PDA

Виж пълната версия : КАКВО Е НУЖНО ЗА СОБСТВЕН ПЧЕЛАРСКИ БИЗНЕС



Mateev
01.10.2016, 11:02
Има разлика между това да си наемен работник и това да решиш да правиш собствен бизнес. Първото е лесно - продаваш си труда и си вземаш заплатата. И ако можеш - шикалкавиш на дребно. Ако не можеш - стягаш се в кръста и бачкаш здраво.

Второто (да водиш собствен бизнес) е много по-трудно, защото в него вече се налага да се правят една камара допълнителни дейности, в които човек лесно може да се провали, ако ги започне неподготвен. Например:

1. Налага се човек да започне да мисли
2. Налага се човек да започне да планира
3. Налага се човек да започне добре да си прави сметката
4. Налага се човек да започне да взема ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ в условията на НЕДОСТИГ НА ИНФОРМАЦИЯ
5. Налага се човек да има ВОЛЯТА ДА ИЗПЪЛНЯВА тези решения, въпреки че те в повечето случаи са носител на силни емоции, които по принцип са вредни за бизнеса
6. Налага се да започне да води счетоводство
7. Налага се да започне да прави БИЗНЕС-ПЛАНОВЕ и да ги изпълнява етап по етап в рамките на вече ПЛАНИРАНИЯ БЮДЖЕТ

Има и още много да се говори за етапа на ОПТИМИЗИРАНЕ НА БИЗНЕСА, който етап ВИНАГИ възниква когато бизнес-плановете се провалят, когато бюджета се превиши и т.н.

Има си много аспекти, за които трябва да се помисли предварително, и пропускането на само един от тях в повечето случаи води до ПРОВАЛ НА БИЗНЕСА - нещо, което се случва с над 90% от пробвалите се.

Не казвам, че човек трябва да спре да се опитва. Казвам само, че един такъв опит трябва да се започне с колкото се може по-голяма предварителна подготовка или най-малкото със знание за това, което го очаква на другия фронт.

бат тянко
01.10.2016, 11:39
Цял живот търся свестен шеф! Такъв според който заслужавам 2000 лева заплата, два почивни дена, осем часов работен ден, реална отпуска....Е, не успях! Сега опитвам другия начин. Да наема работник, който да заслужава всичко това. А аз като шеф да мога да си го позволя. Е, надали ще намеря такъв работник.....Май остава третия вариант. Аз да съм и шеф и работник. Но дали ще мога да си плащам толкова, и да почивам толкова силно се съмнявам. Пък и друго си е да има кой да обвинявам за всичко свързано с работния процес.

Mateev
01.10.2016, 12:04
Повечето пчелари не осъзнават, но в действителност с годините те се превръщат в едни много добри ДИРЕКТОРИ НА ПРОИЗВОДСТВОТО и нищо повече. Тоест вече владеят утвърдени технологии и знаят и могат да ги прилагат на практика. Това обаче не е достатъчно за водене на УСПЕШЕН БИЗНЕС. Липсват или много слабо са засегнати останалите ВАЖНИ КОМПОНЕНТИ, без които всеки един бизнес е обречен на провал. Изреждам накратко, без претенции да бъда изчерпателен:

1. Счетоводство или по-развитата негова форма - работеща ЕРП система
2. Маркетинг
3. Пласмент
4. Доставки
5. Планиране и себестойност
6. Финанси - управление на финасовите потоци и бюджетиране
7. ТРЗ - труд и работна заплата
8. ДМА - управление на материалните и нематериалните активи, амортизации и т.н.
9. Външни услуги - управление и контрол
10. Планиране и управление на РИСКА, който в пчеларството е серизоно перо
11. Взаимодействие с обкръжаващата бизнес среда, която в пчеларството е проблемна във всеки един аспект
12. Изследователска и развойна дейност - без нея няма как да се усъвършенстват пчеларските технологии
13. Има и още, но това когато отворим специална тема по въпроса ........

Всичкото това са разходи, разходи и пак разходи на пари, труд и много загубено лично време на собственика на пчеларския бизнес. Но във всяко едно счетоводство има и приходна част, която ТРЯБВА ДА НАДВИШАВА РАЗХОДИТЕ, иначе това не е БИЗНЕС, а ХОБИ с цел доставяне на удоволствие.

Основната задача на всеки един бизнес е ДА ГЕНЕРИРА ПЕЧАЛБА, която печалба след плащане на данъците трябва да е ДОСТАТЪЧНА за изхранването на семейството на бизнес-пчеларя. Нещо повече - тази печалба трява да е ПО-ГОЛЯМА от алтернативата пчеларя ДА СИ ПРОДАВА ТРУДА на някой друг срещу заплата.

Ако не са изпълнени тези условия (да има печалба и тя да е по-голяма от алтернативата наемен труд), то тогава дадения пчелар НЕ ПРАВИ БИЗНЕС, а си пропилява живота в едно безсмислено начинание с цел удоволствие (ХОБИ) на фона на мизерстващото му семейство и деца.

Mateev
01.10.2016, 12:24
@Матеев,
Написаното е вярно, но важи за едрия и средния бизнес. С такъв пчеларски бизнес едва ли има и 5 души, които да се занимават в България. За такъв считам, че е този пчеларски бизнес, който е затворил цикъла от майкопроизводството, през системата от пчелини до преработката и търговията с пчелни продукти. Склонен съм да допусна с голяма степен на достоверност, че и ти ползваш в пчеларската си дейност хора и ресурси от другите си дейности. Пчеларството (ако изключим това, което се практикува като хоби) е в сферата на дребния и семеен бизнес, където един човек се налага да го играе "специалист по всичко". Разбира се с малки изключения - счетоводно и юридическо обслужване. И тук в голяма степен на помощ идват интелекта и добрата обща култура. Между другото това тук във форума много добре се вижда.;)

Тези компоненти на бизнеса са АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за всеки един бизнес, дори и за най-дребния. Липсата на който и да било от тях рано или късно води до провал на бизнеса, защото живота (обкръжаващата среда) в различни моменти от време принуждава дребния бизнесмен да влезе в ролята на изпълнител на една или друга точка от написаните по-горе. И ако той се справя лошо в тази роля, то той с това свое действие всъщност постава началото на края.

Повечето пчелари се справят много зле с маркетинга и пласмента - това е крещящо заключение от всичко изписано във форума.

Повечето пчелари се справят зле със счетоводството, планирането и бюджетирането - това пак като заключение от писаното във форума.

