PDA

Виж пълната версия : КАК ДА ПРЕДПАЗИМ КОШЕРИТЕ СИ ОТ КРАЖБА



Страници : [1] 2

dahara
13.09.2011, 18:11
Здравеите!!!
Аз се занимавам с пчеларство от 5 години. Имам голямо желание да увелича пчелина си, но нямам тази възможност, поради простата причина че нямам достатачно място в двора. Има вариант да расположа пчелина на общинска земя, но проблема ми е как да охранявам пчелните семеиства. Много ще съм благодарен ако някои даде някакво предложение как би могло да стане това. Вярвам, че задавам тези вапроси на правилното място. Благодаря предварително!

evgeni.filimonov
13.09.2011, 21:34
Колега, трудна работа е това. Живеем в държава на абсурдите. Всеки си намира начин да си пази както имота, така и пчелина. Няма кой да ти даде правилен съвет тук относно това. Всички си викаме трай бабо да не те срещне мечка в гората.

svetlin
14.09.2011, 13:32
Здравей колега днес един наш колега ми се похвали че си е включил пчелина към СОТ прекарвали някаква жица през мрежата и ако се прекъсне веригата се активира алармата.Успех!!!! hi;

Димитър Бонев
14.09.2011, 23:28
Варианти много. Въпроса е колко средства искаш да инвестираш и какво целиш да постигнеш. Има варианти за видеонаблюдение онлайн, може и проста аларма по описания в предния пост начин въпреки, че само една жица се преодолява лесно. Трябва да са повече.

Kiril8305
15.09.2011, 19:33
Да, много зависи от това колко парички има иначе най добре вграден чип и GPS - Global Positioning System.

dahara
16.09.2011, 18:29
Благодаря ви много!!! Ще пораспитам тук там и ще видя кое е ще е най изгодно за мен. :D

ттитто
16.09.2011, 19:14
Това с чипа и GPS е много добра идея. Колко ли струва удоволствието. Къде мога да получа повече информация? То май трябва да се слага чип на всяка рамка, или поне на 90% от рамките, щото има случаи на кражба само на пчели с рамки без кошерите

Kiril8305
16.09.2011, 19:49
Това с чипа и GPS е много добра идея. Колко ли струва удоволствието. Къде мога да получа повече информация? То май трябва да се слага чип на всяка рамка, или поне на 90% от рамките, щото има случаи на кражба само на пчели с рамки без кошерите
Определено няма да е без пари , но ако имате много кошери и вече ви е дошло до гуша някой да ви ги тараши това ще е чудесния начин да го хванете и да му счупите ръчичките та да не пипа друг път нещо дето не го е правил той.

Николай Калапиш
09.01.2012, 14:32
КОлеги някой намерил ли е инфо за GPS-те,цени фирми сайтове.Ще съм благодарен на всякаква информация?

rosty_sz
09.01.2012, 18:53
Ето тук можете да видите доста голям асортимент от устройства за проследяване чрез GPS
http://s.dealextreme.com/search/gps+tracker
Общо взето принципа е един и същ. В устройството се поставя СИМ карта слага се батерията и се крие колко може по добре. Когато искаш да видиш къде се намира устройството (кошера, ремаркето и т.н) пращаш едно SMS-че и получаваш като отговор GPS кординатите. Набираш ги в Гугъл мапс и ако не са там където трябва ......
Готино е защото няма такси и т.н. Недостатък е, че трябва да следиш да не пада батерията, но по принцип може да се измисли да работи с външна която да държи и по месец. Естествено устройството трябва да е скрито мнооооооооооооого добре защото крадеца ако го намери го деактивира моментално. Не съм ги разглеждал скоро и не знам дали вече не са ги измислили да ти праща SMS щом започне да се движи. Ако някой сега ги разгледа подробно и забележи такова да даде линк, защото това е много готина екстара.

Ивайло Велинов
09.01.2012, 19:05
Аз ще пробвам една идея, ако някой го е опитвал да сподели.
Бетониран в земята фундамент от винкели. Върху него се ловят дъната със шпилки. Във всяко дъно има фрезенк, който скрива горната част на шпилката, и корпуса стъпва върху и. Така за да бъде откраднат трябва да се свалят корпусите и с ключе и луличка да се развърти шпилката.
Колкото до кражба на пчели и рамки, може да мине номера със заблуда на противника - бележка под капака - КАРАНТИНА :)

rosty_sz
09.01.2012, 19:17
Бая бетон те чака но с бъркачка не е толкова трудно sweating; Идеята е добра.
Забравих да пиша, че доставката от сайта с GPS-ите е безплатна в рамките на около 20-25 дни.

Юрий Цветков
09.01.2012, 19:24
Аз ще пробвам една идея, ако някой го е опитвал да сподели.
Бетониран в земята фундамент от винкели. Върху него се ловят дъната със шпилки. Във всяко дъно има фрезенк, който скрива горната част на шпилката, и корпуса стъпва върху и. Така за да бъде откраднат трябва да се свалят корпусите и с ключе и луличка да се развърти шпилката.
Колкото до кражба на пчели и рамки, може да мине номера със заблуда на противника - бележка под капака - КАРАНТИНА :)По този начин и на теб няма да ти е много удобно да работиш, не че няма смисъл да се възпрепятстват крадците по всякакъв начин. Но пък това едва ли ще ги спре, ако са "мотивирани". Бележката карантина, едва ли ще помогне, особено ако са предназначени за продажба.

П.п. В тази връзка днес разбрах, че на колега от форума, скоро са му откраднали няколко кошера. Предполагам, че той сам ще потърси съдействие в темата за откраднати кошери.

ivandespotov
09.01.2012, 20:22
Аз ще пробвам една идея, ако някой го е опитвал да сподели.
Бетониран в земята фундамент от винкели. Върху него се ловят дъната със шпилки. Във всяко дъно има фрезенк, който скрива горната част на шпилката, и корпуса стъпва върху и. Така за да бъде откраднат трябва да се свалят корпусите и с ключе и луличка да се развърти шпилката.
Колкото до кражба на пчели и рамки, може да мине номера със заблуда на противника - бележка под капака - КАРАНТИНА :) Абе колега, на вас от Перник само винкело ли ви решава проблема?

Ивайло Велинов
09.01.2012, 22:25
Да, кошерите са ми от винкели и ламарина пчелите събират мед от пунктовете за вторични суровини.. а на доматите харесвам най-много колците! :)

evgeni.filimonov
09.01.2012, 22:59
П.п. В тази връзка днес разбрах, че на колега от форума, скоро са му откраднали няколко кошера. Предполагам, че той сам ще потърси съдействие в темата за откраднати кошери.[/quote]

Едва ли ще сподели, за да му се кефят на нещастието или да му се подиграват, ако пусне някоя идея.

Юрий Цветков
09.01.2012, 23:07
Гена, за съжаление може и точно така да стане. Той сам да си прецени, как да постъпи.

apolo_bg
10.01.2012, 00:53
Ако имате винкел под кошера – опасността от кражба е много по-голяма.
Мангала ще мисли как да изрита кошера за да крадне винкела.
Иначе мангали кошери на крадат – освен ако не са „специално" подучени от някой наш „колега”.
Това е положението – него му трябва желязото и заради него може да съсипе кошера с огън, вода и по 1000 други начина. Говорим за мангали, не за х_ра.
Някой пак да не вземе да пише преди да ме е разбрал правилно?

nikifor1956
10.01.2012, 19:25
Много правилно си го написал голега, и едва ли някой има основание да пише че не те е разбрал .

ivko
10.01.2012, 19:42
Те ако не хапеха пчелите всичкото мангал щеше да бъде пчелар,защото все пак мед дава. :)

perdeee
10.01.2012, 21:33
Това беше жестоко браво drinks;

Ивайло Велинов
10.01.2012, 21:46
Сега разбирам каква е ролята на циганите в пчеларството. Жалко че поставяте под общ знаменател тази част от тях, които съвестно ходят на работа, плащат данъци и си гледат семействата..

aleko
10.01.2012, 23:29
[quote="rosty_sz"]Ето тук можете да видите доста голям асортимент от устройства за проследяване чрез GPS
http://s.dealextreme.com/search/gps+tracker
Общо взето принципа е един и същ. В устройството се поставя СИМ карта слага се батерията и се крие колко може по добре. Когато искаш да видиш къде се намира устройството (кошера, ремаркето и т.н) пращаш едно SMS-че и получаваш като отговор GPS кординатите. Набираш ги в Гугъл мапс и ако не са там където трябва ......
Готино е защото няма такси и т.н. Недостатък е, че трябва да следиш да не пада батерията, но по принцип може да се измисли да работи с външна която да държи и по месец. Естествено устройството трябва да е скрито мнооооооооооооого добре защото крадеца ако го намери го деактивира моментално. Не съм ги разглеждал скоро и не знам дали вече не са ги измислили да ти праща SMS щом започне да се движи. Ако някой сега ги разгледа подробно и забележи такова да даде линк, защото това е много готина екстара.[/qиote]


Ползвам първото устроиство от линка вече две години.Работи с точност до10м. ,нужна e сим карта за GSM.При позвъняване ти връща съобщение със GPS координати за местоположение.Има опция ако напусне определени координати да изпраща съобщения през 15 мин. с местоположението си.Може да подслушваш в радиус от 10тина метра(зависи от това къде сте го скрили)Из праща съобщения на всеки 30 мин. при слаба батерия.Продава се със зарядно и две батерии който не стават за нищо(държат 24 часа)Моят го тунинговах за да държи 7 дни.Не се е случвало да ми крадат кошери(Боже опази) но си е успокоение когато пчелина ти е на 100км. в гората.Имам инструкция за настройки и ползване на български ако някой се интересува мога да ги изпратя.
п.с.Идеална джаджа за следене и послушване на половинката :D

slavi_ny
11.01.2012, 01:07
Защо колеги вместо да обвиняваме тези и онзи,не чуем повече инфо от колеги които са имали проблем,или могат да имат с откраднати кошери защото всеки от нас малко или много се надява да не му се случва но няма сигурна застраховка от това.Така че ако някой му идва на ум нещо,с радост ще чуя мнението му.

slavi_ny
11.01.2012, 01:11
Ако има такива хора които да се кефят или подиграват моя съвет е още сега да спрът да четът и влизат в форума който ни помага по много въпроси.

evgeni.filimonov
11.01.2012, 19:54
Аз имам идея да се направят двойни дъна или двоен покрив и в него да се монтира такова устройство. Но не зная тези електроники и излъчвания как ще се въздействат на пчелите.
Другия вариант е мина под кошера.

спартак
11.01.2012, 20:11
Колеги , а какво ще кажете за застрахователното дело в БГ в пчеларския бранш. Някой да е получавал обезщетение от настъпило събитие , кражба и прочие. Въобще на високо ниво ли е застрахователната култура на българския пчелар или тя отсъства. Заслужава ли си застраховката на пчели ? Не е ли това начина за спокойно пчеларстване или е поредното " трънче в петата" на българския пчелар по пътя за Европа.

христо
11.01.2012, 20:18
Застраховка на кошери срещу кражба няма.

krasimir00
14.01.2012, 16:41
И аз от доста време мисля над темата,макар моите кошери да са на 50 метра от дома ми.
Охранителните технологий са доста напреднали и като се поразтърсих попаднах на това http://videoprosys.com/perimetrowa.html#baterii
Системи за периметрова защита.Повечето са така проектирани че не се задействат от животни или падащи листа например.Недостатъка е че струват доста пари и на пчелина трябва да има някакви акумулатори които да захранват системата,и които периодично да се презареждат.Мисля си че тези системи имат и опция при задеистване на алармата автоматично да получаваш позвъняване на телефона.[/url]

Димитър Бонев
14.01.2012, 18:14
Наистина са хубави цените, ама има и нещо друго микровълните. Какво отражение ще окажат на пчелите. Има много по-прости системи на много по-ниски цени без микровълни.

apolo_bg
15.01.2012, 06:15
А какво ще кажете, ако се пипне и малко закона и оградения и регистриран пчелин при кражба, да се счита, че кражбата е от личният ми имот?

Димитър Бонев
15.01.2012, 14:27
То и сега е така

filmatoplo
10.02.2012, 21:58
hi; Има ли Сот(д) за пчелин.

estabien6
10.02.2012, 22:26
Зависи от оградата на пчелина

estabien6
10.02.2012, 22:39
Аз ще пробвам една идея, ако някой го е опитвал да сподели.
Бетониран в земята фундамент от винкели. Върху него се ловят дъната със шпилки. Във всяко дъно има фрезенк, който скрива горната част на шпилката, и корпуса стъпва върху и. Така за да бъде откраднат трябва да се свалят корпусите и с ключе и луличка да се развърти шпилката.
Колкото до кражба на пчели и рамки, може да мине номера със заблуда на противника - бележка под капака - КАРАНТИНА :)Аз това с бетона съм го виждал ,от фундамента излизат дебели вериги минават през халки ,които са хванати за корпусите и дебел катинар,обаче собственика живее на километър от там и има много добра ограда ,а на друг му вдигнаха 24 дадана наведнъж ,на трети пък му взели 2 носили ги 200 метра и ги зарязали :D доста жила са изяли

grand_pn
11.02.2012, 10:15
Не е ли най добре да се сложат охранителни камери,някъде скрити да не се виждат,а на видно място да се оставят само тела така че да се виждат от всеки и да плашат непрофесионални крадци.Мисля че ще има добър ефект тъй като тези които могат да се справят с изключването на камери са професионалисти които няма да се занимават с мъкненето на кошери и риска от нажилвания.Тези които крадат кошери са разни селски апаши които се правят на големи гангстери и вземат на някой човечец няколко кошера продадат ги за без пари и после се правят на оборотни в селската кръчма.Това правят не само с кошери,а и със всичко което и попадне в некъдърните и ръчички тъй като освен това нищо друго не могат да правят!!!!!!!!!!
А най добре е никой от нас да не купува крадени кошери,защото всеки знае от каде са му кошерите,така няма да има причина да ги крадат защото няма на кой да ги продадат.

aleko
11.02.2012, 13:07
В 99% от случаите кошери се крадат от пчелари!

estabien6
11.02.2012, 13:23
Може и да има гладни хора -дояло им се сладко.

Лежаков
11.02.2012, 13:33
Проблемите с кражбите съм ги решил по следния начин:
1. Голями и ужасно тежки лежаци.Не ги премествам често,но когато се наложи викам поне трима мъжаги.
2. Ръчно изработени катинари.Всеки е уникален и неповторим.
3. Тайни резета под капаците.

kasapina
11.02.2012, 19:32
Колеги,днес е АД за мен....
Единият от далечните ми пчелини е станало кражба на пчелни кошери(през зимата),други са ги носели и хвърляли в плета...
Всичко общо ми няма 16 кошери от 72 пчелни семейства в пчелина...
Старите ги е хвърлял,а новите ги е взел за себе си.
Моля да споделите вашите мнения,как да си реша проблема с тези идиоти,то бива злоба ама такова нещо е направо чудовищно. sweating; crying; next_mad;

filmatoplo
11.02.2012, 19:50
Съчувствам , ей това не ми дава мира -да не би да ми посегнат към кошерите , понеже се предполага че ще са чисто нови .Ами ако ги хванеш ....-то името ти си подсказва. thumbdown;

Недялко Атанасов
11.02.2012, 20:04
Колеги,днес е АД за мен....
Моля да споделите вашите мнения,как да си реша проблема с тези идиоти,то бива злоба ама такова нещо е направо чудовищно. sweating; crying; next_mad;Съжалявам много,дано успееш да вазстановиш нещо,сега ,незнам от къде си но,ако можеш по някакъв начин да разбереш от твоя раьон кои са кандидатствали за нови кошери ,мисля че един от тях е твоя човек.

estabien6
11.02.2012, 20:20
Според мен е някои от района ти,ами потърси записи от камери на бензиностанций ,някъде наблизо са ,карани са с микробус ,ако беше ремарке много хора биха видели и щом са хвърляни може да е познат -конкурент .В полицията ходи ли,къде е пчелина ,хора разпита ли ?Някъде наблизо са се появили нови кошери и съседите са видели разкажи на всякъде.

kasapina
11.02.2012, 20:34
Ще го намеря и тогава ще съжалява,че е крал от мен.
В момента обмислям какви мерки да взема,защото ми се струва,че пак ще се върне...
Много жестоко е постъпил с пчеличките,никаква милост за такива изроди.Според мен не е пчелар,но да видим....
Играе си с труда на хората,първо ми смачка предпазителите на кошерите,а сега и това.
Аз съм от Стара Загора next_mad;

estabien6
11.02.2012, 20:42
това е лична вражда ,младежи може би.Пчелина в Стара Загора ли е или в селата наоколо ?

kasapina
11.02.2012, 21:53
В селата е.
3 та година сме на това място и сме нямали проблеми.
Дали ако наема СОТ ще стане работата ?

Лежаков
11.02.2012, 22:24
За единия от пчелините намерих решение. На близо заградиха 50-60 декара и поставят фотоволтаични системи.Говорих със собственика да преместя лежаците в заграденото.Имат 24 часа охрана.

георги ананиев
11.02.2012, 22:53
Лежаков , да не би този пчелин да се намира в с. Ковачевци?

rosty_sz
12.02.2012, 12:36
СОТ-а е скъпичко удоволствие, но когато стане така както описваш .....
В селата непосредствено до Стара Загора се предлагат охрана от фирмите. Вече масово навлязоха датчиците за охрана на открити пространства и принципно технически проблем няма.

kasapina
12.02.2012, 12:49
СОТ-а е скъпичко удоволствие, но когато стане така както описваш .....
В селата непосредствено до Стара Загора се предлагат охрана от фирмите. Вече масово навлязоха датчиците за охрана на открити пространства и принципно технически проблем няма.

