PDA

Виж пълната версия : Как летят пчелите?



Mateev
15.11.2016, 20:38
Във връзка с повдигнатия въпрос за оръфването на крилата при старите пчели ми стана много любопитно защо това се случва и въобще как всъщност летят пчелите? Как си размахват крилете? Колко бързо ги размахват? Какви скорости постигат при полет? Какво тегло могат да носят? Колко километра навъртат за 1 ден или за 1 живот?

Въобще предлагам в тази тема да съберем на едно място всякаква информация, свързана с полета на пчелите.

Започвам с няколко клипчета, в които с високоскоростна камера е сниман начина, по който те си размахват крилете. Това е много интересно, защото се оказа, че могат да ги размахват (въртят) във въздуха по 1000 различни начина, което им позволява да летят напред, назад, нагоре, надолу, настрани, да зависват в една точка дори и тогава, когато има силен страничен вятър и т.н. Няма птица, която да може да прави въздушните акробатики, на които е способна една пчела.

Ето първите 2 клипа:


https://www.youtube.com/watch?v=IcU-i7j0uYs


https://www.youtube.com/watch?v=IbS5KHzC-Y0

Георги 1974
15.11.2016, 20:48
Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.

distedi
15.11.2016, 21:40
Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.

Пчелите имат две двойки криле, които се закачат с кукички по време на полет и по този начин заемат по-голяма площ. За да намалят тази площ, като кацнат, те откачат двойката криле и ги прибират. Предполагам за този вид кукички говориш.

rosty_sz
16.11.2016, 08:08
По спомени:
Скорост на нормален полет 30-40 км/ч
Макс. скорост 55-60 км/ч
Височина на полет до 20 м. следвайки релефа на терена.
Излитане- спираловидно на горе с рязко набиране на височина.
Прибиране към кошера- със широк заход и възможно най ниско.
Предпочитат да летят възможно най ниско.Лично наблюдение, че след слънчогледа при засилените атаки на пчелоядите летят буквално на 10-20см. над растителноста.

Mateev
16.11.2016, 08:52
Точно скороста им на полет ме впечатли. Нещо не се връзват сметките. Защо мисля така?

Нека да приемем на доверие двете стойности, прочетени на много места в литературата:
1. Максимална скорост на полета - 60 km/h
2. Максимален брой на размахванията на крилете за 1 секунда - 230 пъти

А сега са посмятаме:
Ако едно крилце е дълго 10mm и описва траектория максимум на 180 градуса (видяхме го на клипа), то тогава върха на крилото за всеки един размах ще описва траектория с дължина pi*R = 31.4mm. Тоест при полет на максимална скорост крилото се движи 32mm напред, загребва въдух и го изтласква в най-добрия случай не повече от 30mm назад. И това го прави 230 пъти в секундата или изтласква 30*230=6900mm въздух за 1 секунда (6.9 m/s). Дори и да приемем, че няма загуби от триене, то дори и тогава изтласквания въздух се движи със 6.9*3600=24800 m/h или около 25 km/h. Ако добавим и триенето, то тогава пчелата би трябвало да не може да развива скорост, по-голяма от 20 km/h. Още повече че крилата не се движат чисто хоризонтално, а имат и някакъв ъгъл, за осигуряване на подемна сила. Тоест някаква част от въздуха се изтласква и надолу.

Как се развива скорост от 60 km/h, ако крилете изтласкват въздуха само с 20 km/h?
И двете цифри се цитират от професори в пчеларството (60 km/h и 230 размаха на крилете за 1s). И двете цифри са неоспорими на пръв поглед, още повече че втората сами я видяхме на клиповете с високоскоростните камери.

Къде е уловката? Физиката не е съгласна с тези цифри, защото те противоречат на нейните закони. Едната от тези две цифри не е вярна, въпреки становището на десетки пчеларски учени по света.

rumenggr
16.11.2016, 09:03
...........

srg
16.11.2016, 09:56
Мисля че трябва да се отчита и масата по някакъв начин. Космическите ракети се изстрелват от нагорещен въздух с малка маса но с голяма скорост както и самолетите.

Mateev
16.11.2016, 14:38
Мисля че трябва да се отчита и масата по някакъв начин. Космическите ракети се изстрелват от нагорещен въздух с малка маса но с голяма скорост както и самолетите.

Така е - формулите са сложни, но няма как да се движиш по-бързо от скороста, с която се оттласкваш от средата. Ако краката ти се движат максимум с 20 km/h как ще бягаш с 50? Ами никак ...... :)

Представи си, че пчелата не лети в рехав въздух, а се издърпва по една плътна клечка. Ами бързината на издърпването е 20 km/h. Няма как да се движи по-бързо от това. .... :)

zapstojan
16.11.2016, 15:21
Представям си как куршума само с едно замахване на сгъстения въздух, отлита на майната си с голяма скорост.

srg
16.11.2016, 17:13
Аналогията е уместна според мен. Масата на оръжиета е заменена от масата и съпротивата на задвижения въздух зад крилото.

ShackM
16.11.2016, 17:29
Бъркате понятията скорост и ускорение, като изключвате второто за сметка на първото. Аеродинамичноста също играе съществена роля, нали не очаквате крилете на една пчела да създават ускорение от 20км/ч^2 и също толкова да е съпротивлението на въздуха?

Илиев
16.11.2016, 18:19
По емпиричен път мога да докажа, че няма пчела, която да ме подгони и да ме настигне като тръгна да бягам из двора, и тъй като не съм Юсеин Болт, и мисля че не бягам с повече от 25км/ч по неравен терен в двора ми( 36км/ч се равняват на 10м/сек)....така че според мен пчелите нормално летят с около 15, макс 20км/ч, а ядосаните с около 20-25км/ч.

ShackM
16.11.2016, 21:06
По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.

Mateev
16.11.2016, 21:12
Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара. :)

ShackM
16.11.2016, 21:27
Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара. :)

Световният рекорд за най-голяма скорост с колело е малко над 200км/ч. Възможно е в резултат на техническият прогрес да се постигнат и по-големи скорости. Ако започнеш да замерваш средната скорост на автомобилите в населено място те ще са от порядъка на 30-40км/ч, ако направиш същото това нещо на кръстовище те може да са дори под 20км/ч, но ако го направиш на магистралата там ще са в порядъка на 130-140км/ч.

delta.e
16.11.2016, 22:15
По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.

Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
Момче , какво е това - средни стойности ?
Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .

ShackM
16.11.2016, 23:35
Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
Момче , какво е това - средни стойности ?
Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .
Средни стойности се дават на базата на някаква извадка в статистиката, и в този случай твоята извадка е от 2 елемента. Реално се работи с много повече елементи, които трябва да отговарят на някакви критерий за да станат част от извадката. И средната стойност е един от начините за изразяване на извадката. Средната стойност не изразява елементите по отделно, а същите като цяло (извадката). Една извадка е и пчелният кошер, когато разглеждаме колко захар изяжда една пчела, ние не разглеждаме всяка една по отделно, а приемаме някакви средни стойности в следвствие на активността на пчелите, ролята им в кошера, климатичните особеностти и т.н.
Така, че според мене под средни стойности на скороста трябва да се разбира средната стойност на скоростта на пчелите при даден летателен режим (при ускорение равно или близко до нула).
Основният въпрос в момента е дали може една пчела да развие скорост от 60км/ч. И според мене е напълно възможно стига аеродинамичността й да позволява това. Скоростта с която въздуха бива изтласкван от крилете й не е максималната скорост която може да развие, а по този начин създава ускорение което вече влияе върху скоростта. Скоростта на пчелата има значение единствено за съпротивлението на въздуха. Поне така е според законите на сегашната физика. (и моите разбирания за нея)
Ще се радвам ако някой ме поправи и докаже, че съм сгрешил, като по този начин да се приближим до истината, но да се коментират кебапчета и колоездачи като се игнорира реалната тема няма да доведе до желаният резултат.

Mateev
17.11.2016, 08:43
......... Скоростта с която въздуха бива изтласкван от крилете й не е максималната скорост която може да развие, а по този начин създава ускорение което вече влияе върху скоростта.......

Я си помисли още веднъж ......... :)

Пчелата се движи напред и има някаква скорост Х. От нейна гледна точка въздуха се движи назад със същата скорост Х. За да се ускори посредством крилете си, техните върхове трябва да се движат назад ПО-БЪРЗО от скороста на вече обтичащия ги въздух. Само тогава те ще създадват сила за ускоряване напред. Ако се движат по-бавно, тогава всъщност ще имаме забавяне.

Ти би бил прав само ако пчелата изхвърля някаква собствена маса, например сере в посока назад. Да, тогава наистина се създава импулс напред дори и при малка скорост на изпражненията. Когато обаче се взема външна маса (въздух) и тази маса ВЕЧЕ СЕ ДВИЖИ С НЯКАКВА СКОРОСТ НАЗАД, то тогава за да се ускори напред е необходимо тази маса да се захвърли назад С ОЩЕ ПО-ГОЛЯМА СКОРОСТ ОТ СЪЩЕСТВУВАЩАТА.

Remi
17.11.2016, 08:46
И като има вятър , какво става? А съм виждал търтей как седят на едно място срещу вятъра. По мои наблюдения на око по слънчоглед скороста е между 30 и 40 километра в безветрие без да влизам в дълбоки сметки.

Mateev
17.11.2016, 08:59
И като има вятър , какво става? А съм виждал търтей как седят на едно място срещу вятъра. По мои наблюдения на око по слънчоглед скороста е между 30 и 40 километра в безветрие без да влизам в дълбоки сметки.

При вятър е същото. Въздуха вече се движи около пчелата с някаква скорост, и за да компенсира, тя трябва да изхвърля в обратната посока част от този въздух, но с много по-голяма скорост.

Гледайки клиповете лесно можем да разберем, че за да измине една пчела разстояние колкото нейната дължина, тя трябва да направи поне 3 размаха на крилете си. Тоест загребването на въздух и изхвърлянето назад става със скорост, поне 3 пъти по-голяма от нейната собствена.

От тука идва и моето разсъждение, че максималния брой на размахванията на крилете не е 230 пъти в секунда, а поне 9-10 пъти по-голям. Три пъти, за да се постигне скорост от 20 до 60 km/h и още 3 пъти, защото за да измине една собствена дължина, са необходими поне 3 размаха на крилете.

Като цяло аз си мисля, че учените правилно са заснели 230 размаха в секунда, но това става само в близост до прелката (при излитане или при кацане). Никой обаче не е заснел с високоскоростна камера какво прави пчелата на 20 метра височина, защото няма как да се организира подобен експеримент.

Така че аз си мисля, че пчелата е в състояние да направи 2000 размаха на крилете си за 1 секунда. Това обаче ще ги натовари много в механично отношение. Със сигурност ще се появят огромни вибрации, гънене на крилете, и рзпространяване на вълни по тях, които ще са с особенно голяма амплитуда по техните върхове. А това би обяснило и факта защо се проръфват тези върхове - ами защото те са най-натоварената част от цялата конструкция на крилото. Те се движат с най-голяма скорост и са подложени на най-големи натоварвания, силата на които се увеличава с квадрата на скороста. Подложени са и на разрушителното действие на кавитацията.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D 1%8F

tsc1
17.11.2016, 10:06
При вятър е същото. Въздуха вече се движи около пчелата с някаква скорост, и за да компенсира, тя трябва да изхвърля в обратната посока част от този въздух, но с много по-голяма скорост.

Гледайки клиповете лесно можем да разберем, че за да измине една пчела разстояние колкото нейната дължина, тя трябва да направи поне 3 размаха на крилете си. Тоест загребването на въздух и изхвърлянето назад става със скорост, поне 3 пъти по-голяма от нейната собствена.

От тука идва и моето разсъждение, че максималния брой на размахванията на крилете не е 230 пъти в секунда, а поне 9-10 пъти по-голям. Три пъти, за да се постигне скорост от 20 до 60 km/h и още 3 пъти, защото за да измине една собствена дължина, са необходими поне 3 размаха на крилете.

Като цяло аз си мисля, че учените правилно са заснели 230 размаха в секунда, но това става само в близост до прелката (при излитане или при кацане). Никой обаче не е заснел с високоскоростна камера какво прави пчелата на 20 метра височина, защото няма как да се организира подобен експеримент.

Така че аз си мисля, че пчелата е в състояние да направи 2000 размаха на крилете си за 1 секунда. Това обаче ще ги натовари много в механично отношение. Със сигурност ще се появят огромни вибрации, гънене на крилете, и рзпространяване на вълни по тях, които ще са с особенно голяма амплитуда по техните върхове. А това би обяснило и факта защо се проръфват тези върхове - ами защото те са най-натоварената част от цялата конструкция на крилото. Те се движат с най-голяма скорост и са подложени на най-големи натоварвания, силата на които се увеличава с квадрата на скороста. Подложени са и на разрушителното действие на кавитацията.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D 1%8F

1. Може с голяма степен на достоверност да се счита, че пчелата може да прави много повече от 230 размаха в секунда. Има публикации в тази посока от руски изследователи. Само че за скоростта на летене значение има не само честотата а и амплитудата на размаха на крилата - нещо, което никой не засегна в темата. От физиката и по специално от електрониката е известно, че когато на един генератор не достига захранващата енергия, когато вдигаме честотата, амплитудата пада. Добър пример и аналог в това отношение е скоростта на плуване при "кроул" стил и "кучешки" стил. При втория стил движите много по-бързо ръцете, но загребвате по-малко вода и скоростта ви е по-ниска.
2. За да се измери скоростта на полет на една пчела съвсем не е необходимо бърза камера да я следва. Размахвайки криле с тези скорости, тя създава трептения на въздуха, които не са нищо друго, освен звукови вълни и те могат да бъдат уловени с чувствителен насочен микрофон, записани и после изследвани честотно и амплитудно с метода на Фурие.
3. За каква кавитация говорим във въздушна среда??? Аз поне не съм чувал за такова явление във физиката. Кавитация се получава само в течности.

freelancer_bg
17.11.2016, 10:16
При полетите на насекоми има много аномалии. Това е забелязъл и руския етомолог иктор Гребенников. Той откривива "Ефекта на кухите структири" и биолевитацията. Прави години на ред свои опити и проучвания. В крайна сметка решава, че с излседванията трябва да се заемат научните отдели, защото почват да се случват странни неща, дори аномалии с времето. Никой обаче не го взема на сериозно. Той е много разочарован и в крайна сметка успява да издаде само книгата си "Моя свят". Почива през 2001 година. Повече за него може да прочетете в тези статии:
Съкровената тайна на природата. Ефектът на кухите структури (http://megavselena.bg/sykrovenata-tayna-na-zhivata-priroda-efektyt-na-kuhite-strukturi/)
Чудесата в решетката, или защо всички сме екстрасенси (http://megavselena.bg/chudesata-v-reshetkata/)

Странни неща с водата и вихрите открива и Виктор Шаубергер (http://evgars.com/Shauberger.htm) Той наблюдава рибите в планинските потоци на Австрия и забелязва, че могат да стоят неподвижни и да плуват срещу течението почти без да мърдат телата си. Тук има още една хубава статия (http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:1gJY-lGp7scJ:beinsa.info/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Dsection% 26id%3D9%26Itemid%3D32+&cd=1&hl=bg&ct=clnk&gl=bg)

Според мен наистина има нещо при полета на насекомите, което не разбираме, и което е свързано и с двамата изследователи.

ivootur
17.11.2016, 11:45
Забравяте инерцията. След като достигне дадена скорост, са нужни по-малко движения за да се поддържа :)

tsc1
17.11.2016, 12:14
Забравяте инерцията. След като достигне дадена скорост, са нужни по-малко движения за да се поддържа :)
Така е! За праволинейно равномерно движение с постоянна скорост не е нужно ускорение. Движението на крилата е необходимо за преодоляване силата на триене и са създаване на подемна сила. Интересно дали пчелата може да прави "реверс на двигателите" и да убива скоростта с обратен вектор на ускорението?

ShackM
17.11.2016, 18:42
Така е! За праволинейно равномерно движение с постоянна скорост не е нужно ускорение. Движението на крилата е необходимо за преодоляване силата на триене и са създаване на подемна сила. Интересно дали пчелата може да прави "реверс на двигателите" и да убива скоростта с обратен вектор на ускорението?
Пчелата може да увеличи площа си чрез завъртане на крилете под даден ъгъл и по този начин да увеличи съпротивлението на въздуха. За да се намали скоростта е достатъчна промяна на позицията на тялото и промяна на посоката на вектора на ускорението. Механиката на полет при самолетите е подобна, разбира се пчелата извършва много по-сложни движения, но щом това е възможно при самолетите, които нямат двигатели за обратна тяга защо да не е възможно при пчелите?

srg
20.11.2016, 07:46
Процесите на движение на въздуха около крилата на пчелата трудно могат да бъдат описани само като движение на въздуха с някаква скорост назад. Там са едни сблъсъци , едни завихрения. Може би там се крие обяснението на част от нещата. Иначе е прав колегата че в началото объркахме скоростите и ускоренията.

Валентин.
20.11.2016, 17:25
Крилото на умряла пчела работничка е 8мм. Измерено с шублера.:yo:
П.П. И пчелата не лети с 1 крило.:yo:

Mateev
21.11.2016, 22:29
Крилото на умряла пчела работничка е 8мм. Измерено с шублера.:yo:..

Каква е твоята раса, щото аз от над 10 000 снимки на крила, измерени с точна калибрационна скала, не можах да намеря крило, по-късо от 9 mm. Средното е около 9.5 mm, но има и доста по 10 mm.

Трендафил Дончев
21.11.2016, 23:10
В спокойно състояние предните крила са разположени покрай гърба и покриват задните. При подготовката за полет крилата се разтварят перпендикулярно на тялото, и двете крила се съединяват в едно общо крило. Съединяването става с помощта на специален апарат от гънки и кукички, разположени на предния край на задното крило. Броят на кукичките на този апарат на крилете варира и е при търтеите – от 13 до 29, при майката – от 13 до 23, а при работната пчела – от 13 до 27.

Дължината на крилата при работната пчела е 9,25 мм, широчината – 3,1 мм; при майката – съответно 3,9 и 3, 25, при търтеите – 11,5 и 3,85 мм. Общата площ на крилата е от 45 до 54 кв.мм. Нормалната подемна сила на 1 кв. мм от крилото е 1,6-1,8 мг.

От интернет.

Валентин.
23.11.2016, 13:55
79037904 8,2 и 8,5 + -

Mateev
23.11.2016, 17:40
Да го беше премерил с рулетката, че да получиш още "по-точни" резултати. :)

Първо обаче трябва да си изясниш що е това ДЪЛЖИНА НА КРИЛОТО? От къде започва и къде свършва. Защото според науката дължината на крилото започва от там, от където не можеш да го пъхнеш този шублер ...... :)

Иначе виж какво се вижда на цифров микроскоп с 40-кратно увеличение. На едната снимка под обектива е сложена ПРЕЦИЗНА КАЛИБРАЦИОННА СКАЛА, а на другата - случайно избрано крило от хилядите, които имам на архив като снимки.


7905

7906

Валентин.
23.11.2016, 17:55
Е нали изчисленията бяха, колко въздух ще “загребе“ 1 крило. А там където не мога да пъхна шублера, няма да “загребвам“ и въздух.:yo:

Трендафил Дончев
23.11.2016, 18:03
Е нали изчисленията бяха, колко въздух ще “загребе“ 1 крило. А там където не мога да пъхна шублера, няма да “загребвам“ и въздух.:yo:

Ако се вгледаш добре в това което е показал Матеев ще видиш, че част от върха на крилото не е в мярката, а по - навън. Някъде около 3 мм. Тази зона която казваш, че не може да загребва, ако я премахнем до към някъде 9,2 мм., но прибавим другите 3 мм., то отново идваме на 9.5 мм.:yo:

Валентин.
23.11.2016, 18:06
3мм или 3/10.:yo:
П.П. Като гледам скалата на Матеев, при мен несъм слагал шублера на 8мм. На моите снимки може да не се вежда точно, но на очите си вярвам. Пък и не карам никой да ми вярва. Утре може да скъсам 1 крилце.:yo:

Трендафил Дончев
23.11.2016, 18:11
3мм или 3/10.:yo:

Добре. Махам още 0,5 и стават 9 мм. Пак е повече от твоята мярка. Ха, ха... тоя Матеев от къде го измъкна това дълго крило?;)

Трендафил Дончев
23.11.2016, 18:20
3мм или 3/10.:yo:
П.П. Като гледам скалата на Матеев, при мен несъм слагал шублера на 8мм. На моите снимки може да не се вежда точно, но на очите си вярвам. Пък и не карам никой да ми вярва. Утре може да скъсам 1 крилце.:yo:

Никой не е казал, че не ти вярва, а че погрешно мериш. Но както и да е. Сега няма да си извадим очите я. :bigsmile:

Mateev
23.11.2016, 22:02
Добре. Махам още 0,5 и стават 9 мм. Пак е повече от твоята мярка. Ха, ха... тоя Матеев от къде го измъкна това дълго крило?;)

Споко - в размерите на крилата има разброс така, както има и във височината или теглото на хората. Просто природата си играе на рулетка с гените, така че всеки един от вас с малко търсене може да попадне на крило, отговарящо точно на неговото число за дължина. Тоест всички са прави ...... :)

Неслучайно когато се измерват пробите от дадено пчелно семейство се вземат минимум 10 пчели и след това по всеки един параметър се взема средната стойност (медианата), а отделно се смята и средноквадратичното отклонение (сигма) от стойностите на всичките 10 крила. И тези стойности наистина се различават с по малко не само при дължина на крилете, но и по всеки един останал параметър, който човек си е направил труда да измери.

На практика при пчелите в целия свят НЯМА ДА НАМЕРИМ ДВЕ ЕДНАКВИ КРИЛА, ако се премерят всичките 30 официално приети параметъра и се търси еднаквост по тях.

Ако ви е любопитно, вижте този файл: http://beedol.cz/dawino/DAWINO_prosp_EN.pdf

Трендафил Дончев
23.11.2016, 22:22
Споко - в размерите на крилата има разброс така, както има и във височината или теглото на хората. Просто природата си играе на рулетка с гените, така че всеки един от вас с малко търсене може да попадне на крило, отговарящо точно на неговото число за дължина. Тоест всички са прави ...... :)

Неслучайно когато се измерват пробите от дадено пчелно семейство се вземат минимум 10 пчели и след това по всеки един параметър се взема средната стойност (медианата), а отделно се смята и средноквадратичното отклонение (сигма) от стойностите на всичките 10 крила. И тези стойности наистина се различават с по малко не само при дължина на крилете, но и по всеки един останал параметър, който човек си е направил труда да измери.

На практика при пчелите в целия свят НЯМА ДА НАМЕРИМ ДВЕ ЕДНАКВИ КРИЛА, ако се премерят всичките 30 официално приети параметъра и се търси еднаквост по тях.

Ако ви е любопитно, вижте този файл: http://beedol.cz/dawino/DAWINO_prosp_EN.pdf

Всичко това ми е ясно, но аз спорех с Валентин точно по зададената задачка.