А ако няма планиране, счетоводство и бюджетиране --> НЯМА ИНФОРМАЦИЯ за вземане на правилни бизнес решения --> следователно повечето от РЕШЕНИЯТА СА ГРЕШНИ (в повечето случаи емоционални) --> следователно има ПРЕРАЗХОД НА РЕСУРСИ (пари, труд и други) --> следователно НЯМА ПЕЧАЛБА --> следователно ТОВА НЕ Е БИЗНЕС.

tsc1
01.10.2016, 12:40
...................
А ако няма планиране, счетоводство и бюджетиране --> НЯМА ИНФОРМАЦИЯ за вземане на правилни решения --> следователно повечето от РЕШЕНИЯТА СА ГРЕШНИ (в повечето случаи емоционални) --> следователно има ПРЕРАЗХОД НА РЕСУРСИ (пари, труд и други) --> следователно НЯМА ПЕЧАЛБА --> следователно ТОВА НЕ Е БИЗНЕС.
С натрупването на опит (разбира се при наличието на необходимото IQ и обща култура) много правилни решения вече се вземат не за сметка на специализираното и целенасочено образование в тези направления, а за сметка на рутината и интуицията. "Човека оркестър" е илюзия! За съжаление това обикновено е за сметка на иновативното мислене и движението "по инерция". Тръгва се в посока на екстензивно развитие, което на определен етап се превръща в провал. Просто човек няма как да прескочи сянката си!

nyanakiev
02.10.2016, 15:52
навремето това го учихме в техникума а сега го продават във винса

Юрий Цветков
02.10.2016, 15:59
навремето това го учихме в техникума а сега го продават във винса
Каква му е цената?

nyanakiev
02.10.2016, 16:37
265 лева на семестър

delta.e
02.10.2016, 17:28
навремето това го учихме в техникума а сега го продават във винса

Сега в средните училища имат два предмета - единият икономика , а другият мениджмънт , но няма кой да седне и учи .

nikkalas
03.10.2016, 06:30
Да точно така - О Б А Ч Е - за какво планиране на финансиите става въпрос? Аз съм седнал сега да си планирам следващия сезон и какви приходи мога да очаквам? А каква е цената на меда която очаквам? И за да не ми излязат грешни сметките - залагам цена на меда продаден от мен да е 3.20 лв за кг. (Защото кой от вас си е мислил миналата година че изкупната цена сега ще е 4.20.).

tsc1
03.10.2016, 07:21
Да точно така - О Б А Ч Е - за какво планиране на финансиите става въпрос? Аз съм седнал сега да си планирам следващия сезон и какви приходи мога да очаквам? А каква е цената на меда която очаквам? И за да не ми излязат грешни сметките - залагам цена на меда продаден от мен да е 3.20 лв за кг. (Защото кой от вас си е мислил миналата година че изкупната цена сега ще е 4.20.).

Това е може би най-правилния подход! И човек винаги трябва да има едни 10% резерв (на худший случай, както казват руснаците).

Remi
03.10.2016, 07:44
Пари , акъл ... в България и топки.

Mateev
03.10.2016, 08:11
Да точно така - О Б А Ч Е - за какво планиране на финансиите става въпрос? Аз съм седнал сега да си планирам следващия сезон и какви приходи мога да очаквам? А каква е цената на меда която очаквам? И за да не ми излязат грешни сметките - залагам цена на меда продаден от мен да е 3.20 лв за кг. (Защото кой от вас си е мислил миналата година че изкупната цена сега ще е 4.20.).

Когато се прави планиране, в него се разработват варианти - ПЕСИМИСТИЧЕН, РЕАЛИСТИЧЕН и ОПТИМИСТИЧЕН. Сметката трябва да излиза във всеки един от вариантите, като в песимистичния е допустимо ГОДИНАТА ДА Е НУЛЕВА, но в никакъв случай не е допустимо ГОДИНАТА ДА Е ГУБЕЩА.

Ако не се направят предварителни сметки и ако се оставят разходите да изтичат безконтролно, почти във 100% от случаите емоциите водят ДО ПРЕРАЗХОД, който от своя страна прави всички сценарии да бъдат ГУБЕЩИ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ. И това може да се научи още на етап планиране, така че е глупаво човек да се труди цяла една година, за да разбере нещо, което би трябвало да го знае още от самото начало.

Remi
03.10.2016, 08:19
Когато се прави планиране, в него се разработват варианти - ПЕСИМИСТИЧЕН, РЕАЛИСТИЧЕН и ОПТИМИСТИЧЕН. Сметката трябва да излиза във всеки един от вариантите, като в песимистичния е допустимо ГОДИНАТА ДА Е НУЛЕВА, но в никакъв случай не е допустимо ГОДИНАТА ДА Е ГУБЕЩА.

Ако не се направят предварителни сметки и ако се оставят разходите да изтичат безконтролно, почти във 100% от случаите емоциите водят ДО ПРЕРАЗХОД, който от своя страна прави всички сценарии да бъдат ГУБЕЩИ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ. И това може да се научи още на етап планиране, така че е глупаво човек да се труди цяла една година, за да разбере нещо, което би трябвало да го знае още от самото начало.
И затова се прави периодична оценка за да вземеш мерки.

Mateev
03.10.2016, 08:31
Спомнете си за един спор, който го водихме във връзка с това дали си струва човек на ръка да прави восъчни основи - самоделки. Там благодарение на математиката (а тя е точна наука) аз доказах, че това е ГУБЕЩО ЗАНИМАНИЕ. И резултата беше, че ми се извадиха доводи от 1001 нощи, доказващи че пчеларския труд струва нула лева и всякакви други подобни простотии. Е как да спориш с такива хора и как да им налееш акъл в главата? А има такива хора сред пчеларите, и те дори са много. И именно това са ГУБЕЩИТЕ ПЧЕЛАРИ и причината за това е само в тяхното мислене и в нищо друго. Те дори не осъзнават, че именно благодарение на грешното си мислене са на този хал, на който са в момента. И вместо да потърсят начин да си разрешат проблема, те започват да търсят причината в други хора и да обвиняват всеки друг, но не и себе си и собственото си погрешно мислене.

Та именно поради тази причина е хубаво тези неща със сметките да се обсъждат във форума, защото много пчелари (освен непоправимите) ще могат да намерят полезна информация за усъвършенстване на бизнес-културата си и за ПРЕВРЪЩАНЕ НА ЗАГУБАТА В ПЕЧАЛБА. За съжаление обаче такъв тип теми към днешна дата са ТАБУ в този форум, защото тези непоправимите с грешното мислене веднага превръщат всяка една подобна тема в БОЙНО ПОЛЕ за избиване на комплекси от типа "аз съм прав, а ти нищо не разбираш". Ами като си прав, защо живееш в мизерия и бачкаш като луд, а тези "грешните" просперират?

