в тази малоумна държава, и малоумна нация. Всъщност може и да няма година, щото изпитвам силни подозрения с какво ще запролетя. Чувствам се вече прекалено уморен, за да почвам пак от нулата - то да е един два пъти, ала на мен много ми се насъбраха тези стартирания от нулата и да се бъхтя, че да се хранят разни некадърни тюфлеци на мой гръб.

ch.atanasov
09.09.2018, 18:27
Точно това имах на предвид колега, медът е обезценен 10 пъти,2000г. Започнах работа като млад специалист със заплата 165лв. Цена на меда 3.80лв. 2018г. Старши специалист съм заплата 1500лв.Цена на меда 4лв. Де го Киро на кирия да гледаме пчели?Един приятел се шегува с мен,защо не съм започнел да произвеждам имитиращ продукт на медът на 1лв. да го продавам ще съм на по голяма печалба отколкото да гледам пчели и да продавам мед на 4лв.

Не, че нещо .blush; ... ама си объркал цена на едро и дребно. Това 3.80лв. сега е 12-15лв.

agro
09.09.2018, 18:45
...защо не съм започнел да произвеждам имитиращ продукт на медът на 1лв. да го продавам ще съм на по голяма печалба отколкото да гледам пчели и да продавам мед на 4лв.
Тази ниша вече е заета. Пристига с 20 тонни цистерни и тук го разфасоват. Към 2 лв е готовата смес и за пчели предполагам ще е токсичен, съдържа и малтотриоза, и други олигозахариди. За хора няма проблем.

rosty_sz
09.09.2018, 19:12
Kando, сякаш нямам честа да те познавам лично. Взел си ми думите "от устата". Чувствам се толкова изморен и обезсърчен от пчеларството, че вече и не мисля за нужната кардинална промяна в сектора. Знам че е по лесно да "избягам" и не ми се занимава. Толкова лайна и помия в тоя сектор, че светлината в тунела е безкрайно далеч. Подкрепям те и категорично ти завявам, че не си сам в чувствата ти към сектора.

kroum
09.09.2018, 19:39
………..

kando, Ашколсун за съдържанието и дар словото в писмен вид!!! Това е и моята истина! Пусти пчели и надежда-не мога да ги махна от раз, като цигарите!

kokona
09.09.2018, 19:42
Матеев някъде беше писал, че един от възможните варианти за развитие на пчелаството в България, са хоби-пчелините. Т.е. хора на постоянен трудов договор и пчелинче, което посещават събота и неделя. Каквото изкарат от пчелите, е добре дошло.

kroum
09.09.2018, 19:42
Тази ниша вече е заета. Пристига с 20 тонни цистерни и тук го разфасоват. Към 2 лв е готовата смес и за пчели предполагам ще е токсичен, съдържа и малтотриоза, и други олигозахариди. За хора няма проблем.

Това този супербистрия ли е? Продават го по пазарите на 8лв./920мл. буркан в три цвята и без етикет.

зуница
09.09.2018, 20:25
... сега е 12-15лв.
Къде? :icon_question:По пазарите "постоянното присъствие" държат 7-8 лева. Аз продавам на 10 и явно съм се "прекарал"crying; при тия 12-15лв.

barkov1982
09.09.2018, 20:34
Това този супербистрия ли е? Продават го по пазарите на 8лв./920мл. буркан в три цвята и без етикет.
То и хоби да си, медът има някаква себестойност, слагаш си една заплата за месец и половина или два и придружаващите рамки, основи, пътни, амортизация и други и отиде на себестойност 5-6лв. Освен ако не си на принципа "щом си го правя аз нищо не струва"
Объркал съм цитата. Извинявам се, исках да цитирам kokona

demonj
09.09.2018, 20:35
Не, че нещо .blush; ... ама си объркал цена на едро и дребно. Това 3.80лв. сега е 12-15лв.

Атанасов говорим за цена на едро,аз на дребно не продавам,къде ги тия 12 -15 лв.на едро та да си дам меда там?

ГрозьоГърдев
09.09.2018, 20:35
Къде? :icon_question:По пазарите "постоянното присъствие" държат 7-8 лева. Аз продавам на 10 и явно съм се "прекарал"crying; при тия 12-15лв.

Прекарал и се

kokona
09.09.2018, 20:48
себестойност 5-6лв.
Ми аз на толкова го продавам.

ch.atanasov
09.09.2018, 21:35
Точно това имах на предвид колега, медът е обезценен 10 пъти,2000г. Започнах работа като млад специалист със заплата 165лв. Цена на меда 3.80лв. 2018г. Старши специалист съм заплата 1500лв.Цена на меда 4лв. Де го Киро на кирия да гледаме пчели?Един приятел се шегува с мен,защо не съм започнел да произвеждам имитиращ продукт на медът на 1лв. да го продавам ще съм на по голяма печалба отколкото да гледам пчели и да продавам мед на 4лв.


Атанасов говорим за цена на едро,аз на дребно не продавам,къде ги тия 12 -15 лв.на едро та да си дам меда там?

Незнам за какви цени пишеш( говорим) но и аз да питам : къде беше тази едрова цена -3.80 през 2000г. Да не имаш предвид -мана или мед от мърмарин.:laughing:

пп. Не съм ходил по пазара и цената 12-15лв. съм я чел по групите.

Трендафил Дончев
09.09.2018, 21:38
Цената на пазарите е от 8 до 12, че и 15 в зависимост къде е все пак този пазар. В коя част на държавичката. Всички влизате в тази граница 8-15.;)

tarty
09.09.2018, 21:47
Незнам за какви цени пишеш( говорим) но и аз да питам : къде беше тази едрова цена -3.80 през 2000г. Да не имаш предвид -мана или мед от мърмарин.:laughing:

пп. Не съм ходил по пазара и цената 12-15лв. съм я чел по групите.

Не е мана, 2003 я продадох на 3 лв, трябва да е някакъв по скъп.

demonj
10.09.2018, 08:04
Незнам за какви цени пишеш( говорим) но и аз да питам : къде беше тази едрова цена -3.80 през 2000г. Да не имаш предвид -мана или мед от мърмарин.:laughing:

пп. Не съм ходил по пазара и цената 12-15лв. съм я чел по групите.

Цената 3.80 я цитирах от поста на колегата kando, 2002г. Не бях още пчелар.От 2007г. съм пчелар и цената тогава си беше 3.80 лв

cecko96_1
10.09.2018, 12:05
Тъй като не можем да се преборим с така водената политика на ниски изкупни цени трябва да се борим за сериозни субсидии които да компенсират загубите ни както е в другите сектори. Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова.

Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно и за това опрашване трябва да има субсидии, докато не станем единни ще сте просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/

kuline
10.09.2018, 12:26
Тъй като не можем да се преборим с така водената политика на ниски изкупни цени трябва да се борим за сериозни субсидии които да компенсират загубите ни както е в другите сектори. Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова.

Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно и за това опрашване трябва да има субсидии, докато не станем единни ще сте просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/

А как според теб да станем единни, като всеки от ръководителите на пчеларските организации не иска да пусне кокала. Аз не виждам друго решение, освен до стената като Чаушеску '89 г

Трендафил Дончев
10.09.2018, 12:54
Тъй като не можем да се преборим с така водената политика на ниски изкупни цени трябва да се борим за сериозни субсидии които да компенсират загубите ни както е в другите сектори. Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова.

Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно и за това опрашване трябва да има субсидии, докато не станем единни ще сте просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/

Точно затова субсидирането трябва да става по друг начин. Както много пъти съм казвал, това трябва да става чрез кметствата. Всички сме регистрирани там. Като има субсидии се вижда ясно кой има семейства и се раздават на бройка. Един да имаш, ще ти платят за един. Все пак опрашва. И така е най реално. Но това няма как да стане. Защо да даваме на много като мога да ги взема „АЗ”? В другия случай всеки получава и дава своя принос за този процес. Не, че и сега не го прави, но с помощ ще е в пъти повече.

cecko96_1
10.09.2018, 17:29
Може държавата да отпусне средства- национални субсидии за семейство ,за опрашване или за изхранване, или там за каквото реши, стига да не се правят на луди и тези организации да се вземат в ръце и да започнат да работят в полза на пчеларството и медодобива,не да гледат само личните си интереси.Как останалите отрасли като животновъдство, растениевъдство можаха да си извоюват национални доплащания, а пчеларството не може да си извоюва и 1 лев. Организациите да настояват и да искат плащания, каквито и да са те.Не може всички отрасли да получават субсидии, а ние в пчеларството-не. Това ни връща назад във времето. Не искам да бъда като дядо си и прадядо си, да отпечатвам питите с вилица и да превозвам кошерите с магаре.Искам и аз като останалите да получавам достойно заплащане за труда, който полагам и да мога да изхранвам семейството си .Ако се откажат субсидии да се организират повсеместни стачки с искания за директни субсидии в пчеларството и да не се оправдават с Европа,защото там отдавна се подпомага пчеларството.

