PDA

Виж пълната версия : ЦЕНА НА ПЧЕЛЕН МЕД - ФОРМИРАНЕ И АНАЛИЗ



m_pchelari
03.10.2016, 20:08
Без да наливам масло в огъня ще ви кажа малко инфо какви са цените в Германия и Канада в момента. Данните са от германски и канадски колеги.
Цените които получават немските пчелари на едро в момента са:

Bulk prices for European honey August 2016
Canola honey 3.6 €/kg
Sunflower honey 5.4 €/kg
Pseudoaccacia honey 5.4 €/kg
Dark fir honey 10.8 €/kg
В същото време в Канада цените се сриват и там цената е 4 лева за килограм. Немските цени не ги обърнах в левове, че ми стана лошо.
Така, че света е шарен... който за колкото е заслужил и какъвто му е стандарта.

borislav aleksandrov
03.10.2016, 20:45
Това не е наливане масло в огъня. Цените са нормални за тях и техните условия. Ние имаме доста път да извървим за да се изравним с тях и да имаме някакви претенции примерно защо при тях цената е тази а при нас не.

rosty_sz
04.10.2016, 06:34
Това не е наливане масло в огъня. Цените са нормални за тях и техните условия. Ние имаме доста път да извървим за да се изравним с тях и да имаме някакви претенции примерно защо при тях цената е тази а при нас не.

Не съм много съгласен, но не знам какво имаш предвид. Надявам се не искаш да кажеш, че те германците използват някаква ултра био технология която аз не ползвам или, че техните пчели са с много по голяма полза за био разнообразието от моите. Дай аргументи защо те германците или ирландците заслужават няколкократно по високи цени за своя труд от мен или от теб?

бат тянко
04.10.2016, 07:03
Ако може за немските цени, да получим инфо и какви данъци плащат за тях? Благодаря! И още- какъв е брутния продукт на човек, каква е минималната заплата, колко струва един кошер, една отводка, една центрофуга? Щото иначе е все едно да завиждам на комшиятаа, че карал AMG?

Sakar
04.10.2016, 07:41
...Дай аргументи защо те германците или ирландците заслужават няколкократно по високи цени за своя труд от мен или от теб?
Според мен въпросът е не какво заслужават, а какво са успели да договорят.

rosty_sz
04.10.2016, 07:50
Ако може за немските цени, да получим инфо и какви данъци плащат за тях? Благодаря! И още- какъв е брутния продукт на човек, каква е минималната заплата, колко струва един кошер, една отводка, една центрофуга? Щото иначе е все едно да завиждам на комшиятаа, че карал AMG?

Мога да отговоря на част от въпросите за ирландците. Данъка до доход от 38000 евро е 30% и от там на горе по слкала като над 60000 евро се стига и до 60%. Кошерите са си кошери и в БГ финландските полистиролни кошери струват колкото в Ирландия. С центрофугите положението е същото. Всяка регистрирана фирма вкл. ЗС получава правото да не плаща данъци първите две години. Освен това получава пълна безплатна помощ във всички насоки на бизнеса бизнес здруженията които там съществуват не само на хартия. Не разбрах пчеларите дали са задължени да членуват в подразделение на националната организация, но разбрах че въпросната организация развива част от своята дейност в помощ на новите членове като оказва абсолютно всякаква подкрепа включително и със оборудване за вадене на мед и т.н. За третиране на семействата за вароатоза са разрешени само 4 препарата и са на цени малко над цените на които се предлагат тук.
Дадох тази информация само за обща култура. Тя няма никакво отношение към въпроса, който зададох на Александров. В крайна сметка ние сме на един пазар и би трябвало да сме преки конкуренти и на този пазар да работят всички пазарни правила за определяне на цената. Това не става. Задълженията ни към качеството на продукта са еднакви, но после приходите са различни. Е как тогава да стигнем ние техния стандарт на живот ако не получаваме парична възможност за това? Матеев каза в една друга тема колко е губещо пчеларството в БГ и как нямаш никаква възможност да растеш благодарение на реинвестиции. Беше много прав. Аз разраствам стопанството си само от реинвестиции и изпитвам много сериозни затруднения и раста с ниски темпове просто защото няма капитал. Няма как да имам капитал при толкова изстискани изкупни цени, а като се намесят и капризите на природата става страшно. Другия начин за инвестиции е чрез заем и съм много благодарен че нямам такъв защото с този бизнес не виждам как бих могъл да го връщам и каква схема за това би ми могла въобще по силите. Така че не мога да се съглася, че с тези цени може да има нормално развитие на сектора и че пчеларството може да бъде добър бизнес та дори и семеен.

Mateev
04.10.2016, 07:50
Не съм много съгласен, но не знам какво имаш предвид. Надявам се не искаш да кажеш, че те германците използват някаква ултра био технология която аз не ползвам или, че техните пчели са с много по голяма полза за био разнообразието от моите. Дай аргументи защо те германците или ирландците заслужават няколкократно по високи цени за своя труд от мен или от теб?

Нещата са комплексни и ти гледаш едностранно на тях, като виждаш само 1 от 1000-дата различни параметъра, касаещи ситуацията в дадена държава.