Кошерите са до гр.Раднево.
В съседното село също има пчелари,но не ми се вярва пчелар да почне да хвърля кошери,вместо да ги вземе в неговия пчелин.
Мисля,че точно в село Българени е нашия човек,но ще бъде открит,това да му е ясно...
Това е човек с ограничено сиво вещество в главата.
Може ли повече инфо за тези датчици и колко ще ми струва?

Лежаков
12.02.2012, 14:39
Лежаков , да не би този пчелин да се намира в с. Ковачевци?

Намира се на около 20 км. на запад.

rosty_sz
12.02.2012, 17:41
Датчиците се казват Инфрачервени бариери. Един комплект (два броя)струват 60-120 лева в зависимост разтоянието на което трябва да са разположени. За един парцел с правоъгълна форма ако трябва да се охраняват от всички страни трябват 4 комплекта датчици и за съжаление това е само началото. Трябва и подходяща аларма към която да бъдат свързани на която пък се монтира и модул за свързване с службата за охрана. Сметчицата става 700-1000 лева и после се започва да се плаща такса за охрана 30-70 лева на месец. Някои фирми предлагат по скъпа такса без да инвестираш в покупка на техниката, но всичко е въпрос на търсене. Така или иначе скъпичко удоволствие.
Направих опити да застраховам кошери срещу кражба и злоумишлени действия, но за сега абсолютно безуспешно. Ако някой има успех със затраховане моля да сподели.

mladen99
12.02.2012, 19:10
Датчиците се казват Инфрачервени бариери. Един комплект (два броя)струват 60-120 лева ..................Сметчицата става 700-1000 лева

И какво после ще се чудим с какво да пазим алармата пък, щото като минат да ти вземат 2-а датчика дори и да има сот докато отидан никои няма да разбере какво е станало.
Няма оправия, само Крумови закони ще на опраят, -"скоя ръка открадна"
-"ами с лявата" и шат с брадвата. inbox;

small_bee
17.02.2012, 00:25
Във вестника имаше обява за някаква система за охрана, която е доста изгодна. Ще говоря с човека и като имам повече информация ще споделя :)

stan
22.02.2012, 21:14
В ebay братята китайци продават малки компактни устройства за проследяване посредством GPS.
Как работи:
- модула е малка кутийка (около половин цигарена кутия)
- има батерия която издържа около 80 часа - може да се зарежда като мобилен телефон
- има вграден слот за SIM карта за мобилен телефон (предполагам някаква предплатена карта ще е ОК)
- при нужда от проследяване, се изпраща SMS на номера и до секунди апаратчето се обажда обратно с SMS с координатите. Те могат да се въведат в Google maps и да се проследят с точност до няколко метра
- има възможност пак с SMS команда да започнете да получавате на всеки 20-30 сек информация
- Има зарядно за акумулатор

Цената варира, но най-евтините са около 60 долара с доставката до БГ.
Аз лично си поръчах такъв сега. Не за кошерите, а за колата.
Не знам колко добре работи, но предполагам ще върши работа.
Трябва да се постави във водоустойчива обвивка (част от комплекта).
Освен това не знам дали вълните ще тревожат пчелите.
Това според мен е удачен вариант за скрит монтаж в един кошер. Трябва да се измисли зареждането как да става най-лесно и незабележимо.

http://i760.photobucket.com/albums/xx248/lezi75/464708015_o.jpg

Максим Тодоров
23.02.2012, 19:39
Някой ползва ли това устройство http://technolife.bg/product/139/ustroy ... ayler.html Цената ми харесва и което за мен е много добре че има микрофон и може да се подслушва :D

mirro_22
20.06.2012, 16:45
И аз съм се питал много пъти как да охранявам кошерите и инвентара си,когато ми свърши мястото в двора(не че имам много кошери,просто двора не е голям :D )Ще трябва да купя ново място,в повечето случаи обезлюдено или без къща,защото са най-евтини,абе сиреч просто пърцел земя без комшии и съседи,които да наглеждат.
Та през ума ми минаха ел.огради,камери,сензори и зазимяване с бетонени основи,катонари,ремаркета/платформи с метални решетки и тн и тн.
За мен най-добрия варянт е да си намериш някои дядо там в покраинините и да му даваш едни 100-150лв на месец да спи там през ноща и през деня да ходи един-два пъти с колелото да се завърти просто вътре(ако щете да нахрани кучето само).Хем човечеца ще си изкара още една пенсия от горе,хем ще се чуства полезен,което е много трудно на тези години.150лв не са хич малко за едно малко селце.После ми светна,че има много такива възрастни хора,които просто няма кои да ги гледа и се чустват самотни и аз лично бих купил един стар фургон и една външна тоалетна и бих поканил някои възрастен човек да доиде да живее направо в пърцела ми(без да му плащам),разбира се които ще има ток,вода и тн.Да си насади там една градинка,ще си чува кокошчици и въобще каквото иска,аз допълнително ще му нося храна разбира се(да речем през 2-3дни) и съм обеден,че така ще му е много по-добре от колкото да му плащам 150лв на месец и да идва само нощно време.Тоест на мен ми излиза почти безплатно,а на него може би и безценно,защото за жалост истината в нашата мила Родина е,че на никого не му пука за възрастните хора и те се чустват отритнати и самотни.
Според мен трябва да дадеш-за да ти се даде,когато само взимаш,живота по един или друг начин ти го взима.Тази идея за охраната ми доиде,защото аз самият ходя и пазарувам на един възрастен съсед на около 80г,на когото децата му идват 1-2 в годната и въобще не ги интересува,че този човек не може да отиде дори и до магазина да си вземе хляб.Ходя в тях да пия по една бира,колкото да не е самотен и винаги го питам за нещо,което вече знам(примерно как да поправя еди кво си в къщи)само и само да се чуства полезен и пълноценен.
Извинявам се,че писах толкова,но просто исках да се обобшя,а не само да напиша примерно:"вземете си дядо да ви пази,струва само 150лв на месец",което не е хич смешно,а плачевно.Благодаря Ви!

Юрий Цветков
20.06.2012, 19:25
Миро, това, че ти мислиш така, съвсем не означава, че и отсрещната страна мисли като теб. Не казвам, че не може да се случи. Но я помисли един такъв 80 годишен дядо, какво може да направи ако случайно, дойдат амбицирани крадци. Похвално е, че проявяваш грижа за възрастните, но те няма да ти решат проблема. За мен най-добрия вариант е населено място и поддържане на добри взаимоотношения със съседите.

Пламен Ганев
20.06.2012, 20:07
Най-добрия вариант е да си направиш пчелина до място с денонощна охрана.Примерно язовир,помпена станция или нещо подобно.В никакъв случай не е добра идея да се развиваш в населено място,поне според мен.Това са пчели!Има хора които са алергични,досаждат на съседите и куп други причини.Най-добре е да е на твоя земя.Ако няма как,от горския фонд е много по добре от колкото общинска.Успех

evgeni.filimonov
21.06.2012, 09:17
Ето аз какво измислих за охрана на кшерите си.

http://s18.postimage.org/rj4iaylnp/DSC02453.jpg (http://postimage.org/image/rj4iaylnp/) http://s10.postimage.org/d25ktyyf9/DSC02454.jpg (http://postimage.org/image/d25ktyyf9/)

Няма да обяснявам какво е.

Пламен Ганев
21.06.2012, 12:57
Малееее,ние пък тръгнахме да ти се молим да ни кажеш гениалното нещо което си измислил!?

Владо-Gillan
21.06.2012, 13:29
Малееее,ние пък тръгнахме да ти се молим да ни кажеш гениалното нещо което си измислил!?

то си личи какво е, погледни по хубаво.А и аз да съм, и аз няма да напиша в нета, какво е.Знам ли кой приятел ми чете коментарите..... Елементарно

evgeni.filimonov
21.06.2012, 13:45
Малееее,ние пък тръгнахме да ти се молим да ни кажеш гениалното нещо което си измислил!?

то си личи какво е, погледни по хубаво.А и аз да съм, и аз няма да напиша в нета, какво е.Знам ли кой приятел ми чете коментарите..... Елементарно

Точно така.
Но нали трябва да се направим на интересни....

Атанас Воденичаров
21.06.2012, 16:57
Това с джи пи ес платката ми го предложи един приятел който се занимава с електроника,каза че от стар телефон взема някаква част и нямало проблем,но аз отказах защото доколкото се познавам заради един кошер гаранция влизам на топло.Вече гледам философски на нещата и вечер тайно казвам по три молитви за колибата на моите пчелички.

bobi mitrev
27.02.2013, 16:22
Прочетох всички мнения и извода ми е: да пази Господ

спартак
27.02.2013, 17:34
Има една народна мъдрост : "Катинарите и ключалките са за добрите хора "

Владимир Владимиров-Влад
15.03.2013, 14:29
Знае ли някой магнитния датчик за врата /МУК/, ако е сложен на капака на кошера дали ще окаже някакво влияние върху семейството с магнитното си поле ? Моето мнение е, че магнитното поле на този датчик е минимално, но все пак.

Mateev
15.03.2013, 18:51
Ако пчелите имат някакъв вътрешен сензор, настроен за силата на магнитното поле на земята, то тогава един магнит, сложен в кошера, би трябвали да удари този сензор с 1 милион пъти по-мощно поле. Пробвайте какво е влиянието на този магнит върху един компас и ще разберете какво е и върху пчелите (ако имат такъв сензор).

По принцип ако дадено животно има сензор за магнитното поле, то този сензор се състои от миниаторни метални пръчици-магнитчета, които плуват в някаква течност. Земното магнитно поле ги върти тези пръчици и те дразнят нервни окончания на определени неврони. Така е при гълъбите. Така верояно ще е и при други животни с магнитни датчици.

Та искам да кажа, че ако в непосредствена близост на тези прецизни магнитни сензори сложим някакъв мощен магнит, то той вероятно ще им разкаже игрите, защото ще намагнити всички тези магнитни пръчици в една посока и те ще се слепнат. Има и обратния ефект - ако тези пръчици се сложат в намаляващо по сила магнитно поле - то те ще се размагнитят на 100% и ще престанат да изпълняват предназначението си.

Въобще ако има животни, които имат магнитни сензори, то съвременното човечество посредством високите си технологии със сигурност им разказва играта.

Mateev
15.03.2013, 18:56
Гледах по Discovery за гъллъбите и там наистина казаха, че те имат триизмерен магнитен датчик в главите си. Такъв един датчик би се разстроил, ако в непосредствена близост сложим силен магнит. Ориентацията на гълъбите обаче не зависи само от това. Те си имат и други системи и повреждането на магниттния им датчик само временно ги разстройва, но след това се оправят и пак намират пътя за в къщи.

Доколкото съм чел по книгите - пчелите нямат магнитен датчик. Те се ориентират по позицията на слънцето на небето, която позиция те я знаят дори и при облачно време, защото виждат в UV часта от спектъра. Също така пчелите (също като гълъбите) имат и много добра фотографска памет на картината на терена и по този начин формират в главата си карта на местността.

ИЛКО
17.03.2013, 18:05
По въпроса за GPS-ите-
Гръцки електрончик е разработил(преработил)обик новен тракер,който влиза в спящ режим докато не се раздвижи.С това се постига нулева консумация,според него самия батерията така издържа от 4 до 6 месеца.Също така според него се избягва дезориентацията,която се наблюдава при активно GSM устройство в кошера,а споменава и за уголемяване на главите на пчелите вероятно от вълните.
При интерес от потребителите мога да пусна линк,ако ми бъде разрешено,както и да преведа доколкото мога описанието.
Цената е 100Е без ДДС но мисля че в БГ някой специалист ще може да издокара нещата на по-ниска цена.

Юрий Цветков
17.03.2013, 18:26
По въпроса за GPS-ите-
Гръцки електрончик е разработил(преработил)обик новен тракер,който влиза в спящ режим докато не се раздвижи.С това се постига нулева консумация,според него самия батерията така издържа от 4 до 6 месеца.Също така според него се избягва дезориентацията,която се наблюдава при активно GSM устройство в кошера,а споменава и за уголемяване на главите на пчелите вероятно от вълните.
При интерес от потребителите мога да пусна линк,ако ми бъде разрешено,както и да преведа доколкото мога описанието.
Цената е 100Е без ДДС но мисля че в БГ някой специалист ще може да издокара нещата на по-ниска цена.Добре дошъл.
Няма проблем да постваш линкове. Една от целите на форума е взаимопомощ.

tsc1
20.04.2013, 08:13
Ще се възползвам от разрешението на модератора да постна и аз един линк:
www.tscommunication.com.
В момента разработваме цялостна система за охрана на пчелини - кошерите, периметъра, евентуално постройка, барака или фургон. Предвижда се три варианта на захранване - от мрежа 220V, от автомобилен акумулатор или от соларен панел. Възможни ще са и комбинации в зависимост от изискванията на клиента. Отделно системата ще има вградена Li-Ion батерия, гарантираща два-три дни работа без външно захранване. С нея ще се избегнат доста от недостатъците на предлаганите до тук способи, както и влиянието на постоянни електромагнитни излъчвания и мощни магнитни полета. Идеята е цената за пчелин с около 30 кошера да не надхвърля 50-60лв/кошер. И във връзка с това имам един технически въпрос - какво е разстоянието между вътрешната страна на капака на кошерите и горния ръб на рамките? В какви граници се движи то?

HINAP
20.04.2013, 09:40
Всеки от нас сам си решава как да си охранява пчелите.Бях им сложил система за охрана от старите панди със сирена и дайлер.Много бързо отиваше батерията и се налагаше да я подменям със заредена.Освен това ми подаваше сигнал при влизане на животни в района на пчелина,особено комшийски котки.Сега имам охрана от десетина змии,влючително и няколко пепелянки сложени в лежак и ограничени от пчелите със стъкла и отделно мрежа от строителната.Отделно съм заселил и няколко смока в гумите под кошерите,но на някои не им харесва и си хващат пътя.Всичките комшии пчелари знаят за тези ми странности/меко казано/и рядко влизат на пчелина ми и обикновено стоят по на далеч.Скоро колега пчелар ми се оплака че са му задигнали 2 от най силните му кошери.Абе решат ли, не виждам какво може да ги спре.Даже куче не ги лае.Не мога да разбера с какво се мажат/сигурно пръчово семе/ или носят със себе си някаква урина от животно/най вероятно от мечките от зоологическата градина/,та кучетата се изпокриват и все едно са с оперирани гласни струни.Възможно е да носят и кучегони,сега поне има всякакви модели особено китайски.Не виждам човека какво може да го спре.

Ангел Йосифов
20.04.2013, 10:30
.Не виждам човека какво може да го спре.

Друг човек,но въоражен и....за съжаление.

HINAP
20.04.2013, 11:15
Ангеле,прав си.Може и заради това да не пипат кошерите ми,но аз никога не си нося оръжието отивайки на пчелина.Законите са такива,че и да го нося в никакъв случай няма да го ползвам.Миналата година заварих две момчета да берат от черешите ми,попитах ги като берат не се ли плашат,че може да дойде собственника на имота/няма да казвам какво ми отговориха/Най учтиво ги помолих да ми наберат от върха на черешите и те с охота ми напълниха една кофичка.Дадох им найлонови торбички да си наберат и за тях и те бяха доволни.Накрая ме попитаха няма ли да си тръгваме и аз им казах,че имам работа по кошерите.Чак тогава разбраха,че имота е мой и останаха учудени.Помолих ги ако идват пак за череши да внимават да не паднат върху кошерите и да берат от върховете където за мене е трудно и почти невъзможно.Та така с крадците.Има и по културни между тях.Вече бях забравил за случката,пътувах за Пловдив с рейса и до мен седна момче и ме поздрави.Мислех,че е от култура и аз го поздравих и се зачетох във вестника,но то ме попита не го ли познавам.Аз отговорих,че нещо се е объркал.Оказа се ,че е едно от двете момчета.Каза ми че за първи път вижда такъв човек.Е,винаги има първи път отговорих аз.

Ангел Йосифов
20.04.2013, 14:00
Значи берът-направо с мед да ги намажеш!А,как би реагирал ако кършеха клони за да им е по лесно.И за кошерите същата работа ако си взимаха по рамка с мед да си похапнат,но ....И аз като дете,като сме скиторили по кърища и язовири,съм се възползвал от чужди дървета,но никога с комерсиална цел.
А,закона ако се пооправи за 1-2години ще има много работа за полицаи,доктори,попове.Пок ай сухото може да изгори и мокро,но след 5години от над 70 000 полицаи ще са необходими макс.20 000,като по този начин и заплатите им може да се удвоят.

N-3
21.04.2013, 20:48
В България има 62000полицаи с офицерите.С една дума тея дето ни пазят са не повече от 18000.Един малък град в бг пази цялата държава thumbdown; :D :D :D

sa6o78
22.04.2013, 20:17
Точно

Nik_m
22.04.2013, 22:04
2служители администрация на 1 полицай в МВР.
То без закони и да са 2 пъти повече полоцайте файда няма да има.

tsc1
10.05.2013, 10:02
..... И във връзка с това имам един технически въпрос - какво е разстоянието между вътрешната страна на капака на кошерите и горния ръб на рамките? В какви граници се движи то?
Отново се обръщам с молба към пчеларите в този форум за отговор на зададения по-горе въпрос. Това е важно за нас с цел определяне на ограничителните размери на устройството, което ще се монтира в кошерите.
Възникна и още един въпрос, който моля да обсъдим:
Системата ще позволява предаване на данни за състоянието на всеки кошер. За сега сме се спрели на температура и влажност като възможности. Интересуват ли ви те? Какви други данни са важни за състоянието на кошерите? Какви други рискове за живота на пчелите и целостта на кошерите и пчелина има? Помогнете ни да развием системата в най-полезния за вас вид!

Светозар Каменов
10.05.2013, 10:31
Това разстояние е различно в зависимост от модела и майстора. Може би в рамките на 7-10 см.

scutellator
10.05.2013, 11:05
Това разстояние е различно в зависимост от модела и майстора. Може би в рамките на 7-10 см.

Че дори и по-малко.