krasimir00
10.09.2018, 17:49
От 7-8 години си издържам семейството с пчеларство , макар че с това се занимавам от 97 година , но тогава беше повече като хоби.Тази година ми се наложи да си подаря меда на 4.20 . Изкарвам по една провинциална заплата , като при добра година остава и по нещо настрана , но последните години някак си всичко е година за година . Малко ще повторя колегите , но то не бяха пестициди, фалшиви лекарства, климатични промени и като сложим всегодишното поскъпване на цените и ниската изкупна цена на меда , не се знае до кога ще устискам . Гледам да не си давам надежди , че през следващите десет години ще се издържам пак от това . Като цяло нагласата ми е да влагам минималното за подръжка на пчелина , защото тази дейност може да приключи за една зима или лято. По скоро си мисля в какво да влагам парите , които съм успял да заделя , така че да има някаква полза от тях. Засега се опитвам да оборудвам една дърводелска работилница , с друга част от парите съм позакупил малко земя . Като цяло се подготвям в случай че пчеларството залезе тотално. Гледам някои колеги как са се отчаяли , и като се замисля и аз бях като тях , докато в един момент не осъзнах , че пчеларството е нещо на което не може да се разчита изцяло и дългосрочните планове водят до големи разочарования , не че пак не се ядосвам на това което става в сектора и около него , но някак си ми е по леко. Карам я година за година , моля се на Господ всичко да е наред с пчелите и в същото време си подготвям резервни варианти за спасение. Мисля си че е въпрос на време пчеларството , като начин за препитаване в България да умре . Независимо дали ще е заради ниски изкупни цени , болести или климатични промени, просто е въпрос на време , и е по добре да сме подготвени отрано отколкото да ни дойде изневиделица. За да не си завършвам поста толкова песимистично ще кажа че понякога стават и чудеса , надявам се на такова.

borislav aleksandrov
10.09.2018, 22:18
Аз лично не съм съгласен много че няма бъдеще в пчеларството като основен източник на доходи.
От години се говори за как дребният производител загива как трябва да се обединяваме но само до там. В тази насока е показателно че към момента в страната има официално за сектор пчеларство само 6 групи на производители (от по 6-7 пчеларя) които са се обеденили и правят нещо за да оцелеят а например в зеленчукопроизводството са десетки в други отрасли също има не малко... обединяват продукцията си, общи помещение, техника а ние ...

kando
10.09.2018, 22:53
Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров. Все пак повечето живеем по селата, та имам съседи от всякакви сфери - един гледа крави, друг храсти, един от най- близките ми приятели е именно зеленчукопроизводител, имам и един съсед охлюви гледа, друг зайци и т.н. включително впрочем и земеделци. Но все дребни производители и положението при тях не е кой знае колко по- различно от нашето - едрите производители се диференцират от тях. Трудна работа без пари обединения да се правят - за кооперативността също са необходими средства.

Или хайде малко по- подробно да се изкажа. Аз лично не виждам каква полза мога да имам - аз и другите евентуални участници - от подобно обединяване. Обяснявам защо. За помещенията парите вече съм ги дал - помещения имам. За техника също парите съм ги дал - имам всичко, включително и цяла дърводелска работилница, направо професионална. Имам и дворното място, където ми е пчелина - всичко по документи, закупено и на мое име. Мисълта ми е, че еднократните инвестиции - не съм сигурен дали ползвам правилната терминология - повечето пчелари по необходимост вече сме ги направили. Както те разбирам аз, ти визираш икономия на разходите, но какво повече да икономисам - какво ще спестим с един такъв кооператив? Питам те, защото все пак 5-6 човека колеги тука си помагаме много взаимно и си имаме доверие, и няма грижи м/у нас, но ..... какво повече да направим. Всеки от нас има всичко необходимо за производството на мед - това, от което имаме нужда е по- прилична изкупна цена на продукцията ни, по- добър контрол в/ у пръсканията от земеделците и по- качествен ветеринарен контрол, тъй като тукашните де факто нас питат кое, как и какво т.е. вместо те да ни кажат какво ни има на пчелите, те нас питат какво им има. По всички тези точки, някаква официална форма на обединяване, не виждам с какво и как може да спомогне.

радо
11.09.2018, 14:48
Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров.
Всъщност най вероятно говори за #мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ #

радо
11.09.2018, 14:55
Група от производители ще получават субсидия, като тя се определя от продадената продукция от групата .Първата година субсидията е 10% от стойността на продадената продукция,като следващите години процента пада, максималната субсидия е до 100 000 лв.

delta.e
11.09.2018, 16:00
Аз лично не съм съгласен много че няма бъдеще в пчеларството като основен източник на доходи.
От години се говори за как дребният производител загива как трябва да се обединяваме но само до там. В тази насока е показателно че към момента в страната има официално за сектор пчеларство само 6 групи на производители (от по 6-7 пчеларя) които са се обеденили и правят нещо за да оцелеят а например в зеленчукопроизводството са десетки в други отрасли също има не малко... обединяват продукцията си, общи помещение, техника а ние ...

Борка ,прав си , но не е точно така .
Има не един и два тънки момента .

cecko96_1
11.09.2018, 16:19
Група от производители ще получават субсидия, като тя се определя от продадената продукция от групата .Първата година субсидията е 10% от стойността на продадената продукция,като следващите години процента пада, максималната субсидия е до 100 000 лв.

Е Радо струва ли си? Маи не НУЖНИ СА НИ ДИРЕКТНИ СУБСИДИИ.Ако си тоя за които си мисля знаеш за какво става на въпрос .За една овца субсидията общата субсидия стига до 500лв за крава до 1200лв за 1декар земя стига до 60лв и.т.н.

Алексиев
13.09.2018, 15:16
Здравейте!
Преди 50 години баща ми ме научи да плета и измазвам тръвни. Научи ме и роеве да хващам, натриваш тръвната с маточина, вдигаш я над главата и свирукаш....Към края закупи и 4 кошера "сандъци". По онова време дойдоха и вертолетите и...
40 години работа и с нощни смени и 40 г. земеделие и по точно зеленчукопроизводство. Всичко беше наред до...субсидиите и програмите.
Нито един свестен т.е. действително работещ и произвеждащ качествена стока градинар не успя да се включи в програма. На пръсти се броят включилите се малки програмки и то само за беля. А имаше и такива които за 6 дек. тикви или 4 дек. краставици получиха по 50 000 лв. Ние гледахме отстрани как предлагат боклуците си на всеки срещнат и как свалят нашите цени и...траехме.
Субсидии за площ на декар. Не са 60. Има и по 250 а може и повече. Да ама е за собствениците а не за производителя. Плащам 50 лв аренда а собственика чертае щото са умни и никой не подписва договор. Тая година за финал на 17. 07 падна градушка, 15 минути и...15 000 лв ги няма. Ако има някакви "утешителни" / миналата година в друг район дадоха/ то пак собствениците ще я получат а не аз.
Искате да се модернизирате и механизирате. Ами и аз исках и го направих. Напълно механизиран процес до бране. Сума години работех ЗА техниката. После работех ЗАРАДИ техниката. А сега ако има някой мераклия да се ПРЕУСТРОЙВА в сектора със субсидии да заповяда, почти подарявам щото ме е яд да я гледам.
За пчелите. Хоби пчеларите няма да оправят пчеларството щото не ни стига акъла ама виж, цените можем. Имам 8 кошера, сега ги направих 12, разбирай семейства. Това което направиха тая година, сигурно няма да се повтори и ако продам на 4 лв, няма да ми стигне за цигарите които съм изпушил при пчелите. Хубавото е че имам и приятели имам и джибра.
Ако е позволено: Краси 00, поздрав от batkoto

krasimir00
13.09.2018, 20:22
Съжалявам за злополучната година и градушката , която те е сполетяла. И аз съм се занимавал няколко години с производство на зеленчуци и знам за какъв труд става въпрос . Просто няма как да контролираме нещата , които са под открито небе , можем само да си свършим нашата работа а от там насетне нещата са в други ръце. Не , че това е голяма утеха , когато се случи подобно събитие.

Алексиев
14.09.2018, 08:48
Не ме разбрахте колеги. Не се оплаквам от природата, нормално е. Не е нормално хора които извършват фиктивни дейности или изобщо не извършват, да получават бадева пари и то много и в същото време действителните производители получават трохи или нищо. Не е нормално, животновъд да си продаде животните, щото някой по-умен му очертал пасището. Не е нормално някой точно в определена година да изкупи тонове тютюн от редовия производител и да го продаде сато свой.
В пчеларството никак ама никак не вярвам, че ще е по-различно но...дано да не съм прав.
Не съм прочел нито една мярка, нямам нито гелание, нито амбиции, особенно след коментарите ви тука. Сина ми с много желание развъди десетина семейства като им направи и платформа за предвижване. Удари го хормона, заряза 2000 лв заплата и пчелите и отиде в чужбина. Естествено, че пустосвах но сега му благодаря, че не ме послуша.
Кандо, ще съжалявам много а мисля и не само аз, ако решиш да търсиш алтернатива и все пак ако се стигне до там то потърси я в чужбина.
Успех на всички.