Не забравяй, че България е по средата на класацията, така че както ти завиждаш на по-напредналите страни, така и половината свят завижда на тебе, и си задава въпроса с какво ти си по-заслужил от тях да живееш по-добър живот. Отговорът е - С НИЩО. Просто такъв ти е бил късмета да се родиш в дадена държава в даден период от време. Нищо повече.

rosty_sz
04.10.2016, 07:53
Според мен въпросът е не какво заслужават, а какво са успели да договорят.

Ирландците нищо не са договорили. Произвеждат мед за задоволяване на вътрешния пазар. Нямам идея как ограничават вноса, предполагам с активна агитация, защото други начини са забранени за страните от ЕС. Споменах вече веднъж и ще повторя ЦЕНАТА НА ДРЕБНО ТАМ Е 15-20 ЕВРО ЗА КИЛОГРАМ.

rosty_sz
04.10.2016, 07:55
Въобще не говорим за качеството на живот. ГОВОРИМ ТОЧНО И ЯСНО ЗА ЦЕНАТА НА ЕДИН ПРОДУКТ ПОДЧИНЕН НА ОБЩИ КРИТЕРИИ ЗА КАЧЕСТВО И ПРЕДЛАГАН НА УЖ ОБЩ ПАЗАР.

tsc1
04.10.2016, 08:15
Въобще не говорим за качеството на живот. ГОВОРИМ ТОЧНО И ЯСНО ЗА ЦЕНАТА НА ЕДИН ПРОДУКТ ПОДЧИНЕН НА ОБЩИ КРИТЕРИИ ЗА КАЧЕСТВО И ПРЕДЛАГАН НА УЖ ОБЩ ПАЗАР.
Не можеш да ги разграничиш тези неща! Пчеларската работа е свързана с много ръчен труд. В себестойността на продукта мед труда има най-голям дял. Цената на труда определя и цената на продукта. Има нещо, което се нарича стандарт на живот. Това е комплексен показател в който влизат всички приходи и разходи на хората. И ако цената на труда в една страна е по-висока, по-високи са и разходите за живот, данъците, осигуровките, жилищата, образованието, здравеопазването и всичко друго от което се нуждае всеки член на обществото. Няма как приходите да са на ниво Германия, а разходите на ниво България. Има и още една специфика - Германия е един от големите преработватели на мед. Върху нашия, докато стигне до високотехнологичните им заводи се трупат куп други разходи - преработка, транспорт, анализи, прекупвачи и т.н. Пътя на немския мед е много по-къс и това позволява на големите преработващи фирми да дават по-високи цени на производителя.

rosty_sz
04.10.2016, 08:32
Не можеш да ги разграничиш тези неща! Пчеларската работа е свързана с много ръчен труд. В себестойността на продукта мед труда има най-голям дял. Цената на труда определя и цената на продукта. Има нещо, което се нарича стандарт на живот. Това е комплексен показател в който влизат всички приходи и разходи на хората. И ако цената на труда в една страна е по-висока, по-високи са и разходите за живот, данъците, осигуровките, жилищата, образованието, здравеопазването и всичко друго от което се нуждае всеки член на обществото. Няма как приходите да са на ниво Германия, а разходите на ниво България. Има и още една специфика - Германия е един от големите преработватели на мед. Върху нашия, докато стигне до високотехнологичните им заводи се трупат куп други разходи - преработка, транспорт, анализи, прекупвачи и т.н. Пътя на немския мед е много по-къс и това позволява на големите преработващи фирми да дават по-високи цени на производителя.

Абсолютно не съм съгласен. Целта на ЕС общ пазар. На този общ пазар трябва да се предлагат стоки отговарящи на оределени общи изисквания. Ако някоя държава (като нашата) изпитва затруднения в производството на продуктите или при производството им се получава непреодолим дисбаланс в цената с цената на ЕС тя получава финансови надбавки или компенсации за този продукт (субсидии).
Признавам единствено довода за транспорта на нашата продукция до Германия. Всеки сам може да сметне 2500 км по 1,50-2,00 лв/км разделено на 20 000 кг в камиона е 0,25 стотинки за кг. застраховки и други разходи по уреждане на транспорта и идва около 0,50 лв. на кг.
Всички останали разходи си ги имат и германските изкупвачи.
Колкото до мнението на Матеев за манталитета, то е вярно но няма никакво отношение към чисто пазарния въпрос над който разсъждаваме.

rosty_sz
04.10.2016, 08:37
Пак ти казвам, че гледаш едностранно. Ще ти дам един пример точно за КАЧЕСТВОТО, щом си се загледал точно в него. Ами основният проблем с качеството е НАРОДОПСИХОЛОГИЯТА. В една държава, пълна с тарикати на дребо, трябва да измисляш хиляди методи за контрол над тарикатлъка, а това хаби огромни ресурси и не остава време за направа на следващата стъпка.

В същото време в Германия е достатъчно да кажеш на германския пчелар - ще правиш това, това и това, и от този мимент от време можеш да бъдеш абсолютно сигурен, че всички пчелари НАИСТИНА ЩЕ ГО ПРАВЯТ без дори и да им хрумне да прилагат някой дребен тарикатлък. Не знам дали ме разбра.



