PDA

Виж пълната версия : ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ ОТНОСНО СИСТЕМА ЗА ОХРАНА НА ПЧЕЛИНИ BeeG 13-M (1-2)



tsc1
31.07.2014, 09:26
Ние с удоволствие ще отговорим на всички Ваши въпроси относно техническите характеристики, възможните конфигурации и приложения тук във форума или за ценови оферти на вашия мейл адрес.

Благодарим Ви предварително за интереса към нашите продукти!

Mateev
31.07.2014, 11:36
Пусни една снимка на датчика и отстрани, за да го видим как изглежда в дебелина. Сложи и една запалка до него (или линийка с размери), за да си имаме представа за размерите му.

Имам следните въпроси:
Каква е степента на защита на датчика?
Ще издържи ли в силно влажна среда или дори на течащ конденз върху него?
Ще издържи ли в киселинна среда?
Къде е предвидено да се слага този датчик?
Как се сменят батериите? Херметизирана ли е капачката?
Самата антена не се вижда колко е дълга. Ще се побере ли в нисък корпус (магазин или Фарар) и накъде трябва да е насочена?

На тази херметизираната алуминиева кутия пластмасовите щуцери дали са UV стабилизирани? Защото ако си сложил от сивите (така ми изглежда на снимката), бъди сигурен че не са, и слънцето ще им разкаже играта много бързо. По слънчевите централи аз слагах едни специални щуцери, купувани от RITAL, за които производителя дава гаранция, че са UV стабилизирани.

tsc1
05.08.2014, 18:25
Този пост ще кръстя въпроси и отговори и тук ще публикувам всички отговори на постъпилите въпроси. Ще съм много благодарен на всеки, който има въпрос да поглежда първо тук.

Въпрос: Каква е степента на защита на датчика?
Степента на защита на датчика съответства на IP66 съгласно този документ: http://www.fire-plovdiv.org/pr_4.htm

Въпрос: Ще издържи ли в силно влажна среда или дори на течащ конденз върху него? Ще издържи ли в киселинна среда? Херметизирана ли е капачката?
Отговора и на двата въпроса е положителен. Специални мерки за пълна херметичност не са вземани, но проникването на външен въздух и циркулацията му вътре е почти невъзможна. Капачката влиза с усилие в кутийката и здраво пристегната с два винта и гайки.
Това гарантира и издържливостта на датчика в киселинна среда.

Въпрос: Как се сменят батериите?
Датчика се захранва с две батерии ААА. Смяната им се извършва след развиване на винтовете (гайките са залепени за дъното на кутийката) и отваряне на капачката с остро ножче или резец.

Въпрос: Самата антена не се вижда колко е дълга. Ще се побере ли в нисък корпус (магазин или Фарар) и накъде трябва да е насочена?
Антената е дълга 18 см и е изработена от мек, гъвкав проводник. Може да заема произволно положение в пространството. Посоката и няма значение тъй като е с кръгова диаграма на насоченост.

Въпрос: Къде е предвидено да се слага този датчик?
Датчика може да се постави на всяко място в кошера, но най-подходящо е това да става под капака. Датчика реагира на движение (ускорение) във всяко направление, както и на накланяне. Поставянето му под капака не позволява както преместването на някой елемент на кошера, на целия кошер или отваряне на капака без да задейства.

Въпрос: На тази херметизираната алуминиева кутия пластмасовите щуцери дали са UV стабилизирани?
Според сайта на производителя (турска фирма) да, но времето ще покаже дали е така. Те не са скъпи елементи и са лесно сменяеми.

Въпрос: Пусни една снимка на датчика и отстрани, за да го видим как изглежда в дебелина. Сложи и една запалка до него (или линийка с размери), за да си имаме представа за размерите му.
Ето и снимки за сравнение
1799 1800

tarty
20.12.2014, 22:05
2. Плащане по банков път – 50% аванс и 50% при доставката.
След като е доставите кой ще я монтира :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Какъв е срока на гаранцията?

tsc1
20.12.2014, 22:39
Монтажа не изисква някакви особени познания и умения. Може да го направи всеки пчелар. Необходимо е да се закрепят датчиците от вътрешната страна на капаците и да се програмира базовата станция.. За програмирането има достатъчно подробна документация. Ако все пак има някакви затруднения помощ може да окаже всеки специалист по монтаж на охранителни системи.
Гаранцията е 24 месеца.

Evgeni Petkov
20.12.2014, 23:28
Монтажа не изисква някакви особени познания и умения. Може да го направи всеки пчелар. Необходимо е да се закрепят датчиците от вътрешната страна на капаците и да се програмира базовата станция.. За програмирането има достатъчно подробна документация. Ако все пак има някакви затруднения помощ може да окаже всеки специалист по монтаж на охранителни системи.
Гаранцията е 24 месеца.
В пчеларски район : Долно Уйно май всички отглеждат "калинки"?!
Правя добавка, защото е нормално който дава гаранция да осъществи и монтажа- сумата с повече датчици може да надхвърли 1000 лева, а "всеки специалист по монтаж на охранителни системи" си има свои разбирания и най-вече може да иска да провали тази системата за охрана. Във филма на лекцията Софрон Софронов именно го питаха , как си охранява пчелините? Той каза, че всеки техник от охранителна фирма може да даде съвет и пчеларя сам да избере! Затова местен СОТ е вариант, явно най-вече заради монтажа.

tsc1
21.12.2014, 09:42
В пчеларски район : Долно Уйно май всички отглеждат "калинки"?!
Правя добавка, защото е нормално който дава гаранция да осъществи и монтажа- сумата с повече датчици може да надхвърли 1000 лева, а "всеки специалист по монтаж на охранителни системи" си има свои разбирания и най-вече може да иска да провали тази системата за охрана. Във филма на лекцията Софрон Софронов именно го питаха , как си охранява пчелините? Той каза, че всеки техник от охранителна фирма може да даде съвет и пчеларя сам да избере! Затова местен СОТ е вариант, явно най-вече заради монтажа.
Резонен въпрос! Но трябва да се внесат някои уточнения:
1. Монтажа не е свързан с гаранцията. В света се продават хиляди изделия, които се произвеждат от едни, монтират от други и сервизират от трети фирми. СОТ-аджийските фирми НЕ произвеждат оборудването, което монтират. Те само подбират необходимия комплект техника и изграждат системата. Монтажа на нашите датчици MD-1RF е изключително прост и не изисква никакви специални умение и инструменти. Процедурите са следните:
- отваря се кутийката на датчика;
- капачето се залепва с монтажна лента (двойно лепяща се) или с две винтчета за дърво за капака на кошера;
- поставят се батерийките и след 5сек датчика се разклаща и светването на контролния светодиод показва, че датчика работи;
- прикрепва се кутийката към вече закрепената капачка и се завиват двата винта.
С това монтажа на датчика е завършен.
2. Системата BeeG 13 e отворена система. Тя позволява свързването към нея на различни датчици, като отделни елементи (PIR датчици, контактни датчици, инфрачервени бариери и др.) и на цели готови системи (периметрова охрана, охранителна система на сграда, система срещу наводнения и т.н.). За това освен датчиците за охрана на отделните кошери, които са строго специализирани и елементите на нашата периметрова охрана ние не произвеждаме и не предлагаме други датчици.
3. Отговора на Софрон Софрониев е много точен. Ако пчеларя няма ясна концепция как да изгради цялостната система за охрана на пчелина и минималните технически умения да я включи и пусне в действие е силно препоръчително да наеме техник, който да извърши тази дейност. Разбира се, за да няма изтичане на информация и умишлено компрометиране на охранителната система е добре това да е доверен човек.
4. В момента местим офиса си и лабораторията на ново място в София. След приключването на този процес - средата на февруари, всеки който закупи система при желание ще може да дойде на място да я получи и с него ще се проведе еднодневен курс за монтаж и програмиране на закупената система и/или програмиране от наш специалист.
5. Ние сме били и ще бъдем винаги отворени за всякакви консултации и по телефона или мейла в рамките на работното време както за избор на конфигурация, така и за нейния монтаж и програмиране.

rosty_sz
21.12.2014, 09:56
Каква беше консумацията?
При тестовете с какъв акумулатор колко време изкара?
Колко беше максималното разстояние между датчиците и станцията?
Имаше ли вграден GSM дайлер?