Nik_m
14.09.2018, 11:56
За няклко години се обедих, че в пчеларството пари няма ако всичко правиш както трябва. И от тук на татъка всеки може да си отговори защо в България няма качествени майки, защото трябва да я изкара за 20 лв. и да има печалба, защо се храни със захар, защото трябва да изкара мед за 4лв. и да има печалба, защо се продават клапави отводки, по същата пречина. Обвиняват голямите пчелари защо правят това и онова, еми на тях това им е прехраната и няма как да работят на загуба. Товa е тъжната картинка и за съжаление няма да се промени, в "милата" ни родина пари с труд не се изкарват. И аз се замислям за отказване, да се изгърбваш от работа за жълти стотинки не си засужава, но просто обичам пчелите и е трудно.

kuline
14.09.2018, 22:17
В духа на последните постове, мога да кажа, че това го "пея" от доста време, но има ентусиасти, които не свалят тия розови очила, пък има и такива, дето не спират да се хвалят колко много мед изкарали, като чели са пред трета група ЦДГ. :bigsmile:

borislav aleksandrov
15.09.2018, 12:41
Борка ,прав си , но не е точно така .
Има не един и два тънки момента .
Разбира се, че има. За съжаление има достатъчно хора които първата им приказка е от рода на: „Ти ли ще ми кажеш на мене…“

Всъщност най вероятно говори за #мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ #
Мярка 9 е просто една възможност да се получат някакви пари. И тук за съжаление колкото си по-едър пчелар и с по-голям тонаж (оборот) толкова по-добре.

Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров. Все пак повечето живеем по селата, та имам съседи от всякакви сфери - един гледа крави, друг храсти, един от най- близките ми приятели е именно зеленчукопроизводител, имам и един съсед охлюви гледа, друг зайци и т.н. включително впрочем и земеделци. Но все дребни производители и положението при тях не е кой знае колко по- различно от нашето - едрите производители се диференцират от тях. Трудна работа без пари обединения да се правят - за кооперативността също са необходими средства.
Или хайде малко по- подробно да се изкажа. Аз лично не виждам каква полза мога да имам - аз и другите евентуални участници - от подобно обединяване. Обяснявам защо. За помещенията парите вече съм ги дал - помещения имам. За техника също парите съм ги дал - имам всичко, включително и цяла дърводелска работилница, направо професионална. Имам и дворното място, където ми е пчелина - всичко по документи, закупено и на мое име. Мисълта ми е, че еднократните инвестиции - не съм сигурен дали ползвам правилната терминология - повечето пчелари по необходимост вече сме ги направили. Както те разбирам аз, ти визираш икономия на разходите, но какво повече да икономисам - какво ще спестим с един такъв кооператив? Питам те, защото все пак 5-6 човека колеги тука си помагаме много взаимно и си имаме доверие, и няма грижи м/у нас, но ..... какво повече да направим. Всеки от нас има всичко необходимо за производството на мед - това, от което имаме нужда е по- прилична изкупна цена на продукцията ни, по- добър контрол в/ у пръсканията от земеделците и по- качествен ветеринарен контрол, тъй като тукашните де факто нас питат кое, как и какво т.е. вместо те да ни кажат какво ни има на пчелите, те нас питат какво им има. По всички тези точки, някаква официална форма на обединяване, не виждам с какво и как може да спомогне.
За по-добра цена или износ (съкращаване на веригата) то един да кажем производител с 50 семейства е почти невъзможно да измине целия път сам по ред причини. Но 6-7 такива дребни производители биха съумели да го постигнат - отново зависи

Аз за изминалите години за 6-ти път започвам от абсолютна нула - имал съм от няколко стотинсемейства до едва няколко единични бройки, но не съм се отказал - действам според обстоятелствата. И за всичките години не съм взел и един лев от държавата било субсидия или по някоя програма....

valaz
29.09.2018, 16:08
Като тръгна приказката за субсидиите, не можах да не взема отношение по въпроса. Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика. Образно казано, това означава, държавата да вземе пари от едни хора, за да ги даде на други, като задържи част от тях за себе си, за покриване на разходите си, свързани с тази дейност. Субсидиите поставят в неравностойно положение, стопански субекти, ползващи субсидии и такива, които не ползват. Но ако земеделските производители в другите страни от ЕС получават субсидии, нашите ЗП ще бъдат поставени в неравностойно положение, ако не получават субсидии. Европейския пазар е общ и всички производители трябва да бъдат поставени при равностойни условия. При това положение, на дневен ред излиза въпроса, има ли смисъл да участваме в ЕС?

demonj
29.09.2018, 20:26
Субсидии не трябват, трябва просто държавата да спре със закон вноса на чужд мед и всичко ще си дойде на мястото.

agro
29.09.2018, 21:38
Субсидии не трябват, трябва просто държавата да спре със закон вноса на чужд мед и всичко ще си дойде на мястото.
По тази логика и германците / и всички останали/ трябва да спрат вноса на чужд мед. Тогава чий ще го...

agro
29.09.2018, 21:47
... Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика...
Абсолютно, с две ръце съм "за", обаче хората искат така. Искат също хляба и лекарствата, и книгите, и учебниците, и други неща да не се облагат с ддс, което също е вид субсидия. Та, няма как, политиците се съобразяват с това. Иначе на власт ще дойдат тези, които обещават точно това, както и пределни цени на стоки и други неща. А защо всички смятат, че нещо му има на украинския мед и е по-калпав от българския, това не знам.

kuline
29.09.2018, 21:49
По тази логика и германците / и всички останали/ трябва да спрат вноса на чужд мед. Тогава чий ще го...

Не се е изразил правилно, но повечето го разбрахме. Да се спре вноса на мед от държави извън ЕС - Украйна, Китай и т.н.

kuline
29.09.2018, 21:59
Абсолютно, с две ръце съм "за", обаче хората искат така. Искат също хляба и лекарствата, и книгите, и учебниците, и други неща да не се облагат с ддс, което също е вид субсидия. Та, няма как, политиците се съобразяват с това. Иначе на власт ще дойдат тези, които обещават точно това, както и пределни цени на стоки и други неща. А защо всички смятат, че нещо му има на украинския мед и е по-калпав от българския, това не знам.

Нищо му няма на украинския мед, само цената му кофти - там е проблема.

demonj
30.09.2018, 07:27
По тази логика и германците / и всички останали/ трябва да спрат вноса на чужд мед. Тогава чий ще го...
В Германия консумацията на мед е по голяма от колкото производството и няма как да не внасят, а при нас е обратното и въпреки това алчните мошеници внасят мед и наричат това бизнес.

Трендафил Дончев
30.09.2018, 09:14
В Германия консумацията на мед е по голяма от колкото производството и няма как да не внасят, а при нас е обратното и въпреки това алчните мошеници внасят мед и наричат това бизнес.

Така е. В БГ един търгаш може да умори сума си народ с некачествена стока, само и само да изкара някой лев, да си купи по сносна кола за да гони курвите/казвал съм го и друг път/. Имам и пример. Наблюдавам един който взема субсидии, гледа крави/само ги гледа/, кара един смотан джип и само кафета, цигари, алкохол и страстни погледи към всяка минаваща покрай него жена. Кравите тънат до колената в кал и стоят гладни с дни. Е, това са част от БГ бизнесмените. Другата част го правят по скрито, по завоалирано, с финес, но пак резултата е същия. Та и в България консумацията на много неща ще е голяма, но то те е страх да си купиш, че да се не отровиш. Хляба скочи драстично, а качеството е под всякаква критика...……...Та така.

krasimir00
30.09.2018, 19:35
В Германия консумацията на мед е по голяма от колкото производството и няма как да не внасят, а при нас е обратното и въпреки това алчните мошеници внасят мед и наричат това бизнес.

Доколкото знам Германия е най големият вносител на пчелен мед в Европа, но и голям износител на такъв .

Трендафил Дончев
30.09.2018, 19:39
Доколкото знам Германия е най големият вносител на пчелен мед , но и най големият износител на такъв .

Значи по една и съща схема работим. Само го возим насам натам.

valaz
30.09.2018, 20:40
Доколкото знам Германия е най големият вносител на пчелен мед в Европа, но и голям износител на такъв .

Че е вносител, спор няма. Но за първи път чувам, че Германия изнася мед. По магазините не съм срещал мед от Германия.

tsc1
30.09.2018, 22:14
https://www.bgfermer.bg/Article/6769057
Интересен анализ за развитието на пазара на пчелен мед в света.

agro
30.09.2018, 22:23
Не знам защо се кахърите за вноса на мед от Украйна. Дори да се забрани вноса му в България, цената му така или иначе влияе на пазара в Европа, а там се продава и българския мед. Не вярвам някой да е склонен да плати повече само защото някой си мед е български. Ако украинския се връзва по-евтино, ще купи него. Така че няма защо да го мислим, от нас нищо не зависи, нито от политиците ни, нито от търговците ни. А и са ни много малки количествата, за да сме някакъв фактор в цената.

kuline
30.09.2018, 22:26
https://www.bgfermer.bg/Article/6769057
Интересен анализ за развитието на пазара на пчелен мед в света.

Да, и той(анализа), както се вижда "смята експертът на agroportal.ua." е на украинци. То и без последното изречение, съдейки по съдържанието на статията, става ясно, чие творение е.

kuline
30.09.2018, 22:29
Не знам защо се кахърите за вноса на мед от Украйна. Дори да се забрани вноса му в България, цената му така или иначе влияе на пазара в Европа, а там се продава и българския мед. Не вярвам някой да е склонен да плати повече само защото някой си мед е български. Ако украинския се връзва по-евтино, ще купи него. Така че няма защо да го мислим, от нас нищо не зависи, нито от политиците ни, нито от търговците ни. А и са ни много малки количествата, за да сме някакъв фактор в цената.