Та може би е хубаво в този форум да има някакъв РАЗДЕЛ С ОГРАНИЧЕН ДОСТЪП, в който раздел да може спокойно да се обсъждат такъв тип ПОЛЕЗНИ ТЕМИ в дух на разбирателство, въпреки че в него ще се пише за неща, които няма да се харесат на много хора, защото ще им показват собствените грешки. Но помислете си - как да научи човек за една допускана от него грешка, ако всички тактично мълчат за нея?

Ще ви дам и пример:
Ако дюкяна ви е разкопчан и ви се виждат вътрешностите, какво предпочитате?
1. Всички тактично да си мълчат и целия град да ви види с разкопчан дюкян и после зад гърба ви да ви обсъждат и да се смеят?
2. Някой да ви каже за разкопчения дюкян, с което може би ще ви обиди и дори унижи, но ще имате шанса бързо да си поправите грешката?

Аз предпочитам второто, но явно има хора, които предпочитат първото и дори нещо повече - не се навеждат да си погледнат дюкяна, а започват да ви обиждат как не разбирате що е това разкопчан дюкян и как той никога не би го допуснал. И в същото време оная работа им се вее ..... Да, има такива хора ...... :)

Mateev
03.10.2016, 08:47
И сега да хвърля и последната бомба:

Според моето скромно мнение, като човек, работил в поне 7-8 други сектора и познаващ ги из основи, мога смело да кажа:

ПЧЕЛАРСКИЯТ СЕКТОР Е ГУБЕЩ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!

Единици са тези, които успяват да излязат на печалба. Повечето пчелари непрекъснато работят на загуба, но не го осъзнават това, защото нямат база за сравнение. В тействителност те ДОТИРАТ бизнеса си с пари от други източници (напр. заплата или пенсия), както и го дотират с МНОГО МНОГО ТРУД, който ако го сметнат, ще се окаже че работят за 1 лев на час или дори по-малко.

Сектора все още не е загинал, защото в него има непрекъснати НОВИ ПОПЪЛНЕНИЯ от заблудени хора, които все още не знаят каква е голата действителност, и които ще се мъчат и изнемогват поне 3-4 години преди да разберат на какво са се натресли. Част от тях (най-напредничавите) ще успеят да се адаптират и да извадят бизнеса на някаква макар и малка печалба, но това ще е живо мъчение, което ще продължи цял живот. Въобще не може да става въпрос за големи печалби, които да се реинвестират в разширяване на бизнеса и в технологична модернизация. Друга част (повечето) ще отпаднат до 5-6 години. Ще останат само тези, които имат някакви странични доходи, но пчеларството при тях вече ще е с ранг на хоби, а не на бизнес с печалба. Междувременно непрекъснатите нови попълнения от опитни мишки ще поддържат сектора жив още много дълго време.

Mateev
03.10.2016, 08:55
Сиптомите за това мое твърдение са КРЕЩЯЩИ и се набиват в очите, но всички се правят, че все едно не ги виждат. Например поразсъждавайте върху следното изречение:

Стар пчелар от 40 години с 40 кошера .......

Случайно да виждате нещо нередно в това, което е доста масово срещано в нашата страна?

Къде са хората, които са започнали от нулата, и за 5-6 години са направили няколко хиляди кошера САМО ПОСРЕДСТВОМ РЕИНВЕСТИЦИЯ НА ПЕЧАЛБАТА?

Няма такива, а в повечето други сектори това е НОРМАЛЕН ПЪТ НА РАЗВИТИЕ на будните и разтропани хора.

judas
03.10.2016, 08:56
И сега да хвърля и последната бомба...
Роско, майстор си на късия разказ, дори бях ти препоръчал да започнеш да списваш, но тая 'бомба' ми се струва излишна и не съвсем по темата. С нея по-скоро ще откажеш хората, които искат да правят пчеларски бизнес. По-добре сподели опита си, та хората да 'попият' ценна информация!

Remi
03.10.2016, 08:57
И сега да хвърля и последната бомба:

Според моето скромно мнение, като човек, работил в поне 7-8 други сектора и познаващ ги из основи, мога смело да кажа:

ПЧЕЛАРСКИЯТ СЕКТОР Е ГУБЕЩ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!

Странно звучи от човек влагащ милиони в този бранш !!! Явно тази бомба е предпоследната?

Mateev
03.10.2016, 09:12
Странно звучи от човек влагащ милиони в този бранш !!! Явно тази бомба е предпоследната?

Аз започнах с 2000 кошера, инвестирайки пари, спечелени от други бизнеси. Пет години след това все още съм със 2000 кошера. Това нормално ли ти се вижда? Ами ще ти кажа - за повечето други бизнеси това не е нормално.

Ще ти кажа и друго - познавам историите на почти всички хора с много на брой кошери, защото сме се срещали и обсъждали бизнеса като такъв. Нито един от тях не е направил кошерите си с ПЕЧАЛБА ОТ САМИЯ БИЗНЕС. Всички са инвестирали външни пари от други бизнеси или дори от кредити.

Още нещо - разгледай пчеларската история през последните 10 години. Има поне 10 случая на хора (фирми) с по няколко хиляди кошера, и всичките без изключение не съществуват към днешна дата.

Да продължавам ли ...............

Remi
03.10.2016, 09:15
Аз започнах с 2000 кошера, инвестирайки пари, спечелени от други бизнеси. Пет години след това все още съм със 2000 кошера. Това нормално ли ти се вижда? Ами ще ти кажа - за повечето други бизнеси това не е нормално.

Ще ти кажа и друго - познавам историите на почти всички хора с много на брой кошери, защото сме се срещали и обсъждали бизнеса като такъв. Нито един от тях не е направил кошерите си с ПЕЧАЛБА ОТ САМИЯ БИЗНЕС. Всички са инвестирали външни пари от други бизнеси или дори от кредити.




Още нещо - разгледай пчеларската история през последните 10 години. Има поне 10 случая на хора (фирми) с по няколко хиляди кошера, и всичките без изключение не съществуват към днешна дата.

Да продължавам ли ...............

Не е нужно . Въпросът ми е защо ти, като си видимо грамотен човек продължаваш да го правиш?

vasilevsa
03.10.2016, 09:16
Аз започнах с 2000 кошера, инвестирайки пари, спечелени от други бизнеси. Пет години след това все още съм със 2000 кошера. Това нормално ли ти се вижда? Ами ще ти кажа - за повечето други бизнеси това не е нормално.

