PDA

Виж пълната версия : Качествена храна за пчели - откъде?



dworkd16
14.09.2016, 12:12
Здравейте, колеги пчелари. Потърсих из форума, но не открих много информация за качествена храна за пчели. Аз засега купувам от Мултимакс (http://www.multimax.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BD/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8), но се надявам да получа и други предложения за хубави магазини. :)

Георги Куров
14.09.2016, 13:13
Най-качествената храна за пчелите е бялата кристална захар. Моите пчели само с това ги храня.

Георгиева
15.09.2016, 05:29
Здравейте, колеги пчелари. Потърсих из форума, но не открих много информация за качествена храна за пчели. Аз засега купувам от Мултимакс (http://www.multimax.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BD/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8), но се надявам да получа и други предложения за хубави магазини. :)

http://www.bienenfutter.eu/bg/Haendler/
Ако имаш време, изчети тези теми: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3200 и http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=231



(http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=231) Идеята е сега да подхранваш с инвертен сироп, а в началото на пролетта - с питки. И Аграна ти ги доставя и двете с немско качество. Ако си любител на захарта, като се появи първия прашец напролет, почваш със сиропа, като според изследвания и теория цвекловата захар е най-добра за пчели, за което Аграна също са се погрижили да я доставят в 50-кг чували. Колкото по-големи количества поръчаш, толкова по-големи отстъпки в цената ще имаш.
Друг вариант е Милерова хранилка, в която зимата поставяш захар на кристали.
(http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=231)

malkia.sandanski
15.09.2016, 22:41
Здравейте, колеги пчелари. Потърсих из форума, но не открих много информация за качествена храна за пчели. Аз засега купувам от Мултимакс (http://www.multimax.bg/%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BD/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8), но се надявам да получа и други предложения за хубави магазини. :)


http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=70

За тези, които харесват продуктите предлагани от Аграна - Аграна Румъния ги предлага на значително по-ниска цена.

munchoE
16.09.2016, 06:16
http://konikaroma.com/?cat_id=23

npachovski
16.09.2016, 18:46
http://konikaroma.com/?cat_id=23
Аз също препоръчвам фирмата на изложението в Плевен цената беше на 2.20 на кило която мисля, че е поносима. Харесва ми сиропа им с тимол, чай и билки гъст е мирише на билки наистина доволен съм.

Георги 1974
16.09.2016, 19:46
От време чета и повелителя на пчелите от друго място та той казва че са го учили:
"давай им на пчеличките сиропец от захарчица, та да им е по леко на мешинките - щот меда е тежка храна"

Георги 1974
16.09.2016, 20:27
Качествена храна за пчели - от къде
това е темата
ами от къде от пчелите разбира се
а ако няма тогава какво правим

иначе повелителя казва че медът е най добрата храна ама е скъпа и не винаги има мед и тогава пчеларя слага захар а употребата захар може и да е нещо добро ама може и да не е.

delta.e
17.09.2016, 17:09
Най-качествената храна за пчелите е бялата кристална захар. Моите пчели само с това ги храня.

Гоше , не съм съгласен с теб .

borislav aleksandrov
17.09.2016, 17:25
Гоше , не съм съгласен с теб .

А защо? твоето мнение какво е?

delta.e
17.09.2016, 17:35
Храня с мед .

Георги 1974
17.09.2016, 19:11
Не смея да се меся на Слънчо и Делтата ама имам малко по различно мнение което е плод на мъничко практика с малко на брой кошери но огромно количество теоретична информация от руските мозъци.Това мое мнение все още не знам дали е еволюция или деградация но храненето на пчелите трябва да става с мед но и със захар (в определени моменти е не само икономически но и може би практически по добро) защото с храненето на пчелите ние можем да регулираме размножаването (яйцеснасянето на майката) на пчелите.Това е могъщ инструмент но които трябва да се използва правилно към собствения район да не стават сакътлъци като времето (календарното) и силата на развитие на пч. с-во е от особена важност другия фактор е пергата (ама истинската и например не тази като от рапица пръскана многократно с препарати).

Тук категорично и абсолютно отхвърлям даване на захар при медосбор.Другото в повечето книги дават едно и също календарно време за цяла България например за есенно подхранване което е груба грешка.