Ами защото го внасят и го джуркат с нашия, та да им се върже по-добра печалба. От там и количествата български мед, изкупени от бг търговци са по-ниски. И цената и, и, ...

agro
30.09.2018, 22:37
...В БГ един търгаш може да умори сума си народ с некачествена стока, само и само да изкара някой лев...
Това, общо взето, е вярно за всяко място без работеща правосъдна система. Ако знаеш, че има голяма вероятност да ти се размине наказанието, правиш всякакви мошеничества, според възможностите. А една от причините да нямаме работеща правосъдна система според мен е, че основната маса богати хора в България, /които естествено държат властта, защото няма как да бъде по друг начин/ са започнали с престъпления и дължат бизнеса си на крадени пари /или активи/. Е, как тези хора да искат да има правосъдие, като ще са първите му "клиенти"? Освен това, продължаващите кражби на едро създават все нови и нови "бизнесмени" с дълбоки джобове, които са заинтересовани да бранят статуквото.

Трендафил Дончев
30.09.2018, 22:41
Това, общо взето, е вярно за всяко място без работеща правосъдна система. Ако знаеш, че има голяма вероятност да ти се размине наказанието, правиш всякакви мошеничества, според възможностите. А една от причините да нямаме работеща правосъдна система според мен е, че основната маса богати хора в България, /които естествено държат властта, защото няма как да бъде по друг начин/ са започнали с престъпления и дължат бизнеса си на крадени пари /или активи/. Е, как тези хора да искат да има правосъдие, като ще са първите му "клиенти"? Освен това, продължаващите кражби на едро създават все нови и нови "бизнесмени" с дълбоки джобове, които са заинтересовани да бранят статуквото.

Така де, аз само открехнах вратата. То това си е ясно на всеки как стоят схемите. Лошото, че няма да се оправи и виждайки това и най - честните ще започнат на принципа - аз най - глупав ли съм?

agro
30.09.2018, 22:41
Ами защото го внасят и го джуркат с нашия, та да им се върже по-добра печалба. От там и количествата български мед, изкупени от бг търговци са по-ниски. И цената и, и, ...
И какво от това, дори да е "масов спорт"? Все толкова мед ще купят от България и цената му все така ще зависи от това колко дава германеца. Ако е скъп бг меда, ще си купи от друго място на по-тънка цена. Матеев отдавна не пише, но няколко пъти е повтарял из темите - борбата с пазара е безсмислена, можем само да се приспособяваме.

agro
30.09.2018, 22:46
...виждайки това и най - честните ще започнат на принципа - аз най - глупав ли съм?
За най-честните не знам, но страшното е, че децата на това се научават от малки. Това обрича бъдещето на още от същото. Манията на хазарта с търкане на талончета е завладяла народа, защото вече повечето хора мислят, че пари с работа не се изкарват.

kuline
30.09.2018, 22:51
http://agroportal.ua/ua/news/zhivotnovodstvo/ekspert-fao-obyasnila-pochemu-tsena-ukrainskogo-meda-ostaetsya-nizkoi/
Ето и те са разбрали, че меда им е евтин и търсят варианти.

Трендафил Дончев
30.09.2018, 22:52
За най-честните не знам, но страшното е, че децата на това се научават от малки. Това обрича бъдещето на още от същото. Манията на хазарта с търкане на талончета е завладяла народа, защото вече повечето хора мислят, че пари с работа не се изкарват.

Към честните имам предвид всички които все още не са започнали, демек и децата. Това обаче води до лавинообразно движение и в крайна сметка не знам какво ще се получи? Лошото е обаче, че започват да си мислят, че това е правилния начин на действие.

kuline
30.09.2018, 22:55
И какво от това, дори да е "масов спорт"? Все толкова мед ще купят от България и цената му все така ще зависи от това колко дава германеца. Ако е скъп бг меда, ще си купи от друго място на по-тънка цена. Матеев отдавна не пише, но няколко пъти е повтарял из темите - борбата с пазара е безсмислена, можем само да се приспособяваме.

Че кой е казал, че германеца ще даде повече? Когато обаче стоката е малко, същите тия наши убавци, ще се принудят да купуват нашия мед и да си "свият" келепира, ако не, еми сменят бизнеса.

agro
30.09.2018, 22:58
...води до лавинообразно движение и в крайна сметка не знам какво ще се получи?...
Нарича се "положителна обратна връзка" или както казал Мечо Пух - "колкото повече, толкова повече". Накрая - Чернобил и бум /и там реактора беше с положителна обратна връзка/. Та това ме подсеща - има ли пчели и пчелари около Припят и другите все още радиоактивни райони?

Трендафил Дончев
30.09.2018, 23:03
Че кой е казал, че германеца ще даде повече? Когато обаче стоката е малко, същите тия наши убавци, ще се принудят да купуват нашия мед и да си "свият" келепира, ако не, еми сменят бизнеса.

Ще ти се да сменят бизнеса. Когато за първи път акациевия мед стана 7 лева, годината беше много богата на такъв. Цената падна до 6,50 лева. Следващите години няма такива количества, а цената си остана пак толкова. Какъв беше този скок и сега не мога да си го обясня, а сега не мърдат и стотинка? Та мед няма кой знае колко, но не виждам да се трепят да го взимат.

agro
30.09.2018, 23:03
Че кой е казал, че германеца ще даде повече? Когато обаче стоката е малко, същите тия наши убавци, ще се принудят да купуват нашия мед и да си "свият" келепира, ако не, еми сменят бизнеса.
Нашите търговци са "скачени съдове" с пазара и пчеларите, и, да, като изчезне келепира, голяма част от тях ще се пренасочат към друг бизнес, но цената на меда пак ще е толкова, колкото дава германеца. Ако е все така ниска, заедно с търговците ще намалеят и пчеларите. Все едно сега да си производител на телефони и да се тръшкаш, че нямаш пазар на висока цена заради евтиното китайско производство. Някой да е забранил по този повод вноса на телефони от Китай?

Трендафил Дончев
30.09.2018, 23:06
- има ли пчели и пчелари около Припят и другите все още радиоактивни райони?

До където има хора до там ще има и пчели. Но може и да има хитраци, които да ги карат и по навътре, че повече паша има. Няма кой да им пречи. Знае ли човек?

agro
30.09.2018, 23:12
До където има хора до там ще има и пчели. Но може и да има хитраци, които да ги карат и по навътре, че повече паша има. Няма кой да им пречи. Знае ли човек?
Някой може да е прочел или чул нещо по въпроса, затова питам. Дали радиацията пречи на пчелите по някакъв начин? Току виж се пръкнали пчели, неподатливи на акар.:crazy:

Трендафил Дончев
30.09.2018, 23:18
Някой може да е прочел или чул нещо по въпроса, затова питам. Дали радиацията пречи на пчелите по някакъв начин? Току виж се пръкнали пчели, неподатливи на акар.:crazy:

За радиацията съм чел, че донякъде я неутрализират, но до колко не си спомням и трябва да се провери. А за акара - може и по агресивен да е. Както на тях им влияе, така и на него, че дали не и по - добре?

kuline
01.10.2018, 06:47
Ще ти се да сменят бизнеса. Когато за първи път акациевия мед стана 7 лева, годината беше много богата на такъв. Цената падна до 6,50 лева. Следващите години няма такива количества, а цената си остана пак толкова. Какъв беше този скок и сега не мога да си го обясня, а сега не мърдат и стотинка? Та мед няма кой знае колко, но не виждам да се трепят да го взимат.

Да, не се трепят да го вземат, защото имат алтернатива, кеф им Украйна, кеф им Китай. Около това се завъртя писанката.

Трендафил Дончев
01.10.2018, 08:15
Да, не се трепят да го вземат, защото имат алтернатива, кеф им Украйна, кеф им Китай. Около това се завъртя писанката.

Той, въпроса е риторичен. Ясна е машинацията, само се чудя защо качествен мед ще стои по изби и тавани, а ще внасяме китайски боклуци? Пак риторичен въпрос? Да се е.....и в българите.

бат тянко
01.10.2018, 08:58
Повечето хора нямат пари за качество! Как не го разбрахте не знам? А уж сте умни момчета.....

Георги Куров
01.10.2018, 14:43
Справедлива или реална пазарна цена за меда ще има когато почне да се търгува на стоковите борси - Чикаго, Лондон, Париж, Франкфурт. Никой от търговците и правителствата на индустриалните държави нямат интерес това да се случи. Те са нетни вносители на мед, могат и купуват мед на ниска цена и изобщо не им пука за нас пчеларите. Ако не ви харесва цената излезте от този занаят, аз съм за малко в пчеларството и съм планирал излизането си преди години, не мисля на стари години пчели да гледам, пчеларството е за млади хора, физически здрави.

Ангел Йосифов
01.10.2018, 17:44
За радиацията съм чел, че донякъде я неутрализират, но до колко не си спомням и трябва да се провери. А за акара - може и по агресивен да е. Както на тях им влияе, така и на него, че дали не и по - добре?

