PDA

Виж пълната версия : ОСОБЕНОСТИ НА ПЧЕЛАРСТВОТО В РЕГИОНА



Юрий Цветков
13.09.2011, 14:40
Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?
Може колега Цеко Сифоня. Не е необходимо да чакате някой от нас да го направи. Щом решите, че има нужда от определена тема, създавайте нови, само проверете дали вече няма такава. (същото се отнася и за работата със строителна рамка).

Вие сте.

Цеко Сифоня
14.09.2011, 09:23
Благодаря колега!Въпреки лошото време през пролетта семействата се развиха много добре и дадоха стокова продукция от рапицата и акацията и то добре.Но сушата през лятото си каза думата,слънчогледа на места едвам достигна метър и нямаше особено посещение от пчелите,даже арендаторите не го и ожънаха.Дъжд валя само веднъж за цяло лято и то недостатъчно.От 70 семейства -3 тенекии,за разлика от пашата в Северна ,колегите от там са много доволни.Моля колегите от Пловдивския край да споделят как е при тях.

Юрий Цветков
14.09.2011, 12:51
Така е. В Б-я навсякъде може да се отглеждат пчели, но условията са доста различни. Това определя и различния подход и начин на работа, кокто и постигнати резултати. За това още при създаването на форума се спряхме на това географско райониране. Сано дето активноста по региони е различна. tongueout;

Ангел Йосифов
14.09.2011, 14:14
[quote="yuri"]Така е. В Б-я навсякъде може да се отглеждат пчели, но условията са доста различни.

Прав си Юрка дори и Тракия може да се раздели на райони.Примерно всички дъждове валят по р.Марица само 10-15км встрани(особено на север от реката)дъжд почти няма,което ще рече че медопродуктивноста е различна.Втори пример-Раковски-Чирпан е около 35км.Около Раковски почвата е песъклива не задържа влага,около Чирпан почвата е чернозем веднъж кат се напои държи влага.Дъждът,за който спомена Цеко,беше около 50л.на кв.м.,за песъкливата почва е от ден до пладне,а за чернозема за цяло лято.Затова всички слънчогледови ниви около Чирпан са едри.
При мен веднага след акацията(35кг от кошер)приключи активния сезон.През август и сипах по 4 хранилки(700-800гр.)На 30 август ги зазимих остава само лентите да изкарам.

Angel_A
14.09.2011, 21:50
Колеги,
При мен полжението е почти същото пролетта се развиха много добре (при мен няма рапица), но като цъфна акацията заваляха едни дъждове и ....... почти нищо около 5 кг. от кошер. Нищо викам си така както са развити поне липата ще се отчете, да да ама не както казваше един водещ в близкото минало с много зор успях да ги спася от роево настроение и ..... липата цъфна. Да ама какво от това два дни дъжд след това три вятър и за десерт след това и градушка. Можете ли да познаете какво хванах от липата (мога да ви го кажа, но е нецензурно, а трябва да спазваме добрият тон все пак пчеларите сме интелигентни хора). След това малко горска разстителност и ливадна паша и толкоз. Общо казано добре зазимени кошери плюс около 8 кг. мед от кошер. Дано догодина бъде по-добре. Успех.

Пеньо Лазаров
15.09.2011, 20:34
Колеги, майката му е подвижно пчеларство имам и стационарни кошери и подвижни кошери, оставете, че се вади 2 пъти повече мед, а и кошерите са много по силни независимо, че бяха еднакви по сила със стационарните преди 2 месеца.Стигнах до решение ,че трябва да си кача всички кошери на фургони, а не да са 50 на 50 подвижни и стацинарни е това е решението да не се оплакваме, че няма мед.

Недялко Атанасов
15.09.2011, 21:13
.Стигнах до решение ,че трябва да си кача всички кошери на фургони, а не да са 50 на 50 подвижни и стацинарни е това е решението да не се оплакваме, че няма мед. Ми то ако е подкараме така те нивите ще заприличат на магистрални паркинги :D :D :D

Цеко Сифоня
15.09.2011, 21:58
Колега Лазаров не е точно така.Ние в полето разчитаме най-вече на засятите площи,когато ги има и времето е добро не можем да се оплачем от липса на мед.Има и то доволно.Но при суша като това лято би трябвало да ги караме на 80-100 км и едва ли ще е рентабилно.Позаинтересува те се колко пчелари от Пловдивския край практикуват подвижно напоследък не се виждат фургони по нашия край.Даже ментата на която ги караха масово в подножието на Средна гора почти я няма вече.