Температурата... предполага се че е постоянна( пчелите се грижат за нея) и освен ако кошера не е оставен прекалено на лънце че да прегрее, няма проблем. По температурата не се сещам какво състояние на кошера може да се следи (освен дали има живи пчели или не).

Влажност - определено. С правилния софтуер може да се определи приблизително дневното постъпление на нектар и да се използва вместо везна, и да казва кога има нужда от долънителни магазини.
Предполагам е възможно да се следят и други признаци, като роене например ( за тези за които това все още е проблем).

Звук- все още няма разработен софтуер за това, но по звуците издавани от пчелите може да се определи здравословното им състояние и коя точно болест със точност от 70 %. Софтуера е още експериментален и се разработва от някоя от американските агенции ( не помня коя точно).

За друго не се сещам

спартак
10.05.2013, 11:49
За звуковете се обърнете към Цветанов :D

k-2
10.05.2013, 13:39
- Съдържание на въглероден двуокис.
- Въздушно течение (сила и посока).

tsc1
11.05.2013, 14:45
- Съдържание на въглероден двуокис.
- Въздушно течение (сила и посока).
До колко е важна тази информация и какво диагностицира?

Mateev
12.05.2013, 21:27
Няма прости отговори на поставените от тебе въпроси. Ако имаше - досега щеше по света да има хиляди системи за електронизация на кошерите.

Най-важните няколко параметъра на един кошер трудно се поддават на електронно измерване. А те са:
1. Сила на пчелното семейство. Колко е броя на пчелите в кошера или колко пити са заети от пчели.
2. Състояние на майката - по колко яйца снася на ден или колко процента от площта на питите е заета с пило.
3. Настроения на пчелното семейство. Дали е доволно и работи или се подготвя за роене. Тука може би би ти помогнал един спектрален анализ на жуженето на пчелите.
4. Микроклимат в вътре в кошера - температура, влажност, съдържание на CO2 и всичко друго, за което има електронни датчици - това би помогнало да се избягнат определени критични състояния зиме или лете.

За да направите някаква полезна електроника вътре в кошера първо трябва да направите широкомащабни научни изследвания и да си изясните дали това, което съвременната електроника може да измери, дали от него можете да дадете някаква полезна информация по точките по-горе. Не очаквайте хората да го знаят това. Всичко е в сферата на предположенията. Закупете 50-100 кошера, натъпчете ги с датчици и година-две изследвайте това, което премерите, как корелира с точките по-горе.

Не мислете че вие сте първите, които мислят за електронизация. 10% от пчеларите по света разбират от електронна техника и всеки един от тях е прекарал хиляди безсънни нощи в мислене какво може да се направи и какво - не. При това тези 10% в подробности познават всеки един пчелен проблем. Ако нещо можеше лесно да се направи - отдавна вече щеше да е направено и да е станало стандарт. Аз също работя в тази област и съм създал цял един отдел от специалисти по електроника, микропроцесори и програмиране на ниско и високо ниво. И за съжаление до момента с нищо сериозно не мога да се похваля дори и на идейно ниво.

Mateev
12.05.2013, 21:38
А ако искате основно да направите някаква охранителна система и покрай нея да измерите нещо полезно, мисля че можете да се ограничите с температурата и влажността, защото всичко останало сериозно би ви оскъпило системата.

Относно дебелината на електрониката, моето виждане е следното:

Не разчитайте на свободно място вътре в кошера. Вашата електроника трябва да се побере в дебелината на стената на корпуса или на капака. Тоест разполагате с 25 мм. Устройството трябва да е с кръгла форма, за да може лесно да се пробие кръгъл отвор с някакъв диаметър и вашето устройство плътно трябва да влезе в този отвор, запушвайки го. От външната страна трябва да има малко фотоволтаично панелче за захранване, а електрониката трябва да е в обема на тези 25 мм. Гледайте да се поберете в максимален диаметър от 4 или 5 сантиметра. Ако имате някакъв обемист компонент, той трябва да е отвън на кошера. Фотоволтаичното панелче трябва да е вертикално разположено, за да може да се самопочиства от сняг и прах. Поради тази причина аз съм си мислил, че по-подходящ е не покрива на кошера, а южната странична стена на някой корпус.

Опъването на жици вътре в кошера е невъзможно, тъй като корпусите си променят местата един спрямо друг. Следователно вашето устройство ще е монтирано, ще измерва и ще охранява 1 корпус, а не 1 кошер. Просто няма друг начин. Ако нещо трябва да се монтира от вътрешната страна на корпуса, то това трябва да е някаква печатна платка с малксимална дебелина от 2 мм, добре херметизирана от страна на електронните компоненти. Повече като дебелина е недопустимо.

Mateev
12.05.2013, 21:56
Ако искате да правите някакво активно въздействие на микроклимата вътре в кошера, най-подходящо е регулиране на температурата, както и дебита на въздуха, с който се проветрява кошера. Второто е доста трудно, тъй като пчелите с кеф ще заклеят всеки един активен (движещ се) компонент.

dvidenov
13.05.2013, 06:36
http://www.navi.bg/mini-traker-P007-s-razmeri-54-43-16-mm-bez-vanshni-anteni

tsc1
13.05.2013, 11:58
Благодаря на Матеев за идеите, те ми дават надеждата, че сме взели правилните решения.
Колега dvidenov,
Не е ли малко скъпичко решението - GPS тракер за 160лв на всеки кошер? А и захранването (заряда на батериите), таксата за всяка карта, работата с GPS координати?
Мнението ми по въпроса за GPS/GPRS проследяване на кошери е отрицателно. Има смисъл в скритите RFID тагове, за последващо доказване на собственост. И в тази връзка бих предложил на г-н Матеев във връзка с другата тема за електрониката в кошерите, която прочетох с интерес, да насочи вниманието си към Long Range RFID.
Макар че за разпознаване на кошери и съставните им части има прост способ - дамгосване с нажежен знак. Получава се обемно и трудно се заличава!

Mateev
13.05.2013, 21:38
Това с поставянето на някакъв белег на рамките или на корпуса е малко несигурно. Крадеца винаги може да обяви, че неговия белег е същия. Друго си е ако вътре в RFID лепенката е записано името на фирмата-собственик, името на човека, неговия адрес, неговия телефон и т.н. И всичко това е заключено с парола, която не може да бъде разбита. По-истинско доказателство за собственост - здраве му кажи.

Аз както на майтап написах за тези RFID лепенки, така и всичко стана на истина. Днес ми пристигнаха по 5000 бройки от два вида лепенки - с размери, подходящи за вграждане в една рамка и други, подходящи за скрито вграждане във всеки един корпус в дупка преди неговото сглобяване. От утре всеки един мой кошер ще "бъка" от лепенки. Понеже закупих количество на едро, цената на една лепенка заедно с доставката и митата ми излезе около 15 стотинки без ДДС. Това е за скритите лепенки на рамките и корпусите. Те са с UHF формат на 900 MHz и могат да се четат дистанционно.

Отделно от това реших да има и открити тагове под формата на стандартни PVC карти с размери на кредитна карта. Те ще се зачукват от външната страна на всеки един корпус, като предназначението им ще е двойно:

1. На тях с принтер ще е отпечатан номера на пчелина/корпуса/кошера/семейството
2. Вътре в тях ще имат уникален идентификатор, който ще се използва в пчеларската информационна система

Тези вторите карти вече ще излъчват на 13 MHz което е HF обхват в MIFARE стандарт, четци за който вече масово се слагат в съвременните GSM-и. Идеята е да не мисля за хардуера на четците - просто ще използвам стандартни GSM-и и стандартен формат на данните, който е придобил известност като NFC (Near Field Comunication). В бъдеще със сигурност всеки един GSM ще поддържа NFC стандарта. И в момента го поддържат повечето GSM-и с операционна система Android.

tsc1
14.05.2013, 09:47
Определено RFID са добро решение за нови кошери и нови рамки. За старите рамки това е трудно приложимо.

Идеята е да не мисля за хардуера на четците - просто ще използвам стандартни GSM-и и стандартен формат на данните, който е придобил известност като NFC (Near Field Comunication). В бъдеще със сигурност всеки един GSM ще поддържа NFC стандарта. И в момента го поддържат повечето GSM-и с операционна система Android.Това е добра идея, но тези апарати не са широко разпространени. Иначе идеята за единна система за регистрация на кошерите е много добра, но за нея трябва да вземе решение пчеларския съюз. И тогава издаването на картите за идентификация на кошерите ще се централизира и няма да има проблем с записвачката. Записаните уникални данни в картите могат да се издават и на хартиен носител (нещо като сертификат), който при доказване на кражба пред съда или при разследването и от полицията могат да служат като доказателство.

Mateev
14.05.2013, 10:33
Определено RFID са добро решение за нови кошери и нови рамки. За старите рамки това е трудно приложимо.....
Възможно е и за стари рамки. От вътрешната страна на горната дъсчица на рамката с нож се прорязава изградената пита и се лепи лепенката. Върху нея се залепва някакво защитно покритие - например лентичка от фурнир и това е. Пчелите ще изградят направения прорез и така ще запечатат лепенката с восък. Ако крадеца се усети, че има RFID лепенки, ще трябва да повреди питата, докато ги маха. Това обаче вече ще е доказателство, че не му е чист косъма.

Цялата тази идея с RFID лепенките едва ли ще възпре най-наглите (или най-глупавите) крадци. Със сигурност обаче силно ще намали вероятността от кражба, след като предварително се знае, че има вероятност лесно да бъде разобличен. Всеки един крадец по презумпция си мисли, че няма да бъде разкрит. Ако в него възникне съмнение, че може да го хванат, има голяма вероятност да се откаже. Тоест ПРОФИЛАКТИЧНИТЕ МЕРКИ против кражба са много по-надеждни от разните му там скрити капани. В случая дори и блъфовете (разни табелки по оградата на пчелина) могат да имат защитна роля.

tsc1
14.05.2013, 11:36
Ще се върна на един друг проблем, за който писах в соларния форум - трудното намиране и доставка на монокристални соларни панели с малка мощност - примерно до 75-100Wp. В повечето случаи един такъв панел и подходящия акумулатор решават проблема със захранването на системите за наблюдение и охрана на много места. Удобството им за пчелини е в лесния монтаж и демонтаж и закрепване. За съжаление никой в България не внася или произвежда такива панели, а ако нещо се появи то е на много висока цена. Какво ти е мнението - може ли нещо да се направи по въпроса?

Mateev
14.05.2013, 12:26
Няма такива панели, защото няма търсене. В соларния бизнес дискретата на закупуване на модули от Китай е 1 контейнер. Това са някъде около 1000 панела. Ако имах поне някаква увереност, че има шанс да се продадат за 2-3 години - щях да внеса един контейнер. За съжаление опита от миналото сочи друго - търсенето в България не надхвърля 10-15 панела на година.

Именно поради тази причина за моите пчелини съм се спрял на стандартни 24-волтови панели с мощност около 200W. Такива има под път и над път. При изчисляването на необходимата мощност на панела има една тънкост - лятно време в ярък слънчев ден той отдава енергия колкото 5-6 пъти мощността си. Тоест ако е 200W, за един летен ден ще отдаде в акумулатора 1000-1200 Wh електроенергия. Зимно време този показател е 4-6 пъти по малък.

Ако искаш дадена охранителна система да работи целогодишно, трябва да я преоразмериш 4-5 пъти като мощност на панелите само заради 10-20 лоши зимни дни. Другата алтернатива е през зимата системата ти да спира да работи.

tsc1
14.05.2013, 14:01
Няма такива панели, защото няма търсене. В соларния бизнес дискретата на закупуване на модули от Китай е 1 контейнер. Това са някъде около 1000 панела. Ако имах поне някаква увереност, че има шанс да се продадат за 2-3 години - щях да внеса един контейнер. За съжаление опита от миналото сочи друго - търсенето в България не надхвърля 10-15 панела на година.
Остава да се надяваме, че след като балона се пукна и търсенето на мегаватите спря, някой ще проумее, че е добре да внесе и един контейнер панели с различни мощности.


.....
Именно поради тази причина за моите пчелини съм се спрял на стандартни 24-волтови панели с мощност около 200W. Такива има под път и над път. При изчисляването на необходимата мощност на панела има една тънкост - лятно време в ярък слънчев ден той отдава енергия колкото 5-6 пъти мощността си. Тоест ако е 200W, за един летен ден ще отдаде в акумулатора 1000-1200 Wh електроенергия. Зимно време този показател е 4-6 пъти по малък.

Ако искаш дадена охранителна система да работи целогодишно, трябва да я преоразмериш 4-5 пъти като мощност на панелите само заради 10-20 лоши зимни дни. Другата алтернатива е през зимата системата ти да спира да работи.
Предполагам, че пчелините ти са на собствена земя, оградени и охранявани. За редовия пчелар, който си разнася пченина по няколко пъти в годината според пашата едва ли е много удобен монтажа и демонтажа на 200Wp панел. Това иска сериозно укрепване и защита. Останалите аритметики сме ги коментирали в темата за крушката в соларния форум. Хубавото на панелите е че могат да работят в паралел. Та ако ми трябват 50W за лятото, толкова ще сложа. През есента ще добавя още един, а през зимата - още два или три. Като ще си ги закупувам според джоба. Един колега преди години имаше такъв лаф:"Лесно се пикае с широка пишка" tongueout;

Mateev
14.05.2013, 16:33
Един средностатистически пчелин с 50 кошера представлява инвестиция с цена 10-15 хиляди лева. При това положение 1000 лева за ограда и още 1000-2000 за охранителни съоръжения си е напълно в реда на нещата.

Има една много интересна идея, която се каня да реализирам. Има едни стари военни фургони от радиостанции, които лесно могат да се намерят за 500-600 лева парчето. Представлява помещение с размери 2.3 х 4.0 метра, което се стоварва в пчелина. Може да се използва за склад за пчеларски инвентар, както и в него да се сложи електрониката на охранителната система, камери на покрива, антена за радиовръзка и соларен панел за захранване.

Много здрава изработка - ще ни надживее. Иска само една боя и готово.

Можете дори и да си направите къщичка за живеене. Стените са топлоизолирани. Има нещо като фибран, запечатан между два слоя дебела и здрава ламарина. Фургоните вероятно са произведени преди 20 или 30 години и до ден днешен по тях няма нищо изгнило. Ръжда също почти няма. Просто боята е избеляла и външните гумени уплътнители на прозорците са напукани, но това са дребни и лесно-разрешими проблеми.

Ето снимки:

http://solar.sts.bg/ftp/files/honey/DSC08774.JPG

http://solar.sts.bg/ftp/files/honey/DSC08850.JPG

tsc1
14.05.2013, 17:30
До какво ниво са "разкостени"? Взети ли са токоизправителя за захранване на акумулаторите? Махнат ли е отоплителя, пипана ли е електроинсталацията? Можеш ли да пуснеш повече снимки, както външни така и вътрешни?

Mateev
14.05.2013, 18:32
Да, всичко полезно от вътре, от което могат да се вземат някакви пари, вече е свалено. Но ти би могъл да се спазариш с тях да си купуш на безценица каквото си поискаш - радиостанция или токоизправител или печка или каквото друго там е имало вътре. Аз проявих интерес само към фургоните, но знам че фирмите са ги разкулачвали и са продавали отделно камионите и отделно оборудването вътре от фургоните. Различните фургони са били с различно предназначение и вътре е имало различно оборудване.

Има камари от тези фургони в едно Севлиевско село и в Ловеч. Сигурно има и на други места в България.

syzi
14.05.2013, 18:33
Точно тези фургони от радиостанциите имат и антени,които могат да се вдигат на около 25 метра нагоре.

tsc1
14.05.2013, 19:13
Точно тези фургони от радиостанциите имат и антени,които могат да се вдигат на около 25 метра нагоре.
Ако си бил свързочник, можеш ли по снимките да разпознаеш кои са радиостанциите?

syzi
14.05.2013, 19:21
Не.Ходих да си купя такъв фургон,но в момента нямаше с антени,а и тарикатите,които ги продават са ги махнали и ги продават отделно,почти на цената не "голия" фургон.Имало два вида антени.Иначе фургоните не са изтърбушени отвътре,инсталациите стоят,поне на тези,които видях аз.

tsc1
14.05.2013, 19:28
...Имало два вида антени.Иначе фургоните не са изтърбушени отвътре,инсталациите стоят,поне на тези,които видях аз.
Да, така е. Едните се вдигат с механика, другите с пневматика. На твоя фургон има ли основание (или стойка за такова) за щир антена за КВ станция?

Nik_m
14.05.2013, 20:16
Аз слагам по един подпис на всяка рамка от вътрешната страна с маркер.
Само не знам дали няма да се заличи с времето.

stanyo
15.05.2013, 09:03
Ако си бил свързочник, можеш ли по снимките да разпознаеш кои са радиостанциите? Мисля, че са от "Деймос"
[url]http://kis.start.bg/

bobi mitrev
21.05.2013, 14:41
Това с поставянето на някакъв белег на рамките или на корпуса е малко несигурно. Крадеца винаги може да обяви, че неговия белег е същия. Друго си е ако вътре в RFID лепенката е записано името на фирмата-собственик, името на човека, неговия адрес, неговия телефон и т.н. И всичко това е заключено с парола, която не може да бъде разбита. По-истинско доказателство за собственост - здраве му кажи.

Аз както на майтап написах за тези RFID лепенки, така и всичко стана на истина. Днес ми пристигнаха по 5000 бройки от два вида лепенки - с размери, подходящи за вграждане в една рамка и други, подходящи за скрито вграждане във всеки един корпус в дупка преди неговото сглобяване. От утре всеки един мой кошер ще "бъка" от лепенки. Понеже закупих количество на едро, цената на една лепенка заедно с доставката и митата ми излезе около 15 стотинки без ДДС. Това е за скритите лепенки на рамките и корпусите. Те са с UHF формат на 900 MHz и могат да се четат дистанционно.