Радиацията в меда я неутрализират до допустими стойности,но прашеца-свети.Това съм чел за след Чернобил за пчелните продукти в България.

Трендафил Дончев
01.10.2018, 18:25
Радиацията в меда я неутрализират до допустими стойности,но прашеца-свети.Това съм чел за след Чернобил за пчелните продукти в България.

Логично е да "свети". Меда минава през тях няколко пъти за преработка, докато прашеца не или отчасти, чрез заливането му.

krasimir00
01.10.2018, 19:17
Друго , което може да се получи от радиацията е да се получат мутации. Наскоро гледах документален филм в който показаха как бужи кравичките около чернобил са започнали да мутират, като мутациите се изразяваха в промяна на цвета им , или формите на окраската им. При пчелите не се знае какво може да се получи.

agro
01.10.2018, 20:20
Логично е да "свети". Меда минава през тях няколко пъти за преработка, докато прашеца не или отчасти, чрез заливането му.
Да неутрализират радиация пчелите категорично не могат. Никой не може - законите на физиката няма как да бъдат отменени. Вариант е радиацията да се натрупва избирателно в прашеца още в растението, а нектара да е сравнително чист, защото е по-навътре в цвета и няма как радиоактивните частици да преминат в него. Но, това са само предположения. Пчелите обаче пият и вода, която е повърхностна и със сигурност е заразена. Те няма как да избегнат повишения радиоактивен фон Въпроса е - има ли пчели в зоната /и пчелари/?

agro
01.10.2018, 20:29
Повечето хора нямат пари за качество! Как не го разбрахте не знам? А уж сте умни момчета.....
Закон на пазара е, че евтината стока измества скъпата. Ето, вчера си купих 3 квт листосъбирач за 60 лв, а имаше и за 220 лв, но защо да давам още 140 лв за марков? Като се счупи евтиния, за тези пари ще си го купя още три пъти.


Справедлива или реална пазарна цена за меда ще има когато почне да се търгува на стоковите борси - Чикаго, Лондон, Париж, Франкфурт. Никой от търговците и правителствата на индустриалните държави нямат интерес това да се случи...
Меда ми се струва прекалено разнообразен, за да стане борсова стока. А на правителствата им е последна грижа дали народонаселението ще яде мед или конфитюр.

Ангел Йосифов
01.10.2018, 20:45
Да неутрализират радиация пчелите категорично не могат.

защото е по-навътре в цвета и няма как радиоактивните частици да преминат в него.

Пчелите може и да имат активни въглени......,а освен това приемат и голямо количество антиоксиданти...
Червеното вино,бори радиацията...
Само предположения.Нямам гайгер...

Трендафил Дончев
01.10.2018, 20:46
Да неутрализират радиация пчелите категорично не могат. Никой не може - законите на физиката няма как да бъдат отменени. Вариант е радиацията да се натрупва избирателно в прашеца още в растението, а нектара да е сравнително чист, защото е по-навътре в цвета и няма как радиоактивните частици да преминат в него. Но, това са само предположения. Пчелите обаче пият и вода, която е повърхностна и със сигурност е заразена. Те няма как да избегнат повишения радиоактивен фон Въпроса е - има ли пчели в зоната /и пчелари/?

" Установило е, че медът на градските пчели почти не се различава от другия, събиран по полята.

Нещо повече, след аварията в Чернобил, медът, който са събирали пчелите от замърсените с радиация райони, не е съдържал изобщо стронций. Стронцият, оказва се, е открит в телата на мъртвите пчели. Излиза, че умните насекоми са и санитарна преграда пред човека и тежките отрови."

tsc1
01.10.2018, 20:46
Закон на пазара е, че евтината стока измества скъпата. Ето, вчера си купих 3 квт листосъбирач за 60 лв, а имаше и за 220 лв, но защо да давам още 140 лв за марков? Като се счупи евтиния, за тези пари ще си го купя още три пъти.
......

Само дето тук има една малка уловка, която много хора не могат да разберат - евтина стока се произвежда със скъпи инструменти! Цената зависи от себестойността, а тя от своя страна от количеството вложен труд. Той от своя страна вече се определя от нивото на техниката, с която се работи. Колкото тя е по-високо автоматизирана и роботизирана, толкова е по-евтин произведения продукт. Нека всеки вземе молива и да сметне
- вложените часове труд на пчелина и извън него;
- да умножи тези часове по часовата ставка, изчислена през средната работна заплата;
- да прибави всички други разходи и амортизационните отчисления за направените инвестиции;
- и да раздели целия този разход на добитото количество мед.
Ще стигне до тъжния извод: себестойността на меда е по-висока от изкупната цена на едро!

agro
01.10.2018, 20:53
" Установило е, че медът на градските пчели почти не се различава от другия, събиран по полята.

Нещо повече, след аварията в Чернобил, медът, който са събирали пчелите от замърсените с радиация райони, не е съдържал изобщо стронций. Стронцият, оказва се, е открит в телата на мъртвите пчели. Излиза, че умните насекоми са и санитарна преграда пред човека и тежките отрови."
Не, по-скоро ми говори, че в нектара не се натрупват радиоактивни частици по някаква причина. Каква е тя, не знам. Пчелите нямат нищо общо, освен факта, че го събират. Да пречистят нещо от радиация няма как.

tsc1
01.10.2018, 20:57
Не, по-скоро ми говори, че в нектара не се натрупват радиоактивни частици по някаква причина. Каква е тя, не знам. Пчелите нямат нищо общо, освен факта, че го събират. Да пречистят нещо от радиация няма как.
Всъщност филтриращото действие е на растението.

agro
01.10.2018, 20:58
...себестойността на меда е по-висока от изкупната цена на едро!
Абсолютно - важи за България. Как е в Аржентина и Китай, можем само да гадаем поради липса на информация. А цената се определя от големите производители, малките само се съобразяват с тях.

tarty
01.10.2018, 21:33
Ще стигне до тъжния извод: себестойността на меда е по-висока от изкупната цена на едро!
При мен това твърдение не се потвърждава.

tsc1
01.10.2018, 21:42
При мен това твърдение не се потвърждава.
А как е? Много ръчен нископлатен труд или скъпоструваща високопроизводителна техника?

rumenggr
01.10.2018, 22:13
А как е? Много ръчен нископлатен труд или скъпоструваща високопроизводителна техника?

Въпросът ти към Тарти е чисто инженерен. Говорим за пчели!

tarty
01.10.2018, 22:23
А как е? Много ръчен нископлатен труд или скъпоструваща високопроизводителна техника?

Нито едното, нито другото.

srg
02.10.2018, 05:22
Пчелите може и да имат активни въглени......,а освен това приемат и голямо количество антиоксиданти...
Червеното вино,бори радиацията...
Само предположения.Нямам гайгер...

Това е радиация хора! Не е пушек от запалени гуми. А това за червеното вино минава за пред жената :).

kando
13.10.2018, 16:13
Ей много наивен народ ей - не давал германеца висока цена, за туй бг прекупвачите карат поръчкови коли. Айде да отпадне закона защитаващ картела на преработвателите и да видим дали германеца наистина не дава по- висока цена.

rosty_sz
14.10.2018, 06:27
Кой закон визираш?

kando
14.10.2018, 14:32
Наредба 9/22.06.2005г. и заповед РД0943/14.01.2003 г.
Не знам тук кой от кога е в занаята, но преди тези две промени в закона, германеца даваше много по- висока цена - при това идваше на място и броеше парите на ръка .... и на следващата година пак те търсеше, той теб, а не ти него. Та човек, като мен, няма как да повярва сега, че германеца не давал и за това изкупните цени са толкова ниски - това е една бездарна, зле скалъпена по социалистически лъжа. Няма, ама абсолютно нищо вярно в това твърдение - дава германеца и още как, ма нашите не дават.

rosty_sz
14.10.2018, 15:18
Предполагах че за тези текстове иде реч, но те не са закон. Не мисля, че ще е голям проблем да се съсредоточим около отмяната им стига да има смисъл от това.

kando
14.10.2018, 15:41
Не могат да се отменят - Матеев преди година- две обясни подробно защо и как.

agro
15.10.2018, 07:43
Подобни наредби има във всички браншове, не е само пчеларството. В строителството са категориите, в транспорта са лицензите,при акцизните стоки са данъчните складове и т.н. Създават същите затруднения. Дали може, или не, без тях, не се наемам да кажа. Как изглеждат нещата в моя бранш - аз строя и монтирам, повече от половината печалба ми я прибира фирма - строител първа категория, само за да преподпише документите. В общия случай даже не стъпва на обекта, само подписва и бие печати на документите, които аз подготвям. За да компенсирам това, съм принуден да давам по-високи оферти, като често губя на фона на техните оферти, защото изначално са с едни гърди напред. После идват да ме викат за изпълнител на доста по-ниска цена. Тъпо, но това е положението.

julian103
15.10.2018, 08:35
Подобни наредби има във всички браншове, не е само пчеларството. В строителството са категориите, в транспорта са лицензите,при акцизните стоки са данъчните складове и т.н. Създават същите затруднения. Дали може, или не, без тях, не се наемам да кажа. Как изглеждат нещата в моя бранш - аз строя и монтирам, повече от половината печалба ми я прибира фирма - строител първа категория, само за да преподпише документите. В общия случай даже не стъпва на обекта, само подписва и бие печати на документите, които аз подготвям. За да компенсирам това, съм принуден да давам по-високи оферти, като често губя на фона на техните оферти, защото изначално са с едни гърди напред. После идват да ме викат за изпълнител на доста по-ниска цена. Тъпо, но това е положението.