Ангел Йосифов
24.10.2011, 15:06
При прегледа в събота(22 окт.)мислех да третирам с ОК,но.....Свищевите майки(от началото на септември)имаха по 5 рамки пило,колкото длан,и пресни яйца.Имам самосмяна от началото на октомври-пилото е на 7 рамки.Дори и три годишна майка с отрязано крило и крак има на две рамки по малко запечатано и яйца.Мисля че всичкото това пило се дължи на 3 декара късни тиквички,които са на около 150метра от кошерите,а и времето при нас позволява летеж.Явно третирането ще остане за по късно,като едновременно с третирането ще обединявам.A си мислех че съм приключил годината. sweating; sweating; sweating;

jordanov
26.10.2011, 08:56
А преди два месеца викаше че си ги зазимил , видиш ли колко е относително всичко ? С туй яко хранене и подхранване пило ще имаш и другия , че може и по -другия месец даже . Гледай сега да не ги объркаш нещо . Аз от години хич не бързам със зазимяването и затова почти и не ги пипам , демек " традициите не са това , което бяха ". И на пролет чакай самосмени .

hristev
19.01.2012, 18:48
http://s18.postimage.org/q2wftyjqd/2012_01190005.jpg (http://postimage.org/image/q2wftyjqd/)
Колеги,тази вечер дадох собствено подготвена питка -само мед и пудра захар.
Моля по знаещите от мен за коментар на снимката,какви изводи могат да се направят за състоянието на кълбото, защо е в самият край, защо няма вид на кълбо, ако може да се направи оценка на наличната храна,има ли опасност както е в края да остане скоро без храна(в участъка от рамките който не е покрит с пчели има мед но средните са празни).
Благодаря предварително на всички за коментара- за мен е полезно да си сверя часовника с по-знаещите.[/img]

Ангел Йосифов
29.02.2012, 10:02
А преди два месеца викаше че си ги зазимил , видиш ли колко е относително всичко ? С туй яко хранене и подхранване пило ще имаш и другия , че може и по -другия месец даже . Гледай сега да не ги объркаш нещо . Аз от години хич не бързам със зазимяването и затова почти и не ги пипам , демек " традициите не са това , което бяха ". И на пролет чакай самосмени .


Наборе,всичко е на ред-няма загуби. Нищо не съм объркал по простата причина,че подредбата на кошера го оставям на пчелите.Иначе самосмените са заложени още през миналото лято.Със сигурност ще се възползвам от самосменните маточници за да овладея някои техни мераци.Ако сланата не ни изиграе лоша шега може и мед от овошки да се вади.

jordanov
29.02.2012, 11:25
Еее радвам се че държиш всичко под контрол ! Дай Боже да хванете и овошките , стига ви е бъзикал Холандеца drinks;
П.п. Ти ги разбираш тия работи, нали знаеш че и за сланата има цяр ?

Ангел Йосифов
29.02.2012, 14:08
Аз и сега имам във фризера няколко рамки с мед от овошки,но изобщо неми пука дали за някой "гроздето е кисело" drinks; За сланата дане би да ме караш да опушвам дърветата sweating;,

jordanov
29.02.2012, 16:30
Чи как!? Това е начинаhttp://www.pic4ever.com/images/www_MyEmoticons_com__smokelots.gif Нъл ша стаами професионалисти !

scutellator
29.02.2012, 23:24
Между другото модерната технология за предпазване на овошките от слана е чрез пръскачки (дюзи), които създават облак от мъгла над овошките


Понеже не съм по темата сам ще си изрия мнението след 24 часа, ако до тогава не бъде изтрито от модератор

jordanov
01.03.2012, 10:58
И кой ти каза че не си по темата , че да си триеш мнението ? Заговорихме за пашата в региона и начините на спасяването й при неблагоприятни атм. явления. Това което казваш е правилния начин, но иска подготовка и инвестиция. Обаче сме в България и не знам дали някой го прави, докато пушенето си е стара практика, лошо че напоследък "професионалистите" май палят гуми за по-лесно.

Ангел Йосифов
15.04.2012, 17:28
Не се наложи да се пуши.Плодните пъпки на кайсии и праскови измръзнаха на 90%,но това не попречи на развитието на пч.семейства.При мен всичко върви по план.От една седмица кошерите бучат,вентилират-какволи?Най после тия със рязаните крайници заложиха маточници и утре ако позволи времето ще се правят отводки.Само времето ме притеснява откакто сее стопил снега само вятър.

jordanov
19.04.2012, 10:12
Наборе, разказал си им играта значи, хем вятър отвънка, хем вентилират. Основите градят ли ги? Аз вдругиден почвам да слагам, няма за къде да бързам. Язък че не съм наблизо, да си изпрося някой маточник от твойте, пък и говорят хората, че тежко вино си правел drinks;
Майтапем се с пушенето , ама тия дни нали пътувах малко, в дните преди Великден когато нощните температури бяха около нулата бях из Ловешко. На няколко места млади овощни градини, отрупани с цвят, обаче и стопаните му разбират- купчини стара пръчка и бали слама и бяха спасили положението. На едното място даже в 10 часа още тлееха. Бе и някоя гума сигурно се беше изпарила, ама нейсе.

Ангел Йосифов
19.04.2012, 13:32
Основите са наполовина изградени дори и напръскани с нектар.Във вторник изрязах първите далаци.Още не бяха запечатани,но за да неги отварям през седмица ги резнах.Бързам наборе,че акацията до 12-15дни е цъфнала,а и липата няма да закъснее.

Относно виното-не ми е тежко сипвам си го в чаша за да се не пъна много-много. drinks; drinks;

Ангел Йосифов
14.08.2012, 19:34
Започнахме пролетта с летящ старт,но времето ни изигра лоша шега.Суша,суша и пак суша с лек ветрец-действащ като калорифер.Акацията отделяше докъм обяд.Пчелите работеха интензивно до към обяд след това почти не работеха.Акацията пецъфтя за около седмица...Наложи се да ги разделя за да не ги гоня....И след това дъжд..дъжд..Колкото мед си бяха събрали от овошки,треви и акация се превърна в пчели....По стечение на обстоятелствата погледнах кошерите едва преди две седмици.Бях отписал годината,но се указа че има и за мен-20кг от кошер(направо съм вечерял с Господ).

Пламен Ганев
14.08.2012, 23:58
Колеги, майката му е подвижно пчеларство имам и стационарни кошери и подвижни кошери, оставете, че се вади 2 пъти повече мед, а и кошерите са много по силни независимо, че бяха еднакви по сила със стационарните преди 2 месеца.Стигнах до решение ,че трябва да си кача всички кошери на фургони, а не да са 50 на 50 подвижни и стацинарни е това е решението да не се оплакваме, че няма мед.

Напълно съм съгласен с теб!
Карал ли си ги на резене?
На какво ги зазимяваш ако са били на резене?
Коя култура ти е направила най силно впечатление като паша?
Айде стига въпроси засега :D

jordanov
15.08.2012, 11:35
Наборе, не си вечерял с Господ, просто това ти е минимума wink; Виж какво съм ти писал миналия април, 8 стр. на темата "кошер ДБ-методи за пчеларстване" :


Ооох Алексей, защо така потвърди опасенията ми бе човек?? Не знам кой какъв акъл ти дава в пчеларството, ама спирай експериментите и хамалогията и си остави пчелите на мира две-три години да видиш за какво става въпрос! Казваш акация, липа, софора, ами че ти двата магазина от десетаците си ги имаш одма !!! И не ти трябва да жонглираш с корпуси и майки, вкарай десетака в зимата с млада майка и петнадесет кила мед, след Зарезан лека полека подхранване и поглеждане да не мислят за някоя глупост и двата магазина са си твои

Е, прогнозата ми не е била съвсем точна, ама и ти няма да ми се сърдиш drinks;

Ангел Йосифов
15.08.2012, 17:27
Наборе,небих могъл да ти се сърдя,но ако бях те послушал да неги закачам сега щях да храня като комшията и да се оплаквам че пилото ми е малко.А, меда в кошерите е повече от това което съм им взел и пило бол.Всъщност грешиш,че несъм вечерял със НЕГО защото баба зима обра гроздето,а козовете го довършиха,но затова пък има мед за медовина drinks; drinks; drinks;

Ангел Йосифов
01.10.2012, 12:34
Kъм 29.09.-Пило на 4-6 рамки с хубви медни венци.Предимно запечатано,но има и яйца.При прегледа попаднах на самосмяна-тъкмо младата майка излиза от маточника.На същата рамка имаше по-голям неизлюпен маточник.Взех младата майка и една шепа пчели и спретнах отводчица.Все още има подържаща паша(по дворовете).Явно ще мине и октомври преди да помислят за зимата.

ivootur
01.10.2012, 12:47
Kъм 29.09.-Пило на 4-6 рамки с хубви медни венци.Предимно запечатано,но има и яйца.При прегледа попаднах на самосмяна-тъкмо младата майка излиза от маточника.На същата рамка имаше по-голям неизлюпен маточник.Взех младата майка и една шепа пчели и спретнах отводчица.Все още има подържаща паша(по дворовете).Явно ще мине и октомври преди да помислят за зимата.