Отделно от това реших да има и открити тагове под формата на стандартни PVC карти с размери на кредитна карта. Те ще се зачукват от външната страна на всеки един корпус, като предназначението им ще е двойно:

1. На тях с принтер ще е отпечатан номера на пчелина/корпуса/кошера/семейството
2. Вътре в тях ще имат уникален идентификатор, който ще се използва в пчеларската информационна система

Тези вторите карти вече ще излъчват на 13 MHz което е HF обхват в MIFARE стандарт, четци за който вече масово се слагат в съвременните GSM-и. Идеята е да не мисля за хардуера на четците - просто ще използвам стандартни GSM-и и стандартен формат на данните, който е придобил известност като NFC (Near Field Comunication). В бъдеще със сигурност всеки един GSM ще поддържа NFC стандарта. И в момента го поддържат повечето GSM-и с операционна система Android.

Матеев bow; bow; bow; нямам думи.
Можеш ли да ми дадеш инфо от къде мога да си поръчам и аз. Ако има в България още по добре

Mateev
21.05.2013, 16:56
Купувам от тези китайци:

http://www.zotei.com/index.html

Много търсих и други големи фирми-производители, но изглежда тази е световен лидер с възможно най-ниските цени. Друга толкова добра и толкова евтина фирма не намерих. Разгледай им сайта - ще се загубиш в него. Има от пиле мляко - всичко, което е свързано с RFID технологиите го имат.

Избираш си една мацка от списъка в дясно и влизаш в комуникация с нея. Задаваш си въпросите и тя ти отговаря. После си правиш поръчката, плащаш с PayPal и колета ти тръгва. Досега от тях съм получил няколко колета. Всичко си е наред както с качеството, така и с количеството. Тоест може да им се вярва.

Единствения проблем, който имах досега е, че комуникацията върви малко трудно, защото първо това са мацки с лоша техническа грамотност и второ не са чак толкова добри с английския. Гледай да не им задаваш сложни въпроси със сложни термини и всичко ще е наред.

bobi mitrev
22.05.2013, 06:59
Купувам от тези китайци:

http://www.zotei.com/index.html

Много търсих и други големи фирми-производители, но изглежда тази е световен лидер с възможно най-ниските цени. Друга толкова добра и толкова евтина фирма не намерих. Разгледай им сайта - ще се загубиш в него. Има от пиле мляко - всичко, което е свързано с RFID технологиите го имат.

Избираш си една мацка от списъка в дясно и влизаш в комуникация с нея. Задаваш си въпросите и тя ти отговаря. После си правиш поръчката, плащаш с PayPal и колета ти тръгва. Досега от тях съм получил няколко колета. Всичко си е наред както с качеството, така и с количеството. Тоест може да им се вярва.

Единствения проблем, който имах досега е, че комуникацията върви малко трудно, защото първо това са мацки с лоша техническа грамотност и второ не са чак толкова добри с английския. Гледай да не им задаваш сложни въпроси със сложни термини и всичко ще е наред.

Много ти благодаря

Mateev
22.05.2013, 07:26
За да не загубиш един месец в ровене на сайта, давам ти линк директно към това, от което се нуждаем за маркиране на рамки и кошери:

http://www.zotei.com/RFID_label/RFID_Inlay.html

Има всякакви размери лепенки. Просто си избираш този размер, който ще ти пасне на мястото, където ще го криеш. Има дори и много малки, но имай предвид факта, че колкото е по-малка антенката, толкова по-малък е радиообхвата на сканиране.

Също така в таблицата с цените има цени за DRY и за WET лепенки. DRY са сухи и не знам как ще ги прикрепяш, а WET са малко по-скъпи, но имат нанесен слой лепило. Аз купувам WET. За мене си съм си избрал ALN 9610 и ALN 9620 за кошерите, защото ми пасват на отворите с които става сглобката, и ALN 9640 за рамките, защото са тънки и дълги и идеално се наместват под притискащата летвичка от горната страна на рамката (аз притискам восъчната основа отгоре с една летвичка).

bobi mitrev
23.05.2013, 07:37
За да не загубиш един месец в ровене на сайта, давам ти линк директно към това, от което се нуждаем за маркиране на рамки и кошери:

http://www.zotei.com/RFID_label/RFID_Inlay.html

Има всякакви размери лепенки. Просто си избираш този размер, който ще ти пасне на мястото, където ще го криеш. Има дори и много малки, но имай предвид факта, че колкото е по-малка антенката, толкова по-малък е радиообхвата на сканиране.

Също така в таблицата с цените има цени за DRY и за WET лепенки. DRY са сухи и не знам как ще ги прикрепяш, а WET са малко по-скъпи, но имат нанесен слой лепило. Аз купувам WET. За мене си съм си избрал ALN 9610 и ALN 9620 за кошерите, защото ми пасват на отворите с които става сглобката, и ALN 9640 за рамките, защото са тънки и дълги и идеално се наместват под притискащата летвичка от горната страна на рамката (аз притискам восъчната основа отгоре с една летвичка). drinks; drinks;

tsc1
23.05.2013, 08:00
Матеев,
От какво разстояние могат да се четат тия лепенки? Може ли да става без отваряне на кошера?
Всяка лепенка има оригинално ID нали? Ако тази практика стане по-масова, при различни ID, притежавани от един пчелар ще настане хаос и ползването им ще се обезсмисли. Как ще се доказва кое чие е, ако няма регистрация? Според мен преди да се прилага системата трябва добре да се обмисли и поеме от една организация, а един пчелар да получава лепенки за маркиране с едно (уникално за него) ID.

Mateev
23.05.2013, 13:36
Голи ID-та има само в най-старите видове RFID тагове на 125 kHz. Тези, които аз използвам са последен писък на модата и освен ID-то имат памет от поне 1к. В толкова много памет можеш да запишеш цялата си автобиография. За нуждите на идентификацията обаче е достатъчно да запишеш данни за фирмата и/или за човека, като в тези данни присъствува и ЕИК или ЕГН. След това тези данни се заключват с парола, която само ти знаеш. Това означава, че всеки ще може да ги чете, но само ти ще можеш да ги променяш. ID-то също може да се записва. Може да записваш и всичко друго, което сметнеш за разумно. Например можеш да си водиш дневник по дати с проверките на кошера, със състоянието на майката или семейството и т.н. Всичко е въпрос на желание и игра на софтуер.

Колкото до разстоянието за четене - при Mifare чиповете на 13 MHz това разстояние е до 5 сантиметра, което е предостатъчно за външна лепенка или карта. При UHF лепенките разстоянието е голямо и може да стигне до 20 метра с подходящ четец с остронасочена диаграма на излъчване. С нормален четец се постигат 50 сантиметра до 1 метър. От такива големи разстояния четенето на лепенките вътре в кошера се извършва групово, като има специални алгоритми за избягване на конфликтите.

tsc1
23.05.2013, 15:07
Разгледах pdf файла им. Това ALN-9640 наистина е подходящо за рамките!
С други думи ако се ползват UHF тагове технически проблеми не би трябвало да има. Остават организационните и правните проблеми да се решат:
- унифициране на информацията;
- регистрация на уникално ID за всеки регистриран пчелар;
- признаването на намерено имущество - рамки, кошери и др. маркирани с твоето ID в чужд пчелин за доказателство за кражба.
PS Имаш ли подходящия дивайс за четене и запис на таговете?

Mateev
23.05.2013, 15:42
В момента се разработва. Ще отнеме време - може би няколко месеца.

Иначе настолен четец/програматор може да се купи от eBay и с някакви команди от ниско ниво пак може да се свърши работа. Но за да стане User Friendly трябва сам да си напишеш софтуер, който ще управлява четеца/програматора през API.

ivootur
23.05.2013, 15:51
Не съм много на ясно как става това с лепенките и как излъчват сигнал,така че имам няколко въпроса.
За да излъчват сигнал не трябва ли да имат батерии?
Сигналите които излъчват не биха ли причинявали някакво негативно влияние за пчелите?

Mateev
23.05.2013, 15:55
.......Остават организационните и правните проблеми да се решат:
- унифициране на информацията;
- регистрация на уникално ID за всеки регистриран пчелар;
- признаването на намерено имущество - рамки, кошери и др. маркирани с твоето ID в чужд пчелин за доказателство за кражба....

Уникално ID всеки пчелар ВЕЧЕ ПРИТЕЖАВА - това е идентификационния номер на пчелина.

Колкото до признаването в съда - това става лесно, ако в лепенката има няколко държавно признати уникални идентификатори - ЕИК, ЕГН, БУЛСТАТ, регистрационен номер на пчелина и т.н. Това са все номера, за които вие притежавате документ.

Как се доказва собствеността върху крадена кола - по номера на двигателя и шасито. Как се доказва собственост върху крадена техника - по номера на производителя, който фигурира във вашите документи (гаранционна карта). И при кошерите ще е същото - важното е да има записан номер, за който вие притежавате документ.

Какво ви пречи директно да запишете вътре в интегралната схема следния текст:

Този кошер и рамките в него са собственост на фирма ХХХХХХХХХ ООД с ЕИК 123456789 и Управител Иван Драганов Петканов, ЕГН 3333333333, лична карта номер 123456789 издадена на 06.11.2005 г. от ОУ на МВР гр. Ямбол, адрес с. Горно Нанадолнище, общ. Карнобатска. Кошера се намира в пчелин номер 1234567890, регистриран на 28.11.2009 г. от областната ветеринарна служба на гр. Сливен с протокол номер РД-1235-18-56. Тази информация служи за доказване на собствеността върху кошера и рамките в него, в случай че бъдат откраднати.

20.12.2009 г.
Иван Драганов
Управител на ХХХХХХХХХХХ ООД

Mateev
23.05.2013, 16:24
Не съм много на ясно как става това с лепенките и как излъчват сигнал,така че имам няколко въпроса.
За да излъчват сигнал не трябва ли да имат батерии?
Сигналите които излъчват не биха ли причинявали някакво негативно влияние за пчелите?

Лепенките са пасивни - тоест нямат батерийно захранване и в нормално състояние не излъчват нищо, така че са напълно безопасни за пчелите.

Представляват една интегрална схема и свързана към нея бобина при HF лепенките или антена при UHF лепенките. Вътре в интегралната схема има един кондензатор, в който се натрупва енергия. Когато до лепенката се доближи четец, този четец подава високочестотна енергия, която зарежда кондензатора, и после лепенката излъчва записаната в себе си информация, ползвайки енергията на заредения кондензатор. Целия този процес трае милисекунди, така че това излъчване също е безопасно за пчелите. Ако не знаете - една единствена светкавица излъчва в целия електромагнитен спектър енергии, милиони пъти по-големи, и досега пчела не е умряла от това. Така че не се безпокойте за безопасноста.

medunqk
23.05.2013, 17:09
цената за 1 бр ли е ,в смисъл 1бр за 0,88 долъра

Mateev
23.05.2013, 17:46
цената за 1 бр ли е ,в смисъл 1бр за 0,88 долъра

Цената е за един брой - 0.088 $ или това е някъде около 13 стотинки. Заедно с транспорта и митото стига до 15-16 стотинки, а като добавиш и ДДС-то - 19-20 стотинки. Не е много, при положение че цената на една качествена рамка с восъчна основа надхвърля 2 лева, а ако е изградена - 3 лева, а ако ти я откраднат заедно с меда или пилото - над 10 лв.

ivootur
23.05.2013, 19:29
Благодаря!Много интересна информация!
По същия начин ли маркират някои от стоките в магазините,като на излизане писва алармата?

Mateev
23.05.2013, 20:32
Да. Има магазини, които използват истински RFID лепенки против кражба с интегрална схема вътре в тях и уникален идентификатор, записан в тази схема.

Повечето магазини обаче използват едни още по-евтини тагове, вътре в които има две магнитни пластинки, които при намагнитване се слепват и така им се променя резонансната честота. Тези евтини тагове всъщност помнят в себе си един единствен бит информация - намагнитен/ненамагнитен. Те не са подходящи за нашите цели.

Лепенки от нашия вид се използват в големите системи за документооборот на много западни компании и държавни служби. Лепят се на всеки един документ или всяка една книга/папка. Например разхождаш се в библиотеката и на екрана ти тече информация кои книги в момента се намират по рафтовете. Другото им приложение е в системите за инвентаризация по западните корпорации. Лепят се на всяка една мишка, компютър, телефон, принтер и каквото друго там притежава компанията. Влизаш в стаята с четец и веднага на екрана се появява списък с наличния в тази стая хардуер или инвентар. Една мишка да се опиташ да си откраднеш и датчика на портала моментално ще те засече и ще писне.

tsc1
23.05.2013, 21:08
@Mateev,
Ако правилно съм разбрал нещата, проблеми няма и може да започне масово внедряване на системата за идентификация на пчелините и тяхното имущество?

Mateev
23.05.2013, 21:12
Ами аз вече го правя ........

Технологията е достатъчно добре развита на световно ниво, на нас само ни остава да се опитаме да я усвоим и да я използваме в някакво практическо приложение. Според мене е въпрос на време да стане масова практика и в България. Просто няма друга по-добра технология, така че тази ще е ........

Остава само фирми като твоята и моята да понапишат малко софтуер и да започнат да предлагат на пазара завършен продукт. Сигурен съм че и други фирми ще се включат и в един момент ще осъзнаем, че това е поредното високотехнологично чудо, което се е намесило безвъзвратно в нашия живот.

Правил ли си си труда да прочетеш колко микропроцесора има в твоята къща. Ако ти кажа че са над 100, няма да повярваш.

tsc1
23.05.2013, 21:18
Аз съм убеден от самото начало, че си прав. Остава да се убедят в това и пчеларите.

Mateev
23.05.2013, 21:21
Ами дай им завършен продукт. Тяхната работа е да разбират от пчели, а не от електроника.

tsc1
23.05.2013, 21:43
Ами това е твоя идея, дай им го и ги убеди. Аз не съм пчелар, а и уважавам авторското право върху добрите идеи. На мен решението ми хареса и за това проявих интерес към детайлите.

Mateev
23.05.2013, 22:12
Аз нямам амбицията да ставам продавач на каквото и да било. Най-малкото не и на този етап. В момента ме интересува основно пчеларството като процес и технология и най-вече как да го индустриализирам (с по-малко труд да постигам по-големи резултати).

Пиша за тези играчки по форума, само защото някой проявява интерес и ми задава въпроси - иначе щях да си трая.

estabien6
23.05.2013, 22:34
Sharing is Everything-Споделянето е всичко !!! wink; http://sharingiseverything.blogspot.com/

Mateev
23.05.2013, 22:38
Така е, но не трябва да се прекалява, защото иначе се получава като самохвалство. Сподели идеята и ако се появят въпроси - отговаряй. Ако обаче никой не се интересува, глупаво е да се продължава да се пише. Тази идея с RFID-a се разви като тема именно защото имаше въпроси и трябваше да им отговарям. Иначе не бих посмял да пиша, без да знам има ли интерес или не.

estabien6
23.05.2013, 22:48
Не е самохвалство ,хубаво е да има с какво да се похвалиш по -някога стига да е за добро wink; ,много е полезна тази тема ,дори и за хора който не биха ползвали тези неща пак е хубаво да се знае за тях ,много съм доволен от информацията drinks;

tsc1
23.05.2013, 22:50
... В момента ме интересува основно пчеларството като процес и технология и най-вече как да го индустриализирам (с по-малко труд да постигам по-големи резултати).
....

Чисто умозрително ми се струва, че бъдещето е в подвижното пчеларство. Иска повече инвестиции, но пчелина винаги може да е там, където е най-добрата паша за сезона.
Та в този дух - купуваш си една композиция бракувани или ненужни товарни "конски" вагони (или само платформи)и един дизелов локомотив и си правиш подвижен огромен пчелин. Добавяш към тях още три вагона за персонала - един "ресторант-вагон" с кухня, един спален вагон и един "сервизен" с малка работилница за текущи ремонти, генератор за ток и т.н. и си готов. Изоставени гари с коловози за "паркиране" дал Господ из страната, линии също из цяла България. А десетина души персонал с желание за чергарски живот винаги ще се намерят.

estabien6
23.05.2013, 23:06
Сладък е номадския живот http://www.iainmckell.com/newgypsies/ втория линк е много як http://www.huffingtonpost.com/evelyne-politanoff/iain-mckell-gypsies_b_936297.html това с композицията е най-яката идея която съм срещал тук ,АДМИРАЦИИ

bobi mitrev
27.05.2013, 08:42
Матеев, окомплектовай цялата система и давай цена, аз съм ти първия клиент

Светозар Каменов
27.05.2013, 10:01
Нищо не разбирам от тази материя, но ми се вижда читава идеята. Една груба сметка прави около 200 лв за такива лепенки за всички рамки на 100 кошера. Сигурно ще има и още разходи, но в крайна сметка не е нещо, което не може да си позволи човек и да си защити собствеността. Друг е въпроса, че ако ти откраднат кошерите къде ще ги търсиш с четеца.

Mateev
27.05.2013, 11:43
Матеев, окомплектовай цялата система и давай цена, аз съм ти първия клиент
Когато стане готов четеца и програматора, ще пиша във форума. Засега чакам разработката да приключи и да се направят тестове.

Mateev
27.05.2013, 11:50
Нищо не разбирам от тази материя, но ми се вижда читава идеята. Една груба сметка прави около 200 лв за такива лепенки за всички рамки на 100 кошера. Сигурно ще има и още разходи, но в крайна сметка не е нещо, което не може да си позволи човек и да си защити собствеността. Друг е въпроса, че ако ти откраднат кошерите къде ще ги търсиш с четеца.

Четеца ще може да ги чете и при затворен кошер. Подаваш оплакване в полицията за кражбата и после заедно с един полицай обикаляте всички пчелари в региона. Приближаваш се до всеки един кошер и за 1 секунда проверяваш. Ще отнеме 5 минути за целия пчелин. За 1 ден можете да обиколите 100 пчелина.