" Мечтая да си купя едно кантарче, да застана в центъра на Пловдив и да тегля майни." (Трендафил Акациев)

demonj
19.06.2023, 22:08
тази година има ли някой информация по въпроса с едровата цена на медът,чух някакви слухове за цената на рапицата че е близка до тази на захарта

Nik_m
20.06.2023, 04:19
тази година има ли някой информация по въпроса с едровата цена на медът,чух някакви слухове за цената на рапицата че е близка до тази на захарта

Не са слухове, толкова я изкупуват.

maxtop
20.06.2023, 22:10
Апи предлагат 3.20

maxtop
20.06.2023, 22:12
Между другото бях в Гърция и Македония цената на дребно е 11евро за кило , и това е мин. цена.

demonj
19.07.2023, 13:19
някой има ли информация за едровата цена на полифлорния мед тази година?

borislav aleksandrov
02.08.2023, 19:32
Между другото бях в Гърция и Македония цената на дребно е 11евро за кило , и това е мин. цена.

11 euro цена в магазина, на пазара, директно от пчеларя. В тенеке, буркан (стъкло, пластмаса) с етикет, без етикет .... Официална продажба ли е, на черно ли е ...

Въпреки, че ще бъда разбран погрешно, но би било добре да ограничим подобни публикации....

Снимка от магазина в Германия, Англия, Франция и вижте цената е 20 евро за 450 грама - Въх, как ни лъжат нас... Цената в Гърция - 11 евро в Словения пък е 18 евро.... а в България е 3,80 лв и затова си има причини, при това с не малка заслуга и от страна на пчеларите...
Добре е да си информиран (пчеларя като цяло) но ние така добре сме се закопали в нашето си блато, пък искаме да плуваме в локвичката на съседите....

kuline
02.08.2023, 21:44
Ти да видиш! След почти пет години, темата се разбутала. Защо ли?! Ами защото няма келепир. Да, така е на никой не му е добре, но какво да се прави. От време оно го "дъвча", че благодарение на водената политика, всеки втори стана пчелар. И аз винаги съм погрешно разбран, ама истината боли бе колеги. Като гледам у фейса що пчелари, що нещо се навъдило, че и наш Друмчо се пресели там, какво да очакваме. Китай - Китай, Украйня-Украйна. Дъртия цербер TSC и той у фейса се слага. Не стига това, ами се преборил за субсидиране на неговите играчки. Да не отварям темата за спорната система за оповестяване от пръскане, която "благодарение" на него бе реализирана в наш ущърб. Ами измисленото био, ами сега и опрашването ами... Хайде стига толкова, че ще изхабя мастилото на пишещата машина.

kaloyanv
03.08.2023, 11:51
Ти да видиш! След почти пет години, темата се разбутала. Защо ли?! Ами защото няма келепир. Да, така е на никой не му е добре, но какво да се прави. От време оно го "дъвча", че благодарение на водената политика, всеки втори стана пчелар. И аз винаги съм погрешно разбран, ама истината боли бе колеги. Като гледам у фейса що пчелари, що нещо се навъдило, че и наш Друмчо се пресели там, какво да очакваме. Китай - Китай, Украйня-Украйна. Дъртия цербер TSC и той у фейса се слага. Не стига това, ами се преборил за субсидиране на неговите играчки. Да не отварям темата за спорната система за оповестяване от пръскане, която "благодарение" на него бе реализирана в наш ущърб. Ами измисленото био, ами сега и опрашването ами... Хайде стига толкова, че ще изхабя мастилото на пишещата машина.


Ами това няма как да не се случи. Живеем в свободен свят, който иска става пчелар, ако ще ли говедар. . Та така е ... Който не може отпада .. Но по принцип в днешния свят е хубаво хората да се обединяват на кооперативи, за да могат да предлагат едно постоянно добро качество за по-големи пазари, това му е идеята. Иначе как ще бъдеш конкурентен и на кой. Мда най-добре е да си го продаваш на дребно, понеже най-добре цена може да вземеш. Ама за да го правиш и това нещо, трябва допълнитено голяма играчка от твоя страна. Никой няма да оправи сектора, просто такова нещо не съществува. Освен ако той не се самоорганизира и не си намери пазари .. Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията. Ако не може да се реализира такава на българския и на световния пазар, значи тази работа не е за нас и ще останат малците. Много е просто това ...

kuline
03.08.2023, 14:46
Ами това няма как да не се случи. Живеем в свободен свят, който иска става пчелар, ако ще ли говедар. . Та така е ... Който не може отпада .. Но по принцип в днешния свят е хубаво хората да се обединяват на кооперативи, за да могат да предлагат едно постоянно добро качество за по-големи пазари, това му е идеята. Иначе как ще бъдеш конкурентен и на кой. Мда най-добре е да си го продаваш на дребно, понеже най-добре цена може да вземеш. Ама за да го правиш и това нещо, трябва допълнитено голяма играчка от твоя страна. Никой няма да оправи сектора, просто такова нещо не съществува. Освен ако той не се самоорганизира и не си намери пазари .. Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията. Ако не може да се реализира такава на българския и на световния пазар, значи тази работа не е за нас и ще останат малците. Много е просто това ...

Явно освен с компютрите си на "ти" и с икономиката. Говориш по принцип, но във всяко едно нещо има специфика, с която ти не си запознат. Да, малцина ще останат, но те вече се очертават. Това са тия, които се въртят около министерството, и подготвят така нещата, че да бъдат финансово подпомогнати от държавата. Така на практика се изкривява пазара. Сега не ме карай да ти посочвам примери, защото имам достатъчно на брой. Далече си от нещата.

kaloyanv
03.08.2023, 20:42
Явно освен с компютрите си на "ти" и с икономиката. Говориш по принцип, но във всяко едно нещо има специфика, с която ти не си запознат. Да, малцина ще останат, но те вече се очертават. Това са тия, които се въртят около министерството, и подготвят така нещата, че да бъдат финансово подпомогнати от държавата. Така на практика се изкривява пазара. Сега не ме карай да ти посочвам примери, защото имам достатъчно на брой. Далече си от нещата.

Да, говоря по принцип, а ти винаги се обръщаш лично към мен ... :) Все знаеш много неща, но не ги казваш .. А когато държавата се намесва, нещата се изкривяват сериозно.

kuline
03.08.2023, 21:22
Да, говоря по принцип, а ти винаги се обръщаш лично към мен ... :) Все знаеш много неща, но не ги казваш .. А когато държавата се намесва, нещата се изкривяват сериозно.

Ами обръщам се към теб, защото ме опонираш, инак нищо лично. Много неща съм казвал, но те болят и винаги съм бил нападан за това. Да не говоря, че и по телефона са ми се обаждали, да не споделям очевадни неща, защото видиш ли, аз съм причината
да не се получават нещата в пчеларството. Само не разбрах как ми откриха телефона, макар, че имам съмнения, но това беше преди 7-8 години.

kaloyanv
04.08.2023, 10:13
Да, наистина не съм запознат подробно, обаче как съвпадат нещата. Попаднах в интернет на подобно отворено писмо, цитирам текста тук ...


