PDA

Виж пълната версия : Мога ли да закупя сега семейство?



qnkov90
13.09.2016, 16:33
Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?

Георги 1974
13.09.2016, 16:47
Интересен въпрос с интересни езикови средства на теория няма проблем на практика не се знае.

grand_pn
13.09.2016, 16:52
Чакай да ти отговоря,тъй като всички са заети да отговарят в едни други теми с много сериозни казуси в тях,та моето мнение е: Сега ако вземеш семейство само ще се притесняваш дали ще оцелее през зимата и ще похарчиш доста средства за хранене и третиране.По добре изчакай пролетта и ще си спестиш доста главоболия! Пий си виното зимата спокойно и щом си решил напролет се захващай с пчеларство!

Георги 1974
13.09.2016, 16:59
По принцип пчелното семейство се състои от три как да го нареча фракции и сега в момента едната която се състои от търтей
я изритват навънка без компоти, без ркия и вино, баси съдбата.Та трудно може да се нарече пчелно семейство нещо на 5 рамки може да се нарече например - късна отводка, запасна майка, нуклеус и т.н.

бат тянко
13.09.2016, 17:14
Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?

Аз пък, цяла зима не мога да изтрая, да се кося що не съм го взел! Отивай и взимай, че иначе не се заспива! Ще му сипеш сиропец, с витаминки, малко оксалова и ако му е писано ще запролети! Така цяла зима ще плануваш колко аджеба отводки да направиш от него. Успех!

Христо Димитров
13.09.2016, 18:29
Вземай смело !!!Според мен е по-добре да се сблъскаш със спецификите на зимния период и да трепериш дали ще иззимува,отколкото да го вземеш напролет!И не се коси ако не презимува,напролет пак ще си купиш!

Успех!

Ангел Йосифов
13.09.2016, 19:18
Колеги,за 100лв. кое по напред да закупи?Пчели,мед,млада майка.....Послушай пост 3.

Mateev
13.09.2016, 19:30
Колеги,за 100лв. кое по напред да закупи?Пчели,мед,млада майка.....Послушай пост 3.

Към днешна дата майките струват поне 30-40 или дори 50 лв. Това е така защото всяка една майка към днешна дата означава СПАСЕНО СЕМЕЙСТВО с много пчели, но без майка. Аз лично всеки един ден вадя по 3-4 оплодени майки, но на позвъняванията по телефона казвам, че нямам, защото тези майки не са ми достатъчни да си оправя дори и личните семейства, в които нещо се е объркало (а такива винаги има по това време на годината).

krasimir2006
13.09.2016, 19:34
За оцеляването ще оцелее, но напролет как ще тръгне ...
По добре напролет !

Mateev
13.09.2016, 19:37
За оцеляването ще оцелее, но напролет как ще тръгне ...
По добре напролет !

Може би си прав - знам ли. Самият аз се чудя откъде по това време всяка една оплодена майка е успяла да намери 8-10 търтея за своето оплождане. Ами ако е намерила само 2-3 търтея?

rumenggr
13.09.2016, 19:38
Кой ще ти ги даде тези 5 рамки ти си знаеш, НО гледай какво има по тези 5 рамки!!!!. Хубаво е някой с опит да ги погледне преди да ги платиш. Хубаво е да са покрити плътно с пчели поне 4 от тях. Трябва да имат пило. Колкото повече, толкова повече. Хубаво е да видиш прясно снесени яйца - работеща майка. Ако има малко храна, не е фатално, ти ще им помогнеш. Аз на твое място, с твоя мерак, бих плащал при такива условия. Почнах сравнително скоро с пчеличките и като се сетя за някои лаишки покупки в началото, никак не ми е гот. Не е приятно първите ти крачки да са свързани с разочарование. Ако се съмняваш в преценките си, по-добре събирай бюджет и пролетта почни както е писано вече в няколко теми. Успех.

jdrumev
13.09.2016, 19:39
Търтовки има бол това време на годината г-н Матеев:bigsmile:

Mateev
13.09.2016, 19:43
Търтовки има бол това време на годината г-н Матеев:bigsmile:

На мене ли го казваш това? Всеки божи ден обикаляме да зазимяваме и непрекъснато се ядосваме, когато видим силно семейство с много пчели, но без грам младо пило. Майката е там, но дали с нея всичко е наред - никой не може да ти каже.

Валентин.
13.09.2016, 19:44
Вземи си на 10 пити. Що на 5.

Валентин.
13.09.2016, 19:45
На мене ли го казваш това? Всеки божи ден обикаляме да зазимяваме и непрекъснато се ядосваме, когато видим силно семейство с много пчели, но без грам младо пило. Майката е там, но дали с нея всичко е наред - никой не може да ти каже.
Това не значи че е търтовка.

Георги 1974
13.09.2016, 20:00
Аз досега майка умишлено не съм убивал (психологически проблем ) пенсионирам ги в 5-6 рамкови съндъци от муниции. Ако се оправят оправят не ги продавам просто си ги оставям на пчелина знам че не е професионално но е факт
Лошото е ако му набутат такава отводка или рояк със стара майка Валентин е прав за още 50лв. ще си купи 10рамково пчелно семейство.

tarty
13.09.2016, 20:45
Днес продадох 3 бр кошери с пчелите, за по 250 лв. Не можах да го откажа, подарък били, но то добре че случи за да отворя 4 бр. Първия нещо не биваше, но другите три бяха добре. Три рамки с пило, двайсетина кила мед, 7-8 междурамия пчели. Май ще ме домързи да им правя есения преглед.

Валентин, за толкова ги продавах и пролета, но все пак аз имам за цел да продам всички дървени кошер, който са ДБ. Искам да се отърва от тях, че има ли празен и веднага го пълня :-):-):-):-)

Валентин.
13.09.2016, 20:55
Днес продадох 3 бр кошери с пчелите, за по 250 лв. Не можах да го откажа, подарък били, но то добре че случи за да отворя 4 бр. Първия нещо не биваше, но другите три бяха добре. Три рамки с пило, двайсетина кила мед, 7-8 междурамия пчели. Май ще ме домързи да им правя есения преглед.
А без сандъците, за колко би ги продал?

inio33
13.09.2016, 21:09
[QUOTE=qnkov90;107119]Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?[/ Както си задал въпроса можеш да си закупиш каквото си пожелаеш ,НО НЕ Е РЕДНО СЕГА да го правиш да купуваш отвотка на 5 рамки по това време ако е подарък взимай, на пролетта ако не оцелее ще си убиеш желанието за пчелар, изчакай да мине зимата и си вземи цяло здраво семейство.

Валентин.
13.09.2016, 21:23
[QUOTE=qnkov90;107119]Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?[/ Както си задал въпроса можеш да си закупиш каквото си пожелаеш ,НО НЕ Е РЕДНО СЕГА да го правиш да купуваш отвотка на 5 рамки по това време ако е подарък взимай, на пролетта ако не оцелее ще си убиеш желанието за пчелар, изчакай да мине зимата и си вземи цяло здраво семейство.
Ха. Че сега не са ли здрави семействата? Да не кажа голема дума, ама 1/3 от кошерите вече са третирани за какво ли не. 13-ти Септември сме. То не че и третирането означава, че са здрави семействата. Абсолютно нищо не пречи да се купува и сега. Въпроса е какво да се купува.

valaz
14.09.2016, 05:30
По това време на годината, майките намаляват снасянето на яйца и количеството на пилото намалява. А след още две до три седмици, някои семейства може и да останат без пило, при наличие на нормални майки в тях. При това положение, става по-трудно човек да прецени какво купува. Напролет, нещата са много по-ясни. Тогава, едно добре презимувало пчелно семейство, би трябвало да се продава по-скъпо, отколкото сега.

Георги 1974
14.09.2016, 12:58
Основният фундамент от системата на проф. Кашковский противоположна от тази на Таранов е да се работи със силните семейства а слабаците да ги заебеш да се оправят сами (стига да не са болни) или да се разформироват.
Лично аз не го правя но осъзнавам че е правилно или поне така мисля.
Та това ако е семейство на 5 рамки то следва да е от втората категория но ако е късна отводка съвсем нормално е да е от първата и ако всичко е наред догодина да се изплати евентуално. (но ще трябват рамки и т.н.).

docata
14.05.2018, 15:24
Здравейте! Надявам се скоро да се присъединя към редиците на този благороден занаят.

В тази връзка имам няколко въпроса, като първият ми, надявам се, е за тази тема. А именно- кога е най- добре да се стартира един пчелин? Досега не съм се занимавал никога с пчеларство и тепърва предстои да видя дали единственият пчелар в наше село ще се навие да ме понаучи.

Имам и един друг, малко по- общ въпрос. Дали е прието във Вашият форум потребителите да си правят собствена тема, където да може да се проследи с какво се сблъсква авторът с течение на времето? Ако да, дали може да ме ориентирате за съответния раздел? Много бих искал да си направя моя тема, защото като новобранец вероятно ще имам доста въпроси (като например какви са кошерите, които намерих в гаража) и не ми се иска да оспамя другите теми... :)

Трендафил Дончев
14.05.2018, 16:28
Дали е прието във Вашият форум потребителите да си правят собствена тема

Можеш да си направиш собствена тема, но всички можем да пишем в нея и всъщност става обща тема. Затуй, че според въпросите ти си подбирай теми и пиши в тях.