И в момента при кражба полицаите обикалят по пчелините, заедно със собственика, така че за тях нищо не се променя, освен това, че вече имаш сигурно доказателство кое е твое и кое - не.

Лепенките имат и превантивен характер - когато се похвалиш на пчеларите в региона, че имаш маркирани рамки, от този момент нататък посмъртно никой няма дори и да си помисли, че може да краде от тебе. Сложи и табела на пчелина за тези, който не са разбрали.

bobi mitrev
27.05.2013, 11:54
Матеев, окомплектовай цялата система и давай цена, аз съм ти първия клиент
Когато стане готов четеца и програматора, ще пиша във форума. Засега чакам разработката да приключи и да се направят тестове.

ОК

tsc1
27.05.2013, 12:48
За кога се очаква да са готови? Софтуера за писане вие ли ще правите или ще се купи готов?

Mateev
27.05.2013, 16:25
Нямам представа - месец, два или три - при разработките знаеш как са нещата. Базови четци ще купим готови и към тях има API, но трябва да се напише някакво програмче, което да преобразува секторите в паметта заедно с нулите и единиците в по-човешки (пчеларски) вид. Програматора ще настолен и можем да използваме готов, но за четеца ще се наложи да разработим и някакъв по-мобилен хардуер.

Освен това трябва да се напише програмче и за MIFARE картите - както за програматора, така и за GSM-a под Android операционна система.

Нещата стават бавно, защото се разучават стотици листи документация - на чиповете, на четците, на програматорите, на Android и т.н. Знаеш как става с новите неща - усвояването им губи много време.

Димо Караангелов
27.05.2013, 17:08
Г-н Матеев ако разработите технологията до ниво за ползване от масовият пчелар Аз мисля че това ще е немалък принос към пчеларството в България!!!Доста се заинтересувах от тая технология и бих желал и аз да я ползвам,но при мен засега стои проблема с англииският език,софтуера и други такива!Мисля че няма да е никак лошо да опитате да я пусните на пазара като готв продукт,кит или нещо подобно,смятам че ще имате добър пазар!Поздрави!!!

tsc1
27.05.2013, 17:21
Нямам представа - месец, два или три - при разработките знаеш как са нещата. Базови четци ще купим готови и към тях има API, но трябва да се напише някакво програмче, което да преобразува секторите в паметта заедно с нулите и единиците в по-човешки (пчеларски) вид. Програматора ще настолен и можем да използваме готов, но за четеца ще се наложи да разработим и някакъв по-мобилен хардуер.

Освен това трябва да се напише програмче и за MIFARE картите - както за програматора, така и за GSM-a под Android операционна система.

Нещата стават бавно, защото се разучават стотици листи документация - на чиповете, на четците, на програматорите, на Android и т.н. Знаеш как става с новите неща - усвояването им губи много време.
Така е, спор няма! Който не се е занимавал с разработки, само той не знае колко подводни камъни могат да изскочат. Нямам представа колко голям Ви е екипа, който работи по проблема, но работата никак не е малко по обем. Като минимум половин година до завършено изделие. А може би е добре това време да се използва за официализиране на инициативата в пчеларския съюз и министерството на земеделието. При всички положения трябва да има оторизирана организация, която да води регистър на раздадените уникални ID, за да може да се признават после от съд и полиция като доказателство. А и самата легализация на системата ще има вече голям възпиращ ефект сред самите пчелари да налитат на чужд труд.
Ако не е тайна, каква ще е ролята на GSM с Андроид в цялата система?

Mateev
27.05.2013, 20:56
Вече писах някъде по-назад в темата, но ще повторя отново:

Аз деля маркировката на кошерите на две части - скрита и открита. Скритата е против кражба и се състои от евтини UHF лепенки, които се крият вътре в рамките и в сглобките на корпусите. Тя се чете групово с UHF четци от растояние например 1 метър.

Откритата маркировка се слага от външната страна на кошера. Тя се състои от PVC карти за маркиране на всеки един корпус, дъно, капак, хранилка и т.н. В нея има идентификационни номера, които служат за пчеларска информационна система. Идеята на пчеларската информационна система е бързо и лесно да се казва на четеца (а от там и на компютъра) следното:
1. От кои корпуси е съставен в момента дадения кошер.
2. В каква последователност са наредени тези корпуси отдолу нагоре
3. Кой номер семейство в кой номер кошер се намира
4. Каква е силата на това семейство в момента
5. Каква е майката на това семейство. На колко години е
6. Има ли болест и каква
7. Колко процента е пилото, меда, прашеца
И т.н и т.н. - всичко което си измислим като параметър може да се обявява в компютърната система кошер по кошер. След това на база на натрупаната информация компютъра ще може да планира задачи от типа:
1. Днес върви в пчелин номер 17 и сложи рамки за изграждане в кошери 2314 и 5213.
2. Провери семейство 241 за акари
3. Вземи 2 рамки с пило от сем. 435 и ги сложи в 142.
4. Направи сборна отводка с по 2 рамки от 234 и 345 и ги сложи като ново семейство 932.
Това е в общия случай идеята. Целта е в пчелините да се влага точно толкова труд, колкото е необходимо, а не както е сега - отварят се всички кошери подред, а действия се извършват само по част от тях.

Та аз съм решил да си имам собствена номерация на всеки един корпус, който притежавам. Отвън слагам PVC с напечатания номер на корпуса и вътре в тази карта записвам същия този номер. Отделно ще има и номер на семейство, но той ще е с едни кръгли тагове, които лесно могат да се местят от един кошер на друг - така както е и със семействата. Под кошер ще разбирам номера на неговото дъно. Този кошер се състои от няколко корпуса с каквито номера там се случат и компютъра ще знае в каква последователност са наредени, така че да може да планира и тяхното разместване. Въобще колкото повече неща знае компютъра за текущата конфигурация на пчелини, кошери, корпуси, рамки, семейства, майки, и историята на всичко това, толкова по-много неща ще може предварително да планира и от там да облегчава труда на пчеларя. До даден пчелин и даден кошер ще се ходи само тогава, когато препоръча компютъра. Нито ден по-рано, нито ден по-късно.

Mateev
27.05.2013, 21:09
...Ако не е тайна, каква ще е ролята на GSM с Андроид в цялата система?

Та именно тази откритата маркировка за пчеларската информационна система ще е с карти и шайби формат NFC, който може да се чете от съвременните GSM-и (напр. Samsung Galaxy Note), което означава че четец и програматор ще е GSM-a на пчеларя. В момента в който той приближи GSM-a до даден корпус автоматично ще се прочита номера на корпуса и ще се изпраща през интернет до пчеларската информационна система. Секунда по-късно на екрана ще получи инструкци какво трябва да се прави с този кошер.

Ето няколко примера за работа. Например проверяваме силата на семействата. Отстрани на едно картонче има три тага, на които е написано слабо, средно и силно семейство. Посочвам с GSM-a тага средно семейство и след това посочвам номера на кошера. Тоест за две секунди информирах компютъра че на еди коя си дата в еди кой си пчелин еди кое си семейство е разположено в еди кой си кошер и в момента го класифицирам като слабо.

Или пък след размяната на корпуси искам да информирам компютъра за новата конфигурация. Приближавам GSM-а до кръглия таг с номера на пчелното семейство и след това изреждам всички корпуси, започвайки от дъното и стигайки до капака. Общо 5 секунди и компютъра вече знае, че в резултат на някакво разместване или добавяне/махане на корпуси към днешна дата семейство номер едикое си се намира в кошер едикойси с подредба на корпусите едикаква си.

На практика може да се организира проследяване чак до ниво една рамка в кой корпус се намира (ако искаме). Можем да водим история на пчелното семейство през годините. Можем дори да знаем колко мед сме получили от това семейство, ако сложим един кантар на разпечатващата машина и след като претеглим съответния корпус да изтиткаме номера му с GSM-a. По номера на корпуса компютъра ще открие номера на кошера и на семейството. Можем да местим кошери и семейства между пчелините - компютъра няма да се обърка. Можем да обединяваме семейства, можем да разделяме и въобще всичко, което го правим, можем да информираме компютъра за 1 или 2 секунди. И понеже сървъра ще е WEB базиран, достъп до него едновременно ще имат много пчелари, които работят едновременно в много пчелини. В секундата, в която нещо се случва, ще го научава и шефа (аз или там който ползва системата) или например счетоводството на дадената фирма. Ако искам ръчно да въведа някава задача, след 1 секунда ще я научат всички пчелари по пчелините.

Mateev
27.05.2013, 21:25
И сега най-интересното - ако всичко това го направя за мене си и започне да функционира, за сървъра няма да има никакво значение дали работи с 1000 кошера или с 1 милион. Тоест в момента в който това заработи за мене, то все едно е заработило и за всички пчелари в България. И всеки един от тях би могъл да се възползва от пълната мощ на една такава система срещу някаква дребна сума абонамент. Но това е в много далечен план и не се знае кога ще стане и дали въобще ще стане. Целта обаче е ясна и в момента съм отделил екип, който да работи по нея.

Та искам да кажа, че защитата против кражба ще е най-дребното нещо, което могат да ни дадат тези RFID тагове. Истинската им сила всъщност ще си проличи именно след интеграцията им в една единна пчеларска информационна система, която да спомогне за силно редуциране на количеството на пчеларския труд и транспортните разходи и въпреки това нищо да не се забравя и всичко да се прави навреме.

Освен това по примера на руските програми ПЧЕЛА в алгоритъма на работа на сървъра ще може да се въведе и прогнозиране на развитието на семействата, което пък ще спомогне да научаваме предварително например кога има опасност дадено семейство да се рои или пък ще ни спомогне да планираме труда си до 2-3 седмици напред в бъдещето. Например още от днес ще знам че след 5 дена требва да ходя на Яворец да добавям корпуси, а по обратния път да мина през Градище да сложа например рамки за градене.

tsc1
27.05.2013, 22:12
Добре си го замислил като информационна система. Друг е въпроса, че това отново е насочено към огромни пчелини, с добро планиране и управление и достатъчно подготвени млади хора, които да го прилагат. Ще трябва май в класификатора на професиите да се добавят такива като "Сисадмин на пчеларска система" и пчеловод-информатик. :D
Някъде около 80-85г, когато започна по-масовата обработка на информацията с ЕИМ се шегувахме, че краварите ще се прекръстят на "Оператор на биологична единица" drinks;
Нищо не казваш за идеята за "Влака-пчела"? crying;

Mateev
27.05.2013, 22:22
Ами да, така е. Навсякъде, където се управляват много ресурси, има информационни системи с гигабайтови бази данни. Как мислиш че се оправяме в козметиката със складовото стопанство, в което има 10 000 наименования на материали и суровини и по всяко едно от тях има някакво движение, планиране, доставки, влагане в производството, продажби, изтичане на срок на годност, бракуване и т.н.

Сложните процеси не са страшни, ако внимателно се обмисли тяхната логика на движение и промяна и след това се създаде и поддържа вярната база данни. Милиони фирми по света ежедневно се занимават с такива неща и милиони програмисти по света ежедневно програмират и създават такива системи. Има си разработени софтуерни инструменти, с които това да става сравнителни лесно и бързо. Измислят се верните SQL таблици с верните полета и след това се прави подходящия WEB интерфейс и готово. Не е чак толкова страшно.

tsc1
27.05.2013, 22:33
Страшно е не създаването, а внедряването и стриктното изпълнение на правилата, без които всяка една сложна система се бъгва и започва да пречи, вместо да помага. Особено в тоя "занаятчийски" бизнес, какъвто е сега пчеларството.

Юрий Цветков
28.05.2013, 22:02
До даден пчелин и даден кошер ще се ходи само тогава, когато препоръча компютъра. Нито ден по-рано, нито ден по-късно.Ами ако в този ден вали като из ведро или се случи нещо с пчеларя? wink;

Mateev
28.05.2013, 22:49
Ако нещо се обърка - каквото и да било - то тогава задача на компютъра е за 1 секунда да изчисли нов план, в който закъсненията така да са разпределени, щото да нанасят минимални щети на всички останали пчелини.

Така или иначе няма пълна яснота какъв ще е алгоритъма. С течение на времето при всеки един конкретен случай ще му мислим как да го отработваме.

tsc1
16.06.2013, 08:31
Ще се възползвам от разрешението на модератора да постна и аз един линк:
www.tscommunication.com.
В момента разработваме цялостна система за охрана на пчелини - кошерите, периметъра, евентуално постройка, барака или фургон. Предвижда се три варианта на захранване - от мрежа 220V, от автомобилен акумулатор или от соларен панел. Възможни ще са и комбинации в зависимост от изискванията на клиента. Отделно системата ще има вградена Li-Ion батерия, гарантираща два-три дни работа без външно захранване. С нея ще се избегнат доста от недостатъците на предлаганите до тук способи, както и влиянието на постоянни електромагнитни излъчвания и мощни магнитни полета. Идеята е цената за пчелин с около 30 кошера да не надхвърля 50-60лв/кошер.
Позволявам си да се самоцитирам, за да не се прекъсне логиката на постовете.
Опитните образци на системата са вече готови!
Ще я опиша накратко и ще посоча най-важните и параметри.
Тя се състои от три основни части:
- главна станция
- датчици
- захранване
Главната станция е разработена на базата на серийно произвежданата от нас вече 4 години система HG07A. За да изпълнява основната си функция - охраната на кошерите, в нея е вградена допълнителна платка с ресивър и процесор за обработка на постъпващата информация. Предвидено е да се произвежда в два варианта
- BeeG 13-M1 - нехерметичен в метална кутия с вграден оловен гелов 12V/7Ah акумулатор;
- BeeG 13-M2 - херметичен в лята алуминиева кутия с вграден Li-Ion 12V/4Ah акумулатор.
Основните параметри са:
- 4 цифрови входа
- 4 релейни изхода
- приемане на сигнал от неограничен брой датчици разположени в кошерите
- обхват на уверен прием на сигнала от дачиците 800-1000м в радиус около нея
- контрол на мрежовото напрежение (ако има такова)
- контрол на заряда и състоянието на вградения акумулатор
- контрол на температура в кутията
- контрол на околната температура с изнесен датчик
- контрол на температура и влажност в два кошера
- захранване от всички възможни източници - мрежа 220V/50Hz, соларен панел, външен мощен акумулатор
- време за автономна работа без външно захранване - 4 денонощия за нехерметичния вариант и две за херметичния
Главната станция покрива пълния набор от възможности на HG07A, с които можете да се запознаете тук: http://www.tscommunication.com/files/documents/HG07A/HG-07A_BG.pdf
Датчици
Основен датчик за кошерите е MD-1RF. Датчика реагира на всеки опит за въздействие върху кошера - силен удар, опит за отваряне на капака или друга част на кошера, опит за преместване или повдигане на кошера. Свързва се с главната станция по кодиран радиоканал и излъчва само 1-2сек. Захранва се с две алкални батерии размер ААА и с тях може да работи до една година. Срока на работа с един комплект батерии зависи от тяхното качество и честотата на задействане.
Към главната станция могат да се свържат и всички датчици, ползвани от охранителните системи - PIR, контактни, бариери за периметрова охрана и т.н.
Захранване
Предвидено е главната станция да може да се захранва от:
- мрежа 220V/50Hz
- соларен панел с контролер и акумулатор
- външен мощен акумулатор 12V.
За сега е предвидено системата да се произвежда по индивидуална поръчка. По-късно ще опиша как ще се правят поръчките, сроковете за доставка и други допълнителни подробности. Ценова информация и оферта може да се получи след запитване на мейл: tsc@netissat.bg

Mateev
16.06.2013, 11:51
Кажи нещо повече за датчика MD-1RF. На какъв принцип работи - вибрационен или акцелерометър или звук?

Няма ли опасност силна градушка да предизвика стотици фалшифи задействия и от там навъртане на сума ти пари от SMS-и?

Какви са габаритните размери на датчика и къде се монтира? А на предавателя?

Има ли някакви стърчащи антени или всичко е прикрито?

Батериите лесно ли се сменят?

Само 1 бит ли излъчва предавателя (ON/OFF) или може да предаде и някаква друга информация вътре от кошера?

Кажи нещо и за цената. Пусни и някоя снимчица. Имам още поне 1000 въпроса, но засега стига. Аз съм готов да ти стана клиент първо с една тестова бройка, а после може и с по-много, но дай малко повече информация около датчиците.

За базовата система вече изчетох всичко от сайта ви. Там също има въпроси като например има ли някакъв начин да се сложи GSM интерфейс на 1 компютър и той едновременно да мониторва и управлява например 20, 50 или 100 пчелина. Сам разбираш, че цъкането по клавиатурата на GSM-а не е решение при много на брой ваши устройства. Трябва да има някакъв начин нещата да се следят или управляват групово.

tsc1
16.06.2013, 12:53
Кажи нещо повече за датчика MD-1RF. На какъв принцип работи - вибрационен или акцелерометър или звук?
Акселерометър
Няма ли опасност силна градушка да предизвика стотици фалшифи задействия и от там навъртане на сума ти пари от SMS-и?
Не,регулиран е така, че да се задейства от силен удар или преместване в пространството. Има микроконтролер за управление и филтрация.
Какви са габаритните размери на датчика и къде се монтира? А на предавателя?
LxBxH -> 82x46x24
Има ли някакви стърчащи антени или всичко е прикрито?
Всичко е скрито в кошера. В момента антената е кабелче, но се работи върху антена на платката.
Батериите лесно ли се сменят?
Да,с развиване на две винтчета. Кутията е почти херметична.
Само 1 бит ли излъчва предавателя (ON/OFF) или може да предаде и някаква друга информация вътре от кошера?
Тази версия за охрана излъчва ID, което се разпознава от процесора на ресивъра.
Кажи нещо и за цената. Пусни и някоя снимчица. Имам още поне 1000 въпроса, но засега стига. Аз съм готов да ти стана клиент първо с една тестова бройка, а после може и с по-много, но дай малко повече информация около датчиците.
Ще кача снимки тия дни като ги направя. Не искам да навлизам в детайли по понятни причини.
За базовата система вече изчетох всичко от сайта ви. Там също има въпроси като например има ли някакъв начин да се сложи GSM интерфейс на 1 компютър и той едновременно да мониторва и управлява например 20, 50 или 100 пчелина. Сам разбираш, че цъкането по клавиатурата на GSM-а не е решение при много на брой ваши устройства. Трябва да има някакъв начин нещата да се следят или управляват групово.

Има решения за мониторинг на съобщенията. Софтуера се закупува от разработчиците. Ако има интерес можем да разработим и наш, но за сега не си струва труда.Мисля да покажа нещата на срещата в Етъра. Там може и да запознаем. Има много за коментар, което не е за форума.

tsc1
24.06.2013, 07:34
Всички въпроси около цени, комплектация и срокове вече са изяснени. Поръчки за първата серия ще се приемат от днес до 15 юли. Срок за доставка на заявените системи - 15 септември. За всички въпроси свързани с получаване на оферта, уточняване на конфигурации и количества и поръчки моля пишете на мейл адреса ни: tsc@netissat.bg.
Тези, които вече направиха запитвания днес ще получат оферти.

dvidenov
09.07.2013, 07:22
Някой пробвал ли е с с с тази камера http://www.aliexpress.com/store/product/Ltl-Acorn-5210MM-5210M-940nm-12MP-GSM-MMS-infrared-scouting-trail-animal-wildlife-hunting-camera-4GB/103013_564807169.html

tsc1
10.07.2013, 08:35
Качвам обещаните снимки.
http://s10.postimg.org/jxz6wl5dh/SV1_2975_1.jpg (http://postimg.org/image/jxz6wl5dh/)
Главна станция - нехерметичен вариант

http://s10.postimg.org/9ze8a3vxx/SV1_2960_1.jpg (http://postimg.org/image/9ze8a3vxx/)
Главна станция - херметичен вариант

http://s14.postimg.org/52tyzpq7x/SV1_2964_1.jpg (http://postimg.org/image/52tyzpq7x/)
Датчик за кошери

Димитър Бонев
28.10.2013, 18:41
Имах късмета да присъствам на една презентация на тази система. Честно да си призная преди да се запозная на живо с подробностите, бях малко скептично настроен. Мислих, че това е поредната приспособена за нашите цели система. Грешах. Убедих се, че тази разработка е изцяло направена за целите на пчеларя и останах доста очарован. Би било добре, колегата да направи подобна презентация и тук. Аз лично сериозно се замислям да отделя средства и да си закупя такава система за новия пчелин. Понеже предполагам, че ще бъда обвинен, че правя реклама, категорично заявявам че не е така. Споделям впечатления.

enchev
31.12.2013, 14:43
Качвам обещаните снимки.
http://s10.postimg.org/jxz6wl5dh/SV1_2975_1.jpg (http://postimg.org/image/jxz6wl5dh/)
Главна станция - нехерметичен вариант

http://s10.postimg.org/9ze8a3vxx/SV1_2960_1.jpg (http://postimg.org/image/9ze8a3vxx/)
Главна станция - херметичен вариант

http://s14.postimg.org/52tyzpq7x/SV1_2964_1.jpg (http://postimg.org/image/52tyzpq7x/)
Датчик за кошери

Колега колко излиза за един кошер тоя дачик

tsc1
31.12.2013, 14:56
Датчик MD-1 RF - 26лв.

BUGI
31.12.2013, 17:26
Само в-прос?
Да ли не ште тази електроника да смјата за орентиране на пчелите???

ПС. мобилната телефонија има влијание в-рху тех???

tsc1
31.12.2013, 18:36
Само в-прос?
Да ли не ште тази електроника да смјата за орентиране на пчелите???

ПС. мобилната телефонија има влијание в-рху тех???
Не. В кошерите се поставят само датчици. Те реагират при опит да се отвори или премести кошера и излъчват слаб сигнал към "майката" за 3 сек. В кошера GSM няма. Върни се назад в темата има описание.

tsc1
03.01.2014, 11:49
Нова, по-добра оферта за системата:
http://dox.bg/files/dw?a=314303c565
(http://dox.bg/files/dw?a=314303c565)http://dox.bg/files/dw?a=bae38358fc
(http://dox.bg/files/dw?a=314303c565)

rosty_sz
06.01.2014, 18:57
На 13.02 четвъртък от 18.00 в читалището в Стара Загора ще се проведе презентацията на
"Охрана и мониторинг на микроклимата в отдалечени пчелини чрез системата BeeG 13 на ТСК-1 ООД"
Входа ще бъде свободен за всички желаещи. Добре ще е да ми пуснете до 03.02 ЛС при интерес за да можем да предвидим приблизително колко голяма зала да ангажираме.

Mateev
06.01.2014, 20:29
Към TSC1:

Отдавна съм ти поръчал една такава система за тестове, но до ден днешен не си се обадил, че я имаш в редовно производство. Тогава на срещата у дома ми показа само някакъв образец.

Въпроса ми е: Системата има ли я вече готова за продан и кога мога да получа един комплект за тестове?

tsc1
06.01.2014, 21:25
Към TSC1:

Отдавна съм ти поръчал една такава система за тестове, но до ден днешен не си се обадил, че я имаш в редовно производство. Тогава на срещата у дома ми показа само някакъв образец.

Въпроса ми е: Системата има ли я вече готова за продан и кога мога да получа един комплект за тестове?
Да, системата вече е в редовно производство. Изпратих ти още тогава проформа фактура, но може да не се е получила.
Моля те, уточни пак конфигурацията.
http://www.tscommunication.com/index.php?index=products&view=5

TSC-1 Oferta_BeeG.pdf:
http://dox.bg/files/dw?a=314303c565

Mateev
06.01.2014, 21:32
Потвърждавам ти офертата, но искам херметичен вариант и 5 броя датчици за движение. Изпрати ми на мейла проформ фактура - мисля че имаш данните на фирмата ми.

tsc1
06.01.2014, 21:41
Потвърждавам ти офертата, но искам херметичен вариант и 5 броя датчици за движение. Изпрати ми на мейла проформ фактура - мисля че имаш данните на фирмата ми.
OK. Уточни как ще се захранва.

Mateev
06.01.2014, 22:38
24V соларна система. Ама ти го направи с каквото напрежение ти е удобно, пък аз ще си сложа DC-DC преобразувател. В eBay ги има в изобилие по 1-2 долара парчето.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=DC-DC&_sacat=0&_from=R40

tsc1
06.01.2014, 23:35
24V соларна система. Ама ти го направи с каквото напрежение ти е удобно, пък аз ще си сложа DC-DC преобразувател. В eBay ги има в изобилие по 1-2 долара парчето.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p3984.m570.l1313&_nkw=DC-DC&_sacat=0&_from=R40
В такъв случай ще ти трябва външен акумулатор с по-голям капацитет. Вътрешната Li-Ion батерия е 4Аh, но с нея може да изкара най-много 48часа ако няма слънце. А и с капацитета им знаеш как е. Ще махна трафа и батерията и половината кутия ти остава празна. Ще можеш да монтираш направо контролер за управление на АБ. По начало така съм го предвидил при захранване от соларен панел. Утре ще пратя снимки.

rosimir83
23.01.2014, 18:40
Не ви знам каква охранителна техника предлагате,...но мисля,че това е най доброто,което се намира в природата.Лошото е че трябват поне 50 пчел.сем. да работят за поддръжката на алармата http://vbox7.com/play:9bab2f53b9 :bigsmile:

tsc1
23.01.2014, 19:06
От този артикул нямаме поради трудната подръжка и голямата енергоемкост.:laughing:

zampo
28.01.2014, 17:54
А и зимно време спи .

LoGo
02.02.2014, 21:24
Добре де, гледам китайците предлагат на добри цени - алармена система с дайл ъп към GSM апарат и сирена + инфраред излъчвател и приемник във водоустойчиви "пури" с дължина един метър. Това не е ли по доброто решение ?

tsc1
07.06.2014, 18:16
Изграждане на периметрова охрана на пчелини.

Ролята на периметровата охрана е да защити не обект, а територия. Чрез нея се осъществява наблюдение за навлизане в някакво оградено пространство от неоторизирани лица, с презумпцията, че те могат да извършат кражба или вандалски действия спрямо намиращите се на територията обекти. Тя има изпреварващо действие да извести собственика или охраната за възможни предстоящи действия срещу обекта. Известни са основно три начина на охрана на периметри:
- инфрачервени бариери;
- СВЧ бариери;
- положен под земята или по оградата трибологичен кабел.
Всеки от тези методи има свои предимства и недостатъци и при прилагането им се търси компромис между надежност (минимум лъжливи сработвания и пропускане на нарушения) и цена. В основата на този компромис е ценността и важността на обекта. По-горе те са подредени по нарастваща цена и ниво на надежност.
Най-евтина е системата с инфрачервени лъчи и най-скъпа - с трибологичен кабел.
В конкретния случай за пчелини обект на посегателство са кошерите и постройките с инвентар, а територия е самия пчелин с неговите граници, ограда и вход. Самия пчелин, като обект на охрана има няколко важни особености, които го отличават от тривиалните такива:
- разпръснатост на обектите (кошерите) на голяма площ;
- слаба (а понякога и липсваща) ограда;
- разположение в полето или в горите, понякога на значително отстояние от населени места;
- смяна на местоположението на пчелина в зависимост от пашата и сезона;
- честа липса на електрозахранване и интернет комуникация;
- лесно проследяване на навиците на пчеларя за посещения и работа в пчелина.
От тези особености произтичат и изискванията към периметровата охрана:
1.Лесен монтаж и демонтаж;
2.Ниско потребление на енергия и възможност за работа на батерии или акумулатор;
3.Възможност за скрито полагане, независимо от наличието на ограда или липсата на такава;
4.Възможност за известяване по GSM, като най-широко разпространен метод на комуникация и покритие на над 95% от територията на страната;
5.Ниска цена и възможност за лесно интегриране в общата система за охрана на обекта.

tsc1
07.06.2014, 18:20
Изграждане на периметрова охрана на пчелини.

За да задоволи тези изисквания фирма ТСК-1 създаде периметрова охрана специално за пчелини, съвместима със системата BeeG 13. Тя е подходяща както за стационарни, так и за преместваеми пчелини, тъй като е проста и евтина, лесно се разгръща, преконфигурира и събира. Работи на принципите на шлейфове, разположени и скрити в треви, храсти, между дървета и други подходящи места. Към системата майка може да се свързва както по кабел (предлагаме за целта ВКШ - полеви свързочен кабел, издържащ на тежки атмосферни условия) така и безжично чрез датчиците MD1-RF (същите като за кошерите, но с друг код).

Състав на охраната
1. Дървени колчета с квадратно сечение 3х3см и дължина 40-50см.
2. Контактни елементи от стомана с цинково покритие.
3. Телени скоби от пружинна тел, поцинковани.
4. Опорни елементи - кукички от поцинкована тел с резба за завиване в колчетата.
5. Стоманена тел с диаметър 0.15мм или 0.4мм (за зателване на рамки).
6. Пирони 60х3.2мм

С така изброените елементи се изгражда един или повече шлейфове, като телта се завръзва за телените скоби, а те се скачват с контактните елементи. Контактните елементи и опорните елементи се прикрепват към забитите в земята колчета през 3-5 метра. на две-три колчета с опорни елементи се поставя по едно с контактен елемент. Разположението на колчетата се избира така, че те да са скрити в тревата или храстите и да образуват начупена линия, както в хоризонтална, така и във вертикална равнина. Този метод се прилага при изграждане на противопехотни минни полета. Телта не е необходимо да бъде опъната като струна, но не бива да е и толкова хлабава, че да опира земята. Краищата на шлейфа се свързват или към комуникационния кабел и чрез него към базовата станция или към един датчик MD1-RF, специално модифициран за тази цел. Датчика се поставя в найлоново пликче, здраво завързано да не влиза вода и се маскира в тревата или заравя в земята, като отвън остава само антената. Така изградената система се маскира, за да е максимално невидима за окото. Системата работи на принципа на прекъсване на шлейфа, а това се получава, когато движещ се човек закачи телта и или я скъса или изключи някой от контактните елементи.

Скоро ще публикувам и снимки на елементите на системата и примерни схеми на разполагане.

Mateev
07.06.2014, 21:13
Такава система ме кефи. Не случайно си закупих десетина килограма много тънка хромникелова тел, която преди около месец някой рекламираше във форума. Просто си знаех, че тази тел е идеална за периметрова охрана, полага се бързо и лесно, и работи безпогрешно.

Предимствата на този тип охрана са очевидни - щом се задействува, значи някой (човек или животно) наистина е скъсал телта. Тоест имаме 100% надеждност.

Недостатък на този тип системи е, че ако телта не се прикрие, тя може да бъде видяна, и просто прескочена. А ако човека е специалист, може лесно да окъси с друга дебела тел сектор от няколко колчета, и после спокойно да вкара в пчелина дори и транспортно средство.

Като цяло тази система е една от най-добрите по отношение на съотношението ВИСОКА НАДЕЖДНОСТ за НИСКА ЦЕНА.

fokke
24.06.2014, 16:46
Да, интересно ако кошерите ти са на 3-4 километра от населено място как би се захранвала една такава система ?

Mateev
24.06.2014, 16:57
Писал съм по-назад в същата тема - захранването ще е със соларни панели. Във всеки един пчелин съм предвидил слагането на един военен фургон за инвентар, и на покрива му ще има няколко соларни панела. Два яки AGM или MVR акумулатори, соларно зарядно, автономен инвертор и готово - тока на пчелина вече е факт. Около 20 фургона вече са купени и стоят в двете ми бази - в Габрово и в Ловеч. Почистени са, боядисани са и в момента се правят инсталациите им. Хубави MVR акумулатори вече има 2 палета в склада в Габрово. Всеки един акумулатор е със 150 Ah капацитет и ще слагам на фургон (пчелин) по 2 броя, за да получа 24V захранване, а с инвертор - и 220V. Нека да пекне слънцето и да поизсъхне малко калта от черните пътища, и веднага след това с камиони със собствен кран започвам да разкарвам фургони по пчелините.

ПС: Ти да не си Fokke от форума МОДЕЛИСТИКА? Ако е така, вече се познаваме задочно....... Ами добре дошъл и в този форум.

fokke
24.06.2014, 17:20
Да Росимире аз съм Румен от SCALE RC MODELS FORUM :) Добре заварили и в този форум , моя и този имат доста общо и в двата става дума за летящи неща :)))):)

Аз сега загрявам, че ти пишеш за себе си какво ще направиш. Аз се зачудих как действително би могло да се опази един пчелин далеч от населено място , инвестициите, които ти влагаш са големи и не всеки може да го направи. Да не говорим че ако аз плесна един соларен панел насред ливадата ще мине някой да му тегли един камък е така за кеф.

Живо ме интересува пчеларството , но съм нов в тази област и тепърва ще задавам надявам се адекватни въпроси в адекватните теми :)

Поздрави

tsc1
24.06.2014, 17:36
Да, интересно ако кошерите ти са на 3-4 километра от населено място как би се захранвала една такава система ?
Освен начина, за който вече писа Матеев има и евтин начин за начинаещи - с автомобилен акумулатор. Системата BeeG 13 е икономична от към консумацията и с един акумулатор примерно от 62Ah може да изкара и месец работа без зареждане (зависи от околната температура). Освен това тя има и вграден акумулатор от 7Ah, с който може да работи 5 дни - време, достатъчно да се занесе, зареди и върне големия акумулатор. Системата контролира състоянието на акумулатора и във всеки момент с SMS команда може да се разбере какво е то. Предвидена е и защита от прекалено голям саморазряд. Ако напрежението падне до 10.8V тя изпраща предупредителен SMS и се самоизключва.

ivootur
24.06.2014, 17:43
А какво става когато крадците си носят зглушаващо устройство(струват 300-400 лв)?
Има ли някаква защита срещу това?Трябва да се помисли!

tsc1
24.06.2014, 18:09
А какво става когато крадците си носят зглушаващо устройство(струват 300-400 лв)?
Има ли някаква защита срещу това?Трябва да се помисли!
Този въпрос е коментиран многократно. По принцип всяка комуникация може да бъде заглушена от подготвен човек, въоръжен със съответната техника, но тя не струва 300-400лв, а на порядък повече. Много е важно също така с каква предварителна информация разполага крадеца - за разположението на охранителната централа и датчиците, за използвания метод на комуникация - кабел, GSM, предавател, Интернет по ЛАН или Wi-Fi. За това основните мерки са организационни, а не технически. Основните са скритост на системата и колкото е възможно по-малко информация за наличието и метода на функциониране. В нашата система има памет на събитията - ако за някакъв момент комуникацията се загуби, в момента в който тя се възстанови системата изпраща съобщение.
Аз обаче също задавам въпрос, на който до сега не съм получил смислен и логичен отговор:
Какъв е профила на крадеца на кошери и пчели? Е ли е тази дейност толкова доходоносна, че да оправдава кражбите да се извършват от подготвени екипи, съоръжени със скъпа техника и предварително сериозно разузнаване и планиране?

ilian55
24.06.2014, 19:50
това стига ли ?

tsc1
24.06.2014, 20:02
За това оръжие трудно се намира джепане! Само АК47 с подцевен гранатомет признавам и ТТ за лична защита.:laughing:

tarty
24.06.2014, 21:59
Вчера говорих с един познат ел.техник.Че той ми каза,измислил за пчелина на баща му някаква сисема.Около целия пчелин минава кабел(нещо като електронен пастир),и може на който кошер пожелае някакъв датчик да сложи.При повдигане на кошера се задейства сирена,получаваш есемес по тел., че има нарушение ,и по кабела почва да минава висок ток,който задържа крадеца вътре.И всичко това се захранва от една батерия която се сменя на 6 месеца.


Нищо не разбирам от ток,казвам само това което ми казаха.

tsc1
25.06.2014, 07:35
Вчера говорих с един познат ел.техник.Че той ми каза,измислил за пчелина на баща му някаква сисема.Около целия пчелин минава кабел(нещо като електронен пастир),и може на който кошер пожелае някакъв датчик да сложи.При повдигане на кошера се задейства сирена,получаваш есемес по тел., че има нарушение ,и по кабела почва да минава висок ток,който задържа крадеца вътре.И всичко това се захранва от една батерия която се сменя на 6 месеца.


Нищо не разбирам от ток,казвам само това което ми казаха.
Може и да е преоткрил топлата вода. Всичко това аз го произвеждам и продавам от една година.

tsc1
27.06.2014, 21:55
Ето и някои снимки на елементите на периметровата охрана:
Контактен елемент
1.1607 2. 1608 3. 1606 4. 1605

1,2 Тяло - сборка
3. Основа
4. Пружинен контакт

agro
28.06.2014, 05:53
Аз обаче също задавам въпрос, на който до сега не съм получил смислен и логичен отговор:
Какъв е профила на крадеца на кошери и пчели? Е ли е тази дейност толкова доходоносна, че да оправдава кражбите да се извършват от подготвени екипи, съоръжени със скъпа техника и предварително сериозно разузнаване и планиране?
Струва ми се, че добре оборудваните охранителни системи рязко ще сменят профила на крадците. Вече няма да идват екзотичните крадци на кошери, а ще идват най-масовите айдуци, дето ги има в изобилие, да си вземат акумулатор за колата, соларен панел за вилата, кабел за бакър или gsm модем на принципа грабваш и бягаш. За вандалите е още по-лесно - строшения соларен панел не жили като ядосани пчели. А и какво голямо изкушение е да се провери набързо съдържанието на лъскав фургон, оставен насред пущинака.

Mateev
28.06.2014, 09:29
Нали знаеш, че оградите са най-добрата охранителна система за ДОБРИТЕ ХОРА.

Охранителните системи са добра превенция за ДРЕБНИТЕ КРАДЦИ, които ги е страх да не бъдат разкрити.

Срещу ПСИХОПАТИТЕ и ПРОФЕСИОНАЛИСТИТЕ обаче няма никаква защита. Дори и да сложш жива охрана и картечни гнезда по ъглите на пчелина, това пак няма да спре някой психопат или професионалист.

Та във връзка с това стратегията за охрана на пчелина се изразява в следното:
1. ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЧАСТ - ограда и катинар, за да се каже на ДОБРИТЕ ХОРА, че това е частна собственост. В 90% от случаите това е достатъчно.
2. ПОЖЕЛАТЕЛНА ЧАСТ - огранителна система и/или видеонаблюдение, за да се каже на КРАДЦИТЕ-КОКОШКАРИ че този обект съвсем не е безобиден за тях, и поради тази причина по-добре да не го закачат. Тука е много важно охранителната система и камерите да са ВИДИМИ от крадеца, за да го респектират. Наличието на табели, че имота се охранява с електроника, също помага. Цялата роля на охранителните системи се изчерпва с тяхното ПРЕВАНТИВНО И ПСИХОЛОГИЧЕСКО ВЪЗДЕЙСТВИЕ върху кандидат-крадеца, а не с постфактум действието "крадеца бил записан на DVR-a".

Според мене тези две нива на ПРЕВЕНЦИЯ са напълно достатъчни за един пчелин. Третото ниво - борба с професионалистите и психопатите е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Те не могат да бъдат спрени. Единственото, което ни остава, е да се опитаме са спомогнем за тяхното разкриване. Тука обаче стратегията вече е друга. Тука вече трябва да се прилагат СКРИТИ КАМЕРИ, а алармата трябва да е ТИХА (не да пиши, а тихомълком да изпрати SMS на собственика и/или охранителната фирма).

Третото ниво не пречи на първите две. Оградете си имота, накачулете го с камери (може и фалшиви), сложете разни антени и мигащи светодиодчета (много са важни), сложете табели "Обекта се охранява с електронна техника", и с това сте готови за добрите хора, за циганите и за другите пишман-крадци. След това сложете няколко ИСТИНСКИ СКРИТИ КАМЕРИ, и това вече ще е истинската реална защита срещу хора, непопадащи в първите две категории.

tsc1
28.06.2014, 09:40
Да, това е положението и това е правилната стратегия!
И към казаното от Матеев ще добавя кои са елементите на една електронна охранителна система:
1. Сигнализация (елементи и датчици за откриване на агресивни действия - опит за кражба или вандализъм)
2. Известяване на собственика и хората, които трябва да вземат мерки
3. Въздействия върху нарушителите за осуетяване или прекратяване или поне затрудняване на действията им.

Mateev
28.06.2014, 09:46
Знам че сега ще извадите от 1000 кладенеца вода какво може да направи крадеца, как ще заглуши радиопредаванията или как ще прескочи периметровата охрана или пък как ще дезактивира един или друг тип охранителна система. Искам да ви кажа, че всичко това няма абсолютно никакво значение. Има само два варината, и те са следните:

1. УСПЯВАМЕ ДА УПЛАШИМ КРАДЕЦА с оградата, камерите, антените, табелите, светодиодите и всичко друго, което сме го поставили с цел именно ДА БЪДЕ ВИДЯНО ОТ КРАДЕЦА. Ако това е така - супер. Инвестицията по охраната си е струвала. Според мене в тази категория ще попаднат 99% от случаите, но ние никога няма да разберем колко са били те, защото няма да знаем кога е имало опит за проникване.

1. НЕ УСПЯВАМЕ ДА УПЛАШИМ КРАДЕЦА и той прониква в пчелина и нанася някакви щети. При тази ситуация е най-добре нашата скрита електроника да се опита да събере колкото се може повече аудио и видео информация, за да помогнем на бъдещото следствие. В тази връзка например аз бих сложил скрита камера не само в пчелина, а и на подстъпите на пчелина. Това може да е дори на 100 или 500 метра от пчелина от двете страни на пътя, който се явява подход към пчелина. Ако успеем да снимаме транспортното средство и номерата му, значи сме си свършили работата на 100%. А ако успеем и по някакъв начин да го маркираме, още по-добре. С някаква пръчка да надерем боята ми или да взривим спрей с някава боя, която да го оцвъка и т.н. - варианти хиляди, ако човек започне да мисли в тази насока. Естествено всички тези капани ще се активират само ако алармата в пчелина вече се е била задействувала.

scutellator
28.06.2014, 20:18
А ако успеем и по някакъв начин да го маркираме, още по-добре. С някаква пръчка да надерем боята ми или да взривим спрей с някава боя, която да го оцвъка и т.н. - варианти хиляди, ако човек започне да мисли в тази насока.

По филмите все гледам че когато човек се опита да избяга от някой паркинг без да си е платил, колата му остава по джанти.

Mateev
28.06.2014, 21:14
Хем майтап, хем не.......
Понякога наистина е по-лесно да се охраняват подстъпите към пчелина, а не самия пчелин. Зависи от конкретната ситуация. Аз наистина имам такива пчелини, при които единствения подстъп е някакво тясно горско пътче с широчина 2 метра. Защо тогава да се хабя да слагам сложни и скъпи охрани по самия пчелин, когато много по-лесно е за същите пари да осея това пътче с камери, капани и всякакви други неприятни изненадки. Фантазията ми е развинтена и мога лесно да изгенерирам поне 100 идеи в стил "Сам в къщи".

Искрен Мутафов
28.06.2014, 23:38
По филмите все гледам че когато човек се опита да избяга от някой паркинг без да си е платил, колата му остава по джанти.

Една истинска история от 70-ти или 80-те години на миналият век:
Дядо ми, лека му пръст си бил занесал кошерите в някаква липова гора на паша, и забелязъл че изчезнали няколко кошера. До мястото се стигало по черен горски път. Подготвил си дъски с набити пирони и заел позиция някъде в подстъпите към пчелина привечер. Понякое време през нощта минала една кола към пчелина. Тутак си заровил дъските с пироните на горе, замаскирал ги, и черта към селото. Върнал се заедно с милиционера, а крадеца ги чакал със спукани гуми и няколко кошера в багажника. На сутринта отишли у крадеца на обиск и дядо ми разбира се че си разпознал кошерите, но най-големият куриоз е че под капаците имал вестници(предполагам Работническо дело), на които с почерка на пощаджита пишело името на дядо ми(абонамент). Предполагам от тогава му датираше навика да пише датата и името си на рамките.

scutellator
29.06.2014, 11:28
Дъските със пирони са добро решение, но лично аз не бих искал някой случайно минаващ са си пукне гумите на колата, а само крадеца. Ако предупреждението за камери не го спре и наистина се опита да открадне кошери, то при повдигането на кошер да се задейства безщумна аларма активираща капаните по обратния път. Какъвто и да е крадеца, със сигурност ще оцапа гащите ако 2 или 4 от гумите му останат по джанти (предполага се че резервната гума е една). И както горските пътища имат коловози, транспортното средство ще остане като патка в калчище. Единия от вариантите е крадците да се опитат да си върнат кошерите по местата, носейки ги на ръка по 100-ина метра, и да се опитат да се направят на невинни жертви на "умопомрачения" пчелар поставил капани навсякъде. Или пък да чакат от засада с калашници, да побягнат оставяйки транспортното средство в полза на пчеларя, или да чакат като клъфтани петели пристигането на охраната, приели съдбата си че няма измъкване. Вариантите не са много .... но да се окажеш в подобна ситуация е такова наказание че има по-възпитаващ ефект дори и от затвора. А после ще трябва да им леят и куршум

Mateev
29.06.2014, 14:52
А пък ако е през нощта, и чуят силен вълчи вой от 100-ватова тонколона ...... или пък ръмжене на мечка ......

Може и димка със сълзотворен газ - от казармата знам, че после човек половин час кашля, киха, бърше сълзи и точи сополи.....

Искрен Мутафов
29.06.2014, 18:23
Преди кажи-речи половин век - какви ти камери...?!? А пък дъските са били заровени непосредствено след преминаването на подозрителното превозно средство, и са престояли заровени не особенно дълго(има-няма час) и са си свършили идеално работата.

Искрен Мутафов
29.06.2014, 18:25
Димката има опасност да навреди и на пчелите, а може и само да ги настърви и ефекта да е двоен - обгазен и нажилен разбойник...

зуница
29.06.2014, 20:50
Димката ще увреди здравето на човека невинно разхождал се из пчелина ви през нощта.Искал да види кошери, но през деня го е страх от пчелите.Та тоя невинен човечец е жестоко пострадал от ваши умишлени и преднамерено увреждащи здравето му действия.Как ще се защитите от такава теза на невинния човечец?

Драгошинов
29.06.2014, 21:41
...........Как ще се защитите от такава теза на невинния човечец?

Със сопата Зуница, със сопата!

keser
08.04.2015, 23:14
Матеев, до къде стигна с разработването на информационната система. Успя ли да създадеш това за което писа преди 2 години? Пчеларите освен духало и памкоповдигач, ползват ли и смарт устройства в работата?

Mateev
10.04.2015, 19:49
Пчеларите ми от повече от година титкат информация от RFID таговете и данните се трупат на SQL сървъра, но програмистите ми се мотат с обработката на информацията и направата на визуалните интерфейси. Както всяко едно друго нещо, проблемите се оказаха повече, отколкото очаквах. Нищо ново под небето - просто се работи по въпроса, и както винаги се случва при подобни проекти, разходите трябва да се умножат по две, а времето - по три, за да има шанс проекта да види бял свят.

212
11.06.2015, 21:18
Помогнете малко със сведения за rfid.

От тези лепенки които са упоменати http://www.zotei.com/RFID_label/RFID_Inlay.html как мога да закупя няколко броя?
Какъв хардуер е нужен за четене и писане от/в rfid?
Какво API се ползва за програмиране?

Mateev
11.06.2015, 23:08
От Zotei се купуват само големи количества - по 5-10 хиляди бройки. Малки бройки (по 50-100) продават само когато обявиш, че искаш образци. Начина за доставка е следния:

1. Избираш си момиче от плаващата лента в дясно и влизаш в комуникация с нея на английски език.
2. Уточнявате вида и бройката и след това тя ти изпраща по мейл проформ-фактура.
3. Заплащаш парите с PayPal или с банков превод при големи суми.
4. Чакаш производството и после доставката. Обикновенно 10 000 броя се произвеждат за 2-3 дена. Доставката отнема още 3-5 дена.
5. Стоката пристига по DHL в митница София. Размитяваш я и я получаваш.

За единичи бройки (под 10-20) единствения начин да се сдобиеш с тях е да ги намериш в еBay и да си ги купиш на двойна и тройна цена.

Колкото до хардуера и софтуера - в eBay е пълно с фирми, които предлагат готови модули или четци, както и съответните API-та към тях.

Един от най-интересните хардуери е NFC четеца на почти всеки един съвременен GSM смартфон. Този NFC четец е съвместим с RFID датчиците на 13.5 MHz. Търси в Google и в API-тата на Android думичката MIFARE 1K. Това е името (серията) на най-разпространения RFID таг на честота 13.5 MHz. Готови софтуери за четене и запис посредством NFC четеца на един GSM можеш да си изтеглиш безплатно от Google магазина за Android смартфони. Търси с думичките NFC (технологията) или NXP (разработчика на Mifare чиповете).

Чипа, който те интересува, е MF1 IC S50 - това е оригинала на най-разпространения чип в света, с който се правят карти и всякакви други RFID тагове на 13.5 MHz. Китайския аналог на този чип е FM11RF08. Перфектно копие, което работи безпогрешно, като картите и таговете с него са 2-пъти по-евтини от тези с оригиналния чип. Всъщност това е чипа, който е завладял света с милиарди продажби (FM11RF08) и аз въобще не ти препоръчвам да пробваш други чипове. Само ще си загубиш времето и парите.

rosen890
17.06.2015, 17:52
Мога да помогна. Аз продавам GPS система създадена специално за пчелни кошери +
0897490424

tsc1
17.06.2015, 17:57
Мога да помогна. Аз продавам GPS система създадена специално за пчелни кошери +
0897490424
Дай някакви параметри, снимки, цена....

Vmitev
20.06.2015, 17:47
Моля за предложение за охрана на пчелин, намиращ се в гора. Нямам електрически ток, няма и начин за прекарването му. Предпочитам периметрова охрана, за да не се съобразявам с размерите.

tsc1
20.06.2015, 18:31
Моля за предложение за охрана на пчелин, намиращ се в гора. Нямам електрически ток, няма и начин за прекарването му. Предпочитам периметрова охрана, за да не се съобразявам с размерите.
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1805
Това не ти ли върши работа?

naiksan
29.06.2015, 16:53
Моля за предложение за охрана на пчелин, намиращ се в гора. Нямам електрически ток, няма и начин за прекарването му. Предпочитам периметрова охрана, за да не се съобразявам с размерите.
http://www.save-bees.com/en/home-2/
GPS,специално създаден за охрана на кошери.При интерес на тел.0899271599

tsc1
29.06.2015, 18:11
http://www.save-bees.com/en/home-2/
GPS,специално създаден за охрана на кошери.При интерес на тел.0899271599
Нещо, което е пропуснато:
http://www.save-bees.com/en/price-list-save-bees/

jdrumev
10.07.2015, 16:12
здравейте, преди няколко дена сложих тоя клип.http://vbox7.com/play:5601b67c99 виждате как се поставя отводкота,а тук как намираме отводка http://prikachi.com/images/702/8224702N.jpg имате ли предложения как да го хвана тоя дето ми бара кошерите

212
10.07.2015, 17:04
здравейте, преди няколко дена сложих тоя клип.http://vbox7.com/play:5601b67c99 виждате как се поставя отводкота,а тук как намираме отводка http://prikachi.com/images/702/8224702N.jpg имате ли предложения как да го хвана тоя дето ми бара кошерите

С взривчатка! И тези кошери не ги барай повече!!

jdrumev
10.07.2015, 17:07
С взривчатка! И тези кошери не ги барай повече!!

ако се хване във вълчи капан покрай кошерите мой ли да ме съдят?

212
10.07.2015, 17:13
ако се хване във вълчи капан покрай кошерите мой ли да ме съдят?

В последно време дават смешни присъди...

jdrumev
10.07.2015, 17:25
В последно време дават смешни присъди...

значи не става защото имам оръжие

Дамян Дамянов
17.07.2015, 06:13
Изникна една идея за защита на кошерите от кражба.
Използва се ампула с боя. При отваряне на кошера, ампулата се чупи и нацапва пчелите. Трябва да се намери абсолютно безвреден химикал за целта.
- Почти никой няма да си купи крадени пчели
- При ветеринарните прегледи(ако се извършват) ще се открият следи от боята
- При съмнение за кражба, полицията ще може да разпознае лесно откраднатите пчели
- По кошерите остава боя и стават непродаваеми

Това не е идеалното решение, но е начин да се демотивират крадците. Ако се открият следи от боя при преглед, да се връщат всички усвоени пари по програмите.
Обаче всичко зависи от цената и тя трябва да е много ниска, ако искаме да се използва масово.

Другият вариант е по-краен. Да се поставят ампули с отрова. Така или иначе тези пчели вече си ги загубил, поне да не пълниш джоба на крадеца. Загубата е голяма, но няма отново да краде, защото няма стимул.

tsc1
17.07.2015, 06:52
Изникна една идея за защита на кошерите от кражба.
Използва се ампула с боя. При отваряне на кошера, ампулата се чупи и нацапва пчелите. Трябва да се намери абсолютно безвреден химикал за целта.
- Почти никой няма да си купи крадени пчели
- При ветеринарните прегледи(ако се извършват) ще се открият следи от боята
- При съмнение за кражба, полицията ще може да разпознае лесно откраднатите пчели
- По кошерите остава боя и стават непродаваеми

Това не е идеалното решение, но е начин да се демотивират крадците. Ако се открият следи от боя при преглед, да се връщат всички усвоени пари по програмите.
Обаче всичко зависи от цената и тя трябва да е много ниска, ако искаме да се използва масово.