ДО МИНИСТЪРА
НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ДО ДИРЕКТОРА НА
БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ
Отворено протестно писмо
От Радослав Ночев земеделски стопанин отглеждащ 120 пчелни семейства.
Уважаеми г-н Министър,
Уважаеми г-н Директор,
след многократното увеличение на разходите и брутален срив на изкупната цена сме изправени пред фалит и прекратяване на дейността си .
През пролетта на 2022г изкупната цена на пчелния мед беше около 5.50 – 6 лв за килограм на едро.
В настоящия момент не само , че никой от преработвателите не изкупува пчелен мед , но дори и да изкупува цената е между 3.20 – 3.60 лв за килограм български пчелен мед. Въпреки инфлацията и значителното увеличение на разходите на всички продукти това не се отразява по никакъв начин на изкупната цена , дори напротив противно на пазарната логика цената пада. И не само , че изкупната цена е обидно ниска , но и никой не купува мед от пчеларите. Същевременно обаче в големите вериги е пълно с пчелен мед с посочен на етикета „произход България“.
Преработвателите купуват основно мед от трети страни и почти напълно игнорират българските пчелари.
Освен това продавания пчелен мед във веригите е и със съмнителни качества – рядко кристализира и дори и да кристализира кристализацията е нехомогенна и неестествена – това говори за некачествен продукт.
Контролните органи в лицето на Българска агенция по безопасност на храните не изпълнява възложените по закон задължения – а именно да контролира етикитирането и качеството на продуктите . Бездействието на БАБХ ще бъде основната причина за бъдещите фалити на земеделски стопани , но освен това е и причина потребителите да бъдат заблуждавани относно произхода и качеството на меда пуснат в големите вериги.
Затова след края на пчеларската година и зазимяването на пчелите семейства ние пчеларите ще подготвим протест пред Министерство на земеделието и храните и пред Българска агенция по безопасност на храните.
Настоявам до 01.11.2023г Българската агенция по безопасност на храните да не абдикира възложените по закон задължения и да предприеме следните действия :
1. Да провери какво количество пчелен мед с произод от страни извън ЕС е внесен у нас?
2. Какво количество пчелен мед с произход от страни извън ЕС е изнесен от нас и какво пише на придружаващите документи относно страната на произход?
3. Какво количество пчелен мед с произход от страни извън ЕС е продаден на вътрешния пазар в България?
4. Количеството на внесен пчелен мед от страни извън ЕС равно ли е на количеството продаден мед на вътрешния пазар и изнесеното от България?
5. Да провери защо в големите вериги никъде не се продава пчелен мед на който като страна на произход на етикета да е записан произход на меда „от страни извън ЕС“ – както е изискването на чл.5 от Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека. Почти навсякъде за произход е записано България. Това отговаря ли на действителността?
Мистериозно е как никой в момента не купува пчелен мед от българските пчелари, а пък всичкия пчелен мед се посочва като страна на произход България , БАБХ какви действия е предприела , за да провери дали това е вярно и дали някой не представят мед внесен от страни извън ЕС за БЪЛГАРСКИ пчелен мед?
6. Да провери какво количество захар са закупили преработвателните предприятия ?
7. Да установи количество инвертаза внесена в България и колко от преработвателите на мед са я закупили?
8. Да установи дали има вложени съставки в продавания по веригите пчелен мед , който не са с пчелен произход – най-вече ензими , оцветители и ароманти.
Настоявам БАБХ да извърши истински проверки и да установи дали е спазено Българското и европейското законодателство по отношение на етикитирането и продажбата на пчелен мед- Регламент 1169/2011 г. Настояваме да проверите дали се влагат съставки различни от пчелен мед – по-точно инвертирана чрез непчелна инвертаза захар и оцветители съгласно чл.27 ал.4 т.4 от Закона за храните. Моля обърнете по-сериозно внимание на медовете , които са от дълго време в търговската верига и не са кристализирали или ако е започнала кристализацията , то тя е нехомогенна и несествествена (приложно изпращам снимка на такава кристализация).
Самия факт , че медът не е кристализирал или кристализира некачествено говори за наличие на непозволени съставки или прегряване на меда.
9. Крайно време е някой от БАБХ да обърне внимание за „медовете“ продаващи се най-вече около курортите или край пътя. Най-вече за „медове“ от глюкозо-фруктозен сироп с ароманти представяни като „мед от мента“ , „мед от лавандула“ , „мед от глухарче“ , „мед от магарешки бодил“ продавани най-често край пътя за някой курорти. Пример в това отношение е пазара на Юндола по пътя за Банско.
10. Ако е възможно да ни информира за количеството взети независими лабораторни проби от страна на БАБХ , за да се свери дали продукта отговаря на изискванията в Наредбата за пчелния мед и дали резултатите съвпадат с придружаващите търговски документи?
11. Там където се представят документи за закупен пчелен мед да се установи дали не са фиктивни чрез справка в НАП дали документа е деклариран и дали са платени данъците за него.
12. Да се поправи противоречието между ал. 1 и ал 9 от чл. 14 на НАРЕДБА № 13 ОТ 26 АВГУСТ 2016 Г. ЗА МЕРКИТЕ ЗА ОПАЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ОТ ОТРАВЯНЕ И НАЧИНИТЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА РАСТИТЕЛНОЗАЩИТНИ, ДЕЗИНФЕКЦИОННИ И ДЕЗИНСЕКЦИОННИ ДЕЙНОСТИ и се добави нова алинея 10 към чл.14 а именно
„ След излизане на резултатите от взетите проби от трупчета на пчели и от третираните растения, ако се установи наличие на забранени в ЕС препарати за растителна защита разходите направени от пчеларя по взимането на пробите , изпращането им анализирането им се възстановят от бюджета на БАБХ. Агенцията се ангажира да установи източника на ЗАБРАНЕНИТЕ вещества към наложената глоба прибавя и направените разходи за възстановяване на горепосочените разходи.


Държавата трябва да влезе в ролята си и да възстанови справедливостта. Не може някой да използва забранени препарати за растителна защита и агенцията под чието крило е Националната служба за растителна защита да оставя пострадали пчелар за собствена сметка да издирва правонарушителя .
Пчеларя е поставен първо пред загуба с натровените пчелни семейства , второ лишен е от приходи (натровени семейства мед не дават) и несправедливо е принуден да заплаща пробите за установяване на натравяне както и източника им. Както всички знаем съдебния процес е дълъг и сложен и отнема много време . През това време пчеларя е „икономически по-слабата страна“ в процеса и не е редно като пострадал от неправомерни действия – „ изпозлване на забранени в ЕС препарати „ отново той да поема разходите , а дръжавата да не взима участие и само да налага глоба , която е смешна от гледна точка на получените субсидии на големите арендатори и разликата в разходите на по-евтините и забранени препарати и разрешените , но скъпи препарати…
Когато разликата между едните и другите е над 50 000 на година , то едва ли е проблем арендатора да отдели 5-10 000 за да си плати глобата.
Затова настояваме:
13. Спиране за период от 1 година субсидиите за земеделци, в чийто продукти се установи наличието на ЗАБРАНЕНИ в ЕС препарати за растителна защита.
14. Настояваме да се продължи процедурата по приемане на изменения в НК на предвидения чл.350а ал.2
„Който в нарушение на установения ред пренася продукти за растителна защита през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до пет хиляди лева“.




Надявам , се че при проверките инспекторите няма да нарушат разпоредбите на чл.284 от НК , както често се случва!
„Чл. 284. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Длъжностно лице, което във вреда на държавата, на предприятие, организация или на частно лице съобщи другиму или обнародва информация, която му е поверена или достъпна по служба и за която знае, че представлява служебна тайна, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.“
Ако до 02.11.2023г не бъдат изпълнени нашите искания Ние ще организираме протест пред Българска агенция по безопасност на храните и пред Министерство на земеделието и храните.
БАБХ излезе на протест , за да иска увеличение на средствата в Държавния бюджет предвидени за възнаграждения на служителите , но сега е време да изпълни и възложените й от закона задължения и да отстрани некачествените продукти от търговките мрежи.
Чрез бездействието си БАБХ ощетява не само българските пчелари, но и потребителите. И ако някой твърди, че БАБХ е осъществила контрол, то съм готов веднага да пусна конкретни сигнали , за да посоча обратното.
Освен ниските добиви , заради валежите през пролетта и студено време и ниската цена ще досъсипе българското пчеларство.
Разберете, НИЕ вече нямаме какво да губим. Или се борим или спираме дейност!
Дата: 03.08.2023г. С уважение: Ночев
Гр.Раковски

borislav aleksandrov
04.08.2023, 22:16
Ти да видиш! След почти пет години, темата се разбутала. Защо ли?! Ами защото няма келепир. Да, така е на никой не му е добре, но какво да се прави.....

Принципно няма в смисъла които влагаш, защото 1 кг качествен инверт е по-скъп от цената на меда към момента, а като прибавиш и останалите разходи....

borislav aleksandrov
04.08.2023, 22:21
Ами това няма как да не се случи. Живеем в свободен свят, който иска става пчелар, ако ще ли говедар. . Та така е ... Който не може отпада .. Но по принцип в днешния свят е хубаво хората да се обединяват на кооперативи, за да могат да предлагат едно постоянно добро качество за по-големи пазари, това му е идеята. Иначе как ще бъдеш конкурентен и на кой. Мда най-добре е да си го продаваш на дребно, понеже най-добре цена може да вземеш. Ама за да го правиш и това нещо, трябва допълнитено голяма играчка от твоя страна. Никой няма да оправи сектора, просто такова нещо не съществува. Освен ако той не се самоорганизира и не си намери пазари .. Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията. Ако не може да се реализира такава на българския и на световния пазар, значи тази работа не е за нас и ще останат малците. Много е просто това ...

обединение, кооперативи ... !!! то за това толкова много е писано и говорено че чак е безинтересно вече... ама айде да пробваме пак - и как я виждаш тази работа да стане? може и принципно

kaloyanv
05.08.2023, 12:27
обединение, кооперативи ... !!! то за това толкова много е писано и говорено че чак е безинтересно вече... ама айде да пробваме пак - и как я виждаш тази работа да стане? може и принципно

Ами вижте си пчеларските съюзи и организации. Нали това им е идеята :) :) Но явно не е това, щом още се питате.

Илиев
05.08.2023, 23:03
Какво станА с био пчеларите? Изкупуват ли им още скъпо меда срещу оная тапия за 1000лв. дето са био? Или и тая врътка умря?

borislav aleksandrov
12.08.2023, 12:41
Kuline ти го е казал ... ;)

А защо - Вижте си... !!! :bigsmile:

morning
18.08.2023, 00:43
Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията.
Няма такова нещо, дори напротив - продукцията си я реализирахме повече от доволно, докато в някакъв момент едни хора решиха, че селяните печелим твърде много. В обща сметка едно и също се случи във всички сектори. И сега пазаруваме ябълки от Полша, домати от Гърция, агнешко от Македония и био пчелен мед произведен в Китай, внос от Аржентина с български етикет.