Ivan Mankov
17.09.2016, 19:18
Към уважаваните от мен колеги Иванов и Дончев !!!!
Пролетта на 2012, края на април едни мои приятели от Пловдив ми предлагат един кошер с пчелите ( стареца беше починал зимата) ! Пчелите станали агресивни, а имат и малки деца и.....т.н.. Отиваме с моя многоуважаван тъст на терена . 10 ДБ + магазин, 5-6 дупки от кълвачи по плодника и магазина . Стегнахме го с колани и тръгнахме да го товарим, бре то тежи ли тежи ! На другия ден го отворихме за пръв път от пролетта на 2011, т.е. една година по-късно : пчели,много пчели, и магазина запечатан изцяло,и двете крайни медови напълно запечатани ! Стар миналогодишен мед ! Една година никой не ги е хранил със захар, но и никой не ги е доил. Извода е че пчелите не обичат нито мед, нито захар!:bigsmile: Така излиза !
Явно във великолепната природа на пчелата има перфектен баланс и ако ние успеем поне от части да се впишем в тази хармония става и мед,но може и захар !!!

P.S. За вароатозата при това с-во в друга тема !

Валентин.
17.09.2016, 19:29
Като за начало, колко е енергиината стойност на меда, и колко на захарта?

Георги 1974
17.09.2016, 19:38
При голият рой направен май месец и с идея за медовик за слънчогледа дали с мед трябва да го храним.

Георги 1974
17.09.2016, 19:40
Като за начало, колко е енергиината стойност на меда, и колко на захарта?

Има ли разлика между енергиината стойност на мед от захар и нектарен мед говоря само за енергиината стойност.

Георги 1974
17.09.2016, 19:43
Това е цитат от статия:
Процесите на преработка на нектара или на захарния сироп в мед малко се отличават и се свеждат преди всичко до отделянето от тях на излишната вода и разграждането на сложни захари, основно захароза, до прости (глюкоза и фруктоза). Пчелите, несъмнено, освен захари използват и някои компоненти на меда, обаче основната маса минерални и пластически вещества, витамини и други необходими за жизнената си дейност те получават от прашеца.

Трендафил Дончев
17.09.2016, 19:44
Та какво излезе накрая защо меда е най-добрата храна така и не се разбра, готова информация не бива се дава и да взема да прочета че да се науча...

Ако приемем че съм пълен профан в това отношение и едва сега започвам с пчелите - та съм влезнал в форума и съм прочел малко, но това което съм прочел, е че масово пчеларите правят машини за инвертиран сироп, правят или купуват питки и инверт, захар , то първото ми впечатлени, е че за храна на пчелите се изпозва точно това. Изведнъж някой ми казва че това не е добре за пчелите като храна, а най-доброто е меда. Тогава в мен изникват два въпроса - защо тогава масово правят машини за инверт, и защо меда е по-добрия вариант. А единственото което разбрах е - защото така и младите пчелари да вземат да четат и да не чакат на готово някой стар колега да им обясни....

Колега Александров, точно това ще прочетете защото в България масово пчелите се хранят именно само с този вид храни. И когато един излезе и каже: - аз храня с мед - и всички започват да гледат с недоверие. Да. Храненето с мед е за предпочитане от всяка една гледна точка. Пак ще кажете защо? В книгите пише. Четете. Ха, ха...... невероятно, но Друмев вече чете подтикнат от колегата Йосифов и от мен донякъде. Днес дори ми се обади по телефона и пита. Ще се научи ли? Да. Ще се научи. На много съм помогнал и на много ще помогна. Не чакам признателност, защото я няма. Акъл насила не наливам.

Георги 1974
17.09.2016, 19:49
Да ама трябва Даката да разбере че ако са гладни трябва да се подхранят дори и със захар а не да се оставят гладни защото захар не се дава ако е продал медът на зелено и няма.

Дамян Дамянов
17.09.2016, 19:51
Някой има ли някакви доказателства в подкрепа на едната или другата теза?

Трендафил Дончев
17.09.2016, 19:54
Да ама трябва Даката да разбере че ако са гладни трябва да се подхранят дори и със захар а не да се оставят гладни защото захар не се дава ако е продал медът на зелено и няма.

Никой не е казал, че категорично само с мед. А Даката сигурно е разбрал. Сигурен съм в това.