Другият вариант е по-краен. Да се поставят ампули с отрова. Така или иначе тези пчели вече си ги загубил, поне да не пълниш джоба на крадеца. Загубата е голяма, но няма отново да краде, защото няма стимул.

Има в идеята едно дребно проблемче - как да дезактивираш ампулата, когато ти отваряш кошера и как да я активираш, когато приключваш работа с него. Защото начина на деактивация трябва да е индивидуален и отделно да има механизъм, който винаги да ти напомня за активната защита.

212
17.07.2015, 10:02
Идеята на Дамянов заслужава внимание.

Моята идея http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2427&p=64948&viewfull=1#post64948 е описана тук. Тези дни очаквам да получа от tsc1 неговия продукт. Който има интерес от обединение с цел общо опазване на нашето имущество, нека пише ЛС.

ferdy
17.07.2015, 10:20
Изникна една идея за защита на кошерите от кражба.
Използва се ампула с боя. При отваряне на кошера, ампулата се чупи и нацапва пчелите. Трябва да се намери абсолютно безвреден химикал за целта.
- Почти никой няма да си купи крадени пчели
- При ветеринарните прегледи(ако се извършват) ще се открият следи от боята
- При съмнение за кражба, полицията ще може да разпознае лесно откраднатите пчели
- По кошерите остава боя и стават непродаваеми

Това не е идеалното решение, но е начин да се демотивират крадците. Ако се открият следи от боя при преглед, да се връщат всички усвоени пари по програмите.
Обаче всичко зависи от цената и тя трябва да е много ниска, ако искаме да се използва масово.

Другият вариант е по-краен. Да се поставят ампули с отрова. Така или иначе тези пчели вече си ги загубил, поне да не пълниш джоба на крадеца. Загубата е голяма, но няма отново да краде, защото няма стимул.

Е как точно ще докажеш, е ампулата е твоята ампула, ако това се разработи едва ли ще го има в 700 000 варианта? Бележете си всеки елемент и не се занимавайте с изтравяне на пчели.

зуница
17.07.2015, 10:46
Ако ампулата съдържа "неустоим" за пчелите аромат и полее злосторника, дали ще му е удобно да си свърши работата , обгрижван от пчелите на целия пчелин?

Дамян Дамянов
17.07.2015, 12:37
Има в идеята едно дребно проблемче - как да дезактивираш ампулата, когато ти отваряш кошера и как да я активираш, когато приключваш работа с него. Защото начина на деактивация трябва да е индивидуален и отделно да има механизъм, който винаги да ти напомня за активната защита.

Може да се направи елементарно с механизъм или електроника или комбинация.
Веднага се сещат за един вариант - http://erelement.com/breakout-boards/magnet-switch
Преди години на една скъпа кола, алармата беше с ключ-букса с 20-ина крачета.
Друга система съм виждал с ключ представляващ 6,35мм аудио жак с едно pnp(npn) и един резистор.(всичко - 2лв с ддс) Няма да казвам къде се използва, че утре на някой ще му хрумне да се пробва.
Сигурно ти можеш да се сетиш за 101 начина :)


Е как точно ще докажеш, е ампулата е твоята ампула, ако това се разработи едва ли ще го има в 700 000 варианта? Бележете си всеки елемент и не се занимавайте с изтравяне на пчели.

В нашата държава няма съд и метода е по-скоро с цел да демотивират крадците.


Ако ампулата съдържа "неустоим" за пчелите аромат и полее злосторника, дали ще му е удобно да си свърши работата , обгрижван от пчелите на целия пчелин?

Може да се използва феромон, но цената му сигурно ще бъде висока.

Това е само идея. Всяка една система за сигурност може да се прескочи, стига да има желаещи.

зуница
17.07.2015, 12:49
Може да се използва феромон, но цената му сигурно ще бъде висока.
Това е само идея. Всяка една система за сигурност може да се прескочи, стига да има желаещи.
Да се насочим към "феромоните" чесън, шльокавица, силен парфюм и други "любими" на пчелите аромати.Сигурно има нещо от тоя вид, което трудно се изветря и подлудява пчелите.Все има някое химическо съединение с подобни качества.Нещо подобно на благовонието на скункса.

delta.e
17.07.2015, 22:07
Зуница , моите са опазени.
Имам метод .

зуница
18.07.2015, 05:47
Всеки знае, че "аромата" на пчелна отрова отключва агресия у цялото семейство. Едно ужилване провокира нападение и у останалите пчели.Може би си заслужава да се работи и в тая посока?

tsc1
18.07.2015, 07:08
Всеки знае, че "аромата" на пчелна отрова отключва агресия у цялото семейство. Едно ужилване провокира нападение и у останалите пчели.Може би си заслужава да се работи и в тая посока?
И друг път (може би пак в тази тема) съм споделял, че най-добрия за мен начин на защита на кошерите е да накараме пчелите сами да ги защитават от натрапника. Това е и най-интелигентния начин за заобикаляне на някои недомислици в нашето законодателство. Спомням си, че и тогава попитах "Как да предизвикаме агресивно поведение на пчелите, без да им навреждаме?", но не получих смислена информация Това с миризмите е много интересен подход, защото позволява ползвнето на някакви вещества в ниски концентрации (разтворени в подходящ разтворител или разредител). За да се стигне обаче до практическа реализация е необходимо от самите пчелари да се направят експерименти с различни миризми и техните концентрации и да се намери най-доброто (и евтино) решение. Техническата част ще поемем ние.
PS. И бих си позолил да помоля delta.e да не раздава категорични оценки за неща, които определено не разбира!

Fogzyi
19.08.2015, 07:43
Същото се получва и когато премажеш някоя пчела по невнимание с рамката, не знам дали е от мириса на отровата или по скоро от смачканото тяло.Дори и да не е напълно премазана и да пълзи пак се скупчват в защита.

tendo
04.03.2016, 17:02
Защо колега, каква трябва да е оградата ? Моята е от плетена мрежа и бетонни колове....

Mateev
04.03.2016, 19:58
Зависи заради кого я правиш тази ограда. Ако е заради Закона за пчеларството - може да е всякаква, дори и най-рехавата и най-кекавата. Ако е заради мечки - трябва да е бетонна. Ако искаш да се защитиш от кражба - няма ограда, която да ти помогне, дори и да сложиш 4 картечни гнезда в четирите ъгъла.

Не забравяй, че крадците в повечето случаи са наши колеги-пчелари. Тях не ги е страх от пчели и им е пределно ясно, че ако сутринта не си в 9-10 часа на пчелина, значи няма да дойдеш целия ден.

rumenggr
04.03.2016, 20:36
Оградата просто показва - това вътре е мое. Ако не са колеги, ще ти откраднат и картечниците и гнездата...

petar_petrov2015@abv.bg
09.03.2016, 20:39
ВЪЛЧИТЕ КАПАНИ СА СТРАХОТНИ

tsc1
09.03.2016, 21:11
ВЪЛЧИТЕ КАПАНИ СА СТРАХОТНИ
Пробвал ли си?

bigbo4ko
22.05.2016, 21:20
https://www.youtube.com/watch?v=TCA4ObYYKdM /на 5 мин. е най точно казано/

GSM предавател
http://panda-bg.com/bg/product/GSM-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D 1%82%D0%BE%D1%80-Emb-v-1-0-%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D1%81-%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%BB-3-%D0%BC-2-dB/405746/

Датчик за джижение /с Имунитет за домашни любимци 15-25 кг/

http://panda-bg.com/bg/product/%D0%94%D0%B0%D1%82%D1%87%D0%B8%D0%BA-SWAN-QUAD-PIR-%D1%86%D0%B8%D1%84%D1%80%D0%BE%D0%B2-ASIC/405817/

rosty_sz
23.08.2016, 06:52
Една интересна нова джаджа.
https://www.thetileapp.com/?utm_source=AdWords&utm_medium=CPC&opt=SEM&gclid=CLHQxKHb1s4CFcHNGwodSVgJng

Remi
23.08.2016, 07:12
Зависи заради кого я правиш тази ограда. Ако е заради Закона за пчеларството - може да е всякаква, дори и най-рехавата и най-кекавата. Ако е заради мечки - трябва да е бетонна. Ако искаш да се защитиш от кражба - няма ограда, която да ти помогне, дори и да сложиш 4 картечни гнезда в четирите ъгъла.

Не забравяй, че крадците в повечето случаи са наши колеги-пчелари. Тях не ги е страх от пчели и им е пределно ясно, че ако сутринта не си в 9-10 часа на пчелина, значи няма да дойдеш целия ден.

Всеки сам си носи кръста и отговорността.

tsc1
02.03.2017, 09:37
Важно съобщение!
Пролетта вече чука на вратата и идва времето за оценка и попълване на зимните загуби. Това е и сезона когато са най-много кражбите на кошери и пчелни семейства.
Нашата система за охрана на пчелините BeeG 13 e един надежден начин за предотвратяване на кражбите. За трите години на продажби до нас не е достигнал нито един сигнал за кражба в пчелин, защитен с нея!
Ние сме подготвени да посрещнем новия сезон с предварително изработени и тествани главни станции, но необходимите количества датчици са трудни за прогнозиране. За това:
Моля настоятелно всички, които през есента и зимата водиха разговори с нас и изявиха желание да закупят системи BeeG 13 да направят поръчките си сега, с цел изработване на необходимия брой датчици и да изпреварим крадците.
Направилите поръчките си до 15 април ще получат 5% Великденска отстъпка от цената на заявената система без ДДС!

Петър Маринов - petermar
22.03.2017, 09:11
Това е доста интересно като решение :)
http://www.studylifestyle.com/2016/trackr/14/?cid=35&utm_term=clubzbg&sxid=3o19hrerkklf

tsc1
22.03.2017, 09:46
Това е доста интересно като решение :)
http://www.studylifestyle.com/2016/trackr/14/?cid=35&utm_term=clubzbg&sxid=3o19hrerkklf
Това и друг път е пускано като линк, не помня дали тук или в пчеларските групи във фейса. Има обаче един фундаментален въпрос, на който още никой не е дал отговор: "На какво разстояние между транспондера и телефона работи?"

vesboy
24.03.2017, 19:49
Details

Diameter: 31 mm (1.22 in)
Thickness: 3.5 mm (0.14 in)

Battery life: 1 year
Battery type: User-replaceable CR1620
Battery Replacement Program: Easilyorder replacement batteries (https://www.thetrackr.com/battery-program/bravo/checkout/8f64998d4f75cc1b26be?utm_source=TrackR&utm_medium=Battery&utm_campaign=Battery%20Replace&utm_term=click&utm_content=battery_replacement_link) online or through the TrackR app.

Connectivity: Bluetooth Low Energy 4.0
Range: Bluetooth range, up to 100 feet. Obstacles such as walls or furniture may affect range.

Supported OS: iOS 8.0+ and Android 4.4+

tsc1
24.03.2017, 21:55
1feet = 30,5см, 100 feet = 30,5м
И кьорав пчелар ще си види кошера на 30 метра и без смартофона си!
Друмев,
Видях, че си приветствал идеята с вдигнат гордо палец. Някакъв коментар???

Mateev
25.03.2017, 06:55
Не знам дали концепцията я прилагат и в това устройство, но тя в общия случай се състои в следното:

Устройството е с много малък обхват по причина, че трябва да си пести енергията на батерията. Идеята е обаче за това устройство да следи не само вашият GSM, а и всеки един друг GSM по света. По-точно GSM-ите на хората, закупили си от същото устройство. Всеки, който си закупи такова устройство, трябва да си инсталира софтуер за неговото търсене (проследяване). Този софтуер обаче търси (проследява) и всички останали устройства на дадената фирма. И ако открие такова, информира централния сървър на фирмата, който пък от своя страна информира съответния собственик на това устройство.

От тука следва един много важен извод:
Вие ще можете приблизително да знаете къде се намира това устройство на територията на страната само ако много други хора от страната са си закупили същия модел, и вашето устройство се намира на 30 метра от някой от тях. При 4 милиона продадени устройства в целия свят в България се намират не повече от 500-1000 бройки, или средно по 1 устройство на 5-10 населени места. Дори и да приемем, че във вашето населено място има няколко други човека с такова устройство, каква е вероятноста крадената вещ да се намира на 30 метра от тях? Ами никаква ...... :)

Нещо повече - дори и да приемем, че всеки един човек от целия свят си закупи такова устройство и всеки един GSM по света започне да дебне за вашата открадната вещ, пак е достатъчно крадеца да я скрие на място, до което рядко се приближават други хора, а пчелините извън населените места са точно такива. Следователно такъв тип устройства НИКОГА няма да бъдат надеждна алтернатива за крадене на кошери.

Виж за крадене или загубване на ръчен багаж по летищата тези устройства са подходящи, защото крадената (загубената) вещ се намира в близост до много хора, и все един от тях ще е собственик на същото устройство и неговият GSM също ще следи заедно с вашия.

tsc1
25.03.2017, 09:08
Ако всеки от тези тагове се свързва с всеки телефон с инсталирана такава програма ще настане голяма боза примерно на едно летище. То ще е като всеки телефон да се свързва с всяко устройство "свободни ръце", което е в обхвата му! Ужас! За това софтуера трябва да има модул за "привързване" на определени устройства с конкретния телефон и той да "вижда" само тях. Тези системи така работят.

Mateev
25.03.2017, 10:33
Ако всеки от тези тагове се свързва с всеки телефон с инсталирана такава програма ще настане голяма боза примерно на едно летище. То ще е като всеки телефон да се свързва с всяко устройство "свободни ръце", което е в обхвата му! Ужас! За това софтуера трябва да има модул за "привързване" на определени устройства с конкретния телефон и той да "вижда" само тях. Тези системи така работят.

По-скоро сървъра изпраща списък само с тези устройства, които в момента се издирват. Тоест не е необходимо дадения GSM да притежва в себе си цялата световна база данни с номера на устройства. Трябва само да знае за тези, които са обявени за издирване, и да провери дали те не са в неговия обхват.

При всички случаи разработчиците на системата са намерили начин да не претоварват интернет каналите с излишен скъпоструващ трафик, така че поне за това не трябва да се притесняваме.

tsc1
25.03.2017, 11:13
По-скоро сървъра изпраща списък само с тези устройства, които в момента се издирват. Тоест не е необходимо дадения GSM да притежва в себе си цялата световна база данни с номера на устройства. Трябва само да знае за тези, които са обявени за издирване, и да провери дали те не са в неговия обхват.

При всички случаи разработчиците на системата са намерили начин да не претоварват интернет каналите с излишен скъпоструващ трафик, така че поне за това не трябва да се притесняваме.
Не става така! Бозата пак ще е налична, защото всички тагове ще се четат, за да се открие търсения/търсените. Това е като с таговете в рамките - доближаваш телефона и всички в обхвата връщат отговори. Трябва софтуера да има модул за решаване на конфликти!

jdrumev
25.03.2017, 11:19
1feet = 30,5см, 100 feet = 30,5м
И кьорав пчелар ще си види кошера на 30 метра и без смартофона си!
Друмев,
Видях, че си приветствал идеята с вдигнат гордо палец. Някакъв коментар???

Какво да коментирам самия аз страдам от синдрома на отместения капак.Имам 1-2 заподозрени но немога да докажа нищо.Важното е да не те нарочат иначе каквито и да вземеш мерки няма как да ги опазиш.Масово се крадат не кошери с пчели,а само пчели и то без да ти влиза в пчелина.Ще дам един пример:
Бусовете които карат храни по магазините спокойно може да сложи някой кашон намазан с мед и да ти събере летящата пчела.

jdrumev
25.03.2017, 11:30
За да се намали броят на кражбите моето лично мнени е да се въведе по голям контрол над продажбата на отводки.
Който краде пчели не ми се вярва ,че ги краде за да увеличава стопанство.За да откраднеш кошери си требва организация и транспор,а да откраднеш пчели си трябва само кашонче.Аз например като млад пчелар и толкова не опитен съм сигурен,че ако отворя 20 кошера и тръсна 2-3 пити в кашонче за отводки поне 19 ще са с майки.

tsc1
25.03.2017, 11:39
....Масово се крадат не кошери с пчели,а само пчели и то без да ти влиза в пчелина.Ще дам един пример:
Бусовете които карат храни по магазините спокойно може да сложи някой кашон намазан с мед и да ти събере летящата пчела.
Е срещу това спасение няма!

jdrumev
25.03.2017, 11:45
Е срещу това спасение няма!



Как да няма?Един хубав закон си требва и за тоя дето краде и за тоя който копува.Ти ми разреши като го хвана на къра с кашоните да го посъветвам да не прави така па после ще си говорим как да ги намалим кражбите;)А не като сега след като го посъветвам му купя и костюм.

tsc1
25.03.2017, 12:38
Как да няма?Един хубав закон си требва и за тоя дето краде и за тоя който копува.Ти ми разреши като го хвана на къра с кашоните да го посъветвам да не прави така па после ще си говорим как да ги намалим кражбите;)А не като сега след като го посъветвам му купя и костюм.
И как ще докажеш, че пчелите в кашоните са твои?

jdrumev
25.03.2017, 13:57
Неговата работа не е да събира пчели.Като ми покаже документ,че има разрешение да събира ок да си събира.

solaris60
25.03.2017, 14:03
Неговата работа не е да събира пчели.Като ми покаже документ,че има разрешение да събира ок да си събира.

Я ме открехни как се събират пчели в кашон намазан с мед, че да се раздвижа и аз малко. Докато шъткам насам - натам да действам.

jdrumev
25.03.2017, 14:06
Я ме открехни как се събират пчели в кашон намазан с мед, че да се раздвижа и аз малко. Докато шъткам насам натам да действам.


Само съм чувал какво правят:bigsmile:Чувал съм,че ги държали също 24 часа в тъмно мазе ама що в мазе ич абер си нямам.