tsc1
21.12.2014, 10:54
Каква беше консумацията?
При тестовете с какъв акумулатор колко време изкара?
Колко беше максималното разстояние между датчиците и станцията?
Имаше ли вграден GSM дайлер?
За съжаление е забранена във форума корекцията на стари постове по разбираеми причини, за това ще отговарям на въпросите индивидуално.
Въпрос: Каква беше консумацията?
Консумацията зависи от режима на работа, включените елементи към базовата станция, отдалечеността от GSM клетката, честотата на задействане и обмен с телефона на ползвателя и ред други фактори. Тя не може да се измери и дефинира еднозначно. За практиката е важно друго - колко време може да работи с един или друг източник на захранване.
Въпрос: С какъв акумулатор колко време изкарва?
Ако се захранва външно с 230v/50Hz и вътрешния акумулатор е в добро състояние, след спиране на външното захранване той я поддържа в работно състояние още 5 дни. Системата контролира нивото на разряд и ако напрежението падне под 10.8V, тя изпраща съобщение на собственика и се самоизключва, за да не се повреди акумулатора. Когато се възстанови външното захранване тя се самовключва и почва да го зарежда до пълен заряд.
Ако системата се захранва с автомобилен акумулатор 62Ah тя може да работи почти месец през лятото и около 20 дни през зимата (времето зависи от състоянието на акумулатора и околната температура)
Ако системата се захранва от соларен панел 45-60Wp един слънчев летен ден е достатъчен да зареди вградения акумулатор 12V/7Ah напълно.
@rosty_sz
Отговора на другите ти въпроси е в първия пост на темата.

borislav aleksandrov
21.12.2014, 14:40
може би е питано вече и се извинявам ако се повтаря:

За пчелин от 50 броя пчелни кошери нужно ли е да се закупят 50 датчика + централата? Колко струва охраната на един такъв пчелин?

tsc1
21.12.2014, 17:58
може би е питано вече и се извинявам ако се повтаря:
За пчелин от 50 броя пчелни кошери нужно ли е да се закупят 50 датчика + централата? Колко струва охраната на един такъв пчелин?
Не не е необходимо датчици да има във всеки кошер. достатъчно е да се покрият от 30 до 50% от кошерите да се гарантира достатъчно надеждна защита. Цената може да се изчисли с формата за поръчки. Линк към нея има в предишните постове. (пост #2)

милен овчаров
18.03.2015, 08:07
имам едно питане относно системата?
Възможно ли е в процеса на развитие на пчелина да бъдат добавяни нови бройки датчици и необходимо ли е пренастройка на главната станция или само се включват и тя си ги намира.

tsc1
18.03.2015, 08:45
имам едно питане относно системата?
Възможно ли е в процеса на развитие на пчелина да бъдат добавяни нови бройки датчици и необходимо ли е пренастройка на главната станция или само се включват и тя си ги намира.
Да. Системата е така направена, че във всеки момент могат да се добавят произволно количество нови датчици за кошерите без да се налага препрограмиране. Ако обаче искате да свържете други датчици към системата (например за охрана на периметъра или на помещение) тогава се налага програмиране на съответния вход със софтуера, който получавате безплатно при закупуване на главната станция.

212
06.09.2015, 17:11
Утре ще ви звънна, обаче и така нищо не се получи.

0. Махнах софтуера
1. Закачих кабела. Кабела е в изправност 100%
2. Закачих акумулатора
3. Инсталнах софтуера

Device Manager -> Ports(COM & LPT)
няма промяна

На платката свети диод 1, диод 2(примигва 3 пъти и около секунда пауза), диод 3 не свети.
Друго не знам какво да добавя.

tsc1
07.09.2015, 08:33
Утре ще ви звънна, обаче и така нищо не се получи.

0. Махнах софтуера
1. Закачих кабела. Кабела е в изправност 100%
2. Закачих акумулатора
3. Инсталнах софтуера

Device Manager -> Ports(COM & LPT)
няма промяна

На платката свети диод 1, диод 2(примигва 3 пъти и около секунда пауза), диод 3 не свети.
Друго не знам какво да добавя.
Ролята на тези три диода е описана още в началото на документацията на снимката на основната платка в раздел "Хардуер"
Диод 1-червен (error LED) показва, че със системната платка нещо не е наред;
Диод 2-червен (state LED) мига определен брой пъти в зависимост от вида на проблема. От броя мигания по таблицата в раздел "Работа на устройството - система за самодиагностика" се вижда къде и в какво се състои проблема.
Диод 3-зелен (modem state LED) мига, когато с модема и картата всичко е наред и той е логнат в мрежата на съответния оператор.
Да анализираме Вашата ситуация:
Свети диод 1 - има проблем!
Диод 2 мига три пъти: От таблицата -"Картата изисква PIN или PUC код. Също така картата може да е блокирана."
Диод 3 не свети - няма връзка с мрежата и основната платка не е завършила цикъла на начално установяване.
В този режим тя още не може и да установи връзка с РС софтуера.
Проблема в случая е, че не е свален PIN кода на картата или има друг проблем с нея.
Решението е картата да се извади от устройството и да се постави в обикновен телефон. След това да се свали PIN кода и да се провери дали всичко с нея е наред. Освен това трябва да се обадите на оператора и да забранет опцията "Гласова поща".

212x
05.01.2016, 21:27
...
При тестовете с какъв акумулатор колко време изкара?
...

На този въпрос вече почти имам отговор. Някъде около 15.11.2015 съм нагласил БГ13 сега е 05.01.2016, все още BG 13 и акумулатора са в пътя! ISKRA 72Ah(чисто нов).

212x
10.02.2016, 17:27
Има ли възможност датчика да праща сигнал не на 1 км. а на 4.5 - 5 км. без пряка видимост? Хълмове няма равнинен терен е.

tsc1
10.02.2016, 18:58
Има ли възможност датчика да праща сигнал не на 1 км. а на 4.5 - 5 км. без пряка видимост? Хълмове няма равнинен терен е.
Не. За такива разстояния трябват други мощности, които не са разрешени от закона в този диапазон. Трябва и по-мощен захранващ източник.

Георгиева
11.03.2016, 22:33
Г-н tsc1, моля да ми отговорите /на по-разбираем за мен език, /без инженерни термини//, дали правилно съм разбрала Вашата система за охрана:
ако някой премести кошер, или му отвори капака, или го наклони, датчикът в капака ще се активира и аз ще получа sms, някаква аларма в пчелина ще се задейства; ако съм си закупила "охрана на периметъра", при нарушаване целостта на телта или мрежата около дворното място, ще се случи същото; ще ми трябва да платя на ЧЕЗ за електромер /дворът е в регулация/ и на инженер за монтиране на контакт, чрез който да мога да зареждам някакви акумулатори, които ще ми препоръчате; или ще трябва да Ви поръчам соларен панел /инсталация?/, ако е по-евтиният вариант в дългосрочен план /най-вероятно/ и да се чудя кой ще ми го монтира, и къде точно, така че някой да не го счупи; периодично ще трябва да купувам батерии ААА, които да сменям в датчиците и да Ви поръчвам още такива, докато запълня капацитета на пчелина;
Има ли още? Какво още ми трябва /освен Вашата главна станция? Рутер? Камери? Интернет?/
А какво става, ако някое животно мине под телта или я огъне /при нас има доста животновъди, които пасат животните си около пчелина/?
Моля да ми отговорите, извинете за невежеството, счетоводител съм по професия, но до месец ще започне кандидатстването по една от европрограмите и едната от инвестициите в бизнес-плана ще е за Вашата охрана за пчелини, затова наистина трябва да си изясня какво точно ще трябва да купувам. Много Ви моля за по-описателен подход да обясните как действа системата.

tsc1
12.03.2016, 09:49
Здравейте,
Трудно ми е да отговоря на толкова много въпроси, събрани в едно изречение в същия стил, за това ще разбия и отделя въпросите във Вашия текст и всеки от тях ще получи отговор в друг цвят.


Г-н tsc1, моля да ми отговорите /на по-разбираем за мен език, /без инженерни термини//, дали правилно съм разбрала Вашата система за охрана:
1. ако някой премести кошер, или му отвори капака, или го наклони, датчикът в капака ще се активира и аз ще получа sms, някаква аларма в пчелина ще се задейства;
Да, това е точно така и тук няма какво да се добави. Така работи онази част от системата, която се грижи за охраната на кошерите.

2. ако съм си закупила "охрана на периметъра", при нарушаване целостта на телта или мрежата около дворното място, ще се случи същото;
Да, така е. Тук бих добавил, че изграждането на добре действаща и скрита периметрова охрана зависи от терена, растителността в пчелина, вида на оградата и още много други фактори, които трябва да се съобразят във всеки конкретен случай.

3. ще ми трябва да платя на ЧЕЗ за електромер /дворът е в регулация/ и на инженер за монтиране на контакт, чрез който да мога да зареждам някакви акумулатори, които ще ми препоръчате;
Да, ако на пчелина нямате захранване и искате да си прекарате такова ще трябва да платите за това. Но захранването на нашата система НЕ ГО НАЛАГА. Системата може да се захранва и от автомобилен акумулатор от около 60Ah, с който работи около месец и който периодично носите у дома си за зареждане. През това време системата работи с вградения акумулатор, достатъчен да я захранва около седмица.

4. или ще трябва да Ви поръчам соларен панел /инсталация?/, ако е по-евтиният вариант в дългосрочен план /най-вероятно/ и да се чудя кой ще ми го монтира, и къде точно, така че някой да не го счупи;
Системата може да се захранва и от соларен панел+контролер+специален акумулатор. Такива захранвания са обикновено най-скъпи, уязвими за кражби и ние не доставяме такива. С това се занимават специализирани в соларните захранвания фирми.

5. периодично ще трябва да купувам батерии ААА, които да сменям в датчиците и да Ви поръчвам още такива, докато запълня капацитета на пчелина;
Датчиците се захранват с по две батерии ААА. С качествени алкални батерии един датчик може спокойно да работи и година, а ако те са с по-ниско качество препоръчваме да се сменят в началото и края на активния сезон. Ние батерии не доставяме, тях можете да закупите и от кварталния супермаркет или магазин за електроматериали.

6. Има ли още? Какво още ми трябва /освен Вашата главна станция? Рутер? Камери? Интернет?/
Да, има. Това е предплатена или на договор SIM карта на оператора с най-добро и сигурно покритие на пчелина. Камерите и Интернета са екстри, от които работата на нашата система не зависи. Тях си ги добавяте по Ваше усмотрение. Ако направите видеонаблюдение, нашата система може да осигури неговото управление при нужда.

7. А какво става, ако някое животно мине под телта или я огъне /при нас има доста животновъди, които пасат животните си около пчелина/?
Ако оградата е некачествено изградена и позволява свободни разходки на животни в пчелина, такова лъжливо задействане на периметровата охрана е възможно. Личното ми мнение е, че периметрова охрана без добра ограда е безсмислена.

Моля да ми отговорите, извинете за невежеството, счетоводител съм по професия, но до месец ще започне кандидатстването по една от европрограмите и едната от инвестициите в бизнес-плана ще е за Вашата охрана за пчелини, затова наистина трябва да си изясня какво точно ще трябва да купувам. Много Ви моля за по-описателен подход да обясните как действа системата.

И още нещо, което е важно да се знае:
Монтажа на системата, нейното програмиране и пускане в действие не е сложно, но все пак изисква базови познания по електротехника и умения за работа с компютър. Има подробна техническа документация, но ако срещате затруднения е добре да наемете техник, който се занимава с охранителни системи, да му платите и той да свърши работата професионално.

petrov_mm
12.03.2016, 15:59
Защо при отчитане на движение от датчика, получавам по две съобщения и две обаждания?

tsc1
12.03.2016, 16:59
Защо при отчитане на движение от датчика, получавам по две съобщения и две обаждания?
Неправилно е програмиран параметъра "Филтър на събитията" . Установете този филтър на Input4 на 20 секунди и нещата ще се оправят.
Описание на работата на този филтър можете да намерите в раздел РС Интерфейс> Настройка функционалността на входовете> Филтър за събитията на документацията
Генерирането на две събития се получава от една особеност на радиодатчика - той повтаря два пъти излъчването на сигнала през 3 сек.

Ivailo Palov
03.07.2016, 08:32
Тези желязно втулки какви са каде се слагат?

tsc1
03.07.2016, 09:36
Тези желязно втулки какви са каде се слагат?
Ако имате в предвид елементите за периметрова охрана, те се поставят на колчета, забити в земята и са на около 25см от терена. Между контактните елементи се опъва пчеларска тел и при настъпване или закачане с крак тя се къса или се изключва елемента. Системата задейства.

tsc1
14.11.2016, 16:38
Всички, направили поръчка и авансово плащане за охранителна система за пчелини BeeG 13 от утре до Коледа получават коледна отстъпка от 5% от цената на системата без ДДС.

Мейл за поръчки: office.tsc1ltd@gmail.com

tsc1
27.07.2017, 08:07
Въпрос на наш клиент от Пловдив:
Смених си смартфона с нов, последен модел и устройството ми BeeG 13 не приема команди с изпратени от него SMS-и. Каква е причината и как да реша проблема?
Отговор:
След проведения в нашата лаборатория тест и анализ проблема се оказа следния:
Някои нови модели смартфони с операционна система Андроид 6 и 7 са с вградено приложение за изпращане на SMS съобщения в PDU (двоичен формат) за разлика от другите телефони и смартфони, които ползват текстов формат. Този формат е заложен за ползване и разчитане и от нашите устройства. Това не може да се променя както от настройките на BeeG 13, така и от тези на смартфоните.
Решение:
Проблема се решава със замяна на стандартната (вградената в телефона) програма с друга такава, която работи в текстов формат. Подходяща програма (безплатна или платена) можете да си изтеглите и инсталирате от Google Play. Ние правихме тестовете с няколко различни програми и избора ни се спря на QKSMS - проста и лесна за употреба. Препоръчваме я и на Вас.