бат тянко
17.09.2016, 20:02
http://www.bb-team.org/hrani/id/551486_med

бат тянко
17.09.2016, 20:04
http://www.pompai.com/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D1%84%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80.html

Георги 1974
17.09.2016, 20:14
В моят район главната паша приключва 1 седмица на август. В моят район вадят меда връщат магазините за дообиране и вадят 2-3 плодникови пити въртят меда и ги връщат в средата да има къде да снася майката.
И аз съм го практикувал но тази година Ангел Йосифов края на юли каза че има причина да няма пило и това е външната температура.
И аз смених стратегията си сега миналата седмица имам 4-5 пити с пило и венец отгоре около и над 15кг. мед (разбира се не всички кошери но преобладаващата част) и пълен плодник и малко в магазина пчели. А колегите около мен ревът няма пило пчелите намаляха а трябва и да се подхранва.
Медът е добра храна но със захар можем да влияем на развитието на пчелното семейство и трябва да се използва комбинация и в правилното календарно време за района.Крайностите са зловредни ако не са подкрепени с обективни доказателства.

Лично мнение нямащо претенции за достоверност.

бат тянко
17.09.2016, 20:16
Както казват немските колеги, печалбата за пчеларя се явява разликата, между вложената захар и добития мед. Видно е, че разлика кой знае колко фрапираща в структурния състав няма. Меда, може би печели с едни гърди, заради прашеца. Но пък цената спрямо захарта е неприемлива. Ето защо, на мен ми излиза прекалено скъпо да храня с мед! И предпочитам захар, с витамини или чайчета- все е по- изгодно и полезно. А и калорийно е по- добре!

Трендафил Дончев
17.09.2016, 20:21
Медът е добра храна но със захар можем да влияем на развитието на пчелното семейство и трябва да се използва комбинация и в правилното календарно време за района.Крайностите са зловредни ако не са подкрепени с обективни доказателства.

Лично мнение нямащо претенции за достоверност.

Напълно си прав. Но тук търсим кое е по - добро. Меда е по -добре да се използва рано напролет, а захарта на по - късен етап. Не, че някои колеги не хранят и през зимата със суха захар. Пак казвам. Тук търсим как трябва да бъде и кое е по - добро, а не как е.

Георги 1974
17.09.2016, 20:26
Меда е по -добре да се използва рано напролет, а захарта на по - късен етап.

Абсолютно съгласен + веднага след главният медосбор да се остави ако може повече мед и ако се налага захарен сироп.

Трендафил Дончев
17.09.2016, 20:29
Абсолютно съгласен + веднага след главният медосбор да се остави ако може повече мед и ако се налага захарен сироп.

Аз лично ще кажа, че мед от плодника не взимам - ЗАКОН. +захарен сироп при нужда.

Валентин.
17.09.2016, 20:30
И аз смених стратегията си сега миналата седмица имам 4-5 пити с пило и венец отгоре около и над 15кг. мед (разбира се не всички кошери но преобладаващата част) и пълен плодник и малко в магазина пчели. А колегите около мен ревът няма пило пчелите намаляха а трябва и да се подхранва.

И какво смени в стратегията си, ако не е тайна?

Георги 1974
17.09.2016, 20:50
И какво смени в стратегията си, ако не е тайна?

Разбира се че не е тайна. Казаното от Ачката (господ здраве да му дава)+братушките + едно време в ТКЗС ветеринара отговаряше за здравето на животните а зоотехника за храненето и зоотехника имаше по голяма власт. Стигнах до извода че хранителната диета е важна за пчелите както и за другите животни.

Ами направих това края на юли разпределих запасите пило и мед (досадна работа да притичваш от кошер до кошер но моите са малко 40ина бр.)и на 8 август (при мен е края на пашата) плодниците бяха на 90% с мед ги оставих изцяло свалих магазините извъртях само запечатаният мед а нектара и тези с малко запечатан поставих под плодника като в магазина под плодника поставих пити само с добре изградени килиики по възможност в центъра и тези с нектар от страни. Казах на ортака от време на време на 1 седмица по една хранилка сироп е така за почерпка.
Пчелите ми направи впечатление че се успокоиха и се изтегаха масово на прелката и не си даваха зор да ходят да се бъхтят по полето за разлика от няколко помощни семейства при които нямаше как да стане фокуса заради конструкцията и обема на кошера.