То, ако само с далавери ставаше държава, щяхме да сме световен хегемон.

Кразз
18.08.2023, 20:41
Няма такова нещо, дори напротив - продукцията си я реализирахме повече от доволно, докато в някакъв момент едни хора решиха, че селяните печелим твърде много. В обща сметка едно и също се случи във всички сектори. И сега пазаруваме ябълки от Полша, домати от Гърция, агнешко от Македония и био пчелен мед произведен в Китай, внос от Аржентина с български етикет.

То, ако само с далавери ставаше държава, щяхме да сме световен хегемон.

"Само онзи, който е живял, страдал и плакал с народа си - само той може да го разбере и да му помогне."
Хр. Ботев

morning
25.11.2023, 20:30
Taзи година гледам са ни погнали от 3.50лв. Някой да има информация за по- справедлива цена?

Георги Руменов
25.11.2023, 20:43
Няма да е само тази година. До година ще е още по зле!

morning
28.11.2023, 02:24
Не разбирам защо при кризи и инфлации на всичко се покачва цената, само на пчелния мед се понижава. Пчеларството в България се "развива" по някаква много извратена логика.

Pero Melifero
28.11.2023, 22:25
Не разбирам защо при кризи и инфлации на всичко се покачва цената, само на пчелния мед се понижава. Пчеларството в България се "развива" по някаква много извратена логика.

За Пчеларството като подотрасъл на животновъдство не съм сигурен как точно,колко и дали зле се развива, но все повече си мисля, както разправяше някой тук преди време(може би бе Друмев), че има корелация между цената на меда и цената на захарта

Кразз
29.11.2023, 07:29
Защо си мислите, че само в пчеларството е така!
Ето една проста сметка, която не претендира за точност, но все пак:
Кг. мед на едро-3,50лв. Цена в магазина 15лв. ...
Литър сурово краве мляко на едро-0,80лв. Цена в магазина-3,50лв. ...
Под "на едро" имам предвид изкупна цена.
И нещо друго от личен опит- животновъдство изисква 365 дневно "присъствие" в годината...


Р.Р. Цената на меда също се покачва, само че, за крайния потребител.

Angel Yosifov
29.11.2023, 17:02
Защо си мислите, че само в пчеларството е така!
Ето една проста сметка, която не претендира за точност, но все пак:
Кг. мед на едро-3,50лв. Цена в магазина 15лв. ...
Литър сурово краве мляко на едро-0,80лв. Цена в магазина-3,50лв. ...
Под "на едро" имам предвид изкупна цена.
И нещо друго от личен опит- животновъдство изисква 365 дневно "присъствие" в годината...


Р.Р. Цената на меда също се покачва, само че, за крайния потребител.
Точно заради това,произвеждам толкова мед,колкото мога да продам на дребно.....и да остане за ракия:bigsmile:

Кразз
29.11.2023, 17:19
Точно заради това,произвеждам толкова мед,колкото мога да продам на дребно.....и да остане за ракия:bigsmile:
Това е най-правилния подход, но за нас.
За колеги, които се опитват да се изхранват основно с това... ...

Angel Yosifov
29.11.2023, 18:16
Това е най-правилния подход, но за нас.
За колеги, които се опитват да се изхранват основно с това... ...
Ми,като ще се изхранват с това,да ес опитат да прескочат прекупвачи,преработватели. ...има начин!

Кразз
29.11.2023, 18:54
Ми,като ще се изхранват с това,да ес опитат да прескочат прекупвачи,преработватели. ...има начин!
..........

https://www.edna.bg/svobodno-vreme/mydrata-pritcha-za-sydbata-koiato-sami-si-izbirame-4673824

borislav aleksandrov
29.11.2023, 19:00
.......има начин!

Всъщност има много начини и не само за тези които се изхранват с пчелите... но поне според мен повечето просто чакат някой друг да свърши тежката работа а те да само на края при броенето и пребирането на парите.... или държавата да им пълни сметките...

morning
29.11.2023, 23:40
"Има начини" е най- изчерпателния отговор, който съм чел някога - благодарско за информацията, много е полезна.
А впрочем, ако се завърти тъдява някой колега, който продава на едро и е намерил по- добра цена, нека пише моля.

kokona
30.11.2023, 07:07
"Има начини" е най- изчерпателния отговор, който съм чел някога - благодарско за информацията, много е полезна.
А впрочем, ако се завърти тъдява някой колега, който продава на едро и е намерил по- добра цена, нека пише моля.

Никой няма да отговори. Пробвано е.

borislav aleksandrov
30.11.2023, 17:45
"Има начини" е най- изчерпателния отговор, който съм чел някога - благодарско за информацията, много е полезна.
А впрочем, ако се завърти тъдява някой колега, който продава на едро и е намерил по- добра цена, нека пише моля.


Никой няма да отговори. Пробвано е.

Колкото и да е грубо от моя страна
И как да отговориш след като след сума ти и кълнене че те не са такива, че няма те издънят, прецакат, че са честни и т.н. и им помогнеш накрая ти се изсират на.... и заради тях загубиш и ти пазари...

kuline
30.11.2023, 18:20
Преди време Рости беше споделил опита си за реализация в Германия. Остана си само опит - т.е. неможа да постигне нищо. Реализацията на едро си има специфика, както и тази на дребно. А дали някой е постигнал по-висока цена, едва ли ще сподели. За мен най-добрия мед е продадения мед. Аз пласирам основно на едро, по-малко от 1% от произведения от мен мед е на дребно - предимно на близки познати.

morning
30.11.2023, 21:11
Колкото и да е грубо от моя страна
И как да отговориш след като след сума ти и кълнене че те не са такива, че няма те издънят, прецакат, че са честни и т.н. и им помогнеш накрая ти се изсират на.... и заради тях загубиш и ти пазари...
Какво има за издънване, след като се пита за продажба на едро при законни, официални, легитимни търговци и фирми? "Има начини" за износ на мед, но са само контрабандни, за да са законни трябва да намеря някаква нереално висока изкупна цена, че да си покрия рекета, който ще ми сложат тук. А при контрабанда могат да се объркат достатъчно много неща, че да нямам желание да се опитвам. С изкупвачите от чужбина пазара се прецака отдавна, по закон при това. Инак в миналия век основно небългари са ми изкупували меда, а даже не съм ги и търсил, сами идваха на крака и офертите варираха в много по- голям диапазон от +/- двайсе стинки. Продавал съм на шведи, англичани, белгийци, холандци, гърци, турци дори .... и всичките си плащаха, не като българския бизнесмен с хилядата политически връзки, дето ще му падне варака, ако тази година не си купи новия Майбах.

Мерси за личното съобщение, но ми е пределно ясно, че пазар на дребно е винаги лимитиран и, ако да не стига количеството собствено производство в добруджанско има доволно много пчелари, че все с някои други ще си в добри отношения и ще предпочетеш да потърсиш тях за допълнително мед, отколкото непознати във виртуала. Това са подразбиращи се неща и не питах за такива оферти.

п.п. сега научавам, че в Добромирка имало пчелари - ще се карам с някои хора.

Георги Куров
01.12.2023, 13:20
След като регулаторните органи в ЕС и отделните държави членки допускат за внос индустриален мед от Китай,Индия и Виетнам за каква цена на едро да говорим ? Естествено че ще е ниска все по близо до цената на килограм бяла захар. Натиска към производителите на нектарен мед ще продължи до техния фалит или приключване на дейността. Живеем във време на фалшиви отношения и продукти.

morning
02.12.2023, 16:14
След като регулаторните органи в ЕС и отделните държави членки допускат за внос индустриален мед от Китай,Индия и Виетнам за каква цена на едро да говорим ? Естествено че ще е ниска все по близо до цената на килограм бяла захар. Натиска към производителите на нектарен мед ще продължи до техния фалит или приключване на дейността. Живеем във време на фалшиви отношения и продукти.
Че има проблем, заради въпросния индустриален мед, има, но този внос не е от преди няколко месеца. Не се сещам кога за последно съм продавал на 3.50лв, но е преди поне десет години, ако не повече. Последните години цената варираше около петте лева, изведнъж ~30% срив не знам поради що, но със сигурност не е заради китайския мед.

Георги Руменов
02.12.2023, 17:52
Всички евро политици реват за нарастващата заплаха от Китай и какво правят съсипват евро производството и купуват от Китай. Никакви поуки не са си взели от проблемите който им създаде Русия.Ако не вземат някакви радикални промени след 3-4 години сектора ще го няма.

Георги Куров
03.12.2023, 10:35
Преди германските разфасовчици мешеха китайския мед с европейски и на етикета пишеше, произход ЕU + трети страни. Много се притесняваха, че германския потребител ще откаже да купува мед само от Китай. Но политиците промениха наредбата за етикиране, сега е задължително да се посочи страната на произход. Разфасовчиците пробваха как ще се приеме мед само от Китай, и опита се оказа успешен. На германския потребител много му хареса китайския мед пред европейския, поради една проста причина, че е по-евтин. Това е промяната, всички знаят че това не е мед от растения, но схемата ги устройва и ние отпадаме от пазара. Ще останат само биопчеларите, които не произвеждат мед а само чакат на субсидията. Всички други сме пътници, включително и част от преработвателните фирми.