Много късно ми се струва за самосмяна,а напролет едва ли ще излезе майката за оплождане.И тая отводка която си направил-за кога?

Пламен Ганев
01.10.2012, 14:21
При добър късмет може и да се оплоди,но за кога!?Ще снася пило до късно и само мека зима може да измъкне отводката.На 4-6 рамки пило по това време,за мен няма повод за радост!Успех

Ангел Йосифов
01.10.2012, 17:51
Много късно ми се струва за самосмяна,а напролет едва ли ще излезе майката за оплождане.И тая отводка която си направил-за кога?

Че кой е казал,че ще чакам пролетта за да се оплоди майката (по скоро майките)?
Относно самосмяната-и аз се поочудих,но видях следната възможност;Щом пчелите са решили да правят самосмяна защо и аз да не пробвам...Какво ще загубя ако майката не се оплоди..-само шепа пчели.Какво бих спечелил..-не повече от рамка с пило,което е доста повече от шепата пчели.А рамката с пило спокойно може да се сгуши в някое семейство.Варианти всякъкви.Но ако майката(при условие че се оплоди) ми хареса знам какво да направя за да я съхраня.

Ангел Йосифов
01.10.2012, 18:12
и само мека зима може да измъкне отводката.

Братле,отводката е само от летящи без пило.Как мислиш ще изкара ли зимата колкото и мека да е.
Миналата година по това време пак имаше толкова пило....,а през април съм им отнел по три рамки пило и пчели.

Пламен Ганев
01.10.2012, 20:09
Аз веднъж само имах през октомври по 4-5 рамки пило и видях какво стана?!!Ти си знаеш!Аз ти желая успех!

Ангел Йосифов
22.10.2012, 17:38
Майките се оплодиха и осеменяват.Майката в основното семейство нея мисля -има много мед,много пчели и съвсем малко място за осеменяване,а пчелите продължават да вкарват прашец и нектар.Майката в отводката и тя осеменява,но една шепа пчели немогат да и осигурят комфорт-демек осеменява според възможностите на шепата пчели.На вид,осезаемо е по дребна от сестра си.Ще я оставя още месец и тогава ще решавам съдбата и.

mitko1983
03.11.2012, 17:20
Добре,а някъкви препоръки тогава,за райони с общо взето добра паша из пловдивска област или околните? Защото и аз съм начинаещ,и съм решил да пробвам но все още не мога да се спра на място за пчелин! Ясно ми е,че със стационарен пчелин,и без да се гонят поне две паши (то май в Пловдивско и повече не може),ще има нисък добив,но все пак очаквам вашето професионално мнение и опит!

Ангел Йосифов
03.11.2012, 18:26
Моят съвет е да се поогледаш за място около поречието на Марица.Успех.

mitko1983
04.11.2012, 19:11
И аз,смятам така да направя! Благодаря ти за мнението! По ме притеснява,охраната на кошерите! Да няма,посегателства,от животни и хора,все пак едва ли ще успея да спя там! Питал съм, и по-този въпрос,но както винаги 100 души,150 мнения,а тово малко ме обърква!

Ангел Йосифов
03.12.2012, 17:30
Снимката е от 01.12.,а при пчелите има 15-20кв.м. цъфтящо бораго-направо си помислих за магазините tongueout;,но ще поизчакаме150-160 дни.
http://s11.postimage.org/sbqsmkta7/0378.jpg (http://postimage.org/image/sbqsmkta7/)

Ангел Йосифов
02.04.2013, 18:34
Снимката е от 01.12.,а при пчелите има 15-20кв.м. цъфтящо бораго-направо си помислих за магазините tongueout;,но ще поизчакаме150-160 дни.
http://s11.postimage.org/sbqsmkta7/0378.jpg (http://postimage.org/image/sbqsmkta7/)


И така,минаха 120 дена и първите магазини с во. и без во.вече са факт.Развитието на семействата е същото,като миналата пролет 6-8 рамки пило.И таз пролет започваме с летящ старт,но......дали ще вали-божа работа.Успех на всички drinks;

Светослав Точев
03.04.2013, 09:30
Градски и при мене е същото, аз вече рутирах някои семейства,дано бог е с нас.Чао и успех.

Драгошинов
06.04.2013, 22:52
http://snaiper-bg.net/2013/03/fermeri-biyat-trevoga-i-pchelite-v-plovdivsko-zapochnaha-da-izmirat/