Валентин.
17.09.2016, 20:59
Получило се е заради сушата. Ако Август е имало нещо цъфтящо и някаква поддържаща паша, положението вероятно да е било друго. Това според мен де.
П.П. И аз не пипам плодниците. Даже тая година август съвсем ги “заебах“......и съм доволен.

Ангел Йосифов
17.09.2016, 21:05
За храна пчелите използват мед,перга и вода.Милиони години са карали само на това и продължават да го правят......
Ако подхранвам,независимо от целта на подхранването,подхранвам предимно със суха захар или захарен сироп.Ако давам мед-им го давам направо с рамката.Но за да подхранваме със мед е необходимо преди това да го извадим и,и,и....Освен това с мед могат да се вкарат болести.Затова,ако ще се подхранва с мед по-добре не го вади от кошера.....
А разликата м/у захарта и меда,погледнато от моята камбанарийка е,като разликата м/у водата и виното.Водата е като готовата храна-мед,а виното е захарта..........
И един също мн важен момент за,който Данчо вече писа и заради,който 99,9% от пчеларите са станали такива е разликата в цената на двата продукта..
Определено захарта ми е фаворит...

delta.e
17.09.2016, 22:57
Както казват немските колеги, печалбата за пчеларя се явява разликата, между вложената захар и добития мед. Видно е, че разлика кой знае колко фрапираща в структурния състав няма. Меда, може би печели с едни гърди, заради прашеца. Но пък цената спрямо захарта е неприемлива. Ето защо, на мен ми излиза прекалено скъпо да храня с мед! И предпочитам захар, с витамини или чайчета- все е по- изгодно и полезно. А и калорийно е по- добре!

Бат Тянко получаваш един брой на в-к Пчели .
Та там , един германец пише - Медена фабрика или фабрика за мед ?

delta.e
17.09.2016, 23:00
Някой има ли някакви доказателства в подкрепа на едната или другата теза?

Според теб имам ли ?

delta.e
17.09.2016, 23:39
Към уважаваните от мен колеги Иванов и Дончев !!!!
Пролетта на 2012, края на април едни мои приятели от Пловдив ми предлагат един кошер с пчелите ( стареца беше починал зимата) ! Пчелите станали агресивни, а имат и малки деца и.....т.н.. Отиваме с моя многоуважаван тъст на терена . 10 ДБ + магазин, 5-6 дупки от кълвачи по плодника и магазина . Стегнахме го с колани и тръгнахме да го товарим, бре то тежи ли тежи ! На другия ден го отворихме за пръв път от пролетта на 2011, т.е. една година по-късно : пчели,много пчели, и магазина запечатан изцяло,и двете крайни медови напълно запечатани ! Стар миналогодишен мед ! Една година никой не ги е хранил със захар, но и никой не ги е доил. Извода е че пчелите не обичат нито мед, нито захар!:bigsmile: Така излиза !
Явно във великолепната природа на пчелата има перфектен баланс и ако ние успеем поне от части да се впишем в тази хармония става и мед,но може и захар !!!

P.S. За вароатозата при това с-во в друга тема !

Ванко , казваш никой не ги е доил . Пчелата е уникално същество . Работа и пак работа .
А , ти доиш ли твоите ?
Щом има доене -трябва и хранене .

valaz
18.09.2016, 04:40
Най-качествената храна за пчелите е бялата кристална захар. Моите пчели само с това ги храня.
Ако в природата липсва прашец, преработката на захар изтощава пчелите! Зимните пчели, за да са здрави, студоустойчиви и дългоживеещи, не бива да са преработвали захарен сироп. Затова, най-късно до 15 септември трябва да се прекрати подхранването със захарен сироп. След тази дата е за предпочитане подхранването с инвертиран сироп или твърда храна с добавени протеини и витамини.

Ivan Mankov
18.09.2016, 05:15
Ванко , казваш никой не ги е доил . Пчелата е уникално същество . Работа и пак работа .
А , ти доиш ли твоите ?
Щом има доене -трябва и хранене .

Пешо то, че ги доя е ясно и храненето не ми е чуждо . Въпроса е да се намери баланса . Кога? С какво ? Колко? Важното е да не е самоцел !!! Колкото до работата : моите със сигурност работят на три смени и не им минава през акъла да мислят за щуротии !

бат тянко
18.09.2016, 07:15
Както казва един колега- взимат ли сироп, давам! А иначе зимните ми пчели, постоянно преработват захар. Суха, мокра- всякаква!