Гарантирам на 1000000% че абсолютно всичкия мед произведен от германците влиза за анализ на качеството точно както нашия и то във същите лаборатории при това ако е за търговия на дребно показателите за които се изследва са доста по малко. Ако ви е интересно каква е системата мога да ви разкажа, но нека сега се върнем на разсъжденията по настоящия проблем и да видим нещо можем ли да направим, заслужавали си, кой как и защо та и ние малко да надигнем глава.

tsc1
04.10.2016, 08:41
Страните в ЕС далеч не са уеднаквени по стандарт на живота! И това няма да стане скоро. Не може да се прави сравнение между Германия, Англия, Франция от една страна и България, Румъния и Хърватска от друга. А и трябва да се прави разграничение между цени и субсидии.

rosty_sz
04.10.2016, 08:55
Страните в ЕС далеч не са уеднаквени по стандарт на живота! И това няма да стане скоро. Не може да се прави сравнение между Германия, Англия, Франция от една страна и България, Румъния и Хърватска от друга. А и трябва да се прави разграничение между цени и субсидии.
Ако си мислиш че АЗ не правя разлика между цена и субсидия, значи няма никакъв смисъл да спориш с мен.
Пак ти казвам стандарта на живот няма никакво значение в точно този случай.
Въпрос: Ако ти продаваш твой продукт в Германия и твоите дилъри там ти предлагат многократно по-ниска цена от колкото на твоите колеги електрончици германци за същия продукт за производството на който всички сте отговорили на ISO 20458 (примерно) ти ще се задоволиш ли с обяснението, че на германците им е по висок стандарта?

Mateev
04.10.2016, 09:09
А пчеларския сектор мизерства по една много проста причина - в него има прекалено много хора, КОИТО НЕ СИ ПРАВЯТ ДОБРЕ СМЕТКАТА. В резултат на това те са склонни да си продават продуктите НА ЗАНИЖЕНИ ЦЕНИ и така вкарват в загуба целия сектор. Това е - съжалявам че го казвам.

Има два пътя за излизане от този порочен кръг:

1. Повишаване на квалификацията на пчеларите. Трябва да бъдат обучени на бизнес-култура и тогава те сами ще престанат да правят ДЪМПИНГ на пазара.
2. Прочистване на сектора от такива пчелари. Тука държавата може много да направи по въпроса, но не иска.

И тъй като няма да се изпълни нито едно от двете, както и няма начин сектора да се прочисти от тарикатите (това е третия проблем), то тогава заключението е, че сектора ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ДА МИЗЕРСТВА.

Ето - искаше отговори на поставените от тебе въпроси, и ги получи.

И знаеш ли защо меда продължава да се продава на 4.20?
Ами защото все още има пчелари, готови да го продадат на тази цена. Така че не се сърдете на изкупвачите - те за разлика от пчеларите много добре си правят сметката. Сърдете се на вашите колеги-пчелари, които са скарани с математиката.

бат тянко
04.10.2016, 09:15
Понеже визираме Германия и Ирландия, а не е зле да погледнем и другите бели държави- какви длъжници са, спрямо нас!
http://www.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3

rosty_sz
04.10.2016, 10:03
Започнахме разговора от съвсем друго място. Явно няма да се получи по първоначалната тема.
Искам да дебело да подчертая, че в момента не търся никаква вина в БГ изкупвачите и Матеев излишно намесваш тях. Исках да поговорим, защо се получават огромните разлики в изкупните цени и как можем и въобще можем ли да намалим тези разлики в наша полза. Тук е много интересно да чуем и мнението на Апитрейд и понеже забелязах, че следят освен техните теми и темата за цената ги каня да участват в дискусията.

rosty_sz
04.10.2016, 10:18
А пчеларския сектор мизерства по една много проста причина - в него има прекалено много хора, КОИТО НЕ СИ ПРАВЯТ ДОБРЕ СМЕТКАТА. В резултат на това те са склонни да си продават продуктите НА ЗАНИЖЕНИ ЦЕНИ и така вкарват в загуба целия сектор. Това е - съжалявам че го казвам.

Има два пътя за излизане от този порочен кръг:

1. Повишаване на квалификацията на пчеларите. Трябва да бъдат обучени на бизнес-култура и тогава те сами ще престанат да правят ДЪМПИНГ на пазара.
2. Прочистване на сектора от такива пчелари. Тука държавата може много да направи по въпроса, но не иска.