Ще ти кажа и друго - познавам историите на почти всички хора с много на брой кошери, защото сме се срещали и обсъждали бизнеса като такъв. Нито един от тях не е направил кошерите си с ПЕЧАЛБА ОТ САМИЯ БИЗНЕС. Всички са инвестирали външни пари от други бизнеси или дори от кредити.

Още нещо - разгледай пчеларската история през последните 10 години. Има поне 10 случая на хора (фирми) с по няколко хиляди кошера, и всичките без изключение не съществуват към днешна дата.

Да продължавам ли ...............

Това е така, защото истинските, сериозните печалби не са при производителя, а при търговците, което е изкривена форма, с две приказки - паразитна икономика.

nyanakiev
03.10.2016, 09:20
до 100 кошера не можеш да говориш за бизнес Колко мед по 5лв ще изкараш Това че имал 25 30 кошера то е за хоби а хобито иска средства а няма приходи

jdrumev
03.10.2016, 09:30
Това е така защото истинските, сериозните печалби не са при производителя, а при търговците, което е изкривена форма, с две приказки - паразитна икономика.



А защо Ачка трябва да търся търговци?Аз например до сега не съм продавал мед на едро.Търговците са добре и ако си забелязал аз не ги плюя много за ниските цени.Всеки си прави сметката.Лошото е ,че има картелни споразумения помежду им и по тоя начин няма кункоренция,а следователно и високи цене.

Antonov
03.10.2016, 09:31
И сега да хвърля и последната бомба:

Според моето скромно мнение, като човек, работил в поне 7-8 други сектора и познаващ ги из основи, мога смело да кажа:

ПЧЕЛАРСКИЯТ СЕКТОР Е ГУБЕЩ ПО ПРЕЗУМПЦИЯ !!!

Единици са тези, които успяват да излязат на печалба. Повечето пчелари непрекъснато работят на загуба, но не го осъзнават това, защото нямат база за сравнение. В тействителност те ДОТИРАТ бизнеса си с пари от други източници (напр. заплата или пенсия), както и го дотират с МНОГО МНОГО ТРУД, който ако го сметнат, ще се окаже че работят за 1 лев на час или дори по-малко.

Сектора все още не е загинал, защото в него има непрекъснати НОВИ ПОПЪЛНЕНИЯ от заблудени хора, които все още не знаят каква е голата действителност, и които ще се мъчат и изнемогват поне 3-4 години преди да разберат на какво са се натресли. Част от тях (най-напредничавите) ще успеят да се адаптират и да извадят бизнеса на някаква макар и малка печалба, но това ще е живо мъчение, което ще продължи цял живот. Въобще не може да става въпрос за големи печалби, които да се реинвестират в разширяване на бизнеса и в технологична модернизация. Друга част (повечето) ще отпаднат до 5-6 години. Ще останат само тези, които имат някакви странични доходи, но пчеларството при тях вече ще е с ранг на хоби, а не на бизнес с печалба. Междувременно непрекъснатите нови попълнения от опитни мишки ще поддържат сектора жив още много дълго време.

По тази логика ми се струва,че догодина ти е последна с пчеларството и трябва да го прекратиш като бизнес.Съмнявам се да си на печалба за тези четири години,или искаш да ми извадиш от сто бари вода.

vasilevsa
03.10.2016, 09:32
А защо Ачка трябва да търся търговци?Аз например до сега не съм продавал мед на едро.Търговците са добре и ако си забелязал аз не ги плюя много за ниските цени.Всеки си прави сметката.Лошото е ,че има картелни споразумения помежду им и по тоя начин няма кункоренция,а следователно и високи цене.

Хубаво правиш, Данчо! С това което казваш съм съгласен за споразуменията, и не само с меда е така.

Remi
03.10.2016, 09:37
А защо Ачка трябва да търся търговци?Аз например до сега не съм продавал мед на едро.Търговците са добре и ако си забелязал аз не ги плюя много за ниските цени.Всеки си прави сметката.Лошото е ,че има картелни споразумения помежду им и по тоя начин няма кункоренция,а следователно и високи цене.

Като си си купил държава за каква конкуренция говорим все едно да се конкурираш със себе си!

Mateev
03.10.2016, 09:51
Хайде да кажа и за Уорън Бъфет - вторият най-богат човек на земята, който не си знае милиардите. Неговия жизнен път се дели на 2 етапа. Първият етап е отнел половината му живот и в общия случай се характеризира с мъките, на които сме подложени и ние в пчеларския сектор. При него това обаче е било някакво мизерно предприятие от текстилната промишленост. Полагал е чудеса от героизъм, за да го поддържа някъде около нулата или с минимална печалба.

Животът му се е променил в момента, в който е решил да скъса с емоциите (имал е силна емоционална обвързаност с това предприятие). В един момент обаче е осъзнал, че има браншове, които са обречени на мизерия, и браншове, които се къпят в пари. След това е ликвидирал текстилното предприятие и е започнал инвестиция в други браншове (от тези, които се къпят в пари). И след 20 години в станал втория най-богат човек на земята, като средногодишната му печалба е била на ниво около 20%.

Както през първата, така и през втората половина от живота си е прилагал едни и същи методи на управление, един и същи интелект и едни и същи усилия. Разликата между двете половини се състои само в това, че през втората половина от живота си е подбирал браншовете, в които инвестира. И другата разлика - СКЪСАЛ Е С ЕМОЦИИТЕ и е започнал да се доверява само на ГОЛИТЕ ЦИФРИ (и е вземал решения само на базата на техите стойности). Например "Бизнес с по-малка печалба от 15% се ликвидира и парите се инвестират в друг бизнес".

borislav aleksandrov
03.10.2016, 09:51
до 100 кошера не можеш да говориш за бизнес Колко мед по 5лв ще изкараш Това че имал 25 30 кошера то е за хоби а хобито иска средства а няма приходи

Не си прав.
Бизнес секция би била много полезна за всеки които развива семеен бизнес или смята да развива такъв. Затова и съм "ЗА" създавнето й. Всички тук искат да получават повече пари за меда си (та темата за цена на меда е най-посещаемата). Но това което поне според и на мен прави впечатление че ние искаме пари но от търговците, от държавата, и най вече не правим нищо , просто си търсим виновен....
Пчеларството си е печларство но един от основните дялове е Икономика на пчеларството не разбирам защо е табу за мнозина ....

Mateev
03.10.2016, 10:03
По тази логика ми се струва,че догодина ти е последна с пчеларството и трябва да го прекратиш като бизнес.Съмнявам се да си на печалба за тези четири години,или искаш да ми извадиш от сто бари вода.

Аз си имам предварително поставен срок от 5 години, за да изкарам бизнеса на печалба, и това съм го писал и друг път във форума. До момента станаха 4, така че ще има поне още 1 година, и след това ако ще го ликвидирам, това ще отнеме поне още 1 година.

Така че споко - продължавам интензивно с опитите и въвеждам технологии, които никой досега не ги е пробвал. Например в момента имам кошер с 60 майки в него и си живуркат съвместно без никакви проблеми. Ако експеримента се окаже успешен, догодина ще зазимя 5 или 10 хиляди майки и цяла зима ще продавам по 30-40 лева. Ето това например е идея, която може да направи един бизнес от губещ в печеливш. Подобна на тази идея имам поне още 10, така че аз не стоя пасивен и не се жалвам по форумите, а АКТИВНО МИСЛЯ И ДЕЙСТВАМ.

Искрен Мутафов
03.10.2016, 10:11
Това е така, защото истинските, сериозните печалби не са при производителя, а при търговците, което е изкривена форма, с две приказки - паразитна икономика.

А, нима за това не сме си виновни, ние самите пчелари, че неможем да се обединим и да си реализираме продукцията заедно?!? - но за целта ще е нужно някакво предприятие, или поне някаква инсталация за хомогенизация на меда, а стигне ли се до подобно коопериране, то всеки тръгва да дърпа чергата към себе си и се стига до под кривата круша... ....а, дали за това не са виновни налаганите със сила форми на коопериране(ТКЗС-та, АПК-та и др.)...?!?

vasilevsa
03.10.2016, 10:19
А, нима за това не сме си виновни, ние самите пчелари, че неможем да се обединим и да си реализираме продукцията заедно?!? - но за целта ще е нужно някакво предприятие, или поне някаква инсталация за хомогенизация на меда, а стигне ли се до подобно коопериране, то всеки тръгва да дърпа чергата към себе си и се стига до под кривата круша... ....а, дали за това не са виновни налаганите със сила форми на коопериране(ТКЗС-та, АПК-та и др.)...?!?

Има го и този момент, но не сме само ние виновни. не бих оправдавал картелите по този начин. Ако не са били налагани със натиск тия форми на коопериране самото то в България поради манталитетната особеност на народа е почти невъзможно. С две приказки от пачи яйца хубав кекс не става.

Валентин.
03.10.2016, 10:22
А, нима за това не сме си виновни, ние самите пчелари, че неможем да се обединим и да си реализираме продукцията заедно?!? - но за целта ще е нужно някакво предприятие, или поне някаква инсталация за хомогенизация на меда, а стигне ли се до подобно коопериране, то всеки тръгва да дърпа чергата към себе си и се стига до под кривата круша... ....а, дали за това не са виновни налаганите със сила форми на коопериране(ТКЗС-та, АПК-та и др.)...?!?
Е нали имаше клип на цех за “ишлеме“. Та хомогенизацията не е проблем. “Кооперацията“ е проблем, мисля.

Mateev
03.10.2016, 10:24
Е нали имаше клип на цех за “ишлеме“. Та хомогенизацията не е проблем. “Кооперацията“ е проблем, мисля.

Проблем е мисленето на хората. Всичко останало е следствие, което формира съществуващата действителност такава, каквато я виждаме в момента.

Валентин.
03.10.2016, 10:25
Така че споко - продължавам интензивно с опитите и въвеждам технологии, които никой досега не ги е пробвал. Например в момента имам кошер с 60 майки в него и си живуркат съвместно без никакви проблеми. Ако експеримента се окаже успешен, догодина ще зазимя 5 или 10 хиляди майки и цяла зима ще продавам по 30-40 лева. Ето това например е идея, която може да направи един бизнес от губещ в печеливш. Подобна на тази идея имам поне още 10, така че аз не стоя пасивен и не се жалвам по форумите, а АКТИВНО МИСЛЯ И ДЕЙСТВАМ.

Е прави впечатление вече, огромно. 30-40лв за майка. Пък в обявата четем-20лв. А преди обявата цената клонеше към 50......... Нищо лично.;)

Antonov
03.10.2016, 10:26
Аз си имам предварително поставен срок от 5 години, за да изкарам бизнеса на печалба, и това съм го писал и друг път във форума. До момента станаха 4, така че ще има поне още 1 година, и след това ако ще го ликвидирам, това ще отнеме поне още 1 година.

Така че споко - продължавам интензивно с опитите и въвеждам технологии, които никой досега не ги е пробвал. Например в момента имам кошер с 60 майки в него и си живуркат съвместно без никакви проблеми. Ако експеримента се окаже успешен, догодина ще зазимя 5 или 10 хиляди майки и цяла зима ще продавам по 30-40 лева. Ето това например е идея, която може да направи един бизнес от губещ в печеливш. Подобна на тази идея имам поне още 10, така че аз не стоя пасивен и не се жалвам по форумите, а АКТИВНО МИСЛЯ И ДЕЙСТВАМ.




Защо си мислиш,че всички стоят и реват по форумите,че "държавата" не им дава пари или че медът им е скъп?Много от пчеларите,които не пишат по форуми и не знам къде си,правят луди пари от пчеларството.Не им трябват програми,не им трябват помощи,не им трябва нищо.Познавам двама братя от ...(ще ти го кажа общо,от северна България),на които и ти малко трудно би се конкурирал в пчеларството по печалба(не говорим за федерации,фондации и др.)
Така,че като цяло не всички плачат за ...й.Пчеларството е един от най-печелившите сектори стига да знаеш как да го постигнеш.
Благодаря!

Валентин.
03.10.2016, 10:27
Е нали имаше клип на цех за “ишлеме“. Та хомогенизацията не е проблем. “Кооперацията“ е проблем, мисля.
А някой да знае цени на това ишлеме в цеха от клипа?:yo:

Remi
03.10.2016, 10:27
Например "Бизнес с по-малка печалба от 15% се ликвидира и парите се инвестират в друг бизнес".

За съжаление в България нещата не стоят така . За да направиш печеливш бизнес то някой трбява да ти разреши !
Всички, като теб имаме идеи желание и пари кой повече кой по - малко но те на практика не могат да се осъществят, защото този някой ще те спре още в зародиш и за теб ще остане само да гледаш как от идеята ти печели този някой. Затова за ентусиазтите терминал 2 за останалите в пущинака с пчелите.

Antonov
03.10.2016, 10:28
Е прави впечатление вече, огромно. 30-40лв за майка. Пък в обявата четем-20лв. А преди обявата цената клонеше към 50......... Нищо лично.;)

Абе кво да ти говоря.