Георги 1974
18.09.2016, 08:46
Ако в природата липсва прашец, преработката на захар изтощава пчелите! Зимните пчели, за да са здрави, студоустойчиви и дългоживеещи, не бива да са преработвали захарен сироп. Затова, най-късно до 15 септември трябва да се прекрати подхранването със захарен сироп. След тази дата е за предпочитане подхранването с инвертиран сироп или твърда храна с добавени протеини и витамини.


То и късната паша ги изтощава според руснаците затова е по добре да дадеш захарен сироп след медосбора а не да чакаш септември

Георги 1974
18.09.2016, 09:32
Въпроса е да се намери баланса . Кога? С какво ? Колко?

Според мен тези въпроси са един от фундаментите на успешното пчеларстване тези които зависят от нас. От количеството храна като запас и като подхранване зависи силата на пчелното семейство чрез регулиране на яйцеснасянето и отглеждането на пило. Но трябва да се спазва както Ванката е конкретезирал Кога? С какво ? Колко?

Ангел Йосифов
18.09.2016, 11:27
Според мен фундаменталния въпрос е "За какво"-демек какво се цели с подхранването.Следва въпросът "кога"-резултатите от подхранването не идват мигновено..Следва въпросът за "октановото число" на храната(въпросът на темата)-демек с какво да подхранваме..Захарен сироп + е имитация на нектара,а иверт сироп имитира мед.....А най-лесно с подхранване се манипулира млада,подчертавам млада майка-демек основния фундамент.

Георги 1974
18.09.2016, 13:44
Според мен въпроса е как да изкараме някой лев от пчелите а това става с добра паша млади майки зоб здраве знания и късмет

Георги 1974
18.09.2016, 15:41
Кога? С какво ? Колко?

Давам пример не винаги става но
1.Кога
-когато се рой май месец (хващаме роя за ушите и правим гол рой и правим налитане с летящи пчели слагаме го само на В.О.)
2.С Какво
-захарен сироп 1:1 в продължение на макс 2 седмици
3 Колко
-Колкото вземат но е над 10л.

Резултат най добър изградени 5-6 бр. плодникови пити и 1 магазон мед от слънчоглед, използваме и старата майка на макс, друг резултат изградени около 14 -15 бр. В.О. обаче няма стоков мед и по дълго се дава захар. Разбира се не с всеки рой става.

Друг пример рано напролет пенсионираме стара майка в помощно семейство даваме сироп и крадем пило с цел подсилване на основния кошер и евентуално предизвикване на тиха смяна на майката.

Примери има и други.

Трендафил Дончев
18.09.2016, 16:14
Давам пример не винаги става но
1.Кога
-когато се рой май месец (хващаме роя за ушите и правим гол рой и правим налитане с летящи пчели слагаме го само на В.О.)
2.С Какво
-захарен сироп 1:1 в продължение на макс 2 седмици
3 Колко
-Колкото вземат но е над 10л.

Резултат най добър изградени 5-6 бр. плодникови пити и 1 магазон мед от слънчоглед, използваме и старата майка на макс, друг резултат изградени около 14 -15 бр. В.О. обаче няма стоков мед и по дълго се дава захар. Разбира се не с всеки рой става.

Друг пример рано напролет пенсионираме стара майка в помощно семейство даваме сироп и крадем пило с цел подсилване на основния кошер и евентуално предизвикване на тиха смяна на майката.

Примери има и други.

Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето. Дори една клетка с майка и десет пчели да вземеш от Матеев МАЙ месец и до края на годината ще развиеш добро семейство, та камо ли рой, че и налитане на пчели. Аз направих N на брой отводки, 5-6 август с майки от приятели, с по една шепа пчели и сега са на по 4-5 рамки.;) Ама то майсторите сме малко.:bigsmile:

n.kostadinov
18.09.2016, 16:26
Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето. Дори една клетка с майка и десет пчели да вземеш от Матеев МАЙ месец и до края на годината ще развиеш добро семейство, та камо ли рой, че и налитане на пчели. Аз направих N на брой отводки, 5-6 август с майки от приятели, с по една шепа пчели и сега са на по 4-5 рамки.;) Ама то майсторите сме малко.:bigsmile:

И аз така началото на август издърпах от някой основни семейства по две рамки с пчели, от които едната с пило.Целта беше да си сформирам оплодни сандъчета ползвайки освободилите се вече фибранени нуклеуси и после да ги придам на основните семейства за подмяна на майки.Ама пуста и лакомия, видях ги че станаха на по 4-5 рамки докато прибера платформите от паша и реших че остават да зимуват.Та сега имам 15-тина отводки в повече за сезона :laughing:

Георги 1974
18.09.2016, 16:34
Така с рояк и налитане на още пчели и баба ги правеше на времето.

