PDA

Виж пълната версия : Земеделски производител



MuTko
02.11.2016, 22:47
Здравейте колеги!
Имам едно питане. Начинаещ пчелар съм от две години и много ме влече това занимание. Тази година регистрирах пчелина си, който се намира в Софийска област с налични 17 кошера.
Понеже имам добра работа и ме осигуряват на пълният ми доход, не искам да се регистрирам като земеделски производител. Понеже пчелина е на мое име, дали има възможност да регистрирам майката на жена ми. Целта е да се махне тя от работа за да гледа децата ми, а аз ще и внасям осигуровките докато дойде време до пенсия :))))

koragroup
03.11.2016, 13:43
Това че работиш и те осигуряват не пречи и ти да се осигуряваш като ЗП. То е допълнително и две осигурителни години са ти като допълнителна година стаж. Поне така беше.
Ако искаш "бабата" да я уредиш, ще трябва и пчелина да се води на нейно име. Иначе няма как да е ЗП без животновъден обект. Според мен.

Валентин.
03.11.2016, 17:33
Не се занимавай. За 50-100 кошера (ако само и единствено това ще отглеждаш) не си заслужава. Само ще внисаш осигуровки да храниш мангалите и управниците. Ако мислиш да се развиваш направи 300-500 кошера, направи си фирма по ДДС. За дребни бройки кошери, продаваш си продукцията на граждански договор, плащаш си еднократно данъка и приключваш.

Роса Ангелова
07.11.2020, 15:35
Здравейте!Работя на трудов договор,но искам да се регистрирам като земеделски производител.Каква осигуровка трябва да плащам,при положение ,че се осигурявам на 8ч?

ch.atanasov
07.11.2020, 16:30
Здравейте!Работя на трудов договор,но искам да се регистрирам като земеделски производител.Каква осигуровка трябва да плащам,при положение ,че се осигурявам на 8ч?

Около 28% от 420лв. - месечно.Осигуряването на трудов договор е отделно.

agro
07.11.2020, 18:13
Ако трудовият договор е върху максималния осигурителен доход /3000 лв/, не се дължат отделно осигуровки като ЗП, както и върху други допълнителни трудови договори. Често явление е.