Mateev
03.10.2016, 10:30
Е прави впечатление вече, огромно. 30-40лв за майка. Пък в обявата четем-20лв. А преди обявата цената клонеше към 50......... Нищо лично.;)

С този постинг ти всъщност ми даде едно доказателство, че любимото занимание на повечето пчелари е ДА ГЛЕДАТ В КАНЧЕТО НА ДРУГИЯ, вместо сами да се разтропат и да си оправят собственото си канче. Ето затова казвам, че докато не се оправи мисленето на хората от сектора, няма да се оправи и самия сектор. Може би ще минат 1-2 поколения, докато нещата започнат да просветват.....

И да, БЛАГОДАРЯ !!!

С този твой постинг ти ОКОНЧАТЕЛНО МЕ УБЕДИ, че във форума ТРЯБВА ДА ИМА СКРИТ РАЗДЕЛ с достъп до него само за хора, които са дорастнали да го четат и да пишат в него. Досега се колебаех, но след като и тази тема е на път да се превърне в ПАРЦАЛ, вече съм ОКОНЧАТЕЛНО УБЕДЕН.

Валентин.
03.10.2016, 10:35
Е, само казвам какво съм прочел! Нали така “съветват“ ЧЕТИ.

solaris60
03.10.2016, 10:35
Защо си мислиш,че всички стоят и реват по форумите,че "държавата" не им дава пари или че медът им е скъп?Много от пчеларите,които не пишат по форуми и не знам къде си,правят луди пари от пчеларството.Не им трябват програми,не им трябват помощи,не им трябва нищо.Познавам двама братя от ...(ще ти го кажа общо,от северна България),на които и ти малко трудно би се конкурирал в пчеларството по печалба(не говорим за федерации,фондации и др.)
Така,че като цяло не всички плачат за ...й.Пчеларството е един от най-печелившите сектори стига да знаеш как да го постигнеш.
Благодаря!

Ха, ха...аз знам как да го постигна, но като цяло лято няма паша и поголовно ти тровят пчелите, какво остава? Да им затворя прелките и да наливам инверт? Няма как да се получи. Няма ли паша, няма доход, та ако ще и самия Бог да си.

kroum
03.10.2016, 10:35
А някой да знае цени на това ишлеме в цеха от клипа?:yo:

Ето цена за ишлеме и пакетиране във варели, но не знам дали е на цеха от клипа:
0.60лв./кг.
Цената включва следното :

Декристализиране
Хомогенизиране
Филтриране
Успокояване
Дозиране
Сертифициране

Mateev
03.10.2016, 10:37
За съжаление в България нещата не стоят така . За да направиш печеливш бизнес то някой трбява да ти разреши !
Всички, като теб имаме идеи желание и пари кой повече кой по - малко но те на практика не могат да се осъществят, защото този някой ще те спре още в зародиш и за теб ще остане само да гледаш как от идеята ти печели този някой. Затова за ентусиазтите терминал 2 за останалите в пущинака с пчелите.

Дори не предполагаш колко жестоко са урегулирани бизнес-отношенията в други държави, и какви ОГРОМНИ ДАНЪЦИ се плащат в тях. И въпреки това те просперират и са изпреварили България като малка гара. Така че може да се поспори по този въпрос кой е действителният виновник ......

Mateev
03.10.2016, 10:41
Защо си мислиш,че всички стоят и реват по форумите,че "държавата" не им дава пари или че медът им е скъп?Много от пчеларите,които не пишат по форуми и не знам къде си,правят луди пари от пчеларството.Не им трябват програми,не им трябват помощи,не им трябва нищо.Познавам двама братя от ...(ще ти го кажа общо,от северна България),на които и ти малко трудно би се конкурирал в пчеларството по печалба(не говорим за федерации,фондации и др.)
Така,че като цяло не всички плачат за ...й.Пчеларството е един от най-печелившите сектори стига да знаеш как да го постигнеш.
Благодаря!

Ако четеше внимателно моите постинги, щеше да разбереш, че и аз казвам същото, а именно "Единици са тези, които успяват да изкарат бизнеса на печалба.". ЕДИНИЦИ !!!!! Колкото само да докажат, че всяко правило си има изключения. Масовото състояние на сектора обаче си е трагично, и по този въпрос няма две мнения.

Валентин.
03.10.2016, 10:42
Ето цена за ишлеме и пакетиране във варели, но не знам дали е на цеха от клипа:
0.60лв./кг.
Цената включва следното :

Декристализиране
Хомогенизиране
Филтриране
Успокояване
Дозиране
Сертифициране
Па не е скъпо. Дай нещо координати, адрес.... Който иска може да се възползва.:yo:

Mateev
03.10.2016, 10:49
Ето цена за ишлеме и пакетиране във варели, но не знам дали е на цеха от клипа:
0.60лв./кг.
Цената включва следното :

Декристализиране
Хомогенизиране
Филтриране
Успокояване
Дозиране
Сертифициране

Това е нормалната цена, която вероятно би я предложил всеки един преработвател. В нея има около 10 стотинки печалба, което също е нормално.

За съжаление обаче нашите преработватели правят и една камара допълнителни разходи за експорт, в резултат на което себестойноста им нараства до нива от над 1 лев - обикаляне за вземане на проби, транспорт на меда, изследвания в западни лаборатории и т.н. Като цяло ако ви е любопитно, продажната цена на преработвателите е някъде на ниво 1.00-1.20 лв. над изкупната цена, и в това те не могат да сложат печалба повече от 10-20 стотинки.

Пиша го това като информация и въобще не желая да влизам в спор по цифрите. Който си мисли друго, това си е негов проблем.

solaris60
03.10.2016, 10:51
Ако четеше внимателно моите постинги, щеше да разбереш, че и аз казвам същото, а именно "Единици са тези, които успяват да изкарат бизнеса на печалба.". ЕДИНИЦИ !!!!! Колкото само да докажат, че всяко правило си има изключения. Масовото състояние на сектора обаче си е трагично, и по този въпрос няма две мнения.
Добре. Защо в другите сектори всичко е добре, а в пчеларския - не? Да. Хайде няма да гледаме навън. Пак питам - те защо могат, а ние - не? Все българи сме.

borislav aleksandrov
03.10.2016, 10:51
Защо си мислиш,че всички стоят и реват по форумите,че "държавата" не им дава пари или че медът им е скъп?Много от пчеларите,които не пишат по форуми и не знам къде си,правят луди пари от пчеларството.Не им трябват програми,не им трябват помощи,не им трябва нищо.Познавам двама братя от ...(ще ти го кажа общо,от северна България),на които и ти малко трудно би се конкурирал в пчеларството по печалба(не говорим за федерации,фондации и др.)
Така,че като цяло не всички плачат за ...й.Пчеларството е един от най-печелившите сектори стига да знаеш как да го постигнеш.
Благодаря!

Успешните пчелари за които говориш като % са твърде малко на общия фон. И ако почнем да смятаме едва ли ще са повече от 30-40 човека в цяла България. Разбира се при положение се разберем кои какво разбира под успешен и луди пари. Това кои къде и как прекарва времето си е личен избор ....
Аз си мислех че основната цел на форума е да бъде полезен за потребителите му чрез обмяна на информация. А то излезе че е място където неуспешните пчелари може свбодно да реват за пари и да се оплакват... както и да е
Ще използвам и последното ти изречение - ами ето още една възможност чрез една бизнес секция с ограничен достъп да се опитаме да променим нещо и от неуспешни да се опитаме да станем успешни пчелари ....

Валентин.
03.10.2016, 10:57
Това е нормалната цена, която вероятно би я предложил всеки един преработвател. В нея има около 10 стотинки печалба, което също е нормално.

За съжаление обаче нашите преработватели правят и една камара допълнителни разходи, в резултат на което себестойноста им нараства до нива от над 1 лев - обикаляне за вземане на проби, транспорт на меда, изследвания в западни лаборатории и т.н. Като цяло ако ви е любопитно, продажната цена на преработвателите е някъде на ниво 1.00-1.20 лв. над изкупната цена, и в това те не могат да сложат печалба повече от 10-20 стотинки.

Пиша го това като информация и въобще не желая да влизам в спор по цифрите. Който си мисли друго, това си е негов проблем.
Да си сменят “партньорите“. Кво като са работили 10-20г с тях!?! Като вече не ги устройват условията-ЧАО и Айде. Ма така по веригата го отнасяме и ние. Ма то не само с пчеларските преработватели е така. Като погледнеш в цяла България е така. Всички “бизнесмени“ се огъзват на западняците, само и само да са в играта. Па накрая си го изкарват на работниците и собствения си народ. Я да идат в Англия например, да видим дали там ще успеят като бизнесмени!?!

jdrumev
03.10.2016, 11:01
Аз съм работил дълго време в търговията и едно съм разбрал.Търговия без магария не може.Колегата пише,че двама братя които печелели луди пари от мед.Ей заради такива приказки ще има пълнеж как каза г-н Матеев.То и аз познавам такива хора които изкарват пари.Но ходят да крадат пчели,гледат пчели които дават повече мед от нашите и пр..Но всичко е въпрос на време да се срине защото колкото по малко пълнеж толкова по малко печалба.Да не говорим пък тия пчели дето им носят с повече мед какво ще стане с тях с времето.Истината е тая че на бизнеса трябва да се слугува не зависимо да ли е малък или голям.А тоя колко да ти е голям бизнеса зависи само от човека.Защото всички рискуваме по различен начин.
Колега АНТОНОВ ,никой не е ЗАБОГАТЯЛ по за конен начин.Колкото и примери да ми даваш няма да го повярвам това нещо.

Remi
03.10.2016, 11:08
Дори не предполагаш колко жестоко са урегулирани бизнес-отношенията в други държави, и какви ОГРОМНИ ДАНЪЦИ се плащат в тях. И въпреки това те просперират и са изпреварили България като малка гара. Така че може да се поспори по този въпрос кой е действителният виновник ......

Защо си мслиш че не съм запознат ? Думата урегулирани е точна за там, тук бизнес отношенията са мутренизирани. А приказките за оня дето продавал ябълки купил круши, продал и тях и спечелил ..... е измислена за такива като нас за да могат да ни окрадат както те си знаят. Действителния виновник е този, който ми пречи да живея демократичнно в собственната си държава, и ми посочва терминала!

borislav aleksandrov
03.10.2016, 14:59
Темата е интересна и би могла да бъде полезна на мнозина които се интересуват от материята. Икономика на пчеларството, развитие на малък или среден семеен бизнес това е неразделно от пчеларството. И мисля че има достатъчно хора в форума които се интересуват истински от тематиката. А от 65 поста с този има едва 10 които са по темата и 55 поста със спам и обидни намеци.... след това се сърдим

п/п/ а това че е интерсна тема и хората се интересуват говори самата посещаемост на темата. Няма и 24 часа откакто е създадена а е с над 1 400 посещения... Единствената друга тема която е посещавана повече за последните 24 часа е темата Цена на меда която сама по себе си отново е бизнес тема...

munteanu
03.10.2016, 16:44
Моят ентусиазъм все още не е докоснат от негативизъм. Миналата година започнах с 3 отводки, които слоших в самоделни 8 рамкови кошери с украински размер на рамката. Сандъците са разработка на баща ми от края на 80-те. В началото на годината закупих 3 Дадан- Блатови на 12 рамки. Купих 8 майки, делих и в момента зазимявам 18 семейства. Мисля, че засега успявам добре да се развивам. Сега поръчах някои неща от англия за майкопроизводство и се подготвям за новият сезон. Мед извадих само от 2 - около 40кг общо, а останалите разпределих към по-слабите. Справих се с търтовка, мистериозно изчезнали майки и две нападения. Чувствам се прекрасно. Това ми дойде като идеален заместител на стратегиите, които циках в началото на века на компа си. А за системата на баща ми, ще направя догодина една тема, независимо, че скептиците ще са доста.

Георги 1974
03.10.2016, 19:50
Моят ентусиазъм все още не е докоснат от негативизъм.

За жалост не винаги добър пчелар означава добър търговец. Просто от всяко дърво свирка не става аз се занимавам с пчели от години но по сериозно от 2-3г. напредвам с материала и практиката но уви с търговията съм кръгла нула. И мисля че има доста голям % пчелари като мен с 40-50-60 бр. пчелни семйства който хем не са хоби пчелари хем не са и чорбаджии и не са лоши пчелари но не са търговци.
Пчели се увеличават живи и здрави догодина да ти дадът един тон мед и да го продадеш по поне 8лв. буркана.Успех

jordanov
03.10.2016, 20:32
Много отдавна, в началото на форума някъде съм казвал, че рядко се случва добрият производител да е и добър търговец. Това обаче не означава, че не може да има успешен бизнес, без да уточняваме в сферата на производството или на търговията.
А "ентусиазъм" и "негативизъм" са си чиста проба емоция. Нали прочетохте за мистър Бъфет?

tarty
03.10.2016, 20:58
Темата за доходност на брой кошер показа реално какво печелят пчеларите, 90% печелят до 200 лв на кошер и повечето от тях не вярват, че може да се спечели повече. Защо ли? Имаше гласували и за повече доход , но кой да им повярва, а единствения гласувал за над 500 лв е реален колега и не се базикам, но за повечето пчелари той беше химера.

