PDA

Виж пълната версия : Един страхотен сайт



Mateev
07.11.2016, 15:49
Днес попаднах на един страхотен сайт: http://gis.wwf.bg/mobilz/

Сайта е направен заради горите в България, но съдържа подробна информация и за много други неща - например можете да видите кадастъра (контурите) на всеки един имот в България.

Но най-интересното е друго - можете да проверите в района на вашия пчелин има ли например акациеви или липови гори, и колко декара са те.

Кефя му се на този сайт вече 2 часа. Имайте предвид обаче, че началното тръгване е малко трудно. Особенно менюто в ляво - зарежда се последно, след като се е ъпдейтнала всяка една информация по картата. Ако имате проблем с Internet Explorer - ползвайте Google Crome. След това започнете да разцъквате менюто и да се кефите ..... :)

За да видите какви гори има около вашият пчелин - просто чукнете върху картата върху даден имот, и веднага ще изскочи прозорче с параметрите на гората в дадения имот. Аз за нула време си изясник къде около моите пчелини има акация и липа и къде е голо и безнадеждно. Около 2 от пчелините ми буквално няма нищо и май ще се наложи да ги местя.

borislav aleksandrov
07.11.2016, 17:05
И на мен много ми помогна да си обесня едно две неща... Благодаря.

Валентин.
07.11.2016, 17:37
В моя район не показва вярно възрастта на горите. А една гора, която я садиха по програма(преди7-8г някъде) въобще не е отбелязана. Иначе помага да намериш имоти тук-там.:yo: Даже си намирам моите имоти, които обработвам.:yo:

jdrumev
07.11.2016, 17:53
Тоя сайт показва какво има,а да ли е така?Тук няма инфо колко е била незаконната сеч и кога е била?

kartagen27
07.11.2016, 18:32
За района около мене (който познавам много добре) мога да кажа, че картата е много далече от истината ... голи каманаци където нищо не расте (и то сериозна територия) е писано за иглолистна гора, там където е само глог и шипка са го писали "дъб" .... така, че не му вярвайте много! Но поне ориентира кое е частна, общинска и горска територия :)

Mateev
07.11.2016, 18:43
При мене пък много вярно си показва видовете гори и тяхната позиция. Не са актуални само участъците, където някой е правил незаконна сеч.

Както всяка една база данни, поддържана от държавни служители, и тука може да се очаква, че ще има неактуални или направо сбъркани участъци. Вина за това обаче имат и самите хора, които не спазват закона и не подават вярна информация след сеч или след засаждане на нови насаждения.

Preslav
07.11.2016, 19:13
100% съгласен с колегата kartagen27. При мен пък има места където има отбелязани с един вид растения , а на практика нищо общо.
Пиша като човек,който познава района,като 5-те си пръста.Пчеларя за да разбере къде има медоностна растителност единствения
вариант е - сам да види физически кое какво е, а не да вярва на врели некипели сайтове,камо ли на хора да плаща или да вярва на
празни думи. Всичко е направено с цел печалба. За мен лично сайта дава информация къде е и ще се унищожават гори. И както се
спомена...къде е частна и къде държавна собственост.Излиза май...че поголовно се сече държавни масиви и се изнасят...всъщност има
цял филм на тази тематика направен от "зелени балкани" и снимки от самия филм:
http://alein.org/index.php?page=torrent-details&id=6dc503b57a455ffc90dda314349b77de051e8b23

npachovski
07.11.2016, 19:45
Сайта е много доволен. На много от нас не е полезен тъй като около Етъра няма как да се сече ей така просто и затова информацията е достоверна за Матеев. Иначе на мен ми помогна да вида кое,къде и защо :)

demonj
07.11.2016, 20:02
При мен също горите отговарят на описаното,в землището на втория ми пчелин обаче открих липова гора за която не знам и утре ще отида на място да проверя дали е така!

Preslav
07.11.2016, 20:37
Сайта е много доволен. На много от нас не е полезен тъй като около Етъра няма как да се сече ей така просто и затова информацията е достоверна за Матеев. Иначе на мен ми помогна да вида кое,къде и защо :)
Сайта не е живо същество за да е доволен.Второ,защо още маса хора са още в летаргично състояние не знам? Гледай тук,като спомена за П.Парк Българка:
https://s14.postimg.org/6f3zjvoi5/Screenshot_from_2016_11_07_20_19_49.png (https://postimg.org/image/6f3zjvoi5/)
Хайде обясни ми какви са тези червените сектори и какво дирят там ?Те във Витоша посягат и къде ли не...ти за П.П.Българка ми говориш...
Докато не се спазват законите от най-големия бедняк до най-големия богаташ и всеки да стои на топло за дълго,ДРЪЗНАЛ да отсече и едно
дърво,докато съдебната система е с краката нагоре - така ще е !
Още утре мога да отида да сека където кажеш и никой няма да ми каже нищо,защото всеки разсъждава:"това не е мое - не ме засяга".Това е.

Niki1313
07.11.2016, 21:11
Полезен сайт, но поне в моя район картата не е много точна. Мисля, че познавам горите около мен много добре и донякъде отговатят само площите.

Също забелязвам, че не се отбелязват смесените гори, но въпреки това мисля, че сайта ще ми е от полза. Някой от финкциите все още не са ми ясни, но с малко работа ще ги разуча.

kartagen27
07.11.2016, 21:24
а какво означава "тп Bachelieri" ?

borislav aleksandrov
07.11.2016, 23:40
познавам района отлично дет се вика и с завързани очи мога да мина през него та при мен всичко е много точно дори и сечищата.... може би опира до информацията която се подава от горските или ако самото горско нанася на картата... явно при мен са си свършили работата както трябва (а имайки впредвид че познавам и госките в моя район смятам че е така)

Георги Кръстев
08.11.2016, 08:33
При мен си показва достатъчно точно, дори намерих едни акациеви гори, за които ми говори един 70 годишен пчелар... Оказа се че в моя район от около 20км радиусм има поне 5 акациеви гори над 100 до 500 декара..

Красенката
14.11.2016, 01:28
При мен си показва достатъчно точно, дори намерих едни акациеви гори, за които ми говори един 70 годишен пчелар... Оказа се че в моя район от около 20км радиусм има поне 5 акациеви гори над 100 до 500 декара..
Така е, акациеви гори в района на Айтос има доста. На север посока Руен и околията е пълно със залесени 10-30 годишни акации. Тези почивни дни прекарах свободното си време в района и посетих липова гора по координати на дадения сайт, която се оказа тройно по голяма, като площ.

Георги Кръстев
14.11.2016, 07:46
А къде е тази гора с липа, че търся от доста време....?

Красенката
14.11.2016, 19:31
Между село Пещерско и Ръжица*. Дадени са насаждения от черен бор около 50-те декара липова гора, но всъщност преобладава липа.

freddie46
21.11.2016, 16:19
При мене пък показва пълни глупости!Показва ми гори които са изсечени преди около 10-тина години , а ново-насадените не ги показва.Може пък да не са го актуализирали навреме.Иначе в съседното село показва почти всичко както си е.

Георги Кръстев
23.02.2019, 08:09
Някой да има нова версия на сайта, че нещо не го отварям ?

Трендафил Дончев
23.02.2019, 08:53
Някой да има нова версия на сайта, че нещо не го отварям ?

https://gis.wwf.bg/mobilz/