Абсолютно вярно. Огромна част от пчеларите нямат абсолютно никаква бизнес-култура и са най-големия проблем за сектора. Огромна част от тях въобще и не искат да се образоват. Те няма да бъдат и изхвърлени от пазара, защото пчеларството не носи техния основен доход. Те могат да си позволят няколко нулеви и няколко години на загуба, за разлика от хората, които се изхранваме от това. Ние сме обречени да се съобразяваме с тях. С второто твърдение, че държавата може да прочисти сектора, но не иска, не съм съгласен. Първо, не виждам как може да стане. Ако имаш предложение дай го (може и на лични, че ще те изядът) Второ и сектора не иска да се прочисти. Доказателството е абсолютното отхвърляне на опита да се въведе по ясен регистрационен режим свързан и с възможности за контрол.

m_pchelari
04.10.2016, 10:39
Започнахме разговора от съвсем друго място. Явно няма да се получи по първоначалната тема.
Искам да дебело да подчертая, че в момента не търся никаква вина в БГ изкупвачите и Матеев излишно намесваш тях. Исках да поговорим, защо се получават огромните разлики в изкупните цени и как можем и въобще можем ли да намалим тези разлики в наша полза. Тук е много интересно да чуем и мнението на Апитрейд и понеже забелязах, че следят освен техните теми и темата за цената ги каня да участват в дискусията.

В Германия има регистрирани между 600 хил. и 800 хил. кошери, тоест по-малко от нашите. При сходни средни добиви това прави 10-12 хил. тона мед. При условие, че Германия внася мед от цял свят на смешни цени то това което плаща на килограм на своите пчелари е просто на добра воля или национална политика по опазване на пчеларите си. Ако решат немските търговци може и въобще да не им изкупят меда, но на фона на огромните внесени количества на ниски цени мисля, че е въпрос на национализъм.
Матеев даде правилен пример. Ако в бг имаше огромен пазар на мед и внасяхме мед от Камбоджа ти щеше ли да си доволен нашите търговци да плащат на теб и на камбоджанеца по 8 лева килото, като знаеш, че камбоджанеца ще живее с тези пари една седмица?

Sakar
04.10.2016, 10:57
Ирландците нищо не са договорили. Произвеждат мед за задоволяване на вътрешния пазар. Нямам идея как ограничават вноса, предполагам с активна агитация, защото други начини са забранени за страните от ЕС. Споменах вече веднъж и ще повторя ЦЕНАТА НА ДРЕБНО ТАМ Е 15-20 ЕВРО ЗА КИЛОГРАМ.
Под "договорили" имах предвид, че са си направили сметката и получават цената, която искат. По-подробно е обяснено в пост #21 (http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3534&page=3&p=109736&viewfull=1#post109736).

rosty_sz
04.10.2016, 11:01
В Германия има регистрирани между 600 хил. и 800 хил. кошери, тоест по-малко от нашите. При сходни средни добиви това прави 10-12 хил. тона мед. При условие, че Германия внася мед от цял свят на смешни цени то това което плаща на килограм на своите пчелари е просто на добра воля или национална политика по опазване на пчеларите си. Ако решат немските търговци може и въобще да не им изкупят меда, но на фона на огромните внесени количества на ниски цени мисля, че е въпрос на национализъм.
Матеев даде правилен пример. Ако в бг имаше огромен пазар на мед и внасяхме мед от Камбоджа ти щеше ли да си доволен нашите търговци да плащат на теб и на камбоджанеца по 8 лева килото, като знаеш, че камбоджанеца ще живее с тези пари една седмица?

Най-после по темата и точно в десетката.bow;
Точно така мисля и аз. Абсолютен национализъм и стремеж към запазване на пчелните семейства и дохода на пчеларите. НАЦИОНАЛНА ПОЛИТИКА.
Сега да ви кажа, отново е преминал търга за държавната поръчка за доставчиците на помощи. В помощите отново ще има мед. Фирмата спечелила поръчката е различна от досегашния "вечен победител". Въпросния нов доставчик е предложил такава цена, че сега се чуди от къде и какъв боклук да внесе. Цената е мноооооооого под пазарната на БГ мед в момента. Ето я и липсата на държавна политика. Мащехата която по никакъв начин не заложи в тръжната документация изисквания помощите да са с БГ мед. И ако попиташ ще се измислят хиляди обеснения как нямали право, как европейски пазар и бля, бля, бля.

Вълчан
04.10.2016, 11:13
Нежеланието на държавата, да защити родния си производител, е в основата на съсипване на българската икономика. Виждал съм Гръцки ферми. Трагедия! Но държавата ги защитава! Тука само обяснение, Европа така каза! Цената на храната, нейната себестойност, е почти еднаква в Европейския съюз, но заплатите и заплащането е различно! ЗАЩО!

Валентин.
04.10.2016, 12:59
Държавата (България) разрешава ли на обикновения (еденичен) пчелар да продава продукцията си там където той иска? Четох ти стари писаници. Напъвал си се със зъби и нокти да промениш закони и разпоредби относно майко производството. Защо не се напъна поне малко да промениш нещо относно облекчаването,пчеларите да си изнасят меда? И какво означава “преработен“ и “не преработен“ мед? Спориш с МЗ и ДФЗ дали пчелата е животно, а не спориш върху меда?
П.П. Не само мед се продава. Хора също се продават! Очаквам още “радетели“ на ниска цена на меда.
П.П. НЕ ОЧАКВАМ ПАТРИОТИ, ДЕТО ДА КАЖАТ: БЪЛГАРСКОТО Е МЕД! УКРАИНСКОТО Е ЧОРБА!sweating;

borislav aleksandrov
04.10.2016, 13:04
Теоретично би следвало наистина при общ пазар и еднакви изисквания и качество един продукт да има почти еднаква цена. Казвам почти поради факта че ДДС и данъците не са уеднаквени за ЕС.