Ееее тук не става въпрос за направа на отводки а за хранене, примера е че в този случай да даваш мед не е оправдано икономически а и не е нужно.
А ако исках да го правя на отводки щях да го разцепя на 2 и на другия ден на още 2 с изместване на кошерите.А и вариации всякакви.

Трендафил Дончев
18.09.2016, 16:43
Ееее тук не става въпрос за направа на отводки а за хранене, примера е че в този случай да даваш мед не е оправдано икономически а и не е нужно.
А ако исках да го правя на отводки щях да го разцепя на 2 и на другия ден на още 2 с изместване на кошерите.А и вариации всякакви.

Така. Разбрах за какво става дума. Мисълта ми е, че с много пчели лесно стават нещата. Затова дадох примера с една майка и клетка с която започваш - без други пчели.

Георги 1974
18.09.2016, 16:48
Ако приемем че страната на чудесата е в планината то там отводките имат по добро развитие.
Аз си го обяснявам с многото прашец и подържащата паша тоест пак опираме до храната.
А че владееш висш пилотаж което включва отводка на една рамка не го подлагам на съмнение.

Георги 1974
18.09.2016, 16:58
А и аз визирах есенното подхранване моя грешка, ще си позволя цитат от статия в тази връзка че захарта е нещо хубаво ама да се използва правилно:

Отрицателните резултати при използването на захарта в качеството на храна в болшинството случаи възникват поради несвоевременното провеждане на подхранване в несъответстващи дози и без отчитането на състоянието на семействата. Обикновено подхранват със захар, когато семействата са с малка сила (през пролетта) и за попълване на запасите за зимата. Рядко някой прави подхранване веднага след главната паша, с надеждата, че пчелите ще съберат още някакво количество мед, ако не стоков мед, то за запълване на зимните запаси. Обикновено подхранването го отлагат по различни причини за по – късни срокове. При това малко пчелари се замислят какво става в пчелните семейства в периода веднага след главната паша до подхранването със захарен сироп и как на пчелите се отразява преработката му. Ако попълването на запасите се отлага за по – късни времена, то при отсъствието на паша се съкращава отглеждането на пило, а се случва и това, че майките съвсем прекратяват да снасят яйца, след това при преработването на захарта семействата отслабват и без това от намалената си сила. Не с много се променя положението, ако след главния медосбор идва поддържаща паша, а попълването на запасите се отлага. Недостатъчният запас от храна задържа семейството от нейното изразходване за отглеждане на пило, и те не набират сила, а след това при преработката на сиропа техните пчели се износват. Безусловно, това отрицателно се отразява на зимуването на семействата и тяхното развитие през следващия сезон. При попълването на запасите в късни срокове, качеството на преработката се снижава поради понижаването на температурата и понижаването на приноса на прашец. Колкото по – късно се провежда подхранването, толкова по – малко се стимулира отглеждането на пилото. При това късно появяващите се пчели не успяват да натрупат в своето тяло достатъчен запас от резервни вещества. В крайна сметка при късно подхранване, жизнеспособността на пчелите и семействата се понижава, и възниква често споменаваното „продължително отрицателно после действие на подхранването със захар на развитието и продуктивността на семействата”.

Трендафил Дончев
18.09.2016, 17:22
Ако приемем че страната на чудесата е в планината то там отводките имат по добро развитие.
Аз си го обяснявам с многото прашец и подържащата паша тоест пак опираме до храната.
А че владееш висш пилотаж което включва отводка на една рамка не го подлагам на съмнение.

Нямам предвид точно кой е района и мисля, че би се постигнало на всеки. Все пак това е едно мини семейство за което ние полагаме повече грижи и би трябвало да се получи, без значение какви са външните условия. Ние му предлагаме всичко което то не може да си достави отвън. От него се иска само да се развива.
А до това с висшия пилотаж. Бъркаш ме с някой друг.:bigsmile: