PDA

Виж пълната версия : ПОМОЩ-СТРАХОТНО НАПАДЕНИЕ



valio
23.09.2011, 17:36
Пчели нападнаха кошерите ми. Виждал съм и други нападения и горе долу се оправях затварях прелките като оставях съвсем малко колкото да се разминат три пчели. Но сега са изключително много крадците в целия двор е гъмжило. Как да се оправя? Има ли някой с по-голям опит? Моля споделете спешно е!

христо
23.09.2011, 18:35
Ако си сигурен - мести веднага! Някъде на поне 4 км.Сутринта рано, преди разсъмване, докато не са дошли крадците.На новото място - стеснени входове, рядък сироп в хранилката, първия ден - нищо!На прелките - клонки, за да се ориентират.И ги наблюдавай...

Жоро$73
23.09.2011, 19:23
Отиди на тема,Дали ще има кражба.Там съфорумците са описали точно как да действаш.Но сложиш ли захарен сироп ако ги изместиш,покрии хранилката с весник.Крадците трудно ще подушат сиропа.

Атанас Воденичаров
26.10.2011, 18:51
Знам че темата е стара но искам само да кажа че Станчо Георгиев препоръчва пълното затваряне на прелкита, като казва че 30 40минути не са фатални,и в някои случай пръска с вода.Също така споделя че кражбата става по вина на пчеларя в повечето случей.

scutellator
26.10.2011, 21:04
И това с нищо не помага. Като отвориш прелките нападението започва наново дори и да си ги държал 2-3 дена затворени. Ново място на няколко километра където няма пчели. Ако пчелите не могат да се пазят сами, ти трудно ще ги опазиш. Има и още едно правило- отводките отделно от редовните семейства.