Едно малко отклонение. Преди няколко дни например Апитрейд каза нещо на което никой не обърна внимание - пчелният мед е категоризиран в една особена категория продукти - продукти от особено значение за здравословно хранене (отделно е в категория лечебни) което го прави "по-чувствителен" относно изисквания, качество отколкото например с какво е наблъскано едно пиле т.е асоциацията на потребителя е че пчелният мед е здраве, а пилето е просто храна... написах това отклонение по повод и народопсихологията за която се говори в предните постове.

Ако трябва да говорим за формирането на цената на пчелния мед мисля че трябва да направим разлика между международна цена на едро, цена на европейския пазар и цени на дадена страна.

Икономически, политически, социални фактори всички те оказват влияние на цената. Убеден съм че никой от нас не е в състояние да изброи всички фактори и да напише за тях. А дори и да може ще му отнеме стотици часове писане и четене.

За европейския пазар е известен един факт че ЕС се е обградил с редица Дерективи, Регламенти и Наредби това според анализатори е довело до изкуствено повишаване на цените. Към това се отчита и един много специфичен фактор – европейският потребител е съгласен да заплати по-висока цена но да получи продукт (пчелен мед) с точно определени качества т.е. абсолютно чист натурален пчелен мед.

Друг много добре известен факт за ЕС е че страните от Западна Европа особено страните основателки Германия, Франция, Белгия, Холандия, Италия (без Люксембург) налагат политика в която с приоритет са техните производители. Не случайно анализатори включително и български през последните години все повече говорят че Германия и Франция все по агресивно налагат политически и икономически ограничения на държави използвайки ЕК, както и своята външна дипломация в опит да унищожат даден сектор и да осигурят пазар за техните производители. Най-яркия пример за тази политика дори и война е сектора за мляко в ЕС.

Онези от вас които са били на последното изложение в Плевен и са посещавали лекциите нека да си спомнят какво изказване е направил французина за нашия мед че е нискокачествен, че сме нищо повече от доставчици на суровина и че сме в най-ниската възможна категория (съответно ценови клас) … а на въпрос от публиката просто се обърна и отговори – ами ще ядете френски мед…

В ЕС всички са равни но някой са по-равни. Същото е и за пчелния мед. Пчелния мед е с еднакви показатели и качество но германския мед е по-скъп от българския.

На европейския пазар влияние оказват Испания, Франция, Италия, Полша, Румъния. Това са страните произвеждащи най-много европейски мед.. По политически причини от 2015 година прибавяме и Украйна. Към тях се прибавят и Китай и Аржентина с ниските си цени.

Цената на българския мед скочи когато бе забранен вноса на китайски мед, след това се повиши до 4-4,20 лв. когато стана ясно че Франция има спад в производството и този спад ще се задълбочи, а в същото време Испания пренасочи износа си към САЩ заради по-добри цени. Стигна до 5-5.20 лв. когато Полша и Италия заговориха за по ниски добиви заради лошите климатични условия. Търсенето на европейски мед основно от Германия а вече и от Франция се повиши и ние за кратко се зарадвахме на цените от 5 лв. на горе дори почнахме да си мечтаем за 6 лв. Е да ама не заради политически интереси а мисля и чисто икономически на германските компании вноса от Украйна бе разрешен. В същото време Аржентина свали с близо 1 евро цената си за европейския пазар и се опита да си върне част от него след като 2013/14 се бе насочила отново към традиционния си пазар САЩ но там явно войната за цени и пазари с Китай си казва думата.

Донякъде се влияем от цените на китайски и аржентински мед но по-голямо значение за нас има какво е търсенето на европейски мед и на какви цени. Като износители сме твърде дребни и не определяме нищо по-скоро запълваме дупки ако някой закъса за европейски мед а ни купуват заради ниската цена и отличното качество. Но сами си вредим с всякакви приказки и оплаквания за антибиотици, захари и т.н. резултата никой не иска наш мед. Същото бе и навремето 2002/2003 година когато се оплаквахме навсякъде че има антибиотици и т.н. в резултат тогава ни намалиха квотата за износ и ни подложиха на строг контрол (анализи) освен това бе издействана и прословутата заповед за забрана за износ на технологично непреработен пчелен мед.

Така мисля и не претендирам че съм прав. Освен това има още толкова много фактори а написаното до тук е може би елементарен опит от моя страна да обобщя няколко групи фактори влияещи на цените на европейския пчелен мед.

Колкото до Германия различията са просто очебийни.

На първо място има държавна политика защищаваща производителите. На второ място в Германия пчеларството е основно хоби и не смесвайте нещата с това че са най-големите вносители и преработватели на пчелен мед то и трябвало да имат развито промишлено пчеларство еми нямат. Третото нещо е че имат много висока култура на работа т.е. рядко ще срещнете германски пчелар които ще им даде захарен сироп или инверт за да си дигне добива и съответно печалбата. Не че не е възможно но просто е малко вероятно. Четвърто е тяхното вътрешно потребление или германския купувач.

Много е важно да се знае че германските пчелари се радват на една много особена данъчна политика която оказва не малко влияние на цената. Политика която разграничава хоби-професионално, мед за лична консумация – мед за продажба с цел търговия на дребно/едро.

ДДС – за пчелния мед 7 %. За всички останали пчелни продукти – прополис, восък, прашец, млечице – 19 %.

До 30 пчелни семейства се счита за хоби няма данък в общия случай.

От 30 до 70 пчелни семейства имат фиксиран данък до 30 000 евро ако се надвиши тази сума има определен % които обаче се намалява с редица данъчни облекчения (нещо като при нас 60 % признати разходи)

големи пчелини – професионални пчелари – за продажба на собствени продукти 10,7 % данък, а ако купуват и продават собствени и стоки 25 % и приходи над 50 000 евро минават по ДДС.

Най-общо казано хоби пчеларите не плащат данък а определянето на данъците на останалите зависят от оборота им в границите 17 500 – 50 000 евро през текущата година за собствено производство. Ако се търгува с пчелни продукти които не са тяхно производство се разглеждат отделно.
Това успях да разбера относно данъчната им политика към пчеларите. Затова пчеларството в Германия специално е хоби защото имат сметка да се определят като такива. Процента професионалисти /промишлено пчеларство е много малък.

Друг основен фактор е германският потребител които също като френския е не по-малък националист в това отношение. В Германия всяка пчеларска асоциация дава на пчеларите специален знак които се залепя само на буркани с мед произведен в Германия и е непреработен. Този знак показва на потребителя че това е техен немски мед отговарящ на немското качество и е гаранция за това. Освен това така те отличават техния си мед от всички други внесени отвън. Не се допуска да има знак на чужд мед или немски мед смесен с български например. Германския потребител отдава голямо значение на това и търси именно първо техния си мед. Едва след това би закупил друг мед и то при положение че съответния мед се радва на добра репутация например Манука мед. Приказки за антибиотици, захари биха ги накарали да заобикалят отдалеч всеки един мед.

Също така имат една много агресивна кампания която се води от различни организации НПО според които меда трябва винаги да е с високо качество става въпрос за това че го категоризират в категорията за здравословно хранене.
Четирите съвета които са най-масови към обикновения германец:
1. Не се купува мед в пластмасови опаковки защото съдържат пластификатори. 2. Евтин мед защото качеството винаги има цена. 3. Вносен мед защото е загряван до 75 градуса и често съдържа ГМО. С изключение на Манука мед. 4. Чуждия мед обикновено е пълен с различни отрови (пестициди)
Ако искате мед отговарящ на високите стандарти за качество купете си от местен пчелар които може да ви гарантира това.

За по-добрата цена има и държавната политика на Германия относно финансирване от ЕК, защита на интереси и т.н. Както и самите комппании търгуващи с мед. Колкото и да не е приятно за тях германския пчелар е 1 категория а българския трета...

За германския пчелар пазара на дребно е основен пазар, докато на едро се интересуват основно промишлени пчелини. Макар че тенденцията е дори и те да се насочват със собствени марки мед към пазара на дребно. Докато при нас е точно обратното.

Валентин.
04.10.2016, 13:24
За нашите компании, какъв е българския пчелар?????? А за сектор мляко: Вишеградските страни протестират, стачкуват, бойкотират.... У България как е??? Обяснява се (втълпява) на народа, че е трето качество човек, и требва да си мълчи. Че нашето е ЧОРБА, а украинското МЕД.judge;

бат тянко
04.10.2016, 13:40
Докато не започнем да се разбираме, и да се изслушваме, когато говорим- няма оправия! Някой прочете ли заглавието на темата? Или както в дискусията за себестойността на меда, нито един няма да каже колко струва килограм от собствения му мед? Без участието на държавата, няма добра цена! Без участието на самите нас- също! Докато не намерим съмишленици и единомислещи сред нас, в името на обща цел ще си дрънкаме по форумите, и ще им разваляме чатовете?!? Аз вярвам, че не малка част от нас, с достойнство можем да се наречем колеги!

Апитрейд Пловдив
04.10.2016, 20:40
Започнахме разговора от съвсем друго място. Явно няма да се получи по първоначалната тема.
Искам да дебело да подчертая, че в момента не търся никаква вина в БГ изкупвачите и Матеев излишно намесваш тях. Исках да поговорим, защо се получават огромните разлики в изкупните цени и как можем и въобще можем ли да намалим тези разлики в наша полза. Тук е много интересно да чуем и мнението на Апитрейд и понеже забелязах, че следят освен техните теми и темата за цената ги каня да участват в дискусията.


Здравейте,

Следя темите и нямам против да участваме в дискусиите. Важно е за пчеларя, а и за производителя на която и да била стока, да знае какви са принципите на работа на пазара, в който участва, за да може да има реална представа какво да очаква, кога и как да го очаква, за да е по-голяма вероятността да взима правилни, а не грешни решения. Много пчелари миналата година, а и сега, стават жертва на надуването на балони от най-различни хора, отказваха цена от 5.20 за кг и ни предлагаха снимка с тенекиите за тези пари, чакайки 6 лв, а сега виждаме всички къде се намираме. Именно затова от доста време се намесвам с мнения по темата с цената, надявам се тя занапред се води с нормален и градивен тон, за да има някаква полза от нея. За нас е важно пчеларите да знаят, че ние не сме техни душмани и изедници, които купуваме меда днес и на следващия ден го продаваме на едва ли не двойна цена, без да похарчим една стотинка. Важно е пчеларите да разберат, че ние сме търговски партьнори, а това може да работи в полза и за двете страни, само когато има взаимно доверие. Надявам се и мненията да си остават, тъй като писането им отнема време и когато изведнъж изчезнат, човек се пита какъв е смисъла от цялата работа.

Та конкретно на въпроса защо на немските / френските / италианските пчелари медът се изкупува по-скъпо от на българските им колеги. Причините за това са много, някои от тях вече правилно сте засегнали. Основната, обаче, е една - крайния клиент е готов да плати по-висока цена за буркан, на който стои знамето на неговата си държава. Хората в развитите страни имат такава култура на потребление, имат доверие в местния производител и са възпитани да го стимулират. Също така, има страни, които от стотина и повече години са превърнали името си в синоним на качествена храна - Италия, Франция. Затова например немският клиент е готов да даде в супермаркета десетина евро за буркан италиански мед от Тоскана или френски мед от някъде си. Това е обяснението - не си мислете, че големите преработватели ще купуват която и да било стока скъпо, ако не могат да я продадат с печалба, само защото била от тяхната си държава и много обичат техните си пчелари.

По въпроса защо българския мед е по-евтин от немския - ами, същото могат да попитат техните си износители пчеларите в Украйна, в Аржентина или в Канада - защо нашия мед е по-евтин от българския? Отговорът не е сложен - защото такъв е пазара. Цената е тази, на която има сделки. В момента в България цената е 4.20 и вярвате или не, имаме повече количества, които чакат за проби, отколкото когато беше 5.20. Тук е добре вие да си развиете темата за себестойността - нима пчеларството в България през последните години не е било на загуба само през 2015, когато цената беше 5.00 лв и нагоре? А 2014, 2013, 2012 когато тръгна от 3 и нещо - тогава каква е била себестойността? Колко струваха горивата преди 2 години, кошерите, рамките, основите?

Аз смятам, че енергията, която болшинството от пчеларите хвърлят в негативизъм, гледане в чуждото канче и търсене на теле под вола би свършила страхотна работа в полза на всеки един, ако я впрегне в това да помисли как да бъде по-ефективен, по-продуктивен и по-пресметлив. Вие постоянно се хвърляте от негатив в негатив - ДФЗ беше виновен, че само по 7 лв. де минимис, заговор имаше да ви изнудваме с удостоверенията и т.н. - какво се оказа накрая? По 11 лв и никой никого не изнудваше, напротив - на нас ни създадоха работа 3 седмици да проверяваме и пишем удостоверения.

Следя от време на време групата във фейсбук, там има към 12-13 хил. членове, ако не се лъжа. Какво се дискутира там? Ами колко са лоши изкупвачите, как държавата трябва да дойде и да ни плати меда по 6 лв или най-малкото да ни даде по 30 лв на кошер. И от време на време някой се изфука каква центофуга или джип си е купил. Никъде не видях да се обсъждат технологии, ефективност, намаляване на разходите, а напротив - ако сложа тоя антибиотик ще ме хванат ли, с колко сироп да храня - ще ме хванат ли и т.н.

В заключение - тази цена също е работима за пчеларите. И ние искаме българския мед да се продава по-скъпо, но това е сложен и дълъг процес, в който много важно е да не участват тарикати и измамници.

Поздрави!

borislav aleksandrov
04.10.2016, 21:29
Без участието на държавата, няма добра цена! Без участието на самите нас- също! Докато не намерим съмишленици и единомислещи сред нас, в името на обща цел ще си дрънкаме по форумите, и ще им разваляме чатовете?!? Аз вярвам, че не малка част от нас, с достойнство можем да се наречем колеги!

Лично на мен ще ми е много по-интересна дискусия (без обичайните злобни подмятания и т.н.) за цената на българския мед (която е обвързана с теми като себестойността, доходността) и как и дали бихме могли да положим поне основата или началото за една по-добра и справедлива цена на нашия продукт които по качество не отстъпва по нищо на германския, френския и т.н.
Ние правим всичко възможно за да избягаме от дискутиране на един цял и много основен дял от пчеларството като Икономическия (бизнеса) сякаш се страхуваме да не би да вземем да издадем някаква тайна или някой да не вземе случайно да спечели някой лев с наша помощ...

rosty_sz
04.10.2016, 21:54
Благодаря на Апитрейд за включването.
Искам да ви попитам още нещо. Знам че вие имате собствено производство и вярвам, че водите стриктно счетоводство. Та въпроса ми е от гледна точка на производител би ли ви задоволила цена на меда от 4,20 лв. и колко би била минималната цена на която бихте произвеждали мед?
Искам да поясня, че не търся по вола теле. За всички стана ясно, че този път за падането на цената нямат пряка вина бг изкупвачите. Просто ми е интересно дали вие осъзнавате в колко тежко положение ни поставя пазара и дали според вас въобще положението е тежко?
Благодаря.

бат тянко
05.10.2016, 09:48
Аз купувам нови буркани. Слагам нови капачки. Етикети! Мия в съдомиялна, наливам от матуратор. Помещението е с нови плочки, и гладки стени. Дезинфекцирано според изискванията след всяка операция. Работя със специални за целта дрехи. Продавам буркан букет за осем лева. А от колеги поръчвам мана, липа, акация и т.н.Дори издавам касови бележки! За количества винаги правя отстъпки. Всичко това, от уважение към клиента, продукта и за собствено удовлетворение! Не инвестирам изкараното в кошери, а в инвентар!

Апитрейд Пловдив
05.10.2016, 12:51
Благодаря на Апитрейд за включването.
Искам да ви попитам още нещо. Знам че вие имате собствено производство и вярвам, че водите стриктно счетоводство. Та въпроса ми е от гледна точка на производител би ли ви задоволила цена на меда от 4,20 лв. и колко би била минималната цена на която бихте произвеждали мед?
Искам да поясня, че не търся по вола теле. За всички стана ясно, че този път за падането на цената нямат пряка вина бг изкупвачите. Просто ми е интересно дали вие осъзнавате в колко тежко положение ни поставя пазара и дали според вас въобще положението е тежко?
Благодаря.

Здравейте,

няма да се впускам в конкретни цифри и себестойности, защото тези неща за нас като фирма са конфиденциални и няма как да бъдат споделяни в публичното пространство. Това, което мога да кажа, е че винаги сме работили "на светло", настоящата цена на меда е работима и в нашия случай не означава загуба или нула. Все пак, още сме в процес на инвестиции и развитие на тази част от бизнеса и времето ще покаже дали и кога ще постигнем заложените цели специално в пчеларството. Разбира се, цена на меда като миналогодишната ще направи всичко това много по-лесно, а е по-добра и за експортния бизнес, но в момента такива са реалностите и трябва да се съобразяваме с тях.

Виждам, че вчерашното ми мнение е копирано от някой участник в групата във фейсбук, където като цяло нивото на дискусиите понякога е меко казано притеснително. Мислейки в тази посока, стигам до извода, че има огромен проблем в комуникацията между пчеларите и фирмите от нашия бранш, което е част от причините за негативното отношение на много производители към купувачите на тяхната стока - т.нар. "изкупвачи". В най-общия случай пчеларите общуват с даден представител на фирмата, който взима проби и изкупува меда и явно в доста от случаите тези хора не се отнасят към пчеларите с нужното внимание и отношението между двете страни не е такова, каквото трябва да бъде. Убеден съм, че това не се отнася за нашата фирма, тъй като познаваме екипа си и държим много на коректността и откритите взаимоотношения, но Апитрейд е само част от общата картина. За жалост, излизайки с името си пред вас, ние обираме всички негативи, събирани към кого ли не от бранша през годините. Въпреки, че решението на този проблем с комуникацията и недоверието ще отнеме много време, смятам, че е добре връзката да я има и в двете посоки с въпроси, предложения и препоръки. Макар и да ни оплюват, то е защото попадаме под общия знаменател. Ако е конкретно и аргументирано - тогава би означавало, че правим нещо не както трябва, но за радост до момента отзивите за нашата работа през годините са добри.

Поздрави

jdrumev
05.10.2016, 13:10
До като се изкупува меда не на качество а на количество мисля ,че така ще са винаги нещата.Изкупували се меда на качество тарикатите бързо ще намалеят а ние пчеларите ще се стремим колкото се може по хубава стока да предложим за да вземем по добра цена.Пример:5 тона хубав натурален по 6лв,5 тона с лошо качество по 3лв:
Така ще се да де и шанс на малките да се докажат на пазара и да се развиват,а това е добре за вас колкото повече качествена стока толкова повече печалба ще имате.

Апитрейд Пловдив
05.10.2016, 13:19
Здравейте,

Моля да поясните какво означава да се купува меда на качество, а не на количество? Ние никога не сме купували некачествен мед - когато стоката на даден производител не отговаря на параметрите, от него не се купува. Цената 4.20 е за букет, който отговаря на качествените показатели по нормите на българското и европейското законодателство. За да постигне пчеларя по-добра цена, трябва доколкото районът и годината позволяват да се стреми да вади монофлорен мед - акация, липа, кориандър, манов. Ако погледнете от друг ъгъл - това само по себе си е изкупуване по качество - за букет цената е една, за липа друга, за акация трета.

Поздрави

borislav aleksandrov
05.10.2016, 22:48
Темата е основно почистена. Обидни постинги са премахнати.
Създадена е нова тема в Мнения - Отношения началник-работник.
Част от постовете са прехвърлени в темата Въпроси отовори Апитрейд която се намира в Свободния раздел.

Моля придържайте се оттук нататък към темата