npachovski
04.10.2016, 18:27
Ако трябва да бъдем реалисти и да говорим за пчеларството безпристрастно това си е голяма загуба на време,труд и пари. Иска да бъдеш адски информиран почти до докторска степен за да правиш пари от него. Има много малки и средни бизнеси където с много по-малко акъл и труд ще правиш повече пари и много по-бързо. Въпроса е че на повечето пчелите им са на сърце и се опитват всяченски да печелят от това други пък си мислят, че немогат да правят друго и не са и опитвали и те така. Като направиш сметката един кошер след колко време започва да работи за теб в район където не се вади по 100кг мед от кошер, че неможем всички да сме в такива райони видиш ли и ти става ясно, че без да преувеличавам няма да ти стигне кучиа му животец да забогатееш. Познавам много пчелари, но нито един който да си вади хляба само от пчеларство всички помагат на пчелите със странични доходи, а уж пчеларството трябваше да се страничен доход :laughing: Незнам дали все още Дамян прави видео чата, но помня че на няколко пъти в който го наблюдавах се чакаше до 22:00-23:00 да се съберат хората, че да се приберат от работа sweating; и нито един път не се чакаше някой да се прибере от пчелина, ако се правеха пари от пчеларсвото каква работа бре хора за какво ви е тая работа, ако се докарваха стабилни доходи от тия пчели. Знам за хора който немогат да си завържат обувките сутрин, но прават луди пари, а досега не съм видял толкова тъп пчелар, но и толкова богат :)

agro
04.10.2016, 23:24
... Знам за хора който немогат да си завържат обувките сутрин, но прават луди пари, а досега не съм видял толкова тъп пчелар, но и толкова богат :)

Това е особен талант, не е даден всекиму, подобно на изкуството е. Не може всички да са велики певци или художници. Затова 5% от населението държи над 70% от парите /нещо подобно беше статистиката, може и да греша цифрите/.

nyanakiev
05.10.2016, 07:41
преди в този форум се насърчаваха младите пчелари а сега има нотки за обесърчаване с цел да останат само най големите

Mateev
05.10.2016, 09:02
преди в този форум се насърчаваха младите пчелари а сега има нотки за обесърчаване с цел да останат само най големите

Младите пчелари е редно да научат истината, за да могат да вземат правилно решение, а не да ги лъжем, че всичко върви по мед и масло. Да, трябва да ги насърчаваме, защото иначе сектора се топи, но НЕ ТРЯБВА ДА ГИ ЛЪЖЕМ, а да им обясним как да си опекат питката, докато все още е време.

Сектора не се нуждае от лапнишарани, които ще му бият дузпата след 2-3 години. Сектора се нуждае от СЕРИОЗНИ и ОТГОВОРНИ ПЧЕЛАРИ, които да вложат целия си живот в него. Само такива хора могат да постигнат успехи, да овладеят технологията, да се изхранват от бизнеса, и дори да се развиват с по-бързи или по-бавни темпове. Не може както сега да казваме, че само единици са успели. Това не е редно. Успелите трябва да са над 90% от всички пчелари. Само тогава сектора ще просперира.

rosty_sz
05.10.2016, 19:24
от всяко дърво свика не става Трябва да имаш любов към работата която работиш и тя дати носи радост Когато почне в главата ти да се въртят само пари това щете изгори отвътре


Когато правиш (работиш) нещо само за удоволствие това е хоби. Удоволствието необходима част от работата за да се получават нещата, но основното за което се работи е ПАРИ. Може да си много душевно удоволетворен от работата си, но когато си " гладен " и семейството ти също, значи си тотатлен тъпак и егоист.

Mateev
05.10.2016, 19:27
Когато правиш (работиш) нещо само за удоволствие това е хоби. Удоволствието необходима част от работата за да се получават нещата, но основното за което се работи е ПАРИ. Може да си много душевно удоволетворен от работата си, но когато си " гладен " и семейството ти също, значи си тотатлен тъпак и егоист.

Работата за пари е само първия етап от всяко едно развитие. Следващия етап е работа с цел СЕБЕДОКАЗВАНЕ - тоест започва да ти доставя удоволствие да разрешаваш проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскваш.

agro
05.10.2016, 20:45
Работата за пари е само първия етап от всяко едно развитие. Следващия етап е работа с цел СЕБЕДОКАЗВАНЕ - тоест започва да ти доставя удоволствие да разрешаваш проблемите и предизвикателствата, с които се сблъскваш.
Важи само ако си разрешил успешно етапа с парите. Иначе си оставаш на първия етап. Като повечето хора.

borislav aleksandrov
08.10.2016, 14:53
Извинявам се за забавянет. Надявам се този път да се тегли без проблем


7567

keser
11.10.2016, 21:00
Повече глупости на едно место не бях чел. За да се започне пчеларски бизнес, с който да можеш да се издържаш са ти нужни:
- около 400 семейства (всяко излиза около 350 лв.- полистиролен кошер, пчелно семейство, рамки с восъчни основи, ханеманови решетки, хранлка, прашецоуловител, мрежа за прополис) 400х350 = 140 000лв.
- сграда, в която да работиш, добиваш меда и складираш. (10 000 до 100 000 лв.)
- инвентар - платформи, помпи, центрофуги, маторатор, разпечатвашта машина, восъкотопилка, водо- или пароструйка - около 50 000лв.
- няколко терена за пчелини, с есетствен водоизточник за предпочитане и с достатъчна потдържаща паша и поне една или две силни. Тук може и да се мине метър за плащането.
- високопроходим автомобил
- свободно време, поне половината седмица да ти е свободна
- на разположение добър пчелар, с не по-малко кошери от твоите
- помощник, когото да можеш да ползваш, когато имаш нужда
- да не си алергичен и да имаш поне 2-3 години опит с пчелите
- Човек, който може да отдели поне 200-300 хил. лв за нов бизнес, единственото което трабва да знае е, че никой не върви след него да събира парите, които пилее.
- Формулите за възвращаемост и печалби, за този бизнес не важат.
- Пчеларството е доброволна каторга.
- Пчелар къща не храни, но къща купува, т.е. не разчитай само на пчелите
- Пчелите са перфектните работници, работят по 24 часа 7 дни в седмицата, не ти звънят, не искат заплата и не им внасяш осигуровки.
Успех на всички нови колеги!

ch.atanasov
11.10.2016, 21:20
........................


Клега, не се отчайвай. Иди на специализация и обмяна на опит в Ново паничарево, на теб поне ти е близо.:bigsmile: